Recommended Posts

یکمی توضیح بدم !

[quote]دوستان متخصص درباره ی رادارش چه نظری دارند؟[/quote] البته بنده متخصص نیستم ! اما الان بطور دقیق متوجه شدم اون رادار مخوف چی هست ! نکته جالب اینکه کاملا ساخت داخل بوده و وارد جزییات نمیشم حدس میزنم توان توان تفکیک هدف با دقت بالا تا حداقل 100 کیلومتری رو داشته باشه . و همچنین قابلیت شناسایی تعداد زیاد هدف . یه نکته اینکه این یک رادار نیست ! بلکه رادار مرکب آرایه فازی و بسیار مقاوم در برابر جنگ های الکترونیک ! در کل یک ایده منحصر به فرد و کاملا ایرانی که همه تحریم ها رو براحتی دور زده ! منظور از مرکب اینه که این رادار از ترکیب چند انتن رادارهای دراپ خطی مثل نمونه های دریایی که روی برخی کشتی ها و قایق ها هست بدست اومده و هر خط یک آرایه هست که افق خاصی رو اسکن میکنه ! اینطوری بجای اسکن خطی اسکن سه بعدی با افق متغییر بدست اومده ! همچنین این ردار میتونه در چند موج فعال باشه که ...............................!!!!.............

[quote]مشکل خشابگذاری رو میشه با طراحی سیستم تغذیه جدید رفع کرد و در ثانی باید بدانیم اگر در هر شلیک هر توپ 10 گلوله شلیک کنه جمعا میشه 80 گلوله که سه برابر بیشتر از نیاز یک سامانه دفاع نزدیک برای زدن موشک کروز هست. به عبارت دیگر موشک کروز را در برد کوتاه باید در اولین شلیک منهدم کرد نهایت با شلیک دوم اگر موشک مادون صوت باشد در غیر اینصورت به هدف اصابت میکند.
[/quote] به هیچ وجه برای چنین سیستمی براحتی حل نمیشه ! تقریبا سال گذشته بارها دست به طراحی با محیط های سه بعدی زدم ! ولی هر وقت که سیستم خشاب ریلی رو طراحی کردم مشکل فضا یک طرف ! و کاهش سر عت عکس العمل و کلی موارد دیگه نظیر ایراد در زوایای چرخش بوجود اومد !
کلا برای یک سامانه چند توپی براحتی نمیشه سیستم گلوله گیری مناسبی طراحی کرد !
فکر کنم هر دو توپ 200 گلوله حداقل داشته باشه ؟! سرعت آتش هم 1000 گلوله بر دقیقه برای هر دو توپ ! که بطور اسمی 4000 گلوله بر دقیقه میشه و بطور عملی 800 گلوله که در
12 ثانیه تخلیه میشه .
[quote]فقط نميشد بجاي سوار کردن 6 تا Zu-23 از يک Gatling gun استفاده ميشد ? نميدونم ما Gatling gun ميسازيم يا نه ولي قاعدتا بايد بتونيم. اثر يه Gatling gun از ده تا Zu-23 بيشتره[/quote]
حرف علکی !
به هیچ عنوان آتش خطی رو با اتش حجمی مقایسه نکنید ..
دوست عزیز اون روش گتلینگ یا در اصل رولوری بیشتر بدرد زدن خمپاره میخوره با 2000 تا گلوله که یکیش به هدف بخوره ! اما این روش جمعا 80 یا 160 تا گلوله برای زدن قطی یک هدف ! این روش به سرعت یک سد ایجاد میکنه ولی اون روش شلیک رولوری یک خط ایجاد میکنه که اگر موشک مانوری بزاره ! هیچ کاری ازش بر نمیاد .

[quote]من اين سامانه رو در يکي از عکسهاي رژه تو همين سايت ديدم البته اون 6 لول بود[/quote]من که اونجا بودم ندیدم ! چرا ؟

[quote]من كه ميگم بدك نيست اگه سرعت موشكاشونو زياد نكنن كه دستگاهاي درپيت ما جا بمونه[/quote] بازم یاوه !
اگر سرعت اون تاماهاوک ها زیاد بشه که نمیشه موشک از کنترل خارج میشه و سیستم خلبان خودکارش اون رو به حالت اول بر میگردونه !
البته تاماهاوک موشک درپیتی هست ! حدود بیش از 200 تاش توی جنگ بالکان با توپهای تک لول بوفورز و همین زو 23 ها منهدم شد !
جنگ عراق هم تا زمانی که جی پی اس جیمیر ها رو نزدن نتونستن یکی هم به هدف بزنند !

برید سراغ موشکهای ریز نقش تر خصوصا کروز های ضد رادار ! AGM-158 AGM-129 AGM-86
این مصباح اصلا واسه این موشک های تاماهاوک طراحی نشده ! واسه اینهایی که گفتم .

[quote]اين وبلاگمه برو ببين و به شعارشم دقت كن [/quote]مردم ما فقط بلدن شعار بدن ! عملت رو نشون بده استاد ..

[quote]و تلویزیون اون راداری که میگید ارایه فازیه داشت دور خودش میچرخید ارایه فازی ها مگه احتیاجی به چرخش دارند [/quote] تنها رادار های آرایه فازی هواپیمای شکاری نمیچرخند ! و همچنین اون ثابتهایی که آنتهای چند جهتی دارند .

جرخش امواج در ابعاد یک نیم کره است ولی برای پشت سر معنی نمیده آنتن باید بچرخه .

این رو ببینید
http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10818

[quote]رادار آرایه فازی Protivnik-GE هم میچرخه همین الان تاپیکشو ایجاد کردم میتونید بخونید. [/quote]احسنت خدا اجره بده ! مونده بود تو دلم این چیه. به این میگن مرد عمل .

[quote]آقا یک سئوال ! آیا بهتر نیست این توپها در 2 محور موازی نباشند ؟ بهتر نیست موزاییکی چیده بشن؟ آخه این جوری یک فضای امن بین دو لول بالایی و پایینی به وجود میاد ! دوستان نظراتشون رو بگن ممنون میشم .
[/quote]
این توپ ها در تعداد زیاد نصب میشن ! یعنی ده توپ که با هم شبکه هستند و از یک مدیریت واحد کنترل فرمان میگیرند ! اصولا فقط 3 یا 4 توپ به سمت یک هدف شلیک کنند یک سدی بصورت موقتی درست میشه که عبور ازش غیر ممکنه ! حالا تصور شلیک همزمان 10 توپ ! یعنی بطور متوسط در هر لحظه رسیدن 800 گلوله 23 میلیمتری در یک فضای مشخص به هم .

قبلا اگر یه گلوله 23 یا 35 میخورد به یه هواپیما احتمالا سالم برگشتنش وجود داشت اما الان 80 تا میخوره و در جا پودر میشه ! .

[quote]ه سوال از محضر اساتید محترم :
این سامانه های جدیدی که ساخته میشه همش دور و ور تهران و چند جای مهم دیگه قرار داده میشه یا تو سراسر کشور مستقر میشن ؟
(ما که تو خوزستانیم و بیشتر از همه در معرض خطر تو رژه هایی که انجام میشه سلاح ها و سامانه ها همه قدیمیه و مثل اینکه سلاحهای جدید اینورا نمیاد)[/quote]
منم توی خوزستانم !
راستش نگران نباش سالی 180 روزش گردو خاکه باقیشم آفتاب و گرمای 60 درجه ! اصولا همه چی از کار میفته از مغز خلبان بگیر ! تا برد رادار ! و زندگی ملت ! کلا هدف با ارزش هم وجود نداره !!!!!!!!
[quote]مگه قراره این سامانه گنجشک بزنه که فاصله دوتا گلوله رو بتونه این آقا گنجشک ویراژ بده برادر کوچکترین موشک کروز و یا هواپیمای جاسوسی دشمن فکر می کنید چقدر باشه که بتونه وارد ایران بشه بابا کمی به این چیز ها توجه کن عزیز من . [/quote]احسنت عزیز اینو خوب اومدی !
بی جی ام 109 تاماهاوک 5.5 متر طول داره و 2 متر پهنه بال ! که بطور متوسط حدود 3 متر با نگاه از زاویه میشه براش در نظر گرفته ! حالا گلوله های این zu 23 ها که انواع قدیمیش 970 متر بر ثانیه سرعت داشتن و انواع جدیدش بیشتر موشکی مثل تاماهاوک که هر ثانیه تقریبا 240 سانتیمتر جابجا میشه کافیه شما لوله توپت رو از فاصله 1 کیلومتری 30 سانت جلوتر بگیری ! و به همین نسبت هر چقدر دور میشه به احتساب زاویه فاصله هم بیشتر میشه ! که در نهایت در 2 کیلومتر برد موثر این 23 ها شما باید 600 سانت جلوتر بگیری ! حالا دقت داشته باشید که با این 8 تا لوله اصولا سطح مقطع 2 الی 3 متری رو میشه پوشش داد که قطعا موشک در شلیک اول یا دوم توی چاله دهها گلوله 23 میلیمتری میفته !..

عزیزان ما به سامانه هایی احتیاح داریم که بتونیم در شدیدترین جنگ الکترونیک دشمن دوم بیارند ! از اون سامانه های اوپتیکی این مصباح تا رادار مولتی مد اون بگیر و توپ های غیر اوتومات و متحرک در محوطه دفاعی باید وجود داشته باشند .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هر چی میکشیم از این داخلی خود فروخته میکشیم.
تو بعضی از سایت ها این سامانه رو به مسخره گرفتند. اون هم کسایی که تفاوت هاوک رو با شهاب 3 نمی دونند. :mrgreen: آدم واقعاً افسوس میخوره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
احسنت برادر واریور! این بهترین توضیح در مورد رادار جنجالی این سامانه بود که شنیدم، و با نظر شما موافقم (در واقع معما رو شما حل کردید و کار آسان موافقت موند واسه ما!).

راستی نواخت تیر علمی (ایده آل) 23 میلیمتری 2000 تیر بر دقیقست، یعنی نواخت تیر مصباح-1 بطور علمی باید چیزی در حدود 8000 تیر بر دقیقه باشه، حالا من نمیدونم چرا اعلام شد 4000 تیر، شاید نواخت تیر بطور هوشمند در سطح 4000 تیر بر دقیقه تنظیم میشه.

بهر حال تولید این سامانه کنترل آتش ابتکاری بهترین خبر در رابطه با سامانه مصباح-1 بود.

با توجه به اینکه در مراسم نمادین بهره برداری از این سامانه توپهای 35 میلیمتری هم تعمداً نمایش داده شدن، بنظر من این توپها هم با سامانه کنترل آتش مصباح-1 هماهنگ شده اند.

بنظر من این سیستم کنترل آتش در مقایسه از سیستم قبلی 35 میلیمتریها که کپی مدل چینی بود بهتره، بخصوص رادار.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/m1%7E1.JPG[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/M2%7E0.JPG[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/M3_1.JPG[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/M4%7E0.JPG[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله نمایش توپ های 35 م م این پیام رو غیر مستقیم داشت که این سامانه هم با این رادارهای جدید هماهنگ شده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون از استاد وريور عزيز.

خدمت عزيزان عرض كردم كه با تغييرات جالبي كه در يكي ديگه از تسليحات پدافندي اعمال شده شاهد عملكرد جالبتري خواهيم شد كه يكي از كاربران در تاپيكهاي اخير نظر داده بود و شايد خودش اطلاع از عملي شدنش نداشت. :mrgreen:
انشاالله خبرش رو خواهيد شنيد. تصور ميكنم ديگه نگران اپاچي و موشكهاي هلفايرش نخواهيد بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ممنون از استاد وريور عزيز.

خدمت عزيزان عرض كردم كه با تغييرات جالبي كه در يكي ديگه از تسليحات پدافندي اعمال شده شاهد عملكرد جالبتري خواهيم شد كه يكي از كاربران در تاپيكهاي اخير نظر داده بود و شايد خودش اطلاع از عملي شدنش نداشت. :mrgreen:
انشاالله خبرش رو خواهيد شنيد. تصور ميكنم ديگه نگران اپاچي و موشكهاي هلفايرش نخواهيد بود.[/quote]

سلاح زده اپاچي که خيلي وقته درست شده همون لانچر 8 لول که سوار يک تانک کوچيک بود تو رژه? :(

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلاح زده اپاچي که خيلي وقته درست شده همون لانچر 8 لول که سوار يک تانک کوچيک بود تو رژه? [/quote]

جملتون پرسشيه ، خبريه ، امريه ؟؟؟ :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]سلاح زده اپاچي که خيلي وقته درست شده همون لانچر 8 لول که سوار يک تانک کوچيک بود تو رژه? [/quote]

جملتون پرسشيه ، خبريه ، امريه ؟؟؟ :mrgreen:[/quote]

منظور من اين بود دوستم :(

[code]http://www.youtube.com/watch?v=pX_3mqOgy8w&feature=related[/code]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یک سوالی که برای من در مورد این سامانه های جدید مطرح بوده زمان تولید انبوه و عملیاتی شدن و آموزش پرسنل مربوطه است.

به نظر شما چقدر طول می کشد تا همه این مراحل انجام یافته و سامانه های جدید وارد خدمت شوند ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا کالیبرهای بزرگتر از این رو هم میشه این جوری چندتایی کرد ؟ کسی نمونه سراغ نداره ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

من یک سوال دارم
(البته اصلا قصد کوچک شمردن زحمات فرزندان عزیز ملت ایران در ارتش و سپاه و وزارت دفاع رو ندارم)

قلب تپنده یک سامانه دفاعی همان رادار سیستم هستش

اما با وجود موشکی مثل HARM جه کارایی دارن این سیستم ها؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.