Recommended Posts

سلام ..

[quote]خوشم مياد جناب worior كه منتظرشونيم تا بياد و بگه كه اون تجهيزاتي كه توي تاپيك استراتژي ما براي دفاع از شهرها به ما معرفي مي كردند كجا تشريف دارند و همين طور دوستاني كه مي گفتند كه سيستم دفاعي ما مي تواند تمام كشور رو به تجهيزات مدرن من جمله سلاح هاي ضد زره پوشش بده كجا هستند تا يكي از اينها رو توي اين رزمايش به ما نشون بده تا ما اينقدر شرمنده تاكتيك هاي خفن اين رزمايش نشيم[/quote]

متوجه هستین که چی میگین !؟! این مانور مشخصا نه معلوم بود که آفند هست و نه معلوم بود پادآفند هست ! دفاع شهری کجا بوده ؟! اینا که توی بیابونن که :mrgreen:

نیروهای معمولی هم هستن بعلاوه بسیج که بیشتر به نظر میرسه قرار بوده صحنه رزم واقعی برای بسیج شبیه سازی بشه و حدس میزنم تمریناتی بصورت مشترک انجام داده باشن ؛ یعنی مواضع بسیج و سپاه بصورت تمرینی توسط همدیگه فتح شده باشه ..

علاوه بر اون دوربین ها نمیتونن صحنه چند صد کیلومتری محدوده رزمایش رو پوشش بدن ؛ بلکه دوربین و خبرنگار رو میبرن و برای چند دقیقه جلوش یه بازی درمیارن و میگن مانور ! نیمی از تصاویر هم مربوط به مانورهای دیگر هست که با هم مخلوط شدن ...

اما اینکه اینها اینطوری میجنگن تصور شماست از زاویه دید دوربین ؛ این روش ها بارها تمرین میشه و تست میشه و معایبش هم دیده میشه .. به هر حال همه چیز تمرین پادگانی نیست و باید در شرایط نبرد توی مناطق خاص برخی کارها توسط برخی نیروها انجام بشه ؛

به زمین مسطح منطقه نبرد نگاه کنین کاملا مشخصه که هدف تمرین درگیری با دشمن در پهنه دشت بوده نه جنگ شهری و ...

به هر حال معایب کار کاملا مشخص هست و نیازی به توضیح نیست و اصولا انجام این رزمایش ها هم برای فهمیدن همین مطالب هست ...
معایب همیشه در زمان رسیدن به دشمن نیست ؛ همیشه قرار نیست که گروههای ضد تانک با موشکهای دوربرد به استقبال دشمن برن ! گاهی اوقات ممکنه مجبور باشین درگیری از نزدیک رو تجربه کنین ؛ که همه چیز تسلیحات نیست ؛ بلکه استقرار سریع در منطقه حفر جان پناه و گرفتن موضع در سریعترین زمان ممکن و کیفیت استتار ها و .... باید تجربه بشه چیزی که فقط با گفتن و شنیدن حل نمیشه ..

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
[quote][quote]با سلام
اف 14 کار فرانسوی ها است دوستان نه شیرین کاری امریکایی ها . این دفعه باید از فرانسوی ها انتقام گرفته شود .[/quote]
به به! گل بود به سبزه ئیز آراسته شد!!![/quote]
متاسفانه بايد عرض كنم اين خبر را از يكي از سروان هاي نيرويي هوايي شنيدم كه تعجب من هم از اين صحبت اين است براحتي اين را ذكر كرد . در ضمن اصل ماجرا اين بود هواپيما كشور بيگانه وارد فضايي ايران مي شود يك اف 14 دنبال انها بپرواز در مي ايد و سپس وقتي از فضايي كشور خارج مي شوند اين اف 14 تعقيب را ادامه مي دهد و باعث بوجود امدن اين قضيه مي شود كه لزوم اين كار نبود بدون برنامه ريزي و دستور اين تعقيب و براي جلوگيري يك درگيري اين اتفاق رسانه اي نشد چون در انجام اين فاجعه مقصر بودهاند هم طرف ايراني و هم طرف فرانسوي كه ممكن بود اين كار ما را وارد يك جنگ واقعي كند . كه با تدبير مسئولين اتفاق خواصي نيافتاد . در ضمن نگوييد كه بايد جواب مي داديم كه اصلا عقلاني نيست . خلاصه اين خبر در زمان تمام واقعيات مشخص مي شود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عليكم السلام....

[quote]متوجه هستین که چی میگین !؟! این مانور مشخصا نه معلوم بود که آفند هست و نه معلوم بود پادآفند هست ! دفاع شهری کجا بوده ؟! اینا که توی بیابونن که :evil:
[/quote]
پس جناب worior شما همه چي رو انكار مي كنيد نه!!!!

پس اينها رو من گفتم :mrgreen:

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=235064&highlight=#235064

احيانا شما نبوديد كه مي فرموديد در صورت حمله دشمن ما مي تونيم به وسيله اين :mrgreen: جلوي دشمن رو بگيريم

سه تا مانور توي بيابون ها انجام شد ولي توي هيچ كدوم از اينها استفاده نشد كه!!!

[quote]
علاوه بر اون دوربین ها نمیتونن صحنه چند صد کیلومتری محدوده رزمایش رو پوشش بدن ؛ بلکه دوربین و خبرنگار رو میبرن و برای چند دقیقه جلوش یه بازی درمیارن و میگن مانور ! نیمی از تصاویر هم مربوط به مانورهای دیگر هست که با هم مخلوط شدن ... [/quote]

ولي اون قسمت اصلي كه سه تا خودرو رو بهم وصل كرده بودند و روشون تاكتيك اجرا مي كردند اونها نه براي نمايش بود نه از نزديك براي فيلمبرداري بود و فرماندههان هم تماما روش ديد داشتند و مگه ميشه فرمانده سپاه رو با اين كارها فيلم كرد، مرحله اصلي رزمايش هم كه لقب گرفت.
[quote]
به زمین مسطح منطقه نبرد نگاه کنین کاملا مشخصه که هدف تمرین درگیری با دشمن در پهنه دشت بوده نه جنگ شهری و ...
[/quote]

ببخشيد من تو اين تاپيك اسمي و يا چيزي از جنگ شهري گفتم!!!

[quote]
به هر حال معایب کار کاملا مشخص هست و نیازی به توضیح نیست و اصولا انجام این رزمایش ها هم برای فهمیدن همین مطالب هست ...
معایب همیشه در زمان رسیدن به دشمن نیست ؛ همیشه قرار نیست که گروههای ضد تانک با موشکهای دوربرد به استقبال دشمن برن ! گاهی اوقات ممکنه مجبور باشین درگیری از نزدیک رو تجربه کنین ؛ که همه چیز تسلیحات نیست ؛ بلکه استقرار سریع در منطقه حفر جان پناه و گرفتن موضع در سریعترین زمان ممکن و کیفیت استتار ها و .... باید تجربه بشه چیزی که فقط با گفتن و شنیدن حل نمیشه ..[/quote]

خوب منم همين رو دارم ميگم

ما نبايد با بعضي چيزهاخودمون رو فيلم كنيم

توي دشت و بيابون اگه شما دست به زمين بزنيد زمين صداش در مياد، چه برسه به اينكه شما بخواهيد كانال حفر كنيد و يا اينكه موانع اي ايجاد كنيد.

البته شما در اينجا هم سه كار مي توانيد انجام دهيد:
يكي اينكه دست به محيط اطراف نزنيم و از عواض طبيعي استفاده كنيم.
دوم هر تغييري در محيط مي دهيم شواهد اين كار خود را پاك كنيم.
سوم اينكه آنقدر به محيط فشار وارد كنيم(تغييرات زياد) كه زمين نداند از كدامين زخم خود ناله كند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با سلام
[quote][quote]با سلام
اف 14 کار فرانسوی ها است دوستان نه شیرین کاری امریکایی ها . این دفعه باید از فرانسوی ها انتقام گرفته شود .[/quote]
به به! گل بود به سبزه ئیز آراسته شد!!![/quote]
متاسفانه بايد عرض كنم اين خبر را از يكي از سروان هاي نيرويي هوايي شنيدم كه تعجب من هم از اين صحبت اين است براحتي اين را ذكر كرد . در ضمن اصل ماجرا اين بود هواپيما كشور بيگانه وارد فضايي ايران مي شود يك اف 14 دنبال انها بپرواز در مي ايد و سپس وقتي از فضايي كشور خارج مي شوند اين اف 14 تعقيب را ادامه مي دهد و باعث بوجود امدن اين قضيه مي شود كه لزوم اين كار نبود بدون برنامه ريزي و دستور اين تعقيب و براي جلوگيري يك درگيري اين اتفاق رسانه اي نشد چون در انجام اين فاجعه مقصر بودهاند هم طرف ايراني و هم طرف فرانسوي كه ممكن بود اين كار ما را وارد يك جنگ واقعي كند . كه با تدبير مسئولين اتفاق خواصي نيافتاد . در ضمن نگوييد كه بايد جواب مي داديم كه اصلا عقلاني نيست . خلاصه اين خبر در زمان تمام واقعيات مشخص مي شود .[/quote]
سرهنگ و تیمسارش یا اطلاع ندارن یا حرف نمیزنن اونوقت سروان؟؟!!!!
برادر من ممکنه بفرمایید جنگنده ی فرانسوی از کجا اومده بوده؟ بعد چطوری در تعقیب هدف موشک قرار گرفته؟؟ و اینکه از محل سقوط آگاهی دارید؟؟
جزیره شیف میدونید کجاست؟ اگر اونا خارج شدن از حریم ما و شهید کریمایی هم به دنبال اونا! پس چرا تامکت در ارتفاع پایین و 1 یا 2 مین بعد از تیک آف و در نردیکی جریره شیف تقریبا 30 کیلومتری بوشهر و کاملاااااااااااااااا داخل خاک خودمون سقوط کرده؟؟؟
به دل نگیر اخوی ولی شایعه یعنی همین
یا علی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b][color=red]جناب HHL بیشتر دقت کنین تا متوجه بشین ... کی گفته که این مانور به اون منظوری هست که شما فکر میکنین ؟![/color] [/b]

هر مانور به منظور دفاع از شهرها برگذار نمیشه ؛ جنگ فقط دفاع از شهر نیست ؛ تهاجم ؛ فشار یا پرس ؛ عملیات پیش دستانه و حملات جانبی و ... هم در همین دشت ها برگذار میشن ؛

اگر هدف این مانور مثلا حمله به مواضعی خاص و عقب نشینی باشه که پس از اون دشمن به کمین های خاص پدافندی اعم از هوایی و زمینی برخورد کنه کلا فلسفه دیگری رو باید دنبال کرد ؛ ضمنا نکنه فکر کردین که دشمن مستقیما با تانک وارد میشه و تاآخر با تانک جلو میره !!

بلکه اولین گروه های پیشرو متشکل از نفربرهای سریعتر و واحد های خردتر هستن . که باید جور دیگری مقابلشون ایستاد .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
چه كسي از جنگنده صحبت كرد اولا برادر . اگر مي بيني در اينجا اين مطلب را بيان كرده ام نه قصد شايع سازي دارم نه قصدم چيزي ديگري است . من خودم نظامي نيستم ولي با افرادنظامي زيادي رابطه دارم يكي از اين مشكلات اين افراد درز اخبار است .نمونه كوچكش اين خبر است هر چه تذكر مي دهم (من كوچك هم هستم )ولي جدي نمي گيرند . اين خبر را زدم شايد كسي بخواهد كاري كند . نمونه از اين خبرها در اين سايت وجود دارد .بايد روزي اين نقص حذف شود اين خبر را زدم تا كسي مرا باز خواست كند چگونه من اين را فهميدم . خيلي جا هم رفتم اما تاثير نداشت . اين فقط در دلي بود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
باسلام
دوستان ابزاري درسايت هست به نام pm(احتمالا معنيشو نمي دونيد يعني پيغام خصوصي)
اگه تعابير رويا هاتون رو تو همون جا از هم بپرسيد بهتر نيست
=============================================
اين رزمايش گزارشات خبري افتضاح بود :evil: دوشب پيش خبر21 ميكسي از فيلم هاي رزمايشات قبل نشون داد!!آخرش هم شكار ميگ-29 عراقي در عمليات [color=red]والفجر10[/color] :mrgreen: اول فكر كردم هواپيماي واقعي رو زدن!!اين رزمايش خيلي مهم بود رونمايي هاي جالبي شد ولي دريغ از يك تصوير :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ایران یه پهپاد امریکایی رو تو روز اخر رزمایش زده.

اینم لینک خبرش:
[u]http://www.presstv.ir/detail/228339.html[/u]

---------------------------------
ببخشید اصلاح شد ! مال دشمن فرضی بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اين رزمايش گزارشات خبري افتضاح بود دوشب پيش خبر21 ميكسي از فيلم هاي رزمايشات قبل نشون داد!!آخرش هم شكار ميگ-29 عراقي در عمليات والفجر8 اول فكر كردم هواپيماي واقعي رو زدن!!اين رزمايش خيلي مهم بود رونمايي هاي جالبي شد ولي دريغ از يك تصوير [/quote]
عراق زمان جنگ میگ-29 نداشت
اون هم در سال 64 که عملیات والفجر 8 شد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]اين رزمايش گزارشات خبري افتضاح بود دوشب پيش خبر21 ميكسي از فيلم هاي رزمايشات قبل نشون داد!!آخرش هم شكار ميگ-29 عراقي در عمليات والفجر8 اول فكر كردم هواپيماي واقعي رو زدن!!اين رزمايش خيلي مهم بود رونمايي هاي جالبي شد ولي دريغ از يك تصوير [/quote]
عراق زمان جنگ میگ-29 نداشت
اون هم در سال 64 که عملیات والفجر 8 شد[/quote]
:mrgreen: درسته والفجر10 بود اما چون قبلا تو يه برنامه تلويزيوني درباره ي والفجر8 اينو نشون داده بود گفتم شايد همونه الان پيش پاي شما نگاه كردم ديدم بله والفجر10 بود ولي اصل ماجرا رو تغيير نمي ده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان وب سایت Russia Today - www.rt.com - این مطلب که ذیلا تقدیمتون میشه درباره رزمایش پدافند هوایی ثارالله منتشر کرده (اساتید محترم لطفا زحمت برگردان رو بر عهده بگیرن):

آدرس صفحه اصلی:
http://rt.com/news/iran-nuclear-exercises-israel-795/

Iran has commenced a massive training exercise to protect its “nuclear centers” from potential air strikes. The deputy military chief says pre-emptive strikes will be launched if Iran feels its national interests are under threat, Reuters reports.
The four-day drill will unite missile defense systems, radars and interceptor planes in southern Iran.
The Iranian operation codenamed “Sarollah,” which translates as God’s Vengeance, is aimed at improving cooperation between Iran’s elite Revolutionary Guard and its regular army. It will cover a total area of 190,000 square kilometers and reinforce “the integrated abilities of the country's anti-air defenses," said a statement from Iran’s missile defense operations.
"Our strategy now is that if we feel our enemies want to endanger Iran's national interests, and want to decide to do that, we will act without waiting for their actions," Mohammad Hejazi told Fars news agency.
The news comes on the heels of mounting speculation that Israel may attempt to derail Iran’s nuclear program by attacking its nuclear processing facilities. Israel has repeatedly claimed that Iran is trying to build a nuclear weapon, which Tehran has consistently denied.
US, Israel disunited over strike on Iran
Israeli-US relations are boiling over America’s unwillingness to attack Iran. Which means Israel faces a daunting task in taking out Iran’s nuclear sites all alone: not an easy walk by any measure.
US Defense experts believe that up to a hundred planes may be needed to execute the strike on at least four major targets inside Iranian territory.
“All the pundits who talk about ‘Oh, yeah, bomb Iran,’- it ain’t going to be that easy,” Lt. General David A. Deptula told The New York Times. Deptula retired last year as the Air Force’s top intelligence official and was the architect of the US air campaigns in 2001 in Afghanistan and in the 1991 Gulf War.
It is not clear if Israel possesses the necessary air capability or the sufficiently advanced bunker-buster bombs to penetrate the 10-meter concrete shells and mountain rock that encase Iranian nuclear facilities.
China has spoken against Israeli plans to assault Iran. Chinese Foreign Ministry spokesman Hong Lei said “Bringing strikes on Iran will escalate the stand-off and lead to considerable convulsions through the world.”
Commenting the developments in the Middle East, Russian ambassador to the UN Vitaly Churkin said on Monday that “If the situation develops under a negative scenario in Syria, if a strike is delivered on Iran, if Libya disintegrates, and the situation there is unstable, if it becomes clear that the talks between Israel and Palestine are in a dead end, it is hard to predict what impact it might have on the moods in the Arab world.”
Despite the escalating rhetoric and demonstrations of strength in the region, international powers have called for a diplomatic solution. Iran has said it is ready to resume high-level talks on the issue, and inspectors from the International Atomic Energy Agency are currently in Tehran to inspect the country’s nuclear program.
Despite the escalating rhetoric and demonstrations of strength in the region, international powers have called for a diplomatic solution. Iran has said it is ready to resume high-level talks on the issue, and inspectors from the International Atomic Energy Agency are currently in Tehran to inspect the country’s nuclear program.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جناب HHL بیشتر دقت کنین تا متوجه بشین ... کی گفته که این مانور به اون منظوری هست که شما فکر میکنین ؟! [/quote]

ميشه شما بفرماييد كه من درباره اين رزمايش چه جوري بايد فكر كنم،‌ چون با توجه به فرمايشات دوستان من ديگه نمي دونم چه جوري دارم درباره اين رزمايش فكر مي كنم، ديگه دارم خودم هم گيج ميشم!!!!!

[quote]
هر مانور به منظور دفاع از شهرها برگذار نمیشه ؛ جنگ فقط دفاع از شهر نیست ؛ تهاجم ؛ فشار یا پرس ؛ عملیات پیش دستانه و حملات جانبی و ... هم در همین دشت ها برگذار میشن ؛ [/quote]

من كي گفتم كه اين رزمايش ها براي دفاع از شهرها و جنگ شهري است، اگه قرار باشه ما از الآن براي جنگ توي شهرها خودمون رو آماده كنيم كه بايد فاتحه اين سيستم رو خواند. چون اول از شهرهاي كوچك عقب نشيني براي نبود امكانات دفاعي و بعد هم بايد منتظر رسيدن به شهرهاي بزرگ تر باشيم براي دفاع و همين جور بهتر و بهتر......
رفتن به سوي شهر يعني همان قضيه سوراخ موش ولي بايد بدونيم توي بيابون هامون چه جوري مي خواهيم در برابر تكنولوژي پيشرفته امروزي بايستيم يا نه؟؟؟؟

بازهم مي گوييم كه در دشتهاي باز و بياباني كشور اگر بخواهيم جلو دشمن بايستيم يا بايد از تاكتيكهايي مثل ساخت خاكريز استفاده كرد و جلوي حركت دشمن را گرفت كه كم مشكل زا نيست و يا آنقدر روي روش هاي چون اختفا، پوشش، استتار، پراکندگی، فریب، اصول پدافند غیرعامل،و استفاده از سلاح هاي كارا نه هر سلاحي، تله هاي انفجاري متحرك و امثالهم كار كنيم كه هر نفر از ما بتونه از پس اين كار بر بياد و راه رو اينگونه بر دشمن به بنديم كه اينجا اون كسي كه در اين موقعيت قرار مي گيرد بايد از جان گذشتگي فراواني از خودش نشان بده اما اين كار به زبان شايد كمي آسان به نظر برسد ولي در عمل خيلي سخته!!!

البته يك راه ديگري هم هست و اونم اينكه ما بايد از تكنولوژي پيشرفته اي بهره ببريم كه قادر به شكست تكنولوژي و تسليحات غرب باشد ولي با وجود عقب افتادگي شديد از دنياي غرب گمان نكنم كه تا چند دهه ي آينده بتوانيم بهش فكر كنيم.(دفاع متقارن)

[quote]
ضمنا نکنه فکر کردین که دشمن مستقیما با تانک وارد میشه و تاآخر با تانک جلو میره !!
[/quote]
كاش اول با تانك وارد مي شد ولي اول تا از وضعيت محيط براي زره پوشش هاش اطمينان حاصل نفرماييد هرگز وارد چنين محيطي نشود.

[quote]
بلکه اولین گروه های پیشرو متشکل از نفربرهای سریعتر و واحد های خردتر هستن . که باید جور دیگری مقابلشون ایستاد .....
[/quote]

ولله ما ديده بوديم كه اين تجهيزات همراه و يا پشت سر تانك ها حركت كنند ولي تا به حال چنين چيزي رو نشنيده بودم كه اينها بشن راه صاف كن تانك ها:mrgreen: :mrgreen:
ديده بوديم هواپيما و هلي كوپتر چنين كاري رو انجام بدن ولي اين يكي رو من اولين بار كه مي بينم!!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام به همه یه سوال داشتم تواین رزمایش خبری از باور373بودی میخوان رونماییش کنند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.