reza4087

تهاجم ارتجاع عرب ( به رهبری آل سعود ) به یمن / خبر ، گزارش ، تحلیل و ... (1)

Recommended Posts

میشه چند نمونه از رفتار خارج از حقوق بشر نیروهای فاطمیون و حزب الله و سپاه رو بیارید و شرح بدید ؟ و اثبات هم بکنید که از نیروهای اینها باشند ؟

هرچند شکی نیست در بین همه انسان ها هم گاهی پیدا میشن افرادیکه کنترل خودشونو از دست بدن با اسیر بدرفتاری بکنند یا نهایتا عکس یادگاری چیزی بگیرند ولی کدام جنایت جنگی مرتکب شدند که میگید در تضاد کامل هست؟

نام ببرید ، بحث میکنیم سرش

تو القصیر ما کاری کردیم ؟؟؟؟ یبرود چی ؟؟؟؟ تکریت ؟؟؟؟

جان ؟!!!

در مورد سطرهای پایین تر پستتون که هیچ حرفی نمی زنم چون کاملا تهی از شعار و پروپاگاندا !! هستند .

اما سطرهای بالا .

با عرض معذرت ، می شود بفرمایید سیاست زمین سوخته اعمال شده در شهر القصیر و یبرود و النبک  ( نه فقط القصیر ، همه جای سوریه ، این مورد خاص حزب الله است )، خالی کردن کامل آن از ساکنانش ( هیچ کدام از سنی مذهبان این شهر جرات برگشت را ندارند ) ، استفاده از راکت برکان ( رسما توسط خود حزب الله ) ، مشارکت در محاصره حتی غذایی غوطه شرقی و حمص ، شعارهای طایفه ای و ( تکفیری و وهابی ) خواندن همه مخالفان اسد ، کشتارهای گسترده مناطق اطراف زینبیه ( ذیابیه و حسینیه ) و از همه مهم تر حمایت تمام قد از رژیم اسد چطور دل مردم سوریه ( بخش مخالفش ) را به دست می آورد ؟ این یک قطره از دریای سوریه

سرقت و غارت خانه ها و ربودن ساکنان ، کشتار مردم در داخل مساجد ،  سیاست زمین سوخته در شهر جرف الصخر و خالی کردن آن از سکنه ، استفاده از شعارهای مذهبی متفاوت با مذهب مردم آن مناطق و عکس گرفتن های پی در پی کسی که 8 سال با کشور عراق در جنگ بوده ( خوب و بدش را کاری ندارم ) چه تاثیری روی عرب های سنی عراق دارد ؟!!

• Upvote 1
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اعتقادات من مثل خیلی ها که به ندونسته هاشون قسم می خورند، کوزه تو خالی نیست که مفت سرشون قسم بخورم. اینقدر سند و مدرک هست که حمایت ما رو از زمین سوخته عیان و واضح اثبات کنه.

از در اومدن سکه های ایرانی از داخل بشکه ها بگیر تا ساخت عراق بودنشون، تا کانسپت برکان،‌تا کاری که با یرموک و ... شده و البته عوامل سپاه هم در مصاحبه هاشون رسما و علنا بیان کردند که این محاصره ها و کوبیدن ها اراده ماست.

بحث با دوستان منفجره همیشه مایه انبسات خاطر بوده ولی این بحث با اینهمه عقب نشینی های خنده دار داره غمگین میشه آروم آروم. بجای داد و بیداد و روضه و جیغ، فکتی داشتی بگو. نبود رفت تا سال دیگه که یک بار دیگه چهار تا جواب بشنوی.

• Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

این اتهامات رو احیانا با کمک نماینده حقوق بشر مستقر در ایران ( اسمش چی بود ؟ چشمک) علیه ما ننوشتید ؟

بی خیال داداش !

تو رو قرآن بی خیال !( یادم نبود ، نمیدونم به چی معتقد هستید شماها !)

لابد مردم کوبانی رفته بودند بالای کوه ها و داشتند شهر خالی از سکنه رو نگاه میکردند هم کار توپخانه سپاه و حزب الله بوده ؟

احسنتم

اینو اضافه بکنید ها ؟ خیلی رو بورس هستند اکراد !

این مطلب رو هم اضافه کنید که ایران در راستای خالی سازی مردم از مناطق اصلی عملیاتی در سرتاسر جهان مشغول ساخت تروریست و آدمکش هست !

عجبا !

یه جورایی مثل چی میمونه ؟؟؟

صدام حسین هی لاف میزد ، پدرسوخته های امریکایی دم از حقوق بشر میزنند بعد میان بیمارستان بمباران میکنند !

بعدا وفیق السامرایی اومد گفت : روی بیمارستان ها توپ 23 میلی متری گذاشته بودیم ! خیلی خوب پدافند غیرعامل رو رعایت کرده بودیم !

الان شده حرف شما !

اولا برادر ثابت کن حزب الله مکان هایی رو زده که غیرنظامیان بودند ؟ اگر حرف شما درست باشه که حزب الله در راستای خالی کردن سکنه از شهر اقدام کرده @ پس بمباران هر نقطه از شهر یعنی یا زده رو کله تکفیری ها یا زده توی خونه خالی ! که پولش رو هم دارند پیش پیش حساب میکنند و ساخت و ساز رو شروع کردند !( محض اطلاع ت گفتم ! یک سر برو سوریه عزیز! البته اگر جیگرشو دارید!)

بعدشم عارض بشم خدمت تون که همون اول هم حرف تون رو رد کردم که مردم رو خالی کردند ... مردم یا با میل یا با مشورت نیروهای نظامی خیرخواه شون رفتند ، نکنه دوست دارید مثل بقیه اونها رو سپر ماشین های انتحاری تکفیری ها ببینید ؟؟؟؟

ولی در کل ، اسم خیابون به خیابون ببرید هستیم خدمت تون .... !  یعنی تا این حد میشه دقیق شد ....

الان خیابون به خیابون رو اسم آواره ها و خونه های تخریب شده و نحوه تخریب نوشته شده و به مرور اگر اوضاع مساعد بشه نگران نباشید همونطور که بعد نبرد 33 روزه سه سوت درست کردیم لبنان رو اینجا رو هم درست میکنیم

شما برای اینها گریه نکن ، اینها از الان تا صد سال دیگه میتونند روی بازسازی خونه شون ( حتی اگر تکفیری ها ترکونده باشندش) حساب کنند !

الان لابد میشید بنی اسرائیل و میگید : از پول ما حتما خرج شون میکنند

منم میگم : اونش زیاد به شما ربطی نداره !

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جان ؟!!!

در مورد سطرهای پایین تر پستتون که هیچ حرفی نمی زنم چون کاملا تهی از شعار و پروپاگاندا !! هستند .

اما سطرهای بالا .

با عرض معذرت ، می شود بفرمایید سیاست زمین سوخته اعمال شده در شهر القصیر و یبرود و النبک  ( نه فقط القصیر ، همه جای سوریه ، این مورد خاص حزب الله است )، خالی کردن کامل آن از ساکنانش ( هیچ کدام از سنی مذهبان این شهر جرات برگشت را ندارند ) ، استفاده از راکت برکان ( رسما توسط خود حزب الله ) ، مشارکت در محاصره حتی غذایی غوطه شرقی و حمص ، شعارهای طایفه ای و ( تکفیری و وهابی ) خواندن همه مخالفان اسد ، کشتارهای گسترده مناطق اطراف زینبیه ( ذیابیه و حسینیه ) و از همه مهم تر حمایت تمام قد از رژیم اسد چطور دل مردم سوریه ( بخش مخالفش ) را به دست می آورد ؟ این یک قطره از دریای سوریه

سرقت و غارت خانه ها و ربودن ساکنان ، کشتار مردم در داخل مساجد ،  سیاست زمین سوخته در شهر جرف الصخر و خالی کردن آن از سکنه ، استفاده از شعارهای مذهبی متفاوت با مذهب مردم آن مناطق و عکس گرفتن های پی در پی کسی که 8 سال با کشور عراق در جنگ بوده ( خوب و بدش را کاری ندارم ) چه تاثیری روی عرب های سنی عراق دارد ؟!!

با سلام خدمت همه دوستان گرامی

قلب و جگر چند جنازه را از سینه بیرون کشیدند و خوردند ؟ چند انسان را زنده جلو دوربین در آتش سوزاندند و فیلمش را پخش کردند ؟ چند اسیر را سر بریدند و الله اکبر گفتند ؟ جداول جهاد نکاح از سنگر های کدام طرف پیدا شد ؟ زنان و دختران و کودکان کدام طرف به بردگی گرفته شدند ؟ بازار برده فروشی در کجا به راه افتاد ؟ مجروحین کدام طرف در بیمارستان های رژیم اشغالگر قدس به عنوان دشمن همه مسلمین اعم از شیعه و سنی درمان می شوند ؟ مسیحیان و اقلیت های مذهبی توسط کدام طرف مورد هجوم واقع شدند ؟ 

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اولا برادر ثابت کن حزب الله مکان هایی رو زده که غیرنظامیان بودند ؟ اگر حرف شما درست باشه که حزب الله در راستای خالی کردن سکنه از شهر اقدام کرده @ پس بمباران هر نقطه از شهر یعنی یا زده رو کله تکفیری ها یا زده توی خونه خالی ! که پولش رو هم دارند پیش پیش حساب میکنند و ساخت و ساز رو شروع کردند !( محض اطلاع ت گفتم ! یک سر برو سوریه عزیز! البته اگر جیگرشو دارید!)

هیچی استاد ... منظره این شهرها پس از فتح و پاکسازی !! رو ببینید بهتره ...پولش رو هم با قاچاق حشیش و تجارت در نیجریه و آمریکای لاتین می سازند ...گور پدر 100 هزار غیرنظامی کشته شده در عرض سه سال ..پول اون ها را هم می دهیم !!

بعدشم عارض بشم خدمت تون که همون اول هم حرف تون رو رد کردم که مردم رو خالی کردند ... مردم یا با میل یا با مشورت نیروهای نظامی خیرخواه شون رفتند ، نکنه دوست دارید مثل بقیه اونها رو سپر ماشین های انتحاری تکفیری ها ببینید ؟؟؟؟

مشکل جنابعالی این است که نمی خواهید قبول کنید این ( تکفیری ها ) همان بخش اعظم جامعه سوریه و عراقند که حکومت های این کشورها به این راه کشیدندشان ...

ولی در کل ، اسم خیابون به خیابون ببرید هستیم خدمت تون .... !  یعنی تا این حد میشه دقیق شد ....

فقط محض رضای خدا ...آن هم فقط حمص : خالدیه ، کرم الزیتون ، باباعمرو ، دیربعلبه ، حمص قدیم ،...

شما برای اینها گریه نکن ، اینها از الان تا صد سال دیگه میتونند روی بازسازی خونه شون ( حتی اگر تکفیری ها ترکونده باشندش) حساب کنند !

الان لابد میشید بنی اسرائیل و میگید : از پول ما حتما خرج شون میکنند

منم میگم : اونش زیاد به شما ربطی نداره !

یحتمل پدران و برادارن و مادران و کودکان را هم با کمک متخصصان احضار روح برمی گردانید ...

بله که به ما ربطی نداره ...پول که مال ما نیست ، مال مومنین و مجاهدین فی سبیل الله !! است که هر جا صلاح بدانند خرج می کنند ...

قلب و جگر چند جنازه را از سینه بیرون کشیدند و خوردند ؟ چند انسان را زنده جلو دوربین در آتش سوزاندند و فیلمش را پخش کردند ؟ چند اسیر را سر بریدند و الله اکبر گفتند ؟ جداول جهاد نکاح از سنگر های کدام طرف پیدا شد ؟ زنان و دختران و کودکان کدام طرف به بردگی گرفته شدند ؟ بازار برده فروشی در کجا به راه افتاد ؟ مجروحین کدام طرف در بیمارستان های رژیم اشغالگر قدس به عنوان دشمن همه مسلمین اعم از شیعه و سنی درمان می شوند ؟ مسیحیان و اقلیت های مذهبی توسط کدام طرف مورد هجوم واقع شدند ؟

شما اجازه بده من 50 سال دمار از روزگار شما دربیاورم ، بعد بیا قلب من را هم بخور ، حق می دهم . اگر این مخالفان طی حکومتشان همان بلاها را سر موافقان بشار آوردند ، من به آن ها حق می دهم قلبشان را بخورند ...

نه که در بازداشت گاه های نظام سوریه همه در اتاق های 5 ستاره تر و خشک می شوند !!

جهاد نکاح هم که دروغی است که در موردش حرف نمی زنم ...

راستی حزب الله چرا در جنگ دهه 1980 لبنان به مسیحی های لبنان حمله می کرد ؟!!

ویرایش شده در توسط Moltke
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

هیچی استاد ... منظره این شهرها پس از فتح و پاکسازی !! رو ببینید بهتره ...پولش رو هم با قاچاق حشیش و تجارت در نیجریه و آمریکای لایتن می سازند ...گور پدر 100 هزار نغیرنظامی کشته شده در عرض سه سال ..پول اون ها را هم می دهیم !!

1.کتاب جاسوسی برای تمام فصول، کتاب اسناد جاسوسی سازمان سیا، کتاب کشته های سازمان سیا  رو بخون بعد دقیقا این سوال رو جواب بده :

اتهام قاچاق حشیش و مواد از این مکان ها که گفتی به کی میچسبه ؟

برادر یک کتاب هم میگم بخون بد نیست، استانداردهای عملیات روانی، تفنگدار دریایی

کتاب خوبی ه

جنایت هایی که خودت مرتکب میشی رو به کیش همه بپندار ! 

داداش برای من از این چیزها نگو ، من کارم تحقیق و تفحص راجع به این چیزها بوده سالها !!!!

امریکا خودش بزرگترین تامین کننده بودجه با کمک مواد مخدر هست برای سیا ! چی چی بلغور میکنی تو ؟؟؟؟

ضمنا ، منظره بعد از پاکسازی؟

پس شما معتقد هستی تو این شهرها کسی بوده که پاکسازی شده دیگه ؟

خوب اگر من فیلم نشون ت دادم سه طبقه ساختمون هست با 30 نفر تک تیرانداز و تیربارچی و آر پی جی زن و هیچ راهی جز نابود کردن این ساختمون نیست چی میگی ؟؟؟ همون ساختمون رو حزب الله میاد دور میخاد بزنه و شهید میده ! سعی میکنه تا میتونه از نابود کردن ش طفره بره !!! 

من خودم یکی در این سطح موافق نیستم ! یعنی از نظر نظامی اسلامی هم شما میتونی جایی که دشمن لانه کرده رو بزنی نابود کنی ! ولی حزب الله اونقدر مرد هست که تا میتونه از تخریب دست میکشه یا تخریب سطحی میکنه تا به تخریب کامل نرسه ! مثل منفجر کردن حیات خونه ها و دور زدن کامل ....

به هرحال ..بیشترین سطح تخریب ها از زمان بمباران های هوایی توسط ارتش بوده .... حزب الله آتشباری دقیق انجام میده چون پول و مهمات در اون سطح نداره که الکی خرج کنه

مشکل جنابعالی این است که نمی خواهید قبول کنید این ( تکفیری ها ) همان بخش اعظم جامعه سوریه و عراقند که حکومت های این کشورها به این راه کشیدندشان ...

مشکل من ن ن ن ن ؟

من اگر مشکلی با این مساله داشتم شک نکنید آخرالزمانی حرف نمیزدم !

لشکر سفیانی اونقدر نیرو داره که لشکر سیدخراسانی و لشکر یمانی به زور حریف ش میشن و تازه امام زمان خودش میاد فرماندهی کل قوا رو برعهده میگیره و برنده میشه !!!!

خوب به این نتیجه رسیدیم شما معتقد هستید تکفیری ها کلیت جامعه عراق و سوریه هستند ؟ درسته ؟

خوب میشه آمار بدید ؟ تعداد نفرات شون ؟؟؟؟

و ضمنا وقتی قبول کنید اینها بیشترند یعنی : قبول میکنید اینها سلاح به دست هم هستند چون تو جهاد دائم ند !!!

پس : نابودی و خسران هم باشه ...برای عقیده شون هست !

فقط محض رضای خدا ...آن هم فقط حمص : خالدیه ، کرم الزیتون ، باباعمرو ، دیربعلبه ، حمص قدیم ،...

چه جالب ... اونوقت الان میتونید اوضاع حمص رو برای ما بگید ؟ تصویری فیلمی ؟ اعتقادات مردم ش چی ؟؟؟ شورشی ها هستند اونجا ؟ قبول دارید که دست شون بود دیگه درسته ؟ خوب الان مردم چند درصد موافق شون هستند؟

یحتمل پدران و برادارن و مادران و کودکان را هم با کمک متخصصان احضار روح برمی گردانید ...

هر وقت مادری رو که با دیدن نحوه سر بریده شدن پسرش به خاطر اینکه از حرم اهل بیت ش دفاع کرده که میخواستند نبش قبرش کنند .... به دنیا برگرداندیم فکری هم برای اینها میکنیم

شما که معتقدید اینها تکفیری شدند چطور ناراحت شون هستی؟ 

بابا اینها میخوان شهید بشن با جوانان و زنان بهشتی طی طریق کنند ! به هیچ عنوان هم دست از قاشق غذاخوری شون که برای خوردن ناهار با پیامبر و شام با اصحاب هست برنمیدارند !

چرا بندازیم شون زحمت ؟ احضار روح ؟

خدا نکنه !

ببین مث خلبان بدبخت اردنی میسوزونندت ؟؟؟؟ چشمک

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

...

... استفاده از شعارهای مذهبی متفاوت با مذهب مردم آن مناطق و عکس گرفتن های پی در پی کسی که 8 سال با کشور عراق در جنگ بوده ( خوب و بدش را کاری ندارم ) چه تاثیری روی عرب های سنی عراق دارد ؟!!

شعارهای متفاوت استفاده کردن؟! یا خود خدا! آخه کدوم بی وجدانی میتونه شعار متفاوت استفاده کنه که تازه تاثیر هم بر مردم اون مناطق بذاره ...

مخلص کلوم، شکر زیادی خوردن این نتایج رو هم به بار میاره، دفعه بعد که به فکر جهاد و سربریدن و نکاح و هدم و قتل و اینها افتادن این شعارهای متفاوت رو به یاد بیارن و دیگه نکنن. هر چند که تاریخ ثابت کرده که عبرت نمیگرن.

بزرگوار، 1700 نفر آدم بی دفاع رو که تنها قصد خروج از منطقه تحت تسلط این وحوش رو داشتن به خط کرده و هر جور ذوقشون کشید با هر سلاحی که بیشتر بهشون حال میداد سلاخی کردن، اونوقت انتظار داری شعار متفاوت هم نشنون؟!

خدا رو شکر که کار تکریت تموم شد و دنیا دید که شیعیان انتقام کشی نکردن حالا شما به شعارهای متفاوت گیر دادی؟

بعد از قتل فجیع اون چند آمریکایی در فلوجه، خاک اونجا در جلوی چشم جهانیان به توبره کشیده شد و صدای اعتراض از جهان اهل سنت درنیومد، فکر کنم ایران بیشتر از خاءن الحرمین اعتراض کرده باشه ...

ارتش مصر همین چند ماه پیش 4000 نفر نفوس اهل سنت رو در یک میدان قتل عام کرد، صدا از کسی درنیومد، شما به جابجایی غیر نظامی ها در قصیر و جرف الصخر اعتراض دارید؟

واقعا دفاعیاتتون منطق مشخص نداره، فقط برای به کرسی نشوندن حرفتون سفسطه میکنید، پست قبلی هم فرمودید که اهل سنت در انتخابات 2010 به فهرست ایاد علاوی رای دادن که بزرگترین فراکسین مجلس عراق شد، خوب اینکه خیلی بدتر شد، از فرمایش شما اینطور برداشت میشه که اهل سنت عراق حالا که نتونستن دولت تشکیل بدن دست به خشونت میزنن، اون هم چه خشونتی، فرات خون جاری میکنن. این واقعا خیلی بده که در کشوری آدم با این ذهنیت همسایه و هموطن باشه.

و در پایان یک سوال از شما دارم، آیا اهل سنت در عراق در اقلیتن یا نه؟
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اتهام قاچاق حشیش و مواد از این مکان ها که گفتی به کی میچسبه ؟

به مزارع سرسبز لبنان :))...طفره نرو استاد ...خرابی یک کشور رو با این چیزا نمی سازن ...اونم کشوری که قبل خرابی هم سرانه اش تو دنیا 120 ام !!! بوده ...

لشکر سفیانی اونقدر نیرو داره که لشکر سیدخراسانی و لشکر یمانی به زور حریف ش میشن و تازه امام زمان خودش میاد فرماندهی کل قوا رو برعهده میگیره و برنده میشه !!!!

روی هر چه قرمطی و بابی و بهایی است را سفید کردید با این همه تکرار بیهوده بر این روایات ...شک نکنید بزرگان مذهب شیعه به خاطر ملعبه کردن این روایات برای مقاصد سیاسی سر پل صراط یقه تان را می گیرند ....

چه جالب ... اونوقت الان میتونید اوضاع حمص رو برای ما بگید ؟ تصویری فیلمی ؟ اعتقادات مردم ش چی ؟؟؟ شورشی ها هستند اونجا ؟ قبول دارید که دست شون بود دیگه درسته ؟ خوب الان مردم چند درصد موافق شون هستند؟

اوضاع حمص دیگر وجود ندارد ...اهالی این محله ها یا کشته شدند یا آواره لبنان و ترکیه و اروپا ....

خوب به این نتیجه رسیدیم شما معتقد هستید تکفیری ها کلیت جامعه عراق و سوریه هستند ؟ درسته ؟

خوب میشه آمار بدید ؟ تعداد نفرات شون ؟؟؟؟

و ضمنا وقتی قبول کنید اینها بیشترند یعنی : قبول میکنید اینها سلاح به دست هم هستند چون تو جهاد دائم ند !!!

برچسب تکفیری زدن بر هر مخالفی کار اسانی است ...تعداد نفرات هم از دامنه جنگ پیداست ...

هر وقت مادری رو که با دیدن نحوه سر بریده شدن پسرش به خاطر اینکه از حرم اهل بیت ش دفاع کرده که میخواستند نبش قبرش کنند .... به دنیا برگرداندیم فکری هم برای اینها میکنیم

شما که معتقدید اینها تکفیری شدند چطور ناراحت شون هستی؟ 

بابا اینها میخوان شهید بشن با جوانان و زنان بهشتی طی طریق کنند ! به هیچ عنوان هم دست از قاشق غذاخوری شون که برای خوردن ناهار با پیامبر و شام با اصحاب هست برنمیدارند !

چرا بندازیم شون زحمت ؟ احضار روح ؟

خدا نکنه !

آن سر به خاطر دفاع از ظالم و طاغی بریده شده نه حرم !!! بیت الله هم خراب شود ( که چند بار شده ) ارزش خون ادمی را ندارد چه رسد به چند حرم که جایگاه ان را ندارند ...هر چند حرم بهانه ای است برای جنایت ...در سال 1991 که حرم حسین بن علی (ع) خراب شد مگر توانسند کاری بکنند برایش ؟! به اعلام ( عزای عمومی ) اکتفا شد ...

طفره نرو برادر ...یک سوال را جواب بده : آیا حکومت اسد حکومت خوب و عادلی بوده در طول 4 دهه حکومتش ؟

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

هیچی استاد ... منظره این شهرها پس از فتح و پاکسازی !! رو ببینید بهتره ...پولش رو هم با قاچاق حشیش و تجارت در نیجریه و آمریکای لاتین می سازند ...گور پدر 100 هزار غیرنظامی کشته شده در عرض سه سال ..پول اون ها را هم می دهیم !!

بله که به ما ربطی نداره ...پول که مال ما نیست ، مال مومنین و مجاهدین فی سبیل الله !! است که هر جا صلاح بدانند خرج می کنند ...

شما اجازه بده من 50 سال دمار از روزگار شما دربیاورم ، بعد بیا قلب من را هم بخور ، حق می دهم . اگر این مخالفان طی حکومتشان همان بلاها را سر موافقان بشار آوردند ، من به آن ها حق می دهم قلبشان را بخورند ...

نه که در بازداشت گاه های نظام سوریه همه در اتاق های 5 ستاره تر و خشک می شوند !!

جهاد نکاح هم که دروغی است که در موردش حرف نمی زنم ...

راستی حزب الله چرا در جنگ دهه 1980 لبنان به مسیحی های لبنان حمله می کرد ؟!!

شیعه به کنار !!! ایزدی های بدبخت چه کار کرده بودند که کشته شدند و به بردگی رفتند و آواره شدند؟ آنها هم 50 سال به اهل سنت ظلم کرده بودند که از رقه سوریه بیایند عراق و آنها را به بردگی ببرند ؟ خرید و فروش زن و دختر ایزدی و تجاوز به آنها که دیگر دروغ نیست ؟ هست ؟ من کاری به حزب الله لبنان که شما قبولش نداری ندارم . راهبه های مسیحی چه گناهی کرده بودند که باید گروگان گرفته می شدند ؟ 

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهر گزارش داد:

منابع سياسي در صنعا از ناديده گرفتن محاصره اعمال شده از ائتلاف تحت رهبري سعودي ها از سوي ناوهاي روسي در يمن و ورود آنها به آبهاي منطقه اي اين کشور خبر دادند. 

منابع سياسي در صنعا پايتخت يمن اعلام کردند: ناوهاي جنگي روسيه محاصره اعمال شده از سوي ائتلاف تحت رهبري سعودي ها را شکسته اند و بدون کسب مجوز آنها وارد آبهاي منطقه اي يمن شده اند. 

به گفته اين منابع روسيه تصميم به دنبال تعلل ائتلاف در اجازه دادن به هواپيماهاي روسي براي نشستن در فرودگاه صنعا براي خروج اتباع روس در يمن ناوهاي خود را به حرکت درآورده اند و ناوهاي ائتلاف تحت رهبري سعودي جرات متوقف کردن نيروي دريايي روسيه را نداشته اند. 

اين در حالي است که ايگور کناشينکف سخنگوي وزارت دفاع روسيه روز گذشته اعلام کرده بود که کشتي هاي وابسته به نيروي دريايي روسيه ۳۰۸ شهروند که ۴۵ نفر از آنها را روس ها تشکيل مي دهند را خارج کرده
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

خوب دیگه مشخص شد طرز تفکر این عزیزان

همه دوستان خوندند ؟وجدانا به دیگر دوستان تون هم لینک کنید بخونند

من واقعا میترسم

خداشاهده حرف دوستم درست بود ... هی میگه از ایران خارج نشین برای این و اون ... به زودی همین ایران میشه سوریه و عراق دیگه به لطف بعضی ها

الان میفهمم درست میگه، برم وسایلمو جمع کنم دوباره !

هی ی  ی ی ی ی ی

یا خود خدا ! خداشاهده من برا خانواده خودم میترسم .... تکفیری ها تا قلب ایران حامی پیدا کردند !!!! عجبا !!!

اوضاع حمص دیگر وجود ندارد ...اهالی این محله ها یا کشته شدند یا آواره لبنان و ترکیه و اروپا ....

حاضری با هم بریم حمص همین ماه بعد ؟؟؟؟ نه خدائیش !؟ 
یا حرف شما درسته و الان حمص برهوت هست و آدم توش نیست ! یا حرف تون فرض باطل هست ! 

طفره نرو برادر ...یک سوال را جواب بده : آیا حکومت اسد حکومت خوب و عادلی بوده در طول 4 دهه حکومتش ؟

دوستان میخونند میدونند ادیب هیچوقت از چیزی و به خصوص حقیقت طفره نمیره ، با کله میره سمت ش ولی طفره نع !

بشار اسد حکومتی بوده با مشاورین ناباب که الان نصف شون پناهندگی فرانسه و امریکا دارند !!! ولی در جبهه مقاومت

رهبر انقلاب هم گفتند تا وقتیکه در جبهه مقاومت و ضد اسرائیل باشند علی علی علی علی علی علی علی علی !

متوجه شدید ؟؟؟؟

این تفکر من هست

تکفیر اینقدر که ادعاش میشه بره برای اسرائیل که هم مرزش هست نه برای سنی و شیعه !

یا حق

پی نوشت : اخرین باری که رفته بودم شمال غرب برای دیدن یک منطقه عملیاتی ... خیلی جالب بود .... بچه های کرد زبانی می دیدم که نصف شون دم از کاک باراک حسین اوباما میزدند و نصف دیگری از کاک ابوبکرالبغدادی ...

دوستان یادشون هست همون موقع نوشتم خدا رحم کنه !!!

اینم نتیجه ش !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خالی کردن از سکنه رو هم امریکا و هم سایرین انجام میدن و به نظرم این که مردم یه شهر رو از شهر بیرون ببریم، یعنی واسه جونشون ارزش قائلیم؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

واقعا دفاعیاتتون منطق مشخص نداره، فقط برای به کرسی نشوندن حرفتون سفسطه میکنید، پست قبلی هم فرمودید که اهل سنت در انتخابات 2010 به فهرست ایاد علاوی رای دادن که بزرگترین فراکسین مجلس عراق شد، خوب اینکه خیلی بدتر شد، از فرمایش شما اینطور برداشت میشه که اهل سنت عراق حالا که نتونستن دولت تشکیل بدن دست به خشونت میزنن، اون هم چه خشونتی، فرات خون جاری میکنن. این واقعا خیلی بده که در کشوری آدم با این ذهنیت همسایه و هموطن باشه.

و در پایان یک سوال از شما دارم، آیا اهل سنت در عراق در اقلیتن یا نه؟

شما در همین کلیشه ( سنی بد ، شیعه خوب ) بمانید ...گور پدر جامعه شناسی و سیاست و ...حکومت کردن خیلی آسان است ...می شود با چند برچسب ( تکفیری ) و وهابی و ...همه اشتباهات را پوشاند ...بعد نتیجه اشتباهات را علم کرد برای توجیه ...مثلا یزید هم می گفت دیدید کار خوبی را کردم حسین را کشتم ...همه چیز خوابید ...شما هم همین کار را بکنید

شیعه به کنار !!! ایزدی های بدبخت چه کار کرده بودند که کشته شدند و به بردگی رفتند و آواره شدند؟ آنها هم 50 سال به اهل سنت ظلم کرده بودند که از رقه سوریه بیایند عراق و آنها را به بردگی ببرند ؟ خرید و فروش زن و دختر ایزدی و تجاوز به آنها که دیگر دروغ نیست ؟ هست ؟ من کاری به حزب الله لبنان که شما قبولش نداری ندارم . راهبه های مسیحی چه گناهی کرده بودند که باید گروگان گرفته می شدند ؟

خشت اول چون نهد معمار کج ...تا ثریا می رود دیوار کج ...اگر حکومت عراق حکومت خوبی بود، داعشی هم نبود ...به همین آسانی ...همان طور که اگر حکومت بریتانیا در ایرلند شمالی خوب بود ، ارتش جمهوری خواهی هم نبود ...شما اول این را درک کن تا بعد برسیم به مراحل بعدی ....

حاضری با هم بریم حمص همین ماه بعد ؟؟؟؟ نه خدائیش !؟ 
یا حرف شما درسته و الان حمص برهوت هست و آدم توش نیست ! یا حرف تون فرض باطل هست !

یحتمل به صرف نهار در محله الزهرا...مثل سعید الصحاف در بغداد روزهای آخر ...همه چیز امن و امان است ...این 4 میلیون آواره هم از فضا رفتند ترکیه و اردن و لبنان ...

بشار اسد حکومتی بوده با مشاورین ناباب که الان نصف شون پناهندگی فرانسه و امریکا دارند !!! ولی در جبهه مقاومت

جوان بیکار و شکنجه شده و محروم از خدمات ، بودن در جبهه مقاومت !! حالیش نیست . آزادی و شغل و کرامت و حکومت مردم سالار می خواهد ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یک بحث سر فرماندهی و کنترل نبرد، و این حقیقت که نیروی هوایی سلطنتی سعودی کی نیروی ابزار گرای نسبتا کور هست مثل همیشه کشیده شد به هخامنشیان.

خدا عقل بده به همه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط Navard
      سخنی با خوانندگان محترم:
      در مطلب پیش رو سعی بر این شده که به مختصری از شرایط فرهنگی و اجتماعی و تاریخی اعراب پیش از اسلام پرداخته شود. در این نوشته اصل بر رعایت صداقت تاریخی و امانت است و در گرداوری آن از منابع با عقاید گوناگون کمک گرفته شده است. گرد آوری مطالب تاریخی هیچ گاه خالی از اشتباه نیست، علی الخصوص که این مطالب در رابطه با مسائل حساسیت بر انگیز مذهبی باشد. در نتیجه از دوستان خواننده این مطلب درخواست میشود درصورت وجود اشتباه، به منظور تکمیل و اصلاح این مطلب بنده را یاری کنند.

پیشگفتار:
      سرنوشت پیامبران و قومشان و نتایجی که از آن کسب کرده اند را میتوان یکی از مهمترین نشانه های حقانیت آن ها به حساب آورد. این نتایج بعضا چنان معجزه آسا و خیره کننده هستند که در حالت معمول موارد مشابهی برای آنها یافت نمی شود. برای نمونه مسیح (ع) در دل امپراطوری قدرتمند روم شرقی به پیامبری رسید. در سرزمینی که تعداد نامعلوم خدا توسط مردم پرستیده میشد و پیامی که آورد چنان در دل ها رسوخ کرد که در مدت کمتر از چند سده مسیحیت در سه قاره گسترش یافت! از حبشه در آفریقا گرفته تا امپراطوری قدرتمندی چون روم که روزی دشمن مسیحیت بود و همچنین طیف کثیری از اقوام در خاورمیانه و ...! در اسلام نیز ما با چنین پیشرفت معجزه آسایی رو به رو هستیم. محمد (ص) در سن چهل سالگی در جامعه ای بدوی به پیامبری برگزیده شد که جز غارت و ستیز دستاوردی نداشتند و هر روز به بهانه ای با یکدیگر در جنگ بودند و شعرا و نام آوران عرب روزگاری برای بدست آوردن شرافت، خود را به پای پادشاهان ایران و روم می انداختند. در شبه جزیره عربستان اگر در جایی تمدنی دیده میشد به پاس قرابت با ایران یا روم بود. و از دست آورد هایشان در آن ادوار، جز پاره ای از روایات افسانه گونه چیزی بجا نمانده است. در چنین محلی که محمد(ص) شدیدا زیر فشار فرهنگی و البته فشار عوامل ثروت و قدرت  در مدت کمتر از سیزده سال توانست بنیان نخستین حکومت اسلامی را در یثرب بنا نهد که تا پایان عمر ایشان این حکومت به چنان وسعت و قدرتی رسید که در سرحدات خود به تقابل با روم شرقی می‌پرداخت.

قسمت اول: قبیله و معنای متفاوت آن در بین اعراب

اعراب از قبل اسلام در پهنه ی وسیعی از خاورمیانه حضور داشتند. و بر خلاف تصور عموم مردم، فتوحات پس از اسلام به تنهایی سبب استقرار آن ها در این پهنه نشد. در تاریخ موجودیت اعراب با سامی نژاد ها گره خورده است. این حضور آنقدر چشمگیر بود که رومیان و یونانیان مناطق عرب نشین را به سه ناحیه عربستان خوشبخت و عربستان بیابانی و عربستان سنگی تقسیم کرده اند که حدود این مناطق از دریای سرخ و شبه جزیره عربستان شروع شده و از سویی به مرز های روم آن روزگار در شامات رسیده و در سوی دیگر در عراق امروزی به رود فرات ختم می شود. در رابطه با وضعیت اعراب قبل اسلام باید به این موضوع اشاره کرد، پیشینه تاریخی که برای آنها ذکر شده به ۲۰۰ سال قبل از سال عام الفیل محدود می شود. عام الفیل همان سالی است که گفته میشود محمد(ص) در آن دیده به جهان گشود. البته این بدان معنا نیست که اعراب قبل از آن موجودیت خارجی نداشته اند‌. برای مثال در دبیره های هخامنشی از آن ها بعنوان خراج گذاران عصر داریوش بزرگ یاد شده است. اما آنچه از این گفته پیداست، اعراب تهی از پیشینه تاریخی و تمدنی غنی بودند و آنچه در آنها یافت می‌شد در حقیقت از هم نشینی و یا دست درازی دیگر اقوام بود. این همان زمانیست که قرآن از آن به عنوان دوره جاهلی اعراب یاد می‌کند.

نگاره ای از سرباز ساتراپی عربیا در مقبره خشایارشا، واقع در نقش رستم که بصورت نمادین به شکل یکی از ستون های شاهنشاهی به نمایش در آمده است.

با نگاهی به زندگی اعراب در آن اعصار می توان دریافت که تفاوت عمده‌ای میان نوع زندگی آنان با زندگی مردم ایران و روم و حتی در نزدیکی آنها با دولت های نچندان نامی حبشه دیده میشد. در آن روزگار ایران و روم حکومت مرکزی داشتند حکومتی که تمام شؤون جامعه را از حیث قانون و عمل به قانون و وادار کردن همه به تابعیت از آن در دست داشتند و تمام زوایای آن جامعه زیر سلطه نظامی واحد قرار گرفته بود، به طوری که در هر گوشه آن وجود حکومت مرکزی احساس می‌شد. این در حالی بود که در جزیرة العرب در هر ناحیه ی آن، مردم بر پایه نسبت خانوادگی مشترک به عنوان یک قبیله گرد آمده بودند و هر یک در جغرافیای حضور خود اعمال قدرت می‌کردند. هیچ قبیله‌ای بر دیگری اعمال نفوذ نداشت مگر در داد و ستد و جنگ! جنگ بین قبایل هم نامنظم بود و بیشتر به دعوایی نامنظم و خانوادگی شباهت داشت. این مطلب نشانگر پراکندگی و تضاد بسیار عمیق بین قبایل است. باید گفت برای وحدت در میان یک امت فرهنگی لازم است که نقاط مشترک آنها را در خود جمع کرده و مردمی را گرد هم بیاورد. در شبه جزیره عربستان چنین تفکر یکنواختی وجود نداشت و هدف واحدی برای آنها مطرح نبود. در کنار کعبه هر قبیله بتی مخصوص به خود داشت و بدین ترتیب حتی در این زمینه هم تضاد و خودبینی دیده می‌شد. شرایط سخت و طاقت فرسای جزیرة العرب بر این اختلاف دامن می‌زد. مناطق حاصلخیز و دارای آب محدود و با فاصله زیاد از هم بودند. راه‌های محدودی وجود داشت که آنها هم زیر سلطه راهزنان دیگر قبایل بوده و تحت نفوذ قدرت های خارجی اداره میشد.

در این شرایط دشوار اگر قبیله‌ای قادر بود تا چراگاهی را از چنگ دیگری در آورد این کار را بی درنگ می‌کرد. هیچ قبیله ای از این نظر در امنیت نبود و جنگ های بسیار با دلایل ساده و بعضا نا مأنوس بین آن ها رخ می داد. مشخص است که جنگ یکی از رایج ترین اعمال در بین آن ها بود آن چنان که عده ای برای کسب شهرت و آزمون جنگاوری خود مسیر نزاع را هموار میکردند. این جنگ از سر منع ازدواج یک زوج در دو قبیله می‌توانست شکل بگیرد تا بر سر شرایط تجارت و پاسداری از کاروان ها و ... که البته همانطور که گفته شد هیچ کجای آن به جنگ نمی‌ماند و بیشتر به یاغی گری و غارت و دعوای عشیره ای شباهت داشت. در نتیجه از این حیث قبیله جایگاه ویژه‌ای پیدا میکرد. بقای افراد به بقای قبیله گره خورده بود. هر کسی را با قبیله‌اش می‌شناختند و در نتیجه خدای این مردم هم در حقیقت قبیله آنها بود و بت ها هم نمادی برای اعلام وجود هر قبیله بودند و هرچه بزرگان این قبیله ها می‌گفتند هم، حقیقت تام برای آن ها محسوب می‌شد. با این اوصاف هرچه افراد یک قبیله زیادتر بود افتخار آن هم بیشتر میشد. این افراط تا آنجا پیش رفت که در سوره تکاثر قرآن، خداوند خطاب به مشرکان می گوید که آنها به منظور بزرگ نشان دادن تبار خود حتی دست به شمارش مردگان خود می‌زدند. نعمان در خطاب به پادشاه وقت ایران گفت که جز عرب کسی به نسب خود آگاهی ندارد و جز عرب از هر کسی اجدادش را بپرسی آنها را نمی‌شناسد. در حقیقت گذشتگان و نژاد چیزی نبود که اعراب بتوانند اشتباهی هر چند سهوی را به آنها نسبت دهند. شاید تا اینجا مطلب روشن شده باشد که پیامبر اسلام چه کار دشواری در پیش داشت. بخصوص وقتی بدانیم یکی از مهمترین اقدامات پیامبر مقابله با همین برتری جویی نژادی بوده است‌. عملا هر قدمی که به جهت آگاهی و یا مخالفت با سنت های گذشتگان آنها برداشته میشد، از نظرشان نوعی توهین تلقی میگردید. شاید جالب باشد بدانید که بت پرستی اعراب نیز ریشه در همین افراط دارد! یعقوبی در تحلیل خود از بت پرستی و عوامل آن می‌گوید:«بت پرستی از هنگامی آغاز شد که وقتی یکی از مردم می‌مرد، اقوام او مجسمه‌ای از وی ساخته و به یاد او آن را محترم می‌داشتند فرزندان آنها پس از سال‌ها گمان کردند که این‌ها خدایان آنان هستند» . شاهد این امر می‌تواند سخن مشرکین با پیامبر (ص) باشد که می‌گفتند:
      این بت ها اقوام گذشته هستند که مطیع خدا بوده و ما صورتی از آنها ساخته و عبادتشان می‌کنیم. در مورد سه بت مشهور یعوق و یغوث و نسر گفته شده: از قوم نوح بودن و افرادی صالح بودند و بعدها مجسمه آنان به صورت بت درآمد. در مورد لات نیز گفته شده او در واقع مرد صالحی بوده است که غذا برای حاجیان درست می‌کرده وقتی او مرد، تمثالی از او درست کردند و بر آن بنایی ساخته‌اند و اسمش را بیت الربه نهادند. ابن قیم می‌گوید؛ تعظیم مردگان سبب شد تا کم کم صورت هایی از آنها به شکل بت ساخته شود. زمانی که محمد(ص) مکه را فتح کرد در درون آن ۳۶۰ بت وجود داشت. در حقیقت ما با سرزمینی طرف هستیم که ۳۶۰ اعتقاد و ۳۶۰ تضاد در آن میتوان شمارش کرد!

اوضاع اعراب از ابتدا این گونه نبود. اعراب شهر مکه خود را از نسل عدنان می‌دانستند، که در نتیجه نسب آنها به اسماعیل (ع) باز میگشت. از این گفته مشخص است که نخستین اعراب موحد بودند اما به تدریج به سوی شرک گرایش پیدا کردند. از این منظر اعراب مکه در کنار بنی اسرائیل بودند که به دین حضرت ابراهیم گرایش داشتند و در حقیقت ریشه نسبی مشترک در آن ها می توان یافت. در سال‌های مانده به بعثت پیامبر، افرادی در بین اعراب پیدا شده‌اند که خواهان بازگشت به دین ابراهیم بودند. آنها شروع به تبلیغ علیه اعتقادات آن روزگار اعراب کردند. از معروف‌ترین این افراد ورقة بن نوفل بود که در جستجوی دین خدای یگانه به این سو آن سو رفت و در نهایت مسیحیت را پذیرفت. زید بن عمر شخص دیگری بود که به روایت تاریخ در بین اعراب از بازگشت به آئین ابراهیم سخن گفت. بسیاری از رسوم مشرکین مکه همان چیزی بود که ابراهیم به اجدادشان آموخته بود ولی آنها آنرا شرک آلود کرده بودند. برای مثال اعراب جاهلی نیز به رسومی چون ختنه و کفن و دفن میت و ازدواج نکردن با محارم و حج بیت الله الحرام معتقد بودند. آنها حتی شعار معروف تلبیه را نیز داشتند اما آن را به نوعی شرک آمیز کرده بودند. ( تلبیه همان شعار لبیک اللهم لبیک لاشریک ... است که حاجیان در حین طواف خانه خدا می‌گویند). اعراب جاهلی به افرادی از خود که ختنه کرده و به حج می رفتند حنیف میگفتند . این در حالی است که به پیروان حضرت ابراهیم در گذشته حنیف گفته میشد! این بدان معناست که این کلمه از گذشته های دور در بین اعراب زبان به زبان چرخیده و تغییر معنا یافته است.

قبیله قریش زادگاه قدرت

قریش نامی آشنا و از پر نفوذترین قبایل در میان عرب بوده و بعد اسلام نیز تا قرن‌ها بر جهان اسلام حکومت کرده است. خلفا تا پیش از امپراتوری عثمانی همیشه قریشی بودند. اعراب کسانی را که از نسل مضر بن کنانه باشند را قریشی می گویند. در علم تبارشناسی عرب نیای مضر بن کنانه به اسماعیل (ع) باز میگردد. قریش در آن دوره از آنجا که امور حج را بر عهده داشت به شهرت و ثروت زیادی رسید. امور کعبه در دوره ای به قصی و هاشم و سپس به عبدالمطلب که همه از نسل مضر بودند سپرده شد. در دوران قصی مراسم حج  شکل جدیدی به خود گرفت و این تغییرات زمینه ساز قدرت یافتن قریش در بین دیگر قبایل عرب گردید. در این ایام مردم عرب از نقاط دور دست به این مکه می آمدند تا هم به تجارت بپردازند و هم خدایان پر تعداد کعبه را پرستش کنند. بنوعی مکه و کعبه آن میعاد گاه اعراب بود. در این شهر بازار هایی بر پا میشد که از غرب و شرق عالم تجار به آن رجوع می کردند. راه تجاری مهمی از روم شرقی به یمن و در نهایت به هند ختم می شد که این مسیر از قطب های اقتصادی آن روزگار محسوب می شد که البته نکته مهم برای ما این است که شهر های مکه و یثرب هم در مسیر آن رونق یافته بودند.

در بین قریش طایفه بنی هاشم به طور خاص که پیامبر اسلام نیز از آنان بود دارای مقبولیت و شهرت بیشتر گردید. همان طور که گفته شد بعد هاشم، عبدالمطلب زمام امور حج را بر عهده گرفت. وی پدر بزرگ پیامبر اسلام است و او از اعرابیست که قبل اسلام طبق سنت خاندان خود به دین حنفیت معتقد بود و خدای یکتا را می پرستید. عبدالمطلب بعد مرگ والدین محمد(ص) سرپرستی او را پذیرفت و در نتیجه آن محمد(ص) در محیطی با اعتقادات دین حنفیت زندگی میکرد.

از تاریخ چنین بر می‌آید که قریش در میان اعراب به شرافت و عزت معروف بوده و معمولاً با عناوینی چون «آل الله» و «سکان حرم الله» خوانده می‌شدند و مردم آنها را به عنوان بزرگ و شریف قبول کرده بودند. باید افزود که این شهرت در همه طوایف قریش نیست، بلکه تنها در خاندان قصی و بعد از او خاندان هاشم و عبدالمطلب بود چرا که وجود این افراد در نهایت سبب شهرت قریش گردید.

هنگام ظهور پیامبر اسلام در میان طایفه های قریش، از بنی هاشم عباس بن عبدالمطلب مسئولیت آبرسانی به حجاج را بر عهده داشت و از طایفه بنی امیه، ابوسفیان ریاست سپاه قریش را بر عهده داشت. این جبهه بندی در میان قریش تا قرن ها بعد ادامه پیدا کرد. البته باید توجه شود که طوایف دیگر از قریش هم بودند که نقشی در امور حج داشتند اما نقش آنها به پر رنگی دو طایفه نامبرده نبود.

دیگر قبایل عرب متوجه عظمت کعبه و نقش آن در فزونی قدرت قبیله قریش شدند در نتیجه برخی از آن ها در مناطق خود نیز کعبه هایی ساختند تا قبیله خود را برای رفتن به مکه بازدارند. این کعبه ها از بسیاری از جهات همچون وجود سنگی مانند حجر الاسود(سنگ سیاه) تا ارکان کعبه به آنچه در مکه بود شباهت داشتند. برای مثال در یمن پرستشگاهی در شهر غَیمان قرار داشت و «حجر الأحمر» یا سنگ سرخ در آن استفاده شده بود و همچنین کعبه ی شهر العَبلات در جنوب مکه، که «حجر الأبیض» یا سنگ سفید داشت!

ادامه دارد ...

این مطلب برای انجمن mililtary.ir  گرداوری شده و هر گونه برداشت از آن با ذکر نام نویسنده و این انجمن بلامانع است. 

نویسنده و گرداورنده: Navard 

منابع و ماخذ:

کتاب تاریخ سیاسی اسلام(جلد1) / نویسنده: رسول جعفریان
      کتاب گنجینه تاریخ ایران(جلد نهم)/ نویسنده: عبدالعظیم رضایی
      کتاب دو قرن سکوت( ویرایش دوم) / نویسنده: عبدالحسین زرین کوب

لینک

• توسط aminor
      بسم الله الرحمن الرحیم

منفک شده از تاپیک تحولات یمن
      1399/11/09

تاپیکهای مرتبط با محوریت حمله به آرامکو
      UAV kent 2.0 concept: عملیات تن ماهی
      سپر صحرا : بررسی شبکه دفاع هوایی ارتش عربستان سعودی

منابع یمنی : شلیک موشک قاهر1 به شرکت نفت آرامکو در جیزان عربستان

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.