reza4087

تهاجم ارتجاع عرب ( به رهبری آل سعود ) به یمن / خبر ، گزارش ، تحلیل و ... (1)

Recommended Posts

به هر حال در عمل ما یک ماه با همشون به جز فرانسه مستقیما جنگیدیم... البته تحویل هواپیما های میراژ و موشک های اگزوست دست کمی از جنگ مستقیم نداشت..!

اگه به تجهیزات نظامی باشه بس اگه امریکا با ما بجنگه....و...شکست بخوریم...در واقع ارتش سرخه چینو...روسیه ...کره شمالی رو هم شکست داده.....................بس الان تروریستا...روسیه ایرانو تو ادلب...خیلی منطقه دیگه شکست دادن.............اگه بر فرض یمن اربستانو تو یه جنگ درستو درمون شکست بده...یعنی ارتش امریکا رو شکست داده.............................حتما تو عملیاتی که نیروی دریایی عراقم همون اول جنگ نابود کردیم...نیرو دریایی روسیه رو شکست دادیم..................نمیدونم...ولی تا اونجا که میدونم کمک اطلاعاتی تجهیزاتی  یه کشور به کشور دیگه رو جنگ مستقیم نمیگن..........

• Upvote 5
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

می گن وقتی آدم یه دروغه مرتب بگه خودشم باور می کنه راسته جریان جنگیدن ما با تمام دنیاس (دوستان ادعای دانش نظامیم دارن)و معنی ساپورت و جنگو درک نمی کنن ما رسما فقط در جنگ نفت کش ها با امریکا درگیر شدیم

فروختن سلاح آلمانیو فرانسوی فکر نکنم معنی جنگ باشه یعنی اگر اف 16 امارات بیاد یه کشتی ما رو هدف بگیره ما با امارات آمریکا و کشور ترکیه (چون مثلا موتورشو ساخته) درگیر هستم بابا دانشتون داغونم کرد

اگه روندو در پیش بگیریم هر جنگنده ای تو خلیج فارس سقوط کرد ایران زده پس حتما اف 18 امریکاییا ما زدیم!!!!!!!!!!!!! جنگنده به صد دلیل سقوط می کنن حتما اف 4 ایرانیم که چند سال پیش سقوط کرد آمریکا زد!!!!!!!!!

بعضی موارد تعریف بین المللی داره مثلا ناوشگن (حالا بگزیم تو ایران از قایق موتوری تا فریگیت ناوشکن هست :laughing: ) جنگ دو کشورم تعریف داره اما دوستان می گن اگر فلان کشور پیچم به دشمن ما فروخت ما باهاش تو جنگیم

تو سوریه عراق و لبنان در جنگیم یمنو برای حفظ ظاهرم نگین دیگه کمک بشر دوستانه بود یادمون رفت مردم مظللللللللللللللللوم یمن بودن icon_eek

پیروزیم تا چند سال دیگه مشخص میشه من به شخصه امیدوارم تو عراقو سوریه برنده بشیم چون امنیت ما و قدرتمون بستگی به این داره

• Upvote 5
  • Downvote 23

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پرواز چندین فروند هواپیمای جنگنده ناشناس بر فراز کشتی کمک هاي ايران براي يمن

خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: چندین فروند هواپیمای جنگنده خارجی بر فراز کشتی حامل کمک های بشردوستانه ایران به یمن به پرواز درآمدند.

................................................................

فقط امیدوارم اگه به کشتی حمله شد اقدام متقابل ایران به چهار تا فحش تو نمازجمعه و قرائت بیانیه خلاصه نشه!

سلام خدمت شما دوست ناشناسم

همه ميدونيم كه فرض كردن هيچ قيمتي ندارد و البته هيچ فرضي محال نيست...

دوست من اگر به فرض فردا صبح شما بعنوان رييس جمهور جديد وارد پاستور بشين در مقابل هدف قرار گرفتن اين كشتي چه پاسخي خواهيد داد ؟!

حمله متقابل كنيم ؟ و اگر متقابلا طرف مقابل حركتي كرد بايد دوباره جواب بديم و همينطور بابت اقدامات جديتر محكمتر جواب بديم ؟؟

توان و پشتباني نظامي ما تا چه حد اين اجازه رو ميده كه پاسخ سختي بديم ؟ اصولا ملت ايران تا چه حد پشتيباني معنوي از سياستهاي اينچنيني خواهد كرد ؟

در اين مواقع چه چيزي باعث تصميم گيريهاي سخت خواهد بود ؟ توان يا شعار ؟

پاسخ تمام سوالات بايد در هوش و كياست سياسي اقتصادي جستجو كرد كه الحمد الله در رهبر معظم انقلاب به وفور ديده شده.

چرا رهبر بزرگوارمون نقاط خاصي رو بعنوان خط قرمز ما معرفي كردن و اين خط قرمز رو به همه امور تعميم نداده اند ؟

اگر چند لحظه به سوالات بالا فكر كنيم اونوقت به اين نتيجه ميرسيم كه پاسخ شما پاسخ شايسته اي نيست و موشك تراپي درمان همه دردهاي ما نيست. 

پس اگر ايشون به اين نتيجه رسيدن كه چند تا فحش و احيانا چند بيانيه پاسخ شايسته اي هست به اين تصميم سمعا و طاعتا برخورد كنيم ان شاالله

.................................................

فقط يه خواهشي از دوستان دارم كه چند دقيقه به اين مساله فكر كنند كه چرا و به چه دليل امريكا در حوزه سياست خارجه دچار تغيير موضع شده و سعي داره مناقشات با كوبا اين دشمن ديرينه خودش رو حل و فصل كنه.كوبا يقينا تابوئي بود كه شكستنش كار هر رئيس جمهوري نبود ! 

البته از عزيزان پوزش ميخوام كه در تاپيك يمن مساله كوبا رو مطرح كردم و دليلش بخاطر اهميتي بود كه در دنياي سياست داشت.موفق باشيد.

• Upvote 13
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

البته این فرموده شما یک تبصره خیلی  ظریف دارد و آن اینکه آیا عربستان خودسرانه قصد داشته باشد این کار را انجام دهد ( حمله به گروه رزمی ایرانی ) و یا اینکه چراغ سبز ایالات متحده ( در حالی که مذاکرات دارد انجام می شود ) هم پشت این عمل باشد . ظاهرا" ( حداقل در حال حاضر ) آمریکایی ها زیاد مایل نیستند دامنه بحران زیاد شود ، مگر اینکه  بخواهند ایران به هر شکلی وارد یک درگیری بکنند که ممکن است ،  زمان آغاز مشخص باشد ، ولی  اینکه در چه مدت و چگونه تمام می شود ، به نظرم زیاد کنترل شده نخواهد بود . 

آسیای جنوب غربی به شکل خطرناکی روی یک بشکه باروت قرار دارد که جنگ احتمالی  بین ایران و عربستان ( بر سر یک کشتی امداد رسان ) ، پای همه را ( از جمله روسها ، و حتی چینی ها و هندی را ) هم وارد قضیه می کند و آن وقت هست که اوضاع از کنترل خارج می شود . ( بدلیل اهمیت باب المندب برای تجارت جهانی ) 

اتفاقا به نظرم زمان اتمام هر بحرانی رو امریکایی ها مشخص می کنند، چون اگر بحرانی به وجود بیاد این ما هستیم که از لحاظ میزان ذخایر اقتصادی (از توانایی تولید داخلی بگیرید، تا ذخایر استراتژیک سوخت و غله تا ذخایر ارزی) در شرایط بدتر و پائینتری نسبت به رقبامون هستیم

نتیجه جنگ رو پول مشخص می کنه نه تعداد موشک ها

این اولین و واضح درسیه که از جنگ ایران و عراق میشه گرفت،‌و البته تقریبا تمام جنگ های دیگه در دنیا

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سازمان ملل: ائتلاف سعودي حق بازرسي کشتي‌ها را ندارد
پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوي سازمان ملل متحد تاكيد کرد نيروهاي ائتلاف عربي به سركردگي رژيم سعودي، مجوز بين المللي براي بازرسي از کشتي ايراني را که به سوي يمن در حركت است، ندارند.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، فرحان حق معاون سخنگوي رسمي دبيركل سازمان ملل متحد تاكيد کرد نيروهاي ائتلاف عربي به رياست عربستان در يمن، مجوزي بين المللي در اختيار ندارند که بتوانند کشتي هايي را که به سوي يمن در حركت هستند متوقف يا بازرسي کنند.

اين مسئول سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به خبرگزاري آناتولي گفت «نيروهاي ائتلاف مجوزي بين المللي از شوراي امنيت سازمان ملل دريافت نكرده اند که به آنها اجازه بازرسي از کشتي هاي حامل کمک هاي بشردوستانه را بدهد که به يمن مي روند».

فرحان حق افزود: «پيش از اين بارها گفته ايم بهتر است کشتي هاي حامل کمک هاي بشردوستانه به جيبوتي بروند و از آنجا سازمان ملل با نظارت و هماهنگي، اين کمک ها را به داخل يمن منتقل مي کند».

اين سخنگو از اظهار نظر درباره نامه رسمي روز چهارشنبه ايران به رئيس شوراي امنيت سازمان ملل خودداري کرد که در آن آمده است مجوزي براي بازرسي از کشتي هاي حامل کمک هاي بشردوستانه که ايران قصد دارد در زمان آتش بس به يمن بفرستد، وجود ندارد.

منبع ؟

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دو جمله هست که همیشه در موضوع جنگ بهش فکر می کنم و بعد نظر می دم

اولی : فقط کسانی که جنگو تجربه نکردن در آرزوی جنگن

دومی : فقط مرده ها از نتیجه جنگ آگاهن

ما ادما سرچشمه ریاکاری سو استفاد و ظلمیمم مثل کاری که وطن امروز کرده

جنگو تائید نمی کنم کشورا مردومشونو فریب می دن تا وارد جنگ بشن تا چندتا جنرال نقشه بزرگشونو عملی کنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اما دوست دارم منطقی فکر کنم جنگ کار کثیفیه نا بود گره اما زمانی می رسه که باید تصمیم سخت گرفت هر چند به دو جمله بالا عقیده دارم

ایران در سوریه و عراق دخالت کرد یک سری احمق اوایل می گفتن نه اما بهترین کارو کرد این خونا پای ایرانم هست اما باید این کارو می کرد

عربستان مجبوره در یمن دخالت کنه (کارشو تائید نمی کنم ) اگه امروز این کارو نکنه 5 سال دیگه عربستانی نیست

اگه می خواییم درست درک کنیم بایید خودمونو جای عربستان بزاریم ما نمی تونیم همه کیکو داشته باشیم این قانون جهانه

• Upvote 5
  • Downvote 32

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اتفاقا به نظرم زمان اتمام هر بحرانی رو امریکایی ها مشخص می کنند، چون اگر بحرانی به وجود بیاد این ما هستیم که از لحاظ میزان ذخایر اقتصادی (از توانایی تولید داخلی بگیرید، تا ذخایر استراتژیک سوخت و غله تا ذخایر ارزی) در شرایط بدتر و پائینتری نسبت به رقبامون هستیم

این اولین و واضح درسیه که از جنگ ایران و عراق میشه گرفت،‌و البته تقریبا تمام جنگ های دیگه در دنیا

دوست عزیز نتیجه یک جنگ نه پول مشخص میکنه نه موشک چون اساسا هردوی اینها ابزارن

نتیجه ی یک جنگ رو استراتژی طرفین و چگونه پیدا سازی این استراتژی تعیین میکنه!

این همه تفکر سیستماتیک میکنی بعد با توجه به پست های مفید جناب MR9 در زمینه استراتژی های دفاع متحرک و جنگ ایران و عراق مطرح میکنن و با اطلاعاتی که از جنگ ایران عراق دارید به این نتیجه میرسید که پول نتیجه ی جنگ ایران و عراق رو تعیین کرد؟!

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دو جمله هست که همیشه در موضوع جنگ بهش فکر می کنم و بعد نظر می دم

اولی : فقط کسانی که جنگو تجربه نکردن در آرزوی جنگن

دومی : فقط مرده ها از نتیجه جنگ آگاهن

ما ادما سرچشمه ریاکاری سو استفاد و ظلمیمم مثل کاری که وطن امروز کرده

جنگو تائید نمی کنم کشورا مردومشونو فریب می دن تا وارد جنگ بشن تا چندتا جنرال نقشه بزرگشونو عملی کنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اما دوست دارم منطقی فکر کنم جنگ کار کثیفیه نا بود گره اما زمانی می رسه که باید تصمیم سخت گرفت هر چند به دو جمله بالا عقیده دارم

ایران در سوریه و عراق دخالت کرد یک سری احمق اوایل می گفتن نه اما بهترین کارو کرد این خونا پای ایرانم هست اما باید این کارو می کرد

عربستان مجبوره در یمن دخالت کنه (کارشو تائید نمی کنم ) اگه امروز این کارو نکنه 5 سال دیگه عربستانی نیست

اگه می خواییم درست درک کنیم بایید خودمونو جای عربستان بزاریم ما نمی تونیم همه کیکو داشته باشیم این قانون جهانه

سال 2015 هست و فکر میکنم باید راه های دیگری هم وجود میداشت ، جنگ خشونت رو با خشونت سرکوب میکنه و عقده رو در تاریخ نهادینه ، مثل داعش که داره میگه به جیش صفوی داریم حمله میکنیم ،مثل عراق که میگفت من سردار قادسیه ام و ... هر بیشتر به تاریخ با خشونت گند بزنیم آینده رو خرابتر میکنیم ،..

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خلیفه دواعش در فایل صوتی که امروز منتشر شد عملیات عاصفه الحزم رو عاصفه الوهم خونده، ( خلاصه ) گفته وقتی رژیم صهیونیستی و نظام نصیری ( نظام سوریه ) دمار از روزگار اهل سنت درمیارن شما کجایید که الآن به اسم دفاع از اهل سنت ضد روافض ( حوثی ها ) به یمن حمله کردید؟ و گفته که این عملیات تنها برای اثبات وجود سردمداران جدید سعودی و جلوگیری از گسترش دولت دواعش! هست ( البته اونها کلا سلولی خطاب کرده )، و گفته که به زودی بعد از اینکه آل سعود به آتش روافض ( حوثی ها ) سوختند، ضعفشون بر همه آشکار میشه و مردم اهل سنت جزیره ( عربستان ) خواهند فهمید که حامی بجز الدوله (دارو دسته دواعش ) ندارن و ...

این قسمت مربوط به تاپیک بود که اینجا پست کردم.

ببخشید اگر ترجمه اشکال داره! همین الآن یهویی و شنیداری بود. ویرایش شده در توسط GRIPEN
  • Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر عربستان نخواد مستقيم به كشتي حامل كمك،حمله بكنه و همچنين
نخواد اين قضيه باعث شرمساريش بشه چه كاري ممكن هست بكنه؟
من فكر ميكنم مشاوران وتصميم گيران ارسال اين كشتي حتي به اينجا
هم فكر كردن بعد كشتي رو فرستادن.
چقدراحتمال هست بعداز تخليه كشتي،به اسكله حمله هوايي بشه،
بندري كه قرار هست اين كشتي به اونجا بره از لحاظ نيروهاي تروريست و
ترفدارهاي عربستان در چه حالي هست أيا احتمال حمله افرادي به عنوان
تروريست به اين بندر و نابودكردن بار اين كشتي بعد از تخليه وجود داره؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

نظرات بعضی از دوستان واقعا خنده داره

معلومه تازه وارد نظامی هستند که اینقدر راحت در مورد مسائل نظامی کشورمون نظر میدن و قدرت بلامنازع کشورمون در ضمینه نظامی رو که مارو در حد ابر قدرت منطقه بالا برده بسیار ضعیف میشمارن

فراموش نکنید که کشورمون در حال حاضر در حال جنگ در چهار کشور سوریه و لبنان و یمن و عراق است و کمک های کشورمون به مسلمانان واقعی این چهار کشور انان را در برابر تکفیری های امریکایی و سعودی و بهتر بگیم جهانی پیروز نگه داشته ( تعریف پیروزی در حال حاظر در این چهار کشور متفاوته ) برای مثال در سوریه همین که تا الان سقوط نکرده یعنی پیروزی

نکته بعدی بعد رویارویی نظامی کشور ما در برابر امارات و عربستان قطعا حافظه دوستان یاری میکنه و همانطور که میدونید چند سال قبل 3 جنگنده اف 15 عربستانی در تنگه هرمز ساقط شدند عربستان گفت نقص فنی پدافند سپاه گفت اقتدار نظامی ما در برابر کشوری که قصد داره از بسته شدن تنگه هرمز جولوگیری کنه و مانور میده و تجاوز نظامی به ابهای ما انجام میده

و یا ادعای امارات برای جزار سه گانه خلیج فارس که با تهدیدات نظامی ما کانلا خفه شدند

نیروی هوایی و پدافند کشور ما برای کپچر کردن و نابودی هر نوع هدفی امادگی کامل داره اینو فراموش نکنید اگر میتونستن بی شک به جای یمن به ما حمله میکردن

یه نظر حماسی :

اول انقلاب که تو بحران بودیم چهار جهت کشورمون در حال تجزیه شدن بود و از هر جهت یه بحران وجود داشت و تحریم ها شروع شد و مستشاران نظامی کشورمونو ترک کردن و پشتیبانی هم از کشورمون قطع شد و قطعات هیچ وسیله ای به ما نمیرسید تونستیم 8 سال با همه دنیا بجنگیم و پیروز واقعی جنگ بشیم 

تعداد 38 کشور به صورت مستقیم

و 69 کشور به صورت غیر مستقیم با ما جنگیدند

حالا که از شیر مرغ تا جون ادمیزاد تولید میکنیم

بسته به نیازمون تولید انبوه هم انجام میدیم

پس خیلی راحت بعضی عزیزان تازه به عرصه نظامی وارد شده نیان نظر بدن ما در برابر اعراب و غرب هیچی نیستیم و از این جور بحثا

با تشکر

اولاً هیچ سندی مبنی بر سرنگونی 3 هواپیمای عربستان توسط پدافند سپاه وجود نداره و اما تا دلتون بخواد مصاحبه فرماندهانی که شما ازشون صحبت میکنید در مورد بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت و بانک مرکزی هست که یه سرچ بکنید همش ردیف میشه..

امارات هم دست از ادعاش برنداشته و هر وقت شورای همکاری خلیج فارس تشکیل میشه تو بیانیشون بهش اشاره میکنن..

در مورد توانایی نیروی هوایی و پدافند هم من سکوت میکنم دوستان آگاه هستند ماشاء الله..

شما فکر میکنید من خوشم میاد بگم نیروی هوایی یا پدافند کشورم وضعش اینه ؟ من واقعیت رو میبینم شما یه سری شعار و شایعه ، همین امثال شما  قرار نبود سه سال پیش تنگه هرمز رو ببندن ؟ جریان صادرات نفت رو قطع کنن ؟ چی شد ؟ اون سردار جزایری محترم که امروز تهدید میکنه منطقه رو به آتش میکشه نمیگفت ما ببندیمش کسی نمیتونه بازش کنه ؟

• Upvote 14
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اولاً هیچ سندی مبنی بر سرنگونی 3 هواپیمای عربستان توسط پدافند سپاه وجود نداره و اما تا دلتون بخواد مصاحبه فرماندهانی که شما ازشون صحبت میکنید در مورد بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت و بانک مرکزی هست که یه سرچ بکنید همش ردیف میشه..

امارات هم دست از ادعاش برنداشته و هر وقت شورای همکاری خلیج فارس تشکیل میشه تو بیانیشون بهش اشاره میکنن..

در مورد توانایی نیروی هوایی و پدافند هم من سکوت میکنم دوستان آگاه هستند ماشاء الله..

شما فکر میکنید من خوشم میاد بگم نیروی هوایی یا پدافند کشورم وضعش اینه ؟ من واقعیت رو میبینم شما یه سری شعار و شایعه ، همین امثال شما  قرار نبود سه سال پیش تنگه هرمز رو ببندن ؟ جریان صادرات نفت رو قطع کنن ؟ چی شد ؟ اون سردار جزایری محترم که امروز تهدید میکنه منطقه رو به آتش میکشه نمیگفت ما ببندیمش کسی نمیتونه بازش کنه ؟

در باب بستن تنگه هرمز و عهد شکنی امریکا رهبری در سخنرانی خود در بین مداحان به طور سر بسته مطالبی را بیان کردند و گفتند اسناد این ماجرا در آینده منتشر میشود...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بله - کاملا" - نکته ای که کاملا" درست هست ، توجه به ذخیره استراتژیک  کشورها که البته فقط بخشی از ماجراست و نه همه آن . 

در ارتباط با موشکها هم که ( در سه جنگ عمده که موشک در آن بکار رفت ، این جنگ افزارها حداکثر برای برای ایجاد توازن وحشت بکار رفتند - آلمان در جنگ دوم ، ایران و عراق در دفاع مقدس و عراق در جنگ خلیج فارس 1991 )  . البته  گاهی اوقات و بر خلاف روند پیش بینی ها ، اتفاقاتی خواهد افتاد  که در چهارچوب جداول کلاسیک پیش بینی بحران قابل بررسی نخواهد بود . 

اگر چه ، باز هم احتمال  می دهم که آمریکایی ها ، حداقل برای حفظ حداقلی ثبات در آسیای جنوب غربی ، به عربستان اجازه  حمله نخواهد داد ، مگر اینکه  PLAN B یا C  برای ما و عربستان داشته باشد و آن هم با توجه به بیلان اوباما در این چند ساله ، احتمالا" بعید خواهد بود . 

پی نوشت :

1- البته استفاده از موشک و تاثیر آن با توجه به ماهیت انتخاب هدف هم باید بررسی شود 

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط Navard
      سخنی با خوانندگان محترم:
      در مطلب پیش رو سعی بر این شده که به مختصری از شرایط فرهنگی و اجتماعی و تاریخی اعراب پیش از اسلام پرداخته شود. در این نوشته اصل بر رعایت صداقت تاریخی و امانت است و در گرداوری آن از منابع با عقاید گوناگون کمک گرفته شده است. گرد آوری مطالب تاریخی هیچ گاه خالی از اشتباه نیست، علی الخصوص که این مطالب در رابطه با مسائل حساسیت بر انگیز مذهبی باشد. در نتیجه از دوستان خواننده این مطلب درخواست میشود درصورت وجود اشتباه، به منظور تکمیل و اصلاح این مطلب بنده را یاری کنند.

پیشگفتار:
      سرنوشت پیامبران و قومشان و نتایجی که از آن کسب کرده اند را میتوان یکی از مهمترین نشانه های حقانیت آن ها به حساب آورد. این نتایج بعضا چنان معجزه آسا و خیره کننده هستند که در حالت معمول موارد مشابهی برای آنها یافت نمی شود. برای نمونه مسیح (ع) در دل امپراطوری قدرتمند روم شرقی به پیامبری رسید. در سرزمینی که تعداد نامعلوم خدا توسط مردم پرستیده میشد و پیامی که آورد چنان در دل ها رسوخ کرد که در مدت کمتر از چند سده مسیحیت در سه قاره گسترش یافت! از حبشه در آفریقا گرفته تا امپراطوری قدرتمندی چون روم که روزی دشمن مسیحیت بود و همچنین طیف کثیری از اقوام در خاورمیانه و ...! در اسلام نیز ما با چنین پیشرفت معجزه آسایی رو به رو هستیم. محمد (ص) در سن چهل سالگی در جامعه ای بدوی به پیامبری برگزیده شد که جز غارت و ستیز دستاوردی نداشتند و هر روز به بهانه ای با یکدیگر در جنگ بودند و شعرا و نام آوران عرب روزگاری برای بدست آوردن شرافت، خود را به پای پادشاهان ایران و روم می انداختند. در شبه جزیره عربستان اگر در جایی تمدنی دیده میشد به پاس قرابت با ایران یا روم بود. و از دست آورد هایشان در آن ادوار، جز پاره ای از روایات افسانه گونه چیزی بجا نمانده است. در چنین محلی که محمد(ص) شدیدا زیر فشار فرهنگی و البته فشار عوامل ثروت و قدرت  در مدت کمتر از سیزده سال توانست بنیان نخستین حکومت اسلامی را در یثرب بنا نهد که تا پایان عمر ایشان این حکومت به چنان وسعت و قدرتی رسید که در سرحدات خود به تقابل با روم شرقی می‌پرداخت.

قسمت اول: قبیله و معنای متفاوت آن در بین اعراب

اعراب از قبل اسلام در پهنه ی وسیعی از خاورمیانه حضور داشتند. و بر خلاف تصور عموم مردم، فتوحات پس از اسلام به تنهایی سبب استقرار آن ها در این پهنه نشد. در تاریخ موجودیت اعراب با سامی نژاد ها گره خورده است. این حضور آنقدر چشمگیر بود که رومیان و یونانیان مناطق عرب نشین را به سه ناحیه عربستان خوشبخت و عربستان بیابانی و عربستان سنگی تقسیم کرده اند که حدود این مناطق از دریای سرخ و شبه جزیره عربستان شروع شده و از سویی به مرز های روم آن روزگار در شامات رسیده و در سوی دیگر در عراق امروزی به رود فرات ختم می شود. در رابطه با وضعیت اعراب قبل اسلام باید به این موضوع اشاره کرد، پیشینه تاریخی که برای آنها ذکر شده به ۲۰۰ سال قبل از سال عام الفیل محدود می شود. عام الفیل همان سالی است که گفته میشود محمد(ص) در آن دیده به جهان گشود. البته این بدان معنا نیست که اعراب قبل از آن موجودیت خارجی نداشته اند‌. برای مثال در دبیره های هخامنشی از آن ها بعنوان خراج گذاران عصر داریوش بزرگ یاد شده است. اما آنچه از این گفته پیداست، اعراب تهی از پیشینه تاریخی و تمدنی غنی بودند و آنچه در آنها یافت می‌شد در حقیقت از هم نشینی و یا دست درازی دیگر اقوام بود. این همان زمانیست که قرآن از آن به عنوان دوره جاهلی اعراب یاد می‌کند.

نگاره ای از سرباز ساتراپی عربیا در مقبره خشایارشا، واقع در نقش رستم که بصورت نمادین به شکل یکی از ستون های شاهنشاهی به نمایش در آمده است.

با نگاهی به زندگی اعراب در آن اعصار می توان دریافت که تفاوت عمده‌ای میان نوع زندگی آنان با زندگی مردم ایران و روم و حتی در نزدیکی آنها با دولت های نچندان نامی حبشه دیده میشد. در آن روزگار ایران و روم حکومت مرکزی داشتند حکومتی که تمام شؤون جامعه را از حیث قانون و عمل به قانون و وادار کردن همه به تابعیت از آن در دست داشتند و تمام زوایای آن جامعه زیر سلطه نظامی واحد قرار گرفته بود، به طوری که در هر گوشه آن وجود حکومت مرکزی احساس می‌شد. این در حالی بود که در جزیرة العرب در هر ناحیه ی آن، مردم بر پایه نسبت خانوادگی مشترک به عنوان یک قبیله گرد آمده بودند و هر یک در جغرافیای حضور خود اعمال قدرت می‌کردند. هیچ قبیله‌ای بر دیگری اعمال نفوذ نداشت مگر در داد و ستد و جنگ! جنگ بین قبایل هم نامنظم بود و بیشتر به دعوایی نامنظم و خانوادگی شباهت داشت. این مطلب نشانگر پراکندگی و تضاد بسیار عمیق بین قبایل است. باید گفت برای وحدت در میان یک امت فرهنگی لازم است که نقاط مشترک آنها را در خود جمع کرده و مردمی را گرد هم بیاورد. در شبه جزیره عربستان چنین تفکر یکنواختی وجود نداشت و هدف واحدی برای آنها مطرح نبود. در کنار کعبه هر قبیله بتی مخصوص به خود داشت و بدین ترتیب حتی در این زمینه هم تضاد و خودبینی دیده می‌شد. شرایط سخت و طاقت فرسای جزیرة العرب بر این اختلاف دامن می‌زد. مناطق حاصلخیز و دارای آب محدود و با فاصله زیاد از هم بودند. راه‌های محدودی وجود داشت که آنها هم زیر سلطه راهزنان دیگر قبایل بوده و تحت نفوذ قدرت های خارجی اداره میشد.

در این شرایط دشوار اگر قبیله‌ای قادر بود تا چراگاهی را از چنگ دیگری در آورد این کار را بی درنگ می‌کرد. هیچ قبیله ای از این نظر در امنیت نبود و جنگ های بسیار با دلایل ساده و بعضا نا مأنوس بین آن ها رخ می داد. مشخص است که جنگ یکی از رایج ترین اعمال در بین آن ها بود آن چنان که عده ای برای کسب شهرت و آزمون جنگاوری خود مسیر نزاع را هموار میکردند. این جنگ از سر منع ازدواج یک زوج در دو قبیله می‌توانست شکل بگیرد تا بر سر شرایط تجارت و پاسداری از کاروان ها و ... که البته همانطور که گفته شد هیچ کجای آن به جنگ نمی‌ماند و بیشتر به یاغی گری و غارت و دعوای عشیره ای شباهت داشت. در نتیجه از این حیث قبیله جایگاه ویژه‌ای پیدا میکرد. بقای افراد به بقای قبیله گره خورده بود. هر کسی را با قبیله‌اش می‌شناختند و در نتیجه خدای این مردم هم در حقیقت قبیله آنها بود و بت ها هم نمادی برای اعلام وجود هر قبیله بودند و هرچه بزرگان این قبیله ها می‌گفتند هم، حقیقت تام برای آن ها محسوب می‌شد. با این اوصاف هرچه افراد یک قبیله زیادتر بود افتخار آن هم بیشتر میشد. این افراط تا آنجا پیش رفت که در سوره تکاثر قرآن، خداوند خطاب به مشرکان می گوید که آنها به منظور بزرگ نشان دادن تبار خود حتی دست به شمارش مردگان خود می‌زدند. نعمان در خطاب به پادشاه وقت ایران گفت که جز عرب کسی به نسب خود آگاهی ندارد و جز عرب از هر کسی اجدادش را بپرسی آنها را نمی‌شناسد. در حقیقت گذشتگان و نژاد چیزی نبود که اعراب بتوانند اشتباهی هر چند سهوی را به آنها نسبت دهند. شاید تا اینجا مطلب روشن شده باشد که پیامبر اسلام چه کار دشواری در پیش داشت. بخصوص وقتی بدانیم یکی از مهمترین اقدامات پیامبر مقابله با همین برتری جویی نژادی بوده است‌. عملا هر قدمی که به جهت آگاهی و یا مخالفت با سنت های گذشتگان آنها برداشته میشد، از نظرشان نوعی توهین تلقی میگردید. شاید جالب باشد بدانید که بت پرستی اعراب نیز ریشه در همین افراط دارد! یعقوبی در تحلیل خود از بت پرستی و عوامل آن می‌گوید:«بت پرستی از هنگامی آغاز شد که وقتی یکی از مردم می‌مرد، اقوام او مجسمه‌ای از وی ساخته و به یاد او آن را محترم می‌داشتند فرزندان آنها پس از سال‌ها گمان کردند که این‌ها خدایان آنان هستند» . شاهد این امر می‌تواند سخن مشرکین با پیامبر (ص) باشد که می‌گفتند:
      این بت ها اقوام گذشته هستند که مطیع خدا بوده و ما صورتی از آنها ساخته و عبادتشان می‌کنیم. در مورد سه بت مشهور یعوق و یغوث و نسر گفته شده: از قوم نوح بودن و افرادی صالح بودند و بعدها مجسمه آنان به صورت بت درآمد. در مورد لات نیز گفته شده او در واقع مرد صالحی بوده است که غذا برای حاجیان درست می‌کرده وقتی او مرد، تمثالی از او درست کردند و بر آن بنایی ساخته‌اند و اسمش را بیت الربه نهادند. ابن قیم می‌گوید؛ تعظیم مردگان سبب شد تا کم کم صورت هایی از آنها به شکل بت ساخته شود. زمانی که محمد(ص) مکه را فتح کرد در درون آن ۳۶۰ بت وجود داشت. در حقیقت ما با سرزمینی طرف هستیم که ۳۶۰ اعتقاد و ۳۶۰ تضاد در آن میتوان شمارش کرد!

اوضاع اعراب از ابتدا این گونه نبود. اعراب شهر مکه خود را از نسل عدنان می‌دانستند، که در نتیجه نسب آنها به اسماعیل (ع) باز میگشت. از این گفته مشخص است که نخستین اعراب موحد بودند اما به تدریج به سوی شرک گرایش پیدا کردند. از این منظر اعراب مکه در کنار بنی اسرائیل بودند که به دین حضرت ابراهیم گرایش داشتند و در حقیقت ریشه نسبی مشترک در آن ها می توان یافت. در سال‌های مانده به بعثت پیامبر، افرادی در بین اعراب پیدا شده‌اند که خواهان بازگشت به دین ابراهیم بودند. آنها شروع به تبلیغ علیه اعتقادات آن روزگار اعراب کردند. از معروف‌ترین این افراد ورقة بن نوفل بود که در جستجوی دین خدای یگانه به این سو آن سو رفت و در نهایت مسیحیت را پذیرفت. زید بن عمر شخص دیگری بود که به روایت تاریخ در بین اعراب از بازگشت به آئین ابراهیم سخن گفت. بسیاری از رسوم مشرکین مکه همان چیزی بود که ابراهیم به اجدادشان آموخته بود ولی آنها آنرا شرک آلود کرده بودند. برای مثال اعراب جاهلی نیز به رسومی چون ختنه و کفن و دفن میت و ازدواج نکردن با محارم و حج بیت الله الحرام معتقد بودند. آنها حتی شعار معروف تلبیه را نیز داشتند اما آن را به نوعی شرک آمیز کرده بودند. ( تلبیه همان شعار لبیک اللهم لبیک لاشریک ... است که حاجیان در حین طواف خانه خدا می‌گویند). اعراب جاهلی به افرادی از خود که ختنه کرده و به حج می رفتند حنیف میگفتند . این در حالی است که به پیروان حضرت ابراهیم در گذشته حنیف گفته میشد! این بدان معناست که این کلمه از گذشته های دور در بین اعراب زبان به زبان چرخیده و تغییر معنا یافته است.

قبیله قریش زادگاه قدرت

قریش نامی آشنا و از پر نفوذترین قبایل در میان عرب بوده و بعد اسلام نیز تا قرن‌ها بر جهان اسلام حکومت کرده است. خلفا تا پیش از امپراتوری عثمانی همیشه قریشی بودند. اعراب کسانی را که از نسل مضر بن کنانه باشند را قریشی می گویند. در علم تبارشناسی عرب نیای مضر بن کنانه به اسماعیل (ع) باز میگردد. قریش در آن دوره از آنجا که امور حج را بر عهده داشت به شهرت و ثروت زیادی رسید. امور کعبه در دوره ای به قصی و هاشم و سپس به عبدالمطلب که همه از نسل مضر بودند سپرده شد. در دوران قصی مراسم حج  شکل جدیدی به خود گرفت و این تغییرات زمینه ساز قدرت یافتن قریش در بین دیگر قبایل عرب گردید. در این ایام مردم عرب از نقاط دور دست به این مکه می آمدند تا هم به تجارت بپردازند و هم خدایان پر تعداد کعبه را پرستش کنند. بنوعی مکه و کعبه آن میعاد گاه اعراب بود. در این شهر بازار هایی بر پا میشد که از غرب و شرق عالم تجار به آن رجوع می کردند. راه تجاری مهمی از روم شرقی به یمن و در نهایت به هند ختم می شد که این مسیر از قطب های اقتصادی آن روزگار محسوب می شد که البته نکته مهم برای ما این است که شهر های مکه و یثرب هم در مسیر آن رونق یافته بودند.

در بین قریش طایفه بنی هاشم به طور خاص که پیامبر اسلام نیز از آنان بود دارای مقبولیت و شهرت بیشتر گردید. همان طور که گفته شد بعد هاشم، عبدالمطلب زمام امور حج را بر عهده گرفت. وی پدر بزرگ پیامبر اسلام است و او از اعرابیست که قبل اسلام طبق سنت خاندان خود به دین حنفیت معتقد بود و خدای یکتا را می پرستید. عبدالمطلب بعد مرگ والدین محمد(ص) سرپرستی او را پذیرفت و در نتیجه آن محمد(ص) در محیطی با اعتقادات دین حنفیت زندگی میکرد.

از تاریخ چنین بر می‌آید که قریش در میان اعراب به شرافت و عزت معروف بوده و معمولاً با عناوینی چون «آل الله» و «سکان حرم الله» خوانده می‌شدند و مردم آنها را به عنوان بزرگ و شریف قبول کرده بودند. باید افزود که این شهرت در همه طوایف قریش نیست، بلکه تنها در خاندان قصی و بعد از او خاندان هاشم و عبدالمطلب بود چرا که وجود این افراد در نهایت سبب شهرت قریش گردید.

هنگام ظهور پیامبر اسلام در میان طایفه های قریش، از بنی هاشم عباس بن عبدالمطلب مسئولیت آبرسانی به حجاج را بر عهده داشت و از طایفه بنی امیه، ابوسفیان ریاست سپاه قریش را بر عهده داشت. این جبهه بندی در میان قریش تا قرن ها بعد ادامه پیدا کرد. البته باید توجه شود که طوایف دیگر از قریش هم بودند که نقشی در امور حج داشتند اما نقش آنها به پر رنگی دو طایفه نامبرده نبود.

دیگر قبایل عرب متوجه عظمت کعبه و نقش آن در فزونی قدرت قبیله قریش شدند در نتیجه برخی از آن ها در مناطق خود نیز کعبه هایی ساختند تا قبیله خود را برای رفتن به مکه بازدارند. این کعبه ها از بسیاری از جهات همچون وجود سنگی مانند حجر الاسود(سنگ سیاه) تا ارکان کعبه به آنچه در مکه بود شباهت داشتند. برای مثال در یمن پرستشگاهی در شهر غَیمان قرار داشت و «حجر الأحمر» یا سنگ سرخ در آن استفاده شده بود و همچنین کعبه ی شهر العَبلات در جنوب مکه، که «حجر الأبیض» یا سنگ سفید داشت!

ادامه دارد ...

این مطلب برای انجمن mililtary.ir  گرداوری شده و هر گونه برداشت از آن با ذکر نام نویسنده و این انجمن بلامانع است. 

نویسنده و گرداورنده: Navard 

منابع و ماخذ:

کتاب تاریخ سیاسی اسلام(جلد1) / نویسنده: رسول جعفریان
      کتاب گنجینه تاریخ ایران(جلد نهم)/ نویسنده: عبدالعظیم رضایی
      کتاب دو قرن سکوت( ویرایش دوم) / نویسنده: عبدالحسین زرین کوب

لینک

• توسط aminor
      بسم الله الرحمن الرحیم

منفک شده از تاپیک تحولات یمن
      1399/11/09

تاپیکهای مرتبط با محوریت حمله به آرامکو
      UAV kent 2.0 concept: عملیات تن ماهی
      سپر صحرا : بررسی شبکه دفاع هوایی ارتش عربستان سعودی

منابع یمنی : شلیک موشک قاهر1 به شرکت نفت آرامکو در جیزان عربستان

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.