loversky110

ارتش قوي تر است يا سپاه

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بنظر من ارتش و سپاه هر دو برای کشور ما لازم و ضروری هستند اما تخصص سپاه در جنگ نامنظم و تخصص ارتش در جنگ کلاسیک یا منظم هستش یا لااقل باید باشه. این مسائلی هم که دوستان درباره تفاوتهای ارتش و سپاه مطرح کردند به ماهیت متفاوت این دو نیرو بر می گرده. کلا وظیفه اصلی ارتش دفاع از مرزها و وظیفه اصلی سپاه جلوگیری از نا آرامی های داخلی و سوء استفاده هرج و مرج طلبها در مواقع درگیری کشور با دشمن هستش و تغییر و تحولات اخیر سپاه در همین راستا انجام می شه. امیدوارم سپاه استراتژی استفاده از امواج انسانی برای پیروزی در جنگ رو کنار گذاشته باشه چون با تسلیحات جدید نیروهای پیاده مثل برگ خزان بر زمین خواهند ریخت.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان دقت كنيد الان سپاه به دليل اينكه اطلاعات كمتري از منابع نظامي اش و مقدار مهمات غيره اش منتشر شده از ارتش براي دشمنان خطرناك تره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
؛اگر بحثي در ضعف ارتش بيان شده فقط مربوط به نيروي زميني آن است كه آنهم به علت ساختار وظيفه بودن سربازي در آن است ؛ از نظر من اين دليل درستي نيست در جنگها بيشترين فشار بر روي نيروي زميني است و بيشترين نمود ها در آن ديده مي شود .و عملياتهاي هوايي ايران كمتر نمود پيدا مي كند و ما جنگ دريايي هم با عراق به اون صورت نداشتيم .و در هر جنگي عقب نشيني هم يك تاكتيك است و شما اين عمل را زشت نشون دادين آيا اسرار بر حفظ موضع كه باعث كشته شدن تمام نيروها بشود بهتر است يا عقب نشيني و تجديد قوا و تك كردن و باز پس گيري موضع . به نظر من ما در اين جنگ به هر دو نياز داشتيم هم آنهايي كه روي مينها خوابيدند تا بقيه عبور كنند و هم علم جنگي تا مقتدرانه بجنگيم كه هر دو بود و شهادت در سپاه بود و علم در ارتش

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داشتن دو نيروي نظامي باعث ايجاد رقابت سالم بين دو نيرو ميشه و اينش خوبه. ولي ممكنه باعث ناهماهنگي بشه كه اينش بده! ارتش در يه ضمينه ي خاص خودش و سپاه در ضمينه خاص خودش برتري داره.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=blue][/color][size=24][/size]آشپز كه دوتا شد آش يا شور ميشه يا بي نمك :lol: :lol: icon_wink
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="Blaze"][color=blue][/color][size=24][/size]آشپز كه دوتا شد آش يا شور ميشه يا بي نمك :lol: :lol: icon_wink[/quote
[color=red]
كاربر گرامي

چند مورد اخطار مبني بر بالا نياوردن تاپيكهاي قديمي و ايجاد جنجال به شما داده شده. من بعد برخورد خواهد شد.نظرات شما دليل علمي ندارد. ارماني
قفل شد.[/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چند صفحه از این تایپیک خوندم هیچ ازش نفهمیدم
سئوال طوری دیگری مطرح می کنم از نظر اموزش کدامشون برتری دارند ؟ من خیلی جا هها خوندم سپاه به دلایل اینکه اصول رزم جنگ را خوب رعایت نمی کرد تلفاتش در جنگ تحمیلی بالا بود بر عکس ارتش چون بر طبق اصول می جنگدید تلافات کمی داشت ( منظورم نوع جنگیدن و شیوه ی جنگیدن نیست پس بحث حاشیه نبرید ) ویرایش شده در توسط ghermez

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ghermez' timestamp='1357030217' post='291550']
چند صفحه از این تایپیک خوندم هیچ ازش نفهمیدم
سئوال طوری دیگری مطرح می کنم از نظر اموزش کدامشون برتری دارند ؟ من خیلی جا هها خوندم سپاه به دلایل اینکه اصول رزم جنگ را خوب رعایت نمی کرد تلفاتش در جنگ تحمیلی بالا بود بر عکس ارتش چون بر طبق اصول می جنگدید تلافات کمی داشت ( منظورم نوع جنگیدن و شیوه ی جنگیدن نیست پس بحث حاشیه نبرید )
[/quote]
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
تلفات مورد نظر مربوط به کادر سپاه است يا نيروهاي بسيج ؟ در زمان جنگ و حتي پيش از جنگ کادر سپاه آموزشهاي خوبي مي ديدند و در آن موقع هم سپاه نيروي وظيفه نداشت و از نيروهاي بسيجي در عملياتها استفاده مي شد . دوره هاي آموزش بسيج به صورت فشرده 10 تا 15 روز و به صورت عادي 45 روز تا ۳ ماه را شامل مي شدند . سربازان وظيفه ارتش به صورت استاندارد ۳ ماه آموزش را حداقل و به صورت تخصصي مجموعا ۶ ماه آموزش مي ديدند . ذکر اين نکته لازم است که نيروهاي بسيج معمولا چند بار سابقه جبهه رفتن را داشتند و هنگامي که به قول معروف بوي عمليات شنيده مي شد در جبهه حاضر مي شدند و مجددا تحت آموزش قرار مي گرفتند تا آماده عمليات شوند که اين سابقه رزمي در کيفيت توان رزمي آنها تاثير گذار بود . البته بيشتر عمليات آفندي جنگ توسط لشکرهاي سپاه انجام مي شد و طبيعي است که نيروهاي آفندي به نسبت نيروي پدافندي تلفات و خسارت بيشتري داشته باشد .در حال حاضر هر دو نيرو از سربازان وظيفه و کادر استفاده مي کنند و آموزشهاي تخصصي خاص خود را طي مي کنند . ویرایش شده در توسط zed

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر قرمز بهتر بود تاپیک جدیدی برای این موضوع ایجاد میکردید!

[color=#ff0000]دوستان عزیز لطفا مسائل حاشیه ای رو ول کنید و فقط موضوع رو از نظر نظامی بررسی کنید![/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بيشتر عمليات آفندي جنگ توسط لشکرهاي سپاه انجام مي شد و طبيعي است که نيروهاي آفندي به نسبت نيروي پدافندي تلفات و خسارت بيشتري داشته باشد [/quote]

من جنبه ی بدافندش فقط منظورم بود بس حرفتون نمی تونم ببذیرم

بردار نجف می تونه باسخی کاملی به ما در زمینه بده

اما مثلا در زمینن ی اموزش دوره ی تکاوری من فهمیدم سباه حدود یک ساله در حالی که ارتش 2 ساله؟ این .......

نگید سباه امورش کامل تره و می تونه تو مدت زمان کوتاه تری ..... دنبال توجیه نباشید

جواب علمی و منطقی می خوام اقا سعید خودشون احتمالا نظامی باید جوابی داشته باشند

اقا رضا چطور؟ مگر مشکلی داره ؟ من اهل اسبم انچنان نیستم به همین علت..... ویرایش شده در توسط ghermez

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مقایسه دو نیرو کمی سخت است چون هدف این دو نیرو کاملا متفاوت است
- سپاه ساختارش طوری است که عملیات برون مرزی انجام می دهد و ارتش عملیات برون مرزی تنها در حد نیروی سازمان ملل دارد
- سپاه نیرویش برای جنگ نابرابر و نامتقارن آماده شده است و ارتش برای جنگ کلاسیک
- ارتش دارای نیروی هوایی است و سپاه ندارد و در مورد نیروی موشکی برعکس
- در سپاه نیروی وظیفه آموزش کلی می بیند و تمام در حالی که در ارتش نیرو آموزش تخصصی می بیند و در موقع جنگ ارتش نیروهایش را برای همان واحد فرا می خواند و نفر به کارش آشنا است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا کسی که تو کدوم یکی از اینا باشه، کوماندوی بهتری خواهد بود؟! عملیات های بیشتری انجام میده؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]کاش این تاپیک رو بالا نمی آوردی برادر[/right]
[right]الف- چون زمینه کاری هر دو سیستم متفاوت هست خوب مقایسه شون هم بی مورد هست[/right]
[right]ب- چون زمینه کاریشون متفاوت هست ناچارا در آموزش هم متفاوت هستند[/right]
[right]ج دوران جنگ رو نمی شه با الان مقایسه کرد اون زمان به دلیل ضیق وقت اموزشها از کار کردن با اسلحه فراتر نمی رفت و به ندرت کسی درباره مثلا تاکتیک و اینها دوره می دید. الان کلا در سپاه آموزشها خیلی به روزتر شدن. سپاه الان چند تا دانشکده مختلف در زمینه های متفاوت رزمی و فنی داره و نیروهای خودش رو در اونجا ها می تونه به خوبی آموزش بده. مطمئنا کلاس کارشون از اون زمان خیلی بالاتر رفته[/right]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من ارتش قویتر چون هم ناو سنگین بیشتر داره هم بالگرد رزمی و لجستیک قویتری داره سپاه هم اصلا نیرو هوایی نداره پس نیرو های رزمیش تو درگیری شدیدا زیر بمباران هستن
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در بحث نيروي زميني، سپاه بيشتر از ارتش بر روي نيروي زميني و مخصوصا پياده نظام تمركز داره، تجهيزاتشان هم به روزتر هست. حتي نيروهاي بسيج هم از تجهيزات به روز، پوشش ،استتار و حفاظت مناسب تري نسبت به نيرو هاي ارتش برخوردارند! البته در كيفيت آموزش ها نميشه قضاوت كرد چون تاكتيك هاي دو نيرو و به طبع نوع آموزش ها از نظر كمي و كيفي ممكنه متفاوت باشد.

[quote]به نظر من ارتش قویتر چون هم ناو سنگین بیشتر داره هم بالگرد رزمی و لجستیک قویتری داره سپاه هم اصلا نیرو هوایی نداره پس نیرو های رزمیش تو درگیری شدیدا زیر بمباران هستن[/quote]

اين نوع مقايسه از بيخ و بن اشتباه هست چون اين دو نيرو در حقيقت مكمل يكديگرند نه به طور كامل جدا از هم. در زمان جنگ هم اين دو نيرو به صورت مكمل عمل مي كردند و نقاط ضعف يك ديگر را پوشش مي دادند. در حال حاضر اين مكمل بودن بسيار محسوس تر از گذشته است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.