ghiam

VIP
 • تعداد محتوا

  70
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  6

ghiam آخرین امتیاز شما در روز 31 مرداد

ghiam شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

1,019 نشان لیاقت

1 دنبال کننده

درباره ghiam

 • رتبه حساب کاربری
  سرجوخه

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

587 نمایش های پروفایل
 1. ساختار آتشبار باور373 اتاق کنترل و فرماندهی لانچر4 فروندی باور رادار کشف و رهگیری رادار درگیری بنا بر تصویر ارائه شده در بنر هنگام رونمایی از سامانه باور 373، هر آتشبار این سامانه از 6 لانچر 4 فروندی و در مجموع 24 موشک آماده پرتاب ، یک رادار کشف و رهگیری اس باند (با رد کشف 350 کیلومتر و توانایی کشف 100 هدف در فاصله 350 کیلومتری و رهگیری 60 هدف در فاصله 250 کیلومتری ) و یک رادار درگیری (با قابلیت درگیری همزمان با 6 هدف از فاصله 200 کیلومتری) و یک پست فرماندهی تشکیل شده است. هر آتشبار می تواند دوبار به طور کامل با 6 هدف درگیری شود و در هر نوبت 12 موشک را به سمت اهداف هدایت کند. چنانچه ساختار گردان باور شبیه به اس300 پی ام یو 2 باشد. هر گردان باور از 4-6 آتشبار تشکیل می‌شود که می‌تواند با 24-36 هدف درگیر شود و از رادار معراج 4 با برد کشف 450 کیلومتر برای کشف اهداف در سطح گردان بهره می‌برد. در این صورت هر گردان باور دارای 24 -36 پرتابگر 4 فروندی است و 96 تا 144 موشک آماده شلیک دارد که یک عدد قابل توجه است. چنان که گفته شده باور از 2-3 موشک استفاده می کند پس به دلیل نبود سامانه‌های دفاعی کوتاه برد بهتر است نسخه عمود پرتاب موشک "نه دی" توسعه داده شود تا بتوان آن را در پرتابگرهای باور استفاده کرد. اگر در هر گردان از مجموع 24-36 پرتابگر تنها 3 لانچر را مجهز به "نه دی" کنیم می توانیم 48 موشک "نه دی" را برای دفاع کوتاه برد و مقابله با موشک‌های کروز، موشک‌های ضد رادار و بمب‌های هواپرتاب دور ایستا به کار ببریم اینگونه امکان بقاپذیری باور در محیط جنگی افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. هرچند در این رونمایی، رادار معراج 4 حضور نداشت اما بر اساس انفوگرافیهای منتشر شده، معراج 4 به عنوان رادار کشف باور 373 در سطح گردان استفاده خواهد شد و نقشی معادل Big Bird در سامانه اس 300 پی ام یو2 دارد. پوشش سراسری خلیج فارس در صورت بکارگیری سامانه باور 373 پی‌نوشت: در سیستم نامگزاری غربی تصویر در بنر یک battery محسوب می‌شود اما در سیستم نامگذاری شرقی یک Battlion، در واقع در سیستم شرقی regiment معادل Battlion غربی هست و می‌شود گفت اصلا battery به کار برده نمی‌شود. (نقل قول از توییتر فیلدمارشال)
 2. شکبه اخباری یونیوز تصاویر اختصاصی خود را از باور373 منتشر کرده است. طبق ادعای این شبکه ارتش ایران تصاویر از آزمایش باور373 همراه با برخی از جزئیات آن را در اختیارشان قرار داده است. اطلاعات ادعایی که ارتش ایران در اختیار یونیوز گذاشته است: باور 373 توانایی هدف قراردادن موشک های کروز، بالستیک، موشک های ضد رادار، انواع هواگردها را دارد. این سامانه می تواند اهداف را از 320 کیلومتری کشف کرده و از فاصله 260 کیلومتری ردگیری کند و هدف خود را در فاصله 200 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد. باور 373 می تواند با 6 هدف درگیر شود و 2 موشک به سمت هر یک از اهداف شلیک کند. هر گردان شامل 6 پرتابگر می باشد. پی‌نوشت: چرا باید قبل از رونمایی از مهمترین پروژه دفاعی کشور، فیلم‌های تست آن از رسانه‌های خارجی سر در بیاورد. منبع
 3. چند نکته در مورد سامانه باور 373: قبلا اعلام شده که برد موشک صیاد4، 200 کیلومتر و ارتفاع درگیری 27 کیلومتر هست. امروز معاون وزیر دفاع اعلام کرده است برد باور 300 کیلومتر هست و ارتفاع دفاعی آن 65 کیلومتر می باشد. توانایی کشف 100 هدف و درگیری همزمان با 6 هدف را دارد. طبق این صحبت‌ها، سردار قریشی قطعا در مورد آتشبار باور 373 توضیح می‌داده است. از لحاظ تعداد هدف قابل درگیری توانایی باور 373 برابر با توانایی آتشبار اس300پی ام یو2 است. هر آتشبار اس 300 پی ام یو2 قابلیت درگیری همزمان با 6 هدف را دارد و هر گردان پی ام یو2 می تواند با 36 هدف درگیر شود. به نظر می‌آید در ابتدا، باور به صورت آتشبارهای تکی به کار گرفته شود تا نقاط حساس و کلیدی کشور را تحت پوشش قرار دهد و پس از تولید انبوه و برطرف شدن خطر، ارتش باور 373 را به صورت گردان به کارگیری کند. از این رو باور با توجه به نیاز پدافند ارتش و صلاحدید فرماندهی پدافند امکان به کارگیری در قالب گردان و در نتیجه توانایی هدف قرار دادن 36 را احتمالا دارد. با کم و زیاد شدن تعداد آتشبارها در یک گردان باور 373، تعداد اهداف قابل درگیری نیز کاهش و افزایش پیدا می‌کند. در مورد برد درگیری 2 حالت وجود دارد: 1- برد درگیری 200 کیلومتر و ارتفاع درگیری 27 کیلومتر است و اعداد 300 کیلومتر و 65 کیلومتر مربوط به رادار کشف آتشبار باور هست. در اینجا چون در معاون وزیر دفاع در مورد آتشبار باور توضیح می‌داده است بنابراین برد کشف گردان باور را در صورت استفاده از رادار معراج4 بیان نکرده است. (البته در صورتی که معراج 4 برای باور توسعه داده شده باشد.) 2- در صورت به کارگیری صیاد4 برد درگیری 200 کیلومتر و ارتفاع درگیری 27 کیلومتر و در صورت به کارگیری موشک ناشناخته باور 373 برد درگیری 300 کیلومتر و ارتفاع درگیری 65 کیلومتر است که احتمالا این ارتفاع مربوط به حداکثر ارتفاع هدف قراردادن اهداف بالستیک باشد.
 4. مثل اینکه منظورم رو بد رسوندم. منظورم اینه اون تصویری که از موشک قرمز رنگ قرار دادید صیاد4 نبود بلکه صیاد3 بود. به نظر هر دو موشک در پست اول بنده یکی هستند فقط به دلیل دوری و نزدیکی از دوربین متفاوت به نظر میرسن. اما موشک شلیک شده احتمالا صیاد 4 تغییر یافته هست در قسمت بالک و کنترل. تفاوتهای این موشک با صیاد3 زیاد هست. هر چند باید منتظر تصاویر با کیفیت تر باشیم تا امکان قضاوت دقیق تر باشد.
 5. مثل اینکه منظورم رو بد رسوندم. منظورم اینه اون تصویری که از موشک قرمز رنگ قرار دادید صیاد4 نبود بلکه صیاد3 بود. به نظر هر دو موشک در پست اول بنده یکی هستند فقط به دلیل دوری و نزدیکی از دوربین متفاوت به نظر میرسن. اما موشک شلیک شده احتمالا صیاد 4 تغییر یافته هست در قسمت بالک و کنترل. تفاوتهای این موشک با صیاد3 زیاد هست. هر چند باید منتظر تصاویر با کیفیت تر باشیم تا امکان قضاوت دقیق تر باشد.
 6. خیر این همون موشک صیاد 3 هست که در بازدید لاریجانی رئیس مجلس در کنار صیاد 4 و برخی اجزای باور 373 نمایش داده شد. احتمال داره نسخه ای از صیاد3 رو برای پرتاب عمودی توسعه داده باشند تا امکان پرتاب از لانچرهای باور373 رو داشته باشه. یک مورد محتمل استفاده از صیاد3 به عنوان موشک ضد بالستیک سامانه باور هست در این صورت نیاز نیست از موشک های گران قیمت صیاد4 برای هدف قرار دادن موشک های بالستیک استفاده کرد بلکه مانند اس 300 که از موشک 9M96E2 برای نقش ضد بالستیک استفاده میکنه باور373 هم از صیاد3 برای این نقش استفاده کنه به همین دلیل نسخه ای از صیاد3 رو با اعمال تغییراتی برای پرتاب عمودی و همچنین اضافه کردن قابلیت TVC برای نقش ضد بالستیک طراحی کردند که احتمالا همین موشک قرمز رنگ موجود در تست هست که احتمال بهره مندی از TVC رو هم داره. موشک صیاد 3 سی البته تفاوتی که موشک مشاهده در آزمایش باور373 با موشک صیاد3 سی دیده می شود قطر این موشک است که به وضوح به سمت نوک، قطر موشک کمتر می شود اما در صیاد 3 قطر موشک یکسان است.
 7. در فیلمی که پرس تی وی منتشر کرده، موشکی که شلیک میشه با صیاد4 تفاوت داره. دلیل تفاوت آشکار نیست اما یک احتمال اینه که یک موشک (جدید) از TVC بهره میبره بر خلاف صیاد4 که فاقد TVC هست. به تفاوت بالکهای انتهایی موشک پرتاب شده با موشک صیاد4 توجه فرمایید.
 8. در سوم خرداد چه خودروی Tel و چه خودروی Telar هر دو سه موشک را حمل می کنند و از این نظر توانایی یکسانی دارند. یک آتشبار سوم خرداد/ این آتشبار از یک خودروی حامل موشک و رادار و دو خوردوی حامل موشک تشکیل شده است و هر خودرو توانایی حمل سه موشک را دارند. سوم خرداد و اس 300 در یک کلاس نیستند تا با وجود یکی از داشتن دیگری بی نیاز باشیم. سوم خرداد یک سامانه میانبرد هست و نقش اون در شبکه پدافندی ایران شبیه به نقش خانواده بوک در شبکه پدافندی روسیه هست. اس 300 با باور373 قابل مقایسه هست. اس 300 توانایی درگیری با 36 هدف را دارد ولی سوم خرداد تنها با 16 هدف درگیر خواهد. که از نظر تعداد اهداف قابل درگیری اس 300 پی ام یو2 دقیقا 225 درصد توانایی بیشتری نسبت به سوم خرداد داره. در سامانه اس سیصد، 192 موشک آماده به پرتاب وجود داره که در یک زمان میشه 72 موشک رو به سمت 36 هدف شلیک و هدایت کرد ( هنوز 120 موشک آماده پرتاب وجود داره) اما در سوم خرداد 36 موشک آماده پرتاب وجود داره که در یک زمان میشه 32 موشک رو به سمت 16 هدف هدایت و شلیک کرد (تنها 4 موشک آماده پرتاب وجود خواهد داشت). مورد بعدی برد درگیری هست که اس 300 توانایی هدف قرار دادن هواگردی در فاصله 195 کیلومتری رو داره اما سوم خرداد 105 کیلومتر نهایت برد اون هست یعنی برد درگیری اس 300 روسی 185 درصد بیشتر از برد درگیری سوم خرداد هست. برای درک بهتر این قضیه یک مثال بزنم اگر قرار باشه کل کشور رو با سامانه اس 300 یا سوم خرداد پوشش بدیم در صورت استفاده از اس 300 برای پوشش کل آسمان ایران و مسافتی خارج از مرزها به 18 -20 سامانه اس 300 نیاز هست در صورتی که اگر قرار باشه اینکار رو با سوم خرداد انجام بدیم 55-60 سامانه سوم خرداد نیازمندیم. توامندی راداری اس 300 به هیچ عنوان قابل مقایسه با سوم خرداد نیست شما در سوم خرداد نمی تونید راداری معادل رادار تامب استون اس 300 پیدا کنید و همچنین بیگ برد. و یکی از بزرگترین قابلیت های اس 300 توانایی ضد بالستیک این سامانه هست که این سامانه رو قادر کرده تا با اهداف بالستیک با سرعت 2800 متر بر ثانیه هم توانایی درگیری داشته باشه (پک 3 که یک سامانه تخصصی ضد بالستیک هست هنوز به این توانایی دست پیدا نکرده و اس 300 از این نظر بر روی کاغذ از پک 3 پاتریوت هم توانایی بیشتری داره) در حالیکه اصلا هیچ اطلاعاتی از کار بر روی توانایی ضد بالستیک برای سامانه سوم خرداد وجود ندراه. تفاوت های این دو سامانه بیش از این مواردی هست که ذکر کردم اما مهمترینش همین چند مورد بود.
 9. مرصاد 2 شلیک موشک سامانه مرصاد2 به تازگی برخی از محصولات نظامی ایران در سایتی با نام kowsartrading برای صادرات معرفی شده است. در این سایت محصولی با نام ADS-M2 وجود دارد که یک سامانه پدافندی میانبرد است و توانایی درگیری با اهداف ارتفاع پست و ارتفاع متوسط را داراست این نام احتمالا مخفف Air defense system-Mersad 2 است. مرصاد 2 از رادار کنترل آتش جدیدی بهره می‌برد که از لحاظ ظاهری شبیه به رادار نجم 804 است اما قابلیت های این رادار را ندارد. بر اساس کاتولوگ ارائه شده در سایت، این سامانه قابلیت کشف 150 هدف را دارد و رادار آرایه فازی آن که در باند اس فعالیت می کند می تواند هدفی را با سطح مقطع 2.4 متر مربع از فاصله 100 کیلومتری کشف کرده و همزمان با 2 هدف درگیر شود. این رادار احتمالا یا از نمونه های اولیه رادار نجم 804 است یا نمونه دانگرید شده نجم 804 می باشد. رادار آرایه فازی اس باند کشف و درگیری سامانه مرصاد2 و نمای داخل اتاقک رادار این سامانه شامل یک خودروی حامل مرکز فرماندهی و رادار، 2 پرتابگر 3 فروندی، سه خودروی بارگذار و 5 ژنراتور 64 کیلووات است و در مجموع این سامانه حامل 6 موشک می باشد. مرصاد2 قبلا در رزمایش حریم ولایت رونمایی شده بود اما اطلاعاتی از آن وجود نداشت. بر اساس تصاویر از موشکی شبیه به موشک استاندارد/محراب (طبق بررسی های انجام شده در زمان رزمایش توسط برخی دوستان میلیتاری طول این دو موشک نیز یکسان می باشد) در این سامانه به کارگیری شده است که دارای داکت است و این نشان دهنده ی تغییر در موشک استاندارد است با توجه به اینکه مرصاد 2 میانبرد معرفی شده به احتمال فراوان وزارت دفاع همان برنامه‌ای را که برای افزایش برد موشک صیاد2 استفاده کرده است و در نتیجه آن، برد صیاد 2 از 50 کیلومتر به 75 کیلومتر و سپس در موشک صیاد 3 به 120 کیلومتر افزایش یافته است در مورد موشک استاندارد نیز همین شیوه را اجرا کرده است تا از موشک کوتاه برد ریم 66 با برد 25 کیلومتر به یک موشک میانبرد با برد 40-50 کیلومتر دست پیدا کند. علاوه بر اینکه موشک شلمچه/شاهین امکان بارگذاری داخل تیوب را ندارد احتمالا یکی دیگر از دلایل طراحی و ساخت موشک جدید امکان هدایت آن توسط سامانه تلاش است البته با توجه به اینکه رادار درگیری مرصاد2 مشابه با رادار درگیری سامانه 15 خرداد است می توان گفت که 15 خرداد توانایی استفاده از پرتابگرهای مرصاد2 و هدایت موشک‌های این سامانه را جهت هدف قرار دادن اهداف کم ارزش‌تر و یا اهدافی که در ارتفاع پست و یا برد کمتر نسبت به برد موشک‌های صیاد 2/3 پرواز می‌کنند را دارد. تصویر گرافیکی از پرتابگر 3 فروندی مرصاد2 نکته‌ای دیگر که در رزمایش مشاهده شد استفاده از رادارهای هادی و جویا جهت کشف و درگیری سامانه مرصاد2 بود که این رادارها به متحرک شده بودند و سامانه به یک سامانه اصطلاحا تمام متحرک تبدیل شده بود اما اکنون با وجود رادار جدید، دیگر از رادارهای هادی و جویا استفاده نخواهد شد که این خود به کوچکتر شدن سامانه و تحرک بیشتر آن کمک خواهد کرد علاوه بر اینکه رادار آرایه فازی جدید توانایی بسیار بیشتری برای انجام و مداومت فعالیت خود در محیط آلوده با جنگال دارد. حضور رادار متحرک سازی شده در رزمایش پدافندی 97
 10. چند وقت پیش رسانه نیروهای مسلح ایران تصاویر جدیدی از پایگاه زیرزمینی موشکی نشان داد. با توجه به تصاویر بالا، پایگاه های موشکی زیرزمینی سپاه از چند بخش مجزا ساخته شده و این بخش ها به وسیله درب‌های ضد انفجار از هم جدا می‌شوند. لذا برای عبور و مرور در قسمت‌های مختلف از پل متحرک استفاده شده است که پس از باز شدن درب این پل بر روی زمین قرار گرفته و رفت و آمد انجام می‌شود. همچنان که در تصویر آخر مشاهد می‌نمایید این درب‌ها بسیار عریض هستند که وظیفه آن حفاظت از بخش‌های مختلف است تا در صورت انفجار در یک قسمت بقیه بخش‌های پایگاه از خطر تخریب و امواج انفجار سالم بمانند. این پوشش حفاظتی موجب می‌شود حتی در صورت ورود موشک‌های کروز هوشمند و پهپادهای انتحاری یا بمب‌های سنگرشکن، بقیه قسمت‌های پایگاه در زمان حمله بتواند به کار خود ادامه دهد.
 11. متحرک سازی توپ 100 میلیمتری سعیر با توجه به تصویر بالا به نظر میرسد که فیوز ضربتی گلوله‌های 100 میلیمتری تغییر کرده است تا این گلوله 100 میلیمتری در نقش توپخانه زمینی علیه نفرات برای کشندگی بیشتر، بالای سر هدف منفجر شده و مرگ‌آوری افزونتری داشته باشد. بدین منظور از گلوله‌های ترکش شونده در این سامانه استفاده شده است. استفاده از گلوله‌های ترکش شونده در سامانه پدافندی سعیر باعث کارایی بیشتر سامانه و در نتیجه افزایش موفقیت انهدام هدف می‌شود و این توپ را به سلاحی کارآمدتر ضد موشک‌های کروز تبدیل می‌کند. در این صورت می توان به جای استفاده از 4 توپ 100 میلیمتری در یک آتشبار سعیر، از 2 توپ استفاده کرد و با تعداد برابر توپ‌ها بتوان با تعداد دو برابر اهداف قبلی به طور همزمان مقابله کرد.
 12. با توجه به شباهت بالک‌های انتهایی کروز یمنی به بالک‌های انتهایی سومار و استفاده از موتور JT-100 به نظر می‌رسد وزارت دفاع حداقل سه نسخه مختلف از کروز KH-55 را توسعه داده است. نسخه اول که به نام سومار رونمایی شد و از موتور توربوفن استفاده می‌کند و برد آن احتمالا مشابه KH-55 است. نسخه دوم که در نمایشگاه سال قبل به نام هویزه از آن رونمایی شد و دارای موتور توربوجت می‌باشد و برد آن 1350 کیلومتر است و نسخه سوم که در حمله به فرودگاه ابها استفاده شده است این نسخه چنان که گفته شد از پیشران JT-100 (طلوع 10) بهره می‌برد و با توجه به قدرت این موتور، در خانواده کروزهای بردبلند قرار نمی‌گیرد احتمالا این کروز همان نسخه از سومار است که وزیر دفاع برد آن را 700 کیلومتر اعلام کردند و هدف از ساخت آن بکارگیری یک کروز میانبرد ارزان قیمت و عدم استفاده از ذخایر موشک‌های کروز استراتژیک است مشابه همان روندی که در تولید موشک‌های بالستیک انجام شد یعنی متناسب با برد اهداف، موشک‌هایی با بردهای مختلف نیز ساخته شده است.
 13. در مستند نبرد امواج تصویر یکی از رادارهای قدیر نشان داده شد که این رادار اصالتا رادر رزونانس- ان ای هست. رادار قدیر Rezonans-NE تا کنون 4 رادار قدیر در ایران مشاهده شده است. رادارهای واقع در کردستان و فارس از نوع رزونانس هستند و رادارهای خوزستان و سمنان از نوع قدیر می‌باشند. حلقه‌های قرمز رنگ برد رادار بر ضد اهداف بالستیک = 1100 کیلومتر حلقه‌های آبی رنگ برد رادار بر ضد هواگرد = 600 کیلومتر رزونانس دارای برد 10-1100 کیلومتر است و ارتفاع کشف آن بیش از 100 کیلومتر است. این رادار می‌تواند یک جنگنده در حال پرواز در ارتفاع 10 کیلومتری را از فاصله 350 کیلومتری کشف کند. و قادر به کشف بیش از 500 هدف است. این رادار به 3 اپراتور نیاز دارد. http://roe.ru/eng/catalog/air-defence-systems/radar-and-electro-optical-equipment-for-air-target-detection/rezonans-ne/
 14. سطح مقطع راداری گلوبال هاوک منبع: https://www.researchgate.net/profile/Nihar_Sahoo5/post/Any_one_here_who_is_working_interested_on_RCS/attachment/5a6f4fa74cde266d58872e10/AS%3A588179493105669%401517244327684/download/AN-Radar+Cross+Section+(RCS).pdf