elo

نخستین زیردریایی ایران ، قزل آلای آمریکایی یا کوسه پارسی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='farid_mov2006' timestamp='1374919134' post='324381']
"""
[right][background=rgb(248, 248, 255)]قطعا شاید ما اگه تا امروز 140 تا تامکت و 300 تا فالکون و ... داشتیم ، هیچ وقت دنبال ساخت جنگنده نمیرفتیم ، قاهر که هیچ ، تک ملخی 2 نفره هم نمی ساختیم[/background][/right]

[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]وقتی چندین زیردریایی آلمانی و آمریکایی داشتیم ، قطعا دنبال ساخت قدیر نمیرفتیم و ... ، جماران که جای خود ..."""".......دوستان یعنی نمیشه کشوری اینارو داشته باشه و به سمت ساختو تحقیق و بدست اوزدنشون تکنولوژیهای نوین بره؟(بنظرم این حرف درست نیست ک اگه اینارو داشتیم دیگه به سمت ساخت و .... نمیرفتیم)[/background][/font][/color][/right]

[/quote]
نیاز مادر اختراعه اگه ما اینا رو داشتیم سرمایه های علمی کشور به جای اینکه برن تو وزارت دفاع تا چرخ رو دوباره اختراع کنن میرفتن تو مراکز صنعتی و وضع صنعت و اقتصاد کشور رو بهتر کنن
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='100' timestamp='1374920411' post='324392']
[quote name='farid_mov2006' timestamp='1374919134' post='324381']
"""
[right][background=rgb(248, 248, 255)]قطعا شاید ما اگه تا امروز 140 تا تامکت و 300 تا فالکون و ... داشتیم ، هیچ وقت دنبال ساخت جنگنده نمیرفتیم ، قاهر که هیچ ، تک ملخی 2 نفره هم نمی ساختیم[/background][/right]

[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]وقتی چندین زیردریایی آلمانی و آمریکایی داشتیم ، قطعا دنبال ساخت قدیر نمیرفتیم و ... ، جماران که جای خود ..."""".......دوستان یعنی نمیشه کشوری اینارو داشته باشه و به سمت ساختو تحقیق و بدست اوزدنشون تکنولوژیهای نوین بره؟(بنظرم این حرف درست نیست ک اگه اینارو داشتیم دیگه به سمت ساخت و .... نمیرفتیم)[/background][/font][/color][/right]

[/quote]

سلام
بقیه ی جهان می تونند بروند ولی در ایران به خاطر فرهنگ عمومی مردم که در سطح کلان هم تاثیر گذار هست ، نه ...

یک مثال ساده ، خیلی از قطعات مربوط به شرکت نفت رو شرکت های خصوصی ایران می تونند تولید کنند و حتی نمونه هایی هم تولید کردند و برای شرکت نفت بردند ولی درحالی که شرکت نفت تحریم بود و مجبور بود با هزار تا دوز و کلک از بازار سیاه و با چند برابر قیمت اون قطعات رو بخره چنین جوابی رو به تولیدکنندگان داخلی می دادند و می دهند : " تا خارجیش و هست چرا بیایم مال شما رو بخریم !؟ " ...

تو خودت این رو در سطح کلان نگاه کن ، می فهمی اوضاع به چه شکلی هست ....

حقیقتش اینه که ملت ما ملت تنبلی هست ( خودمم هم آدم تنبلی هستم !!! فکر نکنی خودم رو از ملت جدا می کنم ) و تا مجبور نشه ، کاری رو نمی کنه .... ( جدیدا هم صفت به اصلاح زرنگی و میان بر رفتن و فرصت طلبی - از نوع منفیش - بهش اضافه شده که داره فاجعه به بار میاره .... البته من آدم به اصطلاح زرنگی نیستم )

این مسئله تو همه چیز مشهوده ، از فوتبال بگیر تا سطح کلان ...

حالا که تحریم دارویی شدیم ، مطمئن باش تا دو یا سه سال دیگه اکثریت مواد اولیه داروها رو بومی می کنند و حتی صادر ..... قبلش نمی تونستیم !؟ می تونستیم و حتی به علت نبود تحریم ها کار راحت ترم بود ولی هیچ کس سراغ بومی سازی مواد اولیه داروها نرفت .....
[/quote]

دوست گرامی
من صحبتم در راستای لغو قراردادهای نظامی با غرب بود ، که گفتم اگه لغو نمی شد چه بسا جنگی هم نمی شد و ...
حرف شما متین و بیشترشو قبول دارم ، ولی ربطش رو به حرفم متوجه نمیشم ! ویرایش شده در توسط Commandant

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
برادر بنده حرف شما رو نقل قول نکردم ...

در مورد عراق هم باید بگم ، هم ملتش و هم دولتش به خاطر نظامی گری زیاد به حالت اشباع شدن رسیدن و دیر یا زود باید می جنگیدند ، به هر حال اون همه تجهیزات نظامی داشتن به صورت خودکار شما ( هر کشوری ) رو به شروع جنگ می کشونه به خصوص اینکه به یکباره نیروی نظامیش تقویت شد ....

خود آمریکا و ناتو هم هر چند وقت یکبار باید جنگ راه بندازند .... یکی دیگه ش هم اسرائیل .. نمونه ی جدیدش هم ترکیه که به علت افزایش توان نظامیش ، خیلی ها هی می گند باید به فلان همسایه مون حمله کنیم ... نمونه ی آینده ش هم شورای همکاری خلیج فارس و ارران خواهد بود ...

می گند عقرب باید روزی چندبار نیش بزنه ( حالا هر چی ) وگرنه کیسه ی زهرش می ترکه ، کیسه ی زهر عراق هم پر شده بود .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اینم عکس ویکی از قزل آلای آمریکایی که برای ما ایرانی ها قرار بود کار کوسه رو بکنه .
[url="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/38/USS_Trout_%28SS-566%29.jpg/300px-USS_Trout_%28SS-566%29.jpg"]عکس زیر دریایی قزل آلا[/url]

و دوستمون الو خواهند گفت که چرا هیچوقت ادعای مالکیت اون رو نکردیم ، در صورتی که تا سال 1992 به عنوان دارایی آمریکا محسوب نمی شد و همچنان دارایی ما محسوب می شد.
[quote name='elo' timestamp='1374870798' post='324271']
[right][font=tahoma,geneva,sans-serif]خدایا چنان کن سرانجام کار [/font][/right]
[right][font=tahoma,geneva,sans-serif]تو خوشنود باشی و ما رستگار[/font][/right]
[right][font=tahoma,geneva,sans-serif]. . . [/font][/right]
[right][font=tahoma,geneva,sans-serif]خوب اینهمه روده درازی فقط برای این بودکه این بحث خیانت یا خدمت خریدهای نظامی شاه دوباره مطرح نشه و بقول معروف همین سر شخم جنگامونو بکنیم و سنگامونو وابکنیم نه بزاریمش به اون صلح سر خرمن!!!(همون ضرب المثل جنگ اول به از صلح آخر خودمون) ناگفته پیداست این تفکر و باور منه و ممکنه خیلی از دوستان باهاش موافق که نباشن هیچ ، صد درصد باهاش مخالف هم باشن ، منتها بنده همین اول کاری باورو تفکرو اعتقاد خودمو بیان کردم تا دیگه نخوام وسط ماجرا هی توضیح بدم که باور و اعتقاد من چیه و با خیال راحت بپردازم به ادامه ماجرا![/font][/right]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]پس برمیگردیم سراغ قضیه مورد بحث خودمون ماجرای نخستین زیر دریایی ایران ، [b]زیر دریای کوسه[/b] :[/font]
[/quote]

سلام دوست عزیز
حرفهایتان خیلی خوب بود و همه هم تقریبا قبولش دارند . دست شما هم درد نکنه ولی اگر میشه برید سراغ اصل مطلب چون متاسفانه دوستان عزیزی حاضر و آماده هستند تا از هر چیزی غیر از موضوع تاپیک بحث بکنند و متاسفانه موضوع اصلی بینشون گم میشه .
[quote name='100' timestamp='1374920411' post='324392']
سلام

حقیقتش اینه که ملت ما ملت تنبلی هست ( خودمم هم آدم تنبلی هستم !!! فکر نکنی خودم رو از ملت جدا می کنم ) و تا مجبور نشه ، کاری رو نمی کنه .... ( جدیدا هم صفت به اصلاح زرنگی و میان بر رفتن و فرصت طلبی - از نوع منفیش - بهش اضافه شده که داره فاجعه به بار میاره .... البته من آدم به اصطلاح زرنگی نیستم )

حالا که تحریم دارویی شدیم ، مطمئن باش تا دو یا سه سال دیگه اکثریت مواد اولیه داروها رو بومی می کنند و حتی صادر ..... قبلش نمی تونستیم !؟ می تونستیم و حتی به علت نبود تحریم ها کار راحت ترم بود ولی هیچ کس سراغ بومی سازی مواد اولیه داروها نرفت .....
[/quote]
متاسفانه نمیشه بیشتر از یک مثبت به هر پست داد . واقعیت این است که ما مردم از خود متشکر و تنبلی هستیم و متاسفانه پول نفت بد عادتمان کرده است و هنوز هم تفکر مشهور آقای هویدا ( خدا نیامرز ) از سرمون نیفتاده. ویرایش شده در توسط oldmagina
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از جناب الو بزرگوار. منتظر ادامه اش هم هستیم.

دوستان خواهش می کنم بحث های حاشیه ای رو مطرح نکنین. جناب الو در اولین پستشون کلی مطلب نوشتن فقط برای اینکه از شما خواهش کنن این نوع بحث ها در تاپیک نباشه. لطفا حداقل برای نویسنده تاپیک احترام قائل باشیم. این که نظر ما چیه، هرچند ممکنه مساله مهمی باشه، اما جاش اینجا نیست.

خیلی ممنون.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#ff0000]دوستان عزیز اگر بحث انحرافی را تمام نکنند تمامی پست های نامربوط حذف خواهد شد[/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان عزیز
درود بر همه
میدونم و خودم هم نوشتم که این بحث بوده ، هست و خواهد بود و به این زودیها تمام نخواهد شد
برای همین کلی روده درازی کردم و حوصلتونو سر بردم تا این بحثها باز نشه که متسفانه باز شد هرچند موردی نداره( اشکالی نداره ف این بحثها خیل هم خوب هستند منتها بجاش و در جای خودش)
حالا من یه راهکار میدم ، میتونیم دوتا کار بکنیم:
یا اینکه این بحث تموم نشدنی اون قراردادها و خیانتها و خدمتها رو در یک تاپیک دیگه دنبال کنیم یا اینکه اجازه بدین این تاپیک شکل بگیره و مطالبش عنوان بشن کمی از روی مسایل پرده برداشته بشه اونوقت در پایانش بیاییم نقد و بررسی کنیم و هرکدام از دوستان نظر خودشونو بیان کنن؟
نظر شما چیه ؟خوبه؟

ببینید دوستان
میخوام با سبک و سیاق همیشگی خودم و بگونه ای که تاپیک خسته کننده نشه مسایل فنی و تاریخی و تکنیکی رو در قالفب نثری تاحدودی مقبولتر از یک نثر خشک بیارم
خوب گاها طبق عادت تیکه خواهم انداخت ، شوخی خواهم کرد اما مطمین باشین به اصل و کلیت ماجرا و بحثهای فنی و تکنیکیش ابدا دست نخواهم زد
تصاویر زیادی هم از کوسه چه قبل از کوسه شدنش چه بعد از اون چه زمانی که هنوز در امریکا و تحت مالکیت ما بود تا برسه به ماجراهای بعدیش تا اوراق شدنش هست و میکوشم که لابلای بحثهام بیارمشون
امروز تصمصم گرفتم یه تغییر کوچیک درنحوه چیدمان و ترتیب ارایه مطالبم بدم و اونم اینه که یک کمی سیر تاریخی قضیه رو فید بکی دبنال کنم یعنی اول از تراوت اا شروع کنم اما کات بدم برگردم تراوت ا رو بررسی کنم و دوباره برگردم تراوت اا و کوسه شدنش و ادامه ماجرا...

امیدوارم تا پایان مطالب همراهم باشین ، از نوشته هام خسته نشین و با همفکری و همراهیتون کمکم کنید
پیشاپیش از بردباری و همکاری همتون بینهایت کمال سپاس و تشکر رو دارم
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='100' timestamp='1374921717' post='324402']
سلام
برادر بنده حرف شما رو نقل قول نکردم ...

در مورد عراق هم باید بگم ، هم ملتش و هم دولتش به خاطر نظامی گری زیاد به حالت اشباع شدن رسیدن و دیر یا زود باید می جنگیدند ، به هر حال اون همه تجهیزات نظامی داشتن به صورت خودکار شما ( هر کشوری ) رو به شروع جنگ می کشونه به خصوص اینکه به یکباره نیروی نظامیش تقویت شد ....

خود آمریکا و ناتو هم هر چند وقت یکبار باید جنگ راه بندازند .... یکی دیگه ش هم اسرائیل .. نمونه ی جدیدش هم ترکیه که به علت افزایش توان نظامیش ، خیلی ها هی می گند باید به فلان همسایه مون حمله کنیم ... نمونه ی آینده ش هم شورای همکاری خلیج فارس و ارران خواهد بود ...

می گند عقرب باید روزی چندبار نیش بزنه ( حالا هر چی ) وگرنه کیسه ی زهرش می ترکه ، کیسه ی زهر عراق هم پر شده بود .....
[/quote]

متوجه شدم ، شرمنده :rose:
جناب farid_mov2006 پست بنده رو با مشکل فنی نقل قول کردن گویا ! فکر کردم پسته من

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا شرمنده همه شما شدیم با این نت زغالیمون
نمیدونم امروز چه مرگش شده این نت
دقیقا هم سر تاپیک خودم لجبازی در اورده
هر سایت و تاپیکی رو راحت باز میکنم این یک تاپیک که میرسه انگار قسمت نیست چیزی بنویسم یا کاری بکنم،بازی در میاره
یه پستم دوبار ارسال شد که الان دارم ارسال دومشو با این توضیحات ویرایش میکنم اونم بعد از پستی که در زیر دادم
اون پست زیر هم اول خالی اومد بعد ویرایشش کردم اونم نه ویرایش ، ویراییییییییییییییییش 100 بار تاپیک رو بستم و بالا اوردمش تا تونستم بالاخره ویرایش و ارسالش کنم

خلاصه امروز حدود 4-5 ساعت درگیر بودم تا تونستم پست پایین رو بلاخره ارسال کنم
ناجور اذیت کرد این نت
باورش سخته برای یه پیت چند خطی اینهمه اذیت شدم اما موردی نداره بازم اگر خدا بخواد و یاریم کنه ادامه میدم
امیدوارم بتونم امشب ادامه بدم تاپیک رو هرچند بعید میدونم با اینوضعیت سنگین بودن نت من و سرعت و حشتناکش کاری از پیش ببرم ویرایش شده در توسط elo
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right][size=4]طبق قراردادهای موسوم به " [b]شاه پارسی[/b]" علاوه بر خریدهای دیگر ، قرارداد فروش سه فروند زیردریایی دیزلی دسته دوم به قیمت هر فروند حدود ششصد هزار دلار بسته شد(در ادامه به دو فروند بعد یک فروند و در نهایت هم به [b]هیچ[/b] فروند کاهش پیدا کرد!!!!) ، البته این قرارداد یک قرارداد فروش نبود بلکه یه طورای یه کمک نظامی از طرف آمریکا بود که جهت تقویت حکومت ژاندارمش محمد رضا بهش میشد ، البته این زیر دریایی ها هم در اواخر عمر عملیاتیشون برای آمریکا بودن، با در نظر گرفتن قیمت بسیار بسیار بسیار نازل فروش اون به ایران ( اونم بعد یه تعمیر اساسی!!) یه طورایی میشه گفت امریکایی ها داشتن اونا رو از سرشون وامیکردن چون 5-6 سال بعد از تحویل دهی کوسه به ایران امریکا مابقی زیر دریایی های کلاس تانگ رواز یگان رزمش بیرون کشید و بازنشسته کرد یا فروختشون به این و اون یا اهداشون کرد یا ...که در جای خودش به تک تکشون اشاره میکنیم ، ( ماجرای کمک نظامی آمریکا منحصر به این سه فروند نبود قبل از اون در بحث اف-5 های اولیه و همچنین چهارفروند فریگت کلاس بایاندرهم مشاهده شده بود منتها اونا نو بودن و هیچ پولی هم بابتشون پرداخت نشد )[/size][/right]
[right][size=4]زیردریایی های دسته دوم فروخته شده به ایران از کلاس[b]TANG[/b] بودن که طی یک برنامه ساخت سامانه های زیر آبی با توان رانش قویتر GREATER UNDERWATER PROPULSION PROGRAM(GUPPY) و بعنوان زیردریای های که هنرمندانه یو بوتها رو وارد یک دنیا کاربردی تازه بعد از جنگ جهانی دوم کردن در کارخانجات PORTSMOUTH NAVAL SHIPYARD و ELECTRIC BOAT COMPANY بین سالهای 1949 و 1952 به تعداد 6 فروند ساخته شده و از سال 1951 تا 1983 عملیاتی بوده و کاربری میشدند، قراردادهای دوتای اول سال 1946 دوتای دوم 1947 و دوتای سوم 1948 بسته شد و هر کدام از زیر دریایی های قرارداد دوگانه در یکی از دو کارخانه ساخته شد بدینصورت که هر کارخانه سه زیر دریای رو ساخت.[/size][/right]
[right][size=4]این زیر دریایی ها با کد USS و شماره بدنه SS 563 تا SS 568 شماره گذاری شده و به نام 6 زیر دریایی از دست داده شده امریکا در جنگ دوم جهانی که تقریبا فرمانده همه انها در جنگ با یگانهای زاپنی کشته شده بودند، نامگذاری شدند که به ترتیب سال ساخت و شماره بدنه :[/size][/right]
[right][size=4]USS TANG (SS 563)[/size][/right]
[right][size=4]USS TRIGGER (SS 564)[/size][/right]
[right][size=4]USS WAHOO (SS 565)[/size][/right]
[right][size=4][b]USS TROUT (SS 566) [/b][b] همون کوسه خودمون با کد [/b][b]ISS KOUSSEH (SS 101) [/b][/size][/right]
[right][size=4]USS HARDER (SS 567)[/size][/right]
[right][size=4]USS GUDGEON (SS668)[/size][/right]

[right][size=4]ساخته شد ه و مشخصات کلی آنها به شرح زیر بود :[/size][/right]

[right][size=4]طول 82 متر( که به 87 متر و 92 متر ارتقا یافت )، پهنا 8.2 متر ، ارتفا 5.2 متر[/size][/right]
[right][size=4]این افزایش طول 4.6 – 5.5 متری در سال 1967 برای امکان دریافت سونار پسیو PUFFS بر روی چهارتا از این زیردریای (بجز تراوت و تریگر) صورت پذیرفت.[/size][/right]
[right][size=4]جابجای در سطح آب برای نمونه اولیه 1560 - 2050 تن و برای نمونه ازدیاد طول یافته 1585 – 2083 تن[/size][/right]
[right][size=4]جابجای در حالت غوص برای نمونه اولیه 2260 – 2700 تن و برای نمونه ازدیاد طول یافته 2296 – 2743 تن[/size][/right]
[right][size=4]دو شافته با موتور الکتریکی و موتور GM 16-338 pancake که د رادامه با موتور پیستون متقابل Fairbanks 38D8-1/8 تعویض شد [/size][/right]
[right][size=4]سرعت در سطح 15.5 نات و در حالت غوص کامل 18.3 نات[/size][/right]
[right][size=4]عمق تست شده 210 متر[/size][/right]
[right][size=4]برد 10000 ناتیکایل مایل ( حدود 18580 کیلومتر) با سرعت 10 نات در عمق اسنورکلی( عمق اسنورکلی رو بعدا توضیح میدم)[/size][/right]
[right][size=4]مدت عملیات در غوص کامل و با سرعت 17.5 نات حدود یک ساعت با باطری( با کاهش سرعت این مدت افزایش پیدا میکنه )[/size][/right]
[right][size=4]پرسنل اسستاندارد 8 افسر و 75 خدمه[/size][/right]
[right][size=4]دارای 6 ازدر 533 م.م در سینه ( رو به جلو) و 2 اژدر 533 م.م. در پاشنه (رو به عقب)[/size][/right]

[right][size=4]تغییرات عمده ای که در این زیر دریایی ها نسبت به کلاس قبل داده شده بود علاوه بر تغییرات ظاهری و هایدروداینامکی ، به جنس مرغوبتر ورق بدنه (HY42) ، استفاده از موتورهای سبک جنرال الکتریک GM 16-338 pancake که بگونه ای هنرمندانه از پیستونهای رادیالی و شعای با دو گروه 8 سیلندری ( شبیه موتورهای هواپیماهای جنگ جهانی دوم) با طول 4.1 متر پهنای 1.2 متر و سنگینی 8 تن در یک موتورخانه تک کامپارتمانته ، کاهش تعداد تیوبهای اژدر افکن پاشنه از چهار تیوب به 2 تیوب و همچنین تغییر سیستم پرتاب اژدر از حالت پتاب با هوای فشرده به پرتاب با آب بود ( در پرتاب با هوای فشرده تولید حبابهای هوا و همچنین ترکیدن شبیه فراین کاویتاسیون ، باعث شناسایی و مشخص شدن محل زیر دریایی میشد ) این زیر دریایی ها برای پرتاب اژدرهای مارک MK 27 و در ادامه MK 37 طراحی و ساخته شدند( در بحث تخصصی کوسه به مشخصات اژدرها خواهیم پرداخت)[/size][/right]

[right][size=4]نخستین زیردریای که قرار بود تحویل ایران بشه نام امریکاییش[b] تراوت اا[/b] [b]USS TROUT II (SS 566)[/b] بود که نیروی دریایی شاهنشاهی ایران نام [b]کوسه[/b] [b]ISS KOUSSEH (SS 101)[/b] رو براش انتخاب کرده بود[/size][/right]
[right][size=4]این زیر دریایی سومین زیر دریای ساخته شده از کلاس تانگ در کارخانجات ELECTRIC BOAT COMPANY واقع در Groton, Connecticut بود[/size][/right]
[right][size=4]قرارداد ساخت این زیر دریایی در 14 می 1948 بسته شد و شروع ساخت ان در 1 دسامبر 1949 ، به آب اندازی آن در 21 آگوست 1651 و عملیاتی شدن آن در 27 ژوئن 1952 بود که در تاریخ [b]19 دسامبر 1978[/b] از ناوگان رزمی نیروی دریای ایالت متحده آمریکا خارج شد و به ایران تحویل داده شد ( ماجرا داره این تحویل دهی و تحویل گیری که به موقعه اش بهش خواهیم پرداخت)[/size][/right]
[right][size=4]همانطوری که در ابتدای کلام گفتم نام این 6 زیر دریایی از زیردریای های از دست رفته امریکا در جنگ دوم جهانی برداشت شده بود برای همین همه انها پسوند دوم( اا) را هم داشتند به همین دلیل این زیر دریایی تراوت اا شناخته میشد ( شبیه خودمون که یگانهای سطحی ساخت جدیدمون رو به افتخار پیکان ، جوشن و سهند جاودان به نام اینها نامگذاری کردیم )[/size][/right]
[right][size=4]تراوت TROUT یک نوع ماهی آزاد آب شور- شیرین خوش خط و خال و زیبا و به بیانی ساده تر یک نوع قزل آلای آمریکایی هستش ( البته بصورت فنی نام یک ماهی آزاد از خانواده سالمونیا هستش) که من با عنوان قزل آلای آمریکایی از اون یاد کردم [/size][/right]
[right][size=4]برای اینکه ماجرا بهتر نمود پیدا کنه من یه فید بک به غقب میزنم و ماجرا و داستان تراوت ا یکی از معروفترین و افتخار آفرینترین زیر دریایی های امریکا در جنگ دوم جهانی رو مروری کوتاه کرده و و در ادامه به موضوع تراوت اا و ادامه اون تبدیل شدنش از قزل آ لا به کوسه رو تا زمان مرگش بررسی میکنم[/size][/right]
[right][size=4]و اما [b]تراوت [/b][b]I[/b] :[/size][/right] ویرایش شده در توسط elo
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=5][font=arial,helvetica,sans-serif]خدا خیرت بده جناب الو من که به شخصه مطالبت رو خیلی دوست دارم ولی ای کاش حداقل یه زره بزرگتر مینوشتی که چشم وچال ما در نیاد[/font][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون جناب الو.

بنده هم با آرش خان موافقم. فونت مورد استفاده تون خیلی ریز بود و من شخصا مجبور شدم زوم 120% کنم!

اما خود متن خیلی زیبا و دلچسب نوشته شده. جا داره یه خسته نباشید و تشکر اساسی عرض کنم خدمتتون.

منتظر ادامه اش هم هستیم.

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا شرمنده
باور بفرمایید فونت همون فونته منتها چون هی چپ و راست میشد و نمیگرفت و بعد تو محیط ویرایشی تونستم بعد از کلی التماس ارسالش کنم اینه که فونتش ریز شد دو الا من با همون اندازه فونت استاندارد سایت مینویسم
به هر حال شرمنده
دوستان مدیر هرکدوم دسترسی دارن لطف کنن سایزو کمی بزرگتر کن متاسفانه ده بار دیگه سعی کردم با ویرایشگر فونت رو بزرگ کنم که نتونستم و تاپیک هربار وسط کار هنگ میکردو ...
خلاصه توی این شبای قدر التماس دعا داریم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]و اما [b]تراوت [/b][/size][/font][b][font="Times New Roman","serif"][size=4]I[/size][/font][/b][font="Arial","sans-serif"][size=4] :[/size][/font][/right]
[right][size=4]US Trout (SS 202) [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] پنجمین فروند از زیردریای ها ی[/size][/font][size=4] [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4]کلاس [/size][/font][size=4]Tambor [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] یا همون [/size][/font][size=4]T- class[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] هستش.( این تی کلاس یعنی همشون اول اسمشون "تی" انگلیسی دارن ، وی کلاسها همشون اولشون "وی"، جی کلاسها همشون "جی" و به همین ترتیب برای کلاسهای " اس " و "پی" و...) کلاس تامبر یا "تی" کلاس ، 6 فروند زیردریایی سبک وزن آمریکایی برای اجرای ماموریت در اقیانوس آرام با شماره 198 تا 203 بودند که عموما" 6 فروند کلاس [/size][/font][size=4]Gar [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] ( [/size][/font][size=4]G-class[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4]) با شماره های از 206 تا 211 رو هم جزو اونها به حساب میآرن و اونها رو با هم و 12 فروند کلاس بندی میکنن [/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]6 فروند کلاس" تی" یا تامبر از 16 ژانویه 1939 تا 12 ژانویه 1941 و 6 فروند "جی" کلاس از 21 دسامبر 1939 تا 25 ژانویه 1941 در دو کارخانه [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=3]ELECTRIC BOAT COMPANY[/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=3] و [/size][/font][font="Arial","sans-serif"][size=4] [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=3]PORTSMOUTH NAVAL SHIPYARD[/size][/font][font="Arial","sans-serif"][size=4] ساخته شدندد یعنی 12 فروند در حدود دو سال !![/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]این دوازده فروند زیردریایی سبک ، به همراه زیردریایی های کلاس [/size][/font][size=4]Gato [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] و [/size][/font][size=4]Balao[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] هسته اصلی ناوگان 56 فروندی زیردریایی های اقیانوس آرام رو تشکیل میدادن در حقیقت کلاس تامبر سنگ بنای اولین ناوگان زیر دریایی عملیاتی و کاربردی ایالت متحده آمریکا بود قابل ذکر است پیش از این کلاس ایالات متحده یک فلیت نصف و نمیه از زیردریایی های کلاس "پی" و "اس" داشت که کوچکتر و جمع و جور تر از تامبرها بودند اما از سری قدیمی تر "وی " ها سریعتر و مانورپذیرتر بودند. اما سنگ بنای یک ناوگان واقعی و عملیاتی زیردریایی با قراردادهای مربوط به کلاس تامبر ( هر 12 فروند ) در سال 1937 و طی برنامه ای از سوی گروهی از افسران فرمانده ناوگان زیردریایی به فرماندهی دریادار چارلز لاک وود شکل گرفت.[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]طرح پیشنهادی از سسوی گروه افسران به فرماندهی لاک وود شامل طرح زیردریایی ها به مراتب بزرگتر و سنگینتر از گونه های قبلی "اس" ، "پی" و نوع قدیمی تر یعنی " وی" بودند که دارای جابجایی حدود 1500 تن ، مجهز به پیشرانه های دیزلی جدیدتر( به روزترین نمونه اون روزها) ، یک توپ 127 م.م. ( 5 اینچی) ، 10 تیوب پرتاب اژدر ( 6 فروند در سینه و 4 تا در پاشنه و رو به عقب ) ، یک کامپیوتر جدید برای داده های اژدر ، واحد آب شیرین کن و سامانه تهویه هوا بودند که قابلیت دریانوردی – رزمی بهتر و مناسبتری نسبت به گونه های قدیمی تر زیردریایی های نیروی دریای امریکا به آنها میداد، اما این طرح توسط واحدهای فرماندهی نیرو دریای پذیرفته نشد و برخی امکانات لوکستر شبیه تهویه هوا و یا استفاده از توپ 5 اینچی کنسل شده و درنهایت این 12 فروند با مشخصات زیر بین سالهای 1939 و 1941 ساخته شدند: [/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]جابجایی حدود 1500 تن ، طول 93 متر، یک توپ 76 م.م. (3 اینچی) و ده تیوب پرتاب اژدر طبق نقشه و طرح قبلی با استفاده از چهار دیزل جمع و جور و سبک شده بر گرفته از دیزلهای صنعت راه اهن امریکا که توسط مهندسان نیروی دریایی فشرده تر و سبک سازی تر شده بودند، این زیر دریایی ها با این پیشرانه ها توانایی رسیدن به سرعت 20 نات در سطح آب و مدت دریانوردی 10000 ناتیکایل مال حدود 18580 کیلومتر را داشتند.[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]کلاس [/size][/font][size=4]Tambor[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] به همراه کلاس [/size][/font][size=4]Gato[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] بهترین عملکرد زیر دریایی ها را برای نیروی دریای امریکا داشته و بیشترین ماموریتهای رزمی و نبرد رو انجام دادند ، بگونه ای که زیر دریایی [/size][/font][size=4] USS Tautog (SS 199) [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] از کلاس تامبر بهترین آمار و رکورد غرق کشتی ها در جنگ جهانی دوم برای نیروی دریای آمریکا رو به خود اختصاص داده و زیر دریایی مورد بحث ما یعنی تراوت با شماره بدنه 202 یکی از بهترین و ماندگارترین نتایج رو کسب کرد و خدمات شایانی به نیروی دریای ایالت متحده امریکا کرد.[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]اسلمی 12 فروند زیر دریای کلاس تامبر( شامل 6 فروند " تی" کلاس و 6 فروند "جی" کلاس) به شرح زیر است :[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]6 فروند " تی" کلاس:[/size][/font][/right]
[right][size=4]Tambor ( SS 198)[/size][/right]
[right][size=4]Tautog (SS 199)[/size][/right]
[right][size=4]Thresher (SS 200)[/size][/right]
[right][b][size=4]Triton (SS 201)[/size][/b][/right]
[right][b][size=4]Trout (SS 202)[/size][/b][/right]
[right][size=4]Tuna (SS 203)[/size][/right]
[right][size=4] [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4]و 6 فروند " جی" کلاس:[/size][/font][/right]
[right][size=4]Gar (SS 206)[/size][/right]
[right][b][size=4]Grampus (SS 207)[/size][/b][/right]
[right][b][size=4]Gray back (SS 208)[/size][/b][/right]
[right][b][size=4]Grayling (SS 209)[/size][/b][/right]
[right][b][size=4]Grenadier (SS 210)[/size][/b][/right]
[right][b][size=4]Gudgeon (SS 211)[/size][/b][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]از این 12 فروند 7 فروند[/size][/font][size=4]) [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] که نامشون پر رنگتر شده) طی جنگ جهانی دوم و در رویاروی با دشمن از دست رفت و یک فروند از آنها نیز در سال 1948 بعد از یدک شدن به دریا همانجا غرق شد( تعمدی و خواسته ) و چهار فروند دیگر برای اوراق شدن به کارخانجات ذوب آهن و اوراق شناورهای دریایی فروخته شدند[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]در این زمینه کلاس [/size][/font][size=4]Gar[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] بد شانس تر از خواهر خوانده های "تی" کلاسشان بودند چرا که بجز خود زیر دریایی[/size][/font][size=4](SS 206) [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] [/size][/font][size=4]USS Gar[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] هیچکدام از 5 فروند دیگر نتوانستند جنگ را به پایان برسانند[/size][/font][size=4] [/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] و در مواجهه با دشمن از دست رفتند.[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]نکته مهم در این کلاس بندی پریدن از شماره 203 به 206 است که شماره های 204 و 205 به زیر دریایی اختصاص داده نشددن شاید برای اینکه بین این 12 فروند بتونن یک تفاوتی غیر از نامشون برای کلاسه بندی ایجاد کنن ،هرچند از این موضوع زیاد مطمین نیستم و فقط یه حدس و گمانه!![/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4] [/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]خوب با این تفاسیر ، زیر دریای [b]تراوت ا[/b] با مشخصات :[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]طول 93.62 متر[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]پهنا 8.31 متر[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]ارتفاع 4.46 متر[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]جابجایی 1499 تن در سطح [/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4] 2408 تن در غوص کامل[/size][/font][/right]
[right][font="Arial","sans-serif"][size=4]چهار موتور دیزلی [/size][/font][size=4]Model 38D8-⅛ 9[/size][font="Arial","sans-serif"][size=4] [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4]Fairbanks[/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4] [/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4] دوچاهک باطری با 126 سل باطری [/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4] چهار موتور الکتریکی سرعت بالای جنرال الکتریک موتور با گیر باکس و دو شافته ( هر شافت متصل به یک گیر باکس و دو موتور) با توان 4 مگا وات در سطح و 2 مگاوات در غوص [/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]سرعت 20.4 نات در سطح و سرعت 8.75 نات در حالت غوص[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4] قابلیت دریانوردی 11000 ناتیکال مایل ( حدود 20000 کیلومتر) با سرعت 10 نات[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]عمق تست شده 76 متر[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]توانایی 48 ساعت ماندن در حالت غوص با سرعت 2 نات[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]6 افسر و 54 خدمه[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]یک قبضه توپ 76 م.م. ( 3 اینچی) [/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]یک قبضه توپ بوفورس 40 م.م. ضد هوایی[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]یک قبضه توپ 20 م.م. اورلیکن[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]10 لوله پرتاب اژدر های 533 م.م. (21 اینچی) 6 لوله در سینه و 4 تا در پاشنه با 24 اژدر[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]در تاریخ 28 آگوست 1939 کار ساخت آن در کاخانجات [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=3]PORTSMOUTH NAVAL SHIPYARD[/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4] شروع شد ه ، در تاریخ 21 می 1940 به آب انداخته شده و تحت حمایت مالی خانم والتر ب. وودسان در تاریخ 15 نوامبر 1940 با فرماندهی ناخدا دوم فرانک وسلی(مایک)عملیاتی شده و به سازمان رزم نیروی دریای ایالات متحده امریکا پیوست.[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]همانطور که قبل از این گفتم تراوت نام یک ماهی کوچک ، خوش خط و خال ، زیبا و بسیار خوش اندام آب شرین آمریکایی از خانواده سالمون است که به اصطلاح خودمون " قزل آلا " شمرده میشه.[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]این زیر دریایی 11 مدال ستاره نبرد برای جنگ جهانی دوم به همراه 3 نشان ریاست جمهوری برای عملیاتهای دوم ، سوم و پنجمش دریافت کرد، و مامورت معروف جابجایی 20 تن شمش طلای بانکهای فلیپین رو هم به انجام رساند[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]این زیر دریایی در مدت حدود 3 -4 سال نبرد و رزم دریایی بین سالهای 1941 تا 1944 موفق شد 23 کشتی دشمن با تناژ 87000 تن را غرق کرده و به 6 کشتی با تناژ 65000 تن صدمه و خسارت بزند، این زیر دریای در مدت 10 گشت رزمی مرتبت از اول تا دهمش 32 حمله با اژدر صورت داد که در این بازه 85 اژدر شلیک کرد که 34 اصابت ،تعداد 5 انفجارنابهنگام، 5 تاهدر رفت و 25 تا محتملا" هدر رفت رو ثبت کرد و در 6 نبرد سطحی نیز مشارکت داشته و رکورد بودن زیر بمبارنهای زیر آبی به مدت 8 ساعت را دارد.[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]این زیر دریایی در تاریخ2 جولای 1941 در اولین مامورتش در عملیات [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4]shakedown [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4] در امتداد سواحل شرقی شرکت کرد و بندر نیویورک رو جهت اعزام و الحاق به ناوگان اقیانوس آرام به همراه خواهرش زیر دریایی تریتون [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4](SS 201)[/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4] [/size][/font][font="Times New Roman","serif"][size=4]ترک کرده و پس از گذشتن از کانال پاناما و توقف درساندیگوی کالیفرنیا در تاریخ 4 آگوست 1941 به بندر پرل هاربور رسیدند.[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4] [/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4] [/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]خوب تا اینجا رو داشته باشین اگر عمری بود و برگشتم ادامه اشو که تاریخچه نبردهاش باشه رو براتون مینویسم[/size][/font][/right]
[right][font="Times New Roman","serif"][size=4]فعلا تا گاهی دیگر و دیداری دیگر بدرود[/size][/font][/right]
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم