HHL

مباحث حاشیه ای تاپیک تحولات سوریه و تاپیک تحولات عراق

Recommended Posts

# ارتش آمریکا خودش را اصلاح کرد ، اما دولت کنونی عراق و متحدانش همان راه آمریکای بین 2003 تا 2006 را می روند ، البته خیلی ناشیانه تر و بدون تکنولوژی و فرماندهی و نیروهای مدرن ... #

متاسفانه شما هم گرفتار همان تفکر ( سنی بد ، شیعه خوب ) هستید . تفکری که برادران دیگری هم دارند . یکی از برادران هم که به زعم خودش سعی کرد برای منی که تا حالا قدمی ضد قوانین این کشور برنداشته ام ( مگر این که کوچکترین نقد هم قانون شکنی تلقی شود ) پرونده جنایی – امنیتی بتراشد !!

اکثریت قاطع مردم در همه جای دنیا خواهان معیشت و درآمد مناسب ، امنیت و کرامت شخصیتی مذهبی و قومی هستند و اگر این ها در سطح معقول برآورده شوند کسی دست به سلاح نمی برد و هزینه های آن را به جا نمی پذیرد . درخواست های تظاهرکنندگان عراقی ( برچیدن میلیشیاهای خارج از ارتش و پلیس ، لغو قانون مبارزه با تروریسم که بهانه تبعیض شده بود ، خدمات شهری و زندگی مناسب ( شهرهای عراق با وجود  درآمد کلان نفتی از ابتدایی ترین خدمات مثل آب و برق کافی محروم بودند )  کاملا معقول بود و با پاسخ مناسب به آن می شد از این بحران کنونی جلوگیری کرد یا حداقل دامنه اش را شدیدا کاهش داد . امثال نجیفی می دانند در محیط خشن و رادیکال جایی ندارند و میدان برای داعش و همپالکی هایش بازخواهد شد .

در طول تاریخ شورش ها و جنگ های داخلی به وجود آمده اند که به تنهایی به اندازه کل درگیری های 100 سال گذشته خاورمیانه و شمال آفریقا تلفات انسانی داشته اند ( مانند شورش تایپینگ در چین قرن نوزدهم  جنگ های سی ساله اروپای قرن 17 ) . خبری هم از به قول شما ( تکفیری ) و ( وهابی ) نبوده .

این حرف من نیست . نتیجه هزاران سال تفکر و اندیشه تمدن بشری است : شورش و انقلاب نتیجه حکمرانی نادرست است .ربطی به نژاد و مذهب و قومیت ندارد .

کمی مطالعه و تحقیق بفرمایید ، و حرف وجدانتان را گوش بدهید به همین حرف من خواهید رسید .

راه ماندن عراق یکپارچه و باثبات را گفته ام...به پست های قبلی مراجعه بفرمایید .

عراق اگر راه کنونی را برود دو مسیر بیشتر پیش رو نخواهد داشت : درگیری و کشتار هر روزه ، یا تجزیه

به اندازه کافی در این مورد حرف زده ام

قضاوت با اولی الالباب ...

سلام

اگه امکان داره ، میشه اونی که قرمز کردم رو برام بشکافی و معنی واضح تر # جملت # رو بگی .

بیشتر حرفهای شما منطقی و قابل قبول به نظر میرسه .

مطمعنا سیاستها و حکم رانی های غلط هست که به این نتایج و شورش ختم میشه اما یه نکته ی بسیار اساسی رو جا انداختی .

به زبان ساده : وقتی یکی از بیرون سالهاست که کشور رو انگولک میکنه ! و به ترویج افکار وهابی گری و تفرقه دامن میزنه ؛ شرایط عادی بحساب میاد  ؟

با این حرفم به هیج وجه قصد موجه جلوه دادن اعمال حکمران ها نیستم ولی باید در نظر داشت که شرایط عراق ، صرف بد حکومت کردن و یا ظلم حاکم به رعیت نیست ... خباثتهایی همواره انجام شده تا وضع به این شکل بمونه .

راه زیاد دوری لازم نیست بریم

در مرحله ی اول مشکل عراق و منطقه ی ما متاسفانه طایفه گری و نژاد پرستیه و یک سری کشورهای غربی معلوم الحال  و مرتجعین منطقه به خوبی میدونند که چطور باید روی این موج سوار شد و سوارکاری هم میکنند  و نتیجش رو داریم میبینیم .

بهتره ابتدا این مشکل حل بشه ، بعد بریم سراغ گامهای بعدی .

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

اگه امکان داره ، میشه اونی که قرمز کردم رو برام بشکافی و معنی واضح تر # جملت # رو بگی .

بیشتر حرفهای شما منطقی و قابل قبول به نظر میرسه .

مطمعنا سیاستها و حکم رانی های غلط هست که به این نتایج و شورش ختم میشه اما یه نکته ی بسیار اساسی رو جا انداختی .

به زبان ساده : وقتی یکی از بیرون سالهاست که کشور رو انگولک میکنه ! و به ترویج افکار وهابی گری و تفرقه دامن میزنه ؛ شرایط عادی بحساب میاد  ؟

با این حرفم به هیج وجه قصد موجه جلوه دادن اعمال حکمران ها نیستم ولی باید در نظر داشت که شرایط عراق ، صرف بد حکومت کردن و یا ظلم حاکم به رعیت نیست ... خباثتهایی همواره انجام شده تا وضع به این شکل بمونه .

راه زیاد دوری لازم نیست بریم

در مرحله ی اول مشکل عراق و منطقه ی ما متاسفانه طایفه گری و نژاد پرستیه و یک سری کشورهای غربی معلوم الحال  و مرتجعین منطقه به خوبی میدونند که چطور باید روی این موج سوار شد و سوارکاری هم میکنند  و نتیجش رو داریم میبینیم .

بهتره ابتدا این مشکل حل بشه ، بعد بریم سراغ گامهای بعدی .

منظور روشن است ...متحدان دولت مرکزی عراق ، از جمله ایران ، حزب الله لبنان ، ایالات متحده آمریکا و ده ها کشور و گروه دیگر که به این کشور کمک نظامی و مشاوره ای میدهند

به قول شما به زبان ساده : هیچ کشوری در دنیا از انگولک همسایگان و قدرت های دیگر در امان نیست . حتی آمریکا و بریتانیا و روسیه و ...

همین انگلستان وقتی گرفتار بحران ایرلند شمالی بود لیبی قذافی برای ارتش جمهوری خواه ایرلند سلاح های سنگین فرستاد .

اما به یاد داشته باشیم که همیشه عامل اصلی شورش عوامل داخلی هستند و عوامل خارجی آن را تشدید می کنند . جلوی عوامل داخلی گرفته شود ، عوامل خارجی کار چندانی نمی توانند بکنند .

هنر حاکم این است که شرایط بحرانی را با خردورزی به شرایط عادی تبدلی کند ، نه این که صد برابر بحرانی ترش کند .

دولت عراق همان تاکتیک های پیشنهادی پترائوس در دهه گذشته را اجرا کند نتایج خوبی خواهد گرفت . قرار نیست فوری همه چیز درست شود ، اما هم دامنه بحران کم تر می شود هم احتمال سربرآوردن دوباره اش .

در پست های قبلی به تفصیل راه ها ارائه شده است . منابع زیادی هم در این مورد موجود هستند . با کمی جستجو در دنیای وب و دنیای کتاب ها قطعا به جای خوبی می رسید .

• Upvote 2
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پس  احتمالا شما هم روی اشتباه بودن سیاست های چند سال اخیر با من موافقید.

قطعا ، متاسفانه طی چهار ساله اخیر، هرچی پیشرفت از نظر امنیتی در عراق حاصل شده بود قربانی دعوای سیاسی جناح های عراق شد و شد انچه نباید میشد! بارها در سخنانم اشاره کردم ، بارزترین نشانه این سیاست غلط تضعیف صحوات پلیس فدرال و ارتش عراق بود که بهترین زمینه رو برای داعش فراهم کرد..!

اما خودتان می بینید که اهل سنت هم در این حملات کم ضرر ندیده اند . بحث من این است که قتل و کشتار غیرنظامیان با هر ابزار و سلاحی مذموم است و ناپسند . روشن است ؟

کاملا روشن و مشخص.. تمام زعمای شیعه ، رهبران گروه های شبه نظامی شیعه مثله حزب الله لبنان و بقیه به مدمت این قضیه اشاره کرده اند و اگر هم کسی این قضیه رو مباح میدونه در اشتباه کامله..

شما فردی هستید منطقی و باسواد و مطمئنم که با بخش اعظم سخنان من موافق هستید . روی همین توافق های کوچک هم می شود به جاهای خوبی رسید . انشالله محیط سایت نه جوی خصمانه که جوی باشد برای یاد گرفتن از هم دیگر ...

شما لطف دارید نسبت به من، من همیشه از بحث با ادمای باسوادی  مثه شما و مصطفی سایر دوستان لذت برده ام و همیشه هم سعی کرده ام از این بحث ها استفاده کنم و قطعا با وحود اختلاف سلیقه ای که با هم داریم اشتراکات زیادی هم داریم که به همدیگه کمک میکنه همونطور که خودتون اشاره کردید..

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

"از هر روشی که به تلفات کمتر غیرنظامیان منجر می شود باید استقبال کرد"

بله الان دارم در یمن میبینم این قانون رو که رهبر مملکت ما میگه باید گریه کرد برای این تلفات کمتر غیرنظامیان

صدام حسین هم زیاد از این شر و ور ها میگفت فقط نمیدونم چرا هربار جنبش ها رو سرکوب میکرد ناموس برا طرف نمیزاشت !

همه اینو میگن پای میدان عمل  میشن همونیکه واقعا هستند 

جناب مولتکه هم نظراتشون رو بارها در تایپک های دیگه خوندم چه دفاع جانانه ای از داعش میکنه

یا حق
  • Upvote 10
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

منظور روشن است ...متحدان دولت مرکزی عراق ، از جمله ایران ، حزب الله لبنان ، ایالات متحده آمریکا و ده ها کشور و گروه دیگر که به این کشور کمک نظامی و مشاوره ای میدهند

به قول شما به زبان ساده : هیچ کشوری در دنیا از انگولک همسایگان و قدرت های دیگر در امان نیست . حتی آمریکا و بریتانیا و روسیه و ...

همین انگلستان وقتی گرفتار بحران ایرلند شمالی بود لیبی قذافی برای ارتش جمهوری خواه ایرلند سلاح های سنگین فرستاد .

اما به یاد داشته باشیم که همیشه عامل اصلی شورش عوامل داخلی هستند و عوامل خارجی آن را تشدید می کنند . جلوی عوامل داخلی گرفته شود ، عوامل خارجی کار چندانی نمی توانند بکنند .

هنر حاکم این است که شرایط بحرانی را با خردورزی به شرایط عادی تبدلی کند ، نه این که صد برابر بحرانی ترش کند .

دولت عراق همان تاکتیک های پیشنهادی پترائوس در دهه گذشته را اجرا کند نتایج خوبی خواهد گرفت . قرار نیست فوری همه چیز درست شود ، اما هم دامنه بحران کم تر می شود هم احتمال سربرآوردن دوباره اش .

در پست های قبلی به تفصیل راه ها ارائه شده است . منابع زیادی هم در این مورد موجود هستند . با کمی جستجو در دنیای وب و دنیای کتاب ها قطعا به جای خوبی می رسید .

جناب مولتکه، میتونم خواهش کنم توضیح بدید چرا شما با بهانه های مختلف ظهور داعش در عراق را توجیه میکنید، ولی از حمله عربستان به یمن حمایت کرده و حوثی ها رو شورشی های بی قانون میدونید؟ واقعا ممنون میشم منطق پشت این دیدگاه رو بدونم، قطعا برای دوستان هم جالب خواهد بود. شما جوری حکومت منصور هادی رو تقدیس کردید که انگار در مورد حکومت های فندلاند یا سوییس صحبت می کنید، در حالی که در عراق، ظهور انسان نماهایی مثل داعش همگی گردن حکومت عراق هست، گویی که این موجودات قبل سال 2003 وجود نداشتند. من یک بار با سند بهتون نشون دادم که بمب گذاری ها در عراق علیه مردم عادی از همون سال 2003 شروع شد (که امثال مالکی اصلا کاره ای نبودند)، ولی مثل اینکه مدیران نتونستن تحمل کنن و پست ها رو پاک کردن.

ممنون میشم موضعتون رو در مورد عراق و یمن اینجا روشن کنید.

ویرایش شده در توسط era_923
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جناب مولتکه، میتونم خواهش کنم توضیح بدید چرا شما با بهانه های مختلف ظهور داعش در عراق را توجیه میکنید، ولی از حمله عربستان به یمن حمایت کرده و حوثی ها رو شورشی های بی قانون میدونید؟ واقعا ممنون میشم منطق پشت این دیدگاه رو بدونم، قطعا برای دوستان هم جالب خواهد بود. شما جوری حکومت منصور هادی رو تقدیس کردید که انگار در مورد حکومت های فندلاند یا سوییس صحبت می کنید، در حالی که در عراق، ظهور انسان نماهایی مثل داعش همگی گردن حکومت عراق هست، گویی که این موجودات قبل سال 2003 وجود نداشتند. من یک بار با سند بهتون نشون دادم که بمب گذاری ها در عراق علیه مردم عادی از همون سال 2003 شروع شد (که امثال مالکی اصلا کاره ای نبودند)، ولی مثل اینکه مدیران نتونستن تحمل کنن و پست ها رو پاک کردن.

ممنون میشم موضعتون رو در مورد عراق و یمن اینجا روشن کنید.

چون قافیه آید تنگ *** شاعر درافتد به ...
پست های شما جایی نرفته . منتقل شد به تاپیک مباحث حاشیه ای
پیشتر هم گفتم با امثال شما حرفی ندارم . شما و همپالکی هایتان وقتی حاضرید دروغ های وقیحانه ای مثل ( حمایت از داعش ) و ( حمایت از حمله عربستان سعودی ) را راحت نسبت بدهید دیگر با شما حرفی نیست .
در پست های این چند صفحه پاسختان در موارد ادعایی داده شده .
موضع من هم در همه موارد روشن است : تلاش برای به حاشیه راندن گروه های سیاسی دیگر جز درگیری و شورش و خون ریزی نتیجه دیگری ندارد . از طرف هر کس و در هر جای دنیا که باشد . دیگر تفسیرش با خودتان
اگر در این تاپیک چیزی نوشتم برای روشن شدن برخی مسائل بوده نه مجادله و اقناع امثال شما . نه وقت چنین کاری را دارم نه فایده ای در آن می بینم .
  • Upvote 2
  • Downvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون بابت جواب .

راستش زیاد از جواب شما قانع نشدم .

در هر صورت هم پیاله کردن و دانستن ایران با کشورهایی با سابقه ی جنایت بسیار وحشتناک مانند آمریکا و .... نه درست هست و نه انصاف . حالا بماند که اهداف های کشورهای مذکور بسیار متفاوت هست و باز هم این به نظرم جفایی هست در حق ایران .

در مورد مبحث شورش شما ؛ شاید این استدلال شما درست باشد ولی لزوما درست نیست . همیشه علل بروز شورش ها ،عوامل داخلی نیست و دقیقا تفاوت نقطه نظر شما و من در همینجاست ؛ عراق جزو آن دسته از کشورهایی هست که شامل این قضیه میشه و عمده ی مشکلات و این هرج و مرجها و به اصطلاح شورشها ، عواملی خارجی دارد (قبول دارم که بخشی از علل شورشها ی عراق داخلی هست ولی این مقدار دلیل داخلی به هیچ وجه نباید اینچنین فجایعی به بار می آورد و به این  شکل نمود پیدا میکرد اینجاست که هر انسان عاقلی باید به علت بروز این مشکلات مشکوک شود  )

و بحث دیگر مغرض بودن افراد هست و تجربه به ما ثابت  کرده که این دست از افراد به هیچ راهی هدایت نمیشوند چون با قصد و غرض اقدام به چنین اعمالی میکنند و موعظه و تغییر روش حکومتی فایده و تغییری در حال این افراد بوجود نمی آوررد . و باید سرکوب شوند ، مانند سیب گندیده ای که باقی ماندنش در سبد ؛ فقط باعث فساد بیشتر میشود .

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام. چند نکته رو که به نظرم میرسه رو خدمتتون میگم.
۱_تا زمانی که پتانسیل در کشوری وجود نداشته باشد از خارج از مرزها نمیشود چیزی مانند ساقط کردن دولتها رو به انها تحمیل کرد.
۲_در دیکتاتوریها مهمترین نقش رو در ایجاد افراطی گری رو خود دیکتاتورها دارند. چون در زمان قدرتشان سعی میکنند پایه های قدرت اجتماعی رو از بین ببرند. در این بین معتدلها همیشه هدف اسانتری هستند. و زمانی که دیکتاتور همه یا بخشی از قدرتش را از دست میدهد گروههای افراطی که معمولا سازماندهی قویتری دارند این خلا قدرت را پر میکنند.مثالهاشم زیادن لیبی بعد از قذافی عراق بعد از صدام و سوریه

۳_فکر میکنم مشکل اصلی این است که مسلمانان بعد از سقوط عثمانی دچار یک بحران هویتی شدید شدند و همچنین به دلیل اینکه مظاهر دولتهای نوین مثل مجلس و تفکیک قوا همراه با استعمار وارد کشورهای اسلامی شدند مسلمان نتوانستند این مظاهر رو درون خودشون هظم کنند. این دو دلیل باعث شد که مسلمانان به تنها و قدیمیترین نهاد که همان نهاد فقه و عالمان دینی باشد رجوع کنند.
۴_به نظرم این مشکلات ربطی به امریکا و صهیونیسم و .... ندارد. مسلمانان باید این مشکل رو از درون حل کنند. ها زمانی که ما مشکلات رو به گردن این و ان بیندازیم متاسفانه این خونریزیها ادامه پیدا خواهد کرد.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خب برادر من شما چرا از خودت نمیپرسی همین پیشروی مثلا تا 40 کیلومتری رقعه چرا در عراق و مخصوصا سنجار اتفاق نیافتاد؟ میدونی چرا ؟ چون در راستای پیشبرد اهداف ثانویه ایجاد داعش یعنی خاورمیانه جدید نبود. نه خیر بنده با هیچ ارگانی در ارتباط نیستم اما برعکس برخی دوستان تاریخ رو خوب میدونم. ترکیه داره کم کم برای بلوک غرب یک عنصر سوخته میشه همونطور که عربستان . الان میدونم کلی دوستان جوو گیر میان نقل و قول میزنن اما حرف بنده 10 سال اینده ثابت خواهد شد دقیقا اتفاقی که با عراق افتاد با عربستان هم خواهد افتاد اما بحث بنده الان ترکیه است. بلوک غرب تصمیم مطلق داشت تا یک لاین کرد نشین در شمال سوریه ایجاد کنه یعنی در واقع ترکیه رو از جنوب در یک خط کرد نشین محاصره کردند فکر میکنید قلاده پاره کردن اردوغان در حمله به کرد ها برای چی بود ؟ فهمیدند رو دست خوردند. این سوال رو الان از شما میپرسم ایا به نظرتون از زمان ایجاد داعش کرد ها از نظر نظامی تضعیف شدند یا تقویت ؟ فقط جواب همین سوال میتونه جواب عقب نشینی داعش از شمال باشه. این دو یعنی نیروهای نظامی کردستان (برای یک هدف بلند مدت ) و داعش به عنوان یک مهره نسبتا میان مدت دو روی یک سکه هستند. حالا وایستید بازی های اینده رو با ترکیه ببینید. اونوقت متوجه میشید داعش خودش عقب کشید یا با حمله های هوایی عقب نشینی کرد.

من نمیدونم چطور شما که تحلیل درستی از وضعیت حاضر ندارید, چگونه راجع به اینده نظر قطعی میدهید.اصلا داستان جنگهای سوریه باعث شد که همه کارشناسان نتوانند تا ۲ هفته بعدشم پیش بینی کنند.
دلیل عدم پیشروی کردهای عراق ربطی به نقشه های استکبار جهانی برای ایجاد خاورمیانه جدید و این صحبتها نیست. دلیلش خیلی ساده و تقریبا مشابه عدم پیشروی کردهای سوریست. مثلا کردهای عراق برای پیشروی از سمت کرکوک قطعا با دولت مرکزی به مشکل میخورن, و امریکا هم نمیخواد با دولت مرکزی عراق بیشتر از این به مشکل بخورن, ولی در سوره قضیه مقداری فرق میکرد, و فرقش اونجاست که امریکا نظر دولت سوریه براش مهم نبود, به همین دلیل کردها در یک مقطعی پیشروی خوبی داشتند, تا زمانی که ترکیه احساس خطر کرد, و از هر روشی استفاده کرد که جلوی کردها رو بگیره, در اختیار قرار دادن پایگاه اینجرلیک به امریکاییها یکی از این کارها بود.
کردها از داعش ضربات زیادی خوردند, و تضعیف شدند, مقایسه کنید از ابتدای نا ارامیها در سوریه که کردها چقدر راحت مناطق خودشون رو جدا کردند, ولی در زمان داعش قلمرو شون به شدت مورد تهدید قرار گرفت, و اگر حمایت هوایی امریکا و کمک پ ک ک نبود مرکز کانتونهاشون هم سقوط کرده بود. ولی اگر حرف شما رو هم قبول کنیم که کردها قویتر شدن, باز چیزی رو عوض نمیکنه, چون کمک امریکا به کرده حدی داره, و غیر ممکنه که امریکا مثلا ترکیه رو به خاطر کردهای سوریه رها کنه, غیر ممکنه.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من نمیدونم چطور شما که تحلیل درستی از وضعیت حاضر ندارید, چگونه راجع به اینده نظر قطعی میدهید.اصلا داستان جنگهای سوریه باعث شد که همه کارشناسان نتوانند تا ۲ هفته بعدشم پیش بینی کنند.
دلیل عدم پیشروی کردهای عراق ربطی به نقشه های استکبار جهانی برای ایجاد خاورمیانه جدید و این صحبتها نیست. دلیلش خیلی ساده و تقریبا مشابه عدم پیشروی کردهای سوریست. مثلا کردهای عراق برای پیشروی از سمت کرکوک قطعا با دولت مرکزی به مشکل میخورن, و امریکا هم نمیخواد با دولت مرکزی عراق بیشتر از این به مشکل بخورن, ولی در سوره قضیه مقداری فرق میکرد, و فرقش اونجاست که امریکا نظر دولت سوریه براش مهم نبود, به همین دلیل کردها در یک مقطعی پیشروی خوبی داشتند, تا زمانی که ترکیه احساس خطر کرد, و از هر روشی استفاده کرد که جلوی کردها رو بگیره, در اختیار قرار دادن پایگاه اینجرلیک به امریکاییها یکی از این کارها بود.
کردها از داعش ضربات زیادی خوردند, و تضعیف شدند, مقایسه کنید از ابتدای نا ارامیها در سوریه که کردها چقدر راحت مناطق خودشون رو جدا کردند, ولی در زمان داعش قلمرو شون به شدت مورد تهدید قرار گرفت, و اگر حمایت هوایی امریکا و کمک پ ک ک نبود مرکز کانتونهاشون هم سقوط کرده بود. ولی اگر حرف شما رو هم قبول کنیم که کردها قویتر شدن, باز چیزی رو عوض نمیکنه, چون کمک امریکا به کرده حدی داره, و غیر ممکنه که امریکا مثلا ترکیه رو به خاطر کردهای سوریه رها کنه, غیر ممکنه.

چرا شما برادر من همه چیز رو سیاه و سفید میبینید ؟ مگر طرح تجزیه ترکیه اگر پیاده بشه امریکا از در دشمنی با ترکیه در میاد ؟ خیر ترکیه همچنان زیر نظر امریکا باقی خواهد ماند اما در حال حاضر صلاح از نظر بلوک غرب ایجاد کشور کردستان هست.مگر الان دولت امریکا با وجودی که خودش باعث تجزیه عراق شد به ظاهر عراق رو ول کرده ؟ خیر اف 16 هم بهش داده اما در واقع خودش مدیریت کرد تجزیه عراق رو ترکیه هم همین میشه.  شما میگید علت عدم پیشروی کرد های عراق به خاطر این بود که امریکا نمیخواست کرد ها با دولت مشکل پیدا کنند. خب این حرف شما از اساس غلطه علتش هم گرفتن کرکوک همون اوایل درگیری ها توسط کرد هاست. کرکوک تا قبل از این زیر نظر دولت بود اگر قرار به رضایت دولت مرکزی بود که کرد ها باید کرکوک رو خالی میکردند. پس میبینید دلشون نمیخواد کرد ها از کرکوک و موصل پایین تر بیان نه به خاطر دولت مرکزیه که به خاطر داشتن مرز کافی برای تروریست هاست تا بتونن راحت تر بین سوریه و عراق رفت و امد کنند و دستشون محدود نشه. نکته دیگه به نظر شما چرا کرد های عراق که الان نزدیک 1 ساله دارن تجهیزات میگیرند و اموزش و اماده سازی هنوز حرکتی برای حتی یک عملیات کوچک هم نکردند ؟ ایا غیر از اینه که رضایت دادند به تجزیه عراق و یکی شدن دو کردستان سوریه و عراق. چون اگر دست به عملیات بزنند ریسک از دست دادن مواضع رو دارند اما اگر فقط مواضع رو تقویت کنند اونوقت میتونن این مشروعیت کردستان یک دست عراق و سوریه رو افزایش بدند. ببینید تجزیه ترکیه یک مرحله کوچک در خاورمیانه جدیده. ببینید چقدر قشنگ مراحل رو پیدا کردند. تجزیه سوریه لیبی و عراق. تشکیل یک کشور جدید سنی نشین در مرکز خاورمیانه که الان دست داعشه. ایجاد دو تا کردستان مستقل که احتمالا سومیش هم مال ترکیه خواهد بود. در حال حاضر پای عربستان رو به یمن کشیدند اینو به خوبی میدونیم امریکا پیشنهاد و کمک لوجستیکی رو به محمد بن سلمان داد تا وارد عدن بشوند. این یعنی عملا پای عربستان رو وارد بازی تجزیه کردند. ببینید بنده اگر با اطمینان پیشبینی میکنم نه به خاطر اینه که چیزی بیشتر از بقیه میدونم یا تحلیلم کاملا بی نقصه یا خودمو بهتر میدونم خیر بنده یک نقشه سال 2007 دیدم از طرح خاورمیانه جدید والله الان نصفش اجرا شده پس احتمال میدم نصفه دیگش هم پیش بره یا حداقل تلاش برای پیش رفتنش اتفاق بیافته. موفق باشید.

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چرا شما برادر من همه چیز رو سیاه و سفید میبینید ؟ مگر طرح تجزیه ترکیه اگر پیاده بشه امریکا از در دشمنی با ترکیه در میاد ؟ خیر ترکیه همچنان زیر نظر امریکا باقی خواهد ماند اما در حال حاضر صلاح از نظر بلوک غرب ایجاد کشور کردستان هست.

به نظر من این تحلیل شما کاملا اشتباه هست. به دلایل زیر.

اول اینکه آمریکا با حمایت از اغتشاش در کشورهای عضو ناتو که ترکیه هم یکی از اونهاست عملا فاتحه این پیمان رو می خونه که محاله این کار رو بکنه. عضو که چه عرض کنم، در حال حاضر ظاهرا ترکیه از نظر تعداد نفرات و به لطف تجهیزاتی که از آمریکا و انگلستان و آلمان دریافت کرده بعد از خود آمریکا بزرگترین عضو پیمان ناتو هست (از نظر کمی و کیفی). پیام اخلاقی این که آمریکا در واقع با تضعیف ترکیه باعث تضعیف ناتو و در واقع خودش می شه.

دوم اینکه آمریکا خارج از پیمان ناتو هم در ترکیه منافع خیلی زیادی داره تا جایی که ده ها کلاهک اتمی استراتژیک در این کشور نگهداری می کنه که ظاهرا حداقل 10 فروند از این بمب ها خارج از اینجرلیک و تحت کنترل خود ترک ها در یک پایگاه نامشخص مستقر هستن. پیام اخلاقی این که ترکیه همراه انگلستان، آلمان و ایتالیا جزء چهار متحد استراتژیک آمریکاست و از دست دادن این متحد حماقت محض هست.

سوم اینکه ترکیه یکی از شرکای بزرگ شرکت های اسلحه سازی آمریکا هست و به پیشبرد پروژه های تسلیحاتی ارتش آمریکا هم کمک های قابل توجهی می کنه. شرکت های ترک هم به مرور جا پای خودشون رو در بازار تسلیحات آمریکا باز می کنن. پیام اخلاقی این که ترک ها از حمایت کارتل های اسلحه سازی آمریکا هم برخوردار هستن.

چهارم اینکه به سیاست های فعلی دولت ترکیه زیاد توجه نکنید. هرچند به نظر میاد همین سیاست ها هم ظاهرسازی و عوام فریبی هست ولی در هر حال سازمان های اطلاعاتی و ارتش ترکیه و همینطور احزاب سکولار و سرمایه دارهای ترک همگی متحدین پر و پا قرص غرب و به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی هستن و آمریکا هرگز حاضر نمی شه این امتیاز رو از دست بده. اینجا هم پیام اخلاقی اینه که پشت پرده ایپک هم همیشه از منافع ترکیه حمایت کرده تا جایی که سیاست مدارهای بانفوذ و قدرتمند مورد حمایت این تشکیلات در سال های اخیر مانع به رسمیت شناختن قتل عام ارامنه به دست ترک های جوان توسط دولت آمریکا می شن.

و دلایل دیگر که خارج از حوصله این بحث هست.

• Upvote 5
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چرا شما برادر من همه چیز رو سیاه و سفید میبینید ؟ مگر طرح تجزیه ترکیه اگر پیاده بشه امریکا از در دشمنی با ترکیه در میاد ؟ خیر ترکیه همچنان زیر نظر امریکا باقی خواهد ماند اما در حال حاضر صلاح از نظر بلوک غرب ایجاد کشور کردستان هست.مگر الان دولت امریکا با وجودی که خودش باعث تجزیه عراق شد به ظاهر عراق رو ول کرده ؟ خیر اف 16 هم بهش داده اما در واقع خودش مدیریت کرد تجزیه عراق رو ترکیه هم همین میشه.  شما میگید علت عدم پیشروی کرد های عراق به خاطر این بود که امریکا نمیخواست کرد ها با دولت مشکل پیدا کنند. خب این حرف شما از اساس غلطه علتش هم گرفتن کرکوک همون اوایل درگیری ها توسط کرد هاست. کرکوک تا قبل از این زیر نظر دولت بود اگر قرار به رضایت دولت مرکزی بود که کرد ها باید کرکوک رو خالی میکردند. پس میبینید دلشون نمیخواد کرد ها از کرکوک و موصل پایین تر بیان نه به خاطر دولت مرکزیه که به خاطر داشتن مرز کافی برای تروریست هاست تا بتونن راحت تر بین سوریه و عراق رفت و امد کنند و دستشون محدود نشه. نکته دیگه به نظر شما چرا کرد های عراق که الان نزدیک 1 ساله دارن تجهیزات میگیرند و اموزش و اماده سازی هنوز حرکتی برای حتی یک عملیات کوچک هم نکردند ؟ ایا غیر از اینه که رضایت دادند به تجزیه عراق و یکی شدن دو کردستان سوریه و عراق. چون اگر دست به عملیات بزنند ریسک از دست دادن مواضع رو دارند اما اگر فقط مواضع رو تقویت کنند اونوقت میتونن این مشروعیت کردستان یک دست عراق و سوریه رو افزایش بدند. ببینید تجزیه ترکیه یک مرحله کوچک در خاورمیانه جدیده. ببینید چقدر قشنگ مراحل رو پیدا کردند. تجزیه سوریه لیبی و عراق. تشکیل یک کشور جدید سنی نشین در مرکز خاورمیانه که الان دست داعشه. ایجاد دو تا کردستان مستقل که احتمالا سومیش هم مال ترکیه خواهد بود. در حال حاضر پای عربستان رو به یمن کشیدند اینو به خوبی میدونیم امریکا پیشنهاد و کمک لوجستیکی رو به محمد بن سلمان داد تا وارد عدن بشوند. این یعنی عملا پای عربستان رو وارد بازی تجزیه کردند. ببینید بنده اگر با اطمینان پیشبینی میکنم نه به خاطر اینه که چیزی بیشتر از بقیه میدونم یا تحلیلم کاملا بی نقصه یا خودمو بهتر میدونم خیر بنده یک نقشه سال 2007 دیدم از طرح خاورمیانه جدید والله الان نصفش اجرا شده پس احتمال میدم نصفه دیگش هم پیش بره یا حداقل تلاش برای پیش رفتنش اتفاق بیافته. موفق باشید.

عجب.. شمایی که همه چیز رو زیر نظر دستهای پنهانی امریکا و احتمالا صهیونیستها و .... میدونید, همه چیز رو سیاه و سفید نشون نمیدید؟ نمیدونم از کجای حرفهای من برداشت مطلق و سیاه سفید و ... کردید عجیبه!!!!!
من خودم ابتدا گفتم جنگ سوریه یکی از خواصش بی اعتبار کردن پیش بینی های بهترین تحلیلگران سیساسی و نظامی بوده, اتفاقات اخیر خاورمیانه یک دلیل, دو دلیل نداره که بشه دو خطی تحلیلش کرد, وبا گفتن نقشه جدید خاورمیانه و دستهای پشت پرده و .... سر و تهش رو هم اورد.
دلایل متعدد در سالهای اخیر در کنار یک سابقه تاریخیه تقریبا صد ساله تلاش مسلمانان برای ایجاد حکومت اسلامی باعث اتفاقات اخیر در سوریه و عراق و کلا خاورمیانه و شمال افریقاست. دلیلی هم که برای تحزیه عراق فرمودین کاملا نشان دهنده عمق تحلیلتون درباره این اتفاقات هست.
اصلا شما فرض بگیر که اینه همش کار امریکا و استکباره, مگه میشه بدون وجود داشتن پتانسیل, با صرف حتی میلیاردت دلار یک کشور رو تجزیه کرد. مثلا ایا میشه با صرف هزاران میلیار دلار فنلاند رو تجزیه کرد, یا دانمارک یا ژاپن؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عجب.. شمایی که همه چیز رو زیر نظر دستهای پنهانی امریکا و احتمالا صهیونیستها و .... میدونید, همه چیز رو سیاه و سفید نشون نمیدید؟ نمیدونم از کجای حرفهای من برداشت مطلق و سیاه سفید و ... کردید عجیبه!!!!!
من خودم ابتدا گفتم جنگ سوریه یکی از خواصش بی اعتبار کردن پیش بینی های بهترین تحلیلگران سیساسی و نظامی بوده, اتفاقات اخیر خاورمیانه یک دلیل, دو دلیل نداره که بشه دو خطی تحلیلش کرد, وبا گفتن نقشه جدید خاورمیانه و دستهای پشت پرده و .... سر و تهش رو هم اورد.
دلایل متعدد در سالهای اخیر در کنار یک سابقه تاریخیه تقریبا صد ساله تلاش مسلمانان برای ایجاد حکومت اسلامی باعث اتفاقات اخیر در سوریه و عراق و کلا خاورمیانه و شمال افریقاست. دلیلی هم که برای تحزیه عراق فرمودین کاملا نشان دهنده عمق تحلیلتون درباره این اتفاقات هست.
اصلا شما فرض بگیر که اینه همش کار امریکا و استکباره, مگه میشه بدون وجود داشتن پتانسیل, با صرف حتی میلیاردت دلار یک کشور رو تجزیه کرد. مثلا ایا میشه با صرف هزاران میلیار دلار فنلاند رو تجزیه کرد, یا دانمارک یا ژاپن؟

برادرم همینه که میگم سیاه سفید نگاه میکنید. الان یک طوری میگید انگار من گفتم 100 درصد کار امریکا و فلانه. این یعنی میگید یا سیاه یا سفید. خیر دوست عزیز مردم این منطقه هم پتانسیلش رو داشتند اما همه اینها از بازی های بالاتر اب میخوره. ببینید شما الان تشکیل داعش رو در دید مردم این منطقه برای ایجاد یک دولت اسلامی مرتبط دیدید. ایا واقعا نظرتون اینه داعش حرف مردم این منطقه است که از بی اسلامی به این گروه پناه اوردند ؟ خب این که شد حرف منافقین. 

در رابطه با دست های پشت پرده یعنی میخوایید بگید مردم این منطقه تماما خودشون در این مسائل دخیل هستند ؟ شما این سوال رو به من جواب بده چه کسی تسلیحات استفاده شده در سوریه رو تولید کرده ؟ قطعا عربستان و قطر و ترکیه نبودند. نیروی هوایی چه کشوری به لیبی حمله کرد ؟ سیسی به پشتوانه چه کسی در مصر کودتا کرد و نتیجتا انجمن برادران مسلمان رو سرکوب کرد که نتیجه اش شد تحکیم داعش در مصر ؟ چه کسی محموله اسلحه رو با چتر روی لیبی خالی کرد که به شکل کاملا اتفاقی همه اش در محدوده در اختیار داعش پایین اومد ؟ حرفتون تا حدودی صحیح هست حتی خود ما هم در حمایت صد درصد از اسد اشتباه کردیم همانطور که ترکیه در حمایت از داعش و عربستان و قطر در حمایت از امثال جیش الفتح و غیره اما همه اینها از طریق دیگری هم تشویق میشدند. شما فقط اینو بگید چه کسی به عربستان اطمینان داد که به یمن لشکر کشی کنه ؟ محمد بن سلمان در ناو کدام کشور بود زمانی که اعتلاف در عدن نیرو پیاده کرد ؟ 

ببینید برادر بنده هم دید های مختلفی رو دیدم و خواندم و هیچ چیز مطلقی نمیگم مثلا نمیگم داعش صرفا به این دلیل به وجود امد داعش درعراق حاصل چند چیزه. اول حمله امریکا که باعث تقویت القاعده و تفکر وهابی شد. دوم قدرت گرفتن شیعیان و تا حدودی مدیریت متمرکز در بغداد که باعث حس سرکوب در رمادی و فلوجه و تکریت و غیره شد. سوم حمایت های امثال ترکیه و عربستان و قطر. چهارم که مهمتر از بقیه است اراده امریکا و اسرائیله. این دید بنده است. اصلا نگاه مطلق بنده ندارم. 

ببینید شما فقط در اتفاقات این منطقه ببینید کی سود کرد کی ضرر اونوقت به صورت خیلی کلی و قابل درک میتونید بفهمید دست چه کسی تا حدودی پشت قضیه بوده. فقط همین ببینید کی سود کرد کی ضرر.

اول اینکه آمریکا با حمایت از اغتشاش در کشورهای عضو ناتو که ترکیه هم یکی از اونهاست عملا فاتحه این پیمان رو می خونه که محاله این کار رو بکنه. عضو که چه عرض کنم، در حال حاضر ظاهرا ترکیه از نظر تعداد نفرات و به لطف تجهیزاتی که از آمریکا و انگلستان و آلمان دریافت کرده بعد از خود آمریکا بزرگترین عضو پیمان ناتو هست (از نظر کمی و کیفی). پیام اخلاقی این که آمریکا در واقع با تضعیف ترکیه باعث تضعیف ناتو و در واقع خودش می شه.

دوم اینکه آمریکا خارج از پیمان ناتو هم در ترکیه منافع خیلی زیادی داره تا جایی که ده ها کلاهک اتمی استراتژیک در این کشور نگهداری می کنه که ظاهرا حداقل 10 فروند از این بمب ها خارج از اینجرلیک و تحت کنترل خود ترک ها در یک پایگاه نامشخص مستقر هستن. پیام اخلاقی این که ترکیه همراه انگلستان، آلمان و ایتالیا جزء چهار متحد استراتژیک آمریکاست و از دست دادن این متحد حماقت محض هست.

سوم اینکه ترکیه یکی از شرکای بزرگ شرکت های اسلحه سازی آمریکا هست و به پیشبرد پروژه های تسلیحاتی ارتش آمریکا هم کمک های قابل توجهی می کنه. شرکت های ترک هم به مرور جا پای خودشون رو در بازار تسلیحات آمریکا باز می کنن. پیام اخلاقی این که ترک ها از حمایت کارتل های اسلحه سازی آمریکا هم برخوردار هستن.

چهارم اینکه به سیاست های فعلی دولت ترکیه زیاد توجه نکنید. هرچند به نظر میاد همین سیاست ها هم ظاهرسازی و عوام فریبی هست ولی در هر حال سازمان های اطلاعاتی و ارتش ترکیه و همینطور احزاب سکولار و سرمایه دارهای ترک همگی متحدین پر و پا قرص غرب و به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی هستن و آمریکا هرگز حاضر نمی شه این امتیاز رو از دست بده. اینجا هم پیام اخلاقی اینه که پشت پرده ایپک هم همیشه از منافع ترکیه حمایت کرده تا جایی که سیاست مدارهای بانفوذ و قدرتمند مورد حمایت این تشکیلات در سال های اخیر مانع به رسمیت شناختن قتل عام ارامنه به دست ترک های جوان توسط دولت آمریکا می شن.

ببینید دوست عزیز چرا فکر میکنید با جدا شدن کردستان ، امریکا این چیز ها که میگید رو از دست میده. در حال حاضر امریکا متحدی داره به نام ترکیه که نقش محوری در پیمان ناتو داره اما باید قبول کرد ترک ها در بلند مدت متحد قابل اطمینانی مانند اسرائیل برای امریکا نیستند و نخواهند بود. این یعنی تشکیل کشوری مانند کردستان که اتفاقا اون هم متحد امریکا و اسرائیل خواهد بود باعث میشه امریکا در این منطقه دو تا متحد در واقع داشته باشه هم ترکیه هم کردستان. در واقع کردستان رو اگر بخواییم نمونه عراق رو به عنوان کلیت کردستان در نظر بگیریم ، اسرائیل متحدی بسیار تاریخی در این منطقه پیدا خواهد کرد با تجزیه ترکیه. ببینید بنده با توجه به امنیت اسرائیل براتون مثال میزنم. اسرائیل نیاز به چندین خط امنیتی در این منطقه داره. تجزیه سوریه و عراق و ایجاد داعش تا حدودی یک خط امنیتی خوب برای اسرائیل شد چون تقریبا نصف بیشتر پتانسیل مقاومت رو داره در خودش تحلیل میبره از اونطرف ترکیه رو داره که تا حدودی نامطمئن هست. ترک ها شاید در کوتاه مدت متحد اسرائیل و امریکا باشند اما در بلند مدت قطعا اهداف بلندپروازانه خودشون رو دارند و این برای اسرائیل قابل قبول نیست. به همین دلیل به تجزیه ترکیه فکر میکنند ایجاد یک ایالت کرد نشین که زیر دست اسرائیل خواهد بود و اتفاقا علیه ترکیه این یعنی اگر روزی روزگاری ترکیه علیه اسرائیل موضعی گرفت کردستان مستقل میتونه بهانه خوبی برای درگیر کردن ترک ها باشه. کردستان مستقل بعد از مصر ، اردن ، ترکیه ، عربستان و خلافت اسلامی بغدادی به ششمین سپر امنیتی اسرائیل تبدیل میشه. شما صرفا دید به ناتو دارید در حالی که اصلا ناتو دیگه از اون رسالت اولیه خودش برای درگیری با شوروی خارج شده حتی لزومی هم دیگه نداره وجودی داشته باشه الان تقریبا تمام کشور های استقلال یافته از شوروی خودشون روسیه رو محاصره کردند و در اختیار امریکا و متحدانش قرار دارند. 

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببینید دوست عزیز چرا فکر میکنید با جدا شدن کردستان ، امریکا این چیز ها که میگید رو از دست میده. در حال حاضر امریکا متحدی داره به نام ترکیه که نقش محوری در پیمان ناتو داره اما باید قبول کرد ترک ها در بلند مدت متحد قابل اطمینانی مانند اسرائیل برای امریکا نیستند و نخواهند بود. این یعنی تشکیل کشوری مانند کردستان که اتفاقا اون هم متحد امریکا و اسرائیل خواهد بود باعث میشه امریکا در این منطقه دو تا متحد در واقع داشته باشه هم ترکیه هم کردستان. در واقع کردستان رو اگر بخواییم نمونه عراق رو به عنوان کلیت کردستان در نظر بگیریم ، اسرائیل متحدی بسیار تاریخی در این منطقه پیدا خواهد کرد با تجزیه ترکیه. ببینید بنده با توجه به امنیت اسرائیل براتون مثال میزنم. اسرائیل نیاز به چندین خط امنیتی در این منطقه داره. تجزیه سوریه و عراق و ایجاد داعش تا حدودی یک خط امنیتی خوب برای اسرائیل شد چون تقریبا نصف بیشتر پتانسیل مقاومت رو داره در خودش تحلیل میبره از اونطرف ترکیه رو داره که تا حدودی نامطمئن هست. ترک ها شاید در کوتاه مدت متحد اسرائیل و امریکا باشند اما در بلند مدت قطعا اهداف بلندپروازانه خودشون رو دارند و این برای اسرائیل قابل قبول نیست. به همین دلیل به تجزیه ترکیه فکر میکنند ایجاد یک ایالت کرد نشین که زیر دست اسرائیل خواهد بود و اتفاقا علیه ترکیه این یعنی اگر روزی روزگاری ترکیه علیه اسرائیل موضعی گرفت کردستان مستقل میتونه بهانه خوبی برای درگیر کردن ترک ها باشه. کردستان مستقل بعد از مصر ، اردن ، ترکیه ، عربستان و خلافت اسلامی بغدادی به ششمین سپر امنیتی اسرائیل تبدیل میشه. شما صرفا دید به ناتو دارید در حالی که اصلا ناتو دیگه از اون رسالت اولیه خودش برای درگیری با شوروی خارج شده حتی لزومی هم دیگه نداره وجودی داشته باشه الان تقریبا تمام کشور های استقلال یافته از شوروی خودشون روسیه رو محاصره کردند و در اختیار امریکا و متحدانش قرار دارند. 

حمایت آمریکا از تجزیه ترکیه باعث بروز اختلافات بسیار جدی در روابط دو کشور خواهد شد. واقعا نیاز به توضیح بیشتر هست؟ کشوری که تحت پیمان آتلانتیک شمالی متعهد شده از تمامیت ارضی تمام کشورهای عضو دفاع کنه، چطور می تونه زمینه تجزیه یکی از عضوهای اصلی پیمان رو فراهم کنه؟ وگرنه من هم قبول دارم که مناطق کردنشین 4 کشور ترکیه، ایران، عراق و سوریه سر جمع به اندازه 10 درصد جمهوری آذربایجان هم قدرت اقتصادی، نظامی و سیاسی ندارن که در حال حاضر در واقع یکی از استان های ترکیه محسوب می شه. دیگه خود ترکیه که حسابش مشخص هست.

مساله بعد اینکه اگر آمریکا اعتقاد داشت ترکیه یک متحد قابل اطمینان و دائمی نیست، بمب های اتمی خودش رو در کشوری مثل فنلاند یا سوئد و یا یونان مستقر می کرد تا با تهدید روسیه مقابله کنه و پایگاهی در حد و اندازه اینجرلیک رو در این کشور احداث نمی کرد. یا چه می دونم بخشی از وظیفه تولید قطعات F35 به عنوان پر هزینه ترین پروژه دفاعی تاریخ این کشور رو به ترکیه واگذار نمی کرد. وظیفه ای که حتی به کشوری مثل ایتالیا هم واگذار نشده.

یک سوال : در صورت تحقق تشکیل کشور کردستان که شامل مناطق کردنشین چهار کشور ایران، ترکیه، سوریه و عراق می شه، آمریکا چه نیازی به اتحاد با این کشور خواهد داشت؟ منافع اقتصادی، نظامی یا سیاسی پایه اتحاد این کشور فرضی با آمریکا خواهد بود یا دلایل دیگری هم مطرح هست؟ ممنون می شم نظرتون رو در این مورد بیان کنید. همین سوال رو در مورد اسرائیل هم دارم. اسرائیل چه نیازی به این اتحاد فرضی خواهد داشت؟

با عرض معذرت مثالی که در مورد اسرائیل زدید و فلسفه وجودی ناتو رو هم زیر سوال بردید به حدی سطحی نگرانه هست که ارزش بحث علمی نداره. داعش سپر امنیتی برای اسرائیل نیست چون در واقع سوریه و عراق تهدید امنیتی برای اسرائیل نیستند. در عمل هم ثابت شد و دیدیم که این کشورها توان تقابل با 4 گروه تروریست پاپتی رو هم ندارن چه برسه به رژیم صهیونیستی. ایران هم که حسابش جداست. اگر ما بخواهیم با این رژیم در بیوفتیم داعش که سهله گنده تر از اون هم نمی تونه به دادشون برسه.

چرا فکر می کنید فلسفه وجودی ناتو صرفا مقابله با تهدید روسیه هست که می گید در حال حاضر ضرورتی به وجود این پیمان نیست؟

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کسی که فکر میکنه ترکیه از نظر کیفی دومین عضو ناتوست جاش تو میلیتاری نیست باید بره تو مشرق مطلب بزاره البته مشرق ورژن ترکیه ایش ! والا به خدا ادم چه جک هایی اینجا میشنوه !

بمب اتم تحت کنترل ترکیه !!! دیگه چی احتمالا امریکا ارتشش تحت کنترل ترکیه نیست ؟ تمام بمب های اتمی امریکا یه کد روشون دارن که متغیره و فقط رئیس جمهور امریکا میدونه !! شاید هم هر روز صبح زنگ میزنه اوباما به اردوغان میگه خدا رو چه دیدی!!!! 

بقیه حرف هاتون هم جمله معروف یکی از دوستان رو به یاد ادم میندازه که بگذریم 

• Upvote 14
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.