امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

انشاالله که درست باشه

با این قسمتش کاملا موافقم:
[quote]
معاون تحقيقات و جهاد خودكفايي قرارگاه پدافند هوايي ارتش در ادامه گفت: من معتقدم همين كه S300 را به ما تحويل ندادند تبديل به نعمتي براي ما شد و توانستيم روي پاي خود بايستيم. هم فرماندهي و هم كاركنان قرارگاه پدافند هوايي ارتش معتقدند اگر سامانه‌اي را كه قرار است از خارج بخريم خودمان طراحي و توليد كنيم و حتي مجبور شويم دو برابر وقت و هزينه خريد سامانه را صرف كنيم و به 60 يا 70 درصد قابليت نمونه خارجي دست پيدا كنيم، باز هم براي ما بهتر است چرا كه در اين صورت آن سامانه بومي خواهد بود و ما روي پاي خود خواهيم ايستاد. [/quote]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
شمخالي با بيان اين كه تمام مشخصات فني S300 در سامانه جديد ساخت داخل گنجانده شده است و اين سامانه قابليت‌هاي ديگري هم دارد، تصريح كرد: سامانه‌اي كه در حال طراحي آن هستيم با توجه به اهداف مورد نظر ما تعريف شده كه هم ضدموشك است و هم ضدموشك‌هاي بالستيك، كروز و اهداف آيروديناميكي نظير هواپيماهاي رادارگريز خواهد بود.[/quote]

اگه اینطوری که می گن باشه واقعا طرح بی نظیر و فراتر از اس 300 هست چنین سامانه ای که توانایی درگیری با تمامی اهداف هوایی چه موشک و چه جنگنده رو داشته باشه واقعا می تونه مراکز مهم کشور رو خوب پوشش بده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اونچه که توجه من رو جلب کرده همین " فراتر از s300" هست ضمن اینکه جملات دیگه ای هم هست که کلی جای بحث داره
سوال؟
1- فراتر از s300v که دراختیار ماست؟ یعنی اینکه برد 75 کیلومتری این مدل 100 کیلومتر شده
2-فراتر از مدل pmu1 روسی ؟ یعنی بیشتر از 150 کیلومتر
3-فراتر ازs300pmu2 روسی؟ یعنی بیشتر از190 کیلومتر
5-فراتر از s300 dیعنی نزدیک به s400?
6-فراتر یعنی قابلیت بالاتر نه برد؟؟؟ مثلا امکان شکار هم موشکهای کروز سطح پائین و هم بالا؟
7-یعنی توان پردازش تعداد هدف بیشتر؟
8-یعنی توان پنهانکاری و شکار بهتر؟؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من معتقدم همين كه S300 را به ما تحويل ندادند تبديل به نعمتي براي ما شد[/quote]
اینم که شد نعمت.همه تحریم ها رو هم که گفتیم رحمت بود تا خودکفا بشیم.

می گم یهو خودمون یه قطع نامه تو سازمان ملل پیشنهاد بدیم تا کلیه کالا های صادراتی و وارداتی نظامی و غیر نظامی را برای ما تحریم کنن. تا تو همه چی خودکفا بشیم. هر چی نعمت بزرگتر بهتر.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]من معتقدم همين كه S300 را به ما تحويل ندادند تبديل به نعمتي براي ما شد[/quote]
اینم که شد نعمت.همه تحریم ها رو هم که گفتیم رحمت بود تا خودکفا بشیم.

می گم یهو خودمون یه قطع نامه تو سازمان ملل پیشنهاد بدیم تا کلیه کالا های صادراتی و وارداتی نظامی و غیر نظامی را برای ما تحریم کنن. تا تو همه چی خودکفا بشیم. هر چی نعمت بزرگتر بهتر.[/quote]

میدونم که شما هم ناراحتید که اینو میفرمائید- واقعیت اینه که در ابتدا نبود هیچی اصلا نعمت نیست اما داشتن یک سلاح هرچند پائینتر از سطح موجود تکنولوژی دنیا درمقابل هیچی نعمته و نداشتنش نعمت نیست
اونچه که اینجا به نظر من مطرحه اینه که ما در یک سطح پائین تکنولوژی بودیم و با خرید و قاچاق تعدادی از این سلاحها و کار روی اونها به یک سطح متوسط رسیده بودیم اما اصلا فکر نمیکردیم به این زودیها به سطح تکنولوژیهای بسیار پیشرفته وارد بشیم و انصافا اگه s300 رو به مامیدادن اینهمه تلاش و تحقیق روی سیستم پدافندی نمیشد و نهایتش اون رو مشابه سازی می کردیم و تهش هم وقتی آمریکا حمله میکرد یه پول کلفت میداد روسیه و سیستمهای پاد اونها رو میگرفت و آخرش هم کشک .... اما حالا ما دارای سیستمی بومی و ناشناخته هستیم که میتونه درصورت تهاجم بهبود هم پیدا کنه این واقعا نعمته
اما تو جملات این سردار و کلا تو خبرها یه نکته هم هست
دردست طراحی = یعنی نمونه سازی و تست شده
دردست ساخت = یعنی درحال تکثیر و تحویله
دردست تولید انبوه= یعنی تحویل شده و یک ورژن بالاترش هم طراحی شده
اگه اینطور نبود با اینهمه اطمینان از این طرح صحبت نمیشد - نظر شما چیه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر کنم میخوان مثل عراق یکی از موشک های بالستیک سوخت جامدو برای پایه ی این اس 300 جدید انتخاب کنن. با توجه به این که میگن از اس 300 سرتره احتمالا زلزال قراره پایه ی موشکش بشه که برد سامانه رو خیلی زیاد می کنه. البته اگه واقعا کاری انجام بدن (که امیدوارم انجام بدن).

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]فکر کنم میخوان مثل عراق یکی از موشک های بالستیک سوخت جامدو برای پایه ی این اس 300 جدید انتخاب کنن. با توجه به این که میگن از اس 300 سرتره احتمالا زلزال قراره پایه ی موشکش بشه که برد سامانه رو خیلی زیاد می کنه. البته اگه واقعا کاری انجام بدن (که امیدوارم انجام بدن).[/quote]

از قضیه عراق خبر ندارم- با اون بخش که فرمودید مموشک بالستیک رو دارن پایه قرار میدن موافقم اما دو تا کاندید هست

1- فاتح 110 : تا اونجا که شنیدم اصل این موشک برپایه HQ2 چین بوده که یک موشک ضد هوائی برپایه sam2 بوده (نمیدونم چقدر این مطلب صحیحه؟)- با این فرض این موشک با بهبودهای وسیعی که روش انجام شده و به برد 400 کیلومتر رسیده میتونه یک گزینه محتمل باشه اما اونچه که این احتمال رو کمی ضعیف میکنه قابلیت مانور پذیری بالای اشاره شده در متن خبره که از قابلیتهای ویژه موشکهای s300 هست (تا 25 جی)

2-سجیل که یک موشک دو مرحله ایه - این البته برد بسیار زیادی رو به ما میده اما همچنان موشک مرحله دوم بسیار سنگینه

3- یک موشک دومرحله ای جدید که برای برد زیاد طراحی شده و درکنار این سامانه یک نوع از همین موشک تک مرحله ای هم گذاشته شده- کاندید این موشک طرح زمین به هوای فونیکسه که یک بوستر اولیه برای برد ابتدائی لااقل 100 و حد اکثر 150 کیلومتری رو پوشش بده و موشک اصلی هم 150 تا 3200 کیلومتر را پوشش بده - به نظر من این خیلی محتمله

4-احتمال دستیابی ایران به موشک kh170p بلندبرد ترین موشک هوابه هوای موجود روسیه وجود داشته باشه که اون رو زمین به هوا کرده باشند تا حدود 350 کیلومتری رو پوشش بده - این موشک هم دومرحله ایه و مرحله دومش بسیار مانور پذیره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]با كمك بخش صنعت و برخي دانشگاه‌هاي معتبر كشور در حال طراحي سامانه‌اي هستيم كه قابليت مانور و تحرك‌پذيري بسيار بالاتري از S300 دارد و به ياري خداوند در آينده تقديم ملت عزيزمان خواهيم كرد. [/b]

دقت کنید گفته در حال طراحی هستیم نه ساخت! یعنی تازه شروع به کار کردن؟
منظورشون از آینده یعنی کی؟
خداکنه خیلی دیر نشه...چون به شدت به این محصول نیاز داریم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]فکر کنم میخوان مثل عراق یکی از موشک های بالستیک سوخت جامدو برای پایه ی این اس 300 جدید انتخاب کنن. با توجه به این که میگن از اس 300 سرتره احتمالا زلزال قراره پایه ی موشکش بشه که برد سامانه رو خیلی زیاد می کنه. البته اگه واقعا کاری انجام بدن (که امیدوارم انجام بدن).[/quote]

از قضیه عراق خبر ندارم- با اون بخش که فرمودید مموشک بالستیک رو دارن پایه قرار میدن موافقم اما دو تا کاندید هست

1- فاتح 110 : تا اونجا که شنیدم اصل این موشک برپایه HQ2 چین بوده که یک موشک ضد هوائی برپایه sam2 بوده (نمیدونم چقدر این مطلب صحیحه؟)- با این فرض این موشک با بهبودهای وسیعی که روش انجام شده و به برد 400 کیلومتر رسیده میتونه یک گزینه محتمل باشه اما اونچه که این احتمال رو کمی ضعیف میکنه قابلیت مانور پذیری بالای اشاره شده در متن خبره که از قابلیتهای ویژه موشکهای s300 هست (تا 25 جی)

2-سجیل که یک موشک دو مرحله ایه - این البته برد بسیار زیادی رو به ما میده اما همچنان موشک مرحله دوم بسیار سنگینه

3- یک موشک دومرحله ای جدید که برای برد زیاد طراحی شده و درکنار این سامانه یک نوع از همین موشک تک مرحله ای هم گذاشته شده- کاندید این موشک طرح زمین به هوای فونیکسه که یک بوستر اولیه برای برد ابتدائی لااقل 100 و حد اکثر 150 کیلومتری رو پوشش بده و موشک اصلی هم 150 تا 3200 کیلومتر را پوشش بده - به نظر من این خیلی محتمله

4-احتمال دستیابی ایران به موشک kh170p بلندبرد ترین موشک هوابه هوای موجود روسیه وجود داشته باشه که اون رو زمین به هوا کرده باشند تا حدود 350 کیلومتری رو پوشش بده - این موشک هم دومرحله ایه و مرحله دومش بسیار مانور پذیره[/quote]
1.فاتح110 بر پایه HQ2 چینی؟؟!!! الله اکبر!
شما اصلا فاتح 110 رو دیدی برادر؟!
2.اخوی موشک سجیل بیش از 2000کیلومتر برد داره و از زمین تا آسمون با موشک زمین به هوا فرق میکنه! و اونقدر بزرگ هست که هر فروند موشک سجیل نیاز به یک کامیون کشنده به عنوان لانچر داره و حتی فک میکنم قیمت ش چند برابر موشک اس300 باشه! درضمن موشک های بالستیک مانورپذیر زیادی ندارند و تقریبا هم بهش نیاز ندارند!
3. فینیکس هم البته در مانور ناپذیری واسه خودش سرآمد و معروف هست!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خدا رو شکر.
ای کاش تو همه بخشها مسئولین مثل خاتم الانبیا عمل میکردند.
منظورم اینه که باعث پیشرفت تحقیقات تو همه زمینه ها(مخصوصا صنعتی) در دانشگاه ها میشدند.
الان سازمان دفاع و خاتم الانبیا همین راه رو پیش گرفته...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سامانه‌هاي جديدي را طراحي كرده‌ايم كه از طريق ليزر و اپتيك بتوانيم اهداف مختلف در ارتفاع پايين را شناسايي كنيم و اطلاعات مربوطه بلافاصله به مراكز موشكي ارسال شود تا بتوانند مقابله كنند. [/quote]
این قسمت خیلی مهمه و یک ابتکار بسیار خوبیه- هدف با اپتیک شناسائی میشه و موقعیت هدف به مرکز موشکی میره و موشکی به منطقه تقریبی هدف ارسال میشه که لابد توانائی درگیری با هدف رو داره (احتمالا ردیاب موشک حرارتی یا راداری فعاله)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من بر صحت تمام فرمایشات اون آقای برادر مهر تایید میزنم!!!

بنده خدا گفته میخواهیم تولید کنیم(!) مگه دروغ گفته؟ خوب بنده خدا دوست داره سیستم پیشرفته تر از s300 تولید کنه ؟!! مگه گناه کرده!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]فکر کنم میخوان مثل عراق یکی از موشک های بالستیک سوخت جامدو برای پایه ی این اس 300 جدید انتخاب کنن. با توجه به این که میگن از اس 300 سرتره احتمالا زلزال قراره پایه ی موشکش بشه که برد سامانه رو خیلی زیاد می کنه. البته اگه واقعا کاری انجام بدن (که امیدوارم انجام بدن).[/quote]

4-احتمال دستیابی ایران به موشک kh170p بلندبرد ترین موشک هوابه هوای موجود روسیه وجود داشته باشه که اون رو زمین به هوا کرده باشند تا حدود 350 کیلومتری رو پوشش بده - این موشک هم دومرحله ایه و مرحله دومش بسیار مانور پذیره[/quote]

فاتح 110 بر پایه ی زلزال ساخته شده. موتور هر دو موشک یکیه. برای ساخت یه موشک زمین به هوا هم باید بدنه ی موشک به طور کل تعویض بشه و فقط موتور باقی بمونه. توضیحات بیشتر توی ماهنامه ی شماره ی 3 میلیتاری هست. سایت های غربی میگن کپی دونگ فنگ 11 چینیه. البته فاتح و دونگ فنگ 11 همون قدر به هم شبیه اند که تی 72 به آبرامز. (البته لانچر مدل های اولیه فاتح لانچر اچ کیو 2 بود. شاید شما از این جا این برداشتو کردین.)

یه سایتی ادعا کرده بود که موتور سجیل بر پایه ی موتور یه موشک ضد بالستیک روسیه که کنسل شده. البته با دقت در خروجی های موتور میشه راحت خلاف اینو فهمید. ولی موشک ضد هوایی بر پایه ی سجیل به همون درد ساخت ضد بالستیک میخوره و بس.

فونیکس به دلایلی اگه از زمین شلیک بشه بردش خیلی میاد پایین. در حد 30-40 کیلومتر. دلیلشو اگه میخواین تو پی ام بهتون توضیح میدم. ولی درمورد قسمت دوم حرفتون. دوست عزیز. ما موشک بالستیک با اون برد نداریم. موشک ضد هوایی با اون برد چه جوری بسازیم؟

در مورد موشکی که گفتین، روس ها به ما اس 300 ندادن. چه جوری چنین موشکی رو بهمون بدن؟ تازه با چی شلیکش کنیم؟ یادتون هم باشه که برد موشک هوا به هوا خیلی بیشتر از زمین به زمینه. یه چیزی حدود بیش از 1.5 برابر (البته فونیکس جداست).

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote]فکر کنم میخوان مثل عراق یکی از موشک های بالستیک سوخت جامدو برای پایه ی این اس 300 جدید انتخاب کنن. با توجه به این که میگن از اس 300 سرتره احتمالا زلزال قراره پایه ی موشکش بشه که برد سامانه رو خیلی زیاد می کنه. البته اگه واقعا کاری انجام بدن (که امیدوارم انجام بدن).[/quote]

فاتح 110 بر پایه ی زلزال ساخته شده. موتور هر دو موشک یکیه. برای ساخت یه موشک زمین به هوا هم باید بدنه ی موشک به طور کل تعویض بشه و فقط موتور باقی بمونه. توضیحات بیشتر توی ماهنامه ی شماره ی 3 میلیتاری هست. سایت های غربی میگن کپی دونگ فنگ 11 چینیه. البته فاتح و دونگ فنگ 11 همون قدر به هم شبیه اند که تی 72 به آبرامز. (البته لانچر مدل های اولیه فاتح لانچر اچ کیو 2 بود. شاید شما از این جا این برداشتو کردین.)

یه سایتی ادعا کرده بود که موتور سجیل بر پایه ی موتور یه موشک ضد بالستیک روسیه که کنسل شده. البته با دقت در خروجی های موتور میشه راحت خلاف اینو فهمید. ولی موشک ضد هوایی بر پایه ی سجیل به همون درد ساخت ضد بالستیک میخوره و بس.

فونیکس به دلایلی اگه از زمین شلیک بشه بردش خیلی میاد پایین. در حد 30-40 کیلومتر. دلیلشو اگه میخواین تو پی ام بهتون توضیح میدم. ولی درمورد قسمت دوم حرفتون. دوست عزیز. ما موشک بالستیک با اون برد نداریم. موشک ضد هوایی با اون برد چه جوری بسازیم؟

در مورد موشکی که گفتین، روس ها به ما اس 300 ندادن. چه جوری چنین موشکی رو بهمون بدن؟ تازه با چی شلیکش کنیم؟ یادتون هم باشه که برد موشک هوا به هوا خیلی بیشتر از زمین به زمینه. یه چیزی حدود بیش از 1.5 برابر (البته فونیکس جداست).[/quote]

خیلی ممنون از توضیحات قشنگتون
1-من قضیه فاتح و hq2 رو از دوستی که تو پروژه لانچرش بود شنیدم و قطعا این اشتباه از نقل ایشون رخ داده چون من هم خودم تفاوت ظاهری این دوتا رو میدونم اما بالاخره پروژه از یک جا شروع شده و طراحی صفر نبوده- ما هنوز توطراحی موشک به طراحی صفر تا صد نرسیدیم و تا مدتی صرفا باید از روش بهبود طرحها استفاده کنیم
2- اگر فرض بر امکان طراحی داخلی یک موشک جدید باشه و اگر فرض گرفته بشه که تو موشک سجیل ما این کار رو تونستیم به سرانجام برسونیم (لااقل حالا دیگه بتونیم) یک نونه سبکتر از سجیل (قطر و وزن مرحله دوم کمتر) کاملا پاسخگوست- به نظرم با موشک arrow2 و sm3 آمریکا آشنا هستید- هردو دارای موشک بوستری مرحله یک بزرگ و مرحله دوم سبک و بسیار مانور پذیرند
3-درباره کاهش برد موشک هوا یه هوا که از زمین شلیک بشه اطلاع دارم- تو این حالت حدود 30 درصد برد موشک ازدست میره-(بسته به نوع ارتفاع دسترسی حتی کمتر- مثال من تو برد و ارتفاع متوسطه) اما میدونید که فونیکس امکان پرتاب درارتفاع صفر رو از اول هم داشت- من نظرم مشابهت با موشک R37M هست که تو مدل اصلی 300 کیلومتر و با یک بوستر جامد کوچک 100 کیلومتر بیشتر شده- ما با فرض ساخت داخلی فونیکس که الان دیگه قطعی شده ددیگه برد فونیکس رو 160 کیلومتر نمیدونیم بلکه قطعا این برد با بهبود های داخلی ما درحد 50 تا 100 درصد افزایش پیدا کرده لذا انتظار میره حتی درصورت شلیک از زمین این موشک برد 150 تا 200 کیلومتری قابل دسترسی باشه
4-من از احتمال دسیابی به موشک KH170P صحبت کردم چون خبر اون رو بصورت شایعه چند سال قبل داشتم- این احتمال رو منتفی ندونید- این موضوع با روشهای معمول رخ نداده و نمیده و قطعا غیر رسمی بوده
بازهم نظری داشتید استفاده میکنم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط mehdipersian
      مرداد گذشته، یک ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه برای ایران از پایگاه فضایی بایکونور پرتاب شد و انتظار می‌رود سه ماهواره دیگر نیز در سال‌های آینده به فضا پرتاب شوند. همچنین شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد یک شرکت روسی در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی برای ایران است که در سال 2024 در مدار زمین ثابت قرار می‌گیرد.

ماهواره ی خیام:

مرداد 1394، ایران با دو شرکت روسی در مورد پرتاب ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه که توسط ایران اداره می شود، به توافق اولیه دست یافت. ماهواره ایرانی در 18 مرداد 1401 به وسیله ی شرکت روس کاسموس به فضا پرتاب شد. 

مشخصات فنی ماهواره:

مشخصات فنی ماهواره توسط روسیه و ایران اعلام نشده است ولی می توان از یک حق اختراع منتشر شده توسط شرکت NPK Barl در مرداد 1401 اطلاعات جدیدی بدست آورد. این طرح یک ماهواره سنجش از دور با وضوح بالا را توصیف می کند که دقیقاً شبیه خیام است. دارای یک گذرگاه شش ضلعی و چهار پنل خورشیدی است که با زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی ماهواره به سمت پایین امتداد دارند. 

محموله یک تلسکوپ کورش(Korsch) با پنج عنصر نوری است. تلسکوپ کورش یک تلسکوپ آناستیگمات سه آینه ای فشرده است که میدان دید وسیعی را ارائه می دهد. این تلسکوپ تصویربرداری را در یک کانال پانکروماتیک و چهار کانال چند طیفی (نزدیک مادون قرمز، قرمز، سبز و آبی) ارائه می دهد. سه پیکربندی ممکن برای تلسکوپ ارائه شده است که همگی با نسبت کانونی f/11.53 (نسبت کانونی تقسیم فاصله کانونی بر دیافراگم است)میباشند. مقادیر سه پیکربندی عبارتند از:

دهانه / فاصله کانونی
      0.535 متر6.17 متر
      0.75 متر8.65 متر
      1.1 متر12.68 متر

در اولین پیکربندی که در شکل زیر نشان داده شده است، وزن تلسکوپ 125 کیلوگرم و طول آن 1.8 متر است.

دو پیکربندی دیگر منجر به گذرگاه طولانی‌تر می‌شود، اما نیازی به تغییر در جعبه‌های الکترونیکی محموله و آرایه‌های پیکسل CCD ایجاد نمیکند. این تلسکوپ از یک آرایه کانونی کروی و نه مسطح برای کمک به جلوگیری از لکه دار شدن تصاویر استفاده می کند. یک آرایه اسکن الکترونیکی داده‌ها را در باند X با سرعت‌های 480 مگابیت تا 1.5 گیگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌کند (نرخ بالاتری نسبت به گزارش NPK Barl در فوریه 2021 ).

سازنده محموله نوری مشخص نیست، اما برخلاف تخصص این شرکت در سیستم های زمینی می تواند خود NPK Barl باشد. طی نمایشگاهی در سال 2019، این شرکت تلسکوپ سنجش از دور را به نمایش گذاشت که انتظار می‌رفت ظرف دو سال آینده به فضا پرواز کند. گزارش شده است که وزن آن تنها 46 کیلوگرم است و همچنین کوچکتر از نمونه ثبت اختراع به نظر می رسد، اما تنها ماهواره میزبان ممکنی که در حال حاضر برای آن قابل شناسایی است، خیام است. احتمالاً تنها یک بخش از تلسکوپ به نمایش گذاشته شده است. 

در یکی از نقشه‌های همراه با حق ثبت اختراع(پتنت) ، ماهواره در بالای طبقه فرگات در داخل محفظه محموله موشک سایوز-2-1a قرار دارد (که نشان می‌دهد پرتاب اولیه به وسیله ی این ماهواره بر به جای سایوز-2-1b سنگین تر بود).

اگرچه پتنت‌ها به ندرت به پروژه‌هایی اشاره می‌کنند که به آن‌ها مربوط می‌شود، اما در اینجا ماهواره در واقع متعلق به پروژه 505 نشان داده شده است. همانطور که در نقاشی زیر مشاهده می‌شود، ماهواره‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که سه عدد از آنها در داخل دماغه قرار گیرند.

کاربرد خیام:

به طور رسمی، خیام تنها کاربردهای غیرنظامی در زمینه هایی مانند کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی و نظارت بر محیط زیست خواهد داشت. مدت کوتاهی پس از پرتاب، رئیس سازمان فضایی ایران مدعی شد خیام به دلیل اندازه کوچکش نمی تواند به عنوان یک ماهواره جاسوسی استفاده شود. با این حال، وضوح زمینی گزارش شده آن (0.73 متر) برای انجام کارهای شناسایی ارزشمند کافی است. 

مرکز کنترل ماموریت خیام:

به گزارش اخبار ایران، مرکز کنترل ماموریت خیام در مرکز فضایی ماهدشت که تقریباً در 60 کیلومتری غرب تهران و نرسیده به شهر کرج قرار دارد. این مرکز در اوایل دهه 1970 برای دریافت اطلاعات از ماهواره های سنجش از دور خارجی تأسیس شد که اولین آنها ماهواره های لندست ایالات متحده بود. همانطور که در تصاویر Google Earth مشاهده می شود، ساخت یک ساختمان جدید در این سایت حدود آوریل 2020 آغاز شد و اکنون کامل شده است. احتمالاً در گزارش تلویزیون ایران که پس از پرتاب خیام از مرکز کنترل مأموریت پخش شد، دو آنتن سهموی در شمال شرقی ساختمان جدید دیده می‌شود.

همکاری های روسی/ایرانی بعدی:

خیام پیش بینی می شود حداقل پنج سال فعالیت داشته باشد و قرار است در سال های آینده ماهواره های بیشتری نیز به آن ملحق شوند. پس از پرتاب، حسن سالاریه اعلام کرد که ایران سه ماهواره دیگر از همین نوع را سفارش داده است و افزود: اولین ماهواره در مجموع 40 میلیون دلار هزینه داشته است.

به نظر می رسد که همکاری فضایی بین روسیه و ایران اکنون فراتر از حوزه سنجش از دور است. در هفته‌های اخیر شواهدی به دست آمده است که روسیه در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی زمین‌ایستا برای ایران با نام اکواتور (به روسی به معنای «استوا») است. این نام برای اولین بار در سال 2020 در بیوگرافی مختصری از متخصص ISS Reshetnev، تولید کننده پیشرو روسیه در ماهواره های ارتباطی مستقر در نزدیکی کراسنویارسک در سیبری ظاهر شد. در کنار آن بسیاری دیگر از پروژه ها نیز به آن اشاره شد که این شخص در آن مشارکت داشته است و جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

ایران در نهایت قصد دارد ماهواره‌های ارتباطی زمین‌ایستا را با استفاده از پرتاب‌کننده‌های بومی پرتاب کند، اما به‌نظر نمی‌رسد ماهواره‌هایی که در آینده قابل پیش‌بینی به فضا پرتاب می‌شوند، قادر به قرار دادن محموله با این ویژگی در این نوع مدار باشند. بنابراین، این کشور احتمالاً برای پر کردن جای خالی باقیمانده نیز به روسیه متکی خواهد بود. اگر معامله‌های دیگری در این زمینه هنوز وجود داشته باشد، پشت درهای بسته انجام شده است. 

https://www.thespacereview.com/article/4475/1

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.