امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام
تشکر برادر فتح تاپیک خوبیه , دیشب هر سه قسمتو باهم خوندم!
اما این مطالب نشون دهنده قدرت ترکیب ایمان و علم و سلاح هست که تو یه جنگ نا برابر و ناهمتراز یکی از بزرگترین ارتشهای جهان (منظور کیفیته ) رو به زانو درآورد!

این تاپیک باز هم ادامه داره؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر فتح از شما تشکر بابت این مقاله بسیار مهم که اتفاقا دنبال چنین مقاله ای می گشتم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلام
تشکر برادر فتح تاپیک خوبیه , دیشب هر سه قسمتو باهم خوندم!
اما این مطالب نشون دهنده قدرت ترکیب ایمان و علم و سلاح هست که تو یه جنگ نا برابر و ناهمتراز یکی از بزرگترین ارتشهای جهان (منظور کیفیته ) رو به زانو درآورد!

این تاپیک باز هم ادامه داره؟[/quote]
سلام بر شهاب آسمانی
این جنگ نقطه عطفی در عملیاتهای نظامی دنیا هست که ظهور نوعی جدید از جنگ رو نوید می داد و بی شک بررسی اون مهم .من بنا بر اطلاعات ناقصی که داشتم سعی کردم مطلبی بنویسم ولی اگر روزی اطلاعات موثق بیشتری در اختیار بنده و بقیه دوستان باشه مطمئنا بهتر می تونن قضاوت کنن که چطور کمتر از ۱۰۰۰ کماندوی حزب الله جنوب لبنان رو جهنم ده ها هزار نیروی اسرائیلی کردن.

ان شاء الله اگر عمری بود بله قسمت آخری هم داره.

[quote]برادر فتح از شما تشکر بابت این مقاله بسیار مهم که اتفاقا دنبال چنین مقاله ای می گشتم.[/quote]
آقا سعید بی تعارف بگم این تشکر شما و دوستان برای من بیشتر شبیه دلداری هست تا یک تشکر.....
اما خوشحالم مفید بوده و مد نظرتون قرار گرفته.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من هم یک خاطره بگویم که با یکی دو واسطه به سید حسن نصر الله بر می گردد. امیدوارم تاپیک را منحرف نکنم!

یکی از رزمندگان تعریف می کرد که در منطقه ای در موضع دفاعی بودیم و پس از رسیدن نیروهای صهیونیست درگیر شدیم. هرکس خشابش خالی می شد خشاب را به من می داد و در یک گونی می انداختم. تا اینکه مهمات ما تمام شد. این نقطه نقطه بسیار حساسی بود که حتما باید حفظ می شد. ما قصد عقب نشینی نداشتیم اما بدون مهمات هم کاری از ما بر نمی آمد. پس از بحث بسیارتصمیم بر عقب نشینی گرفتیم. وقتی آمدم گونی را بلند کنم که بر دوشم بگذارم دیدم نمی توانم! گونی بسیار سنگین شده بود در حالی که خشاب خالی اینقدر سنگین نیست. وقتی در گونی را باز کردم دیدم همه خشابها پر است! همه خوشحال و متعجب با دست پر به مواضع برگشتند و اینطور شد که آن موضع سقوط نکرد ...

البته اینها ربطی به تاکتیک ندارد و جای آن را هم نمی گیرد، این مورد را چون بسیار موثق بود نقل کردم تا تشکری از جناب فتح کرده باشم.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Lord-Soldier' timestamp='1356440042' post='290283']
من هم یک خاطره بگویم که با یکی دو واسطه به سید حسن نصر الله بر می گردد. امیدوارم تاپیک را منحرف نکنم!

یکی از رزمندگان تعریف می کرد که در منطقه ای در موضع دفاعی بودیم و پس از رسیدن نیروهای صهیونیست درگیر شدیم. هرکس خشابش خالی می شد خشاب را به من می داد و در یک گونی می انداختم. تا اینکه مهمات ما تمام شد. این نقطه نقطه بسیار حساسی بود که حتما باید حفظ می شد. ما قصد عقب نشینی نداشتیم اما بدون مهمات هم کاری از ما بر نمی آمد. پس از بحث بسیارتصمیم بر عقب نشینی گرفتیم. وقتی آمدم گونی را بلند کنم که بر دوشم بگذارم دیدم نمی توانم! گونی بسیار سنگین شده بود در حالی که خشاب خالی اینقدر سنگین نیست. وقتی در گونی را باز کردم دیدم همه خشابها پر است! همه خوشحال و متعجب با دست پر به مواضع برگشتند و اینطور شد که آن موضع سقوط نکرد ...

البته اینها ربطی به تاکتیک ندارد و جای آن را هم نمی گیرد، این مورد را چون بسیار موثق بود نقل کردم تا تشکری از جناب فتح کرده باشم.
[/quote]
ممنونم از شما.
از این دست کرامات اینقدر در این جنگ اتفاق افتاده که شاید اگر کسی بخواد اونها رو به زبان بیاره اون رو کافر قلمداد کنن.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی عالی بود جناب فتح، علی رغم مشغله زیادم، نشستم و همه جاهای مهمشو خوندم، واقعا جنگ 33 روزه، جنگ معجزه ها بود. . .

به قول شما، اگه خیلی از کراماتی که در این جنگ دیده شده به زبان بیاد، ممکنه گوینده کافر قلمداد بشه! در بهترین حالت هم این صحبتها و خاطرات باور نخواهند شد، پس بهتره تا زمانی که لازم هست بیان نشن.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
تشکر از همه دوستان بابت مطالب مفيد ارائه شده . بي صبرانه منتظر قسمت بعدي مطلب هستم . البته ذکر اين نکته لازم است که دشمنان ما هم با توجه به تجربيات جنگهاي 33 روزه و 22 روزه مشغول اصلاح و ابداع تاکتيها و استراتژيهاي خود براي رويارويي بهتر هستند . خوب است تحقيقي هم در مورد تاثيرگذاري تاکتيکهاو استراتژي نامتقارن حزب الله بر وضعيت نيروهاي نظامي بلوک غرب و متحدين آنها پس از تجربه جنگهاي 33 و 22 روزه انجام شود . ظاهرا رژيم اشغالگر قدس در جنگ ۸ روزه بر اساس همان تجربيات اصلا وارد بحث حمله زميني نشد .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی خیلی خیلی زیبا بود!
انصافا با خوندن روایت صفحه تصویری جلوی چشمم می آمد!
والقعا لذت بردم برادر فتح کبیر!
با اشتیاق منتظر بعدی هستم ...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

[right][b]نقل قول[/b][/right]

[right]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)]یک سوال اگر مناطق جنوب لبنان دارای پوشش گیاهی نیمه خشک بیابانی بود چقدر احتمال پیروزی برای حزب الله وجود داشت؟[/background][/size][/font][/color][/right]
[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]کار سختتر می شد ولی اسرائیل بعد از تغییر تاکتیک سعی کرد همون چیزی که مد نظر شما هست رو انجام بده ولی اون روش هم جواب نداد چون فکر اون مورد هم از طرف حزب الله از پیش شده بود.[/font][/color][/right]

[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]در برابر هر تاکتیکی میشه کارهایی کرد و هیچگاه خلا وجود نداره منتها ابزار وسایل و روش کار متفاوت میشه.[/font][/color][/right]

[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]اصولا جنگ و درگیری داخل کویر خیلی سختته چون پوشش کمتر یا اصلا موجود نیست اما این به معنی نبودن عوارض نیست.ولی در عین حال تبحر و توان نیروی چریکی در صحرا ها هم باید مد نظر باشه مثلا در کویر میشه با یک زیرانداز عادی چنان استتار و اختفا کرد که شما رو از چند متری هم تشخیص ندن.[/font][/color][/right]

[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]مواردی زیادی هست که حتی شناسایی در کویر رو برای تجهیزات سختتر هم میکنه.[/font][/color][/right]

[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]من تجربه دیدن تکاورهای کمین کننده در صحرا رو دارم واقعا متعجب بودم از چیزهایی که میدیم.[/font][/color][/right]

[/quote]

فتح عزیز اینکه بشود در دشت صاف و یا مناطق عاری از پوشش گیاهی کمین، استتار و یا عمل مخفی شدن را انجام داد یک مقوله است، اینکه بتوان حداقل عمکرد موفق که همان توقف و جلوگیری موثر از پیشروی دشمن است را بدست آورد هم یک مقوله و اینکه حداقل امیدی برای بازگشت از این منطقه خطرناک وجود داشته باشد هم مقوله دیگری است که نبود هر کدام از اینها یعنی عملا هیچ.

شرایط چنین محیط هایی کار را برای دفاع بسیار سخت خواهد کرد اما گستره عمکردی تسلیحات و تجهیزات نیروی مهاجم در این محیطها به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت و این یعنی باز هم محدودیت بیشتر برای مدافعین!

قطعا پیشروی در یک دشت صاف راحت تر از یک منطقه ای با پوشش گیاهی انبوه و متراکم است و ایضا دفاع در این مناطق هم بسیار متفاوت است مثلا یک محیطی امکان کمین کردن درش خیلی کم است یعنی یک ذره ای را می توان متصور بود اما برخی محیط ها با توجه به توان نیروی مقابل، پارامتری های برتری همگی به ضرر شما است؛ قطعا وفق دادن خود با چنین شرایطی خیلی سخت خواهد بود و در برخی موارد غیر ممکن!
مثلا اختلاف بین بازه شوری و بی نمکی نیست بلکه اختلاف بین شوری و شیرینی است!کلا برخی محیط ها مناسب دفاع که نیستند هیچ، یک حالت ضد دفاعی هم دارند که دشت های صاف و هموار و خشک و لم یزرع جز این مناطق به حساب میان!***البته با توجه به توان طرف مقابل!***

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]قطعا وفق دادن خود با چنین شرایطی خیلی سخت خواهد بود و در برخی موارد غیر ممکن![/quote]

در نگاه اول فرمایش شما کاملا صحیح هست اخوی، ولیکن با انجام یه سری کارها، بچه های حزب الله تونستن این کارو انجام بدن و از اونجایی که خداوند رعب را ناصر مومنین قرار داده است این قسمت فرمایشتون( که در تئوری صحیح هم هست) نتونست عملی بشه:

[quote]اما گستره عمکردی تسلیحات و تجهیزات نیروی مهاجم در این محیطها به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت [/quote]

چون نیروهای دشمن از ترس ضربات بیشتر سریعا منطقه را تخلیه می کردند.

اما اون کارهایی که بچه های حزب الله انجام دادن چی بودن؟ نمی دونیم، ولی می تونیم حدس بزنیم، مثلا کندن گودالهایی به اندازه قد یه انسان، با درپوش چوبی یا جنس دیگر که استتار محیط را به هم نزند و . . .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1356719376' post='290891']
خیلی عالی بود جناب فتح، علی رغم مشغله زیادم، نشستم و همه جاهای مهمشو خوندم، واقعا جنگ 33 روزه، جنگ معجزه ها بود. . .

به قول شما، اگه خیلی از کراماتی که در این جنگ دیده شده به زبان بیاد، ممکنه گوینده کافر قلمداد بشه! در بهترین حالت هم این صحبتها و خاطرات باور نخواهند شد، پس بهتره تا زمانی که لازم هست بیان نشن.
[/quote]
ممنون هستم جناب محمد شما همیشه به بنده لطف و مرحمت دارید.
قصد داشتم موارد بسیار زیادی رو که در این مورد بود در تاپیک ذکر کنم ولی دیدم مسبب اذیت و آزار کسانی میشیم که لقلقه زبانی ایمان دارن ولی هنوز قلبشون ایمان نور رو نیدیده و وعده خدا رو بیشتر جک تعبیر می کنن و سوهان عقل روح اونها رو می جوه و خراب می کنه.

[quote name='zed' timestamp='1356774182' post='290995']
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
تشکر از همه دوستان بابت مطالب مفيد ارائه شده . بي صبرانه منتظر قسمت بعدي مطلب هستم . البته ذکر اين نکته لازم است که دشمنان ما هم با توجه به تجربيات جنگهاي 33 روزه و 22 روزه مشغول اصلاح و ابداع تاکتيها و استراتژيهاي خود براي رويارويي بهتر هستند . خوب است تحقيقي هم در مورد تاثيرگذاري تاکتيکهاو استراتژي نامتقارن حزب الله بر وضعيت نيروهاي نظامي بلوک غرب و متحدين آنها پس از تجربه جنگهاي 33 و 22 روزه انجام شود . ظاهرا رژيم اشغالگر قدس در جنگ ۸ روزه بر اساس همان تجربيات اصلا وارد بحث حمله زميني نشد .
[/quote]
ممنون
روند تغییر و توسعه نیروهای نظامی همیشه در حال اجرا هست ولی در مورد طرف خودی نمیشه چیزی گفت چون عنصر غافلگیری رو از بین می بره.
اما در طرف غیر خودی تحرکات کاملا مشهود هست مثل نصب سیستم های دفاع فعال روی تانک های اصلی میدان نبرد و یا سیستم های اخلالگر روی هواگردها برای مقابله با موشک های حرارتی و.......
در غزه اسرائیل گمان نمی کرد توان تخریب برد و حجم راکت های مقاومت این اندازه باشه برای همین در یک شوک قرار گرفت و بار شدیدی رو تحمل کرد.از طرفی استفاده از موشک برای زدن یکی از شناورهای دریایی اش اونها رو به این نتیجه رسوند که امکان وجود سلاح های پیشرفته تری هم در غزه هست و حمله زمینی حتما با تلفات فراوان روبرو خواهد بود.
از طرفی ریسک از بین رفتن هژمونی سیاسی خودش رو نکرد و به نابودی زیر ساخت ها و منابع اقتصادی در غزه اکتفا کرد هر چند تلفاتی هم داد.

[quote name='rpg7' timestamp='1356786289' post='291023']
خیلی خیلی خیلی زیبا بود!
انصافا با خوندن روایت صفحه تصویری جلوی چشمم می آمد!
والقعا لذت بردم برادر فتح کبیر!
با اشتیاق منتظر بعدی هستم ...
[/quote]
خواهش می کنم ممنون.
چشم اطاعت میشه

جناب HHLمقداری رو جناب محمد جواب دادن برخی موراد هم گفتنی نیست اما چند نکته عرض می کنم:

[quote]
فتح عزیز اینکه بشود در دشت صاف و یا مناطق عاری از پوشش گیاهی کمین، استتار و یا عمل مخفی شدن را انجام داد یک مقوله است، اینکه بتوان حداقل عمکرد موفق که همان توقف و جلوگیری موثر از پیشروی دشمن است را بدست آورد هم یک مقوله و اینکه حداقل امیدی برای بازگشت از این منطقه خطرناک وجود داشته باشد هم مقوله دیگری است که نبود هر کدام از اینها یعنی عملا هیچ.
[/quote]
باید واقعیت ها رو دید و این واقعیت ها مبرهن هست که ۱- کمین استتار و اختفا در این جنگ توسط نیروهای حزب الله به خوبی انجام شد و رهین موفقیت عالی بود ۲- حداقل که خیر بلکه حداکثر اهداف عملیات نیروهای حزب الله تامین شد و آن هم توقف و ضربات سنگین به نیروهای اسرائیلی بود ۳- نیروهای حزب الله هم از منطقه بر می گشتن و تلفات خیلی پایین بود. نمونه بارز آن دشت خیامبود.
و در آخر اینکه نتیجه گیری شما در آخر درست نبود چون از مقدمات درست به نتیجه نادرست رسیدید که نوعی مغالطه هست. دلیل هم این هست که گاهی برگشت از منطقه نبرد و یا میزان تاثیر و..... در درجه خیلی کمی از اهمیت قرار داره و یا اصلا اهمیتی نداره و باید به هر نحو ممکن دفاع کرد نمیشود با تکیه بر این موضوعات دفاع نکرد مثلا اگر کشور هدف کلا صحرایی بود آیا باید اقدامی نکرد؟ بالطبع جواب منفی است و فقط باید اقدامات و تدابیر رو خیلی قبل تر دید.
موضوع زمان است و تدبیر.

در ضمن بنده در گفته پیش عرض کردم نبود پوشش به معنای نبود عوارش نیست و شما توجه نکردین من چی عرض کردم.

[quote]
شرایط چنین محیط هایی کار را برای دفاع بسیار سخت خواهد کرد اما گستره عمکردی تسلیحات و تجهیزات نیروی مهاجم در این محیطها به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت و این یعنی باز هم محدودیت بیشتر برای مدافعین!
[/quote]
کار سخت در این شرایط از بدیهیات است و گفتن ندارد ولی باز هم نتیجه گیری اشتباهی کردید چون باز با واقعیت نمی خواند چون تلفات دو طرف در درگیری حتی نفر به تانک هم نبود.و این تعجب بر انگیز بود دلیل هم رعایت اصول و تدبیر قبلی بود؛ در واقع نیرویی می تواند دشمنش را نابود کند که بتواند آن را ببیند اما باید خاظر شما باشه که اسرائیلی ها می گفتن ما با لشگر اشباح در نبرد هستیم.

[quote]قطعا پیشروی در یک دشت صاف راحت تر از یک منطقه ای با پوشش گیاهی انبوه و متراکم است و ایضا دفاع در این مناطق هم بسیار متفاوت است مثلا یک محیطی امکان کمین کردن درش خیلی کم است یعنی یک ذره ای را می توان متصور بود اما برخی محیط ها با توجه به توان نیروی مقابل، پارامتری های برتری همگی به ضرر شما است؛ قطعا وفق دادن خود با چنین شرایطی خیلی سخت خواهد بود و در برخی موارد غیر ممکن![/quote]
مجدد بدیهیات رو فرمودید ولی غیر ممکنی در نیروهای نظامی وجود نداره و دلیل بارز اون هم واقعیت های همین جنگ هست.

[quote]
کلا برخی محیط ها مناسب دفاع که نیستند هیچ، یک حالت ضد دفاعی هم دارند که دشت های صاف و هموار و خشک و لم یزرع جز این مناطق به حساب میان!***البته با توجه به توان طرف مقابل!***
[/quote]
این هم قابل قبول نیست و دشت ها هم در برخی اوقات یکی از خطرناکترین مکانها برای کمین هستند حتی بیشتر از مناطق کوهستانی و با پوشش دلایل خاص خودش رو هم داره مثلا در دشت موشک های ضد زره توان بالاتری برای استفاده دارن در حداکثر برد.
توان طرف مقابل هم در برابر توان طرف خودی قرار می گیره یعنی ممکنه دشمن تجهیزاتی داشته باشه ولی طرف خودی هم می تونه با تجهیزات مناسبی تدابیر لازم رو برای مقابله با اون انجام بده و در این شرایط هیچ غیر ممکن و نشدی وجود نداره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#ff0000][b]بخش چهارم:[/b][/color]

اقدامات پشتیبانی اسرائیل قبل و حین عملیات در لبنان [size="4"]:[/size]
یکی از نکات بسیار مهم در هر جنگ و مناقشه نظامی مبحث مرتبط با موضوع لجستیک نیرو، تجهیزات، مهمات و تسلیحات است که به طبع واقعه جنگ نیاز اساسی تمام طرفین جنگ است و در نهایت طرفی خواهد توانست در جنگ مقاومت کند و برنده جنگی باشد که بتواند خطوط تدارکاتی خود را حفظ و همیشه برقرار نگه دارد[size="4"].[/size]
این نکته از نظر فرماندهان اسرائیلی نیز پنهان نبود و از مدت‌ها پیش با توجه به اینکه قصد حمله داشتند برای این مورد تدابیری اندیشیده بودندکه بتوانند خطوط تدارکاتی حزب الله را قطع کنند و در نهایت ماشین جنگی آن‌ها بتواند به راحتی وارد مرزهای لبنان شده و به پیشروی مؤثر خود ادامه دهد[size="4"].[/size]
در ابتدای طرح باید تمام مراکز و مناطقی که به هر شکل ممکن با حزب الله در ارتباط بودند مورد هدف قرار می‌گرفتند این کار به این دلیل انجام میشد که بتوانند مراکز فرماندهی، سیاسی، ستادی و مرکزی حزب الله را نابود و یا برای مدتی از کار بازدارند؛ و اقدام دیگر آن‌ها نابودی تمام انبارهای حتمی و یا احتمالی مهمات و تسلیحات حزب الله در تمام لبنان بود تا در سایه این تدبیر ستون فقرات تسلیحاتی حزب الله را شکسته و راه را برای نابودی آن آماده‌ کنند[size="4"].[/size]
به این منظور زمان زیادی را صرف شناسایی این مراکز سیاسی و نظامی توسط ماهواره ها، پهپادهای جاسوسی و پروازهای شناسایی هوایی خود کردند[size="4"].[/size]
اسرائیل جهت اطمینان از شناسایی ها و دقت در حملات نظامی دست به استفاده از شبکه‌های جاسوسی خود در لبنان نیز زد تا از میزان موثق بودن اطلاعات آگاهی و اطلاع کامل داشته باشد[size="4"].[/size]
این مناطق و مراکز به طور عمده دو دسته بودند مراکز سیاسی مانند مراکز فعالیت ستادی حزب الله، دفاتر موجود در سطح شهرها، دفاتر امور عمرانی و همیاری مردمی و دیگر انواع فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی حزب الله که به شکلی به عنوان بخش غیر نظامی حزب الله محسوب می‌شدند و در امور نظامی دخالت مستقیمی نداشتند[size="4"].[/size]
دسته دوم تمام مراکز و مناطقی بود که مستقیماً به عنوان بازوی نظامی حزب الله فعالیت داشتند مانند مراکزی که امکان داده می شد مراکز آموزشی، زاغه مهمات ، ساختمانهای نظامی و[size="4"].....[/size]باشد[size="4"]. [/size]و به شکلی هر مرکزی که احتمال داده میشد فعالیت نظامی از طرف حزب الله در آن انجام شود[size="4"].[/size]
بانک اهداف مدتها قبل از حمله تهیه شده بود و در زمان صفر باید نیروی هوایی اسرائیل اقدام به نابودی آن‌ها می‌کرد؛ جهت اینکار ماموریت اصلی بر عهده هواپیماهای اف۱۶ اسرائیلی بود که در سایه تأمین هوایی اف۱۵ ها باید وارد هوای لبنان شده و تمام مناطق را با سلاح های هدایت دقیق مورد هدف قرار می دادند[size="4"].[/size]
در این بانک اهداف هر مرکز و منطقه ای که احتمال استفاده از آن حتی در خلال جنگ نیز داده می‌شد اما فعلاً مورد استفاده مستقیم حزب الله نبود نیز مد نظر قرار گرفته بود و باید نابود می‌شدند مانند برخی مساجد، حسینیه ها و حتی آپارتمانهای حومه لبنان و یا دیگر شهرها[size="4"].[/size]
این عملیات باید در تمام طول زمان جنگ ادامه پیدا می‌کرد و اقدامات شناسایی نیز همزمان تداوم پیدا می کرد تا هرگونه تحرک و واکنش حزب الله در این موارد رسد و در کمترین زمان ممکن اقدام به کم اثر کردن و یا از بین بردن اثر آن بشود[size="4"].[/size]
با توجه به ضعف لبنان در سیستم‌های پدافند هوایی این موضوع سهل و ساده بود و نیروی هوایی اسرائیل به راحتی همیشه در آسمان لبنان حضور مستمر و مداوم داشت و اقدام به انجام وظیفه‌ای واگذار شده به خود می کرد[size="4"].[/size]
در جنوب لبنان نیز تمام پل ها، معابر، گردنه ها، مراکز درمانی و امدادی، مراکز پشتیبانی و تسلیحاتی و استقرار نیروهای حزب الله، زاغه های مهمات حتمی و احتمالی، مراکز تعمیر و نگهداری، پادگانها، مناطق مسکونی و[size="4"]..... [/size]شناسایی و باید در ابتدای جنگ مورد هدف قرار می‌گرفتند و سپس تا آخر جنگ باید از ورود هر خودرویی نیز به منطقه جلوگیری میشد[size="4"].[/size]در این باب حتی بارها اقدام به هدف قرار دادن آمبولانس های امدادی می‌کردند تا از عدم لجستیک حزب الله اطمینان داشته باشند[size="4"].[/size]
هر چند بر اساس قول سید حسن نصرالله در تمام مدت جنگ سوریه مشغول کمک به حزب الله بوده و حزب الله نیز از راه‌های ناشناخته‌ای در تمام طول مدت در حال تغذیه نیروهای خود در منطقه بود و هیچ‌گاه ارتباطات قطع نشد[size="4"].[/size]
بزرگترین و مهمترین موردی که در این عملیات ها برجستگی خاصی دارد منطقه ضاحیه در حومه جنوبی بیروت است؛ اما ضاحیه کجاست و چه برسرش آمد؟
ضاحیه محله ای در حاشیه جنوبی بیروت پایتخت لبنان است که اهالی آن عمدتا مسلمان و شیعه بوده و اقلیتهای مسیحی، سنی و درزی هم در آن سکونت دارند اما نکته برجسته طرفداری تمام قد این محله از حزب الله است[size="4"].[/size]
منطقه ضاحیه را مربع امنیتی نام نهاده بودند و دلیل آن این بود که به کمک مردم منطقه اقداماتی جهت مقابله با ورود دشمن و تروریست ها به این منطقه انجام شده بود مانند بستن برخی محورها و ایست های بازرسی و سیستم اعلام خبر فوری در مورد ورود افراد ناشناس به منطقه[size="4"].[/size]
در این صورت هرگونه اقدام عوامل ناشناس برای بمب گذاری و یا جاسوسی در اسرع وقت توسط نیروهای مردمی دلبسته به حزب الله شناسایی و به سرعت اقدامات لازم اندیشیده می شد؛ بیشتر دفاتر ستادی و سیاسی حزب الله نیز در این محله تمرکز داشتند[size="4"].[/size]
قبل و در حین جنگ حزب الله بخش عمده‌ای از مردم این مناطق را تخلیه کرد تا آسیب نبینند ولی نکته مشخص نابودی و تخریب بسیار بالای این منطقه بعد از جنگ بود که از آن تنها ویرانه ای بر جا مانده بود[size="4"].[/size]
اسرائیل با توجه به موارد بالا و حتی با آگاهی به این امر که این منطقه، منطقه ای مسکونی است و انبار سلاح و مهماتی در آن وجود ندارد اقدام به بمب باران سنگین آن از ابتدا تا انتهای جنگ کرد[size="4"].[/size]
و همزمان تمام خطوط و راه‌های جنوب لبنان را نیز مورد هجوم قرار داد تا تمام دفاتر و مراکز و همچنین خطوط لجستیک را قطع و نابود کند و یکی از این اقدام‌ها نابودی ضاحیه بود، منطقه ای که پس از جنگ تنها خاکسترهای آن بر جای مانده بود[size="4"]. [/size]

[color=#ff0000][b]استفاده تنها با ذکر نام منبع و نام نویسنده مجاز است[/b][/color]
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سی سال
فکر کردن بهش هم مشکل هست
چی باعث میشه یک انسان بتونه این مدت در زندان دوام بیاره؟؟
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط mehdipersian
      مرداد گذشته، یک ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه برای ایران از پایگاه فضایی بایکونور پرتاب شد و انتظار می‌رود سه ماهواره دیگر نیز در سال‌های آینده به فضا پرتاب شوند. همچنین شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد یک شرکت روسی در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی برای ایران است که در سال 2024 در مدار زمین ثابت قرار می‌گیرد.

ماهواره ی خیام:

مرداد 1394، ایران با دو شرکت روسی در مورد پرتاب ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه که توسط ایران اداره می شود، به توافق اولیه دست یافت. ماهواره ایرانی در 18 مرداد 1401 به وسیله ی شرکت روس کاسموس به فضا پرتاب شد. 

مشخصات فنی ماهواره:

مشخصات فنی ماهواره توسط روسیه و ایران اعلام نشده است ولی می توان از یک حق اختراع منتشر شده توسط شرکت NPK Barl در مرداد 1401 اطلاعات جدیدی بدست آورد. این طرح یک ماهواره سنجش از دور با وضوح بالا را توصیف می کند که دقیقاً شبیه خیام است. دارای یک گذرگاه شش ضلعی و چهار پنل خورشیدی است که با زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی ماهواره به سمت پایین امتداد دارند. 

محموله یک تلسکوپ کورش(Korsch) با پنج عنصر نوری است. تلسکوپ کورش یک تلسکوپ آناستیگمات سه آینه ای فشرده است که میدان دید وسیعی را ارائه می دهد. این تلسکوپ تصویربرداری را در یک کانال پانکروماتیک و چهار کانال چند طیفی (نزدیک مادون قرمز، قرمز، سبز و آبی) ارائه می دهد. سه پیکربندی ممکن برای تلسکوپ ارائه شده است که همگی با نسبت کانونی f/11.53 (نسبت کانونی تقسیم فاصله کانونی بر دیافراگم است)میباشند. مقادیر سه پیکربندی عبارتند از:

دهانه / فاصله کانونی
      0.535 متر6.17 متر
      0.75 متر8.65 متر
      1.1 متر12.68 متر

در اولین پیکربندی که در شکل زیر نشان داده شده است، وزن تلسکوپ 125 کیلوگرم و طول آن 1.8 متر است.

دو پیکربندی دیگر منجر به گذرگاه طولانی‌تر می‌شود، اما نیازی به تغییر در جعبه‌های الکترونیکی محموله و آرایه‌های پیکسل CCD ایجاد نمیکند. این تلسکوپ از یک آرایه کانونی کروی و نه مسطح برای کمک به جلوگیری از لکه دار شدن تصاویر استفاده می کند. یک آرایه اسکن الکترونیکی داده‌ها را در باند X با سرعت‌های 480 مگابیت تا 1.5 گیگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌کند (نرخ بالاتری نسبت به گزارش NPK Barl در فوریه 2021 ).

سازنده محموله نوری مشخص نیست، اما برخلاف تخصص این شرکت در سیستم های زمینی می تواند خود NPK Barl باشد. طی نمایشگاهی در سال 2019، این شرکت تلسکوپ سنجش از دور را به نمایش گذاشت که انتظار می‌رفت ظرف دو سال آینده به فضا پرواز کند. گزارش شده است که وزن آن تنها 46 کیلوگرم است و همچنین کوچکتر از نمونه ثبت اختراع به نظر می رسد، اما تنها ماهواره میزبان ممکنی که در حال حاضر برای آن قابل شناسایی است، خیام است. احتمالاً تنها یک بخش از تلسکوپ به نمایش گذاشته شده است. 

در یکی از نقشه‌های همراه با حق ثبت اختراع(پتنت) ، ماهواره در بالای طبقه فرگات در داخل محفظه محموله موشک سایوز-2-1a قرار دارد (که نشان می‌دهد پرتاب اولیه به وسیله ی این ماهواره بر به جای سایوز-2-1b سنگین تر بود).

اگرچه پتنت‌ها به ندرت به پروژه‌هایی اشاره می‌کنند که به آن‌ها مربوط می‌شود، اما در اینجا ماهواره در واقع متعلق به پروژه 505 نشان داده شده است. همانطور که در نقاشی زیر مشاهده می‌شود، ماهواره‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که سه عدد از آنها در داخل دماغه قرار گیرند.

کاربرد خیام:

به طور رسمی، خیام تنها کاربردهای غیرنظامی در زمینه هایی مانند کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی و نظارت بر محیط زیست خواهد داشت. مدت کوتاهی پس از پرتاب، رئیس سازمان فضایی ایران مدعی شد خیام به دلیل اندازه کوچکش نمی تواند به عنوان یک ماهواره جاسوسی استفاده شود. با این حال، وضوح زمینی گزارش شده آن (0.73 متر) برای انجام کارهای شناسایی ارزشمند کافی است. 

مرکز کنترل ماموریت خیام:

به گزارش اخبار ایران، مرکز کنترل ماموریت خیام در مرکز فضایی ماهدشت که تقریباً در 60 کیلومتری غرب تهران و نرسیده به شهر کرج قرار دارد. این مرکز در اوایل دهه 1970 برای دریافت اطلاعات از ماهواره های سنجش از دور خارجی تأسیس شد که اولین آنها ماهواره های لندست ایالات متحده بود. همانطور که در تصاویر Google Earth مشاهده می شود، ساخت یک ساختمان جدید در این سایت حدود آوریل 2020 آغاز شد و اکنون کامل شده است. احتمالاً در گزارش تلویزیون ایران که پس از پرتاب خیام از مرکز کنترل مأموریت پخش شد، دو آنتن سهموی در شمال شرقی ساختمان جدید دیده می‌شود.

همکاری های روسی/ایرانی بعدی:

خیام پیش بینی می شود حداقل پنج سال فعالیت داشته باشد و قرار است در سال های آینده ماهواره های بیشتری نیز به آن ملحق شوند. پس از پرتاب، حسن سالاریه اعلام کرد که ایران سه ماهواره دیگر از همین نوع را سفارش داده است و افزود: اولین ماهواره در مجموع 40 میلیون دلار هزینه داشته است.

به نظر می رسد که همکاری فضایی بین روسیه و ایران اکنون فراتر از حوزه سنجش از دور است. در هفته‌های اخیر شواهدی به دست آمده است که روسیه در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی زمین‌ایستا برای ایران با نام اکواتور (به روسی به معنای «استوا») است. این نام برای اولین بار در سال 2020 در بیوگرافی مختصری از متخصص ISS Reshetnev، تولید کننده پیشرو روسیه در ماهواره های ارتباطی مستقر در نزدیکی کراسنویارسک در سیبری ظاهر شد. در کنار آن بسیاری دیگر از پروژه ها نیز به آن اشاره شد که این شخص در آن مشارکت داشته است و جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

ایران در نهایت قصد دارد ماهواره‌های ارتباطی زمین‌ایستا را با استفاده از پرتاب‌کننده‌های بومی پرتاب کند، اما به‌نظر نمی‌رسد ماهواره‌هایی که در آینده قابل پیش‌بینی به فضا پرتاب می‌شوند، قادر به قرار دادن محموله با این ویژگی در این نوع مدار باشند. بنابراین، این کشور احتمالاً برای پر کردن جای خالی باقیمانده نیز به روسیه متکی خواهد بود. اگر معامله‌های دیگری در این زمینه هنوز وجود داشته باشد، پشت درهای بسته انجام شده است. 

https://www.thespacereview.com/article/4475/1

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.