greeneye

کژدم؛ تانک مرگبار نزاجا + عکس

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[font=tahoma,geneva,sans-serif]به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، شناسایی وضعیت دشمن بوسیله یک واحد زرهی سبک، پرتحرک و مسلح نیازی بود که منجر به طراحی و ساخت تانک سبک اسکورپیون شد. این تانک از 1973 وارد خدمت و حداقل 3000 دستگاه از آن در بیش از 20 کشور از جمله ایران به کار گرفته شده است. بیش از 100 دستگاه از این تانک که تنها به سه نفر خدمه احتیاج دارد پیش از انقلاب به کشور وارد شده و در سال های دفاع مقدس نیز مورد استفاده قرار گرفت.[/font]

[center][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/159524_399.jpg[/IMG]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]اسکورپیون در دوران دفاع مقدس[/font]
[/center]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]یکی از اهداف مدنظر در طراحی اسکورپیون (عقرب) قابلیت حمل و نقل هوایی آن توسط هواپیماهای باری متوسط و بالگردهای سنگین بوده است که با جرم 8074 کیلوگرمی، طول 5.28، عرض 2.13 و ارتفاع 2.1 متری آن محقق گردید. به عنوان نمونه در جنگ فالکلند با انتقال هوایی از این تانک سبک استفاده شد. نمونه های اولیه این وسیله به یک توپ 76 میلیمتری و یک تیربار 7.62 میلیمتری هم محور با توپ مجهز بودند. موتور دیزلی 190 اسب بخاری نسبت توان به وزنی در حدود 23 را برای آن ایجاد می کرد که میزان مناسبی بوده و تحرک بالای اسکورپیون مدیون آن است. البته نمونه هایی با جرم 7.93 تن و موتور 195 اسب بخار از این تانک نیز ساخته شد که نسبت فوق را تا حدود 25 بهبود داد.

با توجه به اینکه درگیری های سخت و طولانی جزء اهداف ساخت این نوع ادوات نیست مقاوت زرهی بالایی در اسکورپیون وجود ندارد که البته باعث کاهش قابل توجه وزن آن نیز شده است. این تانک به سرعت بیش از 70 کیلومتر بر ساعت دست یافته و برد آن نیز به 750 کیلومتر می رسد. روی برجک این تانک بیش از 6 پریسکوپ در زوایای مختلف قرار داد که دید تقریباً ‌360 درجه ای به اطراف ایجاد کرده اند که برای تسلط به محیط پیرامون بسیار مفید واقع می شوند. همچنین دو مجموعه چهارتایی نارنجک های دودزا روی این برجک وجود دارد که با توجه به شیوه نصب شدن، زوایای متفاوتی را در اطراف و جلوی تانک پوشش می دهند.

هم در خود کشور سازنده یعنی انگلستان و هم در سایر کاربران این تانک سبک، بهینه سازی هایی در سامانه های مختلف آن ایجاد و حتی نمونه های جدیدتری از آن ساخته شده، از جمله استاندارد بهسازی «اسکورپیون-2000» در خود انگلستان و ساخت نمونه «سیمیتار» با توپ 30 میلیمتری.

تعویض توپ اصلی با توپ هایی با کالیبر در حدود 30 میلیمتر یکی از بهسازی های مورد توجه توسط چندین کاربر قرار بوده است. توپ هایی با این حدود کالیبر علاوه بر داشتن برد و نواخت تیر بالا با استفاده از گلوله های انفجاری و نفوذگر از قدرت مناسبی نیز برخوردار هستند ضمن اینکه کاربرد آنها در شلیک به اهداف هوایی علاوه بر استفاده علیه نیروها و تجهیزات زمینی، مرگبار است. خودکار بودن آنها نیز در شمار دیگر مزیت ها نسبت به توپ قبلی است.

یکی دیگر از بهسازی های مطرح و جدید این تانک که در اردن اجرا شده شامل تجهیز به توپ 30 میلیمتری و دو پرتابگر دوتایی موشک های ضد زره در دو سمت برجک است. بدین تریب این تانک به وسیله ای برای شکار خودروهای زرهی و انهدام اهداف مقاوم در خطوط دشمن نیز تبدیل گردیده است.

ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز که بیشترین سوابق رزمی اسکورپیون را رقم زده حداقل در دو مرحله اقدام به بهسازی این تانک کرده که هدف این گزارش، معرفی آخرین تغییرات صورت گرفته در آن است که برای اولین بار با نام «کژدم» در رژه روز ارتش در 29 فروردین ماه سال جاری معرفی شد.

از جمله تغییراتی که در اسکورپیون های ایران در سال های گذشته دیده شده بود استفاده از ورقه هایی برای ایجاد فضایی با سطوح شکسته در پهلوها است. این حجم های کناری درب دار نیز هستند که امکان حمل تجهیزات در داخل آنها را ممکن می سازد. چنین فضایی در جلوی تانک نیز به همین ترتیب ایجاد شده است و در کنار آن نیز چراغ های جدید در یک پوشش فلزی و البته مشبک در جلو برای حفاظت بهتر قرار داده شده اند. این کار برای حفاظت و دوام بیشتر در برابر شلیک سلاح های کالیبر کوچک صورت گرفته است. فضای جلویی امکان نصب تجهیزاتی برای خنک کاری بهتر موتور را نیز فراهم می کند.[/font]
[center]
[url="http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/2/9/159527_945.jpg"][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/159527_945.jpg[/IMG][/url]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]اسکورپیون بهسازی شده[/font]
[/center]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]این موارد شباهت های زیادی به استاندارد اسکورپیون-2000 داشتند که از سال 1999 معرفی شده بود اما در نمونه ایرانی بر خلاف کار انگلیسی ها تمام اگزوز در داخل این محفظه قرار داده شده که از نظر کاهش بازتاب های حرارتی مطلوب تر است.

روی برجک این نمونه، پایه تیربار و یک گلگیر در جلو و بخش بالایی شنی نصب شده که هر دو در اسکورپیون-2000 نیز دیده می شوند.

به گزارش مشرق، در آخرین بهسازی های این تانک در ایران که در قالب محصول "کژدم" معرفی شده محفظه های کناری کمی طولانی تر ساخته شده و امتداد بیشتری دارند که به دلیل ختم شدن به یک سطح عمودی که در ارتقاء قبلی دیده می شد با سطوح زاویه دار اما مسطح شکل داده شده در انتهای این نمونه است. اینکار منجر به افزایش احتمال انحراف گلوله هایی می شود که از روبه رو به این سطح برخورد می کنند.[/font]


[center][url="http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/2/9/159525_596.jpg"][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/159525_596.jpg[/IMG][/url]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]کژدم در رژه روز ارتش[/font]
[/center]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]همچنین یک پریسکوپ دید در روز و شب نیز برای راننده تعبیه شده است. البته در نمونه اولیه موجود در ایران هم پریسکوپ برای راننده وجود داشت که بعدها دیده نشد اما در کژدم مجدداً واین بار پیشرفته تر از قبل به کار گرفته شده است.

از دیگر تفاوت های کژدم با اسکورپیون بهسازی شده قبلی، اضافه شدن گلگیرهای لاستیکی در بالای شنی تا انتهای آن است. خصوصاً در اطراف چرخ خورشیدی در جلو، پوشش های فلزی و بزرگتری دیده می شود.

اصلی ترین تفاوت در این خودروی زرهی سبک استفاده از یک توپ 23 میلیمتری خودکار به جای توپ قبلی است که همانطور که در بالا گفته شد توپ کالیبر کوچک مزیت های زیادی برای یک خودروی شناسایی-رزمی سبک ایجاد می کند. این توپ 222 کیلوگرمی که 2 کیلوگرم از توپ قبلی(L23A1) سنگین تر است دارای نواخت تیر 200 گلوله بر دقیقه (بین 3 تا 4 شلیک در ثانیه) به جای نواخت 6 تیر در دقیقه در L23A1 است که نیش زهردارتری برای عقرب ایرانی دگرگون شده خواهد بود و آن را برای حضور در مأموریت های متنوع تری آماده می سازد.

البته با توجه به اینکه وزن این توپ جدید بر اساس نوع دریایی آن اعلام شده، استقرار آن روی این تانک نیروی زمینی ارتش فارغ از برخی متعلقات بوده و به همین علت احتمالا چندید کیلو وزن توپ مستقر بر اسکورپیون را کاهش خواهد داد.[/font]

[center][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/159526_384.jpg[/IMG]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]توپ [/font][font=tahoma,geneva,sans-serif]23 میلیمتری کژدم[/font]
[/center]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]برد آن نیز 2000 متر در حالت افقی و تا 2500 متر در شلیک مایل است و می تواند هواگردهایی با سقف پرواز 1500 متر را نیز تهدید کند. البته در شلیک به اهداف هوایی باید میزان چرخش توپ به سمت بالا را در نظر داشت که با توجه به محدودیت زاویه 35 درجه ای در برجک فعلی چندان زیاد نخواهد بود. همچنین این توپ نسبت به 23 میلیمتری های تک لول دریایی با دورانی 180 درجه ای نسبت به محور طولی نصب شده که احتمالاً برای جانمایی بهتر متعلقات در داخل برجک است.

هر چند از تغییرات در تجهیزات داخلی این تانک اطلاعی در دست نیست اما بهره گیری از سامانه پایدار کننده توپ در دو محور افقی و عمودی و نیز استفاده از سامانه های ارتباطی جدید و ساخت داخل که امکان برقراری ارتباطات امن در شرایط سخت را به خوبی ممکن می سازند و سامانه های تعیین موقعیت برای کمک به کنترل بهتر واحدها در صحنه نبرد به امری عادی بدل شده و احتمالاً کژدم نیز از آنها بی بهره نخواهد ماند. همچنین تجهیز این خودرو به پرتابگر موشک ضد تانک نیز می تواند به عملکرد رزمی بهتر و تنوع مأموریتی بیشتر آن منجر شود.

این گونه بهسازی ها که توسط متخصصان داخلی، با درنظر گرفتن تغییرات مشابه روی نمونه های روز دنیا و با هدف استفاده بهتر از تجهیزات موجود انجام می شود باعث تجدید حیات توأم با افزایش قدرت این ادوات برای حضور در عملیات های جدید خواهد شد.
[url="http://www.mashreghnews.ir/fa/news/115052/%DA%A9%DA%98%D8%AF%D9%85-%D8%AA%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%B1%DA%AF%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%B2%D8%A7%D8%AC%D8%A7-%D8%B9%DA%A9%D8%B3"]منبع[/url][/font]
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستي به طور كامل كشور اين تانك رو ميسازه يا نه فقط روش بهينه سازي انجام ميده؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ظاهرا این مشرق نمیدونه نام این تانک :توسن towsan" هست!
انگلیسیش رو ترجمه کرده عقرب بعد مترادفش که فارسی هست کرده "کژدم" ؛ غیرحرفه ایه!

FV101 scorpion تانکی چابک، سبک و قابل هلی بورن هست که می تونه برای گردان های چترباز و تکاور نقش حیاتی ایفا کنه، تا جایی که میدونم این تانک فقط شامل بهینه سازی هست اما جا داره وزارت دفاع اون رو تولید انبوه بکنه. چیزای به دردبخور چرا تولید انبوه نمیشه ؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ظاهرا این مشرق نمیدونه نام این تانک :توسن towsan" هست!
انگلیسیش رو ترجمه کرده عقرب بعد مترادفش که فارسی هست کرده "کژدم" ؛ غیرحرفه ایه!

FV101 scorpion تانکی چابک، سبک و قابل هلی بورن هست که می تونه برای گردان های چترباز و تکاور نقش حیاتی ایفا کنه، تا جایی که میدونم این تانک فقط شامل بهینه سازی هست اما جا داره وزارت دفاع اون رو تولید انبوه بکنه. چیزای به دردبخور چرا تولید انبوه نمیشه ؟[/quote]

مشکل وجود تانک صیاده که باعث میشه همه در مورد اسم این تانک ها گیج بشن. همین الانش خیلی ها تفاوت صیاد با توسن یا توسن با اسکورپیونو نمیدونن و انقدر هم منابع مختلف متناقض با هم وجود داره که به نظرم نویسنده ی مشرق رو مجبور کرده خیلی محافظه کارانه بنویسه. شایدم اسم این تانک جدیده (با توپ 23 میلیمتری) واقعا کژدم باشه چون به کناره هاش هم زره اضافه شده.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من فکر نمی کنم مشرق از پیش خودش اسم بذاره روی چیزی.

نام و توضیحات تمام تجهیزات در رژه در سمت مقابل تجهیزات که روبروی جایگاه رئیس جمهور قرار می گیره نصب شده و در عکسهای ما و خبرنگاران که از جایگاه تماشاچیان عام و خبرنگاران گرفته میشه دیده نمیشه.

احتمالا نام کژدم هم در رژه بر روی این تانک نصب شده و در سمت مقابلش که ما در عکس ها نمی تونیم ببینیم قرار داده شده و مشرق شاید بر مبنای اون ، این نام رو به کار می بره.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا جایی که توی همین سایت خوندم ایران نیز یه سری تولید کرده عکساش هم تو سایت هست.با همون نام توسن.

یه سوال,اون صفحه تخت روی برجک سمت راست توپ چیه؟
من از داخل دیدمش ولی چیزی پشتش نبود.
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/2/9/159524_399.jpg

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان اگر رژه29 فروردین رو دیده باشن این تانک رو کژدم معرفی کردن البته اون فردی که داشت معرفی میکرد کژدم رو درست تلفظ نکرد

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اینکه توسن و کژدم هر دو همان اسکورپیون هستند شکی نیست و بحث بر سر آن بی معنی است مهم این است که چه تفاوتی میان این دو وجود دارد ؟!

تانک توسن :
سال 1376 تولیدش آغاز شد اما به دلایلی ادامه نیافت تا اینکه در سال 1387 تولید انبوه آن از سر گرفته شد تسلیحات :
توپ۹۰ میلیمتری، پرتابگرهای موشک توفان (نوع ایرانی موشک تاو) و یک تیربار سنگین ۱۲٫۷ میلی‌متری هم‌محور با توپ اصلی.
این تانک می‌تواند مسافت زیادی را بدون نیاز به حمل با کامیون بپیماید. برخی سایتها سرعت جاده ای 95 کیلومتر و غیر جاده ای 65 کیلومتر را براش قید کردند و مدعی هستند که موتور دیزلی ایرانی دارد و دارای سامانه های لیزر و اپتیک و جمع آوری اطلاعات پیشرفته ساخت داخل دارد . در تاریخ
87/4/10 هم خبرگزاری فارس خبر ساخت اون در نیروی زمینی سپاه را داده بود {کسی چه می دونه شاید توسن مال سپاه و کژدم مال ارتش باشه که هر کدام ارتقا های مد نظر خودشون را پیاده کرده باشن برای اهداف مختلف !! icon_smile }

توسن :

[url]http://www.up.98ia.com/images/9rteun9ijx1flof2wkj.jpg[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]تا جایی که توی همین سایت خوندم ایران نیز یه سری تولید کرده عکساش هم تو سایت هست.با همون نام توسن.

یه سوال,اون صفحه تخت روی برجک سمت راست توپ چیه؟
من از داخل دیدمش ولی چیزی پشتش نبود.
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/2/9/159524_399.jpg[/quote]
ظاهرا لبه هاش لولا داره شاید بشه بازش کنن و به عنوان دریچه دید باشه؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب اينكه توليد انبوه ميشه خيلي عاليه چون هم ابعادش و سرعتش چابكي خوبي رو به اون ميده و فكر كنم هزينه ساختش هم پايين باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="greeneye"]
البته با توجه به اینکه وزن این توپ جدید بر اساس ((((نوع دریایی )))))آن اعلام شده، استقرار آن روی این تانک نیروی زمینی ارتش فارغ از برخی متعلقات بوده و به همین علت احتمالا چندید کیلو وزن توپ مستقر بر اسکورپیون را کاهش خواهد داد.منظور از نوع دریائی اینه؟
http://img4up.com/up2/73638855964778867729.jpg

یا منظورش همون zu23 هست

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]. در تاریخ
87/4/10 هم خبرگزاری فارس خبر ساخت اون در نیروی زمینی سپاه را داده بود {کسی چه می دونه شاید توسن مال سپاه و کژدم مال ارتش باشه که هر کدام ارتقا های مد نظر خودشون را پیاده کرده باشن برای اهداف مختلف !! :| }[/quote]

بسمه تعالی

با سلام

تقریبا همینطوره .

این مدل جدید تفاوتهایی با توسن داره. که یکیش در زره و آلیاژ بدنه اصلیشه.با توجه به تغییر توپ اصلی سیستمهای کنترل آتش و هدفیابی و هشدار الکترونیکی نیز روی این تانک جزء تغییراتش خواهند بود. ضمن اینکه برای تیربار این تانک هم فکرایی شده که امیدوارم یه کالیبر مناسب و ریموت دار و اتوماسیون باشه. در ضمن انشاءالله یه موشک ضد زره مناسبی هم روی اون تعبیه بشه. با توجه به تغییرات جدید(گرچه هنوز کار داره) در فرم بدنه حتی میشه جهت تقویت بدنه زره واکنشی هم براش در نظر گرفت..

ولی برای من جای سواله که چرا از توپ 30 میلیمتری روی بی ام پی 2 ها مون که خودمون هم میسازیمشون بهره نگرفتند؟!! که قدرتش بیشتره و امتحانش رو هم پس داده!! حتی از توپهای 35 میلیمتری که خودمون میسازیم و در توپهای ضدهوایی سماوات(اسکای گارد) و اورلیکن هم میشه درش بهره برد البته با تغییراتی که باید روش انجام بشهمثل تغییر طول لوله و ....

یا علی مدد.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اینکه توسن و کژدم هر دو همان اسکورپیون هستند شکی نیست و بحث بر سر آن بی معنی است مهم این است که چه تفاوتی میان این دو وجود دارد ؟!
در تاریخ 87/4/10 هم خبرگزاری فارس خبر ساخت اون در نیروی زمینی سپاه را داده بود {کسی چه می دونه شاید توسن مال سپاه و کژدم مال ارتش باشه که هر کدام ارتقا های مد نظر خودشون را پیاده کرده باشن برای اهداف مختلف !! :| }

توسن :

[url]http://www.up.98ia.com/images/9rteun9ijx1flof2wkj.jpg[/url][/quote]

والا من که تا حالا هیچ تصویر که رسما منتسب به تانک توسن بوده باشه ندیدم.

اون تصویری هم که گذاشتید هیچ منبع موثقی وجود نداره که گفته باشه اون توسنه و یک محصول جدیدا تولید شده هست و نه بهینه سازی.

ضمن اینکه که اون تانکی که شما تصویرش رو گذاشتید همونطور که از نوشته های روی تانک معلومه محصول جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش هست و نه سپاه.
در کل فکر می کنم این تصویر نمونه بهینه سازی تانک اسکورپین هست و نه یک تانک جدید. حدس می زنم در صورتی که تانک جدیدی بخوان تولید کنن احتمال تغییراتی درش می دن. ولی تو این تانک فقط یه سری چیزا اضافه شده بهش ولی تانک تغییری نکرده.

من خبر های فارس رو چک کردم در یکی از خبرها روز قبل از رژه 31 شهریور سال 87 گفته شده که فردا تانک توسن هم تو رژه شرکت داره. ولی تصاویر رژه 87 رو چک کردم ، تانکی مشابه اسکورپین ندیدم به غیر از نمونه ضد تانک صیاد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم