Recommended Posts

اون مقاله اردوغان جالب بود و یکی و نکته در موردش بگم: متاسفانه خاورمیانه غرق ایسم هاست. ایسم هایی که غلبا تحریکشون ( نه لزوما سخته شدنش) با کوشش کشورها بزرگتر و آینده نگرتر خارج منطقه است. هر سری یکی از این ایسم بیش از حد قدرت می گیره و بعد از درگیر کردن کل منطقه بوسیله اون قدرت فرا منطقه ای از بین میرن. مشکل ما ایرانی ها چند چیزه که به نظرم که این پدیده اثر بیشتری روی ما داره از جمله اینکه 1ما ایرانی ها  گاها به همزیستی اعتقادی نداریم یا افراطی فرد رو ستایش می کنیم و یا  بعد از اینکه مطابق میلمون نبود اون اساسی می کوبیم. اردوغان هم از حزب  عدالت و توسعه و کنگره اومده حزبی که خاستگاهش از اخوان المسلمینه. ما سالها بدون اینکه بعد عملیاتی و کارنامه اخوان رو بسنجیم ستایشگرشون بودیم. امثال همین اردوغان با کمک ما اردوغان شدن و حالا که مسیر خودشونو میرن بد شدن. در صورتی از روز اول اینطور بودن این ما بودیم که روی بد کسی و آینده نا مشخصی برنامه ریزی کردیم. نمونه های دیگر حماس و... بودن.  به نظرم میل زیاد حکومت ما برای نفوذ بر ایسم هایی که ماهیتا بر ضد ایرانی بودند جاهایی جواب داد در تشکیل گروه های کوچک ولی گاها موثر ولی در بعد کلان ما عایدی نداشتیم. شاید بهتر باشه کم کم نسبت به این ایسم ها کمی خنثی تر باشیم و بعد درون رو قوی کنیم تا بیرون و تاثیر پذیرفتن از وضعیت این ایسم ها.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , sasasasa گفت:

امریکا به دنبال شکستن شاخ کشورهایی است که شاخ شده اند. قطعا دنبال این نیست که اجازه دهد کشورهایی شاخ شوند!!!  اقتصاد ترکیه بسیار رشد کرده است. این کشور دارای افکار نژاد پرستی است. همچنین به تمام کشورهای اطراف خود از جمله ما مطامع ارضی دارد. با بیشتر همسایه های خود نیز درگیر است. در حال دست انداختن بر روی منابع اب منطقه است. در بسیاری از کشورهای منطقه که ترک زبان دارند افکار برتری نژاد ترک و توران بزرگ و لات الاتی شبیه این را ترویج میکند.  به دنبال ساخت ناو هواپیما بر است. به نظر من امریکا  سعی خواهد کرد جلوی توسعه انرا بگیرد. یک ایده خوب برای امریکا ایجاد درگیری بین ایران و ترکیه است. اردوغان دیوانه نیز زمینه این را دارد. برخلاف صحبت های دوستمان در بالا من فکر میکنم هوشمندانه هم   باید جلوی زیاده خواهی ترکیه ایستاد هم سطح درگیری را اجازه نداد از حدی عبور کند. یعنی همین سیاست فعلی. 

بنده اعتقاد دارم سیاست فعلی یعنی سیاست حقارت و اگر ما داعیه ی اقتدار منطقه ای داریم که قطعا داریم و این مفهوم با اقتدار ابرقدرتی مثل روسیه فرق میکنه ،باید از حداقل مولفه های قدرت به طرف که ترکیه باشد نمایش بدهیم که نباید پاشو از گلیمش درازتر کنه و اگر درازتر کنه عواقب خواهد داشت .و هنر دیپلماسی در این طور مواقع باید خودشو نشون بده که هم پیغام دوستی ارسال بشه و اسپانسرها و در کنارش نمایش اقتدار که ما در این برهه در قبال ترکیه کاملا منفعلانه رفتار میکنیم .

نمایش اقتدار یعنی در سوریه بواسطه ی نیروهای نیابتی که کم نیستند ضرب شصت خوبی به اردوغان داده بشه یا اینکه بقول بعضی از دوستان بصورت کوتاه مدت نیروهای کرد جنوب ترکیه رو همه جوره کمک کرد که کار دست این مردیکه هم بیاد.

ما از اون طرف گاز و نفت و تجارت ارزون قیمت به نفع اردغان راه انداختیم و هر وقت میاد زیر پاشو لیس میزنیم از طرف دیگه با توپخانه در راستای منافع ملی خودمون و اردغان کردهای پ ک ک و پژاک رو اونطور که اون میخواد زیر گلوله میگیریم و از طرفی هیچگونه خط قرمزی در سوریه در قبال جبهه ی مقاومت از خودمون نشون نمیدیم .اینطور میشه اردغان بدون نظر این و با بی اعتنایی کامل طرفش فقط شده روسیه و اینم از توهمیه که از خودش داره.و در کنارش با دونستن تنگناههای اقتصادی ایران با نامردی تمام و با چندرقاز سرمایه ملی رو از ایران با پررویی تمام میگیره و هر وقت بخواد مرزهای تجاری دو کشور رو میبنده .

بنظرم با چنین موجودی باید باید مثل خودش رفتار کرد نه همش بشه سیاست حقارت و منفعلانه .

اخوی جان تا حالا فکر کردید که چرا خون ملت بخاطر شهادت حاج قاسم به جوش اومد ؟بنده اعتقاد دارم در کنار همه ی خصلتهای خوب و حقیقی این مرد خدا ،ملت از تحقیر و فشار خونشون به جوش اومد و اونطور انزجار خودشون رو با گفتن انتقام سخت نشون دادن.و اگر اون بقول رهبر معظم انقلاب سیلی زده نمیشد ملت افسرده و سرخورده میشدند.

بنده فکر میکنم وضع ما با ترکیه که خیلی پیچیدگی داره الان به اینجا رسیده که یکطرف حسن همجواری و کوتاه اومدن ،طرف دیگه پر مدعا و جسور .

دوست عزیز درسته که راهکار الان میتونه درست باشه که من میگم همش درست نیست باید یه جایی اقتدار و ابهت و همیت و جدیت خودت و ملتت رو نشون بدی.

حرف برای گفتن بسیاره و نمیشه همه چیز گفت.ببخشید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 minute قبل , alinaderi گفت:

بنده اعتقاد دارم سیاست فعلی یعنی سیاست حقارت و اگر ما داعیه ی اقتدار منطقه ای داریم که قطعا داریم و این مفهوم با اقتدار ابرقدرتی مثل روسیه فرق میکنه ،باید از حداقل مولفه های قدرت به طرف که ترکیه باشد نمایش بدهیم که نباید پاشو از گلیمش درازتر کنه و اگر درازتر کنه عواقب خواهد داشت .و هنر دیپلماسی در این طور مواقع باید خودشو نشون بده که هم پیغام دوستی ارسال بشه و اسپانسرها و در کنارش نمایش اقتدار که ما در این برهه در قبال ترکیه کاملا منفعلانه رفتار میکنیم .

نمایش اقتدار یعنی در سوریه بواسطه ی نیروهای نیابتی که کم نیستند ضرب شصت خوبی به اردوغان داده بشه یا اینکه بقول بعضی از دوستان بصورت کوتاه مدت نیروهای کرد جنوب ترکیه رو همه جوره کمک کرد که کار دست این مردیکه هم بیاد.

ما از اون طرف گاز و نفت و تجارت ارزون قیمت به نفع اردغان راه انداختیم و هر وقت میاد زیر پاشو لیس میزنیم از طرف دیگه با توپخانه در راستای منافع ملی خودمون و اردغان کردهای پ ک ک و پژاک رو اونطور که اون میخواد زیر گلوله میگیریم و از طرفی هیچگونه خط قرمزی در سوریه در قبال جبهه ی مقاومت از خودمون نشون نمیدیم .اینطور میشه اردغان بدون نظر این و با بی اعتنایی کامل طرفش فقط شده روسیه و اینم از توهمیه که از خودش داره.و در کنارش با دونستن تنگناههای اقتصادی ایران با نامردی تمام و با چندرقاز سرمایه ملی رو از ایران با پررویی تمام میگیره و هر وقت بخواد مرزهای تجاری دو کشور رو میبنده .

بنظرم با چنین موجودی باید باید مثل خودش رفتار کرد نه همش بشه سیاست حقارت و منفعلانه .

اخوی جان تا حالا فکر کردید که چرا خون ملت بخاطر شهادت حاج قاسم به جوش اومد ؟بنده اعتقاد دارم در کنار همه ی خصلتهای خوب و حقیقی این مرد خدا ،ملت از تحقیر و فشار خونشون به جوش اومد و اونطور انزجار خودشون رو با گفتن انتقام سخت نشون دادن.و اگر اون بقول رهبر معظم انقلاب سیلی زده نمیشد ملت افسرده و سرخورده میشدند.

بنده فکر میکنم وضع ما با ترکیه که خیلی پیچیدگی داره الان به اینجا رسیده که یکطرف حسن همجواری و کوتاه اومدن ،طرف دیگه پر مدعا و جسور .

دوست عزیز درسته که راهکار الان میتونه درست باشه که من میگم همش درست نیست باید یه جایی اقتدار و ابهت و همیت و جدیت خودت و ملتت رو نشون بدی.

حرف برای گفتن بسیاره و نمیشه همه چیز گفت.ببخشید

عزیزم ترکیه داره از طریق ما منافعی میبره ولی لنگ ما نیست. ما یک جورایی لنگ ترکیه هستیم. همین الان صدها شرکت ایرانی در ترکیه تاسیس شده که به کار دور زدن تحریم مشغول هستند. خبر خوب برای امریکا این است که این راه برای ما بسته بشه. خبر بهتر برای امریکا این است که ترکیه با ما وارد جنگ بشه. فعلا اولویت اصلی ما رد کردن تحریم های امریکا و بیرون کردن امریکا از اسیای غربی است. من حقارتی هم ندیدم. بلعکس اردوغان به حقارت افتاد که برای صلح به التماس پیش پوتین رفت. باید با سیاست پیش رفت. با احساسی عمل کردن کار به جایی نمی رسد. 

اگر ما میخواستیم جلوی همه دنیا با قلدری عمل کنیم امکان پذبر بود. ولی در صورتیکه در این 30 سال بعد جنگ اقتصاد خود را به اندازه کافی قوی کرده بودیم. الان کسی نمی توانست برای ما قد علم کند. قدرت نظامی و قدرت اقتصادی دو بال قدرت هستند که متاسفانه ما فقط یک بال انرا داریم/ 

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم