امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='WorldMaster' timestamp='1407051223' post='398565']
اتفاقا مشکل شما اینه که در تاریخ زندگی می کنید و زمان پدرتون و ما العان مقایسه می کنید . تو همه کشور ها این وجود داره . حتی امریکایی ها هم در مورد نسل جنگ جهانی دوم خودشون هم همین نظر رو دارند. ولی کاری نمی شه کرد زمان رو به جلو میره و این حرفها فقط وقت صاحبش رو میگیره . ضمنا شما چه طوری از نگاه کردن به خیابون فهمیدید که این کشور دیگه فدای نداره؟؟؟؟؟؟؟اتفاقا بیشتر کسانی که تو خیابون همیشه پرسه میزنند . تکلیفشان معلوم هست .شما اول خودتون رو دریابید بعدش دلواپس ملت باشید . بسی که خودتان بدتر باشید و خبر نداشته باشیدخدا می داند که چه قدر حدیث نبوی در مذمت ظاهر بینی و بدتر بودن خود شخص ظاهر بین داریممگه اونهایی که سرشون به تنشون میارزه بیکار هستند که صبح تا شب تو خیابون باشد تا جنابعالی تست جامعه شناسی از خودشون بگیرید اتفاقا خیلی از همین پرسه زن های ظاهر غلط انداز . وقت که بشه رنگ عوض می کنند
[/quote]

عزیز من شما نوشته من رو کامل نخوندید. برگردید و دوباره بخونید. من گفتم تو این کشور آدم خیابونی هست ... معتاد هست ... مشروب خور هست ... دزد هست و الی آخر ... یعنی بوده، هست و خواهد بود. این واقعیتی هست که نه من و نه شما نمی تونیم انکارش کنیم. ولی که چی؟؟؟؟ من گفتم چون اینها هست یعنی من امثال من باید پامون رو دراز کنیم و بمیریم؟ معلومه که نه. اتفاقا این روحیه جنگندگی رو در من تقویت هم می کنه شما رو نمی دونم. من فقط گفتم جاهای دیگه هم مثل ما خوب و بد داره و قضاوت دوستمون اشتباه هست. شما غیر این فکر می کنید؟ عیاش تر و خوش گذرانتر از ملت اسرائیل مگه تو دنیا وجود داره؟ من می گم نه. ولی تکلیف ملت و ارتش اسرائیل از هم جداست. اگر ما روزی فکر کنیم ارتش اسرائیل بی خاصیت هست خودمون رو فریب دادیم و بیشترین ضربه رو از طرز تفکر خودمون می خوریم نه عملکرد دشمن. دیگه ساده تر از این نتونستم توضیح بدم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Wiesmann' timestamp='1407051880' post='398573']

عزیز من شما نوشته من رو کامل نخوندید. برگردید و دوباره بخونید. من گفتم تو این کشور آدم خیابونی هست ... معتاد هست ... مشروب خور هست ... دزد هست و الی آخر ... یعنی بوده، هست و خواهد بود. این واقعیتی هست که نه من و نه شما نمی تونیم انکارش کنیم. ولی که چی؟؟؟؟ من گفتم چون اینها هست یعنی من امثال من باید پامون رو دراز کنیم و بمیریم؟ معلومه که نه. اتفاقا این روحیه جنگندگی رو در من تقویت هم می کنه شما رو نمی دونم. من فقط گفتم جاهای دیگه هم مثل ما خوب و بد داره و قضاوت دوستمون اشتباه هست. شما غیر این فکر می کنید؟ عیاش تر و خوش گذرانتر از ملت اسرائیل مگه تو دنیا وجود داره؟ من می گم نه. ولی تکلیف ملت و ارتش اسرائیل از هم جداست. اگر ما روزی فکر کنیم ارتش اسرائیل بی خاصیت هست خودمون رو فریب دادیم و بیشترین ضربه رو از طرز تفکر خودمون می خوریم نه عملکرد دشمن. دیگه ساده تر از این نتونستم توضیح بدم.
[/quote]
اشتباهی به شما جواب دادم :)
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='shogun' timestamp='1407051845' post='398572']
ملت 9 میلیونی سعی کردند اول کشورشان را بسازند و بعد با دشمن اصلی شون مبارزه کنند.
[/quote]
مثل مصری ها از کمپ دیوید 36 ساله دارن کشورشون رو میسازن تا بعد به خدمت اسرائیل برسن ولی هر روز ویران تر میشه :laughing:
  • Upvote 4
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1407051638' post='398569']
از این ملت 9 میلیونی تا به حال چه حرکتی برای تغییر این وضعیت مشاهده شده ؟!!!
اگر حرکتی بوده شامل چند درصد این 9 میلیون می شده و نظر باقی راجبش چی بوده ؟
پاسخ این سوالات نمی تونه مبنای قضاوت درباره کلیت یه ملت باشه ؟
[/quote]
دیگه حرفی ندارم.

[quote name='haman10' timestamp='1407051843' post='398571']
برادر من اتحاد ایران و روسیه ( اولا کدوم اتحاد رو میگی ؟ ایران و روسیه در چه مقطع زمانی متحد بودن ؟ ) چه ربطی به اذربایجان داره ؟

ایران اولین کشوری بود که اذربایجان رو به رسمیت شناخت .... در مورد قره باغ هم چندین و چند بار پا در میونی کردیم .... خداییش این اذربایجان نبود که زد زیر همه چی ؟

بعدشم ایران کی از ارمنستان حمایت کرده ؟ کجا ؟ لطفا صحبت های بی سند و شایعه ها رو مطرح نکنید .

تمامی این موضوعات باعث نمیشه مملکت شیعی بیاد با اسرائیل همدست بشه

نکات خوبی رو گفتی ، اما اینو نگفتی که باعث تمامی این مشکلات دیکتاتوری سکولاریزست که الهام علی اف و ارتش بی غیرت اذربایجان راه انداختن .....

مردم اذربایجان شیعه هستن و من نه فقط به خاطر شیعه بودن بلکه به 1000 دلیل تاریخی و قومی و نژادی اونا رو هموطن میدونم .

قطعا اگه اذربایجان اغوششو باز کنه و در رو به رویه اسرائیل و امریکا ببنده ، بزرگترین و قوی ترین متحد تاریخش رو پیدا میکنه

معلومه که فرق هست .....

اما بازم میگم ، دولت اذربایجان شیعه علی نیست !!! شیعه علی حاظره شهید بشه اما دست به سمت صهیونیست دراز نکنه ....

اگه تویه اذربایجان دموکراسی بود وضع فرق میکرد
[/quote]

شما هنوز هم نمی تونی تکلیف ملت و دولت آذربایجان رو از هم جدا کنی. کشور ما هم یه روزی بزرگترین متحد اسرائیل در منطقه بود. متحد که چه عرض کنم، شاه نوکر حلقه به گوش اسرائیل و آمریکا بود. ما باید طوری رفتار کنیم تا فردا روز که وضعیت فعلی تغییر کرد در مقابل برادران دینی خودمون شرمنده نشیم. این حرف من نیست، حرف همون کسی هست که جانشینش الان حاکم بر حق این کشوره. ویرایش شده در توسط Wiesmann
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='haman10' timestamp='1407051843' post='398571']
برادر من اتحاد ایران و روسیه ( اولا کدوم اتحاد رو میگی ؟ ایران و روسیه در چه مقطع زمانی متحد بودن ؟ ) چه ربطی به اذربایجان داره ؟

ایران اولین کشوری بود که اذربایجان رو به رسمیت شناخت .... در مورد قره باغ هم چندین و چند بار پا در میونی کردیم .... خداییش این اذربایجان نبود که زد زیر همه چی ؟

بعدشم ایران کی از ارمنستان حمایت کرده ؟ کجا ؟ لطفا صحبت های بی سند و شایعه ها رو مطرح نکنید .

تمامی این موضوعات باعث نمیشه مملکت شیعی بیاد با اسرائیل همدست بشه

نکات خوبی رو گفتی ، اما اینو نگفتی که باعث تمامی این مشکلات دیکتاتوری سکولاریزست که الهام علی اف و ارتش بی غیرت اذربایجان راه انداختن .....

مردم اذربایجان شیعه هستن و من نه فقط به خاطر شیعه بودن بلکه به 1000 دلیل تاریخی و قومی و نژادی اونا رو هموطن میدونم .

قطعا اگه اذربایجان اغوششو باز کنه و در رو به رویه اسرائیل و امریکا ببنده ، بزرگترین و قوی ترین متحد تاریخش رو پیدا میکنه

معلومه که فرق هست .....

اما بازم میگم ، دولت اذربایجان شیعه علی نیست !!! شیعه علی حاظره شهید بشه اما دست به سمت صهیونیست دراز نکنه ....

اگه تویه اذربایجان دموکراسی بود وضع فرق میکرد
[/quote] اقا چی میگی یعنی شما این همه سند همکاری که با ارمنستان بست رو نادیده می گیرید .یعنی شما روابط با روسیه رو انکار می کنید. برای اینکه اذربایجان سر پا می موند باید به بد پناه می برد تا از بدتر در امان باشه چرا نباید متحد می شد. یعنی فکر می کنید که اذربایجان چطور می تونه با ایرانی که با روسیه و ارمنستان همکاری داره متحدش بشه تازه ایا ایران به نظر چقدر قدرتمند هست که بتونه در تامین امنیتش بهش کمک کنه. اذربایجان از اسراییل ضربه خورده یا از ارمنستان خوب دشمن اصلیش اسراییل باید باشه یا ارمنستان.

[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1407052069' post='398575']
مثل مصری ها از کمپ دیوید 36 ساله دارن کشورشون رو میسازن تا بعد به خدمت اسرائیل برسن ولی هر روز ویران تر میشه :laughing:
[/quote] مصری ها نساختن اردن که ساخت .حالا شما چطور پیشرفت ها اذربایجان رو با مصری ها مقایسه می کنید. مانند مقایسه شماست که فرمودید ملت اذربایجان بی بند و بار هستند و ملت ایران علامه. شما علاوه بر تحلیل هاتون تمثیل هاتون هم منطقی نیست.
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Wiesmann' timestamp='1407052251' post='398577']

شما هنوز هم نمی تونی تکلیف ملت و دولت آذربایجان رو از هم جدا کنی. کشور ما هم یه روزی بزرگترین متحد اسرائیل در منطقه بود. متحد که چه عرض کنم، شاه نوکر حلقه به گوش اسرائیل و آمریکا بود. ما باید طوری رفتار کنیم تا فردا روز که وضعیت فعلی تغییر کرد در مقابل برادران دینی خودمون شرمنده نشیم. این حرف من نیست، حرف همون کسی هست که جانشینش الان حاکم بر حق این کشوره.
[/quote]

من از کسی که صحبت احساسی نکنه و منطقی باشه خوشم میاد . شما تا این پایه این ویژگی رو داری اما متاسفانه بعضی دیگر از دوستان ندارن

این صحبت شما زمانی میتونه سندیت داشته باشه که پهپاد های اسرائیلی رو سرمون رژه نرن تو اذربایجان !!

اخه بر اساس کدوم منطق ایران باید از دولت اذربایجان حمایت کنه ؟ بیایم بگیم چون مردم شما شیعه هستن و ما مردم شما رو دوست داریم ، از تمامی اشتباهات و خیانت های شما چشم پوشی میکنیم و کمک میکنیم که جناب اقای الهام رو تخت سلطنتشون باقی بمونن ؟

[quote name='shogun' timestamp='1407052762' post='398580']
اقا چی میگی یعنی شما این همه سند همکاری که با ارمنستان بست رو نادیده می گیرید .یعنی شما روابط با روسیه رو انکار می کنید. برای اینکه اذربایجان سر پا می موند باید به بد پناه می برد تا از بدتر در امان باشه چرا نباید متحد می شد. یعنی فکر می کنید که اذربایجان چطور می تونه با ایرانی که با روسیه و ارمنستان همکاری داره متحدش بشه تازه ایا ایران به نظر چقدر قدرتمند هست که بتونه در تامین امنیتش بهش کمک کنه. اذربایجان از اسراییل ضربه خورده یا از ارمنستان خوب دشمن اصلیش اسراییل باید باشه یا ارمنستان.
[/quote]

من میگم روابط ایران با روسیه کوچکترین ربطی به سیاست های منطقه ای ایران نداره ..... بعدشم امضای سند همکاری با ارمنستان تویه کدوم دیکشنری به حمایت از ارمنستان در مقابل اذربایجان ترجمه میشه ؟

چرا بی منطق صحبت میکنی شما ؟ مگه ایران با عربستان هم سند هکاری نداره ؟ مگه با امارات متحده عربی که چشم به خاک کشورمون هم داره ما سند امضا نکردیم ؟

بعدشم روابط خوب ایران ارمنستان دلایلش واضحه ..... ارمنستان به جای اینکه دست اسرائیلو بگیره دست ایرانو گرفت

[quote name='shogun' timestamp='1407052762' post='398580']
مصری ها نساختن اردن که ساخت .حالا شما چطور پیشرفت ها اذربایجان رو با مصری ها مقایسه می کنید. مانند مقایسه شماست که فرمودید ملت اذربایجان بی بند و بار هستند و ملت ایران علامه. شما علاوه بر تحلیل هاتون تمثیل هاتون هم منطقی نیست.
[/quote]

اردن حتی از مصر هم بدتره .... یک کشور بیخود و عقب مانده هست اردن
  • Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='haman10' timestamp='1407053787' post='398582']
من از کسی که صحبت احساسی نکنه و منطقی باشه خوشم میاد . شما تا این پایه این ویژگی رو داری اما متاسفانه بعضی دیگر از دوستان ندارن

این صحبت شما زمانی میتونه سندیت داشته باشه که پهپاد های اسرائیلی رو سرمون رژه نرن تو اذربایجان !!

اخه بر اساس کدوم منطق ایران باید از دولت اذربایجان حمایت کنه ؟ بیایم بگیم چون مردم شما شیعه هستن و ما مردم شما رو دوست داریم ، از تمامی اشتباهات و خیانت های شما چشم پوشی میکنیم و کمک میکنیم که جناب اقای الهام رو تخت سلطنتشون باقی بمونن ؟

[/quote]

شما لطف دارید. من کی از دولت آذربایجان حمایت کردم یا گفتم کشور باید همچین کاری بکنه؟ من صرفا از ملت آذربایجان حمایت کردم. اون هم نه به دلیل اینکه زبان خاص، قومیت خاص یا نژاد خاصی دارن یا اینکه روزی جزئی از ایران بودن. فقط به این خاطر که شیعه هستن و وظیفه شرعی ماست که تحت هر شرایطی پشتشون بایستیم نه اینکه پشتشون رو خالی کنیم به این بهانه که دولت دیکتاتورشون چطور رفتار می کنه. خود ما هم روزی با این مشکل مواجه بودیم.

حضرت آقا هم تا جایی که من یادم میاد نظری غیر این نداشته و هر کس در این زمینه اگر خلاف نظر ایشون رفتار کنه نه تنها به ایشون بلکه به این کشور و شیعه هم خیانت کرده. گفتم اگر چون از نظر ایشون کاملا آگاه نیستم. هر چند اگر ایشون مصلحت ندونن که این کار انجام بشه دیگه جای بحثی باقی نمی مونه. متاسفانه این روزها داخل کشور کم نمی بینیم که حتی به ولی فقیه هم خیانت می شه. اون هم از طرف کسانی که روزی ادعا می کردن از نزدیکانش هستن. دیگه ملت شیعه آذربایجان که جای خود دارد.

خلاصه حرف من اینه که ما به عنوان قدرتمندترین کشور شیعه نباید اجازه بدیم داخل مشجد شیعه گاو گوسفند ببندند. جنگ ارمنستان و آذربایجان از بعد نژادی و ملی خارج شده و جنبه مذهبی پیدا کرده. وگرنه چه لزومی داره که به مسجد بی احترامی بشه؟
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='haman10' timestamp='1407053787' post='398582']

من میگم روابط ایران با روسیه کوچکترین ربطی به سیاست های منطقه ای ایران نداره ..... بعدشم امضای سند همکاری با ارمنستان تویه کدوم دیکشنری به حمایت از ارمنستان در مقابل اذربایجان ترجمه میشه ؟

چرا بی منطق صحبت میکنی شما ؟ مگه ایران با عربستان هم سند هکاری نداره ؟ مگه با امارات متحده عربی که چشم به خاک کشورمون هم داره ما سند امضا نکردیم ؟

بعدشم روابط خوب ایران ارمنستان دلایلش واضحه ..... ارمنستان به جای اینکه دست اسرائیلو بگیره دست ایرانو گرفت

اردن حتی از مصر هم بدتره .... یک کشور بیخود و عقب مانده هست اردن
[/quote]ایران با ارمنستان روابط داره کاملا مشهوده و بله داشتن سند همکاری قرار بر متحد شدن نیست ول وقتی میای با کشوری بیشتر روابط رو گرم می کنه خوب دشمنش روابطش با تو سرد میشه انتظار نداشتی که اذربایجان بیاد از این روابط ارمنستان با ایران خوش حالی بکنه .حالا بازم اینکه به اذربایجان حمایت های معنوی در این جور موارد نمیشه به کنار اما حداقل نباید به ارمنستان کمک کرد. نه اینکه بیای دست ارمنستان رو که الوده به خون ترک های بیگناه است و کشتار خوجالی رو را انداخته حمایت کرد. با این اوصاف دست ظالمی مثل ارمنستان رو فشردن مثل فشردن دست اسراییل نیست؟ اهان استدلال شما این است اگر دیکتاتور یا ظالمی دست ایران رو گرفت اشکالی نداره . ارمنستان ظالم خواست با ایران روابط پیدا کنه چرا ایران قبول کرد؟الهام علی اف رو به خاطر متحد شدن با اسراییل سرزنش می کنیم خوب متحد شدن با ارمنستان را چی.ارمنستان یا اسراییل هر دو رژیم هایی هستند که دستشان با خون ملت ها الوده هست. و الهام علی اف هم بگیم از روی ناچاری رفت با اسراییل روابط بر قرار کرد ما چرا با ارمنستان روابط برقرار کردیم؟ در مورد اردن عرض کنم من بیشتر از نظر ثبات سیاسی و امنیت عرض کردم و خوب از نظر اقتصادی عقب مانده هست و این مشکل رو قرار نیست کسی به جز خودش حل کنه چرا که اذربایجان هم درست هست بهش کمک شد اما خودش کشورش رو ساخت. ویرایش شده در توسط shogun
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من همیشه گفتم و باز تکرار میکنم، در سیاست دید باید سیاسی باشه و نه احساسی.

بعضی ها که برای آذربایجانی ها دل میسوزونند بدونن با اینکه ارمنی ها د رکل هم دین ما نیستن ولی چشم به خاک ما ندارن، اما آذربایجانی ها که در [b]اسم[/b] هم مذهب ما هستند نه تنها به قسمتی از خاک ما چشم دوختند و اقدامات مختلفی را در این زمینه انجام دادن بلکه در کنار اون با توجه به اینکه تاریخ و فرنگ خاصی ندارن (چون جدا شده از خاک ایران هستند) دست به دزدی و چپاول تاریخ و فرهنگ ایران می کنند تا برای خودشون پیشینه و فرهنگی دست و پا کنند.

آذربایجان امروزه از متفقین نزدیک رژیم صهیونیستی در منطقه بوده و پایگاه نظامی و سیاسی این رژیم هست و به نوعی در بغل این رژیم نشسته.

همچنین بعضی شیعه های راستین علی نیز از طرف رژیم علیوف و بردران شیعه شون ! زیر فشارهای مختلف بوده و هستند، تنها نگاهی به شبکه های دولتی و... آذربایجان در روز عاشورا این موضوع را به روشنی بیان میکند.

[quote name='Wiesmann' timestamp='1407015227' post='398505']
اول اینکه من از این کشورها دفاع نکردم پس لطفا جبهه گیری نکنید.

دوم اینکه دلیلی بر این ادعا دارید که متحد نیستند؟ ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان و ...و ... اینها هم روابط گرمی با یکدیگر دارند و هم شرکای تجاری بزرگی برای روسیه هستن. حالا بماند که خود آذربایجان هم در مقاطعی بر سر فروش گاز به اروپا با روسیه تبانی می کنه و ...

سوم اینکه بحث سر جنگه نه کشتن چند سرباز پیاده. وجود پایگاه های روس در ارمنستان رو انکار می کنید؟ شما یا دوستانتان اگر به ارمنستان سفر کرده باشید باید خیلی خوب بدانید که حتی مرزبانی ارمنستان هم تحت فرماندهی نیروهای روس هست چه برسد به ...

در آخر اینکه ما به خاطر برخی مسائل قومیتی و امنیت ملی نباید به آذربایجان میدان بدهیم ولی این دلیل نمی شود که از ارمنستان حمایت کنیم. این ارمنی ها مثل صهیونیست ها طبیعت خائن و خبیثی دارند و در مقاطعی از تاریخ هم به خوبی این رو ثابت کرده اند.

و اما آمریکا. آمریکا به واسطه صهیونیست ها از آذربایجان حمایت می کنه هر چند در ظاهر این رو نشون ندن. ولی در هر حال فرق چندانی در اصل ماجرا نداره و آمریکا هیچ وقت به خاطر آذربایجان با روسیه درگیر نمی شه مگر اینکه کار به جاهای باریک بکشه و ...

من حوصله و وقت دنبال کردن برنامه های تلوزیون خودمون رو هم ندارم چه برسه به آذربایجان یا هر جای دیگه. شما که دنبال می کنید لطف کنید و بگید ماجرا از چه قراره تا ماجرا برای ما هم روشن بشه.
[/quote]
روابط گرم به منزله دیدار گرم نیست، کدوم یکی از این ممالک قبرس شمالی را به رسمیت شناختن؟
کدوم یکی از این کشورها به شکل قاطع در مورد ترک تبارانی که در چین تحت فشار بودن اقدامی کردند.
الان میزان شرکت نیروهای داوطلب ترک و اذربایجانی به نیروهای داعش زیاده، همون نیرویی که ترکمن ها را داره سلاخی میکنه.

اینها همه شعاری بیش تز نیست، بعضی از کشورهای آسیای مرکزی روابطی به مراتب نزدیک تر با روسیه نسبت به ترکیه دارن.

سربسته عرض کنم، برای بعضی ها باید یه زخمی ایجاد بشه و در زمانی که لازم باشه اون کشور نیروش را در جایی دیگه تلف کنه باید این زخم سر باز کنه.
کشورهایی مثل آذربایجان باید مسایلی داشته باشن که مشغول اون بشن.

سیاست اینه چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم.

به هر حال باید یا راضی بشین برادر شیعه تون بیاد قسمتی از خاکتون را جدا کنه و یا برادر شیعه تون جای دیگه مشغول بشه!

[quote name='Wiesmann' timestamp='1407016463' post='398509']
با عرض معذرت اگه اینطوری باشه وضع ما هم خیییییییییییییییییییییلی خرابه. شما اگه بعد ظهرها نیم ساعت از خونه بیرون بیایی یه چیزهایی می بینی که ...
من که حالم بد می شه وقتی مردهایی رو می بینم که زیر ابرو برداشتن و موهاشون رو چسب زدن و خروسی شونه کردن. شلوار پاره پوره پوشیدن و ....
حالم بد می شه وقتی زن های متاهلی رو می بینم که چشمشون بیشتر از جوان های مجرد دنبال این اون هست. ما اگه وضعمون خوب بود که گشت ارشاد نیاز نداشتیم. مجلسمون طرح قانونی شدن امر به معروف و نهی از منکر تصویب نمی کرد. دوستان می دونن که من سر این مسائل بیشتر از هر کسی تعصب دارم ولی تعارف که ندارم، داریم؟ خودمون رو می خواهیم گول بزنیم؟ وضعمون خرابه ولی هنوز هم نسل آدم های باغیرت و دلیر در این کشور منقرض نشده. کشورهای دیگه هم به همین شکل. حتی تو اون به اصطلاح کشور غاصب صهیونیستی هم کسانی هستن که به خاطر پرچم حاضرن سینه سپر گلوله بکنن. واقعیت رو همیشه باید دید حتی اگر تلخ باشه. حتی اگه مثل سر کشیدن جام زهر باشه!!!
[/quote]
زیاد تو کار دیگران دخالت نکنین، انشالله خداوند از تقصیرات اونها هم میگذره، اونها را با شما تو یه قبر نمیزارن نگران نباشین.

یاد بگیریم که اگه مردم را راحت بزارین خودشون راه خودشون را پیدا میکنن.
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Ice_Man' timestamp='1407068888' post='398665']
من همیشه گفتم و باز تکرار میکنم، در سیاست دید باید سیاسی باشه و نه احساسی.

بعضی ها که برای آذربایجانی ها دل میسوزونند بدونن با اینکه ارمنی ها د رکل هم دین ما نیستن ولی چشم به خاک ما ندارن، اما آذربایجانی ها که در [b]اسم[/b] هم مذهب ما هستند نه تنها به قسمتی از خاک ما چشم دوختند و اقدامات مختلفی را در این زمینه انجام دادن بلکه در کنار اون با توجه به اینکه تاریخ و فرنگ خاصی ندارن (چون جدا شده از خاک ایران هستند) دست به دزدی و چپاول تاریخ و فرهنگ ایران می کنند تا برای خودشون پیشینه و فرهنگی دست و پا کنند.

آذربایجان امروزه از متفقین نزدیک رژیم صهیونیستی در منطقه بوده و پایگاه نظامی و سیاسی این رژیم هست و به نوعی در بغل این رژیم نشسته.

همچنین بعضی شیعه های راستین علی نیز از طرف رژیم علیوف و بردران شیعه شون ! زیر فشارهای مختلف بوده و هستند، تنها نگاهی به شبکه های دولتی و... آذربایجان در روز عاشورا این موضوع را به روشنی بیان میکند.

روابط گرم به منزله دیدار گرم نیست، کدوم یکی از این ممالک قبرس شمالی را به رسمیت شناختن؟
کدوم یکی از این کشورها به شکل قاطع در مورد ترک تبارانی که در چین تحت فشار بودن اقدامی کردند.
الان میزان شرکت نیروهای داوطلب ترک و اذربایجانی به نیروهای داعش زیاده، همون نیرویی که ترکمن ها را داره سلاخی میکنه.

اینها همه شعاری بیش تز نیست، بعضی از کشورهای آسیای مرکزی روابطی به مراتب نزدیک تر با روسیه نسبت به ترکیه دارن.

سربسته عرض کنم، برای بعضی ها باید یه زخمی ایجاد بشه و در زمانی که لازم باشه اون کشور نیروش را در جایی دیگه تلف کنه باید این زخم سر باز کنه.
کشورهایی مثل آذربایجان باید مسایلی داشته باشن که مشغول اون بشن.

سیاست اینه چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم.

به هر حال باید یا راضی بشین برادر شیعه تون بیاد قسمتی از خاکتون را جدا کنه و یا برادر شیعه تون جای دیگه مشغول بشه!

زیاد تو کار دیگران دخالت نکنین، انشالله خداوند از تقصیرات اونها هم میگذره، اونها را با شما تو یه قبر نمیزارن نگران نباشین.

یاد بگیریم که اگه مردم را راحت بزارین خودشون راه خودشون را پیدا میکنن.
[/quote] فرهنگ ایران امیخته ای از فرهنگ تمام اقوام است. و فرهنگ اذربایجان چه جمهوری چه ماها که بازم فرهنگ خودمون رو داریم که تو این سال ها با فرهنگ عمومی امیخته شده.ولی اینکه بگیم فرهنگ خاصی نداریم کاملا اشتباه هست.حالا اذربایجان فرهنگ هایی رو که سال ها با فرهنگ عمومی نیز مخلوط شده بود و شاید در ظاهر مال فرهنگ ایرانی بود اما در باطن از فرهنگ اذربایجان وارد فرهنگ ایرانی شده رو پس می گیره و حق خودش رو ثبت جهانی می کنه فکر نکنم دزدی باشه. خوب اینکه کسی خلاف مرام یک کشور عمل کنه دستگیر میشه و کشور اذربایجان یک کشور سکولار است که ارزش های دینی بر اون حاکم نیست و کسانی که خلاف اون عمل می کنند.البته در کشور های خاورمیانه وقتی کسی خلاف ارزش ها عمل کنه دستگیر می شوند.اما باید بگم که متاسفانه اذربایجان در این مورد تند عمل می کنه. ویرایش شده در توسط shogun
  • Upvote 3
  • Downvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='shogun' timestamp='1407046464' post='398546']

www.cloob.com/c/mafaxerazarbaycan13/108132909

[url="http://www.cloob.com/c/mafaxerazarbaycan13/108132909"]http://www.cloob.com...can13/108132909[/url]
[/quote]
جالبه لینک رو ببینید یه عده احمق با عقایدی که شاید هرکدوم تنها 10 درصد اشتراک با دیگری پیدا کنه چه راحت میخوان ایران رو هل بدند داخل منجلاب .
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
<p>تلفات درگیری اخیری اذربایجان 18 نفر رسماً وارمنستان رسماً 5 نفر اعلام شده است.</p>
<p>اذربایجان دیروز مناطق مواضع ارمنی در مرز را زیر اتش توپخانه قرار داد. بالگرد های رزمی و جنگنده های اذری بر روی مناطق درگیری پرواز داشتند.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در نبرد های پراکنده دو طرف اذربایجان توانست تلفات به نسبت بسیارزیادی را به ارمنستان وارد کند. این تلفات به علت جنگ تک تیرانداز های دوطرف بود . البته خمپاره انداز های اذری در دویا سه مورد توانستند خودروهای نظامی ارمنی را مورد هدف قرار دهند.
بر اساس امار چیز در حدود هفتاد هزار ارمنی به دلیل مشکلات اقتصادی این کشور را ترک کر ده اند در ماه های گذاشته نیز نخست وزیر ارمنستان به دلیل همین مشکلات اقتصادی از سمت خود استعفا داد .
همین مسائل سبب شده است که ارمنستان این موج جدید درگیری ها را اغاز کند. ویرایش شده در توسط gader
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

امروز اولین نمایشگاه بین المللی دفاعی اذربایجان  در مرکز نمایشگاه های اکسپو باکو اغاز گردید

این نمایشگاه در سه روز بر پا خواهد شد. دویست شرکت از سی و چهار کشور جهان در این نمایشگاه حضور دارند.وزیر های دفاع ترکیه واسراییل نیز برای حضور ورایزنی با شرکت ها و نماینده های مختلف به باکو امده اند. این دوکشور حضور فعالی در این نمایشگاه دارند.

سارکوزی در ماه های اتی به باکو سفر خواهد کرد .مقامات فرانسه به اذربایجان خرید سامانه پدافند هوایی استر را پیشنهاد داده اند.همچنین ایجاد یک نیروگاه هسته ای تحقیقاتی نیز در زمره پیشنهادات است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان لطف کنند عکس هایی که از این نمایشگاه منتشر خواهد شد در این تاپیک قرار دهند

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عکس ها زیاد ولی دانش نظامی برای شناخت انها کم است ولی هر انچه که از توانم بر می اید .مدیران محترم زحمت انتقال تصاویر را بکشند.

http://defence.pk/attachments/1-jpg.48396/

عکس بالا عکس پهباد انکا است وعکسی که در زیر می اید یک ماکت ازمدلی جدید از انکا است .این مدل ستکام دارد

http://defence.pk/attachments/2-jpg.48397/

در عکس زیر سلاح تک تیر انداز استقلال در ردیف پایین و دو تیربار تولید اذربایجان هم در عکس موجود هستند

http://defence.pk/attachments/aafoto_3251463_110920141230160000_r_gen_20140911000000_aapicture201409113251463high_medium_d-jpg.48375/

موشکی که در عکس ایستاده است ،موشک اصلی سامانه حصار می باشد که این سامانه در دو مدل برای ارتفاع کم و متوسط تعریف شده است .نوع ارتفاع پایین ان در ماه های گذشته تست گرم داشت که این تست موفقیت امیز بود.

http://defence.pk/attachments/aafoto_3251461_110920141230160000_r_gen_20140911000000_aapicture201409113251461high_medium_d-jpg.48373/

پهباد های مونتاژی در اذربایجان 

که مدل بزرگ که ازاد است

اذربایجان در نظر دارد سال اینده 100 پهباد به کشور های عضو ناتو صادر کند.اگر اذربایجان توانست بجز ترکیه ده پهباد صادر کند از همین تریبون از دوسان درخواست دارم که پنجره لازمه را به من نشان دهند.

http://defence.pk/attachments/2-jpg.48365/

http://defence.pk/attachments/1-jpg.48364/

وانت تاکتیکال گورزه.اذربایجان این تاکتیکال ها را از تغییرات بر روی هایلوکس ایجاد می کند

http://defence.pk/attachments/3-jpg.48339/

http://defence.pk/attachments/4-jpg.48340/

http://defence.pk/attachments/2-jpg.48338/

ام.ال تی بی در مدل ای ام که علی رغم قدمت شاسی مدل خوبی برای جنگ شهری است

http://defence.pk/attachments/14-jpg.48326/

سلاح های تولیدی اذربایجان.فکر کنم در یک مدل دارنده سلاح ها است

http://defence.pk/attachments/1-jpg.48313/

http://defence.pk/attachments/4-jpg.48316/

http://defence.pk/attachments/01_d-jpg.48368/

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عکس ها زیاد ولی دانش نظامی برای شناخت انها کم است ولی هر انچه که از توانم بر می اید .مدیران محترم زحمت انتقال تصاویر را بکشند.

http://defence.pk/attachments/1-jpg.48396/

عکس بالا عکس پهباد انکا است وعکسی که در زیر می اید یک ماکت ازمدلی جدید از انکا است .این مدل ستکام دارد

http://defence.pk/attachments/2-jpg.48397/

در عکس زیر سلاح تک تیر انداز استقلال در ردیف پایین و دو تیربار تولید اذربایجان هم در عکس موجود هستند

http://defence.pk/attachments/aafoto_3251463_110920141230160000_r_gen_20140911000000_aapicture201409113251463high_medium_d-jpg.48375/

موشکی که در عکس ایستاده است ،موشک اصلی سامانه حصار می باشد که این سامانه در دو مدل برای ارتفاع کم و متوسط تعریف شده است .نوع ارتفاع پایین ان در ماه های گذشته تست گرم داشت که این تست موفقیت امیز بود.

http://defence.pk/attachments/aafoto_3251461_110920141230160000_r_gen_20140911000000_aapicture201409113251461high_medium_d-jpg.48373/

پهباد های مونتاژی در اذربایجان 

که مدل بزرگ که ازاد است

اذربایجان در نظر دارد سال اینده 100 پهباد به کشور های عضو ناتو صادر کند.اگر اذربایجان توانست بجز ترکیه ده پهباد صادر کند از همین تریبون از دوسان درخواست دارم که پنجره لازمه را به من نشان دهند.

http://defence.pk/attachments/2-jpg.48365/

http://defence.pk/attachments/1-jpg.48364/

وانت تاکتیکال گورزه.اذربایجان این تاکتیکال ها را از تغییرات بر روی هایلوکس ایجاد می کند

http://defence.pk/attachments/3-jpg.48339/

http://defence.pk/attachments/4-jpg.48340/

http://defence.pk/attachments/2-jpg.48338/

ام.ال تی بی در مدل ای ام که علی رغم قدمت شاسی مدل خوبی برای جنگ شهری است

http://defence.pk/attachments/14-jpg.48326/

سلاح های تولیدی اذربایجان.فکر کنم در یک مدل دارنده سلاح ها است

http://defence.pk/attachments/1-jpg.48313/

http://defence.pk/attachments/4-jpg.48316/

http://defence.pk/attachments/01_d-jpg.48368/

جناب قادر مگه به شما با داشتن بالغ بر 800 پست هنوز اکانت گالری ندادند؟؟!!!!!!!!!!!!! عجب مدیرای بی معرفتی داره این سایت :-(  یا شایدم هنوز درخواست ندادی؟

اما سوالم:

این پهپادها خیلی مشابه پهپادهای اسرائیلی هست، آیا با مشارکت اسرائیل اینارو ساخته یا نه؟ اگه میشه بیشتر در موردشون توضیح بدید.

تجهیزات زرهی هم بنظرم خوب اومد (اینطوری که پیداست تو زمینه زرهی ترکیه از ایران جلوتره :-( ) البته اینم باید در نظر گرفت که اونا امکان صادرات دارند و این میتونه به پویایی و پیشرفت شرکتهای نظامیشون کمک بسزایی بکنه.

تجهیزات انفرادیش چنگی به دل نزد، به نظرم ظاهر بعضی اسلحه هارو فقط یکم تغییر دادند مثلا اون اسنایپ ترکیبی از svd و ژ3 بنظر میاد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط nasirirani
      سلام دوستان

در تصاویر بازدید مقام معظم رهبری و همینطور اخبار مربوط به این بازدید از ساخت ناوشکن آموزشی و عملیاتی به عنوان پروژه ای بسیار مهم که بعدآ به یک ناوشکن نظامی تبدیل خواهد شد اخبار و تصاویری منتشر شد..

توی این تصویر این ناو با تناژ حدود 5600-5800 تن به نظر میاد...

به نظر شما این ناو آموزشی می تونه بستر آزمایش انواع سامانه های دفاع نقطه ای ضد موشکی CIWS و نسخه ایرانی تور و اس-300 دریایی باشه!؟

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10104/_DSC1171~0.jpg[/img]
    • توسط Skyhawk
      اژدر والفجر:

• توسط AmirAzad
      زیردریایی سابحات از سری زیردریایی های نوع مرطوب و فوق سبک ، ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران میباشند که در آن ها غواص در تعامل با آب قرار داشته و برای تنفس از کپسول اکسیژن استفاده میکند. .

سابحات می تواند به راحتی تا نقاط نزدیک دشمن ، عملیات مختلف از جمله گشت شناسایی ،پیاده کردن تکاور ،حمل و نصب مین و هدایت توپخانه را انجام دهد. این زیردریایی سابحات 15 نیز نامیده میشود و در واقع نخستین زیردریاییهای ساخته شده در ایران هستند که ساختشان در سال 2000 اعلام شد . طبق اطلاعات موجود در سطح اینترنت ، کاربرد اصلی این زیردریایی شناسایی و مینگذاری است اما با این وجود گفته میشود این زیردریایی قادر به جابجایی 3 تا 7 غواص نیز میباشد .

انواع زیردریایی سابحات

کوتاه سخن میتوان وظایف این زیردریایی را در گشت شناسایی ، حمل و نصب مین دریایی و چسبان ، جابجایی تکاوران دریایی و هدایت توپخانه خلاصه کرد .

پس از ساخت زیردریایی مرطوب سابحات با انجام وظایف نامبرده ، اخباری مبنی بر تولید یک زیردریایی مرطوب دیگر اما با قابلیت های رزمی "شلیک اژدر" در کشورمان شنیده شد . با شرکت این زیردریایی در رژه نیروهای مسلح مشخص گردید که گویا این زیردریایی با دو نفره خدمه خود قادر است یک اژدر سنگین را تا نزدیک شناور دشمن حمل و سپس آنرا به سمت دشمن رها سازد. بنابر برخی اخبار منتشر شده سوئیتهای سوناری قادر به تشخیص این زیردریایی نیستند که این امر بر تواناییهای آن میافزاید .

گفته میشود این زیرسطحی دارای تناژ جابجایی 3 تن و طول حدود 7 متر بوده و مانند زیردریایی سابحات میتواند توسط بالگردهایی چون شینوک یا سی کینگ جابجا شوند . همچنین در سال 89 در رزمایش دریایی ولایت ، به تعداد دو فروند زیردریایی سابحات بر روی عرشه ی ناو لاوان مشاهده شده است که در نوع خود بسیار جالب بنظر میرسد . تصویر زیر :

علی ایوحال با توجه به اینکه کشف و شناسایی این زیرسطحی های کوچک خیلی سخت و دشوار بوده و ناوهای کمی به تجهیزات ضد اژدر برای مقابله با اژدرهای شلیک شده مجهز اند ، در عین این موضوع که این زیردریایی ها میتوانند به تعداد در جنگ علیه دشمن استفاده شوند ، در صورت عملیاتی بودن این زیردریایی ها میتوان از آن ها بعنوان سلاح مهلکی برای شکار ناوهای بیگانه نام برد .

اطلاعات این مطلب مورد تایید نویسنده نمیباشد - یا علی "ع" مدد

نویسنده : امیر آزاد
    • توسط super_comando
      آفتاب: فرمانده واحد پدافند موشکی نیروی هوایی روسیه گفته‌است که جدیدترین سیستم پدافندی این کشور موسوم به S-400 از هفته آینده در اطراف مسکو مستقر شده و تا پایان سال 2015 حراست از اتمام مراکز مهم اقتصادی و سیاسی روسیه را بر عهده‌دار شده و شانس وقوع هرگونه حمله پیش دستانه خارجی را به حداقل خواهد رساند . به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرتیپ الکساندر گورکوف روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت: «اولویت اول، حراست از حریم هوایی مسکو است و به همین منظور این سیستم از هفته آینده در مراکز مهم اطراف مسکو مستقر خواهد شد. بعد از آن S-400 در دیگر مناطق کشور نیز مستقر خواهد شد». وی افزود که این سیستم جدید طی دو مرحله در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که تا آغاز سال 2010 شهرهای بزرگ و مناطق اطراف آنها را شامل می‌شود و در مرحله دوم یعنی تا سال 2015 پوشش هوایی بقیه مناطق کشور را نیز در بر خواهد گرفت. به گفته گورکوف به غیر از S-400، نمونه‌های مدرنیزه شده بقیه محصولات صنایع نظامی روسیه نیز به‌زودی در اختیار واحد پدافند ضدموشکی قرار خواهد گرفت. وی گفت که این تسلیحات شامل سیستم‌های پدافندی با برد کوتاه، متوسط و دور می‌شود. به ادعای تحلیلگران نظامی روسیه سیستم پدافند موشکی S-400 قابلیت انهدام همه اجسام پرنده از جمله هواپیما، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک با هر سرعتی را دارا است . حداکثر برد این موشک‌ها از نظر مسافت 400 کیلومتر و از لحاظ ارتفاع 30 کیلومتر است. تفاوت عمده S-400 نسبت سیستم‌های مشابه آن است که کلاهک‌ موشک‌های این سیستم به ابزارهای نشانه‌روی خودکار در آسمان مجهز شده‌اند. گفتنی است موضوع استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی باعث تکاپوی شدید فرماندهان ارتش روسیه شده‌است. روس‌ها می‌گویند که استقرار این سیستم موازنه استراتژیک کنونی در قاره اروپا را از بین برده و قابلیت پیش‌دستی آمریکا در هر برخورد نظامی احتمالی را افزایش می‌دهد.
    • توسط MR9
      مقدمه  :
      در میانه سال 1394 خورشیدی ، بحثی در استاتوس سابق با محوریت کار بر روی ارتشهای باستان و تاکتیکهای مورداستفاده آنها در انجمن میلیتاری  میان دوستان انجام شد که در این میان ، قول ایجاد یک تاپیک ویژه برای صورتبندی ( فرمیشن/ سازند ) فالانکس / فالانژ به برادر فاضل و دانشمند ، @mostafa_by و دوست گرامی @Arash  داده شد .متاسفانه بدلایلی ، این امر تا امروز صورت نپذیرفت ، ولی علی الحساب ، پس از پیدا شدن یک DVD قدیمی از فایل های بک آپ گرفته شده  ، فایل متن برگردان شده ، پیدا شد که بصورت کاملا" اتفاقی ، با 5600 پست بنده در بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی مصادف گردید . با تمام این موارد ، این تاپیک ، نخستین کار در حوزه تاکتیکهای رزمی ارتش های باستان توسط بنده بشمار میرود و بدون هیچ شکی ، نواقص و اشکالات زیادی را بلحاظ فنی خواهد داشت ولی امیدوارم که با مشارکت دوستان ، این مشکلات تصحیح گردد .

با این مقدمه کوتاه ، و نقل قولی از پلوتارک ( میانه های سال 100 میلادی )  به سراغ اصل مطلب خواهیم رفت ...

به دیوی وحشی می ماند ، هنگامی که با دشمن روبرو می شود و نیزه هایش را برای نبرد ، راست می گیرد 

فالانکس یک صورت بندی (فرمیشن/ سازند ) رزمی مسطتیل شکل بشمار می آمد که به شکل متعارف از پیاده نظام سنگین اسلحه مسلح به نیزه ، شمشیر های دسته چوبی ، نیزه بلند و یا جنگ افزارهای شبیه به آن ، سازماندهی شده بود . این اصطلاح بویژه ( و در اصل ) برای توصیف این صورتبندی رزمی در نبردهای یونان باستان مورد استفاده قرار می گرفت ، با این وصف ، نویسندگان این عصر ، این واژه را برای تشریح صورتبندی رزمی هر یگان پیاده نظام ، صرف نظر از ماهیت تجهیزات و تسلیحاتی که در اختیار آنها بود ، بکار می بردند . بعنوان مثال ، آریان (لوسیوس فلاویوس آریان گزنفون ، فیلسوف و مورخ یونانی ) این اصطلاح را برای تشریح نظم موجود در ارتش ایران مورد استفاده قرار می داد . در متون یونانی ، اصطلاح  فالانکس ممکن بود برای گسترش رزمی یک ارتش در میدان نبرد ، برای توصیف شکل راهپیمایی یا رژه یک یگان نظامی  پیاده یا سوار ، برای توصیف شکل استقرار یک واحد نظامی در زمان استقرار دریک موقعیت نظامی و یا تشریح تاکتیکهای واحدهای پیاده نظام/ سواره نظام در جریان یک نبرد ، نیز مورد استفاده قرار بگیرد ، چرا که این واحدها به طور معمول ، به صورت یک واحد نخبه به میدان نبرد اعزام می شدند .

پیشینه اصطلاح فالانکس را میتوان از واژه یونانی فالانگوس به معنای " انگشت" مورد بررسی قرار داد .   اگر چه این اصطلاح یک واژه نظامی بسیار قدیمی بشمار می آید ، اما کاربرد خود را تا به امروز همچنان حفظ نموده است . امروزه ، کلید واژه  فالانکس ، اگر چه بعنوان یک تقسیم بندی (مقیاس )نظامی مدرن ، بشمار نمی آید ( بعنوان مثال ، لژیون های رُمی یا معادل معاصرآن در  سیستم نظامی غربی "گردان") اما ، اغلب بعنوان یک صورتبندی کُلی برای شناسایی ماهیت دستجات یگان های ارتشها ، در متون تخصصی ، کاربردهایی برای آن مورد تصور خواهد بود . بنابراین ، یک یگان (واحد) فالانکس ، فاقد  توان رزمی / ترکیب  استاندارد خواهد بود  ، اما می تواند بعنوان یک واحد  مشخص که تعداد مشخصی از عناصر پیاده نظام که یک " تک صورتبندی فالانکس" را بوجود می آورند ، بشمار آیند .
      علاوه براین ، در طول تاریخ نظامی مدّون ، بسیاری از ارتشها ، واحدهای پیاده نظام مسلح به تجهیزاتی نظیر " نیزه بلند" را بعنوان یک یگان نظامی به مانند فالانکس در نظر گرفته و در سازمان رزم خود ، از آن بهره می بردند .  در ادبیات انگلیسی ، این اصطلاح ، بعنوان " گروهی که به شکل ایستاده و نزدیک به هم ، به جلو حرکت می کنند " توصیف شده است .
      با این وصف ، این سطور ، بیشتر بر روی  شکل گیری صورتبندی رزمی فالانکس در یونان باستان ، دنیای هلنیک و سایر واحدهای سیاسی باستانی که تحت تاثیر تمدن های یونان باستان ، قرار داشتند ، متمرکز خواهد بود .  نخستین تصویری که شباهت زیادی به صورتبندی فالانکس داشت ، در یک ستون سنگی متعلق به سومری ها در قرن 25 قبل از میلاد ، شناخته شده است . در این تصویر ، سربازان به نیزه ، کلاهخود و سپرهای بزرگی که تمام بدن آنها را تحت پوشش قرار می داد ، مسلح شده بودند . علاوه بر آن ، واحدهای پیاده نظام مصر باستان نیز در صورتبندی های مشابهی ، سازماندهی و بکارگیری می شدند . از سویی دیگر ، اصطلاح فالانکس را می توان در یادداشتهای هومر ، که نبرد های  هوپلیتها ( پیاده نظام سنگین اسلحه مجهز به کلاهخودهای فلزی  ارتشهای یونان باستان و واحدهای سیاسی مدیترانه شرقی )  را مورد بررسی قرار داده و تشریح نموده ، می توان یافت . به این ترتیب ، هومر ، در اشعارش ، از این اصطلاح برای وجه تمایز قرار دادن میان تاکتیک های مرسوم مبتنی بر صورتبندی های رزمی جمعی از نبردهای انفرادی ، بهره گرفت .

مورخان تاریخ نظامی ، تاکنون ، دریک اجماع جالب توجه ، ارتباط میان شکل گیری میان این صورتبندی رزمی یونان با آنچه که هوپلیتها ، آن را بکار می بردند ، وارد نشده اند ، چرا که اصل و پایه این صورتبندی رزمی ، " ایجاد یک دیواره انسانی با استفاده از سپر و نیزه " تقریباً در همه ارتش های  آن زمان ، شناخته شده بود و به همین دلیل ، امکان همگرا بودن تکامل این صورتبندی رزمی در میان تمدن های آن روز جهان ، بسیار بیشتر مورد توجه به نظر می رسد . به شکل سنتی و پذیرفته شده ، مورخین ، تاریخ و منشاء اصلی صورتبندی فالانکس هوپلیتها را از یونان باستان ، بخصوص ، در سده هشتم قبل از میلاد بررسی می نمودند . اما این نظریه در دست تجدید نظر است ، چرا که این احتمال که ریشه اصلی این صورتبندی در قرن هفتم و پس از معرفی aspis ( سپرچوبی بسیار سنگین که در دوره های مختلف توسط ارتشهای یونان باستان  مورد استفاده قرار می گرفت) توسط دولت شهر آرگوس می دانند . بنابراین ، این احتمال این فرضیه که صورتبندی فالانکس توسط این دولت / شهر پدید آمده باشد ، بسیار زیاد بود .
      علاوه براین ، مدارک و شهود بیشتری از جمله نقاشی مشهور Chigi vase به تاریخ سال 650 قبل از میلاد وجود دارد که هوپلیتها را مسلح به سپرهای چوبی سنگین فوق الذکر ، نیزه و پیکربندی زرهی کامل ، به تصویر کشیده است . یکی دیگر از نظریات که ممکن است ، تاریخ دقیق ظهور صورتبندی رزمی فالانکس را تئوریزه کند ، در این ایده خلاصه شده است که برخی از ویژگی های اساسی صورتبندی فالانکس ، از زمان های قدیم تر ، وجود داشته ولی بدلیل عدم وجود فناوری لازم ، مورد توجه قرار نگرفته است .

بعنوان مثال ، دو راهبرد اصلی که در ارتش های  نخستین همواره  رعایت می گردید ، اصل " انسجام" و استفاده از سربازان در دستجات بزرگ ، بود. این مساله اثبات می کند که فالانکس یونانی ، ، صرفاً نقطه اوج و تکامل یک ایده جذاب و موثر نظامی بشمار می رفت که به آرامی ، از سالها قبل ، در حال توسعه بود و براثر گسترش فناوری نظامی ، ازجمله ، جنگ افزارها و زره در دولت/ شهرهای مختلف ، فالانکس ، روند تکامل خود را پیمود تا اینکه در نهایت به شکل اصلی و موثر خود ، تبدیل گردید .

بررسی اجمالی :
      صورتبندی فالانکس هوپلیتها ، در دوره کلاسیک یونان باستان ( سال 750 تا 350 قبل از میلاد ) به شکل صفوف به هم فشرده ای از سربازان مسلح از ابتدای سازند تا انتهای آن ، مورد استفاده قرار می گرفت . سربازان در این صورتبندی ، سپرهای خود را به هم قفل کرده و نخستین صف از پیاده نظام سنگین اسلحه ، نیزه های خود را درست در جلوی خود و بسمت دشمن ، می گرفتند . در نتیجه ، صورتبندی فالانکس ، یک دیواره مستحکم متشکل از یک توده ترسناک از نیزه های به هم فشرده را پدید می آورد و شکستن این صفوف به هم فشرده ، در زمان اجرای عملیات آفندی ، به سختی امکان داشت . علاوه بر آن ، استفاده از این صورتبندی ، به فرماندهان این اجازه را می داد که از همه سربازان به شکل فعال ،  منسجم  (نه فقط  سربازان مستقر در خطوط تماس با دشمن ) و در یک زمان مشخص  در نبرد ، استفاده نمایند .

درگیری  میان دو یگان با صورتبندی فالانکس ، عمدتاً در زمینهای مسطح (دشت ) صورت می گرفت، چرا که  تجمیع عناصر پیاده نظام و سازماندهی آن ، بسیار آسانتر بشمار می آمد . طبیعتاً توپوگرافی ناهموار و متراکم ، استفاده از این صورتبندی را بسار مشکل می نمود ، چراکه حفظ شکل بندی سربازان به صورت یک خط ثابت و شکستن خط دفاعی حریف با استفاده از فالانکس ، یک عملیات نظامی دشوار محسوب می گردید . در نتیجه ، جنگ میان دولت/ شهرهای یونان باستان ، در هر موقعیتی ، امکان پذیر نبود و درگیری ها ، عمدتاً به نقاط استراتژیک زمین عملیات ، محدود می گردید . در عوض ، برای مرتبه های متعدد ، دو طرف درگیر ، نقاط مناسب برای مانور فالانکس را شناسایی نموده تا درگیری در آن راحتر ، صورت پذیرد و در اغلب موارد ، نبرد میان دو طرف ، با عقب نشینی ایمن (عقب روی در اصلاح نظامی مدرن ) ، پایان می پذیرفت .
      صورتبندی رزمی  فالانکس ، عمدتاً همگام با سایر یگانهای پیاده نظام ، پیشروی می نمود ، ( اگرچه احتمالاً وبا توجه به زره و تجهیزات سنگین ، تفاوت سرعت چندانی وجود نمی داشت ) هر چند این امکان نیز وجود داشت که چند متر آخر برای رسیدن به برد جنگ افزارهای محمول  با سرعت بیشتری طی گردد .

شاید یکی از دلایل اصلی این رویکرد واحدهای فوق را بتوان در تاکید فرماندهان میدانی در حفظ صورتبندی دقیق رزمی با هدف بیشترین بهره وری از این یگان ها دانست . در صورتیکه واحد فالانکس ، شکل خودش را در جریان نبرد ویا قبل از آن ، از دست می داد ، در زمان رسیدن به صفوف مقدم دشمن ، کمترین تاثیر را بر روند میدان نبرد ، برجای می گذاشت .با این وجود  ، در صورتی که  فالانکس مورد استفاده هوپلیتها ، از سرعت بیشتری برای اجرای پیشروی در میدان رزم  استفاده می کردند ،  دلیل آن  را می بایست در شتاب آنها برای زودتر رخ دادن درگیری جستجو نمود .

هرودوت (مورخ) می گوید :" ارتش یونان در نبرد ماراتن ، درست در زمانی که  برای اولین بار به دشمن خود یورش بردند ، از صورتبندی فالانکس استفاده نمودند "

با این وصف ، بسیاری از مورخان براین باور هستند که این نوآوری (ایجاد صورتبندی های فالانکس ) در ارتش ایران باستان و با هدف  به حداقل رساندن تلفات ناشی از واحدهای کماندار ارتش امپراتوری پارس ، بوجود آمد .

در آن سوی جبهه ، واحدهای دشمن پس از برخورد با این صورتبندی ، بسیاری از پیاده نظام خود را بعلت مواجهه با نیزه های بلند این واحدها ازدست می دادند ، که این خود موجب درهم شکستن استخوان بندی دشمن می گردید .در مقابل ، شجاعت صفوف اولیه واحدهای فالانکس ، نقطه اتکاء این یگان ها بشمار می آمد ، در حالی که  سایر سربازان مستقر در فرمیشن ، براین سعی بودند که با استفاده از سپرهای سنگین خود ، سربازان مستقر در ردیفهای  مقدم را به جلو برانند .در زمان نبرد ، کل یگان فالانکس ، به شکل مداوم رو به جلو رانده می شد تا سرانجام سازمان رزم  واحد مقابل درهم شکسته شود ، بنابراین ، زمانی که دو صورتبندی با یکدیگر ، وارد جنگ   می شوند ، تلاش دو طرف بیشتر برای هُل دادن هم صرف می شد .

پی نوشت : 
      1- ادامه دارد .............
      2- منابع در انتهای مطلب معرفی خواهد شد ...
      3- استفاده از مطالب برگردان شده به پارسی در انجمن میلیتاری ، براساس قاعده " رعایت اخلاق علمی " منوط به  ذکر دقیق  منبع است . امیدواریم مدعیان رعایت اخلاق ( بخصوص رسانه های مدعی ارزشمداری )  بدون احساس شرمندگی از رفرنس قرار گرفتن بزرگترین مرجع مباحث نظامی در ایران ، از مطالب استفاده نمایند . 

برگردان به پارسی ، اختصاصی برای بزرگترین مرجع مباحث نظامی در ایران  ( MILITARY.IR) 

مترجم : MR9
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.