Ahmad6644

تاپیک جامع دستاوردهای پهپادی ایران (گزارش ، تحلیل ، خبر و ... )

Recommended Posts

[quote]
دوست عزیز ... انصافاً دلم نیومد توی این ذهنیت منفی رهایت کنم ...
نقل قولی دیگر از جناب elo ...

[/quote]

سلام بر استاد اعداد، اول از همه ممونون بابت لطفتون...
من فکر میکنم یکم سوتفاهم شده باشه شاید... بنده ذهنیت منفی ندارم، اتفاقا قبل از این که به این سازمان‌ها برم، بسیار خوشبین (به صورت غیر منطقی) بودم... اما بعد از اون قضایا فقط کمی واقع بین تر شدم... اتفاقا نقل قول خوبی اوردین چون تمام مطالب آقای الو راپیگیری میکنم...

بنده هم منکر زحمات فوق العاده گروهی از کارکنان این سازمان‌ها نیستم، اما نکته دقیقا همین جاست... متاسفانه تعداد و درصد این افراد در اون دو سازمانی که بنده دیدم و شنیدم به شدت در اقلیت است... بنده هم منظورم اینه که اون کاری که با زحمت بسیار تعداد کمی از کارکنان صورت میگیره، میتونه در زمان بسیار کمتری به نتیجه برسه، اگر حداقل 50 یا 60 درصد کارکنان واقعا کار کنند، واقعا کار کنند هم نه به این معنی که روزی 8 ساعت، نه خیر، شما بگو روزی 4 ساعت کار، کار مفید البته، متاسفانه توی اکثر سازمان‌ها چند نفر معدود بسیار بیشتر از 8 ساعت در روز و بقیه شاید کمتر از 4 ساعت در [b]هفته[/b] کار میکنند... نتیجه چنین سیستمی ناکارآمدی است...

شما رو ارجاع میدم به تعداد زیر دریایی‌های ساخته شده توسط آلمان در 2 سال آخر جنگ جهانی زیر شدیدترین بمباران‌ها، الان لینکش رو ندارم، اما اگر پیدا کردم حتما قرار میدم، شاید باورتون نشه در اون سال‌ها حدود 100 یا 200 زیردیایی 500 تنی در سال میساختند، البته اعداد دقیق نیست... اون چیزی رو که تو ذهنم مونده بود، ذکر کردم...

چرا راه دور میریم، یکی از اساتید، اخیرا تاپیکی در مورد پاسگاه‌های مدرن ترکیه زدند، دقت کردید در طول 3 الی 4 سال چند پاسگاه مدرن ساختند، مثال بسیار است برادر، تمام این موارد هم از دو چیز نشات میگیره، اقتصاد خراب کشور و بهره وری به شدت پایین در سازمان‌ها، که دلیل بخش زیادی از مورد اول هم به خاطر مورد دوم هست...

اتفاقا بنده هم وقتی مثلا رونمایی از سامانه صیاد و ماکت قاهر (که امیدوارم هر چه زودتر مدل واقعیش رونمایی بشه) و غیره وغیره و غیره رو میبینم یا مثلا اون مطالب آقای الو در مورد چسب های زیردریایی طارق رو میخونم، تو پوست خودم نمیگنجم و خوشحال میشم که هنوز هم چنین افرادی هستند، اما اون چیزی که واقعیت هست اینه که همین موارد هم اکثرا نتیجه کار یک اقلیت کوچک در سازمان‌های ماست... که بیشتر بار به دوششون هست... البته این موضوع را به تمام سازمان‌ها تعمیم نمیدم و صرفا در مورد سازمان‌هایی که دیدم این موضوع را مطرح میکنم...

انشاا... در سایر سازمان‌ها اوضاع بهتر باشه... فقط میخواستم بگم این که بگیم مثلا دنیا از ما بیشتر از چین و ... داره میکشه و این جور موارد بیشتر شاید یه شوخی باشه... با توجه به وضعیت اقتصاد و بهره وری دو کشورمیگم این رو و یک سری مشاهدات...

یا علی ویرایش شده در توسط hasanjj2
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Maldini' timestamp='1386921540' post='352945']
منظورم این بود که یه زمانی شرایط چطور بوده که وزیر سپاه که از خود کابینه دولت بوده وقتی گفته به جای خرید مهمات ما میتونیم خودمان در داخل بسازیمT اون رو به نوعی بیشعور قلمداد کردند!!
حالا شما فکر کن مملکت طبق خواسته های اینا جلو میرفت.حتی شوخیش هم خنده دار نبود!

پانوشت :پیشنهاد میکنم به دوستان علاقمند درباره آقای بهزاد نبوی یکم تحقیق کنن به چیزهای جالبی از ترور شهید رجایی -کارشکنی در جنگ- امضای قرارداد الجزایر و قضایای 88 میرسن icon_cheesygrin
[/quote]
متاسفانه آدم ها مهم نیستن (هر چند در عمل همین ما آدم ها هستیم که عملیات رو انجام میدیم) مهم تفکر هست که اون تفکر نه تنها از بین نرفته بلکه گاه و بیگاه مثل دمل چرکی باز سر باز می کنه.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

ببینید دوستان طوری الان بحث ارکیو رو انجام میدهند خداشاهده الان ایران شده متهم اول و امریکا شده خوب اول

این امریکاست که ناموس ش رو گرفتیم سر انگشتان دست و داریم میچرخونیم ش ... اوکی ؟؟؟ نه ما و بالعکس !!

این از این

بعدشم ما الان نه کشته نه مرده ی پهپادی که خودمون فرمول نشاندن ش روی زمین رو تنها بلدیم نیستیم !

این از این

ما اگر قرار بود روی قدرت نظامی امریکا و اینکه چقدر از ما قوی تر هست فکر کنیم همون اول انقلاب تسلیم میشد امام خمینی ... ما روی نداشته ها و پاشنه آشیل های امریکا کار میکنیم ! و موفق هم بودیم و شدیم !

یا حق
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اتفاقا بنده هم وقتی مثلا رونمایی از سامانه صیاد و ماکت قاهر (که امیدوارم هر چه زودتر مدل واقعیش رونمایی بشه) و غیره وغیره و غیره رو میبینم یا مثلا اون مطالب آقای الو در مورد چسب های زیردریایی طارق رو میخونم، تو پوست خودم نمیگنجم و خوشحال میشم که هنوز هم چنین افرادی هستند[/quote]
من برداشتم از این جمله این بود که شما من رو فردی متوهم خطاب کردی ...
بگذریم ، من سعی میکنم کلی نگر باشم ، تا اینکه ناخواسته جزئیات به جای کلیات بر ذهنم بشینه ...
من هم مثل هر بشری شعورم میرسه که ایالات متحده ی آمریکا بوق نیست که بشه سر به سرش گذاشت ... علم داره ، پول داره ، قدرت داره ووو ... اما این رو هم میدونم که علم مهمترین چیزیه که داره و خوشبختانه ، مسیر علم یک طرفه ...
[quote]چیزی که واقعیت هست اینه که همین موارد هم اکثرا نتیجه کار یک اقلیت کوچک در سازمان‌های ماست... که بیشتر بار به دوششون هست... البته این موضوع را به تمام سازمان‌ها تعمیم نمیدم و صرفا در مورد سازمان‌هایی که دیدم این موضوع را مطرح میکنم...[/quote]
با این که تاکید کردید تعمیم نمیدهید به دیگر جاها ، ولی من باز لازمه که توضیح بدم ... این چیزی که شما داری میگی ، از پایه با منطق و حتی عقل جور در نمیاد ...
1-شما میتونی بری مدتی وقت بگذاری و جامعه رو از حیث فعالیت عملی بررسی کنی ... کلهم ، این برایند به دست میاد (کاری به قشر بیکار ندارم) ::: گروه اول ؛ نخبگان فنی و علمی که از هر ده نفر دو نفر جز این گروه حساب میشند .. گروه دوم ؛ افراد عادی و متوسط که از هر ده نفر شش نفر اینجوری اند و در حد نرمال کارشون رو انجام میدن .. گروه سوم ؛ افراد بی جربزه و پخمه که از حد نرمال پایین تر کار ازشون ساخته است ... این نوع ساختار باز هم مباحث روانی و بروکراسی و اینها رو هم داره ... شک داری برو تحقیق کن و اگر جز این دیدی در گردش روزانه ی این مرز و بوم ، بیا هر چی دلت خواست به من بگو ... (از بقالی سر کوچه تا تمامی اداره جات و اینها ... فقط این رو یادت باشه که اینی که من گفتم ، میانگینی کلی هست ، پس لطفاً یک جا و دو جا رو به عنوان همه جا حساب نکن)
2-امروز ما یه جایگاه قدرت داریم در ابعاد صنعتی و علمی نظامی ... این جایگاه ، بله نیروی هوایی نیست اما صنایع موشکی هست ، نیروی دریایی نیست اما پهپادی هست ... (جهت اطلاع شما عرض کنم که یکی از مولفه های قدرت نظامی ایران که موشکی باشه ، میتونه تمام زیرساختهای صنعتی و عمومی منطقه ی خاورمیانه رو از بین ببره ؛ حالا اسرائیل دو در دو متری که چیزی نیست) - شما هم مجازی که باور نکنی چنین سطحی از توان فنی و صنعتی رو) ... این جایگاه قدرت با افراد محدود ، اینگونه که شما میگی نه تنها امکان نداره ، بلکه یک هزارم این هم نمیشد.
[quote]انشاا... در سایر سازمان‌ها اوضاع بهتر باشه... [color=#ff0000]فقط میخواستم بگم این که بگیم مثلا دنیا از ما بیشتر از چین و ... داره میکشه و این جور موارد بیشتر شاید یه شوخی باشه[/color]... با توجه به وضعیت اقتصاد و بهره وری دو کشورمیگم این رو و یک سری مشاهدات...[/quote]
درسته ، حرفهای من از بیخ و بن ؛ ماست و کشک ... اما یه لینک بهت میدم ... چند سال پیش در گفتگوی ویژه ی خبر 22:30 شبکه ی دو سیما فردی با عنوان معاون اطلاعات سپاه یا اطلاعات سایبری سپاه (یا یه چیزی در همین مایه ها) ، چیزهایی رو شفاف کرد و مواردی رو به عنوان مثال توضیح داد ... شما این نتیجه گیری من رو برو با صحبتهای اون فرد مقایسه کن ، ببین چیز گزافه ایی گفتم که شوخی باشه یا نه؟؟؟
......................................................................................
[color=#ff0000]یه چیز رو اضافه کنم ، در اظهار نظرم در مورد توان موشکی ، من تمام زرادخانه ی ایران رو با دقت بالا حساب کردم و همچنین سیستمهای ضد موشکی منطقه رو لحاض نکردم ...[/color] ویرایش شده در توسط 013579

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='013579' timestamp='1386958485' post='353045']
من برداشتم از این جمله این بود که شما من رو فردی متوهم خطاب کردی ...
بگذریم ، من سعی میکنم کلی نگر باشم ، تا اینکه ناخواسته جزئیات به جای کلیات بر ذهنم بشینه ...
من هم مثل هر بشری شعورم میرسه که ایالات متحده ی آمریکا بوق نیست که بشه سر به سرش گذاشت ... علم داره ، پول داره ، قدرت داره ووو ... اما این رو هم میدونم که علم مهمترین چیزیه که داره و خوشبختانه ، مسیر علم یک طرفه ...

با این که تاکید کردید تعمیم نمیدهید به دیگر جاها ، ولی من باز لازمه که توضیح بدم ... این چیزی که شما داری میگی ، از پایه با منطق و حتی عقل جور در نمیاد ...
1-شما میتونی بری مدتی وقت بگذاری و جامعه رو از حیث فعالیت عملی بررسی کنی ... کلهم ، این برایند به دست میاد (کاری به قشر بیکار ندارم) ::: گروه اول ؛ نخبگان فنی و علمی که از هر ده نفر دو نفر جز این گروه حساب میشند .. گروه دوم ؛ افراد عادی و متوسط که از هر ده نفر شش نفر اینجوری اند و در حد نرمال کارشون رو انجام میدن .. گروه سوم ؛ افراد بی جربزه و پخمه که از حد نرمال پایین تر کار ازشون ساخته است ... این نوع ساختار باز هم مباحث روانی و بروکراسی و اینها رو هم داره ... شک داری برو تحقیق کن و اگر جز این دیدی در گردش روزانه ی این مرز و بوم ، بیا هر چی دلت خواست به من بگو ... (از بقالی سر کوچه تا تمامی اداره جات و اینها ... فقط این رو یادت باشه که اینی که من گفتم ، میانگینی کلی هست ، پس لطفاً یک جا و دو جا رو به عنوان همه جا حساب نکن)
2-امروز ما یه جایگاه قدرت داریم در ابعاد صنعتی و علمی نظامی ... این جایگاه ، بله نیروی هوایی نیست اما صنایع موشکی هست ، نیروی دریایی نیست اما پهپادی هست ... (جهت اطلاع شما عرض کنم که یکی از مولفه های قدرت نظامی ایران که موشکی باشه ، میتونه تمام زیرساختهای صنعتی و عمومی منطقه ی خاورمیانه رو از بین ببره ؛ حالا اسرائیل دو در دو متری که چیزی نیست) - شما هم مجازی که باور نکنی چنین سطحی از توان فنی و صنعتی رو) ... این جایگاه قدرت با افراد محدود ، اینگونه که شما میگی نه تنها امکان نداره ، بلکه یک هزارم این هم نمیشد.

درسته ، حرفهای من از بیخ و بن ؛ ماست و کشک ... اما یه لینک بهت میدم ... چند سال پیش در گفتگوی ویژه ی خبر 22:30 شبکه ی دو سیما فردی با عنوان معاون اطلاعات سپاه یا اطلاعات سایبری سپاه (یا یه چیزی در همین مایه ها) ، چیزهایی رو شفاف کرد و مواردی رو به عنوان مثال توضیح داد ... شما این نتیجه گیری من رو برو با صحبتهای اون فرد مقایسه کن ، ببین چیز گزافه ایی گفتم که شوخی باشه یا نه؟؟؟
......................................................................................
[color=#ff0000]یه چیز رو اضافه کنم ، در اظهار نظرم در مورد توان موشکی ، من تمام زرادخانه ی ایران رو با دقت بالا حساب کردم و همچنین سیستمهای ضد موشکی منطقه رو لحاض نکردم ...[/color]
[/quote]

فکر میکنم بیش از این ادامه دادن این بحث تبدیل کردن اون به یک جدال بیهوده است... البته امیدورام به حساب نداشتن جواب نذاری، گرچه در هر گونه برداشتی آزاد هستید... فقط نکته ای که میخوام بگم اینه که خیلی با تصور منفی متن های بنده رو میخونی برای مثال در نقل قول اول به هیج وجه قصدم خطاب شما به عنوان فردی متوهم نبوده و نیست... با این حال اگر چنین برداشتی داشتی عذر میخوام ازتون...

شاید در فرصت مناسب تری و به شکل بهتری این بحث را دنبال کنیم...:)
موفق و سلامت باشید دوست عزیز...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hasanjj2' timestamp='1386965932' post='353066']
فکر میکنم بیش از این ادامه دادن این بحث تبدیل کردن اون به یک جدال بیهوده است... البته امیدورام به حساب نداشتن جواب نذاری، گرچه در هر گونه برداشتی آزاد هستید... فقط نکته ای که میخوام بگم اینه که خیلی با تصور منفی متن های بنده رو میخونی برای مثال در نقل قول اول به هیج وجه قصدم خطاب شما به عنوان فردی متوهم نبوده و نیست... با این حال اگر چنین برداشتی داشتی عذر میخوام ازتون...

شاید در فرصت مناسب تری و به شکل بهتری این بحث را دنبال کنیم... :)
موفق و سلامت باشید دوست عزیز...
[/quote]
دمت گرم من هم به هیچ عنوان ، حال و حس ادامه اش رو نداشتم ...
شما اولین نفری نیستی که من سر مقایسه ی کل مملکت با چند جا و مکان باهاش جر و بحث کردم ، تا حالا ... همیشه هم میدونم که طرف رو به روی من کوتاه بیا نیست ، ولی باز هم چون مملکتم رو دوست دارم ادامه میدم ...
فقط همین قدر رو بهت بگم که من اونقدر نا به کاری و حماقت سیستمی و اشتباه محض و دله دزدی و پارتی بازی و رفتار نادرست و اینها دیدم که جنابعالی به کل زندگی ات ندیدی ... اگر قراره به خاطر این جور چیزها ، همه رو به یه چوب برونیم ؛ پس من الان مستحق ترم به نوع تفکر شما تا خود شما ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='miniair' timestamp='1386925426' post='352960']
سلام
ممنون از شما جناب EMP
من یه سوال داشتم
سیستمهای نظامی معمولا با چه زبانهایی و روی چه سیستمهایی پیاده سازی میشن.
از پایین ترین تا بالاترین سطح.اشاره به زبان سی و سی پلاس پلاس کردین.از این زبانها برای پیاده سازی هوش مصنوعی استفاده میشه یا تنها به منظور عکس العمل به رویدادهای خواسته شده ؟
اگه بشه یه بحث مفصل داشته باشین تا توجیه بشیم.
با سپاس
[/quote]
درود به جناب miniair
خوب سامانه های نظامی معمولا با سخت افزارها و نرم افزارهایی پیاده می شوند که امتحان خود را پس داده باشند کسی برای یک سیستم نظامی نمی تواند ریسک پذیری داشته باشد. سالها بود که زبانهای ابجکت اورینتد مثل C++ وجود داشتند ولی سیستمهای نظامی و هوانوردی استاندارد DO-178B را داشتند و همگی بلاک اورینتد بودند تا اینکه در سال 2008 استاندارد DO-178C آمد که استفاده از زبانهای OOP را هم مجاز می داند.
زبان C و زبان C++ از قوی ترین زبانهای کامپیوتری هستند و زبان پایه حساب می شوند و امروزه پردازنده ها را طوری می سازند که این زبان ها را بهتر اجرا بکنند و با این زبانها هر کاری می توان کرد. تقریبا تمام سیستم عامل ها به این زبان ها نوشته شده اند. تنها در زبان C است که اگر اندیس لوپ را unsigned تعریف بکنید، عمل به روز رسانی ایندکس و پرش به جای مناسب همزمان انجام می شود و سرباره لوپ در معماری تراشه های اینتل کاهش می یابد. یا میکروکنترلر قدیمی Atmega128 را ویژه اجرای برنامه هایی که با کامپایلرهای C بوجود آمده اند درست کرده اند.

اما در مورد پیاده سازی برنامه ها با این زبانها:
1. برنامه های علمی بیشتر به زبانهای Fortran و JAVA و Python و ... هستند تا C وC++ زیرا زبان Fortran از C به دلیل نداشتن Aliasing و ساختار کامپایلر سریعتر است و بقیه زبانها هم که از C خیلی کند تر هستند، زبانهای امنی هستند برخلاف C. برای مثال ما در JAVA اساسا Pointer نداریم به همین دلیل ارجاع خطرناک به حافظه هم نداریم و در نتیجه سیستم Crash نمی کند اما ناف C را با Pointer بریده اند. مشهور است که می گویند با Fortran می توانید به انگشتهای خود شلیک بکنید ولی C از شما می پرسد که حالا که انگشتهای شما را نابود کردم می خواهید که به سر شما هم تیر اندازی بکنم؟
2. در مورد هوش مصنوعی باید بگویم که با هر زبانی می تواند پیاده بشود ولی اگر قرار است زبانی به اجزاء سخت افزار دسترسی داشته باشد آن زبان C است در غیر این صورت بهتر است از زبان دیگری استفاده شود اگر سرعت اجرای بالا نیاز نیست.
3. برای پیاده سازی برنامه های Event Driven هم که شما به آن با نام عکس العمل به رویداد ها اشاره کردید، باز با هر زبانی ممکن است و این بستگی دارد که این عکس العمل در چه حدی در چه سرعتی و بر روی چه مدیایی است. مثلا اگر قرار است که یک سری شیر با سرعت باز و بسته بشوند شاید جاوا کافی باشد اما اگر قرار باشد که یک کار بسیار سنگین پردازشی با دسترسی عمیق به سخت افزار انجام بشود، باز گزینه ما C خواهد بود.
4. تقریبا 99 درصد برنامه های سیستمهای میکروکنترلری به زبان C است.
نکته: استفاده از زبان C باید با احتیاط بسیار زیاد انجام بشود و کمترین سهل انگاری موجب ایجاد خطرهای نهفته ای می شود که در تست ها ممکن است خود را نشان ندهند. به همین دلیل بهتر است که از زبانهای امن تر استفاده بشود. به عبارت دقیق تر زبان C اصلا Type safe نیست.
علاوه بر موارد بالا زبان C دارای باگ ذاتی ایندکس است که باعث می شود در کامپایلرهای مختلف یک برنامه شکل های مختلفی به زبان ماشین ترجمه بشود که از نظر کارکرد با هم متفاوت هستند!!!
در آمریکا زبان ADA در مراکز نظامی خیلی مورد استفاده است که یک دلیل آن این است که تقریبا امنیتی بیش از Fortran دارد و زبانی بسیار خوانا است بر خلاف C و علاوه بر آن دارای قابلیت بسیار مناسب پردازش موازی. یک دلیل شباهت syntax زبان VHDL به ADA هم این است که تعدادی از بوجود آورندگان VHDL از برنامه سازان با زبان ADA بوده اند و قرار بود این زبان به چشمان انهایی که بر ADA مسلط هستند آشنا بیاید تا کمتر نیاز به آموزش باشد.

[quote]دکتر نوابی گفته بودند VHDL برای وزارت دفاع طراحی شده،ولی نگفتند خودشون هم جزو تیم طراحی بودند!!!!!![/quote]
خوب احتمالا فروتنی کرده اند. در امریکا خیلی از پروژه هایی که در دانشگاهها انجام می شود مربوط به وزارت دفاع است و معمولا پروژه هایی که صنعت علاقه ای به گرفتن انها را ندارد به دانشگاهها داده می شود. این هم یکی از همین پروژه ها بوده است احتمالا. البته من الان یادم نمی آید که منبع من در مورد این قضیه چه چیزی بود. آلزایمر گرفته ام احتمالا. پیری و هزار درد و مرض.
  • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با عرض پورش من از مقوله نرم افزار و الكترونيك چيز زيادي نميفمم 3 تا سوال داشتم دوستان لطف ميكنيد به زبان فارسي روان جواب بديد خصوصا جناب اي ام پي
1 . ايا از لحاظ تئوري ايا ما ميتونيم نرم افزار پرواز هواپيما هاي بال پرنده رو از كامپيوتر پرواز ار كيو برداريم و به قولي بومي سازيش كنيم
2. اين كار چقدر طول ميكشه و چه پيش نياز هاي داره ؟
3. پردازشگر خاصي يا اصولا تكنولوزي سخت افزاري خاصي اين نوع كامپيوتر ها دارن ؟ كه ما براي بال پرنده خودمون بايد تهيه كينيم و يا با همين سيستم هاي موجود ممكنه ؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='EMP' timestamp='1386967219' post='353078']
نکته: استفاده از زبان C باید با احتیاط بسیار زیاد انجام بشود و کمترین سهل انگاری موجب ایجاد خطرهای نهفته ای می شود که در تست ها ممکن است خود را نشان ندهند. به همین دلیل بهتر است که از زبانهای امن تر استفاده بشود. به عبارت دقیق تر زبان C اصلا Type safe نیست.
[/quote]
البته من در تکمیل صحبتهای دوست عزیز (بیشتر برای علاقه مندان کلمات کلیدی هست تا برن جستجو کنن)عرض کنم که روشهائی که برای تست و بررسی نقاط ضعف یه برنامه استفاده میشه معروف به fuzzing هستند و ایرادات رو به کمک kit های استانداردشده ای بررسی میکنند.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='death' timestamp='1386972028' post='353105']
با عرض پورش من از مقوله نرم افزار و الكترونيك چيز زيادي نميفمم 3 تا سوال داشتم دوستان لطف ميكنيد به زبان فارسي روان جواب بديد خصوصا جناب اي ام پي
1 . ايا از لحاظ تئوري ايا ما ميتونيم نرم افزار پرواز هواپيما هاي بال پرنده رو از كامپيوتر پرواز ار كيو برداريم و به قولي بومي سازيش كنيم
2. اين كار چقدر طول ميكشه و چه پيش نياز هاي داره ؟
3. پردازشگر خاصي يا اصولا تكنولوزي سخت افزاري خاصي اين نوع كامپيوتر ها دارن ؟ كه ما براي بال پرنده خودمون بايد تهيه كينيم و يا با همين سيستم هاي موجود ممكنه ؟
[/quote]
پاسخ1: بله می توانیم اگر دانش فنی کنترل بال پرنده در دسترس خودمان نباشد، آن را از روی مدار های RQ برداریم.
پاسخ 2: بسته به تیم مهندسی معکوس دارد. برای ترکیبی از مهندسین هوا فضای ماهر و مهندسان حرفه ای کامپیوتر علاقه مند این کار حداکثر 6 ماه زمان می برد.
پاسخ 3: با همین سیستمهای موجود ممکن است. البته اگر قرار باشد که کامپیوتر صنعتی ساخته بشود باید پشتیبانی خوبی از قطعات وجود داشته باشد که برای شرکتهای کوچک خصوصی ممکن نیست.
  • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون جناب اي ام پي

بنده خدا اين سهيل خودش رو ميكشت پس احتمال داره ما به زودي شاهد پرواز يه بال پرنده از سوي ايران باشيم
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فرمانده نیروی دریایی سپاه از استقرار پایگاه‌ هواپیماهای بدون سرنشین این نیرو در شرق، شمال و غرب تنگه هرمز خبر داد و گفت که پرواز پهپادهای سپاه علاوه بر تنگه هرمز، در شمال خلیج فارس نیز به صورت دائم برقرار است.

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، در خصوص توانمندی‌های این نیرو در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین، اظهار داشت: نیروی دریایی سپاه به صورت مستقل از نیروی هوافضای سپاه، فرماندهی پهپادهایش را برعهده دارد و از انواع مختلف پهپادها با اولویت مراقبت و شناسایی و عملیاتی استفاده می‌کند.

وی تصریح کرد: ما الان در شرق، شمال و غرب تنگه هرمز استقرار پایگاه پهپادی و بر فراز آن پرواز دائم داریم، در منطقه شمال خلیج فارس هم همین روال برقرار است.

[center][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10275/13910814000413_PhotoL.jpg[/IMG][/center]

[center][b]نقشه جغرافیایی تنگه هرمز و جزایر اطراف آن[/b][/center]

فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: روند پهپاد‌های عملیاتی ندسا به این صورت است که از همان موشک‌هایی که روی شناورها و یا سواحل داریم، از روی پهپادها برای زدن اهداف نظامی در دریا استفاده کنیم.

فدوی در خصوص پهپادهای انتحاری نیز گفت: وقتی به فناوری پهپاد دست پیدا کنید نوع کاربری آن یک تاکتیک است نه یک استراتژی. تاکتیک را فردی که در صحنه عملیات است بنا بر اقتضای شرایط عملیاتی تعیین می‌کند که به عنوان مثال یک پهپاد مانند یک موشک عمل کند.

وی با بیان اینکه موشک‌های کروزی که بر روی این پهپادها نصب می‌شود موشک‌های داخلی است که بر روی شناورهایمان نصب و یا در ساحل از آن استفاده می‌کنیم، اظهار داشت: ما الان بر روی شناور، ساحل و بالگردهایمان موشک‌های ضدناو داریم. لذا موشک‌های بُرد متوسطی که قریب به اتفاق نیازمندی‌های ما را تامین می‌کند را می‌توانیم روی پهپادهایمان نیز نصب کنیم و روند آن در حال انجام است.
منبع : [url="http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930220000354"]http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930220000354[/url]
  • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
موشک کروز روی پهپاد؟؟؟ کدوم پهپاد؟ فکر نکنم از سدید سنگین تر را بتونن حمل کنن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر بتونیم کل ساحل خلیج فارس و دریای عمان و بخشی از اقیانوس هند رو پوشش بدیم بعدش نوبت میرسه به مرزهای شرقی و غربی...
یه برنامه دقیق و منسجم برای ایجاد پایگاهها و توسعه این پرنده ها لازمه....به امید خدا که هست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط jotter
      گاهی به پهپادهای پرتاب شونده از زیردریایی
      با توجه به توان و کارایی اثبات شده زیر دریایی های پنهان کار و بومی ایران، مجهز شدن این تجهیزات به پرنده های بدون سرنشین کابوسی برای نیروهای بیگانه حاضر در منطقه خواهد بود.
      به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، پرنده های بدون سرنشین در نقش های مختلف از جمله شناسایی، جاسوسی و اکتشاف، جنگ افزار های برگزیده ارتش های امروز دنیا هستند که دارای جایگاهی تسخیر ناشدنی در جنگ های مدرن می باشند.
      مزیت بدون سرنشین بودن، در کنار ویژگی های کوچکی، سبکی و ارزانی و همین طور قابلیت اطمینان پذیری بالا، به این وسایل امکان می دهد تا بیشتر از هر وسیله دیگری برای مقاصد گفته شده مناسبت داشته باشند. هر چند که پهپاد ها، در حین انجام ماموریت بسیار کارآمدند، ولی در برخی از اوقات، استفاده از آنها به دلیل بعد مسافت و همین طور بزرگی و گستردگی تاسیسات پرتاب و بازیافت و ایستگاه زمینی، مشکلاتی را پیش روی می آورد که از آن جمله می توان به آسیب پذیری تاسیسات در مقابل آتش احتمالی دشمن، ایجاد خطر برای گروه انجام عملیات و همین طور لو رفتن محل استقرار نیروهای خودی اشاره کرد. با توجه به این موضوع اگر بتوان پهپادها را به شکلی مخفیانه وکار آمد و در فاصله مناسب از دشمن دریافت و بازیافت کرد، بالا رفتن قابلیت اطمینان پذیری پیش و پس از انجام عملیات، کارایی وسیله را دو چندان خواهد ساخت و از این طرف دیگر نیروهای خودی نیز از ایمنی کافی برخوردار خوهند بود. گزینه ای که قادر است تمام این نیازمندیها را برآورده کند، واگذار کردن نقش پرتاب و بازیافت و همین طور ایستگاه کنترل زمینی به زیر دریایی هایی است که قادرند به شکلی رادار گریز وارد آب های دشمن شوند.
      در این مقاله به تلاش های صورت گرفته برای توسعه این دسته از پهپاد ها در نقاط مختلف جهان و معرفی نمونه های ساخته شده و طرح های در دست توسعه از آنها می پردازیم:

*پهپاد تک ماو
      پژوهشگران در سال 2005موفق به تولید پهپادی شدند که با قرار گرفتن در یک لوله می تواند،از زیر دریایی های رها شده و با رسیدن به سطح آب، پرواز کند. این پروژه که با پشتیبانی نیروی دریایی ایالات متحده انجام کرفته است،توسط پژوهشگران شرکت سامانه های اسپاوار به اجرا در آمده است. این پهپاد با قرار گرفتن در یک لوله سر بسته، به کمک یک گوی شناور از عمق 40 پایی به سطح آب رسیده و شناور می شود. در داخل لوله ساز و کارری تعبیه شده است که برای پرتاب کردن پهپاد، سرعت اولیه لازم رابه آن می دهد. پرنده بدون سرنشینی که در این سامانه مورد استفاده قرار گرفته است، یک ریز پهپاد تک ماو است که بالهای آن برای امکان پذیری قرار گرفتن در داخل لوله تا می شوند. گوی شناور در سطح آب که به وسیلهی یک سیم با زیر دریایی ارتباط دارد، در نقش ایستگاه کنترل زمینی آن نیز ظاهر می شود. همین طور وظایف فرمان و کنترل را پیش از پرتاب می توان با خالی کردن هوای داخل این بویه، آن را به زیر آب کشیده و با زیر دیایی به خارج از منطقه عملیات جابه جا کرد. پرنده بدون سرنشین به کار رفته نیز پس از انجام عملیات در داخل دریا سقوط خواهد نمود.
      پهپاد تک ماو که توسط نیروهای اشغال گر امریکایی در عراق مورد استفاده قرار گرفته استف قاد به پرواز با سرعتی معادل 80 کیلونتر بر ساعت بوده و تا 30 دقیقه می تواند پرواز خودگردان انجام دهد . تک ماو توسط شرکت پژوهش های کاربردی واقع در آلبوکرک، نیومکزیکو طراحی و ساخته شده است. ویژگی های طراحی این وسیله به شکلی است که با پرتاب شدن از زیر دریایی های سرنشین دار و بدون سرنشین همخوانی خوبی دارد.

*پهپاد اسکن ایگل
      پژوهشگران در سال 2006 نسخه ای از پهپاد اسن ایگل را طراحی کرده اند که قابلیت پرتاب شدن از هواپیما را دارد. این نسخه جدید به طوری تغییر یافته است تا بتواند از محفظه بمب هواپیماهای بمب افکن و یا زیر دریایی و همین طور از لوله اژدرمانندی زیر دریایی ها شلیک می شود، پرتابرگردد. برای بازیافت این وسیله می توان از شنورهای سطح آب و یا گارد ساحلی استفاده کرد.همین طور می توان لوله هایی که پهپاد از آن پرتاب می شوند را از راه دور غرق کرد.
      لوله اژدر مانند کوچک پس از پرتاب شدن از زیر دریایی به سطح آب آمده و پهپاد اسکن ایگل را پس از باز شدن بال های آن تا ارتفاعی پرتاب می کندکه پرنده بتواند به پرواز خود ادامه دهد. پهپاد اسکن ایگل که 40 پوند وزن دارد قادر است ماموریت هایی را تا 20 ساعت به انجام برسناد. شعاع عملیاتی این وسیله از زیر دریایی تقریبا برابر با شعاع عملیاتی آن در صورت هدایت از سطح زمین است.

*پهپاد وولانس
      در ماه گذشته، پژوهشگران آلمانی با استفاده از طرح موجود علاءالدین، پهپادی را طراحی کرده اند که به جای پرتاب به کمک دستف می تواند از ساز و کاری که در برجک دیده بانی زیر دریایی تعبیه شده، پرتبا گردد. دست کم می توان سه عدد از پرنده های بدون سرنشین وولانس رابا قرار دادن در محفظه های بسته در زیر دریایی، نگهداری کرد. این پرنده ا بوسیله ی پرتاب کننده هایی تا شونده پرتاب می شوند که در برجک دیده بانی زیر دریایی های پرسکوپ دار قرار گرفته اند. از طرف دیگر می توان به جای استفاده از پریسکوپ و یا پرتاب کننده های پهپاد وولانسف از مسلسل در این مکان استفاده کرد.
      برای پرتاب پهپاد وولانس، لازم است زیردریایی به عمق استفاده از پریسکوپ وارد شده و دریچه برجک خود را باز کند. در این صورت پرتاب کننده هواپیما که به شکلی جالب هواپیمای با بالهای تا شده را به همراه دارد، از هم باز شده و این وسیله ی کوچک را پرتاب می کند. پس از انجام این کار دریچه برجک بسته شده و خلبان پرنده با فرو رفتن زیر دریایی در زیر آب، ‌به کنترل آن می پردازد. برای برقراری ارتباط ، آنتنی بلند از بدنه زیر دریایی خارج شده و وظیفه ی ارسال فرامین و دریافت داده ها را انجام می دهد. در این روش نیازی به بازیافت کردن تجهیزات پرتاب کننده پرنده نیست و از طرف دیگر، سرعت عمل نیز بسیار بالاست. مشکل موجود در این طرح، ضرورت بالا آمدن زیر دریایی به عمق پیرسکوپ است.
      پهپاد وولانس به مانند علاء الدین قادر است تا پیش از خالی شدن باتری ها، تا یک ساعت عملیات انجام دهد. از جایی که تنها راه بازیافت پرنده بازگشت زیر دریایی به سطح اب است، این سامانه را می توان یک بار مصرف تلقی کرد. سرعت بیشینه وولانس90 کیلومتر در ساعت است که اغلب به دلیل خارج شدن از خط دید، در طول یک ساعت می تواند تا شعاع 30 کیلومتری از زیر دریایی مادر دور شود. این وسیله برای زیر دریایی هایی که در آنها مورد ساتفاده قرار می گیرد، یک برگ برنده به شمار می آید، چرا که زیر دریایی ها در هنگام فرو رفتن در زیر آب اطلاعی از دنیای اطراف خود ندارند. همینطور به دلیل سرعت کم، زیر دریایی های غیر اتمی در زیر اب قادر نیستند، دشمنان خود را در محیط اطراف شناسایی کرده و برای مقابله سریع و مؤثر با آنها درست به انجام کاری بزنند.با مجهز شدن زیر دریایی ها به این وسایل، امکان تبدیل شدن آنها به جنگ افزار هایی هراس انگیز وجود خواهد داشت.
      هر چند که پهپاد های وولانس تقریبا غیر قابل ردگیری هستند، ولی به دلیل فرو فرستاده شدن تصاویر ویدئویی در باند سی توسط این وسایل به زیردریایی ، امکان به خطر افتادن زیر دریایی مادر وجود خواهد داشت. بالگرد های ضد زیر دریایی مدرن امروزی با استفاده از سامانه های سونار خود قادر خواهند بود با استفاده از این امواج ، این زیر دریایی ها را به اسانی مورد هدف قرار دهند.

*پهپاد کورمورنت
      در سالهای گذشته، طراحی و ساخت پهپادی در دارپا مورد توجه قرار گرفته است که قادر است پس از پرتاب از زیر دریایی و انجام عملیات، بازیافت شده و دوباره مورد استفاده قرار گیرد. طرح اولیه این پهپاد دگردیسی پذیر که کورمورنت نام دارد، توسط مهندسان شرکت لاکهید مارتین داده شده است.
      نقاط حساس این پرنده از جمله ورودی های هوایی آن در هنگام پرتاب توسط روکشهایی انعطاف پذیر آب بندی می شوند. برای جلوگیری از پاره شدن این پوشش، درون بدنه پهپاد،با نیتروژن تحت فشار قرار می گیرد. این پرنده از لوله های پرتاب موشک های بالستیک قاره پیما نظیر ترایدنت قابل پرتاب بوده و از پس از پرتاب بر روی سطح آب شناور خواهد شد. با جدا شدن روکش های محافظ سوراخ های بدنه در سطح آب، موتور جت به کار خواهد افتاد و پرنده به تدریج از سطح آب جدا خوهد گشت. پس از انجام عملیات می توان پرنده را بوسیله شناور شدن در سطح آب و یا استفاده از چتر بازیافت کرد.
      این پرنده را می توان برای مقاصد شناسایی و یا تهاجمی به کار گرفت که با توجه به محموله ای که برای آن در نظر گرفته، مشخص می گردد. بدنه این وسیله از تیتانیوم ساخته می شود که علاوه بر مقاوم بودن در برابر خوردگی، می تواند در برابر شلیک شدن موشک از حفره داخل آن نیز از خود پایداری نشان دهد. بر خلاف موشکهای بالستیک که محل اختفای یزر دریایی مادر را بر ملا می کنند، این وسیله باعث لو رفتن ایستگاه زمینی خود نخواهد شد.
      نکته جالب درباره بازیافت این وسیله استفاده از یک ربات زیر دریایی است که بر زیبایی کار و در عین حال پیچیدگی آن می افزاید. انجام اولین آزمایش ها در مورد امکان پذیری ساخت چنین وسیله ای در اواخر سال 2008 آغاز خواهد گردید.

تحلیل
      جایگاه پهپاد های پرتاب شونده از زیر دریایی در راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی
      با توجه به تهدیدات روز افزون دشمنان خارجی و از طرف دیگر فزونی گرفتن توان علمی و فنی کشور مان در زمینه نظامی و غیر نظامی، استفاده از جنگ افزار های پیشرفته و غافل گیر کننده مسلما قنشی کلیدی در به هم زدن محاسبات دشمنان از منظر پیش گیری و همین طور زمین گیر کردن آنها در صورت حمله احتمالی خواهد داشت. خمان گونه که گفته شد، ویژگی پنهان کاری زیر دریایی ها در ترکیب با مزیت های فوق العاده پرنده های بدون سرنشین، کلید حل بسیاری از مشکلات موجود در عملیات های شناسایی و جاسوسی است. با توجه به توان و کارایی اثبات شده زیر دریایی های پنهان کار و بومی ایران، مجهز شدن این تجهیزات به پرنده های بدون سرنشین می تواند کابوسی برای نیروهای بیگانه حاضر در منطقه تبدیل گردد و کار را برای حضور آنان در این مناطق به مراتب مشکل تر کند.
      با توجه به این موضوع دامنه شناسایی و جاسوسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به یک باره گسترش چشم گیری خواهد بافت، به طوری که بنا به تحلیل کارشناسان امنیتی غوغاسالار رژیم صهیونیستی «حتی استفاده از گزینه دریایی مدیترانه نیر در اقدام تلافی جویانه ایران در برابر تهاجم احتمالی، وجود خواهد داشت.»
      از طرف دیگر با توجه به توسعه فناوری یاد شده، استفاده از آن در آب های سرزمینی ایران زنگ خطری برای مسئولان امر خواهد بود،‌ چرا که در صورت پیش بینی نکردن این امکان و مقابله پیشاپیش با آن،‌ امکان هر گونه درز اطلاعاتی از تاسیسات ساحلی و فرا ساحلی وجود خواهد داشت.
      شایان ذکر است که جاسوسی به کمک پرنده های بدون سرنشین کوچک بسیار موثرتر از تصویر برداری هایی که از منابع ماهواره ای انجام می گیرد خواهد بود. هر چند که دشمن در موقعیتی نیست که توانایی حمله از پهپادهایی با این ویژگی را داشته باشد، ولی در راهبرد دفاعی آینده جمهوری اسلامی باید، حضور احتمالی این وسایل را هم پایه جنگ افزارهایی چون موشک های کروز دور برد، جدی گرفت.
      منبع:
      www.globalsecurity.com
      www.theregister.co.uk
      www.strategypage.com
      http://mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=14040
    • توسط EMP
      MotionDSP video presentation در سال 2010
      [b]گرد آوری شده مخصوص سایت میلیتاری[/b]
      حتما فیلمهای تهیه شده توسط پهبادهای ایرانی از ناوهای هواپیما بر آمریکایی را در اینترنت یا صدا سیما مشاهده کرده اید. با یک نگاه می توان فهمید که این فیلمها مشکل لرزش و کیفیت و رزولوشن پایین دارند. اهمیت رزولوشن وقتی خود را نشان می دهد که مفسرین خبره تصاویردر واحدهای اطلاعات و شناسایی یا مفسرین رکن دو را به اشتباه انداخته یا باعث غیر قابل تفسیر کردن تصاویر می شود. همچنین حتما شنیده اید که از دوربین های تجاری سونی در ماهواره های ایران برای تصویر برداری استفاده شده و کیفیت تصاویر ارسالی آنها بسیار پایین است.

حتما در فیلم های هالیوودی دیده اید (حتی اخیرا در یک سریال تلویزونی پلیسی داخلی هم دیده شد که از انعکاس تصویر مجرمی بر روی سپر ماشین تصویر کامل او را ساختند و ....!!) که یک پلیس با استفاده از نرم افزار از روی یک عکس کم کیفیت جزئیاتی را بدست می آورد که منجر به پیدا کردن جانی می شود. تمام متخصصین برق و کامپیوتر (البته به استثناء آنها که در صدا سیما مشاور این سریالها هستند) می دانند که چنین چیزی مطلقا غیر ممکن و زاییده تصورات هالیوودی است زیرا در یک عکس کم کیفیت داده ای وجود ندارد که بر اساس آن بتوان تصویر بهتری ساخت.

خوب پس راه حل چیست؟
      آمریکایی ها هم در عراق و افغانستان مشکل مشابهی دارند!!! شرکت MotionDSP [b]ابر رایانش را بکار گرفته[/b] تا محصولی را برای نیروهای آمریکایی فعال در عراق و افغانستان تهیه کرده تا آنها بتوانند فیلمهای کم کیفیت پهباد های خود را تبدیل به تصاویر و فیلمهای با کیفیت بهتر بکنند.
      http://www.motiondsp.com/sites/default/files/MotionDSP_Ikena_ISR.pdf
      ایده محصول بسیار ساده است:
      هنگامی که از یک هدف فیلم تهیه می کنیم تعداد زیادی تصویر از آن بدست می آید به ویژه اگر نرخ فریم در ثانیه بالا باشد، نکته جالب این است که نویز کوانتیزیشن ناشی از رزولوشن بد دوربین بد کیفیت و گرد غبار و ... موجود در هوا در هر تصویر داده های متفاوتی را حذف می کند و بعضی داده های مفید را که در فریم قبلی حذف شده بوده را نمایش می دهد. کافی است که با استفاده از یک الگوریتم داده های مفید چندین فریم را در یک فریم گرد آوری کنیم و به این ترتیب یک تصویر پر رزولوشن از یک دوربین ارزان قیمت بدست آوریم. ایراد این الگوریتم ها کند بودن آنها است که شرکت MotionDSP با استفاده از توان پردازشی خیره کننده کارتهای گرافیکی NVIDA به عنوان کمک پردازنده برای پردازنده اصلی نرم افزاری ساخته که قادر به این کار است. در واقع اینجا ابر رایانش به کمک سبکتر کردن پهباد ها و ماهواره ها آمده است کافی است که سرعت انتقال تصاویر را در تله متری سریعتر بکنیم و به تعداد فریم بیشتری را در ثانیه ارسال بکنیم تا بتوانیم عکسها و فیلمهای پر رزولوشن داشته باشیم. پیاده سازی این الگوریتم ها در ایران نیز کاملا امکان پذیر است و هم برای پهبادهای آینده و هم تصاویر تهیه شده قبلی قابل استفاده خواهد بود.
    • توسط MR9
      شکار برفراز خلیج پارس

سیستم های Triton مشابه سیستم های به کار رفته در Lockheed EP-3 هست که به منظور شناسایی و طبقه بندی سیگنالهای ضعیف راداری است.این هواگرد با این قابلیت قادر است تا این سیگنال‌ها را به صورت سه بعدی شناسایی و تعیین موقعیت جغرافیایی کند و به برنامه ریزان ماموریت این امکان را می‌دهد تا به یک نمایه مشخص ازنظم الکترونیکی از نبرد دست یابند , یا هواپیماها و .... را خارج از محدوده رادارهای پدافند هوایی دشمن نگه دارد. شناسایی و مکان‌یابی منبع سیگنال‌های راداری نیز می‌تواند برای قرار دادن کشتی های نظامی در موقعیت های هدفگیری مناسب استفاده شود. گیرنده‌های باند فرکانسی پایین و بالا یک قابلیت multi-INT را به این هواگرد اعطا خواهد کرد که در سال ۲۰۲۱ به میدان خواهد امد.

Iran's Revolutionary Guard shoots down US drone
      U.S. drone shot down by Iranian missile in international airspace: U.S. source

پی نوشت :
      با تشکر از برادر عزیز remo بابت ارسال اطلاعات فنی در بروزرسانی

• توسط mehran55
      بنام خداوند بخشنده مهربان

با سلامی دوباره به دوستان عزیز میلیتاریست
      در جریان بازدید از نمایشگاه اقتدار 40 در بهم ماه 1397 در حین بازدید از غرفه پهپادها ، با توجه به اینکه مسئول غرفه علاقه بنده به پهپادها رو مشاهده کردند ، یک کتاب رو به بنده هدیه دادند که به چگونگی روند شکل گیری یگان پهپادی سپاه می پرداخت.
      با کسب اجازه از مدیران محترم انجمن و در راستای پرداخت ذکات علم ، مطالب و محتوای این کتاب 188 صفحه ای رو به تدریج و در قالب این تاپیک خدمت سایر دوستان خودم تقدیم میکنم :

پهپاد در دفاع مقدس
      روند شکل گیری و نقش آفرینی یگان پهپاد سپاه در دفاع مقدس

مقدمه -
      اگر چه از سالهای پیش از جنگ ، پرنده های هدایت پذیر از راه دور ( پهپاد ) به عنوان ابزار اطلاعاتی در ارتش های جهان از جایگاه خاصی برخوردار بودند ، اما در ارتش ایران ( قبل از پیروزی انقلاب اسلامی) محلی از اعراب نداشتند ؛ و گفته می شود که چند فروند از پهپاد های هدف در یکی از پایگاه های نظامی دیده شده که در دوران دفاع مقدس هیچ مأموریتی از خود نشان ندادند.

پهپاد هدف BQM-74 Chuker

ضرورت بکارگیری پهپادهای شناسائی دقیقا از روزی مطرح شد که فرماندهان جبهه های جنگ با چالشی به نام محدودیت پروازی هواپیماهای شناسائی RF-4 ارتش روبرو شدند و از عکس هوائی به عنوان مهمترین و قابل اتکاترین وسیله کسب اطلاعات و شناخت موقعیت دشمن در صحنه نبرد محروم شدند.

فتو فانتوم نهاجا (RF-4E)

به دنبال تحریم های اقتصادی - تسلیحاتی ، نیاز جبهه های جنگ به عکس هوائی و نگرانی فرماندهان از نبود وسیله جایگزین ؛ نیروهای مومن ، متعهد و جوان مراکز تحقیقاتی دانشگاهی ؛ بر آن شدند تا در جهت تأمین جایگزینی برای آن به فکر چاره باشند. قرار داشتن کشور در تحریم های اقتصادی - تسلیحاتی آمریکا و دنیای غرب از یک طرف و تصویب عملیات استانچ علیه جمهوری اسلامی ، امکان دستیابی به پهپادهای نظامی را برای سپاهیان اسلام طولانی و یا غیر ممکن ساخته بود که رزمندگان برای تأمین آن هدف مجبور به ساخت و ارتقای هواپیماهای مدل شدند.

واحد اطلاعات - عملیات قرارگاه خاتم الانبیاء (محوری ترین قرارگاه عملیاتی سپاه که کار سازماندهی ، هدایت و طرح ریزی عملیاتی قوای اسلام علیه نیروهای اشغالگر بعثی را بر عهده داشت ) در سال 1362 گرفتار چالشی مهم در زمینه کسب اطلاعات از مواضع دشمن شد.
      این واحد از روش های گوناگون از جمله عکسبرداری هوائی توسط هواپیماهای RF-4 و RF-5 ارتش جمهوری اسلامی ، گروه های پیاده شناسائی ، شنود مخابراتی و تخلیه اطلاعاتی اسرای جنگی به کسب اطلاعات از دشمن اقدام می نمود.

فتو تایگر نهاجا (RF-5A)

در سال 1362 پس از جلسه مشترک فرماندهان ارتش و سپاه و اعلام فرمانده نیروی هوائی ارتش مبنی بر وضع محدودیت پرواز برای هواپیماهای RF-4 به دلائل مختلف از جمله کمبود هواپیما و پر مخاطره بودن این نوع پروازها ، فرماندهان جنگ را به دنبال یافتن وسیله یا روش جایگزین رهنمون کرد.
      اگر چه خواستگاه اولیه ساخت پرنده های بدون سرنشین با رویکرد شناسائی و عکسبرداری هوائی مشخص و روشن نیست ، اما قدر مسلم این است که ابتدا شهید چمران در وزارت دفاع و سپس جهادهای دانشگاهی دانشگاه اصفهان ، دانشگاه صنعتی اصفهان ، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شیراز ، گام های اولیه را برای تأمین آن هدف برداشته اند که به لحاظ دستیابی دانشگاه اصفهان به موفقیت هائی ، روند پیگیری ساخت ، تولید و بهره برداری اطلاعاتی تا تشکیل " یگان پهپاد در سپاه" از آنجا آغاز گردید.

نیاز قرارگاه خاتم به اطلاعات از عمق نیروهای دشمن ، که تأمین آن توسط نیروهای پیاده شناسائی قابل اتکا نبود از یک طرف و عدم تأمین عکس های هوائی توسط ارتش از طرف دیگر ، نیاز به این پرنده را شدیدتر نمود.
      با انجام موفقیت آمیز اولین تست عملیاتی توسط این هواپیمای ساخت جهاد دانشگاهی دانشگاه اصفهان در نزدیک جزیره ماهی ( تحت نظر فرماندهان قرارگاه خاتم ) ، امید به جایگزین شدن این پرنده های بدون سرنشین به جای هواپیمای RF-4 پر رنگ تر شد و به دستور فرمانده سپاه به یگان هوائی سپاه ؛ تشکیل " گردان رعد " ( گردانی اطلاعاتی با هدف تأمین عکس هوائی ) ابلاغ گردید.
      این گردان ، با استقرار در شهر اهواز و سپس در پادگانی در نزدیکی جبهه های جنگ ، به گسترش ساختار و سازمان پرداخت و تلاش نمود جای عکس های هوائی ارتش را برای فرماندهان سپاه پر نماید.

اعضای گردان پهپادی رعد

ادامه دارد ...

------------
      پ.ن 1 : دوستانی که پسندیدند مثبت را فراموش نکنند.
      پ.ن 2 : با توجه به طولانی بودن مطالب و بخاطر جلوگیری از خستگی مخاطب در پست های بعدی به ادامه مطالب این کتاب خواهیم  پرداخت.
      پ.ن 3 : به دلیل رعایت امانتداری لازم است بیان نمایم که بخاطر جلوگیری از یکنواختی مطالب ، تعدادی عکس هم در لابلای مطالب تاپیک قرار داده ام که این عکس ها عموما مربوط به کتاب نبوده و توسط اینجانب انتخاب شده اند.
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.