Ahmad6644

تاپیک جامع دستاوردهای پهپادی ایران (گزارش ، تحلیل ، خبر و ... )

Recommended Posts

[quote name='mohammaddanger' timestamp='1386884925' post='352902']
سلام
زمان شاه که ساواک دست پخت سیا بود ، کلا ایستگاه های اطلاعاتی در اولویت بودند به سبک سیا که در هر منطقه وظیفه داشتند همه چیز رو رصد بکنند ولی بعد از انقلاب و تغییر متد ها و استفاده از دانش اطلاعاتی شوروی ، به احتمال زیاد در کنار همون ایستگاه ها سازمان یا بخشی مانند یا با وظایف جی آر یو ایجاد شده باشه . اصولا وظیفه یک سیستم اطلاعاتی مشاوره دادن به رئیس حکومت است قبل از مشاوره باید به آگاهی رسید و این ذات این تشکیلات هستش ....
در مورد بوروکراسی اداری و ساختار غیر بهینه تعدادی از مراکز لشکری و کشوری بنده هم بعضا همچین مسئله ای رو شاهد بودم و اعتراضی وارد نیست ....
[/quote]
فقط من همین قدر میدونم که بعد از انقلاب ، هیچ کپی کاری سیستمی از هیچ سیستم اطلاعاتی دنیا انجام نشده ... الگوهای مفید، چرا ؛ ولی کپیکاری و اینها نه (صحبتهای رهبر در دسترسه) ... مربوط به یه نهاد و تشکیلات خاص هم نمیشه ... دم و تشکیلات اطلاعاتی کشور گسترده تر از این حرفهاست ... :)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='013579' timestamp='1386885427' post='352906']
فقط من همین قدر میدونم که بعد از انقلاب ، هیچ کپی کاری سیستمی از هیچ سیستم اطلاعاتی دنیا انجام نشده ... الگوهای مفید، چرا ؛ ولی کپیکاری و اینها نه (صحبتهای رهبر در دسترسه) ... مربوط به یه نهاد و تشکیلات خاص هم نمیشه ... دم و تشکیلات اطلاعاتی کشور گسترده تر از این حرفهاست ... :)
[/quote]
سیستم های اطلاعاتی بدور از جامعه جهانی و اذهان عمومی بصورت پارتنر با یکدیگر همکاری میکنند ، مثلا علت اینکه غرب از جاسوسی های آمریکا یکه خورد این بود که خودشان و آمریکا را یک پارتنر درجه 1 حساب میکردند ، خود این شراکت در روش ها و دانش اطلاعاتی سبب پیشرفت سازمان اطلاعاتی هم میشه ...
نیازی هم به بحث نیست فقط باید کمی از اینترنت بیای بیرون و کتاب های مختلفی مانند وقایع نگار های جامعه اطلاعاتی ، خاطرات اشخاص اطلاعاتی شاخص و ... رو بخونی تا کمی با ابعاد این موضوع اشنا بشی ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mohammaddanger' timestamp='1386886432' post='352914']
سیستم های اطلاعاتی بدور از جامعه جهانی و اذهان عمومی بصورت پارتنر با یکدیگر همکاری میکنند ، مثلا علت اینکه غرب از جاسوسی های آمریکا یکه خورد این بود که خودشان و آمریکا را یک پارتنر درجه 1 حساب میکردند ، خود این شراکت در روش ها و دانش اطلاعاتی سبب پیشرفت سازمان اطلاعاتی هم میشه ...
نیازی هم به بحث نیست فقط باید کمی از اینترنت بیای بیرون و کتاب های مختلفی مانند وقایع نگار های جامعه اطلاعاتی ، خاطرات اشخاص اطلاعاتی شاخص و ... رو بخونی تا کمی با ابعاد این موضوع اشنا بشی ...
[/quote]
اول از همه بگم که قشنگ توضیح میدی ... :mrgreen:
(مثبت نداشتم)
بله ، کاملاً صحیح هست اینی که میگی ، ولی در باب ایران کمی فرق میکنه ... بلاخره دستگاه اطلاعاتی کشور ، شعورش میرسه که به خودی نمیشه اعتماد کرد ، چه برسه به بیگانه ...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='EMP' timestamp='1386885380' post='352905']
درود به دوستان گرامی
باز من یک تاپیک را خواندم و نتوانستم جلوی صفحه کلید را بگیرم و این موارد را متذکر نشوم.
اول اینکه یک متن از یک جایی نقل قول شده که DO-178B را سیستم عامل خوانده است !!!!!!!!!!!!!!! باز حتما جایی مثل مشرق حماسه آفریده است در ترجمه.
[/quote]

سلام
جناب EMP ابتدا به خاطر مطالبی که نوشتید ازتون تشکر میکنم , اما در رابطه با متن فوق باید بگم که بنده اونو از لینک زیر برداشتم , قصد بنده فقط اشاره به حجم بالای کد های نوشته شده هست!

http://www.negarstan.com/knowledge/military-knowledge/aerial-and-missile-armament/979-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%86%D8%B3%D9%84-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%85-f-35-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AF%D9%88%D9%85

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SHAHABESAGEB' timestamp='1386889360' post='352921']
سلام
جناب EMP ابتدا به خاطر مطالبی که نوشتید ازتون تشکر میکنم , اما در رابطه با متن فوق باید بگم که بنده اونو از لینک زیر برداشتم , قصد بنده فقط اشاره به حجم بالای کد های نوشته شده هست!

[url="http://www.negarstan.com/knowledge/military-knowledge/aerial-and-missile-armament/979-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%86%D8%B3%D9%84-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%85-f-35-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AF%D9%88%D9%85"]http://www.negarstan...جم-f-35-بخش-دوم[/url]
[/quote]
درود به جناب شهاب ثاقب
قربان هیچ ایرادی بر شما وارد نیست. شما متن یک سایت فارسی را عینا نقل قول کرده اید که خیلی هم خوب است. ولی صد در صد مطمئن باشید که این ترجمه خداقل در مورد DO-178B کاملا غلط است.
من یک جایی متن ابراز نگرانی ژنرال آمریکایی را خوانده بودم ولی الان آدرس متن اصلی را یادم نیست که ارجاع بدهم. ژنرال آمریکایی دقیقا به برنامه سازی آشنایی داشت و ابراز نگرانی می کرد که این برنامه 8 میلیون خطی الان دقیقا معلوم نیست که چه کارهایی را نمی تواند بکند و آن را دارای بمبهای پنهان می دانست که به صورت غیر عمدی بوجود آمده است.
همین الان من دارم روی یک پروژه غیر نظامی کار می کنم که فقط نیم میلیون خط برنامه است و از این نیم میلیون تا به حال بیش از 30 خطای بسیار فاحش برنامه سازی را رفع کرده ام در حالی که این نرم افزار برای 46 سال است که دارد استفاده می شود!!!!!! و پایه و پدر خیلی از نرم افزارهای مشابه در دنیا است!!!
واقعا تست یک برنامه بزرگ اگر مدیریت درستی بر ساخت آن نباشد کار بسیار سختی است. همین DO-178B هم بی نقص نیست و از نقایص خفن آن این است که نرم افزار را جداگانه تست می کند و به کارکرد آن درون سیستم کاری ندارد !!

[quote] خیلی دوست دارم بدونم که نوشتن این برنامه چه قدر زمان (روز-ساعت-نفر) برده!
ممنون که ما رو از دانشتون بهرمند میکنید. [/quote]
در طول 46 سال صدها نفر به طور شبانه روزی روی آن کار کرده اند و در آن زمان هیچ کدام از روشهای مهندسی نرم افزار و معماری و غیره وجود نداشته است بنابراین متدولوژی آنها Code and Fix بوده مثل خیلی از برنامه های مشابه!!! هیچ کس تخمینی هم از این نفر ساعت نداره و اصولا کارهای علمی - محاسباتی انتها ندارند و آنقدر توسعه داده می شوند تا عناصر اصلی تیم پروژه به رحمت ایزدی بپیوندند :)
علت وجود عیبهای فراوان هم ان بوده که در زمان شروع پروژه از مهندسان نرم افزار استفاده نشده است و در ادامه هم همچنین و بعد از 2007 که پروژه به ایران منتقل شده است که کم کم سر و کله مهندسان کامپیوتر هم در آن پیدا شده است. البته کار من تصحیح برنامه این پروژه نبوده و من از سال 2012 وارد شدم تا متن آن را بهینه بکنم و سرعت اجرای آن را افزایش بدهم. ویرایش شده در توسط EMP
  • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='EMP' timestamp='1386890342' post='352924']
همین الان من دارم روی یک پروژه غیر نظامی کار می کنم که فقط نیم میلیون خط برنامه است و از این نیم میلیون تا به حال بیش از 30 خطای بسیار فاحش برنامه سازی را رفع کرده ام در حالی که این نرم افزار برای 46 سال است که دارد استفاده می شود!!!!!! و پایه و پدر خیلی از نرم افزارهای مشابه در دنیا است!!!
واقعا تست یک برنامه بزرگ اگر مدیریت درستی بر ساخت آن نباشد کار بسیار سختی است.
[/quote]
خیلی دوست دارم بدونم که نوشتن این برنامه چه قدر زمان (روز-ساعت-نفر) برده!
ممنون که ما رو از دانشتون بهرمند میکنید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hasanjj2' timestamp='1386883003' post='352876']
در این مورد هم که در اون سازمان کلا به یه شوخی شبیه بود... یعنی به غیر از اطلاعات یکی از ادواتی که از خارج خریداری شده بود و اون را داشتیم، و یکی از ادوات کشورپاکستان که اون هم از خارج خریداری کرده بودند و در یک بازدید اطلاعاتی از اون گرفته بودند، هیچ اطلاعی، تاکید میکنم هیچ اطلاعی فراتر از اطلاعات موجود در ویکی پدیا از سایر ادوات اون زمینه نداشتند... و وقتی من ازشون پرسیدم بخشی برای مثلا همین جاسوسی اطلاعات نظامی دارید فقط گفتند فکر خوبیه... متاسفانه اون جوری که شما میگید نبود... حالا شاید مشکل از این مرکز خاص باشه... انشاا.... که این طور باشه...

گرچه اون مرکز مسئول مستقیم ساخت و طراحی یکی از ادوات اصلی نظامی ایران بوده و هست...

یا علی...

پارسال بود، اما نهادش رو اجازه بدید نگم... فقط گفتم که نهاد پخ و حاشیه ای نیست... یعنی قبل از این که برم اونجا فکر میکردم دارم وارد یه شهر تکنولوژی میشم... اما متاسفانه شبیه تمام سازمان های دولتی دیگه... وقت ناهار و بحث های بیخود و حاشیه ای و وقت و نماز و غیره وغیره و غیره 90 درصد زمان کار کارمندان شریف رو به خودش اختصاص میداد...

من هم ابراز امیدواری کردم که انشاا... مشکل از همین یکی دو جا باشه...
[/quote]
دوست عزیز ... انصافاً دلم نیومد توی این ذهنیت منفی رهایت کنم ...
نقل قولی دیگر از جناب elo ...
[quote]همانطور که میدونید جوش و جوشکاری در زیر دریایی بسیار بسیار سخت، دشوار و در بالاترین سطح تکنولوژی جوشکاری برخورداره
بالطبع جوشکارهای پروژه طارق(901) در ابتدای کا برادران آخر معرفت و جوانمردی و پشتیبانی روسهای گرامی بودن که با امضای تحریم نظامی ایران توسظ پوتین دمشونو رو کول مبارک گذاشتن و به جایی برگشتن که از اول هم نمیباید از اونجا میومدن
در همان دوران بررسی راهکارهای دور زدن تحریمها و برطرف کردن کاستیها مبحث جوشکاری اونم در این سطح از تکنولوژی اونم در این شرایط(گرمای بندرعباس و شرجی هوا و از همه بدتر محیط بسیار بسته و خفه زیر دریایی بالاخص بین بدنه سفت و سخت و درون خود زیر دریایی
از اینها گدشته این جوش ها باید همه تستها و بالاخص تست رادیوگرافی و کرک رو بر مبنای NDT و منطبق بر استانداردهای مورد نیاز را میگدروند و باید هم در همه ابعاد هارمون میبود تا باعث تمرکز تنش نشه
میدونین که مثلا اگر در چند خط جوش تحت فشار هارمونی برقرار نباشه بطور خودبخود تنش بیشتر به خط ظعیفتر متمرکز میشه و خاصیت تمرکز تنش بوجود میاد واسه همینه که در طراحی های میکانیک و هوافضا و ... میکوشند سطوح هارمون و یکدست باشن و تا حد امکان از شیار ، خم ، درز ، سوراخ و.... بکار نبرن مگر اینکه ناچار باشن
در زیردریایی بخاطر تحت فشار بودن همه بدنه درصورتی که خطوط جوش در ورقه های بدنه هارمون و یکنواخت نباشن باعث تمرکز تنش در نقطه یا خط ظعیف شده و فاجعه به بار میاد
باتوجه به اهمیت حیاتی اینکار که کوچکتین احمال و کوتاهی در اون میتونست خدای ناکرده به یک فاجعه انسانی وحشتناک و یک آبروریزی بین المللی بسیار بد منجر بشه و با توجه به اینکه جوشکارها تقریبا به همه قسمتهای زیر دریایی میرفتن و به ناچار به همه نقشه ها دسترسی داشتن تصمیم بر این گرفته شد که ترجیحا این نیروها از بین متخصصین نیروهای نظامی ارتش و سپاه و وزارت دفاع و نیروی انتظامی انتخاب بشن با اولویت نیروی دریایی ارتش
ارزیابی های اولیه و آزمایشها و آزمونها و تست نمونه جوشها صورت گرفت و تیم بسیار بسیار زبده ای از بین جوشکاران خود نیروی دریایی ارتش انتخاب شد و مسیولین عمر به مقامات بالا گزارش کردند که با تشکر و سپاس از دیگر ارگانها نیاز به درخواست کمک از دیگر ارگانها نیست جالب اینجاست که میشه گفت همه کسانی که انمتخاب شدن در همون کارخانجات نیروی دریای در بندر عباس مشغول به کار بودن که همین ادامه کار رو بسیار هموارتر و روانتر کرد چه در بعد امنیتی و اطلاعاتی چه اسکان و حمل و نقل و چه دیگر مباحث مدیریتی و نظارتی (البته یکی دونفر از سایر پایگاه های نیرو نیز به جمع نفرات اضافه شد)
با مشخص شدن تیم فنی و کادر مدیریتی آموزشه وتمرینهای بسیار جامع و طولانی و فشرده ای برای آشنایی و بروز رسانی و هماهنگ کردن نفرات بالاخص برای هارمون کردن خطوط جوش و اهمیت کار و... برگزار شد
با یاد و نام خدا کارها شروع شد
سرعت و دقت و کیفیت کار بینهایت رضایت بخش و مطلوب بود
برخی از این عزیزان براستی عجوبه جوش بودند و خستگی و گرما و شرجی حتی ذره ای از سرعت کارشون کم نکرده و اونا مصمم و چرتلاش به کارشوئن ادامه دادند اما چیزی که باعث اذیت من شد
کم توجهی به برخی از این عزیزان بود
چند تای از این عزیزان که بصورت کارمند قراردادی نیرو بودند حتی دارای خانه سازمان و یا حقوق آنچنانی که بتواند جوابگوی نیازهای اولیه زندگیشان مثل اجاره کردن منزلی برای خانواده اشان هم نبودند و به همین دلیل خانواده هایشان در شهرستانهای بسیار دورتر زندگی میکردند
و متاسفانه توجه خاصی هم به آنها نمیشد ولی این عزیزان که به عشق خدمت آمده بودند و چند سالی میشد با همین شرایط برای نداجا کار میکردند بدون کمترین چشمداشتی و با تلاش مضاعفی میکوشیدند بهترین کارایی رو از خودشون ارایه بدن در حالی که با اون توانایی منحصر بفرد جوششون بیرون از مجموعه نداجا میتونستن درآمد بسیار بسیار بهتر و بیشتر و شرایط زندگی بسیار مناسبی داشته باشند
با تمام زحماتی که بی چشم داشت و با عشق متحمل میشدند بخاطر کارمند قرراردادی بودنشون متاسفانه گاها با این عزیزان برخورد مناسبی هم صورت نمیگرفت و موجب رنجش خاطر این بزرگواران میشد که این عزیزان با سعهخ صدر باور نکردنی تحملش میکردند
در همون روزها در بندر عباس بنده حقیر مسیولبخش کوچکی از یک پروژه دریایی (غیر نظاکی) رو به عهده داشتم ، در بحبوهه اون روزها کار خاصی پیش آمد که ما نیاز به جوشکاری پیچیده و در جایی سخت و با دسترسی حداقل بر روی یک سیستم هایدرولیک فشار بالا(250 بار) شدیم اما شرکت اروپایی مرتبط با اون سیستم ،شل و سفت کنیهای زیادی به خرج داد و پروژه رو با تاخیر چند ماهه مواجه کرد و هربار بهانه ای میتراشید و چون میدونست دستمون زیر سنگ اوناست تاقچه بالا میزاشت و ناز میکرد
در یک جلسه مدیریتی در همون روزهای اولیه اذیت کردن شرکت خارجی برای بررسی موضوع، من پیشنهاد گرفتن کمک از نیرو دریایی رو مططرح کردم که به برخی عزیزان برخورد و به خودشون گرفتن و جبهه گیری بدی داشتن اما کم کم با طولانی شدن کم کاری و عدم همکاری شرکت اروپایی طرف قرارداد بلاخره قبول کردن که من بصورت غیر رسمی!!!!!!! از چند تا از دوستانم کمک بخوام، در این تماس با یکی از این جوشکارهای فوق حرفه ای آشنا شدم و ازش برای همکاری در وقت استراحتش اونم در طول شب(که ضربه ای به کار روزانه اش نخوره) ئعوت کردم و ایشون هم پذیرفتند و زحمت کشیده و کار ما رو ظرف کمتر از یک هفته راه انداختند اونم بدون هیچ چشم داشتی(هرچند با اصرار من شرکت قدردانی مالی خوبی از ایشون به عمل آورد)
نکته ماجرا اینجا بود که وقتی گروهی از مدیران ......(همونجایی که من باهاشون بصورت موقت همکاری میکردم) سطح کار و کیفیت و توانایی این عزیز رو دیدن و از مشکلات و نیازها و بالاخص سطح پایین دستمزدش با خبر شدن پیشنهادات وسوسه کننده ای به این عزیز دادن که من خودمو بابت معرفیش به اونا و احتمال جداشدنش از نداجا سرزنش میکردم
اما این بزرگوار در کمال نیاز گفت:
" من سرباز ایرانم، و سرباز برای پول سنگر و همرزماشوترک نمیکنه "
دلم میخواست گریه کنم، دچار غرور شدم و حسی منو برد به اوج افتخار
این عزیزان کارشون در نهایت دقت و کیفیت و سرعت و در بدترین شرایط محیط کاری به نخو احسن به انجام رسوندن اما این کم توجهی به این عزیزان منو بدجوری آزرد
با تماسی که با چند تا از دوستان و افسران غیور و خوش فکر و متعهد نداجا داشتم و با پیگیریهایی که این عزیزان داشتن تونستند ضمن برطرف کردن مشکل استخدام رسمیشون ، براشون خونه های سازمانی کوچیکی هم فراهم کنن تا این عزیزان بتونن خونواده هاشونو به شهر محل کار و خدمتشون بیارن
اما متاسفانه از اینگونه کم توجهی و یا بی توجهی ها در سطح نیرو کم نیست
بدون اغراق باید بگم امیر دریادار سیاری یک نعمت الهی برای نیروی دریای ما بحساب میاد که بعد از سالها این نیرو رو از حالت رخوت و روکود خارج کرد و در سایه اطف الهی و توجه خاص و ویژه فرمانده کل قوا اونو به سمت رسیدن به جایگاه شایسته اش هدایت و فرماندهی کرد
اما هستند چنین نمونه هایی که به متخصصین و دلشسوزان این نظام و این کشور نامهربانی ها و کم توجهی هایی صورت میگیره
اتفاقاتی که قلب آدمو به درد میارن
بسیارند عزیزان درجه دار،کارمند و حتی افسر که فشار مشکلات زندگی در حال خرد کردن کمر نازنینشان است اما این بزرگواران با عشق به خدمت در راه میهن و پاسداشت ارزشها و آرمانهای والایش دم نمیزنن و سرو قامت و استوار ایستاده ان
اما شایسته است که مشکلات و مشغله های این فداکاران بررسی و برطرف بشه تا با خاطری آسوده تر و فکر بازتر به انجام ماموریتهای محوله بپردازن [/quote]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

یه مثال ساده میزنم خیلی ساده ، هرکی گرفت ، برده هر کی نگرفت بعدا این تاپیک رو بخونه کمی خجالت میکشه

مثال معروفی هست ، تو کتاب های شجره طیبه صالحین هم اینقدر قشنگ و جذاب بود اومده :

شرلوک هولمز و واتسون رفته بودند بیابون ، شب برای خواب رفتند زیر چادر، دم دمای صبح هولمز بیدار شد واتسون رو بیدار کرد ، گفت واتسون بالای سرت چی میبینی ؟
واتسون نشست تمامی ستاره های آسمون رو یکی به یکی توضیح داد ... راه شیری رو مشخص نمو دو امثالهم
کمی که گذشت

هولمز با حالتی زیبا جذاب و مطمئن گفت : واتسون، احمق ، چادرمون رو دزدیدن !

نتیجه ش چیه ؟ نتیجه اینکه ، عزیزم زیاد اون دور دورها رو نبین ، جواب همین نزدیک ت هست ، نیازی نیست بری تو نخ باز کردن یک برنامه نویسی که اگر خوب بود پهپاد طرف سالم نمی نشست!!! ( اونم نه یکی ، بلکه به هر تعداد که اپراتورهای ما با دستور فرماندهی کل ، بخوان ! می نشانند!)

واضح تر از این بگم دیگه خیلی چیزا میره هوا ...

************________________***********

بعضی چیزها هست آدم براش گفتن ش میمونه مثل خودکشی، یه چیزی شبیه منصور حلاج .... ولی بعضی وقتها گفتن ش بهتر از نگفتن ش هست ...

من دو نفر ( حداقل) تو سطح استان مون میشناسم که هم از نظر عرفانی خیلی رده بالایی دارند هم از نظر علمی ... یکی شون الان بیخ گوش یک کشوری هست یکی دیگه شون الان تو استان خودمون ...

تخصص شون رو هم نمیگم .... ولی از نظر معنوی اونقدر پیشرفت داشتند و دارند و انشاالله خواهند داشت که به مانند آقای بهجت و امثالهم ، شایعات بسیار سنگینی در رابطه با برخی مسایل ماورای تصور انسان های گناه آلودی چون من و تو و ما و شما ، براشون میگن و البته از قضای روزگار ، در تمامی کارهایی هم که کردند چنان موفق بودند الحمدلله که خیلی وقت ها نیازی حتی به دیدن اون مسایل به چشم خویش نیست هرچند در عین حال، با کمک مدارج علمی بالایی که طی کردند ، یه جوری لایه پوشاننده درست کردند روی معنویات شون تا سواستفاده ای نشه ...

فقط میخوام یک چیز رو بگم دوباره و اونم اینه : همونیکه طی الارض رو یاد علامه طباطبایی ها و بهجت ها داد .... بقیه ش رو هم یاد گدایان خودش میده ! چشمک

یا حق
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Ernesto_Rommel' timestamp='1386917075' post='352936']
فقط میخوام یک چیز رو بگم دوباره و اونم اینه : همونیکه طی الارض رو یاد علامه طباطبایی ها و بهجت ها داد .... بقیه ش رو هم یاد گدایان خودش میده ! چشمک

یا حق
[/quote]

یه گریزی هم به اونوری ها! هم بزنیم بد نیست icon_cheesygrin
[quote]یادم هست برای تامین مهمات برای یک عملیات بزرگ در سال 65 به بیش از سه میلیارد دلار ارز نیاز داشتیم. ولی تنها 100 میلیون دلار داشتیم. در همین حین قائم مقام من در وزارت سپاه گفت[b] با همین ارز می توانیم کارخانه مهمات سازی بزنیم.[/b] وقتی برنامه نوشته شد دیدم واقعا این کار شدنی است من هم در جلسه هیئت دولت به عنوان یک خبر اعلام کردم [b]ما می توانیم در مدت چند ماه 12 میلیون گلوله خمپاره توپ با 20 درصد قیمت خارجی تولید کنیم[/b].یادم هست آقای بهزاد نبوی در کاغذی برایم نوشت: [color=#000000]خدایا لا اقل در هیئت دولت شعور را جایگزین شعار بفرما![/color][/quote]
از خاطرات محسن رفیق دوست.وزیر سپاه ویرایش شده در توسط Maldini
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

اون وری ها هم خیلی به دنبال مسایل ماورا الطبیعه بودند و هستند و خیلی هم زور میزنند اتفاقا ! اما مساله بسیار واضح هست ... همونطوری که هیتلر سالها به دنبال این مسایل بود ...

شاید خنده دار به نظر برسه ولی ، خیلی ها تو دنیا دنبال این هستند ثابت کنند آدم فضایی ها وجود دارند خیلی ها هم میگن توهم زده اما به صراحت در قرآن به وجود موجودات دیگر در سیارات دیگر و آسمان های دیگر مضاف بر دو موجود جن و انس اشاره شده

و البته خالی از جذابیت نیست که بگیم در زمانی نه چندان دور پس از حمله ناجوانمردانه یک سگ صفت کثافت چون صدام عفلقی ، به ایران ، نمایندگانی از سوی چند شخص خاص به دیدار امام رفتند تا اجازه حضور موکلین ( جنیان) رو بگیرند در نبرد که صد البته براساس دستور مستقیم قرآنی مبنی بر عدم حق دخالت جنیان در کار انس ( مگر تحت شرایط خاص) این کار اجازه داده نشد ...( بیشتر از این مسایل رو باز نمیکنم !)

یا حق
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Ernesto_Rommel' timestamp='1386920798' post='352942']
سلام

اون وری ها هم خیلی به دنبال مسایل ماورا الطبیعه بودند و هستند و خیلی هم زور میزنند اتفاقا ! اما مساله بسیار واضح هست ... همونطوری که هیتلر سالها به دنبال این مسایل بود ...

شاید خنده دار به نظر برسه ولی ، خیلی ها تو دنیا دنبال این هستند ثابت کنند آدم فضایی ها وجود دارند خیلی ها هم میگن توهم زده اما به صراحت در قرآن به وجود موجودات دیگر در سیارات دیگر و آسمان های دیگر مضاف بر دو موجود جن و انس اشاره شده

و البته خالی از جذابیت نیست که بگیم در زمانی نه چندان دور پس از حمله ناجوانمردانه یک سگ صفت کثافت چون صدام عفلقی ، به ایران ، نمایندگانی از سوی چند شخص خاص به دیدار امام رفتند تا اجازه حضور موکلین ( جنیان) رو بگیرند در نبرد که صد البته براساس دستور مستقیم قرآنی مبنی بر عدم حق دخالت جنیان در کار انس ( مگر تحت شرایط خاص) این کار اجازه داده نشد ...( بیشتر از این مسایل رو باز نمیکنم !)

یا حق
[/quote]

منظورم این بود که یه زمانی شرایط چطور بوده که وزیر سپاه که از خود کابینه دولت بوده وقتی گفته به جای خرید مهمات ما میتونیم خودمان در داخل بسازیمT اون رو به نوعی بیشعور قلمداد کردند!!
حالا شما فکر کن مملکت طبق خواسته های اینا جلو میرفت.حتی شوخیش هم خنده دار نبود!

پانوشت :پیشنهاد میکنم به دوستان علاقمند درباره آقای بهزاد نبوی یکم تحقیق کنن به چیزهای جالبی از ترور شهید رجایی -کارشکنی در جنگ- امضای قرارداد الجزایر و قضایای 88 میرسن icon_cheesygrin ویرایش شده در توسط Maldini
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارنستو جان ، بحث سر این نیست که ما نمی تونیم ! بحث اینه که زمان نیازه برای اینکه پهپاد آماده بشه و ساخته بشه ! فرضا الان هم قسمت تحقیقات تموم شده باشه ، برای ساخت مطمئنا باز 2 سالی زمان نیازه !

اینکه ما بگیم یک چیز بهترین دنیاست ، از اون طرف هم بگیم سه سوت کپیش می کنیم عاقلانه نیست !... حداقل تست های پروازی یک سالی زمان نیاز داره تا ایراداتش رفع بشه !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب EMP بسیار ممنونم از اطلاعات مفبدتون.
دکتر نوابی گفته بودند VHDL برای وزارت دفاع طراحی شده،ولی نگفتند خودشون هم جزو تیم طراحی بودند!!!!!!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='EMP' timestamp='1386885380' post='352905']
درود به دوستان گرامی
باز من یک تاپیک را خواندم و نتوانستم جلوی صفحه کلید را بگیرم و این موارد را متذکر نشوم.
اول اینکه یک متن از یک جایی نقل قول شده که DO-178B را سیستم عامل خوانده است !!!!!!!!!!!!!!! باز حتما جایی مثل مشرق حماسه آفریده است در ترجمه. این طفلکی DO-178B سیستم عامل نیست و استاندارد برنامه سازی مطمئن برای کاربردهای هوا فضای آمریکا است برای برنامه های نسل قدیمی Block Oriented و اینکه در آن متن نوشته شده است که برای F-35 با زبان C++ دارند برنامه می سازند، نمی تواند درست باشد زیرا C++ یک زبان Object oriented است و نه بلاک اورینتد و اگر با C++ نوشته باشند باید از DO-178C پشتیبانی بکنند. این استانداردهای برنامه سازی مخصوص ساخت برنامه های امن است که قابلیت بروز خطا را کاهش می دهند اگر رعایت بشوند. در صنعت خودرو هم ما استاندارد انگلیسی MISRA-C را داریم که اگر رعایت بشود مشکلات خودرو ها کمتر می گردد. البته رعایت MISRA-C در صنعت هوا فضا هم توصیه می شود.همینجا اضافه بکنم که استاندارد DO-254 هم برای سخت افزار های هوایی است تا دوباره این سایتهای فارسی از آن سیستم عامل نسازند.
در مورد اینکه RQ برنامه هایش بر روی حافظه های میکروکنترلر ها نوشته شده و اگر قفل شده باشد به هیچ وجه قابل خواندن نیست هم باید بگویم که درست نیست. علاوه بر اینکه ما تکنیک های فراوانی برای باز کردن قفل حافظه های درونی میکروکنترلر ها داریم (انواع روش های هاردویر هکینگ)، با لایه برداری و یک میکروسکوپ الکترونی و دستگاه SEM که در ایران هم موجود است شما می توانید هر حافظه ای را بخوانید و این حدود 30 هزار دلار خرج دارد. در مورد اینکه نوشته اید اگر هم حافظه را بخوانیم، یک سری اعداد باینری غیر قابل فهم است باید بگویم که ما decompiler ها و Debugger های خیلی قوی داریم که این اعداد را برای ما معنی دار می کند بنابراین ما از باینری اصلا نمی ترسیم. خیلی از دوستان اصولا مستقیم باینری می نویسند البته بر خلاف همه اصول است ولی اینها حال ندارند از اسمبلر یا کامپایلر استفاده بکنند. با این ابزار یک سورس C ماشینی هم قابل بازیابی از فایل باینری هست که من سورس اسمبلی را که دیباگرها می دهند بیشتر دوست دارم.
در مورد VHDL که گفته شد برای ارتش آمریکا توسعه داده شده باید اضافه بکنم که برای DOD توسعه داده شده و همین آقای دکتر نوابی خودمان در دانشگاه تهران یکی از اعضای تیم بوده. در آن زمان زبان قدیمی و البته کپی رایت داری به نام Verilog وجود داشته که متعلق به یک هندی صاحب شرکت Cadence بوده و وزارت دفاع آمریکا تصمیم می گیرد که تراشه هایی را که قرار است در محصولات خود استفاده بکند به صورت مستند تحویل بگیرد و این سند را با VHDL بسازند نه با Verilog که در انحصار آن هندی است. بعد از مدتی دانشگاهها روی VHDL کار کردند و برای آن شبیه ساز و سینتسایزر ساختند و این شد که امروز ما سخت افزار های خود را با VHDL توسعه می دهیم درون تراشه های FPGA و ASIC.
اینکه عنوان شده که چند میلیون خط برنامه باعث دردسر اصلی F-35 است می تواند درست باشد زیرا ژنرال آمریکایی می داند که این نرم افزار چه وظایفی را انجام می دهد اما نمی داند که چه کارهای دیگری را هم می کند. [b]در یک نرم افزار امن مهم نیست که چه کارهایی انجام می شود مهم این است که این نرم افزار چه کارهایی نمی تواند انجام بدهد.[/b] همیشه از این ناحیه هست که نرم افزار ها ضربه خود را می زنند از کارهایی که ما فکر می کردیم نرم افزار نمی توانسته انجام بدهد ولی انجام داده زیرا ما تست های درستی انجام نداده ایم. کماکان آزمایشگاهی که بتواند یک برنامه بزرگ را از نظر صحت عملکرد 100 درصد تایید بکند وجود ندارد. در ایران تنها مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک دارای چنین آزمایشگاهی است و آن هم برای نرم افزارهای Embedded و میکروکنترلر نیست تازه تاییده 100 درصد هم هرگز نمی تواند بدهد و فقط یک لیست از خطاهایی را که یافته اعلام می کند و یک امتیاز به نرم افزار شما می دهد. پژوهشگاه نیرو و دانشگاه تهران و یک مرکز در شمال در حال کار روی ساخت چنین آزمایشگاهی هستند که ابعادی که مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک فعالیت نمی کند را پوشش دهند. بینهایت کار مشکلی است که بدون ابزار ایجاد همه ورودی های ممکن و تست نرم افزار شما از صحت یک برنامه بزرگ مطمئن بشوید. اینجا است که اهمیت رعایت استانداردهایی مثل MISRA-C و DO-178B/C معلوم می شود. این استانداردها با خون بسیار بدست آمده و تا جایی که من می دانم خیلی از مهندسان الکترونیک ما برای آنها تره هم خورد نمی کنند و خود را نیاز مند رعایت استاندارد نمی دانند.
از همه مهمتر اینکه برای کپی کردن RQ ما اصلا نیازی به خواندن نرم افزار درون کنترلرهای آن نداریم. کافی است که ما کارکرد آن را با طراحی داخلی پیاده سازی بکنیم همین. همین که ما کارکرد را بشناسیم کافی است. نیازی نیست دقیقا همان سخت افزار سفارشی و خاص RQ تکثیر بشود. البته ممکن است نیاز به دانش فنی نرم افزار کامپیوتر پرواز بال پرنده داشته باشیم در صورتی که هنوز مهندس هوا فضایی نداشته باشیم که تئوری دقیق این کار را بداند که در این صورت با چند تا ابزار معمولی می شود به دانش فنی رسید و سپس آن را پیاده و تست کرد.
در ضمن همین امروز اعلام شد که مهندسی معکوس این پرنده در حال اتمام است و معنی این جمله این است که بعد از اتمام مهندسی معکوس هست که دانش فنی آن بدست می آید و شما می توانبد اقدام به طراحی بکنید.
[/quote]
سلام
ممنون از شما جناب EMP
من یه سوال داشتم
سیستمهای نظامی معمولا با چه زبانهایی و روی چه سیستمهایی پیاده سازی میشن.
از پایین ترین تا بالاترین سطح.اشاره به زبان سی و سی پلاس پلاس کردین.از این زبانها برای پیاده سازی هوش مصنوعی استفاده میشه یا تنها به منظور عکس العمل به رویدادهای خواسته شده ؟
اگه بشه یه بحث مفصل داشته باشین تا توجیه بشیم.
با سپاس

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط jotter
      گاهی به پهپادهای پرتاب شونده از زیردریایی
      با توجه به توان و کارایی اثبات شده زیر دریایی های پنهان کار و بومی ایران، مجهز شدن این تجهیزات به پرنده های بدون سرنشین کابوسی برای نیروهای بیگانه حاضر در منطقه خواهد بود.
      به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، پرنده های بدون سرنشین در نقش های مختلف از جمله شناسایی، جاسوسی و اکتشاف، جنگ افزار های برگزیده ارتش های امروز دنیا هستند که دارای جایگاهی تسخیر ناشدنی در جنگ های مدرن می باشند.
      مزیت بدون سرنشین بودن، در کنار ویژگی های کوچکی، سبکی و ارزانی و همین طور قابلیت اطمینان پذیری بالا، به این وسایل امکان می دهد تا بیشتر از هر وسیله دیگری برای مقاصد گفته شده مناسبت داشته باشند. هر چند که پهپاد ها، در حین انجام ماموریت بسیار کارآمدند، ولی در برخی از اوقات، استفاده از آنها به دلیل بعد مسافت و همین طور بزرگی و گستردگی تاسیسات پرتاب و بازیافت و ایستگاه زمینی، مشکلاتی را پیش روی می آورد که از آن جمله می توان به آسیب پذیری تاسیسات در مقابل آتش احتمالی دشمن، ایجاد خطر برای گروه انجام عملیات و همین طور لو رفتن محل استقرار نیروهای خودی اشاره کرد. با توجه به این موضوع اگر بتوان پهپادها را به شکلی مخفیانه وکار آمد و در فاصله مناسب از دشمن دریافت و بازیافت کرد، بالا رفتن قابلیت اطمینان پذیری پیش و پس از انجام عملیات، کارایی وسیله را دو چندان خواهد ساخت و از این طرف دیگر نیروهای خودی نیز از ایمنی کافی برخوردار خوهند بود. گزینه ای که قادر است تمام این نیازمندیها را برآورده کند، واگذار کردن نقش پرتاب و بازیافت و همین طور ایستگاه کنترل زمینی به زیر دریایی هایی است که قادرند به شکلی رادار گریز وارد آب های دشمن شوند.
      در این مقاله به تلاش های صورت گرفته برای توسعه این دسته از پهپاد ها در نقاط مختلف جهان و معرفی نمونه های ساخته شده و طرح های در دست توسعه از آنها می پردازیم:

*پهپاد تک ماو
      پژوهشگران در سال 2005موفق به تولید پهپادی شدند که با قرار گرفتن در یک لوله می تواند،از زیر دریایی های رها شده و با رسیدن به سطح آب، پرواز کند. این پروژه که با پشتیبانی نیروی دریایی ایالات متحده انجام کرفته است،توسط پژوهشگران شرکت سامانه های اسپاوار به اجرا در آمده است. این پهپاد با قرار گرفتن در یک لوله سر بسته، به کمک یک گوی شناور از عمق 40 پایی به سطح آب رسیده و شناور می شود. در داخل لوله ساز و کارری تعبیه شده است که برای پرتاب کردن پهپاد، سرعت اولیه لازم رابه آن می دهد. پرنده بدون سرنشینی که در این سامانه مورد استفاده قرار گرفته است، یک ریز پهپاد تک ماو است که بالهای آن برای امکان پذیری قرار گرفتن در داخل لوله تا می شوند. گوی شناور در سطح آب که به وسیلهی یک سیم با زیر دریایی ارتباط دارد، در نقش ایستگاه کنترل زمینی آن نیز ظاهر می شود. همین طور وظایف فرمان و کنترل را پیش از پرتاب می توان با خالی کردن هوای داخل این بویه، آن را به زیر آب کشیده و با زیر دیایی به خارج از منطقه عملیات جابه جا کرد. پرنده بدون سرنشین به کار رفته نیز پس از انجام عملیات در داخل دریا سقوط خواهد نمود.
      پهپاد تک ماو که توسط نیروهای اشغال گر امریکایی در عراق مورد استفاده قرار گرفته استف قاد به پرواز با سرعتی معادل 80 کیلونتر بر ساعت بوده و تا 30 دقیقه می تواند پرواز خودگردان انجام دهد . تک ماو توسط شرکت پژوهش های کاربردی واقع در آلبوکرک، نیومکزیکو طراحی و ساخته شده است. ویژگی های طراحی این وسیله به شکلی است که با پرتاب شدن از زیر دریایی های سرنشین دار و بدون سرنشین همخوانی خوبی دارد.

*پهپاد اسکن ایگل
      پژوهشگران در سال 2006 نسخه ای از پهپاد اسن ایگل را طراحی کرده اند که قابلیت پرتاب شدن از هواپیما را دارد. این نسخه جدید به طوری تغییر یافته است تا بتواند از محفظه بمب هواپیماهای بمب افکن و یا زیر دریایی و همین طور از لوله اژدرمانندی زیر دریایی ها شلیک می شود، پرتابرگردد. برای بازیافت این وسیله می توان از شنورهای سطح آب و یا گارد ساحلی استفاده کرد.همین طور می توان لوله هایی که پهپاد از آن پرتاب می شوند را از راه دور غرق کرد.
      لوله اژدر مانند کوچک پس از پرتاب شدن از زیر دریایی به سطح آب آمده و پهپاد اسکن ایگل را پس از باز شدن بال های آن تا ارتفاعی پرتاب می کندکه پرنده بتواند به پرواز خود ادامه دهد. پهپاد اسکن ایگل که 40 پوند وزن دارد قادر است ماموریت هایی را تا 20 ساعت به انجام برسناد. شعاع عملیاتی این وسیله از زیر دریایی تقریبا برابر با شعاع عملیاتی آن در صورت هدایت از سطح زمین است.

*پهپاد وولانس
      در ماه گذشته، پژوهشگران آلمانی با استفاده از طرح موجود علاءالدین، پهپادی را طراحی کرده اند که به جای پرتاب به کمک دستف می تواند از ساز و کاری که در برجک دیده بانی زیر دریایی تعبیه شده، پرتبا گردد. دست کم می توان سه عدد از پرنده های بدون سرنشین وولانس رابا قرار دادن در محفظه های بسته در زیر دریایی، نگهداری کرد. این پرنده ا بوسیله ی پرتاب کننده هایی تا شونده پرتاب می شوند که در برجک دیده بانی زیر دریایی های پرسکوپ دار قرار گرفته اند. از طرف دیگر می توان به جای استفاده از پریسکوپ و یا پرتاب کننده های پهپاد وولانسف از مسلسل در این مکان استفاده کرد.
      برای پرتاب پهپاد وولانس، لازم است زیردریایی به عمق استفاده از پریسکوپ وارد شده و دریچه برجک خود را باز کند. در این صورت پرتاب کننده هواپیما که به شکلی جالب هواپیمای با بالهای تا شده را به همراه دارد، از هم باز شده و این وسیله ی کوچک را پرتاب می کند. پس از انجام این کار دریچه برجک بسته شده و خلبان پرنده با فرو رفتن زیر دریایی در زیر آب، ‌به کنترل آن می پردازد. برای برقراری ارتباط ، آنتنی بلند از بدنه زیر دریایی خارج شده و وظیفه ی ارسال فرامین و دریافت داده ها را انجام می دهد. در این روش نیازی به بازیافت کردن تجهیزات پرتاب کننده پرنده نیست و از طرف دیگر، سرعت عمل نیز بسیار بالاست. مشکل موجود در این طرح، ضرورت بالا آمدن زیر دریایی به عمق پیرسکوپ است.
      پهپاد وولانس به مانند علاء الدین قادر است تا پیش از خالی شدن باتری ها، تا یک ساعت عملیات انجام دهد. از جایی که تنها راه بازیافت پرنده بازگشت زیر دریایی به سطح اب است، این سامانه را می توان یک بار مصرف تلقی کرد. سرعت بیشینه وولانس90 کیلومتر در ساعت است که اغلب به دلیل خارج شدن از خط دید، در طول یک ساعت می تواند تا شعاع 30 کیلومتری از زیر دریایی مادر دور شود. این وسیله برای زیر دریایی هایی که در آنها مورد ساتفاده قرار می گیرد، یک برگ برنده به شمار می آید، چرا که زیر دریایی ها در هنگام فرو رفتن در زیر آب اطلاعی از دنیای اطراف خود ندارند. همینطور به دلیل سرعت کم، زیر دریایی های غیر اتمی در زیر اب قادر نیستند، دشمنان خود را در محیط اطراف شناسایی کرده و برای مقابله سریع و مؤثر با آنها درست به انجام کاری بزنند.با مجهز شدن زیر دریایی ها به این وسایل، امکان تبدیل شدن آنها به جنگ افزار هایی هراس انگیز وجود خواهد داشت.
      هر چند که پهپاد های وولانس تقریبا غیر قابل ردگیری هستند، ولی به دلیل فرو فرستاده شدن تصاویر ویدئویی در باند سی توسط این وسایل به زیردریایی ، امکان به خطر افتادن زیر دریایی مادر وجود خواهد داشت. بالگرد های ضد زیر دریایی مدرن امروزی با استفاده از سامانه های سونار خود قادر خواهند بود با استفاده از این امواج ، این زیر دریایی ها را به اسانی مورد هدف قرار دهند.

*پهپاد کورمورنت
      در سالهای گذشته، طراحی و ساخت پهپادی در دارپا مورد توجه قرار گرفته است که قادر است پس از پرتاب از زیر دریایی و انجام عملیات، بازیافت شده و دوباره مورد استفاده قرار گیرد. طرح اولیه این پهپاد دگردیسی پذیر که کورمورنت نام دارد، توسط مهندسان شرکت لاکهید مارتین داده شده است.
      نقاط حساس این پرنده از جمله ورودی های هوایی آن در هنگام پرتاب توسط روکشهایی انعطاف پذیر آب بندی می شوند. برای جلوگیری از پاره شدن این پوشش، درون بدنه پهپاد،با نیتروژن تحت فشار قرار می گیرد. این پرنده از لوله های پرتاب موشک های بالستیک قاره پیما نظیر ترایدنت قابل پرتاب بوده و از پس از پرتاب بر روی سطح آب شناور خواهد شد. با جدا شدن روکش های محافظ سوراخ های بدنه در سطح آب، موتور جت به کار خواهد افتاد و پرنده به تدریج از سطح آب جدا خوهد گشت. پس از انجام عملیات می توان پرنده را بوسیله شناور شدن در سطح آب و یا استفاده از چتر بازیافت کرد.
      این پرنده را می توان برای مقاصد شناسایی و یا تهاجمی به کار گرفت که با توجه به محموله ای که برای آن در نظر گرفته، مشخص می گردد. بدنه این وسیله از تیتانیوم ساخته می شود که علاوه بر مقاوم بودن در برابر خوردگی، می تواند در برابر شلیک شدن موشک از حفره داخل آن نیز از خود پایداری نشان دهد. بر خلاف موشکهای بالستیک که محل اختفای یزر دریایی مادر را بر ملا می کنند، این وسیله باعث لو رفتن ایستگاه زمینی خود نخواهد شد.
      نکته جالب درباره بازیافت این وسیله استفاده از یک ربات زیر دریایی است که بر زیبایی کار و در عین حال پیچیدگی آن می افزاید. انجام اولین آزمایش ها در مورد امکان پذیری ساخت چنین وسیله ای در اواخر سال 2008 آغاز خواهد گردید.

تحلیل
      جایگاه پهپاد های پرتاب شونده از زیر دریایی در راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی
      با توجه به تهدیدات روز افزون دشمنان خارجی و از طرف دیگر فزونی گرفتن توان علمی و فنی کشور مان در زمینه نظامی و غیر نظامی، استفاده از جنگ افزار های پیشرفته و غافل گیر کننده مسلما قنشی کلیدی در به هم زدن محاسبات دشمنان از منظر پیش گیری و همین طور زمین گیر کردن آنها در صورت حمله احتمالی خواهد داشت. خمان گونه که گفته شد، ویژگی پنهان کاری زیر دریایی ها در ترکیب با مزیت های فوق العاده پرنده های بدون سرنشین، کلید حل بسیاری از مشکلات موجود در عملیات های شناسایی و جاسوسی است. با توجه به توان و کارایی اثبات شده زیر دریایی های پنهان کار و بومی ایران، مجهز شدن این تجهیزات به پرنده های بدون سرنشین می تواند کابوسی برای نیروهای بیگانه حاضر در منطقه تبدیل گردد و کار را برای حضور آنان در این مناطق به مراتب مشکل تر کند.
      با توجه به این موضوع دامنه شناسایی و جاسوسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به یک باره گسترش چشم گیری خواهد بافت، به طوری که بنا به تحلیل کارشناسان امنیتی غوغاسالار رژیم صهیونیستی «حتی استفاده از گزینه دریایی مدیترانه نیر در اقدام تلافی جویانه ایران در برابر تهاجم احتمالی، وجود خواهد داشت.»
      از طرف دیگر با توجه به توسعه فناوری یاد شده، استفاده از آن در آب های سرزمینی ایران زنگ خطری برای مسئولان امر خواهد بود،‌ چرا که در صورت پیش بینی نکردن این امکان و مقابله پیشاپیش با آن،‌ امکان هر گونه درز اطلاعاتی از تاسیسات ساحلی و فرا ساحلی وجود خواهد داشت.
      شایان ذکر است که جاسوسی به کمک پرنده های بدون سرنشین کوچک بسیار موثرتر از تصویر برداری هایی که از منابع ماهواره ای انجام می گیرد خواهد بود. هر چند که دشمن در موقعیتی نیست که توانایی حمله از پهپادهایی با این ویژگی را داشته باشد، ولی در راهبرد دفاعی آینده جمهوری اسلامی باید، حضور احتمالی این وسایل را هم پایه جنگ افزارهایی چون موشک های کروز دور برد، جدی گرفت.
      منبع:
      www.globalsecurity.com
      www.theregister.co.uk
      www.strategypage.com
      http://mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=14040
    • توسط EMP
      MotionDSP video presentation در سال 2010
      [b]گرد آوری شده مخصوص سایت میلیتاری[/b]
      حتما فیلمهای تهیه شده توسط پهبادهای ایرانی از ناوهای هواپیما بر آمریکایی را در اینترنت یا صدا سیما مشاهده کرده اید. با یک نگاه می توان فهمید که این فیلمها مشکل لرزش و کیفیت و رزولوشن پایین دارند. اهمیت رزولوشن وقتی خود را نشان می دهد که مفسرین خبره تصاویردر واحدهای اطلاعات و شناسایی یا مفسرین رکن دو را به اشتباه انداخته یا باعث غیر قابل تفسیر کردن تصاویر می شود. همچنین حتما شنیده اید که از دوربین های تجاری سونی در ماهواره های ایران برای تصویر برداری استفاده شده و کیفیت تصاویر ارسالی آنها بسیار پایین است.

حتما در فیلم های هالیوودی دیده اید (حتی اخیرا در یک سریال تلویزونی پلیسی داخلی هم دیده شد که از انعکاس تصویر مجرمی بر روی سپر ماشین تصویر کامل او را ساختند و ....!!) که یک پلیس با استفاده از نرم افزار از روی یک عکس کم کیفیت جزئیاتی را بدست می آورد که منجر به پیدا کردن جانی می شود. تمام متخصصین برق و کامپیوتر (البته به استثناء آنها که در صدا سیما مشاور این سریالها هستند) می دانند که چنین چیزی مطلقا غیر ممکن و زاییده تصورات هالیوودی است زیرا در یک عکس کم کیفیت داده ای وجود ندارد که بر اساس آن بتوان تصویر بهتری ساخت.

خوب پس راه حل چیست؟
      آمریکایی ها هم در عراق و افغانستان مشکل مشابهی دارند!!! شرکت MotionDSP [b]ابر رایانش را بکار گرفته[/b] تا محصولی را برای نیروهای آمریکایی فعال در عراق و افغانستان تهیه کرده تا آنها بتوانند فیلمهای کم کیفیت پهباد های خود را تبدیل به تصاویر و فیلمهای با کیفیت بهتر بکنند.
      http://www.motiondsp.com/sites/default/files/MotionDSP_Ikena_ISR.pdf
      ایده محصول بسیار ساده است:
      هنگامی که از یک هدف فیلم تهیه می کنیم تعداد زیادی تصویر از آن بدست می آید به ویژه اگر نرخ فریم در ثانیه بالا باشد، نکته جالب این است که نویز کوانتیزیشن ناشی از رزولوشن بد دوربین بد کیفیت و گرد غبار و ... موجود در هوا در هر تصویر داده های متفاوتی را حذف می کند و بعضی داده های مفید را که در فریم قبلی حذف شده بوده را نمایش می دهد. کافی است که با استفاده از یک الگوریتم داده های مفید چندین فریم را در یک فریم گرد آوری کنیم و به این ترتیب یک تصویر پر رزولوشن از یک دوربین ارزان قیمت بدست آوریم. ایراد این الگوریتم ها کند بودن آنها است که شرکت MotionDSP با استفاده از توان پردازشی خیره کننده کارتهای گرافیکی NVIDA به عنوان کمک پردازنده برای پردازنده اصلی نرم افزاری ساخته که قادر به این کار است. در واقع اینجا ابر رایانش به کمک سبکتر کردن پهباد ها و ماهواره ها آمده است کافی است که سرعت انتقال تصاویر را در تله متری سریعتر بکنیم و به تعداد فریم بیشتری را در ثانیه ارسال بکنیم تا بتوانیم عکسها و فیلمهای پر رزولوشن داشته باشیم. پیاده سازی این الگوریتم ها در ایران نیز کاملا امکان پذیر است و هم برای پهبادهای آینده و هم تصاویر تهیه شده قبلی قابل استفاده خواهد بود.
    • توسط MR9
      شکار برفراز خلیج پارس

سیستم های Triton مشابه سیستم های به کار رفته در Lockheed EP-3 هست که به منظور شناسایی و طبقه بندی سیگنالهای ضعیف راداری است.این هواگرد با این قابلیت قادر است تا این سیگنال‌ها را به صورت سه بعدی شناسایی و تعیین موقعیت جغرافیایی کند و به برنامه ریزان ماموریت این امکان را می‌دهد تا به یک نمایه مشخص ازنظم الکترونیکی از نبرد دست یابند , یا هواپیماها و .... را خارج از محدوده رادارهای پدافند هوایی دشمن نگه دارد. شناسایی و مکان‌یابی منبع سیگنال‌های راداری نیز می‌تواند برای قرار دادن کشتی های نظامی در موقعیت های هدفگیری مناسب استفاده شود. گیرنده‌های باند فرکانسی پایین و بالا یک قابلیت multi-INT را به این هواگرد اعطا خواهد کرد که در سال ۲۰۲۱ به میدان خواهد امد.

Iran's Revolutionary Guard shoots down US drone
      U.S. drone shot down by Iranian missile in international airspace: U.S. source

پی نوشت :
      با تشکر از برادر عزیز remo بابت ارسال اطلاعات فنی در بروزرسانی

• توسط mehran55
      بنام خداوند بخشنده مهربان

با سلامی دوباره به دوستان عزیز میلیتاریست
      در جریان بازدید از نمایشگاه اقتدار 40 در بهم ماه 1397 در حین بازدید از غرفه پهپادها ، با توجه به اینکه مسئول غرفه علاقه بنده به پهپادها رو مشاهده کردند ، یک کتاب رو به بنده هدیه دادند که به چگونگی روند شکل گیری یگان پهپادی سپاه می پرداخت.
      با کسب اجازه از مدیران محترم انجمن و در راستای پرداخت ذکات علم ، مطالب و محتوای این کتاب 188 صفحه ای رو به تدریج و در قالب این تاپیک خدمت سایر دوستان خودم تقدیم میکنم :

پهپاد در دفاع مقدس
      روند شکل گیری و نقش آفرینی یگان پهپاد سپاه در دفاع مقدس

مقدمه -
      اگر چه از سالهای پیش از جنگ ، پرنده های هدایت پذیر از راه دور ( پهپاد ) به عنوان ابزار اطلاعاتی در ارتش های جهان از جایگاه خاصی برخوردار بودند ، اما در ارتش ایران ( قبل از پیروزی انقلاب اسلامی) محلی از اعراب نداشتند ؛ و گفته می شود که چند فروند از پهپاد های هدف در یکی از پایگاه های نظامی دیده شده که در دوران دفاع مقدس هیچ مأموریتی از خود نشان ندادند.

پهپاد هدف BQM-74 Chuker

ضرورت بکارگیری پهپادهای شناسائی دقیقا از روزی مطرح شد که فرماندهان جبهه های جنگ با چالشی به نام محدودیت پروازی هواپیماهای شناسائی RF-4 ارتش روبرو شدند و از عکس هوائی به عنوان مهمترین و قابل اتکاترین وسیله کسب اطلاعات و شناخت موقعیت دشمن در صحنه نبرد محروم شدند.

فتو فانتوم نهاجا (RF-4E)

به دنبال تحریم های اقتصادی - تسلیحاتی ، نیاز جبهه های جنگ به عکس هوائی و نگرانی فرماندهان از نبود وسیله جایگزین ؛ نیروهای مومن ، متعهد و جوان مراکز تحقیقاتی دانشگاهی ؛ بر آن شدند تا در جهت تأمین جایگزینی برای آن به فکر چاره باشند. قرار داشتن کشور در تحریم های اقتصادی - تسلیحاتی آمریکا و دنیای غرب از یک طرف و تصویب عملیات استانچ علیه جمهوری اسلامی ، امکان دستیابی به پهپادهای نظامی را برای سپاهیان اسلام طولانی و یا غیر ممکن ساخته بود که رزمندگان برای تأمین آن هدف مجبور به ساخت و ارتقای هواپیماهای مدل شدند.

واحد اطلاعات - عملیات قرارگاه خاتم الانبیاء (محوری ترین قرارگاه عملیاتی سپاه که کار سازماندهی ، هدایت و طرح ریزی عملیاتی قوای اسلام علیه نیروهای اشغالگر بعثی را بر عهده داشت ) در سال 1362 گرفتار چالشی مهم در زمینه کسب اطلاعات از مواضع دشمن شد.
      این واحد از روش های گوناگون از جمله عکسبرداری هوائی توسط هواپیماهای RF-4 و RF-5 ارتش جمهوری اسلامی ، گروه های پیاده شناسائی ، شنود مخابراتی و تخلیه اطلاعاتی اسرای جنگی به کسب اطلاعات از دشمن اقدام می نمود.

فتو تایگر نهاجا (RF-5A)

در سال 1362 پس از جلسه مشترک فرماندهان ارتش و سپاه و اعلام فرمانده نیروی هوائی ارتش مبنی بر وضع محدودیت پرواز برای هواپیماهای RF-4 به دلائل مختلف از جمله کمبود هواپیما و پر مخاطره بودن این نوع پروازها ، فرماندهان جنگ را به دنبال یافتن وسیله یا روش جایگزین رهنمون کرد.
      اگر چه خواستگاه اولیه ساخت پرنده های بدون سرنشین با رویکرد شناسائی و عکسبرداری هوائی مشخص و روشن نیست ، اما قدر مسلم این است که ابتدا شهید چمران در وزارت دفاع و سپس جهادهای دانشگاهی دانشگاه اصفهان ، دانشگاه صنعتی اصفهان ، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شیراز ، گام های اولیه را برای تأمین آن هدف برداشته اند که به لحاظ دستیابی دانشگاه اصفهان به موفقیت هائی ، روند پیگیری ساخت ، تولید و بهره برداری اطلاعاتی تا تشکیل " یگان پهپاد در سپاه" از آنجا آغاز گردید.

نیاز قرارگاه خاتم به اطلاعات از عمق نیروهای دشمن ، که تأمین آن توسط نیروهای پیاده شناسائی قابل اتکا نبود از یک طرف و عدم تأمین عکس های هوائی توسط ارتش از طرف دیگر ، نیاز به این پرنده را شدیدتر نمود.
      با انجام موفقیت آمیز اولین تست عملیاتی توسط این هواپیمای ساخت جهاد دانشگاهی دانشگاه اصفهان در نزدیک جزیره ماهی ( تحت نظر فرماندهان قرارگاه خاتم ) ، امید به جایگزین شدن این پرنده های بدون سرنشین به جای هواپیمای RF-4 پر رنگ تر شد و به دستور فرمانده سپاه به یگان هوائی سپاه ؛ تشکیل " گردان رعد " ( گردانی اطلاعاتی با هدف تأمین عکس هوائی ) ابلاغ گردید.
      این گردان ، با استقرار در شهر اهواز و سپس در پادگانی در نزدیکی جبهه های جنگ ، به گسترش ساختار و سازمان پرداخت و تلاش نمود جای عکس های هوائی ارتش را برای فرماندهان سپاه پر نماید.

اعضای گردان پهپادی رعد

ادامه دارد ...

------------
      پ.ن 1 : دوستانی که پسندیدند مثبت را فراموش نکنند.
      پ.ن 2 : با توجه به طولانی بودن مطالب و بخاطر جلوگیری از خستگی مخاطب در پست های بعدی به ادامه مطالب این کتاب خواهیم  پرداخت.
      پ.ن 3 : به دلیل رعایت امانتداری لازم است بیان نمایم که بخاطر جلوگیری از یکنواختی مطالب ، تعدادی عکس هم در لابلای مطالب تاپیک قرار داده ام که این عکس ها عموما مربوط به کتاب نبوده و توسط اینجانب انتخاب شده اند.
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.