Dolphin

VIP
 • تعداد محتوا

  151
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

تمامی ارسال های Dolphin

 1. حالا که شما بحث روانشناسی رو به روابط بین الملل ارتباط دادی منم یک خاطره تعریف کنم. در ایام تحصیل یه رفیقی داشتیم که هروقت بحث تعطیلی، یا احتمال لغو امتحان و...پیش می اومد، نظری مخالف جمع و بر خلاف خواست بقیه رو بیان میکرد و روش اصرار داشت. یک بار بهش گفتیم خوب این چه کاریه؟ وقتی ما میگیم امیدواریم فلان امتحان لغو بشه و تو میگی نه من می دونم حتما برگزار میشه خودت هم ضرر میکنی!(خرخون نبود) گفت نه من این طوری میگم که همیشه خوشحال باشم! اگه امتحان لغو شد که برا همین خوشحال میشم و اگه برگزار شد برا اینکه حرفم درست در اومده خوشحال میشم!! حالا کاری به اصل ماجراها ندارم، انصافا انرژی بحث با شما رو هم ندارم. ولی خواستم عرض کنم که شما بعضی وقتا بدجوری من رو یاد اون رفیقم میندازین. چون مسلما اگه در آینده اتفاقات به اون فاجعه آمیزی که پیش بینی کردین نبود، هیچ پاسخگویی عملی برای مدت های مدید منفی بافی و پمپاژ ناامیدی در انتظارتون نیست و اگه هم فجایع یا بخشیش رخ داد همیشه می تونین حق به جانب باشید که دیدین درست گفتم!!
 2. https://www.asriran.com/fa/news/738920/انتشار-پیش‌نویس-برنامه‌های-جو-بایدن-بازگشت-به-برجام-و-گفتگو-با-ایران لینک دانلود خود پیش نویس هم در انتهای خبر موجود هست. حالا سر فرصت باید بحث و بررسی بشه
 3. از کلیه دوستان خواهش میکنم از عبارات و بحث های احساسی بی فایده پرهیز کنن. اگر هم دنبال جایی برای تخلیه احساسات هستند لطفا تشریف ببرند توییتر و اینستا و... این مبحث مهم تر و جدی تر از اون هست که به غلیان های احساسی آلوده بشه. https://www.asriran.com/fa/news/738154/وزارت-امور-خارجه-رد-ادعای-بیغش-سند-همکاری-ایران-و-چین-در-راستای-منافع-ملی-است علی الحساب وزارت خارجه تکذیب کرد ولی خوب این طوری نمیشه. بالاخره روزی باید مشخص بشه که ادعای بی اساس در این مملکت هزینه داره وگرنه فردا روزی ممکنه ضربه های جبران ناپذیری با یه ادعای ساده بخوریم(دیگه اینجا نیازی به "دیپ فیک" نیست. همین طوری کی میاد یه ادعایی میکنه و بیا و درستش کن) حالا یا این نماینده حرف بیر ربط زده یا سخنگوی وزارت خارجه و ...در هر صورت این وسط یکی باید مجازات بشه به خاطر دروغگویی. این روش لاپوشانی و بی توجهی فقط منجر به عفونتهای گسترده تر در آینده میشه https://www.asriran.com/fa/news/738152/احمدی-بیغش-هرگز-نگفتم-جزایر-ایرانی-به-چینی‌ها-واگذار-شده-استبا-شهامت-می‌گویم-خلط-کلامی-بود خوب جناب نماینده هم تکذیب کرده. البته اگه با دقت بخونید می بینید سعی کرده یکی به نعل و یکی به میخ بزنه(بالاخره فیلم صریحش هست!) بعدم فرافکنی کرده که خلط مبحث شده و منظورم چیز دیگه بود و لعنتی هم نثار رسانه های معاند کرده. منتهی اصل همان هست که بود اگه دروغ گفته باید پوست از سرش کند و اگه راست گفته باید به حساب تکذیب کنندگان رسید. (یه مشکلی هم که ما داریم این هست که بعضی ها با آگاهی از فضای عمومی جامعه میان یه لعنتی نثار قدرت های شرقی میکنن تا توجه و محبوبیتی کسب کنن. حالا باید مشخص بشه ایشونم جز اونا هست یا نه؟)
 4. این نماینده مجلس ادعا کرده که بحث واگذاری اداره جزائر صحت داشته https://www.asriran.com/fa/news/738060/واگذاری-جزایر-به-چین-واقعیت-دارد-حرکت-مردم-جلوی-آن-را-گرفت-فیلم این موضوع خیلی خیلی جدی هست. اگه راست گفته که باید پرسید دیگه کدوم یک از شایعات صحت داشتن؟ و مهم تر اینکه کسانی که تکذیب میکردن که کلا چنین صحبتی نبوده باید شدیدا پاسخگو باشن! اگر هم برا بازارگرمی و بنا به حدسیات خودش همین طوری گفته، این نماینده باید درست و حسابی پاسخگو باشه.
 5. یا حسین...اگه حقیقت داشته باشه خیلی فاجعه هست. این یه حمله انتحاری نیست که کار هر گروه و هر زمانی باشه. چنین عملیاتی نیاز به تجهیزات و برنامه ریزی و منابع البته همکاری داره. "اگه صحت داشته باشه" بهتره عراقی ها بحث کارهای اطلاعاتی رو خیلی بیشتر جدی بگیرن وگرنه دوباره مثل دوران هجوم قبلی داعش غافلگیر میشن و هزینه گزافی میدن(یادم میاد یه کارشناسی تو اخبار صدا و سیما میگفت سر اون قضیه هم ما اخطار داده بودیم به مقامات عراقی و میگفتیم قبل هجوم هم داعش در خیلی از مناطق عراق هست، فقط پرچم نداره! منتهی توجهی جدی نمی شد) به شبکه mbc سعودی هم در عراق حمله شده(البته ظاهرا قرار بود فعالیتش ممنوع بشه، نمیدونم تصویب شد قانونش یا نه؟) https://www.mashreghnews.ir/news/1074914/حمله-به-شبکه-ام-بی-سی-در-عراق-عکس
 6. جسارتا به نظرم این کار فایده چندانی نداره. اگر کشتی ها را محاصره کنن و بدون هیچ اقدام تهاجمی صبر کنن، دست ما واقعا بسته است. احتمال داره حتی نذارن افرادمون رو خارج کنیم. به نظرم یا این کشتی ها خیلی عادی به مقصد میرسن یا به هر صورت تنش و برخورد رخ میده . از اونجا که احتمال حالت دوم هم بیشتره میشه گفت ما براش برنامه داریم. حالا ممکنه موارد مختلفی باشه. مثلا شاید دنبال ایجاد بهانه ای برای منحرف کردن ذهن ترامپ باشن. یا بعد اقدام آمریکا به مجامع بین المللی شکایت کنن(در عمل اتفاقی رخ نمیده ولی جنبه تبلیغاتی داره) یا موارد دیگه ای از این دست
 7. یه سوال: بر فرض استفاده از چیزی مثل رعد500 و رسیدن به برد بالای 1000کیلومتر نحوه هدایتش چطور خواهد بود(ماهواره و...) و به نظرتون چقدر دقت خواهد داست.
 8. مشخصات و فیلم پرواز پهپاد معراج https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/02/20/2259537/فیلم-اختصاصی-معراج-جدیدترین-پهپاد-شناسایی-نیروی-زمینی-سپاه ضمنا مشخصاتش از جهاتی شبیه و از جهاتی با پهپاد aerosonde متفاوت هست https://en.wikipedia.org/wiki/AAI_Aerosonde بنده که زیاد سر در نمیارم ولی به نظر دوستان صدای پهپاد یه مقدار بیش از حد نبود؟
 9. چندتا سوال درباره این فجر هواپایه: اولا یعنی موتورش تا آخر روشن نمیشه و قراره همین طور تا آخر سقوط کنه؟ ثانیا به نظرتون در هر حالت(با موتور و بدونش) بردش چقدر خواهد بود؟
 10. میدونید بعضی کارها(در واقع اکثر مسئولیتهای بزرگ) حد وسط ندارند...یا فداکاری و از خودگذشتگی میکنی برای انجام کار یا نمیکنی که میشه کوتاهی و ضربه خوردن. همین اول بگم به احتمال زیاد خود بنده توانایی و جنمش رو ندارم ولی فرمانده یا مسئول یا هرکس دیگری که یک اشکال رو میبینه و میدونه که برطرف نکردنش منجر به ضربه خوردن ولی نعمتانش(مردم) میشه به نظرم باید جوابگو باشه. صحبتهایی با این عنوان که سابقه خدمتیش آسیب میبینه و هزینه داره و...رو هم درست درک نمیکنم. مسلما این دوستان بهتر از من همکاران شهیدشون رو به یاد دارن. یعنی هزینه ای بیشتر جان شخص دارد؟! البته بنده که اطلاعات کافی ندارم.شاید هم به این نتیجه رسیده اند که اگر بروند کار بدتر میشود و با ماندن میتوانن قدم های کوچکی بردارند. امیدوارم همین طور باشد. وگرنه فلسف آسه برو آسه بیا با کل چیزی که ما از عنوان مسئول و مسئولیت میشناسیم تضاد دارد. (همینجا باز هم تاکید کنم از آفت علاقه برخی مسئولین به زیر دست بله قربانگو...برخی فکر میکنن چنین زیردستی(یا کسی که هیچ اختلاف نظری نداشته باشه) یعنی نهایت کیفیت درحالیکه بهترین حالت به نظرم نشانه انفعال هست)
 11. حاجی کدوم پیچوندن؟ اصلا مگه اسمی از هواپیما و...در پست من میبینی؟ این عرض من صرفا درباره صحبت سردار بود که گفته منظور از مکان فرهنگی بیت رهبری بود. منم گفتم به نظرم منظور ترامپ دقیقا خود مکانهای فرهنگی بود. حالا چرا شما بحث درباره اظهار نظر ترامپ رو با ماجرای هواپیما قاطی میکنی. من که سر در نیاوردم.
 12. این توییتها از سیاوش فلاح پور جهت غافل نشدن از امارات قابل توجه هست http://tweetna.ir/Tweet/99020476292/توییتر-سیاوش-فلاح-پور-به-نظر-شما-حجم-بالای-حملات-ر http://tweetna.ir/Tweet/99020410633/توییتر-سیاوش-فلاح-پور-آیا-جریانی-خاص-با-استفاده-ا� کلا روابط ما با امارات برای من یکی خیلی جای ابهام داره. بعضی ها میگن دوبی با حاکمیت سیاسی امارات موافق نیست، ولی حتی در صورت صحت این موضوع هم به نظرم ما حداقل باید در موارد تجاری بصورت جدی دنبال تنوع باشیم
 13. جسارتا ضمن احترام به سردار به نظرم این صحبت دقیقی نیست. مسلما حمله به بیت رهبری هم در دستور کار بوده، منتهی ترامپ لعنتی منظورش از مناطق فرهنگی دقیقا همین مناطق فرهنگی بود. حتی لشکر توجیه گران مجازی مرتب میخواستن بگن که نه منظورش مثلا قم و مشهد و یا حوزه علمیه(!) بوده ولی منظور این دیوانه دقیقا آثار باستانی و فرهنگی ایران بود. حتی بعد از اینکه مشاورا و رسانه ها و...گفتن این کار میتونه جنایت جنگی به حساب بیاد، اومد مصاحبه کرد که یعنی چی اونا با بمب کنار جاده ای و...سربازای ما رو میکشن ولی ما نمیتونیم به مکان های فرهنگیشون دست بزنیم؟! این طوری نمیشه! اگه منظورش فقط جاهای حاکمیتی مثل بیت رهبری و ... بود صراحتا میگفت ولی این تهدید مثل خود ترور به قول سردار حاجی زاده هدفش حیثت ایران و تحقیر ایرانی ها بود.(یادم میاد همون موقع گفتم لابد یکی از این 52 نقطه هم حجاری زانو زدن والیریانوس در برابر شاپور دوم هست تا بعدا پز بده که نماد تحقیر تاریخی غرب در برابر ایران دیگه وجود نداره!) این حجم کینه و علاقه به تحقیر بدون پرده پوشی ما واقعا جای تدبیر و تفکر داره...
 14. مسلما ترامپ عوامفریب بزرگی هست ولی اوضاع به این سادگی نیست. اگه کشته ها برن بالای 50هزار و مهم تر از اون اگه اقتصاد دچار یه رکود اساسی بشه فرقی به حالش نمیکنه و مردم اون رو مقصر میدونن(یکی از عوامل قابل تامل این هست که چون در طول عمر آمریکایی ها مرتب به اونها تلقین شده آمریکا سرور و برتر هست مقایسه با کشورهای دیگه زیاد جواب نمیده! یعنی عوام آمریکایی اصولا فارغ از آمار بقیه جهان انتظار دارن آمار خودشون شدیدا پایین باشه) چند روز پیش نمیدونم کجا بود مطلب جالبی خوندم. میگفت بعد انصراف سندرز حالا انتخابات آمریکا 2تا رقیب اصلی داره : تراترامپ و کرونا (البته شاید قبل سندرز هم همین بوده)
 15. اشتباه تایپی بود. منظورم صد هزار سوار برای سپاه مغول بود. بابت انیمیشن هم ممنون. گرچه بنده مجهز به مهمات سنگرشکن نیستم.
 16. ضمن تشکر بابت این مطلب جذاب شاید من باب مقایسه بد نباشد که مطلبی رو عرض کنم. بعدها همین فرانکها با حدود 20 هزار سوار امپراطوری روم مقدس رو برپا و اداره میکردند ولی ارتش مغولها دارای هزار سوار بود، تازه آن هم سوار مغول که تا 160 کیلومتر در روز هم می توانستند پیش روی کنند!
 17. خانم اوباما که اصلا برای این دوره وارد رقابتهای انتخاباتی نشده. برای دوره های بعدی هم هنوز تجربه جدی نداره. مگه اینکه تو این سالهای آینده کم کم وارد گود سیاست بشه. ترامپ رو بر خلاف نظر خیلی از دوستان هنوز 50 _ 50 میدونم. مثلا همین کرونا ممکنه جدا وجهه اش رو خراب کنه. سندرز به نظرم شانس خوبی داشت ولی انگار طبقه نخبه سیاست مداران آمریکا هنوز خیلی به یک سوسالیست حساسن و این طور که دارن پیش میرن احتمالا نامزد نهایی دموکراتها هم نخواهد بود.هرچند که شخصا میگم گزینه بهتری برا شکست ترامپ هست. میمونه بایدن که بیشتر از خودش بستگی به ترامپ داره. چون فکر میکنم بر خلاف سندرز حرف تازه ای برا گفتن نداره. یعنی اگه ترامپ جایی سوتی بده یا به مشکلی بر بخوره اون رئیس جمهور میشه. حالا من یه چیز دیگه هم بگم که شاید خیلی زود باشه ولی ارزش توجه رو داره. ظاهرا سناتور تام کاتن داره زیر زیرکی برای انتخابات 2024 فعالیت میکنه. این طرف اگه رئیس جمهور بشه میشه بدترین رئیس جمهور تمام تاریخ برای ایران. از همون موقعی که نظامی بود و تو عراق با ایران مشکل داشت و قشنگ معموله کینه شتری داره...
 18. آقا یه خبری بود ارتش دستگاهی ساخته برای تشخیص ویروس در محیط.(اگه اشتباه نکنم یعنی اگه مثلا نقطه آلوده بود با کنترلش مشخص میشد) کسی خبری در این باره نداره؟
 19. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/11/28/2204283/گفتگوی-اختصاصی-با-محمود-سنگاوی-از-فرماندهان-پیشمرگه-کاش-سردار-سلیمانی-فرمانده-ما-بود-تا-آخر-با-ایران-می-مانیم جالبه این شخص قبلا در مقطعی با ایرانی ها هم جنگیده بوده و به قول خودش رد گلوله ما رو صورتش داره...
 20. خبرنگار حوزه دفاعی(اگه اشتباه نکنم تسنیم) و کلا فعال رسانه ای
 21. http://tweetna.ir/Tweet/98112818640/توییتر-حسین-دلیریان-همانطور-که-باور-۳۷۳-اولین-م� اینجا ادعا شده. که عقاب عمود و سرد پرتاب خواهد بود. اگه این طور باشه که خوبه منتهی شک دارم در ابتدا این طور رونمایی بشه. نکته دیگه هم اینکه برخلاف گمانه زنی های قبلی از مصاحبه اخیر این طور برمیاد که تنها سلاح سامانه از نوع موشکی خواهد بود که خوب بازم به نظر بنده جای انواع دیگر خالی هست
 22. https://www.asriran.com/fa/news/714151/طالبان-امضای-توافق-با-آمریکا-تا-پایان-ماه-جاری-میلادی-آمریکا-5-هزار-زندانی-طالبان-را-آزاد-می-کند یک مقام طالبان اعلام کرده تا آخر ماه میلادی جاری توافقنامه با آمریکا در دوحه قطر امضا میشه و در ازای آزادی 1000زندانی از طرف طالبان، 5000زندانی طالبان هم از طرف آمریکا آزاد میشن. بعد هم گفت و گوی طرفهای افغانی شروع میشه. محور گفت و گوها هم خروج آمریکا.کاهش خشونت.عدم استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها و گفت و گوی بین افغانستانی ها است. این وسط هم مقامات دولت افغانستان گفتن محورهای مذاکرات در پیوند با تعهد طالبان برای کاهش خشونت هست و آمریکایی ها هم گفتن از دولت افغانستان حمایت میکنن. ولی به نظرم اگه واقعا آمریکایی ها از افغانستان خارج بشن، آینده این کشور رو طالبان شکل خواهد داد.
 23. https://www.instagram.com/p/B8l2DPXpIoi/ ما همیشه (به حق) از رسانه های داخلی در حوزه نظامی انتقاد میکنیم ولی ظاهرا اون ور آبی ها هم دست کمی ندارن... اولا تا اونجا که بنده میدونم در جریان بمباران سعودی ها در مکان سقوط جنگنده 30 نفر تلفات بوده نه در جریان سقوط جنگنده(مگه اینکه فرض کنیم جنگنده وسط منطقه مسکونی سقوط کرده باشه) حالا این هیچی ولی آخه انتقال نیرو با جنگنده؟! نکنه رو بالش سوار شده بودن؟!
 24. https://www.asriran.com/fa/news/713804/آتش‌بس-۷-روزه-آمریکا-و-طالبان البته توافق هنوز عملی نشده ولی ظاهرا خیلی نزدیک هست و از جمعه اجرایی میشه. اگه این قضیه سرانجامی داشته باشه برا دو طرف مزایای زیادی خواهد داشت. طالبان بالاخره به رسمیت شناخته میشه و اگه آمریکا به وعده اش عمل کنه تا یکسال و نیم دیگه نیروهاش رو از افغانستان خارج میکنه. از اون طرف هم ترامپ دم انتخابات بالاخره یه دستاورد در حوزه سیاست خارجی بدست میاره و ادعا میکنه که به طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا پایان داده.مقامات دولت افغانستان حتما در ظاهر از این قضیه استقبال میکنن ولی نمیدونم در باطن هم خوشحال هستن یا نه؟ حتی اگه طالبان از قدرت نظامیش هم استفاده نکنه با توجه به انسجام طرفداراش ممکنه تبدیل به اکثریت تعیین کننده در ساختار سیاسی افغانستان بشه. بعد از اون طرف وضعیت قوانین و خط قرمزها چطور خواهد شد؟ الان وضعیت در افغانستان طوری هست که بعضی جاها به دختران اجازه تحصیل هم نمی دن و از اون طرف بعضی جاها مسابقاتی به سبک شبکه های آمریکایی برگزار میشه. این اختلاف شدید چطور قراره حل بشه؟ مثلا با مدل فدراتیو؟ اختلافات قومی و نژادی چطور میشن؟ هنوز خیلی سوالات هست که باید دید در عمل با چه جوابی رو به رو میشن. این وسط یه نکته جالب برا من این بود که وزیر دفاع آمریکا 5شنبه گفته بحران افغانستان راه حل سیاسی دارد. بعد نزدیک 20 سال جنگ تازه فهمیدن؟!
 25. https://www.asriran.com/fa/news/713762/%D9%86%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%87%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%85%D8%B4%D9%82-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%84%DA%98%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%87 نتانیاهو خوشمزه بازی در آورده و گفته شاید حمله دیشب دمشق کار بلژیک بوده...این وسط چیزی که برا من جالبه اینه که اسرائیل هیچ علاقه ای برای قبول مسئولیت رسمی این حملات نداره. واقعا چرا؟