Recommended Posts

و علیکم سلام مهدوی جان
من نوشتم "حتی" یعنی امکان این هست که آسان هم باشه.اما حقیر از هزینه صحبتی نکردم و د لیل هم داره وقتی شما می خوای جایی رو فتح کنی و جنگی آغاز می کنی و یا در جبهه مقابل وقتی شما می خواین از جایی دفاع کنین اون زمان دیگه بحث هزینه مطرح نیست.چیزی که مطرح هست این هست که این در در فلان زمان باید نابود بشه یا دور زده بشه یا تونل زد و.... و این منطقه باید حفظ بشه حالا با دادن تلفات با هزینه یا بی هزنه و با تمام توان.
اصولا تعریف ذفاع یعنی متوقف کردن دشمن و یا نابودی اون با داشته های موجود. زمانی که ما مجبور به درگیری به حمله کشوری مثل آمریکا باشیم چیزی که مطرح نیست تلفات و هزینه و.... هست مهم توقف یا نابودی دشمن هست و اگر این دو موفق باشن حمله برای نابودی اونها.

هر چند با صحبت شما موافقم و درست می فرمائید ولی سیستم نظامی ایران برای ما و دشمنانمون شبیه تخم مرغ در بسته هست و هیچ کس نمی دونه چی می تونه در انتظار دشمن باشه. یه نمونه عجیبی که من کمی در موردش در همین رزمایش صحبت کردم اون انفجارهای عظیم بود که دقیقا مشخص نیست چی هستن ولی اگر این اتفاق برای ستون زرهی بی افته عملا باید فاتحه اش رو خوند.

یه چیزی در مورد جنگ بگم جنگ و استراتژی حمله و دفاع 4 خالت بیشتر نداره 1-بازی در زمین دشمن با قانون دشمن 2- بازی در زمین خودی با قانون دشمن 3 بازی در زمین دشمن با قانون خودی 4-بازی در زمین خودی با قانون خودی.
قدرت یعنی توانایی تحمیل اراده و تحمیل اراده یعنی قانون خودتون رو بر دشمن تحمیل کنید.
اگر در زمین دشمن با قانون خودش بازی کنین و یا در زمین خودی با قانون دشمن بازی کنید یحتمل باید منتظر شکست بزرگی باشید.اگر در زمین دشمن با قانون خودی بازی کردید می تونید امیدوار باشید ولی اگر زمین و قانون ازان خودتون باشه می تونید به پیروزی امیدوار باشید.
ما قصد حمله به خاک آمریکا رو نداریم پس لاجرم اگر جنگی باشه در خاک خودمون خواهد بود یعنی زمین خودی و اگر بتونیم با قانون خودم بازی کنیم نهایت می تونیم به دفاع امیدوار باشیم ولی اگر همین قانون رو بر اونها تحمیل کنیم بازنده اصلی آمریکا یا هر کشور دیگه ای خواهد بود.

منظور از راه حل آسان بنده هم مثلا این مورد هست که شما می تونید برای مختل کردن سیستم های لیزری از ترکیب مازوت و پهن حیوانی استفاده کنید که خیلی ارزان قیمت هست هر چند کارایی 100 درصد نداره و یا چاه های نفت رو مثل صدام آتیش بزنین و یا اینکه از سیستم های هوشمند تولید دود با درجه حرارت و غلظت و.... استفاده کنید. هر دو روش شدنی هست ولی روش اول رو برای جاهایی استفاده می کنید که اهمیت پایینتر و کمتری دارن و اون رو به رده های مردمی یا پایین سازمان رزم واگذار می کنید مثل کمیته های پدافند غیر عامل و یا نیروهای مردمی بسیج که دفاعی نسبی کرده باشید ولی وقتی اهمیت موضوع بالاست نه هزینه و نه پیچیدگی مطرح نیست باید دفاع کرد و یک منطقه رو با سیستم های هوشمند و گران محافظت کرد.

البته این فقط مثالی خام هست و ممکنه بشه برش هزار و یک اشکال گرفت ولی صرفا برای روشن شدن موضوع بود.

سالهاست نیروهای نظامی ایران در فکر تدوین قوانین و استراتژی هایی هستن که بتونن قوانین خودی رو چه در خاک خودی و چه در خاک دشمن بر دشمنان خودمون تحمیل کنن و خیلی جاها مجاهدت و شهادت هم می طلبه و چاره ای نیست.
در این تاپیک من در مورد استراتژی حزب الله لبنان یک مطلب ساده نوشتم و دقیقا در اون ذکر شده که نیاز اجرای اینگونه استراتژی ها نیروی شهادت طلب و از جان گذشته هست و اگر بنا بر ندادن تلفات باشه باید دست از اون شست هر چند تلفات حتی آماری در واقعیت برابر تانک در برابر نفر داشت:
http://www.military.ir/forums/topic/23429-%d8%aa%d8%a7%da%a9%d8%aa%db%8c%da%a9-%d8%ad%d8%b2%d8%a8-%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d9%86%da%af-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%db%b2%db%b0%db%b0%db%b6-%d8%a7%d9%84%d9%88%d8%b9%d8%af-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d9%82/
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]دعوای بنده و شما ظاهرا اینه که (اگر اینطور نیست نظر بنده را اصلاح بفرمایید) شما اعتقاد دارید راهبردی بر مبنای "ساده و ارزان" [b]وجود داره،[/b] طوری که می توانیم بهش تکیه کنیم و حتی آینده امنیت خودمان را هم بر مبنایش تنظیم و تضمین بکنیم.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]در حالی که بنده معتقدم اگر تا به امروز بر مبنای چنین راهبردی عمل شده، یا از سر ناچاری بوده (ضعف فناوری و اقتصاد ضعیف) یا بر اثر سهل انگاری و حرکت در مسیر غلط. (که البته بنده شخصا به شق ناچاری قضیه معتقدم. یعنی اگر اقتصاد و فناوری قوی داشتیم، حتما باید در مسیر راه حل های گرانقیمت و اصولی حرکت می کردیم. مثلا برتری هوایی.) و چنین مسیری نمی تواند و نباید ادامه پیدا کند.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]حرف آخر را اول بزنم: از نظر بنده نباید هزینه و بودجه و سرمایه ای و تَوجه ایی که برای توسعه زیرساخت های نظامی و دستیابی به فناوری های پیشرفته نظامی (مثلا برتری هوایی، موشک های کروز پیشرفته، سیستم های راداری پیشرفته و..) لازم است، با توجیه راهبرد "ساده و ارزان" صرف کارهای دیگر بشود (منظورم همان مرجعی هست که این تقسیمات را انجام می دهد).[/font][/size]

[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]اینکه آرکیو-170 در اختیار ما است یا هواپیماهای ما در نزدیکی ناو هواپیمابر دشمن پرواز می کند یا زیردریایی اتمی دشمن شناسایی شد و... اینها پیروزی هایی در سطح تاکتیکی هستند. و نه در سطح راهبردی. اگر دشمن در سطح راهبردی وارد منازعه بشود، شما نمی توانید به تعدادی پیروزی تاکتیکی دل خوش کنید و بر مبنای آن استراتژی بچینید و انتظار پیروزی داشته باشید...[/font][/size]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بحث هزینه و ... رو شما مطرح کردید بنده مطرح نکردم و در عین حال در پست قبلی کاملا روشن عرض کردم وقتی قراره دفاع کنیم بحث هزینه و تلفات و ..... مطرح نیست باید دفاع کنیم با هر هزینه و هر تلفاتی و دشمن رو شکست بدیم و یا حداقل متوقفش کنیم.
دعوایی سر این نداریم و در عین حال باز در پست قبلی عرض کردم ما ظواهر امر رو می بینیم و معلوم نیست آیا کشور هزینه های قوی و سنگین و تکنولوژی برتر هم نداشته باشه.

مثال بنده در این راستا بود که مثلا برای مختل کردن یک فناوری میشه حتی راه های ساده و ارزان هم پیدا کرد و در جای لازم استفاده کرد ولی در جای مهم دیگه هزینه و نیرو میره کنار و بحث دفاع به هر شکل مطرح میشه.

اما واقعیت این هست که دشمن ما کشوری با سطح یک فناوری دنیا هست و لاجرم ما نیاز به زمان و هزینه و کار داریم تا بتونیم به اون قله برسیم و خودمون رو گول نزنیم کار راحت و نزدیکی نیست پس استراتژی رو بر پیدا کردن خطوط رخنه قرار دادیم.
مثلا نیاز نیست برای از بین بردن هواگردهای پنهانکار دنیا ما هم از همون ها بسازیم که شدنی نیست بلکه روشهای کشف و نابودی دیگه ای که راحتتر و ارزانتر باشه رودر دستور کار قرار دادیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]با توجه به اینکه بحث حزب الله لبنان هم مطرح شد به نظرم خوبه که منظورم را از تفاوت سطح راهبردی و تاکتیکی را با تکیه بر این مورد مشخص کنم: [/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]سوال: آیا به نظر شما حزب الله لبنان، به تنهایی قادره در سطح راهبردی به رژیم صهیونیستی ضربه بزنه (یعنی حیات اسرائیل را تهدید بکنه)؟ و یا در مرتبه ای پایین تر، آیا قادره در جواب تجاوز رژیم صهیونیستی بخشی از خاک فلسطین را پس بگیره و به فلسطینیان واگذار کنه؟ آیا مثلا اگر صهیونیست ها یک میلیارد واحد، خسارت مالی به لبنان بزنند، آیا قادره یک میلیارد واحد یا حتی بیشتر، خسارت به اسرائیل بزنه؟[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]این همان چیزی است که بنده به عنوان تفاوت سطح راهبردی و تاکتیکی قائلم.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]حزب الله قادره حیات خودش را حفظ کند و برای اسرائیل هزینه های تاکتیکی ایجاد بکند که کار ارزشمندیه ولی آیا قادر به موارد بالا هست؟[/font][/size]

[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]یا مثالی دیگر: اگر آمریکایی ها نخواهند به اراده خودشان از افغانستان خارج بشوند، آیا طالبان می تواند آمریکا را به زور بیرون کند. درواقع آیا می تواند آمریکا را مجبور به خروج بکند؟[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]و...[/font][/size]

[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]از نظر بنده پیروزی راهبردی به معنای تحمیل اراده و مجبور کردن دشمن است و مواردی از قبیل تغییر تصمیمات فرماندهان دشمن یا مثلا غافگیر شدن دشمن و... اینها پیروزی راهبردی محسوب نمی شوند.[/font][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در جواب مهدوی گرامی !
همین امسال یکبار یک مصاحبه با حسن نصرالله داخل تولویزیون انجام شد و اگه اون رو گوش داده باشید . ایشون گفتند از زمانی که حزب الله در دهه 90 ؟ وارد درگیری با اسرائیل شد توانست قسمت هایی از خاک لبنان را که اسرائیلی ها به آن نفوذ کرده بودند را از وجود این صهیونیست ها پاک کنه و اسراویل را تا پشت مرزهای قانونی لبنان عقب راند . قریب به مضمون

حالا نظرتون چیه ؟! ویرایش شده در توسط hamedof

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]حامدف عزیز، خوب توی نبرد اخیر هم هینگونه بود دیگر! صهیونیست ها دقیقا داخل خاک سرزمین های اشغالی که نمی جنگیدند! حزب الله موفق شد با ایستادگی خودش، صهیونیست ها را غافلگیر کند. و ادامه ماجرا... [/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]منظور بنده این است که بتواند مقدار قابل توجهی را پس بگیرد. مثلا یک سوم اراضی اشغالی فلسطین را به چنگ خودش در بیاورد و به فلسطینیان واگذار کند.[/font][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهدوی جان مشکل اینجاست که شما دو موضوع رو با هم خلط کردین و اون استراتژی و راهبردهای اصلی و تاکتیک های صحنه نبرد هست.
تمام موضوعی که بنده در این چند پست آخر عرض کردم در مورد تاکتیک هایی هست که روی زمین و در یک رزمایش و یا جنگ می خواد استفاده بشه و بسیار مبحثش متفاوت هست با بحث راهبرد اصلی کشور و حزب الله در جنگ.
اشاره بنده در این تاپیک این هست که در برابر تاکتیک و روش حمله دشمن راه ها و تاکتیک های خنثی سازی، پنهان کاری و غافلگیری و کمین وجود داره و خلا یی نمیشه متصور بود.اما بحث شما متوجه راهبردهای کلان جنگی هست که خیلی با هم متفاوت هستن ولی بسیار کنش متقابلی دارن.فرضا اگر شما در سطح تاکتیکی بتونید دشمن رو ابتدا متوقف و سپس ضربات اساسی بهش بزنید می تونید با گسترش تاکتیک خودتون به اعماق بدنه دشمن نفوذ کنید و در واقع تاکتیک های شما به بعد راهبردی وارد میشن.
فراموش نکنید که هر راهبرد کلانی به طور عادی در دل خودش با تاکتیک ها و تکنیک ها پیاده سازی میشه نه در خلا این دو.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='fath' timestamp='1364798578' post='305630']
کلیپ بالا چیزی رو اثبات نمی کنه چون یه سی 130 بدون بودن هیچ سیستم پدافندی رو منطقه جولان میده.چیز خاصی هم نمی بینه با دوربین حرارتی داره منطقه رو کنترل می کنه که نه تونلی تونسته پیدا کنه و نه چیزی دیگه ای اگر همون افراد لباس چند طیفی استفاده کنن عملا توی این دوربین ها دیده نمیشن.تونل و کانال و.... هم تمهیداتی براشون هست که توی هیچ حسگری مشاده نمیشن.
در تمام طول مدت هم این هواگرد فقط آدرس چیزهایی رو که می بینه به تسلیحات میده که زده بشن وقتی چیزی نبینه و منطقه هم همش سیستم های مختلف پدافندی باشه امکان اینجور هالیوددی بازی ها نیست.
یحتمل این کلیپ مال جایی توی عراق یا افغانستان هست که وضعیتشون مشخص هست.

و مورد دیگه اینکه در 3 جنگ 33 روزه، 22روزه، و 8 روزه دقیقا تمام این امکانات در حجم بالاتر و در گستره کمتری استفاده میشد و اسرائیل نتونست هیچ کار خاصی بکنه وگرنه دست به دامان ساخت گنبد آهنین نمیشد.
فراموش نکنید غزه 5*20 گستره داره یعنی کلا 100 ک م مربع در حالی که فقط یک پهپاد رژیم صهیونیستی می تونه 300 ک م رو برای ساعت ها پوشش بده.
نه تونستن کانال ها و کمین ها رو تشخیص بدن و نه تونستن جلوی کمین های حزب الله رو بگیرین.

فقط یه چیز میگم و اونم اینکه هر عملی عکس العملی داره و هر تاکتیکی ضد تاکتیکی و این موارد در بی نهایت میل می کنن یعنی نمیشه یک روش رو برای همیشه کارا فرض کرد.پس برای هر تکنیک و تکنولوژی غرب راهی حتی بسیار آسان می تونه موجود باشه و اگر هم امثال ما بلد باشیم اینجا گفته نمیشه.
[/quote]

جناب فتح گرامی

وقتی این پست شما رو خوندم دلم فقط می خواست کله م رو بکوبم به یک جایی!!![size=4]شما اصلا چیزهایی که من قبلا گفتم رو مطالعه کردید و این پست رو گذاشتید! من که باورم نمیشه شما اونها رو مطالعه کرده باشید و این حرف ها دوباره تکرار شده باشه![/size]

بازم باید من تکرار مکررات کنم! یعنی قرار ما با سیستم های پدافندی مون که الحمدالله مثل اینکه از شماره خارج اند! تمام این بیابون ها رو پوشش بدیم! از همه شهرها دفاع مستمر داشته باشیم! مناطق استراتژیک رو به صورت گسترده تحت پوشش قرار بدیم!
خوب من از اول نگفتم که اگه قرار بر اینه که این کار صورت بگیره ادامه بحث رو بی فایده می دونم!

برادر من این همه کلیپ توی نت هست چرا من صاف اومدم سراغ این یکی با این کیفیت مرغوبش! چرا فقط از برخی قسمتهای اول اون اسکرین شات کردم؟ البته خواستم قسمت اولش رو جدا کنم و بذارم اما صداش با مشکل مواجه میشد اما توقع نداشتم که دیگه شما اصل ماجرایی که من روش تاکید دارم رو ول کنید بیایید به این چیزها بچسبید! خواستم هدف از قرار دادن اون رو بگم اما گفتم نه! اینجا میلیتاری و من این همه توضیح دادم نمی خواد!
برادران عزیز من اون چیزی که باعث شده من این کلیپ رو قرار بدم [b]نحوی مشخص بودن راه ها هر چند کوچک هم باشند در صفحه نمایشگر بود[/b]، ببینید چطور می درخشند، این راه ها چه خطوط نامربوطی روی صفحه میندازن!
حالا این یکی با کلی راه و چاله چوله که به نظر میاد نزدیک یک مکان مسکونی باشه این طور بود حالا شما فکر کنید توی یک محیط کاملا طبیعی تجهیزات سنگین ما چه اثری روی محیط میذارن!

طرف مقابل ما هم کلی تجهیزات جور واجور برای شناسایی داره و گمون نکنم نیاز چندانی برای حرکت این غول ها داشته باشه البته همین ها هم کم چیزایی نیستنا وقتی قرار بر این باشه که پدافند مناسبی ضدش تو منطقه نباشه دیگه گمون نکنم چیزی برای مدافع باقی بمونه!

[quote]و مورد دیگه اینکه در 3 جنگ 33 روزه، 22روزه، و 8 روزه دقیقا تمام این امکانات در حجم بالاتر و در گستره کمتری استفاده میشد و اسرائیل نتونست هیچ کار خاصی بکنه وگرنه دست به دامان ساخت گنبد آهنین نمیشد.
فراموش نکنید غزه 5*20 گستره داره یعنی کلا 100 ک م مربع در حالی که فقط یک پهپاد رژیم صهیونیستی می تونه 300 ک م رو برای ساعت ها پوشش بده.
نه تونستن کانال ها و کمین ها رو تشخیص بدن و نه تونستن جلوی کمین های حزب الله رو بگیرین.[/quote]

با توجه به این حرفهاتون دقیقا یقین پیدا کردم که شما اصلا و ابدا پستهای قبلی من رو نخوندید و نخونده اومدید و این حرف ها رو زدید! ما داریم سر چی بحث می کنیم شما چی رو برای بار نمیدنم چندم مثال می زنید.

[b]برای بار بازم نمیدنم چندم وقتی پوشش گیاهی انبوهی در این مناطق وجود نداره و توان هوایی دشمن ما هم این گونه هست که میدانیم راهی جز رفتن به زیر خاک نداریم. نداریم . نداریم . مگر اینکه سلاح ها و تجهیزات ما توانایی رو در شدن با مهاجم رو با توجه به توان مهاجم به صورت فیس تو فیس داشته باشند.[/b]

پیشنهاد میکنم که اگه قراره به این پست من پاسخ بدید یه سری هم به پستهای قبلی بنده بزنید و بعد این کار رو انجام بدید

با تشکر.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
H2L جان خوب شما این رو هم در نظر نمی گیرید که سامانه های برد متوسط می تونند هم از شهر ها محافظت کنند و هم از مناطق اطراف! دیگه سی 130 رو هر راداری ما کشف می کنه ! جسم به اون بزرگی تو رادار مشخص میشه صد درصد! بع هم یه موشک خرجش می کنیم ! (حیف قاطی پاتی شده کار هام نمیشه کل مطالبی که در مورد پدافند می خوام بگم رو بزارم تو سایت :-( ترجمه برادر قرمز هم رو دستم مونده ! :-( ) !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب HHL خارج از نوع ادبیات شما که من رو یاد یکی از اعضاء می ندازه بر می گردم به آسیب شناسی نوع بحث شما.
برادر من تقریبا خوب یادمه توی چندین و چند تاپیک شما دقیقا همین گفته و نوشته ها رو تکرار کردین و هر بار هم شاید چندین نفر سوال های شما رو جواب دادن اما اصولا شما نمی بینید.
در مورد کلیپ هم خود شما مجددا نگاه کنید توی فیلم چند تا ماشین اطراف خونه ها حرکت می کنن که گرد و غبار اونها مشخص هست ولی بعد ردی نمی مونه دقیقا دقیقه 3:30 دقیقه رو نگاه کنید و حرکت ماشین.
هر چند ماشین مثل تانک نیست ولی موضوع این هست که تمام اون خط و خطوطی که شما می بینید شامل مسیل ها و کوره راه های کاملا مشخص و عمدتا آسفالته هست و گرنه رد ماشین در حال حرکت مشاهده نشد.
و دوباره نشنیدن شما که بارها دوستان گفتن وقتی نشه ردی رو پاک کرد میشه تمام منطقه رو رد کرد.

بگذریم تجربه به من ثابت کرده توضیح خیلی مسائل برای شما نتیجه ای جز زدن پست های بلند بالا توسط شما(بازم شبیه یکی از دوستان قدیمی) نداره و جدل های بی مورد نداره و اصولا از کلیپی به مانند این کلیپ که در جنگ با چریک های طالبان مثل فیلم های هالیوودی هست نتیجه ای میگیرین که می خواین همین امر در برابر ایرانی که آر کیو هک می کنه کارایی داشته باشه.
به همین دلیل هم از اول تاپیک هم که شما مواردی رو مطر کردیم خودم رو مورد بحث شما قرار ندادم.

یک چیزی هست میگن تغییر در ظاهر تغییر در ماهیت رو عوض نمی کنه و بسطش به رویدادهای واقعی دنیا میشه اینکه همین تکنولوژی ها و همین ابرقدرتها در دنیای واقع در برابر لبنان و غزه عملا زائیدن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]جناب فتح، در هر صورت بنده به عنوان یک ایرانی، سطح توقعم را برای آینده بیان کردم. و اعتقاد دارم آنچه که امروزه به عنوان روش های نامتقارن مطرحه صرفا یک اجبار مقطعی برایمان بوده و از سر ناچاری بوده.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]بنده آرزو می کنم که در آینده، کشورم دارای ساز و برگ جنگی و زیرساخت های وسیع نظامی به مانند قدرت های بزرگ مادی دنیا و حتی فراتر از آنان باشه. زیرا معتقدم فقط در این صورته که می توانیم از داشته ها و تمامیتمان دفاع کامل و تمام قد داشته باشیم.[/font][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حرف شما کاملا متین هست جناب مهدوی ولی لازمه اون رسیدن ما به ملزومات این بحث هست.من هم امیدوارم روزی جایگاه ابرقدرتی دنیا ازان ما باشه ولی در سایه ایمانی که مثل آمریکا وحشیانه به جان بشریت نیافتیم.ایمانی که تفسیر از اون لیبرالی و نگاه به اون از دریچه بینش و اعتقاد و باور غربی نباشه بلکه مستقر بر بینش و اعتقاد و باور کاملا اسلامی ناب باشه.

هر چند اشاره کردم اگر شما بتونید همین روش و تاکتیک ها رو در زمین دشمن هم دنبال کنید می تونید همین استراتژی رو به راهبردی کلان تبدیل کنید. به عنوان مثال اگر حزب الله بتونه همین تاکتیک ها رو در درگیری احتمالی به داخل خاک اسرائیل بسط بده و گام به گام جلو بره تصور گرفتن زمین هم دور از ذهن نیست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

هههههههههههههههه من واقعا دو سه هفته ای ول کن این تاپیک بودم چون به جای دروس نظامی ، بیشتر شبیه هالییود شده نظرات و تحلیل های گرامی تر از جانان اما بعضی وقتا آدم بدجور میسوزه

نمیدونم ، قدیما یکی میخواست بره رشته انسانی میگفتند نرو ، میگفت چرا ؟ میگفت ریاضی فیزیک ذهن آدم رو خوب باز میکنه ! اونوقت شعر هم بهتر حفظ میکنی ! چشمک( و عجیب اینکه بسیاری از شعرا ، دروس ریاضی شون عالی بود ...)

شاید ذهن بعضی ها باز نیست ... نمیدونم ، لامصب بعضی وقتا از نظر نظامی ما هم دوست داریم سرمون رو بکوبیم تو دیوار وقتی بعضی عزیزان نظر میدن

همیشه یکی مثل خودم میگفت ، ما تو سی و سه روزه فلان طور شد ، اما نباید ایران رو با اونجا مقایسه کرد چون نیروهای حزب الله حرفه ای هستند و فلان و بهمان

اما تا حالا وجدانا یکی از عزیزان گرامی تر از جان رفته ببینه چقدر حرف من و ما درسته ؟ اصلا چرا و چگونه ما نبرد سی و سه روزه رو از یاد میبریم ؟

من دو سه تا آمار میزارم واسه خالی نبودن عریضه

خداشاهده دیگه هم حوصله توهمات نظامی گری ندارم ....

مساحت لبنان که درگیر جنگ با اسراییل بسیار بسیار پیشرفته از هر نظر شد به قرار زیر است :

مساحت, ۱۰٬۴۵۲کیلومتر مربع

مساحت ایران

۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربّع

مرز با لبنان 79 کیلومتر
مرز با سوریه 375 کیلومتر

استان های حیاتی لبنان :
لبنان کلا شش استان دارد ... استان بیروت - جلب لبنان - استان شمالی لبنان - استان بقاع - استان نبطیه - استان جنوبی لبنان که مهمترین هاش استان های بقاع و متصل به اسراییل است

استان های حیاتی ایران :

ایران 31 استان دارد !
استان های مهم ایران شامل خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان ( غربی و شرقی) تهران ، کردستان، ایلام، سیستان و بلوچستان ، مشهد و ..... می باشد که در 4 گوشه ی ایران موجود است

آخه منی که هیچی بارم نیست ، نمیدونم ، یعنی چی وقتیکه جنگنده های اسراییل بلند میشن ظرف یک دقیقه از مرز هوایی خودشون خارج میشن و نهایتا ظرف دو دقیقه روی فضای لبنان و ... هستند معنیش میشه چی ؟ دیگه لازم نیست همه فرضیات نظامی که هست رو رد بکنم .... میفهمین ؟

دوستان عزیز ، در نبرد سی و سه روزه ، جایی نموند که اسراییل نزده باشه .... مگر لبنان چند متر هست ؟؟؟؟ بابا خوش انصاف ها ، شما دارید در مورده کشوری حرف میزنید که داره به میلیون سر میزنه مساحتش .... خوووووووووووووووووووووووبی ؟> سلااااااااااااااااامتی ؟

واقعا من کیف میکنم واسه ارتشی که بتونه از 4 طرف ایران به ایران حمله کنه و کار رو بر ایران سخت کنه !!!

متاسفانه خیلی بحثها رو ما وقتی کلاس اول ابتدایی بودیم پاس کردیم .... الان دیگه حال ش نیست دوباره بیاییم اسم تک تک کشورهای همسایه ایران رو ببریم و محتمل ترین کشورها جهت همکاری با امریکا جهت حمله به خودمون رو اعلام کنیم ....

ولی دیگه با یک نگاه ساده هم میشه به این مساله پی برد که بر فرض امریکا بخواد از 4 طرف هم به ما حمله کنه بازم پاش اساسی گیر هست چون ایران حداقل صد برابر لبنان هست و صدبرابر لبنان جا داره ....

واقعا بنازم به ناز شست اون هواپیمای که بخواد یک میلیون کیلومتر مربع ! رو کاوش کنه برای پیدا کردن اونایی که اونا اصلا فکرشم نمیکنند ما داریم ....

خداشاهده به بعضی دوستان باشه، اگر تو آکادمی نظامی امریکا میبودند همون سی سال پیش به ایران مستقیم حمله میکردند میگفتند بابا ایران که هیچی نیست ... آه بیا اینم ایران ، با یه بشکن تقدیم به شما

مرد حسااااااااابی یارو ژنرال n ستاره امریکاست بازم وقتی اسم حمله نظامی به ایران رو میاره میگه واقعا میترسیم .... چونکه طراحی حمله کار هر بچه ای هست ولی حمله ای که نرینه هیکل خودمون مرد خودش رو میخاد

اونوقت شما به همین راحتی، یک میلیون کیلومرت مربع رو خوردید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بابا بازم بنازم به انصاف اسراییلی ها و یهودی ها وصهیونیست ها .... البته نباید اینو بگم .... آخه اسراییلی ها سواد آکادمیک نظامی شون خیلی خوبه و از نظر سواد نظامی عمومی هم یه چیزایی بارشون هست .... برای همین انصاف شون خیلی بیشتره ....

من از طرف جمهوری اسلامی ایران و تمامی نیروهای مسلح اعلام میکنم ، بفرمایید ایران رو دو دستی تقدیم امریکا بکنید ، خیلی راحته ، یه سرباز امریکایی بفرمایید تشریف فرما بشه لب مرز ، از اون سر مملکت بیاد بره تهران بشه رهبر جمهوری اسلامی .... اینطور بهتره !

آخه من دوست ندارم آواکس امریکایی حرفامو با دوس دخترم شنود کنه از فاصله 750 کیلومتری که تو یه تلفنخونه عمومی هستم ......... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

جان مولا این دلتون خوشه ؟؟؟؟ من قدیما خودمم اینقد از این ریزبینی های بیخود داشتم که نگو !

ولی باور بفرمایید بعد دیدن برخی چیزا تازه فهمیدم اصلا ربطی به قدرت نظامی جمهوری اسلامی و .... نداره این عرضه نداشتن امریکا برای حمله و یا شکست اونا در مقابل ما

هرکسی دیگری هم سرش تو نیروهای مسلح باشه میفهمه خداشاهده فقط امام زمان عج هست داره اینا رو میبره جلو !!!!

یعنی بعضی وقتا با فهمیدن برخی مسایل سرت رو میکوبی تو دیوار میگی اینا چه اعتماد به نفسی داشتند فلان کار رو فلان طور کردند

خداشاهده به روح مادرم قسم جدی میگم ....

خیلی وقتا ، اصولا ایران اسلامی مدیون اونی هست که امام خمینی ره فرمود : پرسیدم مثلا انقلاب کردیم و نظام اسلامی شد ... من مردم چی ؟؟؟؟ فرمودند .... این انقلاب مال ما است ... خودمان هم حفظ ش میکنیم

من کنجکاوی دوستان رو ستایش میکنم لیکن باور بفرمایید برفرض جایی هم ایران واقعا بلوف بزنه یا هیچی برا دفاع نداشته باشه بازم یکی اون بالا هست هواش رو داره ، من با جفت چشا خودم هزار بار دیدم این مساله رو ...

ولی در این زمینه پیدا کردن هدف از تو دشت عمرررررررررررررررررررا قبول کنم امریکا بتونه غلطی بکنه ....

یا حق
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='fath' timestamp='1364811841' post='305641']
مهدوی جان مشکل اینجاست که شما دو موضوع رو با هم خلط کردین و اون استراتژی و راهبردهای اصلی و تاکتیک های صحنه نبرد هست.
تمام موضوعی که بنده در این چند پست آخر عرض کردم در مورد تاکتیک هایی هست که روی زمین و در یک رزمایش و یا جنگ می خواد استفاده بشه و بسیار مبحثش متفاوت هست با بحث راهبرد اصلی کشور و حزب الله در جنگ.
اشاره بنده در این تاپیک این هست که در برابر تاکتیک و روش حمله دشمن راه ها و تاکتیک های خنثی سازی، پنهان کاری و غافلگیری و کمین وجود داره و خلا یی نمیشه متصور بود.اما بحث شما متوجه راهبردهای کلان جنگی هست که خیلی با هم متفاوت هستن ولی بسیار کنش متقابلی دارن.فرضا اگر شما در سطح تاکتیکی بتونید دشمن رو ابتدا متوقف و سپس ضربات اساسی بهش بزنید می تونید با گسترش تاکتیک خودتون به اعماق بدنه دشمن نفوذ کنید و در واقع تاکتیک های شما به بعد راهبردی وارد میشن.
فراموش نکنید که هر راهبرد کلانی به طور عادی در دل خودش با تاکتیک ها و تکنیک ها پیاده سازی میشه نه در خلا این دو.
[/quote]

دقیقا همنین مورد درباره ما هم می تونه صادق باشه که بنده این مورد رو در نداشتن توانایی ما برای ساخت پنهان گاه هایی مناسب و عمده که بتونیم به وسیله ایجاد شبکه ای از اونها از حرکت دشمن جلوگیری کنیم خوب در این صورت این ما هستیم که استراتژی و راهبردمون به فنا میره

[quote name='hamedof' timestamp='1364812352' post='305643']
H2L جان خوب شما این رو هم در نظر نمی گیرید که سامانه های برد متوسط می تونند هم از شهر ها محافظت کنند و هم از مناطق اطراف! دیگه سی 130 رو هر راداری ما کشف می کنه ! جسم به اون بزرگی تو رادار مشخص میشه صد درصد! بع هم یه موشک خرجش می کنیم ! (حیف قاطی پاتی شده کار هام نمیشه کل مطالبی که در مورد پدافند می خوام بگم رو بزارم تو سایت :-( ترجمه برادر قرمز هم رو دستم مونده ! :-( ) !
[/quote]

حامد خان توی اولین پست های من درباره این بحث من یک تصویری با این مضمون که ایران در شب قرار ندادم!
اون تصویر چی می گفت نمی گفت توی عمده این مناطق کسی و یا شهری وجود نداره یا حتما داره اما برق نداشته و .... icon_cheesygrin

[size=4][quote name='fath' timestamp='1364812903' post='305645'][/size]
جناب HHL خارج از نوع ادبیات شما که من رو یاد یکی از اعضاء می ندازه بر می گردم به آسیب شناسی نوع بحث شما.
برادر من تقریبا خوب یادمه توی چندین و چند تاپیک شما دقیقا همین گفته و نوشته ها رو تکرار کردین و هر بار هم شاید چندین نفر سوال های شما رو جواب دادن اما اصولا شما نمی بینید.
در مورد کلیپ هم خود شما مجددا نگاه کنید توی فیلم چند تا ماشین اطراف خونه ها حرکت می کنن که گرد و غبار اونها مشخص هست ولی بعد ردی نمی مونه دقیقا دقیقه 3:30 دقیقه رو نگاه کنید و حرکت ماشین.
هر چند ماشین مثل تانک نیست ولی موضوع این هست که تمام اون خط و خطوطی که شما می بینید شامل مسیل ها و کوره راه های کاملا مشخص و عمدتا آسفالته هست و گرنه رد ماشین در حال حرکت مشاهده نشد.
و دوباره نشنیدن شما که بارها دوستان گفتن وقتی نشه ردی رو پاک کرد میشه تمام منطقه رو رد کرد.

بگذریم تجربه به من ثابت کرده توضیح خیلی مسائل برای شما نتیجه ای جز زدن پست های بلند بالا توسط شما(بازم شبیه یکی از دوستان قدیمی) نداره و جدل های بی مورد نداره و اصولا از کلیپی به مانند این کلیپ که در جنگ با چریک های طالبان مثل فیلم های هالیوودی هست نتیجه ای میگیرین که می خواین همین امر در برابر ایرانی که آر کیو هک می کنه کارایی داشته باشه.
به همین دلیل هم از اول تاپیک هم که شما مواردی رو مطر کردیم خودم رو مورد بحث شما قرار ندادم.

یک چیزی هست میگن تغییر در ظاهر تغییر در ماهیت رو عوض نمی کنه و بسطش به رویدادهای واقعی دنیا میشه اینکه همین تکنولوژی ها و همین ابرقدرتها در دنیای واقع در برابر لبنان و غزه عملا زائیدن.
[/quote]

باز این ادبیات ما رو پیش کشدید! اخه من همیشه ادبیات رو نمره بالا می گرفتم اما ایجا مثل اینکه می خوان ما رو رد کنن!

ومن هم خوب یادمه بود و هست که هیچ وقت پاسخ واضح و درستی گفته نمیشد و اکثرا هم من ترجیح میدادم که ادامه ندم و بحث ها رو به حال خودشون رها می کردم آخرینش هم خود شما بودید که تاپیکی درباره استراتژی حزب الله بود اگه درست یادم مونده باشه!

و اما بعد درمور رد اون ماشین هم تو اون منطقه واقعا شما نمیدونید چرا توی اون منطقه ردی گذاشته نمیشه!
خوب برادر من اونجا معلومه که یک منطقه تقریبا مسکونی با میزان رفت آمد بسیار بالا هست اونقدری که اون نقطه که ماشین ازش عبور میکنه شده عین یک زمین فوتبال خاکی صاف صاف! بعد شما انتظار دارید که ردی بمونه اینجا!!! icon_eek

از پیشنهاد بالا بردن ردها به میزانی که نشه تشخیص داد خیلی خوشم میاد این خیلی از اون خیلی هایی است که نمیدونم چندبار این رو گفتم که بابا پیر پیغمبر ما با وسعتی که شما همگی بهتر از من سراغ دارید از این مناطق چطور چنین چیزی امکان پذیره!
تا به حال فکر کردید که چه میزان نیرو و زمان لازم داره! اصلا تا به حال شخم زدن یک زمین کشاورزی رو از نزدیک دیددی که چقدر زمان می بره که قرار شما انقدر رد گول زننده ایجاد کنید که واقعا دشمن شما توش بمونه!!!!!!!!!!!!!!!
میدونید این وسایلی که قرار رد گذاری کنند چقدر کند حرکت می کنند!

در مورد اینکه می فرمایید تجربه بهتون ثابت کرده که من icon_eek[size=4] پست بلند بالا می زنم هم از اون حرف ها بودا! الان اگه از کاربران یه نظر سنجی بشه که چه کاربری بلند بالاترین(به قول خودتون) پست ها رو میزنه به نظرم شما مقام اول رو از آن خودتون کنید! هر چند که بهتر این است که با استفاده از کمترین میزان کلمات منظور خودمون رو برسونیم اما من یکی هیچ وقت هیچ پستی رو یادم نمیاد متر کرده باشم که بخوام فکر کنم که این کاربر متری کار می کنه و اون یکی سانتی متری![/size]

[size=4]این کله هم دیگه واسه ما کله بشو نیست! :-( امان! [/size]
[size=4]هالیودی!!!!!!! من به چه قسمت هالیودی اونها اشاره کردم در صورتی که کلیپ هایی به مراتب بهتر و با کیفیت تر در نت وجود داره که این یکی در برابرشون مثل یه تیکه اشغال می مونه البته با این نگاه که ما می خواییم فیلمی[/size][size=4] برای ترسوندن و تهاجم گیر بیاریم![/size]
[size=4]میشه از مکانیسم جبهه گیری تو این مورد استفاده نکنید آخه من بیکارم که بخوام از یه سری ..... توی اون ور دنیا که همه جوره دشمن من میشن دفاعی داشته باشم یا اینکه من یه کاربر تازه وارد هستم![/size]

[size=4]خدا این آرکیو رو هم از ما نگیره که هر وقت بحث نظامی هر بحثی فرق [/size][size=4]نمیکنه چه با ربط چه بی ربط شده پای این هم به قضیه خواه نا خواه باز شده! جالب اینجاست که خودم هم اون رو به عنوان یک نشانه ای از قدرت ما توی این مبحث وارد کردم![/size]

icon_arrowd
[quote]

[right][b][background=rgb(248, 248, 255)]نقل قول[/background][/b][/right]

[quote]پس چاره اول اینه که نزاریم آسمون براشون امن بشه ... که برای اون هم فکر های زیادی شده .... رعد ، مصباح 1 ، شلیکا ، سماوات ، اسکای گارد ، سامانه یا زهرا و .... همون قضیه ی آسمان هفت لایه . خوب پس اول از همه آسون رو ندید دست اون ها .... بهتره فکر کنیم برای دفاع هوایی باید چیکار کرد ... بعدش بیاییم داخل زمین ...[/quote]
[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]یعنی می تونیم؟ اگه می تونیم که دیگه حرفی نمیمونه![/background][/font][/color][/right]

[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]نه بیایم بگیم مثلا ما با دست کاری بدون سرنشین هاشون حتی تو بیابون ها هم میتونیم چشم های اونهارو دچار مشکل کنیم و اونا رو ساقط کنیم.[/background][/font][/color][/right]
[/quote]

خواهشی که از دوستان دارم اینه که به بحث های حاشیه ای نپردازن که فلانی تو اینجورس و تو اون جوری! به نظرم اونقدر هم توضیح داده باشم که دیگه همه بدوند منظور من چی هست
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

حین نگارش مطلب یاده یک نوشته در سال 2007 افتادم فکر کنم اون موقع 17 سالم بود یا نه 16 سالم ... بد ندیدم اونو بزارم چرا که مشخصا از خیلی جهات توجیه کننده استراتژی نظامی ایران بوده و هست

http://www.daneshju.ir/forum/f363/t27152.html

براساس کشورهایی که متخاصم ما هستند قطعا اگرم امریکا بخاد حمله کنه مجبور هست از چند نقطه خاص وارد بشه ... یعنی هرکاریش کنه برای ورود زمینی باید از اون نقاط خاص بیاد و یا اقدام به هلی بورن نیرو کنه که همون بحث دفاع هلی بورن مطرح میشه

البته جای کار بسیار بیشتری داره نوشته م تو اون موقع ولی بازم جالبه

امریکا میدونه ما میدونیم اون به چی فکر میکنه .... راه های ورود رو حدس زدیم و براشون سناریو چیدیم ... و تو رزمایش ها هم نشون میدیم تا امریکا بفهمه ... دلیلشم مشخصه

اینجا بازی ژنرال نیست هر غلطی بکنی و از هرجا دلت بخاد بیای ... اینجا دنیای واقعی هست پس باید براساس دروس آکادمیک نظامی وارد عمل بشی .... که از مهمترین هاش ، اصل نحوه ورود زمینی هست ...

یا حق
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.