Recommended Posts

[quote name='mahdavi3d' timestamp='1363255009' post='303984']
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][quote][/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]موشك نازعات 10 يك موشك بالستيك ميان‌برد است.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][/quote]عجب! عجب! :thinking: [/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]حالا تصویری هم از این موشک بالستیک! میانبرد!! وجود داره؟[/font][/size]
[/quote]
big_grin
[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/preview_105_IranMilitaryForum_NET_ArmyDay2010.JPG[/IMG]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در این رزمایش یگان‌هایی از[color=#ff0000] گروه 840 موشکی و تعدادی از یگان‌های پشتیبانی ارتش [/color]حضور دارند.
موشک‌های شلیک شده در این رزمایش، توسط متخصصان نیروی زمینی ارتش ساخته شده‌اند.
فجر5 یک راکت توپخانه‌ای 333میلی‌متری و دوربرد و همچنین راکت‌انداز چندتایی متحرک است؛ حداکثر برد فجر5 به 75 کیلومتر می‌رسد.
[color=#ff0000]"نازعات 10" یک موشک بالستیک کوتاه‌برد با پیش‌رانش سوخت جامد است که بردی حدود 130 کیلومتر دارد.[/color]

[url="http://tasnimnews.com/Detail?id=34171"]http://tasnimnews.com/Detail?id=34171[/url]

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

به گزارش خبرنگار مهر، در رزمایش ثامن الحجج(ع) که از 72 ساعت پیش کارهای عملیاتی و مقدماتی آن آغاز شده است، موشک های نازعات و فجر 5 با موفقیت پرتاب شده و به هدف اصابت کرد.

در این رزمایش که با حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش، برخی فرماندهان ستاد کل و فرماندهان ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران در حال برگزاری است، توان و اقتدار نیروی زمینی ارتش به نمایش گذاشته شده است.

پس از پرتاب موشک های نازعات و فجر 5 در رزمایش ثامن الحجج(ع) که با موفقیت صورت گرفت،[color=#ff0000] ارزیابان رأی به موفقیت پرتاب موشک ها و تایید اصابت آنها به اهداف مورد نظر دادند.[/color]

به گزارش مهر، رزمایش ثامن الحجج(ع) نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران که از 72 ساعت پیش در منطقه عمومی اصفهان و کاشان کار خود را آغاز کرده است، پس از موفقیت در اهداف ترسیم شده امروز به پایان خواهد رسید.
[url="http://www.mehrnews.com/detail/News/2018519"]http://www.mehrnews....il/News/2018519[/url]

//////////////////////////////////////////////////////
شبكه خبر اين تصوير را از نازعات گذاشته
[url="http://irinn.ir/sitefiles/13911224/%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C/%D9%86%D8%A7%D8%B2%D8%B9%D8%A7%D8%AA4.jpg"]http://irinn.ir/site...اعی/نازعات4.jpg[/url]

اين عكس هم ماله ايرناست
http://media.irna.ir/1391/13911224/80584074/80584074-3806132.jpg ویرایش شده در توسط warjo

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

فقط به همین نکته اکتفا میکنم سال 1383 کشف شد که یک مکان بسیار چشمگیر و قابل برای هلی بورن نیرو وجود داره که مشکلات زیادی برای شهر ... پیش میاره ... یک رزمایش توش برگزار شد .... مدتی بعد مکان بعدی کشف شد ... باز هم رزمایش برگزار شد ... ظرف یک ماه ، امریکا از حمله ش منصرف شد ...
[/quote]
سلام علیکم
خوب هستید انشاءالله ...
میشه کمی دقیق بشوید و بفرمایید کدام مغز ... خورده ای میاد حمله اش رو روی وجود یک منطقه هلیبرن پایه ریزی میکنه ؟؟ اون هم برای یک شهر ؟؟ حتی اگر منطقه هلیبرن مورد نظر شما روی جماران هم باشه دلیلی برای حمله آمریکا بر پایه این موقعیت وجود ندارد که حالا بخواهد با رزمایش سپاه کنسل کند و برود پی کارش ...
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

من کم کم شک میکنم به خیلی مسایل ...

دوست گلم آقا محمد ، شمایی که لقب ژنرالی برای خودت قرار دادی به خدا کراهت داره اینو میگی ... جدا میگم

نمیدونم ؟ یا مشکل از من هست یا ....... !

دوست گلم ، همه ی شیر پاک خورده ها که درک و فهم دقیقی دارند جهت حمله به هر کشوری به خصوص ایران در فکر مکان های مناسب جهت پیاده کردن نیرو هستند و البته خدا به دور گوش شیطان کر کشور امریکا در حملات خودش همیشه این عنصر رو مدنظر داشته
در زمانیکه قرار بود به ایران حمله بشه ایران دست به ازمایش بسیاری تسلیحات جدید و نیز رزمایش هایی زد که به صورت خاص اهداف ضدهلی بورن و ... داشت

حالا دیگه الحمدلله نه بنده فرمانده کل سپاه هستم و نه کاره ای که بگم قضیه چی بود و چی هست ولی به قول امیر موسوی : اونایی که باید بگیرند هدف و پیام ما از رزمایش چی هست خودشون گرفتند ....

ژنرال ؟؟؟ محمد عزیز .... دقت دقت دقت ....

اشتباه شما در همین است ... حتی مثال تونم اشتباه هست ... یعنی اگر رو جماران باشه امریکا شیرپاک خورده نیست ؟ جدا متاسف شدم برای تاریخ نظامی که احیانا اگر مطالعه نمودید ... بهتر هست دوباره و صدباره بخونید تاریخ نظامی رو .......

دوست گلم ، من هم یه زمانی کارم بیان انتقادات چشم بسته بود ... ! اما دیگه واقعا شان خودم رو تا این حد نازل نمیکردم که بهم شک کنند و به سوادم علامت تعجب وصل کنند ...

من آدم رکی هستم واقعا شرمندم ... :rose: :rose: :rose: :-(

یا حق
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر من ندانستن و پرسیدن کراهت نداره !!!
ولفجر 8 انجام شد چون انجام آن الزام داشت ( از نظر فرماندهان وقت نظامی کشور ) حمله به ایران انجام میشود چون الزام خواهد داشت گر چه در ولفجر 8 هیچ چیز مهیا نبود و حتی 20 دقیقه مانده به شروع عملیات و به آب زدن غواصان لشگر عاشورا نظر مسئول اطلاعات و عملیات لشگر " شکست بود " ، در حمله به ایران هم چه لازم باشه برای هلی برن در یک منطقه 10 نفر تلفات داده بشه و 100 میلیون دلار هزینه و چه لازم باشه برای آن 100 نفر تلفات داده بشه و 1000 میلیون دلار هزینه !! عملیات انجام خواهد شد .
من ژنرال رو لقبم گزاشتم تا امام زمان اگه خواست سیاهی لشگر برداره من رو هم به عنوان سرباز ( اگه لطف خدا شامل حال بنده هم بشه ) قبول بکنه ...
و از اینها گذشته بنده آدم رکی نیستم ولی به واسطه زندگیم آدم شناس هستم ولی در اینجا دریغ از ذره ای که در مورد جنابعالی صحبت کردن باشم اما جنابتان سخن را کنار گذاشته و صاحب سخن رو به " انتقادات چشم بسته " ، " دون شأن بودن افکار " "[color=#ff0000][sub][sup]همه ی شیر پاک خورده ها که درک و فهم دقیقی دارند[/sup][/sub][/color]" و طعنه های واهی مزین می فرمایید .
اشتباه از بنده بود که از کسی که این همچین حرفی رو گفته بود سوال پرسیدم ، آنهم در جایی که همه سرشان را پایین انداخته اند و دیگران را تصدیق یا تکفیر میکنند ...
برای شما که نه ، ولی برای خودم متأسفم ...
خدا نگهدار ویرایش شده در توسط Generalmohammad
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
http://www5.esfahan.irna.ir/fa/Photo/80584407/%D8%B9%DA%A9%D8%B3/%D8%B1%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4_%D8%AB%D8%A7%D9%85%D9%86_%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%AC%D8%AC_%28%D8%B9%29%D8%AF%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87_%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%A8_%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86_%D8%A2%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D9%88_%D8%A8%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D9%84

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

من که گفتم بسیار رک هستم به خصوص وقتیکه چندین بار تو چندین جا شاهد باشم که برای حل مشکل ندانستن مطالبی مطرح شده

بنده هم چیزی نمیدانم و میپرسم تا بدانم لیکن وقتی که میدانم میدانم ولی دوست ندارم قبول بدارم ... بحث فرق میکنه

دوست عزیز ، تو هلال احمر یه بحث خیلی باحالی هست میگه ، شما تاوقتیکه تو دوره آموزشی هستی، حق داری بگی نمیدونم ، بگی دوباره برام بگو ولی وقتی اومدی پای کار دیگه اینکه بگی ببخشید نمیدونستم و بلد نیستم نداریم و باید انجام بدی ....!

به نظر شما در یک بحث به این طول و درازی و در یک سایت با این سابقه ، با اون لحن شما ، لحن ندانستن هست ؟ بنده یقین دارم میدونید و اون طرف ترش ... بلکه شما اومدید کلا رد کردید این مساله رو

و اصولا من در اینجور موقع ها نه ادب نه رحم نه دوستی نه رک نبودن سرم نمیشه ... هرموقع هم بنده سوتی دادم یا حرفی زدم که برخلاف مسایل کلاسیک و چریکی بود خواهش میکنم ، التماس میکنم قشنگ بکوبید توی صورتم ....

این نظر بنده ست ...

18 صفحه مطلب نوشته شده و کماکان سر دو سه مساله بسیار پیش پا افتاده نظامی ما داریم فک بیخود میزنیم .................................................

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من که گفتم بسیار رک هستم [/quote]
رک بودن یعنی حقیقت را گفتن نه اینکه در جواب سلام ، حقیر را به شیر ناپاک خورده و .. مزین بفرمایید !
[quote]
به خصوص وقتیکه چندین بار تو چندین جا شاهد باشم که برای حل مشکل ندانستن مطالبی مطرح شده
[/quote]

جنابعالی در جواب سلام بنده این صحبت ها را بیان فرموده اید آنهم در مقابل ادعای جالب و قابل توجه خویش !
[quote]بنده هم چیزی نمیدانم و میپرسم تا بدانم لیکن وقتی که میدانم میدانم ولی دوست ندارم قبول بدارم ... بحث فرق میکنه[/quote]
اولا نمیدانم از کجا پی بردید که بنده دانسته میپرسم ؟
ثانیا ذکر نفرمودید بحث تا کجا فرق میکنه ؟ تا جایی که شخص مقابل رو به ناسزا ببندیم ؟

[quote]دوست عزیز ، تو هلال احمر یه بحث خیلی باحالی هست میگه ، شما تاوقتیکه تو دوره آموزشی هستی، حق داری بگی نمیدونم ، بگی دوباره برام بگو ولی وقتی اومدی پای کار دیگه اینکه بگی ببخشید نمیدونستم و بلد نیستم نداریم و باید انجام بدی ....![/quote]
دوست عزیز اگر کمی توجه بفرمایید یقینا به صرافت می افتید که این مثل بیشتر شامل حال جنابعالی هستش، با این تفاوت که شما در مقابل ادعای خویش بجای چه کنم چه کنم ، شیوه فرار به جلو را در پیش گرفته اید و به تخریب شخصیت می پردازید .

[quote]به نظر شما در یک بحث به این طول و درازی و در یک سایت با این سابقه ، با اون لحن شما ، لحن ندانستن هست ؟ بنده یقین دارم میدونید و اون طرف ترش ... بلکه شما اومدید کلا رد کردید این مساله رو[/quote]
طلیعه این جملات شما فقط کش دادن و پر و بال دادن و منحرف کردن از موضوع است و اما ، فرمودید سوال بنده لحن ندانستن ندارد ، لحن بنده چگونه است ؟
جنابتان را کمتر از " شما " خطاب کرده ام یا تهمت ناروا زده ام ؟؟
از اینها گذشته بنده تابحال ادعایی در مورد آگاه بودن از اطلاعات و اسرار نظامی نداشته ام ، نمیدانم شما چگونه از این موضوع " یقین " پیدا کرده اید !!
[quote]
و اصولا من در اینجور موقع ها نه ادب نه رحم نه دوستی نه رک نبودن سرم نمیشه ...
[/quote]
ادیبی که ادب نداند ... تفاوت جنابعالی در این حالت با سلفیون وهابی قمه و قداره به دست تروریست های ارتش آزاد در چیست ؟
قصد بی ادبی ندارم ولی اینها هستند که مرز انسانیت را تشکیل میدهند، کمی در خودتون تجدید نظر بکنید ، این رو به عنوان یک برادر دینی ! عرض میکنم گرچه در دین اسلام این چیز هایی که شما کاری به آنها ندارید اساس کار هستند ...
[quote]هرموقع هم بنده سوتی دادم یا حرفی زدم که برخلاف مسایل کلاسیک و چریکی بود خواهش میکنم ، التماس میکنم قشنگ بکوبید توی صورتم ....[/quote]
شما ادعایی کردید که بنده جواب خواستم ، تخریب کردید باز هم بنده از بحث خارج نشدم ، نمیدانم چرا میگویید که " بکوبیم در صورتتان " !! ما که سوال پرسیدیم ناسزا شنیدیم ، وای به حال آن روز ...
[quote]18 صفحه مطلب نوشته شده و کماکان سر دو سه مساله بسیار پیش پا افتاده نظامی ما داریم فک بیخود میزنیم .................................................[/quote]
کمی هم به پایین نظری بیندازید و فقیر و فقرا را کمک کنید ، ماشاء الله ادعای اینکه آمریکا قصد حمله به ایران داشته و به خاطر د تا مانور روی یک شهر منصرف شده برای شما پیش پا افتاده است !!
[quote]یا حق[/quote]

این یا حق جنابتان شده مانند آواز مرغ یاحق ، هر کاری هم که بکنید و هر حرفیکه بزنید آخرش یک یا حق میاورید ،علی ای حال حق یاورتان !
...............................................................................
نمیدانستم مرز اخلاقیات تا به این اندازه در جامعه پایین آمده ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

جناب ارنستو وقتی شما شرایط دفاع در کوهستان و دشت و جنگل و ..... برای نیروهای ما یکی می دونید من چه حرفی دارم برای گفتن!!!
حقیقتا نیازی نیست در بعضی جاها به خودتون فشار بیارید

می ترسم بقیه دوستان هم مثل شما معنی اون دو تصویر رو نگرفته باشند! برادران اون دو نقشه میگه شرق و جنوب شرق کشور ما تا قلب کشور عاری از تراکم جمعیت مناسب و حداقل عوارض طبیعی مثل رشته کوهای بلند و خشن(با شیب های زیاد) هست! و حتی در این مناطق پوشش گیاهی انبوهی وجود نداره که بخواد پوشش مناسبی بده فعالیت های مدافعین رو؛ چیزهایی که باعث کاهش توانایی های مهاجم و پوشش نواقص مدافع باشد. البته اگه مثل این دوستمون تفاوتی بین محیط دفاعی جنوب لبنان و دشت ها و بیابونهای شرق کشور قائل نباشید!
-------------------

سلام بر برادر میثم

اول خلاصه اون چیزی رو که من میگم رو بگم که بحث به ناکجا آباد کشیده نشه
خوب دشمن ما قرار به خاکمون حمله کنه، قطعا از اهداف اولیه که هیچ کس منکر اون نمی تونه باشه تلاش دشمن برای رسوندن خودش به نقاط حساس کشور هست. حساس ترین نقطه هر کشور قطعا قلب اون یععنی پایتخت کشور هست و اطراف اون.
حالا اگر مسیر رسیدن به اون دارای موانع طبیعی مثل کوهستان های بلند و جنگل های انبوه و ... نباشه قطعا شرایط دفاع از اون برای مدافع سخت تر و برای مهاجم ساده تر خواهد بود. با این حساب دست مدافع بسته تر و دست مهاجم باز تر خواهد بود که این مشکل رو برای دفاع در این شرایط دوچندان می کنه!
قطعا با توجه به توان مهاجم شیوه های مختلفی در نظر گرفته خواهد شد اما ما هر شیوه ای رو که بخواهیم در پیش بگیریم و با توجه به ویژگیهای طرف مقابلمون که اکثر ما ازش سراغ داریم نباید نباید هرگز نباید قبل از اینکه دشمن ما بیاد در تیررس سلاحهامون توسط اون کشف بشیم و حتی اگر بهترین نوع سلاح ها رو در دست داشته باشیم.
خوب من میگم با توجه به شرایط دشت های بدون پوشش گیاهی مناسب شرق کشور، سلاح های ما قبل از عمل کردنشون لو میرن و ......
دلایلم رو هم قبلا گفتم.
[quote name='maysam2007' timestamp='1363253284' post='303982']
با سلام.

ببخشین، من چند تا سوال دارم.

مگه قراره از کل دشت تانک عبور کنه؟

اصلا امکانش هست تانک مسیر طولانی یه دشت باز و بی آب و علف رو طی کنه و از مرز کشور تا مناطق حساس برسه؟

اصلا چنین مسیری وجود داره که کل مسیر از مرز تا هدف فقط دشت باز و بی آب و علف باشه؟

اصلا دشتی که باز و بی آب و علفه، مگه روزی هست که اثر گرد و غبار به خودش نبینه؟

اگر هم دشت باز و بی آب و علف و بدون گرد و غباره (که میشه منطقه سنگلاخ) در اینصورت پاک کردن اثر نیروی زرهی به وسیله نیروی پیاده نباید کار سختی باشه.

کدوم منطقه کویری هم هست که هیچ جاده خاکی در اون نباشه؟ اصلا جاده خاکی چه جوری ساخته میشه؟

یا حق
[/quote]

1. نه! چون این کار بدور از عقل و منطق است و همین نکته باعث مشکل برای ما می شود.
2. پله پله ، قدم قدم، آسه آسه ....
3. هان این چنین چیزی هیچ جای دنیا وجود ندارد چه برسد به کشور ما! قطعا در این مسیرها دره ها، کوه ها ، و پوشش های گیاهی هستند اما چیزی که وجود ندارد این هست که هیچ کدام از اینها دارای شرایطی نیستند که بر روی سلاح های دشمنمون تاثیر منفی بذارند و برای نیروی مدافع یک امتیاز مثبت ایجاد کند مثل رشته کوهای زاگرس و .......
4. ببینید طبیعت وحشی یک رنگ و شکل خاصی داره مخصوصا رنگ، که اون رو مثل یک صفحه با رنگ آمیزی مرتبط نشون میده. حالا ردی که تجهیزات ما بر روی این صفحه قرار میدن مثل یک خط نامربوط است که بر روی این صفحه یک دست کشیده می شود مگر اینکه برای حذف اون به صورت ماهرانه ای از همان رنگهای طبیعت وحشی استفاده شود. حتی اگه ما کل اون رو با چیزی به غیر از همون رنگ پنهان کنیم باز هم تو دید میزنه و طرف مقابل هم دقیقا دنبال همین چیزها رو می کشه.
مثلا وقتی حتی شیارهای زمین کشاورزی در گوگل ارت قابل تفکیک هستند اگر یک شیار کوچلو توسط یکی از این وسایل ما قطع شود آیا همین نشانه عبور ما تو اون منطقه نیست!
برای حذف این ردها توسط گرد غبار مدت زمان زیادی لازمه و این طور نیست که صرف وجود گرد خاک در یک منطقه پس حتما ردها پشت سر ما پاک میشن. اصلا میشه به این امیدکه این ردها با گرد خاک به صورت طبیعی پاک بشه خودمون رو در معرض نابودی قرار بدیم.
5.در محیط سنگلاخ هم مثلا اگه قرار باشه ما یه تانک رو پنهان کنیم باید زمینی به مراتب سخت تر رو بکنیم که باز هم با وجود خاک و سنگهای که از زیر بیرون اومده که شکل و رنگشون متفاوت با اون چیزی است که در سطح زمین قرار داره بازهم وسیله ای است برای شناسایی ما!
اما اگر تغییرات ما در این میدان بخواهد بسیار گسترده و زیاد باشد برای گول زدن دشمن حرکت معقول و خوبی است اما کافی نیست چون با وسعت زیاد منطقه و حجم زیاد تجهیزات طرف مقابل کار چندان جالبی نیست.

6. جاده خاکی تا جاده خاکی داریم
در جاده های خاکی عادی معمولا به ندرت وسایل شنی دار عبور می کنند. در مناطقی هم که بهشون اشاره شده میزان تراکم جمعیتی بسیار کم و اکثرا خالی از سکنه اند پس با این وجود نباید راه خاکی هم وجود داشته باشه.

یادتون نره همیشه شیاری نیست که ما بخواهیم توش قایم بشیم و استتار کنیم و اکثرا نیاز به ایجاد گودالها و پناهگاه است که نیاز به جابه جایی مقدار زیادی خاک داره که قبلا گفتم برای این کار حداقل چه پرسه ای باید طی بشه.

و این رو هم از یادمون نباید بره که دشمن محدودیتی در میزان آتشش نداره و اگر احساس کنه که در یک نقطه احتمال وجود کمین هست برای حمله به اون محدودیتی در مقدار آتشش نخواهد داشت.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببخشید بی ادبی است وسط دعوای بزرگان بنده بوقی میزنم و میرم پی کارم

[quote]می ترسم بقیه دوستان هم مثل شما معنی اون دو تصویر رو نگرفته باشند! برادران اون دو نقشه میگه شرق و جنوب شرق کشور ما تا قلب کشور عاری از تراکم جمعیت مناسب و حداقل عوارض طبیعی مثل رشته کوهای بلند و خشن(با شیب های زیاد) هست! و حتی در این مناطق پوشش گیاهی انبوهی وجود نداره که بخواد پوشش مناسبی بده فعالیت های مدافعین رو؛ چیزهایی که باعث کاهش توانایی های مهاجم و پوشش نواقص مدافع باشد. البته اگه مثل این دوستمون تفاوتی بین محیط دفاعی جنوب لبنان و دشت ها و بیابونهای شرق کشور قائل نباشید![/quote]

یک بحثی داشتیم مدتها قبل در تاپیک دیگری تقریبا به همین مضمون انجا بنده نکاتی را مختصر بیان کردم از اون زمان در ذهنم هست میخوام کمی بازش کنم ...البته بنده نمیدونم شما بزرگوار ساکن کدوم نقطه از کشور پهناورمون هستید و تصور شما را هم از دشت صاف نمیدونم ....فقط یکسری از مسائل هست بنده عرض میکنم بنا به مشاهدات خودم

شاید برداشتی که دوستان از دشت یا عبارت دشت باز انجام میدن زیاد درست نباشه یک مزیتی که کشورمون داره چهار فصل بودن هست اما چرا؟ حتما شنیدید که در دل کویر ایران با 1 ساعت رانندگی میتونید به برف برسید حقیقت داره ...اگر همون نقشه را نگاهی بکنید پراکندگی ارتفاعات را خواهید دید چیزی که به وفور در شرق و جنوب شرق تا مرکز ایران قرار داره ارتفاعات پراکنده است یعنی شما کویر و رمل داری بعدش دشت باز داری بعدش تپه ماهورها و رودخانه های فصلی تا کوه و ارتفاعات بالا و...

این جا پوشش گیاهی ان چنانی نیست ( اون چیزی که در جنوب لبنان مد نظرشماست ) اما تا دلتون بخواد عوارض زمین موجود هست / خیلی از شهرهای ما در حاشیه همین ارتفاعات هستند چند تا مثال هم براتون میزنم که ملموس بشه ...
مثلا اصفهان ! خوب از غرب که به زاگرس منتهی است و همه میدونیم و بی ربطه ! اما از شرق جنب و و شمال چطور ؟ جالبه که از هر سمتی که نگاه کنی شهر نهایتا ( با فواصل مختلف ) به یک ارتفاعاتی میرسه .. نمیدونم هیچ کدوم از شما دوستان تا به حال از گردنه ملا احمد و اون سمت عبور کردید چیزی که فراوان هست ارتفاعات

مثلا شهر یزد ... از یک طرف که حرکت کنید میرسین به کویر و ریگ از سمت دیگه حرکت کنید فقط چند کیلومتر ! توجه کنید چند کیلومتر ناقابل ! ارتفاعات هست برو تا شیراز !
( داخل پرانتز همین امثال یک رزمایش داشت بسج و سپاه یزد تی وی صحنه هاش را پخش کرد جالب اینکه همش در همین ارتفاعات و تپه هایی بود که عرض شد نه در کویر و دشت باز )

مثلا طبس ... اگر تابستان برید به این شهر حتما میمیرین از گرما ...جالب اینکه به فاصله چند دقیقه رانندگی میرسید به اب و هوایی که نگو ! بهشت ...
مثل همین مطلب در استان کرمان یا خراسان رضوی و جنوبی و ...یا مثلا بریم بالاتر از تهران که حرکت بکنید تا قم و بعد از اون دشت صاف داریم ( تو خود استان قم هم ارتفاعات داریم منظورم جاده است ) اما بعدتر که حرکت کنید تا کاشان و بعد نطنز و ... میبیند قضیه اصلا فرق کرد
اما چرا ؟ یک علت وجود قنات ها در این منطقه خاص از کشور هست شهرها جایی ایجاد میشدند که اب وجود داشته و تامین اب در این مناطق خاص یا با چاه بوده یا قنات ! خوب حالا میدونید چرا و چرا بیشتر شهرها در حاشیه ارتفاعات ساخته شدند
یعنی مثل گل قالی ارتفاعات فراوان فراوان در دل این منطقه هست ...هر ارتفاعی ملزومات خودش را داره که میدونید چی هست ... رودخانه های فصلی و تپه ماهور تا جایی که به دشت سنگلاخ و نسبتا هموار برسه / یعنی هر کدوم از این ارتفاعات تا شعاع زیادی از اطراف خودشون به این شکل گسترش پیدا میکنند

=================
یک نکته قبلا فرمودین مگر میشه سنگرها را قبلا کند و ملت میبینند و امثال این / کلا سپاه ارتش و نیروهای نظامی در هر استان و منطقه ای مناطق ممنوعه زیادی دارند که کلا منطقه نظامی هست جالب اینکه این مکان ها هم با دلیل انتخاب شده رزمایش های بسیج و غیره هم میره در همین مناطق بعضا / هست جایی که زده محدوده نظامی در نگاه اول میبینی هیچی نیست یک اتاقک نگهبانی چند تا اتا اشغال ! ریخته اونجا که حالت گرفته میشه بعد اگر با چشم دل نظر بکنی می بینی نه خبرهایی هست چیزهایی هست اون بیابونی که شما فکر کردی همین جوری همین جوری هم نیست !

==============
یک نکته دیگه شما کلا فرض را بر این گرفتید که دشمن از روی رد ادوات زرهی جای ما را پیدا میکنه ...در صورتی که این فرض خیلی هم وارد نیست ...یعنی مثلا امریکا پهپاد شناسایی یا هواپیما نمیفرسته که رد ادوات شما را باهش بزنه چون اون رد 50 درصد احتمالش هست که جعل باشه تله باشه و ممکنه بدین تمام یک دشت را پر از رد این ادوات بکنند ... بحث این هست که دشمن برای اینکه از حضور شما در یک منطقه مطلع باشه نیاز به این نیست
در یک نبرد تمام عیار فرض بر این هست که دشمن از حضور شما در منطقه خبر دار هست و مطمئنا هست به هزار و یک روش از شنود الکترونیک تا ماهواره تا .... عامل نفوذی بحث موردی در کشف مثلا یک یگان زرهی پراکنده شد ه یا مکانیزه یا چند تا تیم ضد زره در اون منطقه ...که برای پیدا کردن تارگت ها دشمن قرار نیست از اول بیاد رد ادوات را بررسی بکنه که [b] این در مقام مقابله با بحث زرهی هست [/b]اما در مورد عملیات [b]ضد هلی بورن[/b] خوب اینجا قضیه متفاوت هست ...

اصلا احتیاج به چه امکاناتی داریم چه ادواتی قرار هست داشته باشیم که نگران رد اون باشیم اصلا هلی بورن دشمن در چه حدی هست استعداد نیرویی که دشمن قرار هست پیاده بکنه چیه
اصلا نیاز به ادوات زرهی داریم ؟ چقدر چه نوعی ؟ اگر نیاز به سنگر و محل اختفا داریم حتما باید تونل4*4 باشه ؟ نمیشه از خود عوارض زمین بعلاوه تورهای استتار چند طیفی استفاده کرد ... نمیتونیم این کار را با کانال انجام بدیم یا حفره روباهی ؟

اگر بحث میکنیم بیاین درست بحث کنیم اصلا بحث بکنیم زرهی امریکا چه وقتی وارد یک منطقه میشه وقتی وارد شد به چه شکل عمل میکنه در معیت پوشش هوایی ...کجا هلی بورن میکنند چرا ؟ ایا همون کاری که در عراق کردند اینجا با اون شرایط همخوانی داره و مثل این ....

===============

بیاید ببینیم چرا اصلا ایران رفت به سمت ساخت پهپاد های تهاجمی و انتحاری ؟ ( که تازه حالا خبرهاش داره میرسه ) چرا این قدر در بحث تیم های ضد زره هزینه کردیم ؟ چرا یک تاکتیکالی مثل کویران را ساختیم ؟ خمپاره 160 میخواستیم چکار ؟ چرا رفتیم سمت atv یا اون خودرهای واکنش سریع ( سمندر و ...) را که بعد روش کتلینگ ببندیم ؟ اصلا چرا میریم یک انتی متریالی مثل ارش را میسازیم یا سیستمی مثل رعد را ( که دوستان فقط کوبیدنش و کمتر توجه کردند سادهترین روش برای نا امن کردن اسمان یک منطقه همین سیستم ارزان[size=4]پیسو [/size][size=4]و ظاهرا ساده هست ... که چند تا اتشبار استتار شده اش هر هواگردی را به دردسر میندازه اعم از اپاچی یا ای 10 یا پهپادهایی که به دوشپرتاب ها میگن زرشک !)[/size]
چرا رفتیم سمت زمین مسلح ؟ [size=4]مین جهنده چرا ؟[/size][size=4]دفاع موزائیکی چیه ؟ [/size]
واقعیت این هست که ما عراق را دیدیم ... ورود زرهی هلی بورن ..ملحق کرن نیروها ..... ما تمرین کردیم علیه این بازی هزینه کردیم تا حریفمون هم بفهمه ...
==============
به نظرم این ذهنیت که قرار هست در دشت باز جلوی زرهی امریکا را بگیریم ....یا زرهی امریکا میاد در دشت صاف و t-72 جلودارش نیست یا میندازن از کویر لوت میان تهران را میگیرن یا [size=4] بندازن تو کویر بیان جلو و شهرها را هم بدون تصرف محاصره کنند تا پایتخت ! [/size][size=4] و امثالهم را[b] اگر کسی این تصور را داره[/b] باید فکرش را تغییر بده ایران عراق نیست نه به لحاظ قدرت نظامی [/size][size=4]و استراتژی نه به لحاظ عمق استراتژیک و جغرافیای نظامی ...[/size]
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
...........................

میگم برادر مصطفی و برادر سعید ، الان که همه جا مد شده همه آکادمی می زنند ... شماها هم بیایین یک اکادمی نظامی بزنین ... بد نیست به خدا ها ؟

کتاباشم من معرفی میکنم اساتیدشم خودتون باشید ... ! چشمک

بحث بی جهت ارزش نداره ....

برای دوستانی که علاقمند هستند کمی از نظر تاریخ نظامی و به خصوص درک و تحلیل استراتژی و تاکتیک نظامی پیشرفت کنند ( البته مبتدی) بهتره کتاب ویرانه دروازه شرقی مطالعه بشه که فکر کنم اسم ش رو خیلیا شنیدند ولی نخوندن ش ... وگرنه مفاهیم بسیار ساده ای چون هلی بورن ، نقطه استراتژیک ، ستون کشی زرهی و ... رو اینقد سخت نمیگرفتند به خودشون!

امیدوارم روزی برسه افراد بعد از مطالعه و تحقیق نظر بدن نه از روی چند مقاله و ذهنیات شخصی خودشون ...

یادمه کتابی بود نوشته بود دو قرن تاریخ سیاسی امریکا براساس رفتار سیاسیون امریکا ....

فکر کنم اگر بعضی دوستان مسئول تهیه اون کتاب بودند اصولا تفکرات خودشونو فارغ از رفتار سیاسی نماینده های امریکا مینوشتند ...
خوبی اون کتاب این بود که در عمل تئوری رو ترکیب کرده بود با واقعیاتی که رخ داده بود و رفتارهای سیاسی امریکا رو از دید جامعه شناسی تحلیل کرده بود ....

واقعا ای کاش روزی برسه ما براساس دید حقیقی نظر بدیم ....

در پایان :

[url="http://www.khabaronline.ir/detail/231102/"]http://www.khabaronl.../detail/231102/[/url]

[url="http://fararu.com/fa/news/24444/رضایی-بوش-3-بار-دستور-حمله-به-ایران-داد"]http://fararu.com/fa...له-به-ایران-داد[/url]

بسیاری از کارهایی که تو ایران صورت میگیره رو خیلیا نمیفهمند حالا یا نمیفهمند یا میخان نفهمند ....

مشخصا یکی از عواملی که سبب شد امریکا نتونه قطعی کنه حمله رو فهم این مساله واضح بود که عناصر غافلگیری و برتری رو به نسبت ایران از دست داده ، از سویی مکان هایی که میتونست بسیار سریع باعث سقوط مناطق مهم ایران بشه لو رفته از سوی دیگر حجم عظیمی تسلیحات غافلگیرکننده ایرانی چون موشک های سطح به دریا و ... و فهم اشراف اطلاعاتی ایران و مسایلی دیگر سبب شد که امریکا با یک دو دو تا 4 تا ساده بفهمه که ارزش نداره به ایران حمله کنه چون ضررهاش بیشتر از نفع ش هست

البته لزوما کسانیکه اعتقادی به رهبری و ... ندارند این حرفا رو رد میکنند و بهانه های سیاسی میارند برای عدم حمله ... ولی : من معتقدم بهش ، پس کافی هست برای خودم !

شب همه اون عزیزانی که خودشونو به خواب غفلت میزنند خوش

یا حق ویرایش شده در توسط Ernesto_Rommel
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
والا من هم نمی دونم اینطور که احتمالا پیش میره باید حتما یه تجدید نظر توی تعاریف اساسی مثل راکت و موشک و موشک بالستیک .و موشک نیمه بالستیک . ..... کنم
:-? ویرایش شده در توسط arsp

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام به همه ميليتاريون

شرمنده بابت اين وقفه اي که به وجود اومد حقيقتا اين چند مدت خيلي سخت گذشت واسه ما تا جايي که فقط يکي دوبار تونستم نصف شب بيام نت اما فقط تونستم خودمو به دکمه شات دون برسنم و ..... و بعد هم که دايي بنده فوت کردند که ديگه همه چيز رو سرمون خراب شد و ...

بسيار استفاده کرديم دکتر از مطالب شما

دکتر من ساکن بندرگناوه ام اما گمون نکنم فرق چنداني به حال درک صحيح شرايط جغرافيايي مناطق مختلف کنه حداقل يه تجربه کوچلويي از برخي شرايط مختلف دارم مخصوصا مناطقي که دماي هوا مي تونه فوق العاده بالا باشه! سخت بودن شرايطي که دما توشون خيلي بالا ميره رو دوستان شايد فقط شنيده باشند اما من عمريه که در اين شرايط زندگي کردم، درسته که شهر و زير کولر و .. هست ولي من يه چند مورد در رابطه با فعاليت تو دماي بسيار بالا رو عرض مي کنم شايد باعث بشه دوستان به ما نگن که شما چيزي از شرايط دشت و دمن نميدوني!

دوستان مي دونند تو يه روز گرم تو مناطق شديدا گرم يه نفر چقدر بايد آب همراه خودش داشته باشه تا بتونه فقط زنده بمونه بدون در نظر گرفتن داشتن فعاليتي؟ مي دونيد وقتي نشستيد و هر چند دقيقه اي لب و دهن شما مثل کوير لوت خشک ميشه يعني چي؟ ميدونيد خوردن آب گرم تو اين دما چه مزه اي داره؟ ميدونيد احساس جوشيدن شکم يعني چي؟ مي دونيد تش باد چيه(بادهاي آتشين)؟ مي دونيد تحمل پشه ها در شب يعني چه؟ يا سياه شدن چشم ها در روز؟
اگه فقط اين نکته رو که در يک روز در اين مناطق يک نفر چقدر نياز به آب داره رو مي دونستيد هرگز به خودتون اجازه نمي دايد که فکر کنيد که ميشه با کندن حفره روباه تو اين مناطق اصلا زنده موند چه برسه به اينکه بخوايد فعاليتي مثبت هم داشته باشيد! ساير هم موارد بماند......

حالا شما کلي دشت و بيابون داريد که دما توش به شدت بالا و پايين مي پره با کمترين ميزان تراکم جمعيت که از مرز تا قلب کشور کشيده شده شما مگر راهي به جز متوقف کردن دشمن در اين قسمتها داريد؟ قطعا نه و شما بايد در اين شرايط محيطي هم به دفاعي منسجم و قابل اتکا بپردازيد و هيچ راهي هم نداريد بايد و بايد و بايد در اين مناطق هم موفق بشيد که دشمن خودتون رو از حرکت در بياريد

يک دفاع موفق شامل دو قسمت ميشه که بسيار لازم و ضروري است و مناسب نبودن هر کدوم از اينها باعث شکست خواهد شد
1. وسايل و تجهيزات لازم براي متوقف کردن دشمن
2. روش و استراتژي قابل اتکا براي استفاده از تجهيزات با توجه به توان دشمن
من کاري به قسمت تجهيزات ندارم و بنا رو بر اين ميزارم که تجهيزات ما به اندازه کافي توانايي متوقف ساختن دشمن رو دارند
حالا مي مونه استراتژي و روشهايي که ما مي خواييم به کار ببنيديم تا بتونيم از اين تجهيزاتمون در موقع لازم استفاده کنيم. استراتژي ها که انتخاب ميشن بدون شک اولين اصلشون تابع شرايط محيطي است يعني اول بايد مشخص بشه که تو چه محيطي قرار چه روش درستي رو به کار ببنيديم تا به نتيجه مطلوب برسيم.
خوب منم با توجه به شرايط محيطي اين مناطق ميگم امکان دفاع مستقيم در برابر ستون کشي زرهي طرف مقابل رو نداريم و اکثر تجهيزاتمون قبل از رسيدن به زمان لازمه کارايي شون رو از دست ميدن که دلايلم رو دوباره عرض مي کنم

اولا چون اکثر اين مناطق بدون پوشش گياهي مناسب و انبوه هستند اصلا چيزي به عنوان پوشش گياهي ندارند و با توجه به برتري طرف مقابل در هوا ما راهي جز ايجاد تغييرات و ساخت پنهان گاه در زمين رو نداريم تا که از ديد هوايي طرف مقابل اول پنهون باشيم تا بعد .....

دوما ساخت استحکاماتي که قبل از اين درباره اش گفته شده کاري است بسيار سخت(وسايل لازم وتخصصي خودش رو مي خواد) که امکان لو رفتنش با توجه به نوع ساختار و شکل چنين محيط هايي خيلي زياد هست.

سوما و بازهم به دليل توانايي هاي طرف مقابل در هوا امکان پشتيباني از نيروهاي خودي خيلي سخت خواهد بود و بايد به فکر يک روش پشتيباني غير از راه اندازي کاروانهاي تدارکاتي بود مثلا ايجاد پنهان گاه هاي بزرگ براي ذخيره تدارکات لازمه از قبل و راه اندازه شبکه اي براي ارتباط با مکان هاي مختلف که باز هم به دليل مشخص نبودن مسير حمله طرف مقابل کاري است بسيار پر هزينه و شايد هم بدون فايده که اين مورد شامل ساخت از قبل سنگرها و پناهگاهاي ديگه هم ميشه

چهارما سازگاري با چنين محيط هايي بدون برخي امکانات گسترده امکان پذير نيست و اينطور نيست که به يک سرباز يه قمقمه آب و چند قوطي کنسرو و .... داده بشه و بگيم خدا به همراهت!

پنجما تحرک!تحرک در اين مناطق بسيار سخت تر از جاهاي ديگه هست واقعا از ساعت 10 تا دم دماي غروب حرکت تو اين مناطق خيلي سخت هست لابد اين مناطق يه مرضي دارند که اينقدر تراکم جمعيت درشون کم هست.

ششما فکر استفاده از پدافندي مناسب در اين مناطق رو بايد از کله مون بندازيم بيرون چون اين کشور انقدر مناطق حساس و حياتي داره که نياز به پدافند مناسب خودش داره که بايد گفت حفاظت از اين بيابون ها پيش کش!

هفتما طرف مقابل تا مسير حرکتش رو با نيرو هواييش شخم نزنه و اين توانايي رو هم با توجه شرایط جغرافیایی این مناطق داره مگه مرض داره که بخواد زرهي هاشون وارد معرکه کنه! پس براي بار چندم ما اول بايد از چشم طرف مقابل دور بمونيم.

با توجه به عوارض که در اکثر اين مناطق هست و دوستان هم به اونها اشاره مي کنند بايد عرض کنم اگر اين عوارض به صورت پيوسته و با عمق زياد مثل انچه که در غرب و زاگرس وجود داره باشه تکليف مشخص و شرايط خودش گويا
اما در شرق کشور اصلا چنين حالتي وجود نداره و بيشتر به حالت دشت هاي باز با عوارضي محدود که هرگز نمي تونه روي عملکرد تجهيزات مهاجم تاثيري قابل توجه داشته باشه و يا اينکه نمي تونه قابليتي تاثيرگذار براي مدافعين داشته باشه که بتونن نواقصشون رو با توجه به عوارض و شرايط محيطي پايين بيارند
اگر اندکي شعور براي مهاجم قائل باشيم قطعا نمياد با وجود محيط مناسبتر از محيطي که براش محدوديت ايجاد ميکنه عبور کنه که اين مناسب تر واقعا وجود داره

طبيعت شرق به اين حالت است که دشتهايي وسيع و باز همراه با رشته کوه هاي جدا شده از هم که ميشه به راحتي از مسير هاي با دشت هاي باز به مقصد مورد نظر(شهرها) رسيد براي مثال مي تونيد نگاهي بندازيد به جادهايي که در شرق کشور بين شهرها واقع شدن بندازيد بينيد کدوم قسمت از اين جاده هاي بايد از کوهستان هايي با شيبهاي زياد که براي حرکت مهاجم مي تونه دردسر ساز بشه عبور کنه؟ همين نکته خودش بيانگر خيلي چيزهاست، مثل غرب نيست که شما برا رسيدن به هر شهري بايد از يه سري رشته کوه با شيب بسيار زياد و حتي پوشش گياهي انبوه عبور کنيد!
و اين جور هم نيست که مدافع بره واسه خودش در محيطي که سازگاري در اون براش راحت تره واسه خودش جا خوش کنه! و طرف هم مجبور باشه نيروهاش رو بفرسته دنبال شما تو اون مناطقي که موضع گرفتيد بلکه اين شما هستيد که چه در محيطهايي با عوارض زياد و کم بايد جلو دشمنتون رو بگيريد.
مورفولوژي یا همون ریخت اين مناطق اکثرا به اين صورت است که ارتفاعات موجود به صورت مجتمع نيستند و اکثرا جدا از هم قرار دارند و اکثرا هم به شکل تپه ماهوری هستند با شیب بسیار کم که در بين اونها يک سري دشت هاي هموار هستند يا اگر هم در قسمتهايي مثل جنوب کرمان عوارض مناسبی وجود دارند باز هم اين رشته از کوه ها نمي توانند کمکي به حال ما کنند چون مسير دشمن ما رو سد نمي کنند بلکه فقط باعث ميشن دشمن از اين سمت نتونه جلو بياد خوب مگه قراره مهاجم دورتا دور يک شهر رو بگيره و از همه طرف به سمت شهر بياد! قطعا نه يک مسير کفايت ميکنه مسيري که براش کمترين محدوديت رو داشته باشه.
طرف که نمياد بره به همه سوراخ سمبه هاي کشور سرک بکشه! ميره؟ نميره ديگه! مياد چيکار ميکنه بهترين مسير رو انتخاب ميکنه و نوک پيکانش رو ميده اون طرف؛ حالا بهترين مسير کجاست اونجا که کمترين عوارض رو داشته باشه وقتي چنين چيزي وجود داره مگه دلش درد مينکه بياد نگاه کنه مثلا در کوه هاي جنوب کرمان چي ميگذره! سعي ميکنه يه حاشيه امني واسه خودش درست کنه و به مسيرش ادامه بده!
اينکه مثلا نیروهای ما ميرن تو قسمتي که دشمن محدودیت براش وجود داره رزمايش ميزاره و تمرين ميکنه هم واقعا يه جورايي ..... هست! جالب نیست. طرف به سمت شما هجم آورده اومده شهرهای شما رو بگیره بعد شما می خوایی بری تو یه قسمتی که برات مناسبتره قایم بشی تا طرف بیاد سراغت! نه دیگه نمیشه!
يه نگاهي به کرمان بندازيد مي بينيد که کرمان محصور در بين رشته کوهايي که در شرق و غرب اون هست قرار داره اما يه نگاهي به عوارض و جاده بم به کرمان بندازيد ببينيد چي دستگيرتون ميشه!
اصفهان بدتر! يزد بدتر بدتر! يادمون باشه که براي حفاظت از يک منطقه اي لازم هست از دورتا دور اون منطقه مطمئن باشيم نه اينکه يک جا رو محکم کنيم و بقيه رو شل بگيريم.
همه اينها از يک سمتي به دشتهاي باز با عوارض کم مي رسند که ما در اين شرايط و با مورفولوژي خاص اين مناطق دچار محدوديت خواهيم شد و تازه طرف مقابل هم از محدوديت هاي کمتري برخوردار هست و باز شرايط براي ما بدتر خواهد شد.
مشکل اينجاست که اگه ما نتونيم جلو مهاجم رو تو اين مناطق(دشتهای باز) با زاویه شلیک بسیار کم بگيريم خوب اينها ميان تا برسند به شهرها و وقتي رسيدن به اين مناطق ديگه تيغ اومده زير گلومون و اين اصلا خوب نيست و اين دشمني که ما مي شناسيم با خط خطي شدن نميشه جلوشو گرفت بلکه بايد حقیقتا قبل از رسیدن به شهرها یک جایی جلوشو گرفت.
راهي هم وجود نداره مگر اينکه توي اين دشت ها هم جلو حرکت مهاجم گرفته بشه نه اينکه بخواييم دلمون رو به اين خوش کنيم که اگه ابر و باد و مه و خورشيد و ... با هم جور در بيان ما مي تونيم ضرباتي بهش بزنيم بلکه بايد به فکر روش هايي باشيم که اون رو تو همين بيابون ها متوقف و از پا در بياريم.
یعنی حقیقتا قرار ما با این همه وسعت این مناطق بیایم براشون از اون انفجارهای هالیودی اجرا کنیم! معلومه چیکار می کنیم! اون افجارهایی که هر رزمایش میشه یه دونه واسه خودمون می ترکونیم حاصل چند تن مواد منفجره است! اصلا این مقدار قرار تو این محدوده کوچیک چند دستگاه از زرهی های دشمن رو بفرسته هوا! واقعا وقتی چنین چیزهایی رو می بینیم فکر می کنم شاید هم واقعا دستمون خالی باشه!

[quote name='crazy-doctor' timestamp='1363298787' post='304058']
بیاید ببینیم چرا اصلا ایران رفت به سمت ساخت پهپاد های تهاجمی و انتحاری ؟ ( که تازه حالا خبرهاش داره میرسه ) چرا این قدر در بحث تیم های ضد زره هزینه کردیم ؟ چرا یک تاکتیکالی مثل کویران را ساختیم ؟ خمپاره 160 میخواستیم چکار ؟ چرا رفتیم سمت atv یا اون خودرهای واکنش سریع ( سمندر و ...) را که بعد روش کتلینگ ببندیم ؟ اصلا چرا میریم یک انتی متریالی مثل ارش را میسازیم یا سیستمی مثل رعد را ( که دوستان فقط کوبیدنش و کمتر توجه کردند سادهترین روش برای نا امن کردن اسمان یک منطقه همین سیستم ارزان[size=4]پیسو [/size][size=4]و ظاهرا ساده هست ... که چند تا اتشبار استتار شده اش هر هواگردی را به دردسر میندازه اعم از اپاچی یا ای 10 یا پهپادهایی که به دوشپرتاب ها میگن زرشک !)[/size]
چرا رفتیم سمت زمین مسلح ؟ [size=4]مین جهنده چرا ؟[/size][size=4]دفاع موزائیکی چیه ؟ [/size]
واقعیت این هست که ما عراق را دیدیم ... ورود زرهی هلی بورن ..ملحق کرن نیروها ..... ما تمرین کردیم علیه این بازی هزینه کردیم تا حریفمون هم بفهمه ...
==============
به نظرم این ذهنیت که قرار هست در دشت باز جلوی زرهی امریکا را بگیریم ....یا زرهی امریکا میاد در دشت صاف و t-72 جلودارش نیست یا میندازن از کویر لوت میان تهران را میگیرن یا [size=4] بندازن تو کویر بیان جلو و شهرها را هم بدون تصرف محاصره کنند تا پایتخت ! [/size][size=4]و امثالهم را[b] اگر کسی این تصور را داره[/b] باید فکرش را تغییر بده ایران عراق نیست نه به لحاظ قدرت نظامی [/size][size=4]و استراتژی نه به لحاظ عمق استراتژیک و جغرافیای نظامی ...[/size]
[/quote]

دکتر من اگه ندونم اینها به چه کار میان و تو چه قسمتی از سازوکار دفاعی ما قرار می گیرن که که که هیچ.
اما مثل اینکه شما باز اشتباه گرفتین برخی مسائل رو! من هرگز نگفتم که ما در برابر آمریکایی ها دست و پا بسته ایم! نمیدونم شما اینو از کجا آوردین! یعنی اینقدر حرف های من مبهم بودن!
من فقط و فقط و فقط و فقط ..... میگم با وضعیت مورفولوژی این مناطق چطور می خواییم از دید چشم های اونها پنهون بمونیم!
همین.
برای بار نمیدونم چندم میگم خوب اگه ما نتونیم پوشش مناسبی برای خودمون تا قبل از رسیدن به زمان برخورد تدارک ببینیم چطور می خواهیم از تجهیزاتمون استفاده کنیم؟ حالا چه فرقی میکنه چی تو دست ما باشه!

رزمایش های الی بیت المقدس رو نگاه کنید اکثرا تو بیابونها برگزار میشه و بعد روش تمرینی همه به یک شکل
زدن خاکریز؛ کندن کانال؛ ترکیب این دو؛ بسم الله.....
حالا زرهی ها
کندن یه سری گودال؛ قرار دادن تانک و یا هر وسیله ای در اون؛ در آمدن یک هویی و .....
اصلا مگه راه دیگه ای هم وجود داره! ولی خدایش ما بعد این همه رزمایش که نشون دادیم آیا می تونیم بگیم ما عراق رو دیدیم و .....
نفرمایید اصل ماجرا رو نشون نمیدن و این چیزا که اصلا قابل قبول نیست.

[url="http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/12/8/282401_388.jpg"]http://www.mashreghn.../282401_388.jpg[/url]
[url="http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/12/8/282387_103.jpg"]http://www.mashreghn.../282387_103.jpg[/url]
[url="http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/12/9/283734_835.jpg"]http://www.mashreghn.../283734_835.jpg[/url]
[url="http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1391/12/5/851238_345.jpg"]http://cdn.yjc.ir/fi.../851238_345.jpg[/url]
[url="http://www.yjcphotos.ir/photos/Images/large/File_2347_43623.jpg"]http://www.yjcphotos..._2347_43623.jpg[/url]
[url="http://iqna.ir/goztas_images/2012/12/04/37846/th_img_th_img_P3077.jpg"]http://iqna.ir/gozta...h_img_P3077.jpg[/url]
[url="http://iqna.ir/goztas_images/2012/12/04/37846/th_img_th_img_P3080.jpg"]http://iqna.ir/gozta...h_img_P3080.jpg[/url]
[url="http://iqna.ir/goztas_images/2012/12/04/37846/th_img_th_img_P3078.jpg"]http://iqna.ir/gozta...h_img_P3078.jpg[/url]
[url="http://iqna.ir/goztas_images/2012/12/04/37846/th_img_th_img_P3092.jpg"]http://iqna.ir/gozta...h_img_P3092.jpg[/url]
[url="http://iqna.ir/goztas_images/2012/12/04/37846/th_img_th_img_P3102.jpg"]http://iqna.ir/gozta...h_img_P3102.jpg[/url]
[url="http://iqna.ir/goztas_images/2012/12/04/37846/th_img_th_img_P3103.jpg"]http://iqna.ir/gozta...h_img_P3103.jpg[/url]
[url="http://iqna.ir/goztas_images/2012/12/04/37846/th_img_th_img_P3104.jpg"]http://iqna.ir/gozta...h_img_P3104.jpg[/url]

دکتر اگه یه وقت لحن من جایی مناسب نبود همین جا عذر می خوام هیچ گونه قصد و غرض و..... در کار نبوده
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
HHL

همه این ها درست . ولی شرایط هنگامی به این سختی خواهد بود که آسمان برای دشمن کاملا باز باشه . خوب اصلا در این صورت مگه دشمن علافه که بخواد از بیابون حمله کنه ؟! با اون توان لجستیکیش کلی نیرو هلی برن می کنه دم شهر های بزرگ ما !

پس چاره اول اینه که نزاریم آسمون براشون امن بشه ... که برای اون هم فکر های زیادی شده .... رعد ، مصباح 1 ، شلیکا ، سماوات ، اسکای گارد ، سامانه یا زهرا و .... همون قضیه ی آسمان هفت لایه . خوب پس اول از همه آسون رو ندید دست اون ها .... بهتره فکر کنیم برای دفاع هوایی باید چیکار کرد ... بعدش بیاییم داخل زمین ...

حالا فرض کنید آسمان رو هم نصف و نیمه داریم . الان میشه از کرار ، شاهد 129 مسلح ، پهپاد حازم که رونمایی خواهد شد و ... استفاده لازم رو ببریم ....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.