امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]بنا بر این گزارش، محمدرضا سجادی سفیر ایران در روسیه چندی پیش اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به علت لغو یکطرفه قرارداد خرید سامانه دفاع ضدموشکی "S-300" از طرف روسیه به دیوان بین المللی کیفری (ICC) شکایت کرده است. [/quote]
:mrgreen: چی بگه آدم!
مجید جان دل بندم، هر آی سی سی ای که دیوان بین المللی کیفری نیست!
این دیوان تجارت بین الملل است.

آخه دیوان بین المللی کیفری چیکار به قراردادها داره؟

کار مشرقه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote] افزایش برد موشک فاتح 110 با کم کردن سرعتش! [/quote]

باز هم حرف های [b]غیر منظقی[/b] و [b]بدون منبع.[/b]
میشه بپرسم منبع شما برای این حرف چیه؟؟[/quote]

من جواب جمله ی اولتونو نمیدم. منبعو نگاه کنین:

http://www.modlex.ir/cgi-bin/store.pl/page=product.html/pid=MXF05-000350

صفحه ی صادرات فاتح نسل 1. سرعت: 1.5 کیلومتر بر ثانیه. میشه 1500 متر بر ثانیه. میشه 1500/340 ماخ که میشه :4.4 ماخ. برد:250 کیلومتر.

فاتح 110 نسل 3/خلیج فارس. سرعت: همون طور که اعلام شد 3 ماخ. برد 300 کیلومتر.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote][quote]اگه سوخت و موتور جدیدی بکار ببرن چی ؟ [/quote]

موضوع دقیقا همینه. اگه قراره موتور جدید تولید بشه دیگه روی هاوک سوار نمیشه. میره رو یه بدنه ی جدید تر که حداقل به خاطر بالک هاش انقدر مقاومت هوا نداشته باشه. به علاوه چین با اون همه پشتوانه نتونست موتور اس 300 رو عینا کپی کنه و برد موشک های چینی حدود 70 درصد کمتر از نمونه های روسیه. یعنی ما تکنولوژی سوخت جامدمون از چین هم پیشرفته تره و خودمون هم نمیدونستیم؟ روس ها 50 ساله که دارن موشک سوخت جامد میسازن. ما که 25 سال بیشتر سابقه نداریم و از نظر ورود مواد موشد نیاز مشکل داریم چه طور قراره این کارو انجام بدیم؟
به علاوه، ما که قرار نیست موشک شاهین با برد 100 کیلومتری بسازیم که قیمتش 5 برابر هواپیمایی هست که این موشک قراره بره دنبالش. مطمئن باشین همین الان موادی هستند که سوختنشون فوقالعاده قوی تر از سوختن سوخت موشک های ما هست. ولی آیا هزینه ای که این سوخت داره میصرفه که باهاش بریم موشک بسازیم؟
یه مثال میزنم: فرض کنید بتونیم با طلا یه سوخت موشکی بسازیم که انقدر قدرت داشته باشه کاتیوشا رو تا اسرائیل ببره . اما آیا ما میتونیم انقدر برای یه موشک با سوخت طلا هزینه کنیم؟

[quote][quote]TAHA-SH جان. ببخشید که انقدر حرف میزنم.

مسئولین خودشون میگن برد "سامانه". نه برد موشک. برد سامانه برد راداراشه. نه برد موشک. اینو زمانی فهمیدم که خبر از رادار های جدید ایرانی دادن و اعلام کردن برد رادار های مرصاد دوبرابر شده. دقت کنین برد موشک شلمچه 40 کیلومتر اعلام شد.

یک دور دیگه هم میگم. موشک شاهین یا شلمچه صرفا به خاطر اندازه شونم که شده نمیتونن 80 کیلومتر برد داشته باشن.[/quote]

Aspahbod جان دوست عزیز یه دور دیگه نوشته های من رو ببین- خصوصا آخریش رو اینو میگم:

[color=red]سامانه مرصاد با موشك شاهين قابليت كشف، رهگيري و انهدام هرگونه هدف پرنده را در ارتفاع هفتاد تا صد و پنجاه كيلومتري داراست[/color]

ببین داره میگه کشف و انهدام از [b]70 تا 150 کیلومتر-[/b] خوب این یعنی برد موشک باید تو این محدوده باشه تا انهدام صورت بگیره - من اطلاع موثق دارم که سوخت جامد موشکهای ما با فرمول محرمانه باعث برد بیشتر موشکها شده - نمونه اش هم تو موشک نور بوده که تونستن برد 100 کیلومتری رو به 170 کیلومتر برسونن- البته تمهیدات دیگه ای غیر از تغییر سوخت هم به کار رفته مثل کوچکتر کردن فضای تجهیزات قدیمیو بزرگترکردن قسمت سوخت- یه نظری به اطلاعات دوستمون رضا هم که دادن بندازید میبینید تو بهبود های چند سال اخیر موشکهای روسی ابعاد بدنه تغییر نکرده اما موشک بردش زیاد شده - تو موشک آمرام هم با همون ابعاد موشک در ورژن d به 180 کیلومتر رسیده
اصولا برد نهایی و مفید یک موشک محرمانه است و نهایتا از روی اطلاعات ضمنی میشه بهش رسید
توی عکس موشک هاگ (شاهین) تو رژه فروردین یه برامدگی توی نازل ته موشک هست که میتونه سوخت جامد اولیه باشه (مثل آر37) توی اون موشک همین زائده 100 کیلومتر برد موشک رو افزایش داده
ضمنا اصلا از صحبت با شما ناراحت نمیشم هرچه میخواهد دل تنگت بگو و غم مخور- خوشحال میشم بحث کنیم

reza2740 جان با شما کاملا موافقم[/quote]

دوست عزیز. موشک شاهین اگه 150-70 کیلومتر ارتفاع عملیاتیش باشه رسما دیگه یه ماهواره بره! فکر کنم حتی اگه از اصطکاک و مقاومت هوا هم صرف نظر کنیم و بازده موتور موشک رو هم صد در صد در نظر بگیریم بازم موشکی مثل شاهین نتونه به این ارتفاع برسه. اتفاقا این یکی موضوعاتیه که به نظرم انهدام رو برای جنبه های تبلیغاتی اضافه کردن. احتمالا قدرت کشف رادار ها همون 150 کیلومتر (ارتفاع) هست.
راستی یه موضوعی. من که بیشتر تحقیق کردم دیدم مقاومت هوا هر چی سرعت میره بالاتر بیشتر میشه. ولی به یه روش هردمبیل. به طوری که تا یه سرعتی با توان 1 سرعت رابطه ی مستقیم داره، تا یه سرعت دیگه با توان 2 سرعت، تا یکی دیگه با توان 3 و الی آخر. شاید این هم یکی از دلایل افزایش برد در صورت کم کردن سوخترسانی به موتور باشه. به طوری که انرژی هدر رفته به خاطر مقاومت هوا کمتر میشه.
در مورد موشک های روسی هم توضیح دادم. اما جریان آمرام، میدونید سرعت آمرامی که بردش 72 کیلومتره (بله. 72 کیلومتر. نه 180!) کمتر از سرعت آمرام عادی هست؟ احتمالا از روشی که گفتم همراه با بهینه سازی های دیگه روی این موشک انجام شده تا به این برد رسیده.[/quote]

ببین دوست عزیزم چین هم برای خودش سیاستی داره و وقتی یک موشک S300PMU1 با برد 150 کیلومتر روسی رو کپی کرده و برای فروش گذاشته -نمونه فروشی اون 120 کیلومتر برد داره و این رو عمدا اینجوری میده نه اینکه نتونه -در باره صحبت اون سردار هم بحث اشتباها ارتفاع اومده همون برد درگیری 70 تا 150 کیلومتره که یکم خوب توضیح نداده- بهر حال الان امکان نفی و اثبات این موضوع از نظر فنی برای ما وجود نداره و فقط میدونیم که بهبودهائی انجام شده که موشک -40 -30-سال پیش بهبود برد پیدا کرده و اگه میگندوبرابر شده با پیشرفتهای ما در بحث سوخت جامد کاملا محتمله
توبحث طراحی موشک ما هنوز باید کار کنیم اینه که فعلا داریم بهبود میدیم - موفق باشید[/quote]

چین تا به حال اچ کیو 9 رو به کسی نداده که بخواد تو مدل صادراتیش این طور باشه. به علاوه این کشور بعد از این که دید نمیتونه موتور رو کپی کنه دست به دامن روسیه شد تا بهش تو ساخت موتور کمک کنه. روس ها هم که مثل همیشه کم کاری کردن و با وجود این که برد موشک بیشتر شد ولی به پای برد اس 300 نرسید (شد حدود همون 70 درصد برد سامانه ی اصلی). به علاوه چین تا به حال نتونسته پی ام یو 1 رو کپی کنه. اچ کیو 9 بر پایه ی اس 300 وی هست. چینیا بیشتر در زمینه ی الکترونیک موشکشون کار کردن و معتقدن اچ کیو 9 در زمینه ی الکترونیک از اس 300 پیشرفته تره.
به علاوه من امروز تازه فهمیدم که اس 300 های جدید دو مرحله ایه! و مرحله ی اولش 700 میلیمتر قطر داره! توی ویکیپدیا این قسمت نوشته نشده.

بعدشم من میگم مسئولین نمیگن برد موشک دو برابر شده. میگن برد سامانه دو برابر شده. یعنی برد رادار های مرصاد. نه موشک! تنها پیشرفت درست و حسابی ما در زمینه ی سوخت جامد موشک سجیل بوده که اون هم مطمئن باشید به اندازه ی کافی گرون هست و کسی اجازه نداره مواد مورد نیاز برای ساختش رو به ایران بده. برای نمونه آلیاژ های تنگستن، گرافیت با کیفیت بالا و .... بقیه ی پیشرفت ما در زمینه ی سوخت جامد همون افزایش قطر موشک نازعات بوده و در سال های اخیر، افزایش برد موشک فاتح 110 با کم کردن سرعتش! سرعت هاوک به اندازه ی کافی کم هست و اگه از اینم کمتر بشه دیگه نمیشه باهاش جت جنگنده زد.[/quote]

بد نیست به wikipedia سری بزنید
Type Surface-to-air missile
Place of origin People's Republic of China
Service history
In service 1997 [1]
Used by People's Liberation Army
People's Liberation Army Navy
Production history
Manufacturer CPMIEC
Produced 1980s [1]
Specifications
Weight 1300 kg
Length 6.8 m
Warhead weight 180 kg
Engine Two-stage solid propellant rocket
Operational
[color=red]range 200 km (slant range)[/color] [1][2][3]
Flight ceiling 30 km (98,425 ft) [1]
Speed Mach 4.2
Guidance
system Inertial guidance with mid-course update and terminal active radar homing
Launch
platform

* Taian TAS5380 8×8 transporter erector launcher (TEL) [3]
* Type 052C destroyer

پس الان 70 درصد نیست اندازه همونه 200 کیلومتر عینا اندازه مدل pmu1- اطلاعات من مال بخش صادراتی موشکهای hq-9 بود نه مال خودش -برای صادرات هم همین تازگی گذاشته (توبحث s300 اخیرا خیلی تو رسانه ها پیچید)
درباره مرصاد هم گفتند در ورژن جدید برد آن دو برابر شده که واضحه مال موشکه -اگر هم شکی باشه تو جمله دوم کاملا واضحه که داره میگه درگیری و انهدام از 70 تا 150 کیلومتر
[color=red]سامانه مرصاد با موشك شاهين قابليت كشف، رهگيري و انهدام هرگونه هدف پرنده را در ارتفاع هفتاد تا صد و پنجاه كيلومتري داراست [/color]

بهر حال انتظار افزایش برد برای این موشک با تکنولوژیهای جدید سوخت جامد که ما بهش دست پیدا کردیم کاملا منطقیه و حتما موتور و سوخت اون با 40 30--سال قبل فرق کرده حتما نباید وارد بشه ما خودمون می سازیم (ساختیم)

دوست عزیز nasirirani صد و پنجاه هزار پا میشه 45 کیلومتر که هنوز موشکهای پیشرفته و جدید دنیا مثل arrow2 هم هنوز به سختی بهش میرسن یا نمیرسن(گفتن 40 کیلومتر) - پس اصلا ارتفاع مطرح نیست و اصلا تو موشک های ضد هوائی مقیاس پا نیست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز. حرف من حرفی بود که روس ها زدن. صراحتا گفتن چین نتونست اس 300 رو عینا کپی کنه و مجبور شد از خود روسیه کمک بخواد. این بردی هم که توی ویکی نوشته بیشترین برد این سامانه (جدید ترین ورژن که با همکاری روسیه ساخته شده و عکسشو توی مطلب ویکیپدیا میشه دید) هست. نه برد موردی که چینیا اول ساختن. مدل چینی اولیه اصلا روی همچین لانچر هایی سوار نبود. روی هر سری لانچر 2 تا موشک بدون تیوب سوار بود. وقتی چینیا دیدن اچ کیو 9 خودشون خیلی هم چنگی به دل نمیزنه دوباره دست به دامن روس ها شدن تا براشون برد رو زیاد کنه. روس ها هم برد رو تا 200 کیلومتر (نه 400 کیلومتر) افزایش دادن.

[quote]سامانه مرصاد با موشك شاهين قابليت كشف، رهگيري و انهدام هرگونه هدف پرنده را در ارتفاع هفتاد تا صد و پنجاه كيلومتري داراست [/quote]
دوست عزیز. توی ایران از این جور حرف ها زیاد میزنن و هدفشون تبلیغات هست. یه دور میگن موشک فاطر با برد 40 کیلومتر. در حالی که سایدوانیدر کوچیک تر از این حرفاس که بخواد 40 کیلومتر بره. یه دور میگن توفان 5 قوی ترین موشک ضد زره جهانه (دقیق تر بگم. گفتن اگه شما موشک قوی تری پیدا کردین بیاید به ما هم نشون بدین). یه دور اورلیکن رو کپی میکنن و خبرنگار میگه :"از این پیچی که شما توی دست من میبینید تا تمام این سامانه رو ایرانیا خودشون طراحی کردن و ساختن". جماران هم که میشه ناوشکن. موشک ضد کشتی نصر هم که اعلام شد میتونه شناور های با وزن 3000 تن رو نابود بکنه. ولی توی خود سایت صادراتشون زدن 1500 تن. شما این جور حرف ها رو جدی نگیرین. خصوصا وقتی نوشته ارتفاع عملیاتی (خودتون هم میدونید که این ارتفاع غیر ممکنه برای چنین موشکی)
یه نکته ی دیگه. وقتی به قول شما برد موشکو زیاد کردن چرا دیگه بهش نمیگن سامانه ی برد بلند؟ چرا هنوزم میگن برد متوسط؟

به هر حال. من بلاخره خبری که دنبالش میگشتمو پیدا کردم. بعد از خوندن این خبر بود که متوجه این شدم که منظورشون از دو برابر شدن برد، برد رادار ها بوده.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/62455/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%BE%D8%AF%D8%A7%D9%81%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3300

[quote]
اسماعيلي تصريح كرد: سامانه مرصاد ما ديگر همان هاگ قبلي نيست هم موشك آن عوض شده [b]هم رادار آن تغيير كرده است كه دو برابر كشف را دارد[/b] [/quote]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
میشه بپرسم چه کسی گفته که حداکثر سرعت این موشک 3 ماخ هست؟ . فکر میکنم با توجه به اینکه خلیج فارس سلاح مهمی برای ما هست سخت بشه در مورد ویژگی هاش به طور دقیق اظهار نظر کرد. فکر نمیکنم مسوولین بیان به همین راحتی حداکثر سرعت این موشک رو بگن.در اخر [b]به نظر من[/b] این سرعت 3 ماخ مربوط به زمان نهایی پرواز و اصابت به هدف هست که بنا به دلایل مختلف سرعت موشک کم میشه که البته همین سرعت هم کا ر رو برای سیستم های پدافندی سخت میکنه.

در مورد پست اخرتون اگه میشه به سوالات بنده جواب بدید ممنون میشم.

میشه بگیدکی گفته فاطر 40 کیلومتر برد داره ؟
چطور میتونید ثابت کنید که موشک قویتر از طوفان 5 هم هست؟ ایا شما از مقدار مواد منفجره و مقدار نفوذش اطلاع دارید.( البته من این حرف وزیر تایید یا رد نمیکنم.)

در مورد مرصاد . در مورد 2 برابر شدن برد رادارها یعنی برد رادار اصلی به 220 و برد رادار تعقیب هدف از 80 به 160 کیلومتر میرسه یا تا حالا رسیده.
خوب بدون تعویض موشک , این برد اضافه رادار تعقیب هدف تا برد 160 کیلومتر چه استفاده ای داره؟؟ که دارن براش اینقدر هزینه و وقت صرف میکنن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوست عزیز. حرف من حرفی بود که روس ها زدن. صراحتا گفتن چین نتونست اس 300 رو عینا کپی کنه و مجبور شد از خود روسیه کمک بخواد. این بردی هم که توی ویکی نوشته بیشترین برد این سامانه (جدید ترین ورژن که با همکاری روسیه ساخته شده و عکسشو توی مطلب ویکیپدیا میشه دید) هست. نه برد موردی که چینیا اول ساختن. مدل چینی اولیه اصلا روی همچین لانچر هایی سوار نبود. روی هر سری لانچر 2 تا موشک بدون تیوب سوار بود. وقتی چینیا دیدن اچ کیو 9 خودشون خیلی هم چنگی به دل نمیزنه دوباره دست به دامن روس ها شدن تا براشون برد رو زیاد کنه. روس ها هم برد رو تا 200 کیلومتر (نه 400 کیلومتر) افزایش دادن.

[quote]سامانه مرصاد با موشك شاهين قابليت كشف، رهگيري و انهدام هرگونه هدف پرنده را در ارتفاع هفتاد تا صد و پنجاه كيلومتري داراست [/quote]
دوست عزیز. توی ایران از این جور حرف ها زیاد میزنن و هدفشون تبلیغات هست. یه دور میگن موشک فاطر با برد 40 کیلومتر. در حالی که سایدوانیدر کوچیک تر از این حرفاس که بخواد 40 کیلومتر بره. یه دور میگن توفان 5 قوی ترین موشک ضد زره جهانه (دقیق تر بگم. گفتن اگه شما موشک قوی تری پیدا کردین بیاید به ما هم نشون بدین). یه دور اورلیکن رو کپی میکنن و خبرنگار میگه :"از این پیچی که شما توی دست من میبینید تا تمام این سامانه رو ایرانیا خودشون طراحی کردن و ساختن". جماران هم که میشه ناوشکن. موشک ضد کشتی نصر هم که اعلام شد میتونه شناور های با وزن 3000 تن رو نابود بکنه. ولی توی خود سایت صادراتشون زدن 1500 تن. شما این جور حرف ها رو جدی نگیرین. خصوصا وقتی نوشته ارتفاع عملیاتی (خودتون هم میدونید که این ارتفاع غیر ممکنه برای چنین موشکی)
یه نکته ی دیگه. وقتی به قول شما برد موشکو زیاد کردن چرا دیگه بهش نمیگن سامانه ی برد بلند؟ چرا هنوزم میگن برد متوسط؟

به هر حال. من بلاخره خبری که دنبالش میگشتمو پیدا کردم. بعد از خوندن این خبر بود که متوجه این شدم که منظورشون از دو برابر شدن برد، برد رادار ها بوده.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/62455/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%BE%D8%AF%D8%A7%D9%81%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3300

[quote]
اسماعيلي تصريح كرد: سامانه مرصاد ما ديگر همان هاگ قبلي نيست هم موشك آن عوض شده [b]هم رادار آن تغيير كرده است كه دو برابر كشف را دارد[/b] [/quote][/quote]

ممنون اما هنوز رفع ابهام نشده جمله ای که شما اشاره کردید کاملش اینه
سامانه مرصاد ما ديگر همان هاگ قبلي نيست هم موشك آن عوض شده هم رادار آن تغيير كرده است كه دو برابر كشف را دارد و [color=red]ديگر همان هاگ نيست كه ارتفاع متوسط را پوشش مي‌دهد بلكه بالاتر از ارتفاع متوسط را نيز پوشش مي‌دهد.[/color]
درسته که گفته دوبرابر قدرت کشف دارد اما معنی اینکه ارتفاع بالاتر از متوسط را پوشش می دهد چیست؟ یعنی هدف رو میبینه اما نمیزنه ؟ خوب چه معنی میده قبلا نمیدیده ونمیزده حالا میبینه و نمیزنه؟؟؟؟
قطعا این نیست و وقتی میگه موشک هم عوض شده حتما بردش هم بهبود پیدا کرده و بیشتر از قبل شده که میتونه بالاتر هم درگیر بشه - یه جور دیگه عرض میکنم- تو هاگ استاندارد موشک
10-12 کیلومتر ارتفاع رو پوشش میده - اما الان طبق اعلام رسمی 18 کیلومتره که حتما 20 کیلومتر شده (من تا 80 هزار پا هم شنیدم) یکم فتیله اش رو کم کردن- خوب موشکی که تو ارتفاع دو برابر اوج بگیره تو برد قبلی 35 تا 40 کیلومتری چقدر زیاد میشه (با فرض ارتفاع درگیری قبلی میگم نا ارتفاع درگیری جدید)؟؟؟ موضوع خیلی روشنه و اگه بعد از 30 سال و استفاده از تکنولوژیهای موجود آمریکا بخواد همین موشک رو بهبود بده به نظرت از همون مواد سوخت جامد 30 ساله پیش استفاده می کنه؟ حالا ما اگه تو سوخت جامد پیشرفت کردیم و تونستیم خوبشو بسازیم نباید این سوخت رو ارتقاء بدیم و اونوقت برد موشک زیاد نمیشه؟ نمیدونم چطور بگم- موضوع مثل روز روشنه و چون این قضیه برد موشک الان یکم محرمانه است مطمئن باش اینو رک و صریح نمیگن میذارن برای روز مبادا - بذار دشمن نفهمه ما چقدر تونستیم بهبود بدیم-ولی شما مطمئن باش ما تونستیم
نو صحبت سردار یه حرف هم بود که دل همه رو خون کرد
اسماعيلي با بيان اين‌كه « در سامانه‌هاي دفاع هوايي و بخش دوربرد در حقيقت به برد بيشتر در دفاع عمق فكر كرده‌ايم و پدافند هوايي هر چه دفاع در عمق را افزايش دهد موفق‌تر است» گفت: يعني پدافند هوايي بايد بتواند دشمن را زودتر كشف و عليه آن اقدام كند كه ما اين كار را كرده‌ايم و[color=red] در بخش كشف در سالروز دفاع پدافند هوايي اين خبر را صد در صد اعلام مي‌كنم كه دل مردم شاد شود[/color]، در بحث سامانه‌هاي كشف به نقاط خوبي بالاي هشتاد درصد رسيده‌ايم كه اعلام مي‌شود.
اما اون روز اومد و اینو اعلام نکردن و دل ما رو شاد نکردن - الان موساد و سیا خیلی خیلی بیشتر از امثال ما از پیشرفتهای ما خبر داره اما ما نامحرمیم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته من قسمت بعدیش رو یادم نبود. ولی باز هم نمیشه ارتفاع و برد شاهین رو دو برابر کرد. این مقدار خیلی زیاده. میشه با استفاده از روش های مختلف برد رو بدون تغییر ابعاد موتور زیاد کرد. ولی این روش ها معمولا برای افزایش های خیلی زیاد هزینه ی خیلی زیادی هم دارن. به طوری که ساخت اون موشک از نظر بودجه به ساخت یه موشک کاملا جدید نمیصرفه. میشه ارتفاع رو مثلا از 18 کیلومتر به 22 کیلومتر رسوند و گفت حالا دیگه موشک ما ارتفاع بالا رو هم پوشش میده (ولی نه ارتفاع خیلی زیاد مثل ارتفاع بمب افکن ها). ولی حتی آمریکا هم برد هاوک رو دو برابر نکرده. در حالی که مطمئن باشید توانایی چنین کاری رو داره (یه مثال بزنم. آمریکا یه موشک بالستیک سوخت جامد قاره پیما با برد 8000 کیلومتر داره که خیلی از سجیل بزرگتر نیست!). دلیلش این بوده که هزینه ی چنین کاری رو بیشتر از هزینه ی ساخت پاتریوت میدونستن. ما هم موضوعمون همینه. وقتی حتی موتور حاضر و آماده برای ساخت یه موشک برد بلند رو داریم چرا باید با تغییرات به شدت پر هزینه تر برد یه موشک قبلی خودمون رو دو برابر کنیم؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوست عزیز nasirirani صد و پنجاه هزار پا میشه 45 کیلومتر که هنوز موشکهای پیشرفته و جدید دنیا مثل arrow2 هم هنوز به سختی بهش میرسن یا نمیرسن(گفتن 40 کیلومتر) - پس اصلا ارتفاع مطرح نیست و اصلا تو موشک های ضد هوائی مقیاس پا نیست[/quote]

منظورم اينكه شعاع درگيرى و برد رو به پا عنوان كرده!!.......نه ارتفاع درگيري رو!

شايد هم واقعآ برد 70متر تا 150 كيلومترى رو مي گه.....ولي با يه شاهين ديگه!؟ :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]البته من قسمت بعدیش رو یادم نبود. ولی باز هم نمیشه ارتفاع و برد شاهین رو دو برابر کرد. این مقدار خیلی زیاده. میشه با استفاده از روش های مختلف برد رو بدون تغییر ابعاد موتور زیاد کرد. ولی این روش ها معمولا برای افزایش های خیلی زیاد هزینه ی خیلی زیادی هم دارن. به طوری که ساخت اون موشک از نظر بودجه به ساخت یه موشک کاملا جدید نمیصرفه. میشه ارتفاع رو مثلا از 18 کیلومتر به 22 کیلومتر رسوند و گفت حالا دیگه موشک ما ارتفاع بالا رو هم پوشش میده (ولی نه ارتفاع خیلی زیاد مثل ارتفاع بمب افکن ها). ولی حتی آمریکا هم برد هاوک رو دو برابر نکرده. در حالی که مطمئن باشید توانایی چنین کاری رو داره (یه مثال بزنم. آمریکا یه موشک بالستیک سوخت جامد قاره پیما با برد 8000 کیلومتر داره که خیلی از سجیل بزرگتر نیست!). دلیلش این بوده که هزینه ی چنین کاری رو بیشتر از هزینه ی ساخت پاتریوت میدونستن. ما هم موضوعمون همینه. وقتی حتی موتور حاضر و آماده برای ساخت یه موشک برد بلند رو داریم چرا باید با تغییرات به شدت پر هزینه تر برد یه موشک قبلی خودمون رو دو برابر کنیم؟[/quote]

من با نظر شما (عدم صرفه هزینه) با یکی دو شرط موافقم- زمانی بحث هزینه ما رو از بهبود منصرف میکنه که 1- به قول شما این کار هزینه خیلی زیادی داشته باشه 2- ما انتخاب( opton )دیگه ای داشته باشیم
خوب تو موضوع ما - ما الان تکنولوژی طراحی موشک رو نداریم(الان داریم کار میکنیم ولی هنوز فقط تو بعضی زمینه ها مثل موشکهای زمین به زمین یکم رشد کردیم) پس مجبوریم از پوسته و بدنه طرح موجود استفاده کنیم و سیستمهای داخلی اون رو بهبود بدیم (که دادیم) پس اینجا مشکل ما محدودیته 2- هزینه زیاد : خوب اینهم یه محدودیته اما چقدر زیاد؟ مثلا تو بحث یک سلاح تدافعی ضد هوائی که الان آسمون ما لخته و الان به ما سلاح نمیدن هرچی هزینه کنیم می ارزه- اما مطمئن باش اینطور نیست و تغییر سوخت بر اساس فرمولی که محرمانه است و وزارت دفاع پیدا کرده - اونقدر زیاد نیست که نیارزه - تازه سیستمهای راداری رو هم عوض کردن- اصلا شما فرض کن هزینه یه موشک جدید رو چون طراحیمون ضعیفه خرج ارتقاء موشک موجود کردیم اما درعوض دشمن هم فکر نمیکنه این موشک اینقدر ارتقاء پیدا کرده باشه- پس برای ما این خیلی خوبه که به هوای 40 کیلومتری بیان نزدیک و تو 70 تائی شکار بشن -خلاصه متخصصهای خودمون رو دست کم نگیر عزیز جون
موتورحاضر و آماده برای یه بدنه در حد sam10 داریم نه در حد هاگ -تازه اگه داشته باشیم هم اون برای یه کلاس دیگه حتما صرف میشه و زمانی که دشمن بیاد تو آسمون ما مثل قارچ موشک میاد جلوش

اما نگرانی من تو اهداف فریب دهنده است که تو جنگ اول عراق همه موشکهای سام رو ظرف یه هفته خرج کردن و با هاش هیچی نزدن- برای ما هم حتما اهداف پهباد فدا شونده به تعداد کافی دارن که ما باید اونها رو نه با موشک که با توپهای ضد هوائی بزنیم و بیخود سرمون رو بهش گرم نکنیم- بگذریم از f22 که اگه باخودش ساچمه هم بیاره و پخش کنه نمیشه بین اون و ساچمه ها ردیابی کرد؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]دوست عزیز nasirirani صد و پنجاه هزار پا میشه 45 کیلومتر که هنوز موشکهای پیشرفته و جدید دنیا مثل arrow2 هم هنوز به سختی بهش میرسن یا نمیرسن(گفتن 40 کیلومتر) - پس اصلا ارتفاع مطرح نیست و اصلا تو موشک های ضد هوائی مقیاس پا نیست[/quote]

منظورم اينكه شعاع درگيرى و برد رو به پا عنوان كرده!!........يعتي 24 متر تا 50 كيلومتر..............[/quote]

خوب حالا منظورتون روشنتر شد- اما موضوع اینه که پا بعنوان واحد سنجش ارتفاع استفاده میشه نه برد و تازه اونم برای هواپیما و نه موشک - من فکر کردم رو ارتفاع بحث دارید- بهرحال اگه اینطوره دیگه افزایش دوبرابری بی معنیه چون تو حالت هاگ 30 سال پیش هم موشک 40 کیلومتر برد بوده و رادار بیش از 50 کیلومتر - خلاصه چون نمیخوان اطلاعات دقیق بدن ما مجبوریم از اشاره هاشون تحلیل کنیم و تو گفتارشون من اینو برداشت کردم که به نظر معقوله - حالا باید دید بعدا چه خبری میاد - به نظر من الان بحث برد موشکها تعریفش تو میانبرد و بلند برد نسبت به تکنولوزی قدیم عوض شده و بردهای بالای 100 کیلومتر رو بلند برد و تو فاصله 30 تا 100 کیلومتر رو میانبرد و کمتر رو کوتاهبرد میگن .
موفق باشید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب اسپهبد یه اشاره ای در مورد نصر بکنم و یه مقایسه تا روشنتر بشین.
موشک خا29 با کلاهک320 ک گ می تونه یه شناور 10000 تنی رو نابود کنه به نظر شما نصر با 120 کیلوگرم نمی تونه ناوی با وزن 3000 تن رو نابود کنه .
اگر توجه کنین می بینین که با مقایسه وزن کلاهک ها و یک تناسب کوچیک این تخریب برای نصر باید 3750 ک گ باشه و حتی از 3000 هم بیشتره پس خیلی روی سایت فروش مانور ندین ممکنه نصر صادراتی کلاهک ضعیفتری داشته باشه.

در ضمن همیشه نمونه صادراتی اونی نیست که خود کشور سازنده استفاده می کنه.

در ضمن کمی روی نام موشک های سامانه مرصاد دقت کنید می فهمید قضیه چیه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من اين مي تونه اين مسايلو نشون بده...كه اين دو تا بازيه هميشگيه طول تاريخه...زر و زور:

1)به جهان يادآوري مي كنه اگه آمريكا براي زير سوال بردن اس 300 زور مي زنه...ما ديگه اصلا روي اس 400 حساب داريم(البته مشخصا آمريكا هم اينو مي دونسته مسلما و نياز به اعلام نداره...اينو براي تبليغ در عرصه ي بين المللي اعلام كردن به اين شكل)(شاخ و شونه كشيدن سياسي)

2)به جهان ياد آوري مي كنه اگه مي خواين الآن بتونين از خودتون دفاع كنين...اس 300 ها رو بذارين كنار...بياين اس 400 بخرين(ايجاد بازار اقتصادي)(سال قبل روسيه حدود 5 ميليارد دلار فروخت تسليحات...پيش بيني ميشه امسال تا 9 تا هم برسه)

ضمن اينكه توي عرصه ي نظامي به نظر من مشخصه كه روسيه از نظر موشكي و زير دريايي وضعش بهتره(روسيه عملا ناو هواپيما بر نداره ولي عرصه ي دريا رو با زير دريايي نگه داشته و برتريش در نظر تهاجم موشكاشه...مثلا يه نيگا به اين داشته باشيم كه پهپاد بدرد بخور نداره ...دست به دامان اسراييل شده براي بدست آوردن...و تو جنگ گرجستان بمب هدايت پذير معني دار نداشتن كه مجبور بودن براي بمبارون خيلي به هدف نزديك شن كه شكار شدن هواپيماهاشون)...اما آمريكا از نظر هواپيما و ناو(دريارو بيشتر با ناوهاي هواپيمابرش كنترل مي كنه و تهاجمشم بيشتر وابسته به هواپيماشه تا موشك )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان تو تایپک ((برای شکار جنگنده دشمن هم صیاد داریم هم شاهین)) بنوعی برد موشک اس300 ایران ((همون فیلم المنار)) رو 100 کیلومتر ارزیابی کرده
حالا بنظرتون اون سامانه دوربرد بومی بردش چقدره icon_rolleyes چون مسولین مرتبا میگن سامانه ما قویتر از اس300 خواهد بود اصلا مگه وزیر دفاع نبود که گفت بسیاری از کارشناسان ما اس300 روسی رو قبول ندارتد :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اوه اوه اوه اوه! شوخی نکنید! روس ها مهمان نواز هستند؟! :mrgreen: :mrgreen: broken_heart icon_idea :waitung: نمی خوام جنرالیزیشن بکنم! ولی من خودخواه تر و نژادپرست تر و نامردتر از روس ها هنوز ندیدیم! باهاشون درس خوندم چند ترم! اصلا آدمهای جالبی نیستند! اصلا! اصلا! اصلا! اصلا! اصلا!!!!!!!!!!!!!!!!!! درضمن فکر می کنند که خیلی باهوشن! البته انصافا خدادادی ریاضشون خوب بود! icon_rolleyes ولی تئوری خیلی ضعیف بودند!

در مورد پدافند هوایی هم باید بگم که فکر می کنم روی اس-300 زیاد تبلیغات بیخود شده باشه به هرحال هرچی باشه اس-300 توی یک نبرد تست نشده؟! یاد پاتریوتهای آمریکا افتادم که می گفتند خیلی خفن هستند بعد گند زده بودند! فکر نمی کنم روسیه هیچ شانسی در مقابل آمریکا داشته باشه! نه زمینی و نه هوایی و مسلما نه دریایی![/quote]

خدمت استاد بزرگ خودم جناب ليچ عزيز سلام عرض ميكنم.100% با شما موافقم همين الان ميخواستم بيام جواب اين دوستاني كه ميگن روسها خوب هستن و دلبر و جيگرو گل و بلبل و اينا يه جواب درست و حسابي بدم كه شما لطف كردين مستدل پاسخ دادين.متاسفانه يه چيزي تو ماها باب شده كه من شخصا اسمشو گذاشتم RUSSOPHILIA يعني از چاله آمريكا و غرب در اومديم افتاديم تو چاه عميق و تاريك روسيه. بابا بس كنيد توروخدا.
در مورد اس-300 هم فقط ميتونم بگم: رحم الله من یقرأ الفاتحة مع الصلوات

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط mehdipersian
      مرداد گذشته، یک ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه برای ایران از پایگاه فضایی بایکونور پرتاب شد و انتظار می‌رود سه ماهواره دیگر نیز در سال‌های آینده به فضا پرتاب شوند. همچنین شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد یک شرکت روسی در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی برای ایران است که در سال 2024 در مدار زمین ثابت قرار می‌گیرد.

ماهواره ی خیام:

مرداد 1394، ایران با دو شرکت روسی در مورد پرتاب ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه که توسط ایران اداره می شود، به توافق اولیه دست یافت. ماهواره ایرانی در 18 مرداد 1401 به وسیله ی شرکت روس کاسموس به فضا پرتاب شد. 

مشخصات فنی ماهواره:

مشخصات فنی ماهواره توسط روسیه و ایران اعلام نشده است ولی می توان از یک حق اختراع منتشر شده توسط شرکت NPK Barl در مرداد 1401 اطلاعات جدیدی بدست آورد. این طرح یک ماهواره سنجش از دور با وضوح بالا را توصیف می کند که دقیقاً شبیه خیام است. دارای یک گذرگاه شش ضلعی و چهار پنل خورشیدی است که با زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی ماهواره به سمت پایین امتداد دارند. 

محموله یک تلسکوپ کورش(Korsch) با پنج عنصر نوری است. تلسکوپ کورش یک تلسکوپ آناستیگمات سه آینه ای فشرده است که میدان دید وسیعی را ارائه می دهد. این تلسکوپ تصویربرداری را در یک کانال پانکروماتیک و چهار کانال چند طیفی (نزدیک مادون قرمز، قرمز، سبز و آبی) ارائه می دهد. سه پیکربندی ممکن برای تلسکوپ ارائه شده است که همگی با نسبت کانونی f/11.53 (نسبت کانونی تقسیم فاصله کانونی بر دیافراگم است)میباشند. مقادیر سه پیکربندی عبارتند از:

دهانه / فاصله کانونی
      0.535 متر6.17 متر
      0.75 متر8.65 متر
      1.1 متر12.68 متر

در اولین پیکربندی که در شکل زیر نشان داده شده است، وزن تلسکوپ 125 کیلوگرم و طول آن 1.8 متر است.

دو پیکربندی دیگر منجر به گذرگاه طولانی‌تر می‌شود، اما نیازی به تغییر در جعبه‌های الکترونیکی محموله و آرایه‌های پیکسل CCD ایجاد نمیکند. این تلسکوپ از یک آرایه کانونی کروی و نه مسطح برای کمک به جلوگیری از لکه دار شدن تصاویر استفاده می کند. یک آرایه اسکن الکترونیکی داده‌ها را در باند X با سرعت‌های 480 مگابیت تا 1.5 گیگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌کند (نرخ بالاتری نسبت به گزارش NPK Barl در فوریه 2021 ).

سازنده محموله نوری مشخص نیست، اما برخلاف تخصص این شرکت در سیستم های زمینی می تواند خود NPK Barl باشد. طی نمایشگاهی در سال 2019، این شرکت تلسکوپ سنجش از دور را به نمایش گذاشت که انتظار می‌رفت ظرف دو سال آینده به فضا پرواز کند. گزارش شده است که وزن آن تنها 46 کیلوگرم است و همچنین کوچکتر از نمونه ثبت اختراع به نظر می رسد، اما تنها ماهواره میزبان ممکنی که در حال حاضر برای آن قابل شناسایی است، خیام است. احتمالاً تنها یک بخش از تلسکوپ به نمایش گذاشته شده است. 

در یکی از نقشه‌های همراه با حق ثبت اختراع(پتنت) ، ماهواره در بالای طبقه فرگات در داخل محفظه محموله موشک سایوز-2-1a قرار دارد (که نشان می‌دهد پرتاب اولیه به وسیله ی این ماهواره بر به جای سایوز-2-1b سنگین تر بود).

اگرچه پتنت‌ها به ندرت به پروژه‌هایی اشاره می‌کنند که به آن‌ها مربوط می‌شود، اما در اینجا ماهواره در واقع متعلق به پروژه 505 نشان داده شده است. همانطور که در نقاشی زیر مشاهده می‌شود، ماهواره‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که سه عدد از آنها در داخل دماغه قرار گیرند.

کاربرد خیام:

به طور رسمی، خیام تنها کاربردهای غیرنظامی در زمینه هایی مانند کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی و نظارت بر محیط زیست خواهد داشت. مدت کوتاهی پس از پرتاب، رئیس سازمان فضایی ایران مدعی شد خیام به دلیل اندازه کوچکش نمی تواند به عنوان یک ماهواره جاسوسی استفاده شود. با این حال، وضوح زمینی گزارش شده آن (0.73 متر) برای انجام کارهای شناسایی ارزشمند کافی است. 

مرکز کنترل ماموریت خیام:

به گزارش اخبار ایران، مرکز کنترل ماموریت خیام در مرکز فضایی ماهدشت که تقریباً در 60 کیلومتری غرب تهران و نرسیده به شهر کرج قرار دارد. این مرکز در اوایل دهه 1970 برای دریافت اطلاعات از ماهواره های سنجش از دور خارجی تأسیس شد که اولین آنها ماهواره های لندست ایالات متحده بود. همانطور که در تصاویر Google Earth مشاهده می شود، ساخت یک ساختمان جدید در این سایت حدود آوریل 2020 آغاز شد و اکنون کامل شده است. احتمالاً در گزارش تلویزیون ایران که پس از پرتاب خیام از مرکز کنترل مأموریت پخش شد، دو آنتن سهموی در شمال شرقی ساختمان جدید دیده می‌شود.

همکاری های روسی/ایرانی بعدی:

خیام پیش بینی می شود حداقل پنج سال فعالیت داشته باشد و قرار است در سال های آینده ماهواره های بیشتری نیز به آن ملحق شوند. پس از پرتاب، حسن سالاریه اعلام کرد که ایران سه ماهواره دیگر از همین نوع را سفارش داده است و افزود: اولین ماهواره در مجموع 40 میلیون دلار هزینه داشته است.

به نظر می رسد که همکاری فضایی بین روسیه و ایران اکنون فراتر از حوزه سنجش از دور است. در هفته‌های اخیر شواهدی به دست آمده است که روسیه در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی زمین‌ایستا برای ایران با نام اکواتور (به روسی به معنای «استوا») است. این نام برای اولین بار در سال 2020 در بیوگرافی مختصری از متخصص ISS Reshetnev، تولید کننده پیشرو روسیه در ماهواره های ارتباطی مستقر در نزدیکی کراسنویارسک در سیبری ظاهر شد. در کنار آن بسیاری دیگر از پروژه ها نیز به آن اشاره شد که این شخص در آن مشارکت داشته است و جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

ایران در نهایت قصد دارد ماهواره‌های ارتباطی زمین‌ایستا را با استفاده از پرتاب‌کننده‌های بومی پرتاب کند، اما به‌نظر نمی‌رسد ماهواره‌هایی که در آینده قابل پیش‌بینی به فضا پرتاب می‌شوند، قادر به قرار دادن محموله با این ویژگی در این نوع مدار باشند. بنابراین، این کشور احتمالاً برای پر کردن جای خالی باقیمانده نیز به روسیه متکی خواهد بود. اگر معامله‌های دیگری در این زمینه هنوز وجود داشته باشد، پشت درهای بسته انجام شده است. 

https://www.thespacereview.com/article/4475/1

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.