RedArmy

تاپیک جامع بررسی جایگاه زرهی ایران در آسیای جنوب غربی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

تاپیک بسیار خوب و پر باری هست اگه دوستان اجازه بدند مولفین به کار خودشون بپردازن. هنوز زرهی پاکستان مونده.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مباحث حاشیه ای تاپیک "گزارش تصویری از باغ موزه" به این تاپیک منتقل شد

Cheka

///

ارتش ایران ۸۰ درصدش موزه است! تشکر بابت عکسهای تاریخی.

• Upvote 15
  • Downvote 26

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ارتش ایران ۸۰ درصدش موزه است! تشکر بابت عکسهای تاریخی.

ارتش ایران 80% عشق هست 20% تخصص

• Upvote 8
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ارتش ایران 80% عشق هست 20% تخصص

بله اینو قبول دارم تخصص دارن ولی من که چیز دهنسوزی تو زرهی نمیبینم? همشون تقریبا از زمان جنگ تا حالا دست نخورده باقی موندن بجز یه تغیرات ناچیزی !  

• Upvote 8
  • Downvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بله اینو قبول دارم تخصص دارن ولی من که چیز دهنسوزی تو زرهی نمیبینم? همشون تقریبا از زمان جنگ تا حالا دست نخورده باقی موندن بجز یه تغیرات ناچیزی !  

با سلام

دوست عزیز میتونم بپرسم از کجا چنین قاطعانه نظر دادین؟

یه سوال  که اگر پاسختون درست بود تازه میتونیم با هم بحث کنیم!!!

آخرین مانور زرهی ایران در سطح وسیع کی ، کجا و توسط چه یگان یا یگانهای اجرا شد؟

لطف کنید جواب این پرسش ساده بنده رو بدید تا تازه برسیم به ادعای شما مبنی بر دست نخورده موندن زرهیمون بجز یه تغییرات ناچیزی!!!

• Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

لطف کنید جواب این پرسش ساده بنده رو بدید تا تازه برسیم به ادعای شما مبنی بر دست نخورده موندن زرهیمون بجز یه تغییرات ناچیزی!!!

دوست عزیز من با دیدن همین فیلمهایی که از تلوزیون و عکسهایی که در  اینترنت به این نتیجه رسیدم. منظورم من هم تانکها و نفربرهاست ! رزمایش هفت روزه نیروهای دریایی  زمینی و هوایی ایران بود رزمایش ۷ رسول الله اگه درست یادم باشه .

• Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز من با دیدن همین فیلمهایی که از تلوزیون و عکسهایی که در  اینترنت به این نتیجه رسیدم. منظورم من هم تانکها و نفربرهاست ! رزمایش هفت روزه نیروهای دریایی  زمینی و هوایی ایران بود رزمایش ۷ رسول الله اگه درست یادم باشه .

دوست خوب و نیک اندیشم سلام

شما انتظار داری از تلویزیون و عکس به توان نظامی کشوری اونهم مثه ایران پی ببری؟

خداوکیلی این حرفتون منطقیه؟

به نظر خودتون ممکن هست؟

پاسختون هم کاملا اشتباه بود،هرچند انتظار هم نداشتم که بتونید درست جواب بدید فقط اون سوال رو پرسیدم تا  بهتون یاد آوری کنم دانسته های شما همه واقعیات  نیست

خیلی اتفاقات و رخدادها و ماجراها هست که شما روحتون هم  خبر دار نیست

برخی نکات عیانن و نمیشه انکارشون کرد یعنی ما یه جاهایی ضعفهای مفرط هم داریم 

اما یکسری جاها رو شما و امثال ما حتی فکرشو هم نمیکنیم

مثال براتون بزنم دو -سه سامانه به ظاهر کوچیک روی یه نمونه از جنگنده های نیروی هوایی اجرا شده که ابدا نه بهشون اشاره ای شده و نه من و شما میتونیم حتی ببنیمشون منتها باعث شده ایمنی پرواز ارتقای چشمگیری پیدا کنه و کلا توانایی عملیاتی جنگنده بهبود قابل ملاحظه ای داشته باشه

اینکه شما فقط بر مبنای تصاویر تلویزیونی بخواید قضاوت کنید کمی غیر منصفانه و کاملا غیر علمی و غیر منطقیه

امیدوارم در دید و نگاهتون یه  مسایل و قضایا منطق رو جایگزین دیدن  یه تصویر و یه کلیپ بکنید

• Upvote 6
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

با سلام

زمانی ما باید انتظار سلاح های جدید در رزمایش ها را داشته باشیم که واقعا چیزی وجود داشته باشه ، وقتی همه چیز مشخصه چه انتظاری باید داشت ، انتظار دارین تمام تانک های ما به استاندارد های بالاتری برسند در صورتی که وقتی آخرین مانوری که زرهی ایران در آن حضور داشت رو مشاهده می کنیم یا تانک ها در همان سطح قبلی یا پایین تری قرار دارند .

اما یکسری جاها رو شما و امثال ما حتی فکرشو هم نمیکنیم

اینکه شما فقط بر مبنای تصاویر تلویزیونی بخواید قضاوت کنید کمی غیر منصفانه و کاملا غیر علمی و غیر منطقیه

امیدوارم در دید و نگاهتون یه مسایل و قضایا منطق رو جایگزین دیدن یه تصویر و یه کلیپ بکنید

به نظر شما زمانی که در کشور ما یک خودروی زرهی برای نیروهای ما تولید نشده یا یک خودروی امرپ طراحی نشده چه انتظار دارین ؟یک شبه تجهیز بشیم ؟

بیشتر سیستم ها و سامانه هایی که در تانکها و نفربرهای ما استفاده می شوند یا میزان حفاظت آنها کاملا مشخصه چیزی هم که نشون می دهند گویا و واضح است نگین که سیستم های کنترل آتش خریدیم و زره های نسل جدید خریدیم و روی تانک هامون نصب نمی کنیم که خنده داره در ضمن این رو هم در نظر بگیرین بیشتر سیستم هایی که روی تانک نصب میشه مثل سیستم های کنترل آتش جدید و بروزرسانی های صورت گرفته روی آنها بر خلاف جنگنده کاملا مشخص خواهد شد و شما نمی توانید آن را مخفی کنید .

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در بخش زرهی ، ایران پنهان و آشکارش تقریبا یکی است

اگر تحولی رخ بده یا سلاح جدیدی تحویل یگان ها بشه قطعا مشخص میشه

مثلا اگر چیفتن ها به استاندارد مبارز برسن از چشم بنده ای که بیش از 2 سال با لشکر 16 زرهی قزوین (یگان اصلی این تانک) محشور بودم (به جهت حضور تحصیلی در قزوین و ...) پنهان نمی ماند.

در برخی بخش ها واقعا نیروی زمینی ارتش موزه است یک نمونه اش استفاده از ام 47 ! ادواتی هم که در رزمایش ها نشان داده میشه از مریخ نمیاد از ادوات عملیاتی و در اختیار ارتش است.

با سلام

سینا جان با همه احترامی که به دانشتون میزارم و معتقدم در حوزه فنی زرهی مطلع ترین فرد سایت هستین اما اجازه بدین در حوزه های تاکتیکی و استراتیژیکی زرهی باهاتون مخالفت کنم

سینا جان صحبت تحول و انقلاب و دگرگونی و ... نبوده و نیست بحث بر سر عدم تغییر بجز اندکی !!! بود

حالااز شما که  خبره ترین و وارد ترین نفر در حوزه زرهی توی این سایتین همون سوال رو بعلاوه یک سوال دیگه میپرسم:

آخرین رزمایش گسترده زرهی ایران کی، کجا و توسط چه یگان یا یگانهایی اجرا شد؟

شما بعنوان مطلع ترین فرد سایت میدونید استعداد زرهی ایران چقدر است و چه داشته هایی داریم؟

سینا جان شما بهتر از هرکسی میدونید که وقتی در باره توان رزم یک ارتش یا بخشی ازارتش مثه یه لشگر صحبت میکنیم فاکتورهایی مثه :

فرماندهی

تاکتیک

آموزش و تمرین

لجستیک و ترابری

پشتیبانی و حمایت

تعمییر و نگهداری

ارتباطات و مخابرات 

نیروی انسانی

تجهیزات، سلاح مهمات و جنگ افزار

توان ساخت و تعمیر داخلی و یا پشتیبانی مستمر

......

مطرح میشن، مثلا برای زرهی ایران همه اینها با هم توان زرهی ایران رو تشکیل میدهند نه فقط تجهیزات و سلاح!

سوال نهایی من از شما اینه در فاکتورهای بالا ما هیچ پیشرفتی نداشتیم؟

هیچ تغییری نداشتیم؟

هرکی ندونه شما بهترازهرکسی میدونید که سازمان رزم زرهی ما دچار چه تغییراتی شده و الان اوضاع چطوره!!!

اینکه قدرت رو تنها در یک فاکتور خلاصه بنام تجهیزات بدونیم ساده لوحی محضه!!

تجهزات و تانکی برتر از آبرامز  و بردلی و هامر باید میدادیم دست  ارتش عراق تا اون  شاهکار موصل رو خلق کنن؟( ضعف مفرط در بحث نیروی انسانی و تاکتیک و...)

ارتش ظفرمند سوریه ( بقول خودتون!!) با اونهمه تی 72  در مقابل مشتی دمپایی پوش چیکار کرد؟( ضعف شدید و مفرط تاکتیکهای مناسب بازهم به قول خودتون)

چرا راه دور بریم :

عملکرد زرهی ما درطریق القدس ، بیت المقدس با نصر و رمضان  قابل مقایسه است؟

همون عملیات نصر

چطور میشه  دو روز کاملا متفاوت داریم روز اول عالی و روز دوم فاجعه؟

آیا فقط  نوع تانک بود که تاثیر گذار بود؟

آیا فقط ربط به نوع تانک و تعدادشون داشت این قضایای بالا؟

سایر فاکتورها چی؟

برگردیم جنگ جهانی دوم 

"کورسک" کیفیت تانکهای آلمانی با تانکهای شوروی قابل قیاس بود؟

آیا کیفیت کمیت به خود کیفیت نچربید؟

آیا صرف مقایسه کیفیت دو تانک نتیجه رو مشخص کرد؟

از اینها بگذریم

شما هم معتقدید ما در بحث همون تجهیزات هم تغییری نکردیم بجز معدود تغییرات اندکی؟

گمان کنم هرکی ندونه شما تغییرات زرهی ما رو میدونید 

کاری ندارم که تا نقطه مطلوب خیلی خیلی خیلی فاصله داریم هرچند خودتون هم میدونید الان بیش از خود زرهی، ضد زره دراولویت ایران هستش( مثه بحق ارجحیت دادن پدافند به نیروی هوایی طبق استراتیژی و دکترین نظامیمون )منکر تاثیر و نیاز به زرهی  نبوده و نیستم و این اولیت بندی هم کار و  فکر بنده نبوده و نیست

بنده کم اطلاع معتقدم الان توان رزهی ایران نسبت به قبل خیلی تغییر کرده ، تاکید میکنم توان زرهی و نه فقط جنگ افزار که در همون فاز هم تغییرات زیادی داشتیم از خود جنگ افزار تا مهمات و ...

میگم توان زرهی 

و توان زرهیه که درجنگ موثره نه فقط خود تجهیزات

یه ارتش آموزش دیده توسط امریکا با تجهیزات مدرن امریکایی بخاطر  ضعف در برخی فاکتورهای ارزشگذاری برای توان یک ارتش، با همون آبرامز و هامرها در میره!! در مقابل مشتی دمپایی پوش که نهایت سلاحشون تی 55 عهد بوقه ، همون  گروه دمپایی پوش میاد و با همون تجهیزات ابتداییش اون ارتش آموزش دیده توسط امریکا رو شکست داده و آبرامز و هامرها رو به غنیمت میگیره

درست میگم یا نه؟

• Upvote 9
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

علیک سلام

اساس صحبت ما عمدتا بر تجهیزات بود و حرفی از تاکتیک زده نشد که بنده با شما موافق یا مخالف باشم

به هر جهت حالا که مطرح شد باید خدمت شما عرض کنم که پیش از حوزه تاکتیک ما حوزه آموزش زرهی رو داریم

متاسفانه در این حوزه ما ضعف شدید داریم به صورتی که سرهنگ زرهی ارتش هنوز اطلاع ندارد که ما موشک ضد زره دو مرحله ای داریم و تصور میکند که زره واکنشگر نصب شده روی تانکش هر تهدیدی رو دفع میکنه

یک نمونه از این شاهکار رو در قسمتی از برنامه حماسه و سر زدن به لشکر 92 زرهی میتوانید جستجو کنید ، ما پیش از تاکتیک در مبحث اساسی تر آموزش مشکل داریم حالا دیگه چه رسد به تاکتیک

بزرگترین حضور زرهی ارتش در یک مانور در ایران ، در سال 1375 (اگر اشتباه نکنم) و در جریان مانور بزرگ ولایت بود

thumb_2cm6fatn3fea5cnyvqs~2.jpg

البته بنده ادعایی ندارم که مطلع ترین فرد سایت در زمینه زرهی هستم ولی از استعداد به صورت حدودی بله خبر دارم (براساس مطالعاتی که داشتم و کسب اطلاع از منابع اینترنتی و میدانی) ولی به صورت دقیق خیر (هر کسی هم چنین ادعایی داشته باشه که دقیق میدانم حرف مفت زده) از داشته های (عملیاتی) هم تقریبا به صورت کامل مطلع هستم (صرف نظر از نمونه هایی که هیچگاه عملیاتی نشدن مثل خرمشهر و دومین و سومین نمونه تانک تی 72 زد و ...........)

قطعا فاکتور های مختلفی در زرهی مطرح هستند ولی خوب ما هم در فاکتور های متفاوتی وضعمون خرابه حتی در حوزه نگهداری و امثالهم

ببینید دوست عزیز ، در حوزه های مختلفی میشه نظر داد به صورت مستقل صحبت ما اینجا بیشتر تجهیزات بود نه تاکتیک مشخصا

انچه که بنده و دوستان دیگر در زمینه تجهیزات گفتیم رو میتوان مورد بررسی قرار داد ولی هیچ گاه در این تاپیک گفته نشد که فقط تجهیزات مهم است

اما در مورد تغییرات زرهی (در سطوح مختلف) ما این تغییرات رو میبینیم ولی نه در ارتش بلکه در سپاه ولی خوب صحبت ما اینجا ارتش بوده و هست ، کسی که تانک ام 47 رو بدون هیچگونه تغییری و به عنوان پشتیبانی آتش که در این نقش هم این تانک بدون ارتقا کاری از پیش نمیبره (و خودشون هم میدانند که در نقش پشتیبانی تانک باید دقت و قدرت اتش رو حداقل داشته باشه) مورد استفاده قرار میده مشخصه استراتژیش چیه! یا کسی که سنگر میکنه و استراتژی دفاع ایستای زرهی رو به کار میگیره مثل ارتش (استراتژی شکست خورده عراق)

نحوه استفاده از تجهیزات بیانگر استراتژیه از یک جهت

مشکل اینجاست که ما نه کمیت شرق رو داریم نه کیفیت غرب رو نه کمیت شوروی رو داریم نه کیفیت المان نازی در زمان خودش

با سلام

علت پرسیدن اون دوتا سوالم این بود که ثابت کنم حتی شما هم از کلیات زرهی ایران اطلاع ندارین

وقتی مطلع ترین فرد سایت  اونها رو ندونه دیگه حساب بقیه  مشخصه

نوشته بودم آخرین  رزمایش بزرگ و گسترده  که شما هم اشتباه پاسخ دادین 

تعداد و استعداد زرهی ما رو مطمینم شما هم نمیدونید مطمین مطمینم 

درباره مابقی مسایل هم من در باره زرهی ایران صحبت کردم و نه فقط ارتش یا فقط فلان تانک

اگر دوستان دیگه هم ندونن شما بهتر میدونید سازمان رزم زرهیمون چقدر تغییر کرده حتی در نام و شکل ظاهری تا  تاکتیک و..

اونچیزی که شما  در مورد  ندانستن فلان فرمانده ارتشی فرمودین رو هم نمیتونید تعمیم بدین به همه ارتش و سپاه

همین دیروز با یه گروهبان زرهی (گروهبان و نه حتی افسر) چنان اشراف اطلاعاتی داشت که آدم لذت میبرد

نه اونی که شما گفتین رو میشه تعمیم داد و نه اونی رو که من دیدم

درضمن بین حرفهای تبلیغی که برمبنای کلاسهای معارف جنگ زده میشه و ازشون میخوان بگن تا اونچیزی که بهش اعتقاد و باور دارن و علمشونه زمین تا آسمونه

تبلیغات بینهایت ضعیف و نامناسب رو بحساب توان رزم نزارین لطفا

اگر برین نمایشگاه هوایی دزفول توی تعطیلات عید هم حرفهایی که  در جمع میزنن  رو بشنوفین شاخ درمیارین اما همون خلبان اگر خصوصی باهاش ثحبت کنی و بهت اعتماد کنه اونوقت میفهمی حتی یک درصد اون چرندیات رو که خودش گفته باور نداره و بهشون اعتقاد نداره

در نداجا هم همینطور

سهیل جان در همون حوزه تجهیزات هم که شما متخصصش هیتسن ما هیچ تغییری نکردیم؟

یعنی باور شما اینه

درضمن :

کشوری که میتونه یه مانور بزرگ زرهی رو به مدت بیش از یک هفته برگزار کنه و مخی نیگرش داره میتونه خیلی چیزهای دیگه رو هم مخفی نیگر داره

دسته کم در منطق و با  حساب دو دوتا چهارتا این درست از آب درمیاد

• Upvote 9
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

علت پرسیدن اون دوتا سوالم این بود که ثابت کنم حتی شما هم از کلیات زرهی ایران اطلاع ندارین

وقتی مطلع ترین فرد سایت  اونها رو ندونه دیگه حساب بقیه  مشخصه

نوشته بودم آخرین  رزمایش بزرگ و گسترده  که شما هم اشتباه پاسخ دادین 

تعداد و استعداد زرهی ما رو مطمینم شما هم نمیدونید مطمین مطمینم

بنده اصلا پاسخ سوال شما رو ندادم و مورد مهمتری رو عرض کردم که براساس تاکید شما بر تاکتیک و استراژی بود!

مهمترین رزمایشی که تاکتیک های زرهی ما برای اولین بار نسبت به گذشته تغییر کرد ولایت بود این پاسخ سوال شما نبود ولی مهمتر از سوال شما بود اینکه کی ما استراتژی جدید زرهی رو در یک مانور به نمایش گذاشتیم پس از جنگ

اما آخرین رزمایش زرهی ایران (با تاکید بر زرهی ارتش) همان رزمایشی بود که مدتی پیش برگزار شد (قبل از رزمایش اخیر) که البته بعد رسانه ای به خودش نگرفت صرفا در حد خبر و بنده صرفا تصاویری از اون رو از یک برنامه تبلیغاتی  ارتش برای دوستان استخراج کردم! حالا شما از کجا میدانی گسترده زرهی بوده؟

ضمن اینکه دانستن یک سوال یا ندانستنش اطلاعات یک فرد رو زیر سوال نمیبره ، خود استاد پنداری نکنیم بهتره

خیلی مسائل هم در ذهن نمی ماند مثل وقایع تاریخی رزمایش ها هم از این دسته هستند به صورت گذرا بهشون پرداخته میشه و لزومی هم نداره که ما زمانش رو حفظ کنیم

بزرگترین حضور زرهی ارتش در یک مانور در ایران

در مورد استعداد هم عرض کردم حدود! حدود رو هم از طریق مختلفی میتوان دریافت

در مورد مابقی فرمایشات شما هم حرفی ندارم واقعا!

موفق باشید

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام خدمت دوستان 

چهار مفهوم دکترین های رزمی ، استراتژی های نظامی ، تاکتیک های طراحی شده و در نهایت فناوری ، به مانند دانه های  زنجیری هستند که  با  پیوند نیرومندی به اسم  دانش نظامی به هم متصل شده اند . بنابراین ، جداسازی و بررسی آنها بصورت تفکیک شده امکان ندارد و اگر صورت بگیرد ، بطور مسلم نتیجه حاصله هم نادرست خواهد بود . زمانی که در تفکر کلان ( سطح دکترینال  و بنا به تجربیات دفاع مقدس)  اعتقادی به زرهی وجود نداشته باشد ، این مساله بصورن دومینو وار ، به سایر سطوح منتقل خواهد شد  . بدین معنی که در سطح استراتژی ، تقویت توان زرهی براساس یک برنامه نظام مند ، صورت نمی گیرد ، به همان سطح ، تمرینات تاکتیکی جدی گرفته نمیشود و یا در بهترین شرایط ، همان تاکتیکهای قدیمی مرور خواهد شد و به همین ترتیب ، وقتی نیاز در سطوح بالاتر ، برآورده نشد ، بالتبع ، در سطح فناوری ( تکنیکی ) چیزی دیده نمی شود . این مساله صرفا" از روی تصاویر هم می توان برداشت نمود . 

متاسفانه موارد متعددی در این زمینه وجود دارد که به یک دلیل مهم (  سوء استفاده دشمن ) قابل ذکر نیست ( و این مساله ارتباطی هم به داشتن روابط ویژه با اعضای نیروهای مسلح هم  ندارد ) . 

وقتی کیفیت رزمایش ها داخلی با نیروهای مسلح هم سطح  ،و یا رده پایین تر کشورهای دیگر ، صرفا" مقایسه ظاهری می شود ،  تفاوت ها بخوبی آشکار است . این تفاوت چه در مفاهیم  ساده ای مثل یونیفرم  پرسنل تا سلاح انفرادی و موارد دیگر کاملا" روشن است . 

در مورد توان هوایی هم نباید بیشتر صحبت کرد ، چرا که وقتی با پرسنل در سطح  درجه .... ، هم صحبت می شوید و انتقادها را می شنوید ، صرفا" موجب تاسف می شود . 

نوع خرید ها و توجه و اهمیتی که در سایر سطوح نیروهای مسلح دیده می شود ، ( غیر از  صنایع موشکی )  نشان دهنده این است که ما صرفا" روی توان موشکی خودمون تمرکز کردیم  و تجارب گذشته نشان می دهد که   ایجاد بازدارندگی بواسطه تمرکز بر روی  یک سلاح یا یک نیرو ، برای کشوری به مانند ما که با طیف وسیعی از تهدیدات ، از ارتفاع 80 هزار پا تا زیر سطح و... روبروست ، مسلما" به صلاح نخواهد بود . 

همه ما ، اقتدار نیروهای مسلح را خواستاریم و شکی در آن نیست ، اما راه رسیدن به این اقتدار ، از نقد صحیح می گذرد . 

متاسفانه در سطوح مختلف و به روشهای گوناگون ، صرفا" با تبلیغات روبرو هستیم ( علیرغم کارهای بزرگی که صورت گرفته) و بدتر از این مساله ، حتی در مواردی ، تبلیغات دفاعی ما هم  به جای موثر نشان دادن توانایی ها ، موجب تضعیف توان دفاعی می شود . نمونه های این مساله در کمال تاسف ، زیاد است و چون انتقاد صحیح دیده یا شنیده نمی شود ، همچنان ادامه پیدا می کند . 

اشکالات تبلیغات دفاعی ما جای بررسی زیادی دارد ، اما برای اینکه بدانیم ، چرا در زمان حاضر بدین گونه عمل می شود ، باید کتاب " نگاهی  به 8 سال جنگ تبلیغاتی " مطالعه شود .

حداقل بنده  ، منکر پیشرفتها ، نبودم ،  نیستم و نخواهم بود و با ریشخند کردن نیروهای مسلح هم بشدت مخالفم ، اما برای تعالی نیروهای مسلح  ، معتقدم که باید نقد درست و بدون  حب و بغض را بشنوند و بنابر مقتضیات نیروهای مسلح ، بدان عمل کنند . 

• Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سینا جان فرمودند ما در مورد تجهیزات بحث کردیم نه باقیه مولفه های توان زرهی مثالی که شما  آوردین مربوط به تجهیزات بود ....

مولفه اصلی توان زرهی هم تجهیزات است و سایر موارد در جایگاه پایین تری قرار دارند .

درضمن :

کشوری که میتونه یه مانور بزرگ زرهی رو به مدت بیش از یک هفته برگزار کنه و مخی نیگرش داره میتونه خیلی چیزهای دیگه رو هم مخفی نیگر داره

دسته کم در منطق و با حساب دو دوتا چهارتا این درست از آب درمیاد

دوست عزیز مخفی نگه داشتن یه مانور از دید رسانه ها امکان پذیر است ولی مخفی نگه داشتن ساید موارد مثل مواردی که در پست قبلیم اشاره کردم خیر ، مگه اسرار ندارین که بله تانک های ما مدرن سازی شدن و ما اطلاع نداریم یک مورد رو عنوان کنید ، من این رو کتمان نمی کنم که نمیشود خیر تانک رو می توانند ارتقا بدهند و تصویری از آن منتشر نکنند ولی با توجه به تصاویر تجهیزاتی که نمایش داده میشوند که ارتقایی نسبت به قبل نیافته اند یا ارتقا های غیر عملیاتی  صمصام یا سایر موارد این قضیه مشخص می شود  .

وقتی می شود تاکتیک زرهی مان را نقد کنیم که از تمامی موارد مطلع باشیم که اینگونه نیست ، به این دلیل از رزمایش هایی که رسانه ای شده اند می توان نقد کرد که انتقادات زیادی به تاکتیک های به کار گرفته شده وجود دارد !

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط 951
      تاپیک جامع تحولات زرهی در نیروهای نظامی ایران

با سلام
      این تاپیک برای ثبت نظرات و پیشنهادات علمی و عملی در خصوص تجهیز نیروهای زمینی ایران به یک تانک اصلی میدان نبرد برای جنگهای نوین ایجاد گردیده است .

پلتفرم های موجود در نیروهای نظامی ایران به شرح زیر میباشند که هر کدام میتوانند در صورت برخورداری از مشخصات لازم بستر ی برای توسعه تانک اصلی میدان نبرد برای کشورمان باشند .

ام۴۷ پاتون

ام۴۷ پاتون یک تانک متوسط آمریکایی بود که با پیشرفت طرح تانک ام۴۶ پاتون در اوایل دهه ۱۹۵۰ ساخته شد. این تانک به عنوان تانک اصلی نیروی زمینی و تفنگداران دریایی و جایگزین تانک‌های ام۴۶ و ام۴ شرمن وارد ارتش آمریکا شد اما در این ارتش در هیچ جنگی شرکت نکرد.
      ام۴۷ تنها پس از چند سال با ساخت تانک پیشرفته‌تر ام۴۸ پاتون از استاندارد خارج شد و در اختیار متحدان آمریکا قرار گرفت و در جنگ‌های متعددی از جمله توسط اردن در جنگ شش‌روزه علیه اسرائیل، توسط پاکستان در جنگ‌های هند و پاکستان، از سوی ترکیه در حمله سال ۱۹۷۴ ترکیه به قبرس، توسط ایران در جنگ ایران و عراق و در خدمت استقلال‌طلبان کروات در جنگ استقلال کرواسی شرکت داشت.

ام۴۸ پاتون

ام۴۸ پاتون یک تانک متوسط آمریکایی بود که سومین و آخرین تانکی به شمار می‌رفت که به نام ژنرال جرج پاتون فرمانده سپاه سوم ایالات متحده در جنگ جهانی دوم و از هواداران کاربرد تانک در میدان نبرد، نامگذاری شد. البته ام۶۰ تانکی که بعد از ام۴۸ طراحی و تولید شد هم به طور غیر رسمی ام۶۰ پاتون نامیده می‌شود. طراحی ام۴۸ بر اساس پیشرفت و توسعه ام۴۷ پاتون تانک متوسط قبلی آمریکایی ها صورت گرفت و شباهت ظاهری زیادی با آن دارد اما از نظر ساختار کلی تانکی متفاوت و مستقل است.

ام۶۰ پاتون

ام۶۰ پاتون نخستین تانک رزمی اصلی آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۰ تولید شد و سال‌ها مورد استفاده آمریکا و متحدان آن در جنگ سرد قرار داشت. ام۶۰ هرچند در ارتش آمریکا با ام۱ آبرامز جایگزین شده اما استفاده از آن هنوز در بسیاری از کشورها ادامه دارد.
      طراحی ام۶۰ بر اساس تانک متوسط ام۴۸ پاتون صورت گرفت که تا پیش از تولید ام۶۰ تانک اصلی ارتش آمریکا بود. پیشرفت‌های ام۶۰ نسبت به‌ام۴۸ شامل استفاده از توپ نیرومندتر ۱۰۵ میلی‌متری به جای توپ ۹۰ م‌م ام۴۸، استفاده از چرخ‌های آلومینیومی به جای فولادی، زره قوی‌تر و ضخیم‌تر، موتور دیزلی قوی‌تر با توان ۷۵۰ اسب بخار، و افزایش برد عملیاتی به ۴۸۰ کیلومتر می‌شد.

چیفتن

چیفتن (به انگلیسی: Chieftain) نوعی تانک اصلی میدان نبرد بریتانیایی است که از سال ۱۹۶۵ وارد نیروی زمینی بریتانیا شد. هنوز نیز در نیروهای مسلح اردن و ایران از آن استفاده می‌شود.
      طراحی چیفتن بر پایه گروهی از تانک‌های بریتانیایی انجام شد که از ماتیلدا ام‌کا ۲ در سال ۱۹۳۹ (با توپ ۴۰ میلی‌متری) آغاز شده و با تانک‌های کرامول (۵۷ و ۷۵ میلی‌متر)، کومه (۷۶ میلی‌متر) ادامه یافته و در پایان به تانک موفق سنچوریون (۷۶، ۸۳ و ۱۰۵ میلی‌متر) می‌رسد. چیفتن با پیشرفت این طرح ساخته شده و جایگزین تانک متوسط سنچوریون و تانک سنگین کانکوئرر به عنوان نخستین تانک اصلی میدان نبرد نیروی زمینی بریتانیا شد. تولید تانک چلنجر ۱ که بر پایه پیشرفت تانک چیفتن صورت گرفته بود از سال ۱۹۸۳ آغاز و در سال ۱۹۹۵ به‌طور کامل جایگزین چیفتن شد. تولید چلنجر ۲ هم در سال ۱۹۹۸ با توسعه چلنجر۱ آغاز شد. چیفتن از پیشرفته‌ترین تانک‌های عصر خود به‌شمار می‌آید که قدرتمندترین توپ و سنگین‌ترین زره را در بین همه تانک‌های آن هنگام را داشت. اما در برابر آن، توانایی تحرک و سرعت آن کاهش یافته بود.

تی-۵۵

تی-۵۴ یا تی ۵۵ نوعی تانک اصلی میدان نبرد ساخت شوروی است که نخستین پیش‌نمونهٔ آن در سال ۱۹۴۵ تولید شده و تولید انبوه آن از سال ۱۹۴۷ آغاز و به سرعت به مهمترین تانک جنگی ارتش سرخ شوروی و کشورهای عضو پیمان ورشو و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا تبدیل شد.
      تی-۵۴ بیش از هر تانک دیگری در طول تاریخ تولید شده و برآورد می‌شود که در حدود ۸۶ تا ۱۰۰ هزار دستگاه از مدل‌های مختلف آن در کشورهای مختلف تولید شده باشد. این تانک از زمان آغاز تولید خود تاکنون شاهد بهینه‌سازی‌ها و اصلاحات متعددی بوده‌است. تی-۵۵ مهمترین بهینه‌سازی تی-۵۴ به شمار می‌رود که در سال ۱۹۵۸ وارد ارتش شوروی شد؛ برخورداری از سیستم محافظتی در برابر حملات اتمی-میکروبی-شیمیایی، حذف تیربار قسمت راننده، نصب موتور قوی‌تر (۵۲۰ به ۵۸۰ اسب بخار) و افزایش ظرفیت مهمات توپ اصلی تانک (از ۳۴ گلوله به ۴۳ گلوله) مهمترین تفاوت‌های آن بودند. این تانک علاوه بر شوروی در لهستان، چکسلواکی، چین (با عنوان تایپ ۵۹) هم تولید می‌شد.

تی-۶۲

تی-۶۲ نوعی تانک رزمی اصلی ساخت شوروی است که بر اساس پیشرفت طرح تانک‌های خانواده تی-۵۴/۵۵ طراحی شده و تولید آن از سال ۱۹۶۱ آغاز شد. این تانک به تدریج جای تانک‌های تی-۵۴ را در واحدهای زرهی و موتوری ارتش سرخ گرفته و تولید آن در شوروی تا سال ۱۹۷۵ ادامه یافت، تا اینکه در دهه ۱۹۸۰ با تانک‌های مدرن‌تر تی-۶۴، تی-۷۲ و تی-۸۰ در خطوط مقدم ارتش شوروی جایگزین شد.
      تی-۶۲ نخستین تانکی بود که از توپ بدون خان استفاده می‌کرد. تفاوت‌های اصلی این تانک با تی-۵۴ شامل شاسی طولانی‌تر و عریض‌تر، توپ بلندتر و پرقدرت‌تر و بدون خان ۱۱۵ میلی‌متری می‌شوند.

تی-۷۲

تانک تی-۷۲ یک تانک اصلی میدان نبرد است که تولید آن از اوایل دهه ۱۹۷۰ در شوروی آغاز شد. این تانک شباهت‌هایی با تانک قدیمی‌تر اما پیشرفته‌تر تی-۶۴ دارد. تی-۷۲ پس از تانک دیگر شوروی‌ها؛ تی-۵۴/۵۵ پرتیراژترین تانک تولیدشده پس از جنگ جهانی دوم است و در مجموع بیشتر از ۲۵ هزار دستگاه از آن ساخته شده و کماکان برای مشتریان خارجی تولید می‌شود که توسط ده‌ها کشور مورد استفاده قرار گرفته‌است. تانک تی-۹۰ مدل توسعه‌یافته تی-۷۲ و جدیدترین تانک ارتش روسیه محسوب می‌گردد. سلاح اصلی این تانک، یک قبضه توپ بدون خان کالیبر ۱۲۵ میلی‌متری از نوع ۲A46M است.

• توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.