RedArmy

تاپیک جامع بررسی جایگاه زرهی ایران در آسیای جنوب غربی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام اخوی

بنده که حرفی نزدم اولش هم گفتم که با تشکر از تاپیکتون در ضمن( نوشتم نظر من اینه)

به حر حال اگه حرف بنده کسی رو ناراحت کرده شرمنده ما قصد نقد مطلب دوستان رو نداشتم

مقصود حرفم خود نیروی زمینی ترکیه بود همین!!!!!!!

بازم شرمنده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مطلبی که شما خوندین در خصوص ترکیه حاصل تلاش جناب سینا، مجید عزیز، استاد MR9 و همینطور Crash که واقعا یکی از متخصصین حوزه ی زرهی هستند (جناب Mr9 با وجود اطلاعات بسیار دقیق در خصوص زمینی به نظر من به نیروی هوایی بیشتر علاقه دارند) جمع آوری شده و حدود 1 ماه هست که داره روی آن کار میشه! 1 تلاش که شده اینی که الان دارید می خونید!

سیاوش عزیز. سینا گرامی، مجید ارجمند، MR9 و Crash اساتید گرانمایه

با قدرت به کار خودتون ادامه بدید که بی صبرانه منتظر خواندن و آموختن از بقیه کارِ  تون هستیم.

به هیچ وجه نه خسته بشید و نه سر خورده.

و اما دو نکته مهم :

1- اینجا یک فضای اجتماعی و عمومی هست: ممکنه کسانی مثل بنده مشتاقانه پیگیر مطالب ارائه شده توسط شما باشند و ممکن هم هست که کسانی بی علاقه باشند. (این  بخشی از ذات یک جامعه متکثر و چند صدائی هست) پس از بی علاقگی برخی، نباید اینجور نتیجه بگیرید که شاید کار شما برای بقیه هم بی اهمیت هست.

به تمام نظرات مخالف نظر خودم احترام میگذارم؛  اما نظر بنده ، بر خلاف نظر مخالفین.با کار شماست..

پیشتر از این هم به سینای عزیز گفته بودم، امیدوارم که روزی نتیجه تحقیقات شما در دانشکده های زرهی ما بعنوان منبعی به روز و قابل اتکاء در خصوص شناخت توان زرهی همسایگانمون مورد استفاده قرار بگیره.  :applause:  :applause:  :applause:

دوستانی که به تاپیک بی علاقه باشند مطمئنا بعد از یکی دو پست، دیگه مطالب رو دنبال نخواهند کرد و کسانی هم که علاقمند باشند (مثل بنده) تا آخر با تاپیک همراهی خواهند داشت.

پس؛ نه به خاطر این صدها " نفر/ ساعتی " که از طرف خودتون صرف این تحقیق شده،  بلکه بخاطر کسانی که مشتاقانه این تاپیک رو دنبال میکنند ، ذره ای از سرعت حرکت خودتون در خلق یک تاپیک مفید و سازنده کم نکنید.

2- وجود مخالفت با یک پدیده بهترین دلیل برای زنده بودن و تأثیرگذار بودن اون پدیده هست.

بقول عزیزی که میگفت: هیچوقت به قطار ایستاده سنگ پرتاب نمیشه. سنگ همیشه به سمت قطار در حال حرکت پرتاب میشه.  :winking:

مطمئنا در جامعه ما کسانی هم هستند که دوست ندارند از پیشرفتهای نظامی کشورهای همسایه مطلع بشند، تا همچنان بتوانند بر این نکته تأکید و اصرار کنند که تانک های چیفتن ایران، مدرن ترین icon_eek  و قدرتمندترین  :chicken:  تانک جهان هست و هیچ کشوری نمیتونه چیفتن های ما رو مغلوب و مقهور خودش بکنه.

حال آنکه مخالفان با این نظر ، عقیده دارند که باید از تمام نقاط قوت همسایگان مون (که شاید دشمنان فردای ما باشند) مطلع باشیم و بتونیم برای خنثی کردن نقاط قوت اونها (در زمان درگیری احتمالی در  فرداها) از همین امروز برنامه های دقیق و مفیدی رو طراحی کنیم.

سلام اخوی

بنده که حرفی نزدم اولش هم گفتم که با تشکر از تاپیکتون در ضمن( نوشتم نظر من اینه)

به حر حال اگه حرف بنده کسی رو ناراحت کرده شرمنده ما قصد نقد مطلب دوستان رو نداشتم

مقصود حرفم خود نیروی زمینی ترکیه بود همین!!!!!!!

بازم شرمنده

آدمیرال عرفان عزیز.

اول از همه ورود شما رو به جمع دوستان میلیتاریست خوش آمد میگم.

مخاطب این پست بنده شما نبوده و نیستید. بلکه دوستانی هستند که ممکنه دانسته و یا ندانسته،  باعث دلسردی این عزیزان بشن. شما که فقط نظر خودتون رو اعلام کردید و البته که نظر شما هم محترم هست.

ولی انصافا زرهی (و نه تمام نیروی زمینی  :winking: ) ترکیه از لحاظ تنوع تجهیزات، قدرت بازسازی آسیب ها، سطوح آموزش علمی ، تمرینات مداوم رزمی و ... شاید توی این منطقه و در قیاس با اکثر همسایگان مون ، بسیار هم قابل توجه (به نظر بنده حتی خطرناک) باشه.

• Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

متشکرم جناب mehran55

به هر حال اینجا دموکراسی بر قراره و هر کس حق زدن حرف رو داره

منم به عنوان یه مخاطب رفرنس نشون دادم گرچه در تخصص خودم نبوده ونیست...

راستی ما هم تیکه انداختن و میفهمیم ها؟؟؟؟

من جزو کسانی نیستم که شما عرض کردی

من به نقاط ضعفمون واقفم...

ولی بعضیا نیستن همونایی که وقتی طرح رادار جنگنده واسشون میبری با چک میندازنت بیرون

یا علی

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

متشکرم جناب mehran55

به هر حال اینجا دموکراسی بر قراره و هر کس حق زدن حرف رو داره

منم به عنوان یه مخاطب رفرنس نشون دادم گرچه در تخصص خودم نبوده ونیست...

راستی ما هم تیکه انداختن و میفهمیم ها؟؟؟؟

من جزو کسانی نیستم که شما عرض کردی

من به نقاط ضعفمون واقفم...

ولی بعضیا نیستن همونایی که وقتی طرح رادار جنگنده واسشون میبری با چک میندازنت بیرون

یا علی

نمی دونم باید بگم متأسفانه یا خوشبختانه بنده خیلی اهل تیکه انداختن نیستم.  :winking:

حالا انشاء الله توی این سایت بیشتر حضور پیدا میکنید و با هم بیشتر آشنا میشیم.

بنده اصولا در زمان بحث و جدل ها ،کمتر موضع گیری دارم. ولی وقتی در مورد بحثی اظهار نظرم رو لازم بدونم، با صراحت تمام بیان اش میکنم و اصلا نیازی به گوشه و کنایه هم نمی بینم  :cowboy:

قطعا منظور من از اون مثال تانک چیفتن شما نبودید. بلکه عزیزانی بود که در گذشته بارها چنین موضع گیری هائی رو از اونها دیده ام.

بهرحال یکی از مهمترین قوانین این انجمن این هست که بحث تاپیک ها رو به بیراهه نبریم  :winking: (اصلاحا بهش میگیم آف تاپیک)

برای اینکه تاپیک منحرف نشه :

normal_turkish-army-tanks-kobane.jpg

normal_tank.jpg

سینا، سیاوش و ... یه سوال داشتم:

الان این تانک های ترکیه که رفتن سر مرز سوریه (کوبانی)، چه ارتقاء هائی پیدا کردند؟

مثلا توی بحث زره و ...

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برای اینکه تاپیک منحرف نشه :

normal_tank.jpg

سینا، سیاوش و ... یه سوال داشتم:

الان این تانک های ترکیه که رفتن سر مرز سوریه (کوبانی)، چه ارتقاء هائی پیدا کردند؟

مثلا توی بحث زره و ...

این تصاویر به نظرم مربوط به تانک M60A3 TTS باشه، توی این نسخه ترمال AN/VSG-2 روی تانک نصب شده، در تصویر دوم هم ACV-19 ها به وضوح در تصویر کاملا قابل دیدن هستن!

البته در نوع این تانک ها شک دارم که ام 60 های ارتقاء یافته هستن یا خیر، اینو دیگه باید سینا خان بگن!

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

normal_tank.jpg

خب برخی از اعضا به من می گن سفیر کبیر ترکیه .به خاطر اون عزیزان هم که شده من باید اینجا پست بدم.

تو تصویر اولی مشخص نشده ولی تانک ها که تو مرز کوبانی بودند و در قسمت خطرناک موضع گرفته بودند, توسط خاکریز هایی حمایت می شدند.بخشی از این خاک ریزه ها رو خود همین تانک ها درست می کردند.بودند تانک هایی که جلوی تانک تیغه داشتن و خیلی راحت خاک ریز درست می کردند.

تو عکس دومی هم نحوه انتقال و حرکت ستون زرهی دیده میشه

اخرین وسیله روی بلندی هم اتیلقان نام داره .استینگرو سوار بر ای.سی وی کردند و یک سیستم کارمد ایجاد کردند که حتی هنگام حرکت ستون نظامی میتونه در مقابل حملات هوایی یه دفاع برای ستون فراهم کنه

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

همیشه هلیکوپتر بر تانک برتری داره این هم که تانکها با پشتیبانی هوایی می آیند برای وقتی خوبه که تعداد هلیکوپتر کم باشه وقتی چند هزار تا هلیکوپتر داشته باشی (که البته ایران این قدر هلیکوپتر نداره ) ترکیه که سهله روسیه هم عددی نیست کلا در مورد زرهی بزرگنمایی میشه این نظر شخصی من هست و ممکنه غلط باشه ولی معتقدم تانکی که بتونه پرواز کنه از تانکی که نتونه پرواز کنه بهتره به نظر من دوره تانک تمومه این نظرم درباره تانک بود نه زحمات دوستان  

• Upvote 4
  • Downvote 16

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

البته نظر شما محترم خواهد بود ،ولی این فرموده شما ، 24 ساعت پس از نبرد Somme به سال 1916 هم گفته شد ، اما پشتکار افرادی نظیر سوئینتون ، فولر(جنگ اول ) ، گودریان ، رومل ، پاتون (جنگ دوم ) ، کالاهانی ( جنگ 1967 و 73)  و..... خلاف گفته شما را ثابت کرده اند . حداقل بنده تا الان بیشتر از 15 بار از سال 1916 را شمارش کردم که در هر دوره ای به یک شکلی گفته شد که دوره تانک به اتمام رسیده ، ولی هر بار این منطق به شکل قاطعی رد شده است . نمونه کلاسیک آخر این مساله ، جنگ خلیج فارس (1991) بشمار می رود . آمریکایی ها برتری هوایی را بدست آوردند ، بیشتر از 85 درصد نیروی زمینی عراق را منهدم کردند ، ولی زمانی عراق مجبور به عقب نشینی از کویت شد که واحدهای  زمینی ، و در راس آن زرهی ، وارد عرصه نبرد شدند . هر زمان استراتژی ارتش مهاجم ، اشغال سرزمینی باشد ، یگان زرهی در راس قرار خواهد داشت ، بعد از آن واحدهای مکانیزه ، بعد واحدهای توپخانه و سرآخر پیاده نظام (حداقل در دکترین پیاده نظام غربی ) . این مساله بصورت هماهنگ با واحدهای هوا- فضایی صورت خواهد گرفت . یعنی اجرای عملیاتهای CAS ، ( پرنده های بال ثابت و بالگردها ) بعلاوه سامانه های جمع آوری اطلاعات . مجموع اینها بعلاوه وجود سلسله مراتب منعطف ، یادگیرنده و هوشمند ، کار را برای هر مدافعی سخت می کند.

بنابراین در تحلیل یک سازمان نظامی ، می بایست ، بر روی دکترین عملیات مشترک (JOD) تمرکز نمود .

پی نوشت ، یک جمله ای از اریش ماریا رمارک ( نویسنده کتاب مشهور " در جبهه غرب خبری نیست ") وجود دارد که تا یکی دوساعت دیگر با تصویر تقدیم می کنم

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B3_%DA%AF%D9%88%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86

حتما مطالعه کنید

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

ضمن تشکر از دوست عزیز جناب arminheidari بابت معرفی منبع فوق ،

البته با عذر خواهی بابت مطلب غیر مرتبط با موضوع ( هرچند بدلیل برخی ابهامات ، ذکر این نکته ضروری خواهد بود ، چرا که در آنالیز یک سازمان نظامی ، صرفا" بررسی قدرت سخت افزاری - در هر رسته نظامی - کافی نخواهد بود )

نکته اول : در مورد ، هاینز گودریان ، مطالب فراوان است ولی ذکر این نکته مهم به نظر می رسد که تاکتیکهای بلیتزگریک نقایص فراوانی داشت و بدلیل اینکه ورماخت فقط برای اجرای عملیات تهاجمی سازماندهی شده بود ، عملا" مهارت زیادی در حوزه پدافند نداشت واین در عملیات بارباروسا خودش را نشان داد .

نکته دوم  : در ارتباط با دکترین عملیات مشترک ، نمودار ذیل را مشاهده و براساس این ساختار های نظامی ( حالا در اینجا رسته زرهی در سازمان رزم ارتش های مورد مطالعه ) را تحلیل کنید .

6963.jpg

• Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان اگه موافق باشند و تمایل داشته باشند بنده مقاله The Future of Armored Warfare که توسط سرهنگ رالف پیتر از انستیتو مطالعات استراتژیک ارتش ایالات متحده نوشته شده را ترجمه کنم تا امکان بحث در این موضوع برای همه دوستان راحت فراهم باشه. احساس می کنم این تاپیک بسیار زیبای دوست عزیزمان جناب گوبلز مربوط به بحث آینده زرهی در نبردهای آینده نیست و بهتره در تاپیک مستقلی توش بحث بشه.

• Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان اگه موافق باشند و تمایل داشته باشند بنده مقاله The Future of Armored Warfare که توسط سرهنگ رالف پیتر از انستیتو مطالعات استراتژیک ارتش ایالات متحده نوشته شده را ترجمه کنم تا امکان بحث در این موضوع برای همه دوستان راحت فراهم باشه. احساس می کنم این تاپیک بسیار زیبای دوست عزیزمان جناب گوبلز مربوط به بحث آینده زرهی در نبردهای آینده نیست و بهتره در تاپیک مستقلی توش بحث بشه.

بله، همونطور که از نام تاپیک پیداست بیشتر مباحث حول تحلیل نیرو های زرهی منطقه میچرخه و پیش بینی و همینطور آینده نگری در مورد منطقه و جهان کار این تاپیک نیست. پیشنهاد خوبی هست و بهتره که ترجمه اش بکنید.!

البته مطالعه ی این تاپیک هم خالی از لطف نیست...  سیستم های مبارزه نوین در خودرو های سرنشین دار زمینی

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط 951
      تاپیک جامع تحولات زرهی در نیروهای نظامی ایران

با سلام
      این تاپیک برای ثبت نظرات و پیشنهادات علمی و عملی در خصوص تجهیز نیروهای زمینی ایران به یک تانک اصلی میدان نبرد برای جنگهای نوین ایجاد گردیده است .

پلتفرم های موجود در نیروهای نظامی ایران به شرح زیر میباشند که هر کدام میتوانند در صورت برخورداری از مشخصات لازم بستر ی برای توسعه تانک اصلی میدان نبرد برای کشورمان باشند .

ام۴۷ پاتون

ام۴۷ پاتون یک تانک متوسط آمریکایی بود که با پیشرفت طرح تانک ام۴۶ پاتون در اوایل دهه ۱۹۵۰ ساخته شد. این تانک به عنوان تانک اصلی نیروی زمینی و تفنگداران دریایی و جایگزین تانک‌های ام۴۶ و ام۴ شرمن وارد ارتش آمریکا شد اما در این ارتش در هیچ جنگی شرکت نکرد.
      ام۴۷ تنها پس از چند سال با ساخت تانک پیشرفته‌تر ام۴۸ پاتون از استاندارد خارج شد و در اختیار متحدان آمریکا قرار گرفت و در جنگ‌های متعددی از جمله توسط اردن در جنگ شش‌روزه علیه اسرائیل، توسط پاکستان در جنگ‌های هند و پاکستان، از سوی ترکیه در حمله سال ۱۹۷۴ ترکیه به قبرس، توسط ایران در جنگ ایران و عراق و در خدمت استقلال‌طلبان کروات در جنگ استقلال کرواسی شرکت داشت.

ام۴۸ پاتون

ام۴۸ پاتون یک تانک متوسط آمریکایی بود که سومین و آخرین تانکی به شمار می‌رفت که به نام ژنرال جرج پاتون فرمانده سپاه سوم ایالات متحده در جنگ جهانی دوم و از هواداران کاربرد تانک در میدان نبرد، نامگذاری شد. البته ام۶۰ تانکی که بعد از ام۴۸ طراحی و تولید شد هم به طور غیر رسمی ام۶۰ پاتون نامیده می‌شود. طراحی ام۴۸ بر اساس پیشرفت و توسعه ام۴۷ پاتون تانک متوسط قبلی آمریکایی ها صورت گرفت و شباهت ظاهری زیادی با آن دارد اما از نظر ساختار کلی تانکی متفاوت و مستقل است.

ام۶۰ پاتون

ام۶۰ پاتون نخستین تانک رزمی اصلی آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۰ تولید شد و سال‌ها مورد استفاده آمریکا و متحدان آن در جنگ سرد قرار داشت. ام۶۰ هرچند در ارتش آمریکا با ام۱ آبرامز جایگزین شده اما استفاده از آن هنوز در بسیاری از کشورها ادامه دارد.
      طراحی ام۶۰ بر اساس تانک متوسط ام۴۸ پاتون صورت گرفت که تا پیش از تولید ام۶۰ تانک اصلی ارتش آمریکا بود. پیشرفت‌های ام۶۰ نسبت به‌ام۴۸ شامل استفاده از توپ نیرومندتر ۱۰۵ میلی‌متری به جای توپ ۹۰ م‌م ام۴۸، استفاده از چرخ‌های آلومینیومی به جای فولادی، زره قوی‌تر و ضخیم‌تر، موتور دیزلی قوی‌تر با توان ۷۵۰ اسب بخار، و افزایش برد عملیاتی به ۴۸۰ کیلومتر می‌شد.

چیفتن

چیفتن (به انگلیسی: Chieftain) نوعی تانک اصلی میدان نبرد بریتانیایی است که از سال ۱۹۶۵ وارد نیروی زمینی بریتانیا شد. هنوز نیز در نیروهای مسلح اردن و ایران از آن استفاده می‌شود.
      طراحی چیفتن بر پایه گروهی از تانک‌های بریتانیایی انجام شد که از ماتیلدا ام‌کا ۲ در سال ۱۹۳۹ (با توپ ۴۰ میلی‌متری) آغاز شده و با تانک‌های کرامول (۵۷ و ۷۵ میلی‌متر)، کومه (۷۶ میلی‌متر) ادامه یافته و در پایان به تانک موفق سنچوریون (۷۶، ۸۳ و ۱۰۵ میلی‌متر) می‌رسد. چیفتن با پیشرفت این طرح ساخته شده و جایگزین تانک متوسط سنچوریون و تانک سنگین کانکوئرر به عنوان نخستین تانک اصلی میدان نبرد نیروی زمینی بریتانیا شد. تولید تانک چلنجر ۱ که بر پایه پیشرفت تانک چیفتن صورت گرفته بود از سال ۱۹۸۳ آغاز و در سال ۱۹۹۵ به‌طور کامل جایگزین چیفتن شد. تولید چلنجر ۲ هم در سال ۱۹۹۸ با توسعه چلنجر۱ آغاز شد. چیفتن از پیشرفته‌ترین تانک‌های عصر خود به‌شمار می‌آید که قدرتمندترین توپ و سنگین‌ترین زره را در بین همه تانک‌های آن هنگام را داشت. اما در برابر آن، توانایی تحرک و سرعت آن کاهش یافته بود.

تی-۵۵

تی-۵۴ یا تی ۵۵ نوعی تانک اصلی میدان نبرد ساخت شوروی است که نخستین پیش‌نمونهٔ آن در سال ۱۹۴۵ تولید شده و تولید انبوه آن از سال ۱۹۴۷ آغاز و به سرعت به مهمترین تانک جنگی ارتش سرخ شوروی و کشورهای عضو پیمان ورشو و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا تبدیل شد.
      تی-۵۴ بیش از هر تانک دیگری در طول تاریخ تولید شده و برآورد می‌شود که در حدود ۸۶ تا ۱۰۰ هزار دستگاه از مدل‌های مختلف آن در کشورهای مختلف تولید شده باشد. این تانک از زمان آغاز تولید خود تاکنون شاهد بهینه‌سازی‌ها و اصلاحات متعددی بوده‌است. تی-۵۵ مهمترین بهینه‌سازی تی-۵۴ به شمار می‌رود که در سال ۱۹۵۸ وارد ارتش شوروی شد؛ برخورداری از سیستم محافظتی در برابر حملات اتمی-میکروبی-شیمیایی، حذف تیربار قسمت راننده، نصب موتور قوی‌تر (۵۲۰ به ۵۸۰ اسب بخار) و افزایش ظرفیت مهمات توپ اصلی تانک (از ۳۴ گلوله به ۴۳ گلوله) مهمترین تفاوت‌های آن بودند. این تانک علاوه بر شوروی در لهستان، چکسلواکی، چین (با عنوان تایپ ۵۹) هم تولید می‌شد.

تی-۶۲

تی-۶۲ نوعی تانک رزمی اصلی ساخت شوروی است که بر اساس پیشرفت طرح تانک‌های خانواده تی-۵۴/۵۵ طراحی شده و تولید آن از سال ۱۹۶۱ آغاز شد. این تانک به تدریج جای تانک‌های تی-۵۴ را در واحدهای زرهی و موتوری ارتش سرخ گرفته و تولید آن در شوروی تا سال ۱۹۷۵ ادامه یافت، تا اینکه در دهه ۱۹۸۰ با تانک‌های مدرن‌تر تی-۶۴، تی-۷۲ و تی-۸۰ در خطوط مقدم ارتش شوروی جایگزین شد.
      تی-۶۲ نخستین تانکی بود که از توپ بدون خان استفاده می‌کرد. تفاوت‌های اصلی این تانک با تی-۵۴ شامل شاسی طولانی‌تر و عریض‌تر، توپ بلندتر و پرقدرت‌تر و بدون خان ۱۱۵ میلی‌متری می‌شوند.

تی-۷۲

تانک تی-۷۲ یک تانک اصلی میدان نبرد است که تولید آن از اوایل دهه ۱۹۷۰ در شوروی آغاز شد. این تانک شباهت‌هایی با تانک قدیمی‌تر اما پیشرفته‌تر تی-۶۴ دارد. تی-۷۲ پس از تانک دیگر شوروی‌ها؛ تی-۵۴/۵۵ پرتیراژترین تانک تولیدشده پس از جنگ جهانی دوم است و در مجموع بیشتر از ۲۵ هزار دستگاه از آن ساخته شده و کماکان برای مشتریان خارجی تولید می‌شود که توسط ده‌ها کشور مورد استفاده قرار گرفته‌است. تانک تی-۹۰ مدل توسعه‌یافته تی-۷۲ و جدیدترین تانک ارتش روسیه محسوب می‌گردد. سلاح اصلی این تانک، یک قبضه توپ بدون خان کالیبر ۱۲۵ میلی‌متری از نوع ۲A46M است.

• توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.