Recommended Posts

[b]پدافند هوایی ارتش بطور قاطع با هرگونه تهدید سامانه های رادار گریز دشمن برخورد می کند.[/b]

وی گفت: پدافند هوایی ارتش بطور قاطع با هرگونه تهدید و سامانه های رادار گریز دشمن برخورد می کند.

[color=#0000ff]فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش با اشاره به کشف پهپاد رادارگریز ˈآر.کیو 170ˈ آمریکا افزود: پدافند هوایی ارتش با برخورداری از رادار کشف این سامانه، توانمندی خود را برای برخورد با هرگونه تجاوز هوایی دشمنان نشان داد.[/color]

سرتیپ اسماعیلی گفت: سیاست ایران هجومی نیست و بر اصل دفاع متکی است لذا هیچگونه تهدیدی برای کشورهای دیگر محسوب نمی شود.

وی افزود: سپر موشکی نیز هنگامی می تواند بطور واقعی گنبد آهنین باشد که هدف الهی را دنبال کند ولی اگر با هدف تجاوز و ظلم بر دیگر کشورها برقرار شده باشد گنبدی کاغذی بیش نیست.

وی اظهار داشت: در رزمایشهای پدافند هوایی ارتش تنها بخشی از توانمندی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) نشان داده می شود و بخشهای دیگر که جزو لایه های پنهان این قرارگاه است به ظهور نمی رسد.

[color=#0000ff]فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش گفت: در این رزمایشها تجهیزات اصلی پدافند هوایی که در زمان تجاوز احتمالی دشمن مورد استفاده قرار می گیرند، نشان داده نمی شوند.[/color]

وی افزود: در رزمایش اخیر پدافند هوایی ارتش در شمال شرق کشور برای نخستین بار سامانه های تستی آزمایشگاهی پدافند هوایی ارتش نظیر سامانه های ˈیا زهرا(س) سهˈ و ˈمرصاد دوˈ مورد استفاده قرار گرفت و این سامانه ها به خوبی هدفهای خود را مورد اصابت قرار دادند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش اظهارداشت: رزمایشهای مختلف با اجازه و دستور فرمانده معظم کل قوا و بر حسب شرایط برای ارتقا توان رزمی نیروهای مسلح برگزار می شوند.ک/2

[url="http://irna.ir/fa/News/80441892/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7/%D9%BE%D8%AF%D8%A7%D9%81%D9%86%D8%AF_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4_%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%D8%A8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF_%D8%A8%D8%A7_%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C_%D8%AF%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%86_%D8%AF%D8%B1_%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C_%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84_%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1_%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF"]http://irna.ir/fa/Ne..._کامل_قرار_دارد[/url]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با نام و یاد خداوند قادر و متعال

سال گذشته نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران بزرگترین رزمایش تاریخ دریایی ایران تا به امروز روبا نام [b]" ولایت 90 "[/b] اجرا کرد که همه هم پیگیر این رزمایش بودیم، در بهبوه رزمایش یکی ازدوستان بسیار گرامیم با توجه به سابقه همکاری که با ایشان در تهیه مقاله [b]جماران مرواریدی بر موج خودباوری نیروی دریایی ارتش[/b] داشتیم از من خواست که شرح این رزمایش را در قالب یک مقاله برای ماهنامه جنگ افزار تهیه کنم
بنده هم حسب وظیفه عمل کرده و مقاله رو به ایشان تحویل دادم اما متاسقانه به چاپ نرسید، و پیگیری های ایشان هم نتیجه ای نداد ، من هم به احترام این دوست بزرگوارم مقاله را تاکنون منتشر نکردم اما حالا که نیروی دریایی دارد خود را برای اجرای رزمایش جدیدش اماده میکند بد ندیدم که با قرار دادن آن نوشتار در اینجا به چیشواز رزمایش این دریادلان رفاه و خودرا مهیای این آوردگاه بزرگ کنیم

[b]از دوستان عزیز خواشمندم تا پایان نوشتار ار ارایه نظرهای زیبایشان خودداری کرده و در پایان اگر این نوستار را شایسته نقد یا بررسی دیدند انگاه مبادرت به ارسال نظر نماییند[/b]

پیشاپیش از همکاری گرمتون سپاسگذاری میکنم

و اما :

[b]رزمایش دریایی " ولایت 90 " نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران[/b]

[b][size=2]محمد حسین عزیز سلام[/size][/b]
[b][size=2]اینجا ما با این نت کلی مشکل داریم ؛ به هر حال امشب سرعتم نسبتا خوبه و واست [/size][/b][b][size=2]مقاله رو میفرستمش البته اگه بتونم!!(دارم سعیمو میکنم) فقط چند زحمت واست دارم:[/size][/b]
[b][size=2]اول اینکه بخاطر سرعتم نمیتونم تصاویر رو بفرستم اگه فردا یا پس فردا اومدم تهرون میتونم همرام بیارم یا اینکه خودت زحمتشونو بکشی[/size][/b]
[b][size=2]دوم اینکه چند بار که من عنوان کردم که مقاله جماران کار منه متهم به دروغگویی شدم اگه میشه بخواین ازشون که در بالای این مقاله در یکی دوخط بگن که نویسنده اون مقاله من بودم![/size][/b]
[b][size=2]به خدا سرسوزنی واسم مهم نیست اما یکی دوبار بدجوری بهم برخورد که بدروغگویی متهم شدم و متاسفانه سندی هم نداشتم و من هم بینهایت از این دروغ و دروغگویی و متهم شدن به اونا بدم میاد[/size][/b]
[b][size=2]سوم اینکه زحمت تطبیق سایز و فونتش با فونت و سایز مجله و غلط یابیش باز میوفته رودوش خودت[/size][/b]
[b][size=2]در ضمن این مقاله کمی بلنده ولی نمیشه دوتیکه اش کرد چون کاملا مرتبطه و زمانی تاثیر گذاره که یکجا باشه[/size][/b]
[b][size=2]بازم از زحماتت نهایت تشکر رو دارم[/size][/b]
[b][size=2] محمد اقبالی 17/10/90[/size][/b] ویرایش شده در توسط elo
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان دورد خدا بر شما
متاسقانه فرصت نیست
من تا همین الان کوشیدم و به زور تونستم کانکت شم
فکر کنم دیگه تا مدتی نتونم در خدمت دوستان باشم
با خداست
اگر عمری بود و برگشتیم حدود اوایل بهمن ماه باز دوستان رو زیارت میکنم(خداروچه دیدی شاید زودتر)
فعلا برنامه به گونه ایه که فقط میتونم بگم بهمن ماه
من تازه 3 تا تاپیک شروع کرده بودم که نتونستم ادامه بدم
سعی میکنم حداقل همه مقاله رزمایش رو یه جا اینجا بزارم دوستان مدیر بخش زحمت بکشن به چند بخش مجزا تقسیمش کنن تا خسته کننده نباشه
فرصت زیادی ندارم
همینجا از همه خداحافظی میکنم و ازتون حلالیت می طلبم
باشد که اگردر این مدت کس از سخنان من رنجیده و یا از من دلگیر شده به بزرگی و بزرگواریش گذشت کند و امیدوارم که عمری دوباره باشد و بتوانم با شما خوبان دیدار کنم
همتونو به خدای بزرگ میسپرم و براتون عاقبت به خیری آرزو میکنم
برامون دعا کنین
و
حلالم کنید
خدا نگهدار همتون باشه

[center][b][font="Arial","sans-serif"][size=4]به نام او که نامش آرامش قلبهاست[/size][/font][/b][/center]

[b][font="Arial","sans-serif"][size=4]تحلیلی اجمالی بر رزمایش دریایی "ولایت 90" نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران[/size][/font][/b]

[center][b][font="Arial","sans-serif"][size=4]"وان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم"[/size][/font][/b][/center]

[font="Arial","sans-serif"]نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای حفظ و ارتقای آمادگی و توان رزم خود جهت سیانت از مرزهای آبی ،جزایر، سواحل، بنادر، تاسیسات دریایی، چاه ها و سکوهای نفتی ، خطوط مواصلاتی در دریا و ساحل ، و تامین امنیت کشتیرانی در آبهای آزد دارای برنامه مدون و جامعی در زمینه تمرین تاکتیکهای مدرن و نوین، آموزش و انتقال دانش و تجربه به نسل جوان علاوه بر ماموریتهای متداول آموزشی ، رزمی، گشتی و بازرسی معمول است که با برگزاری تمرینهای تک فروندی، چند فروندی(ناوگروهی) و گاها ناوتیپی و یا حتی با مشارکت در تمرینهای بین المللی با سایر کشورهای دوست آنها را به اجرا میگذارد.[/font]
[font="Arial","sans-serif"]علاوه بر این خرده رزمایشها و تمرینهای رزمی ، نیروی دریایی هر ساله اقدام به برگزاری یک رزمایش سراسری و بزرگ در سطح نیرو و با همکاری سایر نیروهای نظامی می کند که طی این رزمایش نیروی دریایی ارتش می کوشدبا تجمیع تجربیات و دست آوردهای رزمایشهای کوچک، ماموریتهای انجام شده و رزمایشهای برگزار شده پیشین علاوه بر تمرین و مرور تاکتیکهای رزم جاری، تاکتیکهای جدید متناسب با نیازها ، تهدیدات و یا دستورها و ماموریتهای محوله را تمرین کرده وضمن آزمایش دست آوردهای نوین صنایع دفاعی کشور دانش و تجربه نیروهای کارکشته و متبحر را به نسل جوان منتقل کند.[/font]
[font="Arial","sans-serif"]در طی این رزمایش فرماندهان و پرسنل فداکار این نیرو با اجرای تاکتیکهای متناسب و خواسته شده ضمن آشنایی با انواع تاکتیکهای تخصصی و ترکیبی در فازهای آفندی و پدافندی و نحوه اجرای آنها، با بکارگیری انواع جنگ افزار های موجود در طیف وسیع و آزمایش دست آوردهای تازه صنایع دفاعی کشور در شرایط رزم شبیه سازی شده سطح آمادگی خود را بالا برده و توان و اقتدار نیروهای مسلح ایران اسلامی را در عرصه دریا به رخ دشمنان می کشد تا دشمن بداند ایران و ایرانی همواره آماده دفاع در برابر تهاجم هر بیگانه ای است.[/font]
[font="Arial","sans-serif"]امسال نیز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون سالهای گذشته و برطبق دستورالعملها و برنامه زمانبندی از پیش مشخص شده اقدام به برگزاری رزمایش سالیانه خود به نام ولایت 90 نمود که بزرگترین و وسیعترین رزمایش این نیرو تاکنون بوده است این رزمایش از تاریخ 3/10/1390 تا تاریخ 13/10/1390 و در محدوده ای به وسعنت 2000 کیلومتر مربع از شرق تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند و مدار 20 درجه شمالی در بعد عملیاتی و مدار 10 درجه شمالی در بعد اطلاعاتی و شناسایی برگزار شد دراین نوشتار میکوشیم بصورت تحلیلی هرچند گذرا این رزمایش بزرگ را مورد بررسی قرار دهیم[/font]
[font="Arial","sans-serif"]همینجا فرصت را مغتنم شمررده و ضمن تبریک و خسته نباشید به همه پرسنل فداکار ، شجاع و دریادل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین رزمایش بزرگ و گسترده ای، برای تک تک این عزیزان آرزوی سعادت و پیروزی و موفقیت نموده و به نمایند گی ،کمال تشکر و سپاسگذاری همه مردم شریف وقدرشناس ایران عزیزرا تقدیم این عزیزان کنم.[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"][size=4]روزشمار رزمایش[/size][/font][/b]

[b][font="Arial","sans-serif"]3/10/1390 نخستین روز مرحله گسترش:[/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شروع رزمایش با رمز مقدس یا حسین(ع) توسط امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پل فرماندهی ناو سرفرماندهی جماران بعنوان بزرگترین دستاورد و نماد اقتدار و افتخار صنعت دفاعی کشور[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شروع گسترش یگانها به سمت شمال اقیانوس هند و مدار 20 درجه شمالی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تقسیم نیروها به دوگروه آبی(خودی) و نارنجی(دشمن فرضی)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شروع همزمان گشت و شناسایی هوایی و رصد عملکرد یگانهای عملیاتی توسط یگانهای پروازی بال ثابت و بالگرد[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آزمایش ارتباط و مخابرات ایمن ،مستمر و پایدار[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]کوشش در ردیابی و شناسایی یگانهای خودی و دشمن فرضی در حال گسترش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد و مکان یابی یگانهای عمل کننده و تحلیل عملکرد آنها در مرکز فرماندهی و کنترل ساحلی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش نیروهای تکاور دریایی در امتداد ساحل منطقه رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش موشکهای ساحل پایه در کرانه منطقه رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش یگانهای اطلاعات و جنگ الکترونیک در منطقه مشخص شده[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش نیروهای پشتیبانی و امادی در منطقه جهت پشتیبانی از یگانهای عمل کننده[/font]

دوستان دورد خدا بر شما
متاسقانه فرصت نیست
با خداست
اگر عمری بود و برگشتیم حدود اوایل بهمن ماه باز دوستان رو زیارت میکنم(خداروچه دیدی شاید زودتر)
سعی میکنم حداقل همه مقاله رزمایش رو یه جا اینجا بزارم دوستان مدیر بخش زحمت بکشن به چند بخش مجزا تقسیمش کنن تا خسته کننده نباشه
فرصت زیادی ندارم
باشد که اگردر این مدت کس از سخنان من رنجیده و یا از من دلگیر شده به بزرگی و بزرگواریش گذشت کند و امیدوارم که عمری دوباره باشد و بتوانم با شما خوبان دیدار کنم
برامون دعا کنین
و
حلالم کنید
خدا نگهدار همتون باشه

[center][b][font="Arial","sans-serif"][size=4]به نام او که نامش آرامش قلبهاست[/size][/font][/b][/center]

[b][font="Arial","sans-serif"][size=4]تحلیلی اجمالی بر رزمایش دریایی "ولایت 90" نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران[/size][/font][/b]

[center][b][font="Arial","sans-serif"][size=4]"وان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم"[/size][/font][/b][/center]

[font="Arial","sans-serif"]نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای حفظ و ارتقای آمادگی و توان رزم خود جهت سیانت از مرزهای آبی ،جزایر، سواحل، بنادر، تاسیسات دریایی، چاه ها و سکوهای نفتی ، خطوط مواصلاتی در دریا و ساحل ، و تامین امنیت کشتیرانی در آبهای آزد دارای برنامه مدون و جامعی در زمینه تمرین تاکتیکهای مدرن و نوین، آموزش و انتقال دانش و تجربه به نسل جوان علاوه بر ماموریتهای متداول آموزشی ، رزمی، گشتی و بازرسی معمول است که با برگزاری تمرینهای تک فروندی، چند فروندی(ناوگروهی) و گاها ناوتیپی و یا حتی با مشارکت در تمرینهای بین المللی با سایر کشورهای دوست آنها را به اجرا میگذارد.[/font]
[font="Arial","sans-serif"]علاوه بر این خرده رزمایشها و تمرینهای رزمی ، نیروی دریایی هر ساله اقدام به برگزاری یک رزمایش سراسری و بزرگ در سطح نیرو و با همکاری سایر نیروهای نظامی می کند که طی این رزمایش نیروی دریایی ارتش می کوشدبا تجمیع تجربیات و دست آوردهای رزمایشهای کوچک، ماموریتهای انجام شده و رزمایشهای برگزار شده پیشین علاوه بر تمرین و مرور تاکتیکهای رزم جاری، تاکتیکهای جدید متناسب با نیازها ، تهدیدات و یا دستورها و ماموریتهای محوله را تمرین کرده وضمن آزمایش دست آوردهای نوین صنایع دفاعی کشور دانش و تجربه نیروهای کارکشته و متبحر را به نسل جوان منتقل کند.[/font]
[font="Arial","sans-serif"]در طی این رزمایش فرماندهان و پرسنل فداکار این نیرو با اجرای تاکتیکهای متناسب و خواسته شده ضمن آشنایی با انواع تاکتیکهای تخصصی و ترکیبی در فازهای آفندی و پدافندی و نحوه اجرای آنها، با بکارگیری انواع جنگ افزار های موجود در طیف وسیع و آزمایش دست آوردهای تازه صنایع دفاعی کشور در شرایط رزم شبیه سازی شده سطح آمادگی خود را بالا برده و توان و اقتدار نیروهای مسلح ایران اسلامی را در عرصه دریا به رخ دشمنان می کشد تا دشمن بداند ایران و ایرانی همواره آماده دفاع در برابر تهاجم هر بیگانه ای است.[/font]
[font="Arial","sans-serif"]امسال نیز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون سالهای گذشته و برطبق دستورالعملها و برنامه زمانبندی از پیش مشخص شده اقدام به برگزاری رزمایش سالیانه خود به نام ولایت 90 نمود که بزرگترین و وسیعترین رزمایش این نیرو تاکنون بوده است این رزمایش از تاریخ 3/10/1390 تا تاریخ 13/10/1390 و در محدوده ای به وسعنت 2000 کیلومتر مربع از شرق تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند و مدار 20 درجه شمالی در بعد عملیاتی و مدار 10 درجه شمالی در بعد اطلاعاتی و شناسایی برگزار شد دراین نوشتار میکوشیم بصورت تحلیلی هرچند گذرا این رزمایش بزرگ را مورد بررسی قرار دهیم[/font]
[font="Arial","sans-serif"]همینجا فرصت را مغتنم شمررده و ضمن تبریک و خسته نباشید به همه پرسنل فداکار ، شجاع و دریادل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین رزمایش بزرگ و گسترده ای، برای تک تک این عزیزان آرزوی سعادت و پیروزی و موفقیت نموده و به نمایند گی ،کمال تشکر و سپاسگذاری همه مردم شریف وقدرشناس ایران عزیزرا تقدیم این عزیزان کنم.[/font]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شروع رزمایش با رمز مقدس یا حسین(ع) توسط امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پل فرماندهی ناو سرفرماندهی جماران بعنوان بزرگترین دستاورد و نماد اقتدار و افتخار صنعت دفاعی کشور[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شروع گسترش یگانها به سمت شمال اقیانوس هند و مدار 20 درجه شمالی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تقسیم نیروها به دوگروه آبی(خودی) و نارنجی(دشمن فرضی)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شروع همزمان گشت و شناسایی هوایی و رصد عملکرد یگانهای عملیاتی توسط یگانهای پروازی بال ثابت و بالگرد[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آزمایش ارتباط و مخابرات ایمن ،مستمر و پایدار[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]کوشش در ردیابی و شناسایی یگانهای خودی و دشمن فرضی در حال گسترش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد و مکان یابی یگانهای عمل کننده و تحلیل عملکرد آنها در مرکز فرماندهی و کنترل ساحلی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش نیروهای تکاور دریایی در امتداد ساحل منطقه رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش موشکهای ساحل پایه در کرانه منطقه رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش یگانهای اطلاعات و جنگ الکترونیک در منطقه مشخص شده[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش نیروهای پشتیبانی و امادی در منطقه جهت پشتیبانی از یگانهای عمل کننده[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش نیروها و واحدهای سیار و متحرک قرارگاه پدافند خاتم الانبیا (تحت فرماندهی نیروی دریایی) در منطقه جهت پوشش محدوده ای به وسعت 41800 کیلومتر مربع از تنگه هرمز تا بریس در شرق کشور با تمرکز بر ایستگاه های راداری جاسک و چابهار[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]4/10/1390 دومین روز مرحله گسترش:[/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]ادامه گسترش یگانها در منطقه[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]ادامه گشت و شناسایی دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اخطار جدی ناوسرفرماندهی جماران به بالگرد فرامنطقه ای که به دو اخطار قبلی یگانهای شناور خودی توجهی نکرده بود (بالگرد بلافاصله محل رزمایش را ترک کرد)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]خنثی کردن حمله دزدان دریایی به یک نفتکش عربستانی حامل دومیلیون و دویست هزار بشکه نفت خام توسط ناو سرفرماندهی جماران(این رخداد شب هنگام و با اعلام درخواست کمک نفتکش عربستانی که در تهدید محاصره چند قایق دزدان دریایی قرار گرفته بود صورت پذیرفت،پس از درگیر شدن ناوسرفرماندهی جماران با قایقهای مهاجم و متواری کردن انها و ارتباط با نفتکش مذکور و اطمینان از امنیت کامل آن ،ناوسرفرماندهی جماران به موقعیت خود بازگشت)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد تحرکات شناورها و پرنده های نظامی و تجاری خودی و غیر خودی در محدوده اطلاعاتی رزمایش(تا مدار 10 درجه ) که این رصد تا پایان رزمایش همواره انجام میشد[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]5/10/1390 سومین روز مرحله گسترش:[/font][/b]
[b][font=Wingdings]v [/font][/b][font="Arial","sans-serif"]پایان گسترش و استقرار یگانها در مواضع مشخص شده[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد و تطبیق مکان و موقعیت یگانهای عملیاتی در مرکزفرماندهی و کنترل ساحلی و برآوردنتیجه چگونگی استقرار یگانها نسبت به ماموریت محوله و انتظارات [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تجسس ،نجات و تامین مراقبت[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین پدافند غیر عامل در یگانهای ساحلی(تکاوران دریایی و یگانهای توپخانه و موشکی)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین مشترک شناورهای سطحی ،زیر سطحی و یگانهای پروازی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آمادگی جهت ورود به فاز تاکتیکی رزمایش توسط همه یگانها[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اجرای گشت و شناسایی مستمر منطقه رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تست سامانه هدف طراحی شده برای شبیه سازی اهداف زیر سطحی و سطحی {برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پرتاب موفق اژدر الکترریکی {برای نخستین بار} از زیردریایی های کلاس طارق(کیلو کلاس) و نابود کردن هدف زیر سطحی ،شبیه سازی شده با سامانه هدف[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]6/10/1390 نخستین روز مرحله تاکتیکی: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین پدافند جنگهای نوین[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات مقابله با تک شیمیایی دشمن فرضی و پاکسازی منطقه و شناورها[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پوشش شناسایی منطقه دشمن فرضی توسط یک فروند هواپیمای گشت دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پوشش شناسایی منطقه یگانهای خودی توسط یک فروند هواپیمای گشت دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات شناسایی سطحی و زیر سطحی توسط یگانهای هوا دریا (بالگردهای نیروی دریایی )[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات مین ریزی جهت جلوگیری از تحرکات و نفوذ شناورهای سطحی و زیر سطحی دشمن فرضی به آبهای خودی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک اژدر و نابودسازی هدف سطحی (ناوشکن شبیه سازی شده) دشمن فرضی توسط یگانهای زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین مقابله با تروریسم و دزدی دریایی و نجات وآزاد سازی کشتی تجاری از دست دزدان دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات جنگ الکترونیک و ضد جنگ الکترونیک جهت اخلال بر روی سامانه های راداری،ارتباطی،مخابراتی، آفندی و پدافندی نیروهای خودی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات و تاکتیکهای ترکیبی رزم سطحی،زیر سطحی ،هوا دریا و پدافند هوایی علیه دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مقابله با تهاجمات موشکی دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد تحرکات یگانهای شناور توسط یگانهای موشکی ساحل به دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیاتهای آفندی و پدافندی آبی_خاکی توسط تکاوران دریایی[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]7/10/1390 دومین روز مرحله تاکتیکی: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات مین ریزی گسترده جهت جلوگیری از نفوذ دشمن فرضی به تاسیسات ساحلی،حوضچه های نظامی،اسکله های خودی و ممانعت از تردد یگانهای شناور سطحی و زیر سطحی دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گشت و شناسایی توسط پهپادهای ساحل پایه و دریا پایه(در خصوص پهپادهای دریا پایه هیچگونه اطلاعات و یا تصاویری منتشر نشد)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات ضد تاکتیکی برای جلوگیری از قطع خطوط مواصلاتی نیروهای خودی توسط دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات تاکتیکی جهت قطع خطوط مواصلاتی دشمن فرضی(در یک مورد تلاش جهت تصرف یگان دشمن فرضی)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات جستجو ونابودی مین های دریایی توسط بالگردهای [/font]RH[font="Arial","sans-serif"] هوادریای نیروی دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین شرایط قطع ارتباط با مرکز و یا مزاکز فرماندهی و تمرین اتخاذ تدابیر مستقل توسط فرمانده یگانهای عملیاتی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات پشتیبانی هوایی توسط جنگنده های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین رصد یگانهای دریایی توسط یگانهای تفنگدار دریایی و همچنین یگانهای موشکی ساحل به دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین سوختگیری در حال حرکت از ناوهای لجستیکی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین چندباره تغییر تاکتیکهای یگانها از حالت ترکیبی به تک فروندی و از آفند به پدافند و بالعکس[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]8/10/1390 سومین روز مرحله تاکتیکی:[/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین شناسایی ، مخابرات و جنگ الکترونیک جهت قطع ارتباطات دشمن فرضی با پروازهای یگانهای پروازی و جنگال یگانهای سطحی و زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]استفاده از ناوچه تغییر کاربری داده شده اطلاعاتی جهت استراق سمع فرکانسی و مخابراتی و جمع آوری اطلاعات، ردیابی و شناسایی کردن یگانهای دشمن فرضی و ارتباطات و تحرکات آنها[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین آماد رسانی از ساحل به یگانهای درگیر رزمایش در پهنه دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اعزام یک فروند هواپیمای بال ثابت شناسایی به عمق منطقه رزمایش و شناسایی ناو هواپیمابر آمریکا در محدوده رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مقابله با بمباران و تهاجم دشمن بصورت پدافند غیرعامل( با استفاده از قدرت جابجایی،حرکات و ارتباطات کور و سامانه های دود زا)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات پشتیبانی جنگنده های نیروی هوایی با بمباران و حمله با اهداف از پیش تعیین شده[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین مبارزه و مقابله با اتش سوزی،انفجارو آسیب و خسارتهای به بار آمده در اثر حمله شبیه سازی شده دشمن به یگانهای شناور (کنترل صدمات)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مبارزه با نفوذ غواصان دشمن فرضی به محدوده تاسیسات دریایی، حوضچه ها و شناورهای خودی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات شناسایی–آفندی غواصان خودی به محدوده شناورهای دشمن فرضی با استفاده از یگانهای پروازی، شناورهای سطحی و زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات شناسایی–آفندی غواصان خودی به محدوده تاسیسات و بنادر دشمن فرضی با استفاده از یگانهای پروازی، شناورهای سطحی و زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام تخریبهای زیر آبی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین آمادگی جهت کمک رسانی به مردم غیر نظامی در شرایط بحران و بلایا و حوادث طبیعی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد تحرکات وارتباطات و فعالیتهای همه یگانهای شرکت کننده در رزمایش[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]9/10/90 چهارمین و آخرین روز مرحله تاکتیکی: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آتشبار تاکتیکی سطحی توپخانه و راکت یگانهای سطحی(شناورهای آذرخش مجهز به راکت اندازهای 107 م.م. و قایقهای تند روی شهاب و رعد) با پشتیبانی توپخانه مستقر در ساحل به عنوان اخرین لایه پدافندی در برابر تهاجم دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تصرف یگان شناور دشمن فرضی توسط تکاوران دریایی با استفاده از قایقهای تند روی شهاب، رعد وآذرخش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پدافند در برابر تک آبی – خاکی دشمن فرضی توسط تکاوران دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات پدافند هوایی توسط تکاوران دریایی با شلیک موشکهای دوش پرتاب و آتشبار توپخانه در سواحل منطقه[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیات تازش توسط یگانهای موتور سواردرسواحل و جت اسکی دردریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیات تخریب گسترده در بنادر و سواحل دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات گسترده غواصان در تخریب و انهدام تاسیسات دشمن و استفاده از مینهای ضد غواصی برای جلوگیری از تحرکات غواصان دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پوشش لایه های کور دفاع ساحلی و بستن تمام روزنه های ممکنه نفوذ دشمن فرضی با پوشش گسترده منطقه و جابجایی سریع و متوالی یگانهای تکاوردریایی برای مقابله با تهاجمات متوالی و دامنه دار دشمن فرضی از نقاط مختلف[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد کامل تحرکات شناورهای سطحی دشمن فرضی توسط یگان موشکی ساحل به دریا همزمان با حضور یگانهای شناور خودی درمنطقه(قدرت تشخیص ، تفکیک و تمرکز بر نیروهای دشمن بدون زدن خسارت به نیروهای خودی) [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مبارزه با عملیات هلی برن نیروهای دشمن فرضی در سواحل خودی توسط یگانهای تکاور دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات سقوط آزاد و پرش چتربازان تکاور دریایی از بالگردهای [/font]SH[font="Arial","sans-serif"] و حمله به اهداف از پیش تعیین شده در دریا و ساحل[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیات شناسایی وگشت با استفاده از پرندهای بال ثابت،بالگرد و پهباد [/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]10/10/90 نخستین روز مرحله قدرت: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات الحاق نیروهای آبی(خودی) و نارنجی(دشمن فرضی) درنیمه شب و آمادگی جهت ورود به مرحله تست و پرتاب موشکهای مدرن[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین توپخانه ای مشترک همه یگانها با شلیک به اهداف سطحی(ساخته شده) و هوایی (پهپادهای هدف)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]خنثی سازی اقدامات جنگ الکترونیک و ضدجنگ الکترونیک [/font]ECM ,EECM [font="Arial","sans-serif"] [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تست نهایی سامانه ماهواره ای و تجهیزات ارتباطی راه دور( هیچگونه اطلاعات و یا تصویری منتشر نشد)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تبادل در دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گشت و شناسایی دریایی تا پسابندر[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پشتیبانی نیروی دریایی از یگانهای شناور دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین سراسری ترکیبی آفندی – پدافندی در بعد های سطحی ،زیرسطحی و ساحلی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین گسترده پدافند هوایی با مشارکت همه یگانهای شناور و ساحلی،قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]بستن 5 ساعته تنگه هرمز تنها با استفاده ازحربه جنگ تبلیغاتی [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اعلام به تاخییر افتادن تست موشکی به روزهای آینده(در ادامه مبحث قبل)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین تشخیص و شکستن قفل لیزری پرتابه های لیزری بر ضد یگانهای شناور( برای این خبر منبع من غیر رسمی است و اصراری بر صحیح یا ناصحیح بودن آن ندارم)[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]11/10/90 دومین روز مرحله قدرت: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک و تست موفق موشک دومنظوره "محراب" در بعد پدافند هوایی میان برد از قایق موشک انداز"گرز" {برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پرتاب موفق اژدر تاکتیکی [/font]PT-47[font="Arial","sans-serif"] از زیردریایی های کلاس غدیر به یک هدف سطحی {نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]استقرار تکاوران دریایی بر روی یگانهای شناور و شلیک موشک دوش پرتاب به اهداف پروازی [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]استقرار تکاوران دریایی در ساحل و شلیک موشک دوش پرتاب به اهداف پروازی [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]هماهنگیهای تنگاتنگ و بسیار نزدیک با قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در وضعیت پدافند هوایی،تست گرم موشکها و نتایج شلیک آتشبارهای توپخانه ای و توانایی رادارهای و سامانه های جنگ الکترونیک یگانهای نیروی دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]جابجایی و تغییر موقعیتهای متناوب و متوالی یگانهای دریایی سطحی و زیر سطحی و یگانهای ساحلی جهت اقدام در برابر تهاجم هوایی دشمن فرضی بر مبنای پدافند غیر عامل[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تغییر ناگهانی و بدون همانگی قبلی تاکتیک رزم نیروها و آرایش جدید نیروها و یگانهای عمل کننده از مدار 18 درجه شمالی تا تنگه هرمز جهت تمرین کنترل کامل تردد در این تنگه راهبردی[/font]
[b][font="Arial","sans-serif"]12/10/90 آخرین روز مرحله قدرت: [/font][/b]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک موشک کروز دریایی بهینه سازی شده " نور" از ناوچه نقدی {برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک موشک کروز دریایی بهینه سازی شده " قادر"از ساحل[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تغییر تاکتیک رزم وشلیک موشک توانای کوتاه برد دریایی " نصر =1" از ساحل{برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تجسس،نجاات و آزاد سازی شناور تسخیر شده توسط دزدان دریایی با هلی برن تکاوران دریایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حضور ناظران و کارشناسان نظامی خارجی از کشورهای دوست[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]13/10/90 رژه یگا نهای عمل کننده: [/font][/b]

[font="Arial","sans-serif"]با حضور امیر سرلشگر فیروز آبادی و امیر سرلشگر صالحی و جمعی دیگر از فرماندهان و امرای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و گروهی از دولتمردان و نمایندگان مجلس و همچنین تعدادی از کارشناسان و ناظران نظامی خارجی بر عرشه ناو لجستیکی " خارک" ، یگانهای عمل کننده در رزمایش"ولایت90" اعم از سطحی،زیر سطحی، هوا ناو،بالگرد وبال ثابت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه 6 فروند جنگنده فانتوم [/font]F-4[font="Arial","sans-serif"] نیروی هوای ارتش جمهوری اسلامی ایران با رژه خود از جلوی این ناو و مقامهای مدعو ساعت 12 ظهررسما پایان موفق رزمایش اعلام شد[/font]
[font="Arial","sans-serif"] [/font]
[b][font="Arial","sans-serif"][size=4]گذری بر رزمایش: [/size][/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]توجه و عنایت خاص فرمانده کل قوا به نیروی دریایی و انتخاب نام " نیروی استراتیژیک" برای آن نشان از توجه ویژه ایشان به این نیرو واهمیت راهبردی آن در دفاع در برابر کشورهای ابرقدرت فرامنطقه ای است، همین عنایت و توجه و حساسیت شخص ایشان بر روند کاری نیروی دریایی یکی از اصلی ترین محرکهای این نیرو در حرکت رو ه جلو بوده تا بدینجا که توانست در این رزمایش تمامی یگاینهایش را بصورت کاملا عملیاتی در اختیار داشته باشد و همه ماموریتهای محوله را به نحو احسن به انجام برساند[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]این رزمایش گسترده ترین رزمایش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تا کنون بود که با مرکزیت کنترل و فرماندهی زمینی منطقه چهارم دریایی چابهار(کنارک) وانتخاب نماد توانایی و افتخار صنعت دفاعی کشور" جماران" بعنوان ناو سرفرماندهی برگزار شد ،این رزمایش نسبت به همه رزمایشهای پیشین از نظر گستردگی منطقه ، تعداد یگانهای عمل کننده ،توان یگانهای عمل کننده ،تجهیزات نوین استفاده شده،مدت زمان رزمایش، حجم مهمات بکار گرفته شده ، پوشش شناسایی و راداری، توانایی جنگهای مدرن و نحوه و نوع فرماندهی رزمایش و تعداد نیروهای شرکت کننده درآن ، بی نظیر و برتر بود.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملکرد نیروها بنا به گفته خود فرماندهان نیروی دریایی و حتی ناظران دیگر از سازمانهای وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بسیار بیشتر و بهتر از چشمداشتها و انتظارات بود که این نشان دهنده روحیه بالا، آموزش صحیح، مدیریت و فرماندهی اصولی نیروها و امادگی فنی بالای یگانهای عمل کننده بود[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آمادگی فنی و عملیاتی بودن این تعداد از شناورهای سطحی ، زیر سطحی ، هواناو ،بال ثابت و بالگرد که بی سابقه ترین رزمایش نیروی دریایی را رقم زد نشان از توانایی بالای نیروی دریایی و صنایع دفاعی کشور در زمینه های ساخت ، تعمیر ، نگهداری ، تامین قطعات و مایحتاجهای یگانهای نظامی وابسته را دارد که نشان دهنده بی تاثیر بودن تحریمها بر این بخش از توانایی کشور است[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]این روحیه و خودباوری در زمینه توانایی عبور از تحریمها و رسیدن به خودکفایی با ساخت ناوچه محافظ جماران به عنوان نماد خودباوری صنعت دفاعی ایران به اوج رسید و پس از آن بود که این روحیه خودباوری در همه دریادلان نیروی دریایی نهادینه شده و شعار ما توانستیم و میتوانیم سرلوحه همه کارها قرار گرفت و نیروی دریایی در مسیر خودکفایی پیشرفت خیره کننده ای را آغاز کرد[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پدیده شوم دزدی دریایی در خلیج عدن و سواحل سومالی در حالی که هزینه های هنگفتی به ناوگان تجاری ایران تحمیل کرد اما به مصداق بارز " عدو شود سبب خیر گرخدا خواهد"موجب رشد و پیشرفت چشمگیری در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد بگونه ای که کمتر کسی را در نیروی دریایی میتوان یافت که دسته کم دو یا سه ماه تجربه دریانوردی عملیاتی در آبهای دوردست بین المللی نداشته باشد تجربه ای که پیش از این بندرت یافت می شد همین ماموریتهای رزمی بلند مدت در آبهای آزاد بین المللی نقش بسیار مهمی در آموزش و آماده کردن پرسنل و شناورهای نیرویی دریایی داشت که گوشه ای از آن در همان روزهای نخستین گسترش با رسیدن بسیار سریع نیروها به موقعیتهای مشخص شده بدست آمد و در ادامه نیزدرماموریتهای محوله تجربه و آمادگی بالای نیروها و یگانها کاملا مشهود بود.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]به علت مشارکت و عمل همه نیروها و یگانهای عملیاتی مناطق چندگانه جنوبی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در این رزمایش تمامی یگانه دارای جنگ افزار و مهمات واقعی بوده و در تمامی مدت اجرای رزمایش همه یگانها دارای امادگی 100 درصد جهت تغییر حالت رزم از تمرین(رزمایش) به رزم واقعی(شرایط جنگی) بودند که از این حیث هم نخستین رزمایش این نیرو در این سطح بود.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]هماهنگی بین شریک ثابت همه رزمایشهای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران " قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا" و نیروی دریایی در بالاترین سطح و تحت فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. اما متاسفانه در رسانه ها و حتی صحبتهای مسئولین کم لطفی بسیاری نسبت به حضور و زحمات این عزیزان شد حیف است که با کم لطفی رسانه ای موجب ماندن خستگی در بازوان ستبر و استوار و اندیشه های توانمند این کم توقع ترین سربازان همیشه در حالت رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شویم[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]در حالی که مدتی از تغییر تاکتیک رزم، سطح آموزش ،چیدمان رزمی و سطح آمادگی یگانهای "تفنگدار دریایی" و ارتقا آنها به " تکاور دریایی " میگذرد و این نیروها در این رزمایش عملکردی به مراتب بهتر و برتر و عالی تر از رزمایشهای پیشین داشته و حضوری بسیار موثر در تمامی لحظه های رزمایش از خود نشان دادند امامتاسفانه مشاهده شد در بعد تجهیزات و جنگ افزار و حتی گاها تاکتیکهای آفند و پدافند همچنان درگیرودار سبک و سیاق و سطح جنگ افزاری یگانهای تفنگدار دریایی مانده ایم و هیچ گونه(تاکید میکنم هیچگونه!) رشدی در این زمینه ها نداشته ایم حیف است اینهمه روحیه عالی و حس میهن پرستی را که با آنهمه آموزش ارتقایی تکاوری و بهبود شرایط فکری، روحی و جسمی این دلاوران انجام داده ایم با عدم تجهیز این شیرمردان دریا دل به امکانات و تاکتیکهای مناسب و مدرن بی استفاده و یا کم استفاده کنیم باور کنید تنها با تجهیز بهتر جنگ افزاری و ارایه تاکتیکهای مدرنتر میتوان این نیروها رو چون خاری در چشم دشمنان داشت هرچند که با همین جنگ افزارهای فرسوده ، قدیمی و کهنه هم این غیور مردان ، شیران عرصه پیکارند و لرزه بر اندام دشمن می افکنند.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون دیگر رزمایشهای نیروی دریایی باز هم مشارکتی ستودنی داشت هرچند اطلاعات چندانی از این مشارکت و نوع جنگ افزارهای به کار رفته و نوع جنگنده های مشارکت کننده به جز [/font]F-4[font="Arial","sans-serif"] ها به بیرون درز نکرد اما لزوم هماهنگی و همکاری بیشتر این دو نیرو در مقوله دفاع از مرزهای آبی چیزی نیست که نیاز به یاد آوری من و امثال من باشد ،به نظر میرسد سطح شرکت نیروی هوایی در این رزمایشها به هیچ وجه در حد قابل قبول نبوده و نیاز به ارتقاء چندین برابری دارد. نه تنها مرور تارخ نبردهای دریایی از جنگ جهانی دوم و پس از ان که تجربیات تلخ خودمان از کمبود و یا نبود پوشش هوایی مقتدر در دریا و ضربه هایی که در این زمینه چه در بعد نظامی و چه تجاری(همانند جنگ نفتکشها) بر ما وارد شد جای هیچگونه تردید و شکی در نیاز به ارتقای سطح پشتیبانی هوایی و تمرینهای مستمر ترکیبی باقی نمیگذارد[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]برخلاف رزمایش سال گذشته هیچگونه یگانی از هوانیروز در این رزمایش شرکت نکرده بود که این نکته میتواند یکی از کاستیهای این رزمایش باشد همچنین با توجه به شکل مکمل یگانهای نیروی زمینی و تکاوران دریایی در پدافند ساحلی عدم همکاری و مشارکت یگانهایی از نیروی زمینی در این بخش سوال برانگیز بودف به نظر می رسید با توجه به منطقه اجرای رزمایش دسته کم یگانهای زرهی نیروی زمینی مستقر در منطقه در این رزمایش شرکت کنند عدم پوشش یگانهای تانک نیز یکی دیگر از نمودهای کاستی در رزمایش بود[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملکرد ناوچه محافظ جماران آن هم تنها15روز پس از70 روز ماموریت در آبهای آزاد و بین اللمللی جهت اسکورت و حمایت یگانهای تجاری و نفتکش ایرانی ، آنهم اینچنین قبراق و سرحال و با چنین ماموریت سنگینی براستی ستودنی و قابل ستایش بود.کارنامه بسیار موفق جماران درماموریت خلیج عدن ودریای سرخ و بویژه ماموریت بسیار سنگین آن درنقش ناوسرفرماندهی مهر تاییدی بود بر توانایی این نماد اقتدار و افتخار صنعت دفاعی ایران .[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]در این رزمایش برای نخستین بارهیچگونه دستورالعمل کتبی مبنی بر چگونگی اجرای ماموریتهای محوله از همان ابتدای تا انتهای رزمایش به یگانها داده نشده و فرماندهان برای انتخاب نوع تاکتیک اجرای ماموریت آزاد گذاشته شده بودند که این اندیشه بسیار مهم که از نکات بسیار برجسته این رزمایش بود علاوه بر ارتقا توان فرماندهی و مدیریت فرماندهان آزمونی بسیار جدی و منطقی برای سنجش قدرت قرماندهی این عزیزان بود بویژه آنکه در این رزمایش بارها و بارها و به تناوب از یگانها تغییر تاکتیک و تغییر ماموریت خواسته شد که سرعت عمل در تاکتیک اندیشی ،ابلاغ و اجرای آن بارها آزموده و سنجیده شد پس از پایان رسمی رزمایش تمامی تحرکات و عملکردهای یگانها و قسمتهای درگیر و نتیجه تمامی رصدهای 24 ساعته در مرکز کنترل وفرماندهی نیروی دریایی و توسط تیمهای خبره وورزیده از نیروی دریایی و دیگر ارگانهای نظامی ستاد مشترک نیروهای مسلح در حال تجزیه و تحلیل و بررسی بوده و این کار مدتها به طول خواهد انجامید پیداست که برای یگانهای عملیاتی و مای نظاره گر، این رزمایش به پایان رسیده است اما کار اصلی رزمایش که بررسی تاکتیکی و استراتیژیکی این رزمایش است هم اکنون در سطح فرماندهی در حال اجراست و این عزیزان به سختی درگیر تجزیه و تحلیل عملکردها و مشخص کردن نکات مثبت و کاستیهای احتمالی هستند[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]در تاریخ 10/10/90 ودرنخستین روز از مرحله قدرت، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی توانست با یک ترفند رسانه ای و تنها با یک جنگ تبلیغاتی بسیار کوتاه و موثر(تنها با اعلام امکان تست موشک در منطقه) بیش از 5 ساعت جلوی هرگونه تردد شناورهای نظامی و غیرنظامی را از تنگه هرمز بگیرد و پس ازآن با اعلام عدم تست هیچگونه موشکی دنیا را دچار بهت کند،تاثیر این ترفند در بعد جهانی بسیار چشمگیر و کارآمد بود.جالب اینجاست که بحث مسدود کردن تنگه هرمز به هیچ وجه در سناریوی رزمایش حتی برای یک ساعت هم نیامده بود و دلیل این ادعا سخنان فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روزهای پیش از رزمایش است که در پاسخ به پرسشی در همین زمینه هرگونه تصمیم در باره بستن تنگه هرمز رامنوط به اوامر بزرگان دانستند اما در راستای همان توانایی و آمادگی تغییر ناگهانی تاکتیکها و ماموریتها نیروی دریایی بلافاصله به محض دریافت دستور نشان دادن قدرت در بستن تنگه با یک اندیشه و تاکتیک بسیار هوشمندانه،خلاقانه و زیرکانه بدون کمترین هزینه کرد و عواقبی تنها با استفاده از حربه رسانه ای جنگ تبلیغاتی به مدت 5 ساعت این گذرگاه مهم آبی را بست. هرچند بین بستن موقتی و رزمایشی تنگه هرمز با بستن "دائم" و یا "جنگی" آن تفاوتهای بسیاری است ویا حتی بین بستن ویا غیر قابل استفاده کردن تنگه جهت تردد همه طرفها هم فرق بسیاری است ، شکی نیست که ما دارای توانایی بستن تنگه هرمز و یا غیر قابل استفاده کردن آن هستیم اما برای کنترل اصولی و استراتیژیکی آن یعنی بستن تنگه بروی دشمن و باز نگه داشتنش بروی منافع خود و دوستانمان نیازمند به برتری هوایی در منطقه تنگه هرمز هستیم والا بدون برتری هوایی حتی غیر قابل استفاده کردن طولانی مدت تنگه هرمز هم امر بسیار دشواری خواهد بود، نکته جالب در این زمینه واکنشهای متفاوت سخنگوهای وزارت امور خارجه و وزارت دفاع آمریکاست که یکی آن را غیر قانونی و تنش زا خوانده و دیگری بیان داشته در اندیشه تقابل با ایران نیستیم و عبور ایمن از این تنگه برایمان بسیار مهم و حیاتی است! [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]در بعد شناسایی برای نخستین بار از پهپادهای شناسایی بگونه ای بسیار وسیع و کارآمد استفاده شد که حاصل اموزش صحیح و اصولی نیروهای کاربر و همچنین تجهیز مناسب این نیرو به این سامانه های بسیار کارامد و مفید است[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]نکته کمی گنگ این رزمایش نبود هیچ خبری از نمونه گشت دریایی ایران 140 است که ماه های قبل بارها در کلام فرماندهان و امرا بویژه در وزارت دفاع بدان اشاره شده بود.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]در سومین روز مرحله تاکتیکی و در چهارچوب تمرین آمادگی جهت مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و بحرانهای غیر نظامی با حضور تیمهای فرهنگی و عمرانی و امدادی نیروی دریایی در بین مردم ضمن تلاش در برطرف کردن مشکلات انها هدایایی به صورت بسته فرهنگی بین مردم تقسم شد همچنین ایستگاه های امدادی دایر شده بصورت صلواتی اقدام به مداوا و ویزیت بیماران نمودند[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]ناو هواپیمابری که در روز سوم مرحله تاکتیکی، رصد، شناسایی و مورد تصویر برداری یگان شناسایی بال ثابت نیروی دریایی ارتش قرارگرفته بود ناوهواپیما براتمی" یو اس اس جان سی استینز"با شماره بدنه74 ([/font]CVN 74[font="Arial","sans-serif"] ) از کلاس نیمیتز با توانایی حمل وپشتیبانی از90 فروند جنگنده بود که درتصاویر منتشر شده دو فروند جنگنده مسلح سوپرهورنت [/font]F/A- 18[font="Arial","sans-serif"] در حالت اسکرامبل و متصل به کاتپولیت (منجنیقهای پرتاب) بوضوح قابل تشخیص بود، این ناو در ژوییه سال گذشته و جهت یک ماموریت 7 ماهه به خلیج فارس و ناوگان پنجم دریایی آمریکا مستقر در بحرین اعزام شده بود ،سخنگوی پنتاگون علت خروج آن از خلیج فارس را پایان ماموریت در خلیج فارس و دریافت ماموریت 3 ماهه جدید جهت پشتیبانی از شرایط جنگی افغانستان اعلام کرده و بیان کرد که پس از این مدت دوباره به خلیج فارس باز خواهد به نظر میرسد ما بایستی علت خروج را بد بینانه تر بررسی کنیم و برخلاف دوستانی که احساسی و یا بر طبق خیال خودشان جنگ تبلیغاتی این عمل را نشانه ترس آمریکاییها دانسته اند بکوشیم ربطهایی هرچند پنهان بین این مانور آمریکایی ها و رزمایش نیروهای خودی بیابیم برای بهتر تحلیل کردن این مانور آمریکاییها باید نزدیک شدن چندین باره ناوهای جنگی آمریکا به منطقه عمومی رزمایش را که هربار با اخطار نیروهای خودی به محدوده بین المللی عقب مینشستند(5مایل دورتر از منطقه رزمایش) وهمچنین تلاش چند باره برای نفوذ بالگردهایشان به منطقه رزمایش را نیز مد نظر بگییریم( در روز هشتم رزمایش آنها کوشیدند چندین فروند بالگرد خود را در شلوغی حضور بالگردهای ما وارد آسمان منطقه کنند که با هشیاری یگانهای حاضر فورا شناسایی و با اخطارجدی نیروهای خودی از منطقه رزمایش خارج شدند) خوب اگر بحث ترس بود که اینقدر به ما نزدیک نمیشدند و یا برای همان ناو هواپیمابر هم هیج جایی امن تر از خود خلیج فارس که دور از محل رزمایش بود یافت نمیشد الا بنادر خود آمریکا !! اما این ناوهواپیمابر از منطقه دورتر و خارج از محدوده رزمایش خارج شده و خود را به محدوده رزمایش رسانده است و این نمیتواند نشان از ترس باشد بلکه باید این کار را یا برای اشراف اطلاعاتی بر عملکرد نیروهای خود و رصد تحرکات یگانهای عمل کننده با توانایی های بالای شناسایی خود ناو و پرنده های شناسایی و جاسوسی آن دانست و یا اینکه اینکار را به دلیل پشتیبانی از یگانهای سطحی و زیر سطحی آمریکایی مستقر درمنطقه که در محدوده رزمایش بودند و سرسختانه هم میکوشیدند از تاکتیکهای ما اطلاع حاصل کنند دانست به نظر می رسد حتی میتوان تحلیلهایی به مراتب بد بینانه تر را نیز ارائه کرد. یک فرمانده موفق فرمانده ایست که تمامی امکانها و تهدیدهای دشمن را بررسی کند نه آنکه بالفور و رسانه پسند بگوید ترسیدند انتظار از فرماندهان خردمند و باهوش وباتجربه ایرانی بسیار بالاتر از اینگونه نظرپرانی ها است [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]نکته دیگر مرتبط با شناسایی این ناو هواپیمابر این است که بر طبق گزارش پنتاگون در زمان خروج این ناو از خلیج فارس و در هنگام عبور از تنگه هرمز ناو موشکی " یو اس اس موبایل بی" بعنوان اسکورت این ناو را همراهی میکرده است که هیچگونه اشاره ای در سخنان و گزارشهای نیروی دریایی خودمان به این موضوع نشده است.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]در بعد جنگ افزاری شاهد نکات بسیار جالبی بودیم:[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]1-برای نخستین بار "سامانه هدف زیر سطحی و سطحی" در این رزمایش تست و استفاده شد این سامانه هدف با اندازه بسیار کوچکتر از هدفهای واقعی توانایی ایجاد و نمایش فرکانسها و مشخصه های اهداف واقعی را داشته و با استفاده از این سامانه هدف هزینه آموزش و تست پرتاب اژدرها به نحو بسیار چشمگیری کاهش داده می شود[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]2-برای نخستین بار اژدر تاکتیکی [/font]PT-47" [font="Arial","sans-serif"] " از زیردریایی های سبک غدیر پرتاب شد که این مهم توان رزمی این زیر دریایی های سبک رابویژه در خلیج فارس به گونه ای بسیار بسیار شگفت افزایش داد این اژدر دارای تفاوتهای اساسی با اژدرهای موجود در دیگر یگانهای زیر سطحی و یا یگانهای سطحی است که بنا به رسم امانت داری از ورود به مبحث فنی تر خودداری میکنیم تنها به این نکته اشاره میکنم که در طول سالهای استفاده ایران از این زیردریایی سبک تنها از پاییز سال گذشته به بعد بود که توانستیم این کلاس از زیر دریایی ها را به این اژدر مجهز کنیم و این نخستین پرتاب آن در یک رزمایش سراسری بود که با موفقیت کامل هدف را نابود کرد.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]3-برای نخستین بار"اژدر الکتریکی" از زیردریایی های کلاس طارق به سمت هدفی زیر سطحی (شبیه سازی شده با سامانه هدف) شلیک و باموفقیت هدف را نابود کرد،تفاوت اینگونه اژدر با گونه های متداول مکانیکی –شیمیایی در پیشران الکتریکی آن است که موجب حذف مخزن اکسیژن از این اژدرها شده و خطر انفجار آن را در زمانهای انتقال، تعمیر، نگهداری و انبارداری برطرف میکند تنها 10 کشور در دنیا دارای تکنولوژی ساخت اینگونه اژدر ایمن هستند لازم به ذکر است که چندی قبل در اثر نشت اکسیژن از مخزن آن در زیر دریایی یکی از کشورهای همسایه موجب انفجار و غرق زیردریایی و کشته شدن همه خدمه آن شد.(در باره تغییر در قدرت مانور،سرعت،برد و دقت این اژدر نسبت به گونه های پیشین چیزی بیان نشده است)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]4-برای نخستین بار موشک قدرتمند و توانای کوتاه برد "نصر-"1 که با سرباره جنگی قدرتمندش توانایی نابودی شناورهای با تناز تا 3000 تن را دارد با تغییردر تاکتیک رزم ،از یگانهای ساحلی شلیک شده و با این شلیک موفق و افزایش به یگان موشکهای ساحل به دریا توانایی پدافند کوتاه برد ولایه آخر ساحلی ایران به گونه بسیار چشمگیری افزایش یافت (تا پیش از این تنها موشکهای با سرباره کوچک "کوثر" در یگانهای ساحل به دریا بعنوان موشک کوتاه برد مورد استفاده قرار می گرفت)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]5-موشک کروز دریایی" قادر" با برد بیش از 200 کیلومتر که از یگانهای متحرک ساحلی شلیک و هدف خود را با موفقیت نابود کرد یک موشک خود اتکا در بخش های ماهواره ، رادار ، پروفایل پروازی،میزان دقت وانهدام هدف،سامانه های جنگ الکترونیک و مکانیزمهای هوشمند ضد رهگیری و اخلال در مسیر هدف ، ارتقا یافته و دارای قابلیت شلیک از شناورهای سطحی و یگانهای پروازی بوده وتوان موشکی ایران را در بعد موشکهای دریایی ارتقا چشمگیری داده است[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]6-شلیک موفق موشک کروز دریای" نور" با برد بیش از150 کیلومتر وسرباره جنگی 160 کیلوگرمی که نسبت به نمونه های پیشین درحوزه رادار ، جنگ الکترونیک ، مسیر پروازی تعقیب هدف و دقت در برخورد و انهدام هدف بهینه سازیها و ارتقاهای اساسی داداه شده بود از"ناوچه نقدی" علاوه بر نشان دادن توانایی های بسیار بالای این موشک ، مهر تائیدی بر توانایی متخصصان نیروی دریایی در پروژه ارتقا و بهینه سازی یگانهای سطحی و زیر سطحی این نیرو بود لازم به ذکر است که ناوچه های کلاس بایندر(بایاندر و نقدی )که پیرترین و قدیمیترین یگانهای شناور نیروی دریایی ایران بودن!!(سال ساخت 1964) در طی پروژه بروز رسانی دچار تغییرات بسیار گسترده ای شدهو طی یک ارتقای سنگین و زیربنایی و پس از رفع مشکلات سازه ای اعم از خستگی سازه ای و کاهش ضخامت ورقه ها ، از لحاظ سیستم ها نیز با تغییر موتورهای اصلی و اضطراری، شافت، پروانه ، گیربوکس ،سامانه های کنترل ماشین، ماشین آلات فرعی موتور خانه ، سامانه های راداری، سامانه کنترل آتش ، سامانه جنگ الکترونیک وضد جنگ الکترونیک ، سامانه های ناوبری ، جنگ افزارها ( همه توپها) و با نصب چهار لانچر موشک نور به جمع یگانهای با توانایی پرتاب موشک دست یافت و از لحاظ توانایی دریانوردی و رزمی به قابلیتهای روز دنیا ارتقا یافته اند.[/font][font=Wingdings]v [/font]<span lang="FA" style="font-family: "Arial","sans-serif";">7-شلیک موشک میان برد سطح به هوای محراب را میتوان اوج شاهکار تج%u

دوستان دورد خدا بر شما
متاسقانه فرصت نیست
با خداست
فرصت زیادی ندارم
برامون دعا کنین
و
حلالم کنید
خدا نگهدار همتون باشه

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گسترش نیروها و واحدهای سیار و متحرک قرارگاه پدافند خاتم الانبیا (تحت فرماندهی نیروی دریایی) در منطقه جهت پوشش محدوده ای به وسعت 41800 کیلومتر مربع از تنگه هرمز تا بریس در شرق کشور با تمرکز بر ایستگاه های راداری جاسک و چابهار[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]4/10/1390 دومین روز مرحله گسترش:[/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]ادامه گسترش یگانها در منطقه[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]ادامه گشت و شناسایی دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اخطار جدی ناوسرفرماندهی جماران به بالگرد فرامنطقه ای که به دو اخطار قبلی یگانهای شناور خودی توجهی نکرده بود (بالگرد بلافاصله محل رزمایش را ترک کرد)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]خنثی کردن حمله دزدان دریایی به یک نفتکش عربستانی حامل دومیلیون و دویست هزار بشکه نفت خام توسط ناو سرفرماندهی جماران(این رخداد شب هنگام و با اعلام درخواست کمک نفتکش عربستانی که در تهدید محاصره چند قایق دزدان دریایی قرار گرفته بود صورت پذیرفت،پس از درگیر شدن ناوسرفرماندهی جماران با قایقهای مهاجم و متواری کردن انها و ارتباط با نفتکش مذکور و اطمینان از امنیت کامل آن ،ناوسرفرماندهی جماران به موقعیت خود بازگشت)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد تحرکات شناورها و پرنده های نظامی و تجاری خودی و غیر خودی در محدوده اطلاعاتی رزمایش(تا مدار 10 درجه ) که این رصد تا پایان رزمایش همواره انجام میشد[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]5/10/1390 سومین روز مرحله گسترش:[/font][/b]
[b][font=Wingdings]v [/font][/b][font="Arial","sans-serif"]پایان گسترش و استقرار یگانها در مواضع مشخص شده[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد و تطبیق مکان و موقعیت یگانهای عملیاتی در مرکزفرماندهی و کنترل ساحلی و برآوردنتیجه چگونگی استقرار یگانها نسبت به ماموریت محوله و انتظارات [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تجسس ،نجات و تامین مراقبت[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین پدافند غیر عامل در یگانهای ساحلی(تکاوران دریایی و یگانهای توپخانه و موشکی)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین مشترک شناورهای سطحی ،زیر سطحی و یگانهای پروازی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آمادگی جهت ورود به فاز تاکتیکی رزمایش توسط همه یگانها[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اجرای گشت و شناسایی مستمر منطقه رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تست سامانه هدف طراحی شده برای شبیه سازی اهداف زیر سطحی و سطحی {برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پرتاب موفق اژدر الکترریکی {برای نخستین بار} از زیردریایی های کلاس طارق(کیلو کلاس) و نابود کردن هدف زیر سطحی ،شبیه سازی شده با سامانه هدف[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]6/10/1390 نخستین روز مرحله تاکتیکی: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین پدافند جنگهای نوین[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات مقابله با تک شیمیایی دشمن فرضی و پاکسازی منطقه و شناورها[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پوشش شناسایی منطقه دشمن فرضی توسط یک فروند هواپیمای گشت دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پوشش شناسایی منطقه یگانهای خودی توسط یک فروند هواپیمای گشت دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات شناسایی سطحی و زیر سطحی توسط یگانهای هوا دریا (بالگردهای نیروی دریایی )[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات مین ریزی جهت جلوگیری از تحرکات و نفوذ شناورهای سطحی و زیر سطحی دشمن فرضی به آبهای خودی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک اژدر و نابودسازی هدف سطحی (ناوشکن شبیه سازی شده) دشمن فرضی توسط یگانهای زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین مقابله با تروریسم و دزدی دریایی و نجات وآزاد سازی کشتی تجاری از دست دزدان دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات جنگ الکترونیک و ضد جنگ الکترونیک جهت اخلال بر روی سامانه های راداری،ارتباطی،مخابراتی، آفندی و پدافندی نیروهای خودی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات و تاکتیکهای ترکیبی رزم سطحی،زیر سطحی ،هوا دریا و پدافند هوایی علیه دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مقابله با تهاجمات موشکی دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد تحرکات یگانهای شناور توسط یگانهای موشکی ساحل به دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیاتهای آفندی و پدافندی آبی_خاکی توسط تکاوران دریایی[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]7/10/1390 دومین روز مرحله تاکتیکی: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات مین ریزی گسترده جهت جلوگیری از نفوذ دشمن فرضی به تاسیسات ساحلی،حوضچه های نظامی،اسکله های خودی و ممانعت از تردد یگانهای شناور سطحی و زیر سطحی دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گشت و شناسایی توسط پهپادهای ساحل پایه و دریا پایه(در خصوص پهپادهای دریا پایه هیچگونه اطلاعات و یا تصاویری منتشر نشد)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات ضد تاکتیکی برای جلوگیری از قطع خطوط مواصلاتی نیروهای خودی توسط دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اقدامات تاکتیکی جهت قطع خطوط مواصلاتی دشمن فرضی(در یک مورد تلاش جهت تصرف یگان دشمن فرضی)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات جستجو ونابودی مین های دریایی توسط بالگردهای [/font]RH[font="Arial","sans-serif"] هوادریای نیروی دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین شرایط قطع ارتباط با مرکز و یا مزاکز فرماندهی و تمرین اتخاذ تدابیر مستقل توسط فرمانده یگانهای عملیاتی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات پشتیبانی هوایی توسط جنگنده های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین رصد یگانهای دریایی توسط یگانهای تفنگدار دریایی و همچنین یگانهای موشکی ساحل به دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین سوختگیری در حال حرکت از ناوهای لجستیکی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین چندباره تغییر تاکتیکهای یگانها از حالت ترکیبی به تک فروندی و از آفند به پدافند و بالعکس[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]8/10/1390 سومین روز مرحله تاکتیکی:[/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین شناسایی ، مخابرات و جنگ الکترونیک جهت قطع ارتباطات دشمن فرضی با پروازهای یگانهای پروازی و جنگال یگانهای سطحی و زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]استفاده از ناوچه تغییر کاربری داده شده اطلاعاتی جهت استراق سمع فرکانسی و مخابراتی و جمع آوری اطلاعات، ردیابی و شناسایی کردن یگانهای دشمن فرضی و ارتباطات و تحرکات آنها[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین آماد رسانی از ساحل به یگانهای درگیر رزمایش در پهنه دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اعزام یک فروند هواپیمای بال ثابت شناسایی به عمق منطقه رزمایش و شناسایی ناو هواپیمابر آمریکا در محدوده رزمایش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مقابله با بمباران و تهاجم دشمن بصورت پدافند غیرعامل( با استفاده از قدرت جابجایی،حرکات و ارتباطات کور و سامانه های دود زا)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات پشتیبانی جنگنده های نیروی هوایی با بمباران و حمله با اهداف از پیش تعیین شده[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین مبارزه و مقابله با اتش سوزی،انفجارو آسیب و خسارتهای به بار آمده در اثر حمله شبیه سازی شده دشمن به یگانهای شناور (کنترل صدمات)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مبارزه با نفوذ غواصان دشمن فرضی به محدوده تاسیسات دریایی، حوضچه ها و شناورهای خودی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات شناسایی–آفندی غواصان خودی به محدوده شناورهای دشمن فرضی با استفاده از یگانهای پروازی، شناورهای سطحی و زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات شناسایی–آفندی غواصان خودی به محدوده تاسیسات و بنادر دشمن فرضی با استفاده از یگانهای پروازی، شناورهای سطحی و زیر سطحی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام تخریبهای زیر آبی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین آمادگی جهت کمک رسانی به مردم غیر نظامی در شرایط بحران و بلایا و حوادث طبیعی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد تحرکات وارتباطات و فعالیتهای همه یگانهای شرکت کننده در رزمایش[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]9/10/90 چهارمین و آخرین روز مرحله تاکتیکی: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آتشبار تاکتیکی سطحی توپخانه و راکت یگانهای سطحی(شناورهای آذرخش مجهز به راکت اندازهای 107 م.م. و قایقهای تند روی شهاب و رعد) با پشتیبانی توپخانه مستقر در ساحل به عنوان اخرین لایه پدافندی در برابر تهاجم دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تصرف یگان شناور دشمن فرضی توسط تکاوران دریایی با استفاده از قایقهای تند روی شهاب، رعد وآذرخش[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پدافند در برابر تک آبی – خاکی دشمن فرضی توسط تکاوران دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات پدافند هوایی توسط تکاوران دریایی با شلیک موشکهای دوش پرتاب و آتشبار توپخانه در سواحل منطقه[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیات تازش توسط یگانهای موتور سواردرسواحل و جت اسکی دردریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیات تخریب گسترده در بنادر و سواحل دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات گسترده غواصان در تخریب و انهدام تاسیسات دشمن و استفاده از مینهای ضد غواصی برای جلوگیری از تحرکات غواصان دشمن فرضی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پوشش لایه های کور دفاع ساحلی و بستن تمام روزنه های ممکنه نفوذ دشمن فرضی با پوشش گسترده منطقه و جابجایی سریع و متوالی یگانهای تکاوردریایی برای مقابله با تهاجمات متوالی و دامنه دار دشمن فرضی از نقاط مختلف[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]رصد کامل تحرکات شناورهای سطحی دشمن فرضی توسط یگان موشکی ساحل به دریا همزمان با حضور یگانهای شناور خودی درمنطقه(قدرت تشخیص ، تفکیک و تمرکز بر نیروهای دشمن بدون زدن خسارت به نیروهای خودی) [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]مبارزه با عملیات هلی برن نیروهای دشمن فرضی در سواحل خودی توسط یگانهای تکاور دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات سقوط آزاد و پرش چتربازان تکاور دریایی از بالگردهای [/font]SH[font="Arial","sans-serif"] و حمله به اهداف از پیش تعیین شده در دریا و ساحل[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]انجام عملیات شناسایی وگشت با استفاده از پرندهای بال ثابت،بالگرد و پهباد [/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]10/10/90 نخستین روز مرحله قدرت: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات الحاق نیروهای آبی(خودی) و نارنجی(دشمن فرضی) درنیمه شب و آمادگی جهت ورود به مرحله تست و پرتاب موشکهای مدرن[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین توپخانه ای مشترک همه یگانها با شلیک به اهداف سطحی(ساخته شده) و هوایی (پهپادهای هدف)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]خنثی سازی اقدامات جنگ الکترونیک و ضدجنگ الکترونیک [/font]ECM ,EECM [font="Arial","sans-serif"] [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تست نهایی سامانه ماهواره ای و تجهیزات ارتباطی راه دور( هیچگونه اطلاعات و یا تصویری منتشر نشد)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تبادل در دریا[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]گشت و شناسایی دریایی تا پسابندر[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پشتیبانی نیروی دریایی از یگانهای شناور دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین سراسری ترکیبی آفندی – پدافندی در بعد های سطحی ،زیرسطحی و ساحلی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین گسترده پدافند هوایی با مشارکت همه یگانهای شناور و ساحلی،قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]بستن 5 ساعته تنگه هرمز تنها با استفاده ازحربه جنگ تبلیغاتی [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]اعلام به تاخییر افتادن تست موشکی به روزهای آینده(در ادامه مبحث قبل)[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تمرین تشخیص و شکستن قفل لیزری پرتابه های لیزری بر ضد یگانهای شناور( برای این خبر منبع من غیر رسمی است و اصراری بر صحیح یا ناصحیح بودن آن ندارم)[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]11/10/90 دومین روز مرحله قدرت: [/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک و تست موفق موشک دومنظوره "محراب" در بعد پدافند هوایی میان برد از قایق موشک انداز"گرز" {برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پرتاب موفق اژدر تاکتیکی [/font]PT-47[font="Arial","sans-serif"] از زیردریایی های کلاس غدیر به یک هدف سطحی {نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]استقرار تکاوران دریایی بر روی یگانهای شناور و شلیک موشک دوش پرتاب به اهداف پروازی [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]استقرار تکاوران دریایی در ساحل و شلیک موشک دوش پرتاب به اهداف پروازی [/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]هماهنگیهای تنگاتنگ و بسیار نزدیک با قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در وضعیت پدافند هوایی،تست گرم موشکها و نتایج شلیک آتشبارهای توپخانه ای و توانایی رادارهای و سامانه های جنگ الکترونیک یگانهای نیروی دریایی[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]جابجایی و تغییر موقعیتهای متناوب و متوالی یگانهای دریایی سطحی و زیر سطحی و یگانهای ساحلی جهت اقدام در برابر تهاجم هوایی دشمن فرضی بر مبنای پدافند غیر عامل[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تغییر ناگهانی و بدون همانگی قبلی تاکتیک رزم نیروها و آرایش جدید نیروها و یگانهای عمل کننده از مدار 18 درجه شمالی تا تنگه هرمز جهت تمرین کنترل کامل تردد در این تنگه راهبردی[/font]
[b][font="Arial","sans-serif"]12/10/90 آخرین روز مرحله قدرت: [/font][/b]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک موشک کروز دریایی بهینه سازی شده " نور" از ناوچه نقدی {برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]شلیک موشک کروز دریایی بهینه سازی شده " قادر"از ساحل[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]تغییر تاکتیک رزم وشلیک موشک توانای کوتاه برد دریایی " نصر =1" از ساحل{برای نخستین بار}[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملیات تجسس،نجاات و آزاد سازی شناور تسخیر شده توسط دزدان دریایی با هلی برن تکاوران دریایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حضور ناظران و کارشناسان نظامی خارجی از کشورهای دوست[/font]

[b][font="Arial","sans-serif"]13/10/90 رژه یگا نهای عمل کننده: [/font][/b]

[font="Arial","sans-serif"]با حضور امیر سرلشگر فیروز آبادی و امیر سرلشگر صالحی و جمعی دیگر از فرماندهان و امرای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و گروهی از دولتمردان و نمایندگان مجلس و همچنین تعدادی از کارشناسان و ناظران نظامی خارجی بر عرشه ناو لجستیکی " خارک" ، یگانهای عمل کننده در رزمایش"ولایت90" اعم از سطحی،زیر سطحی، هوا ناو،بالگرد وبال ثابت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه 6 فروند جنگنده فانتوم [/font]F-4[font="Arial","sans-serif"] نیروی هوای ارتش جمهوری اسلامی ایران با رژه خود از جلوی این ناو و مقامهای مدعو ساعت 12 ظهررسما پایان موفق رزمایش اعلام شد[/font]
[font="Arial","sans-serif"] [/font]
[b][font="Arial","sans-serif"][size=4]گذری بر رزمایش: [/size][/font][/b]

[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]توجه و عنایت خاص فرمانده کل قوا به نیروی دریایی و انتخاب نام " نیروی استراتیژیک" برای آن نشان از توجه ویژه ایشان به این نیرو واهمیت راهبردی آن در دفاع در برابر کشورهای ابرقدرت فرامنطقه ای است، همین عنایت و توجه و حساسیت شخص ایشان بر روند کاری نیروی دریایی یکی از اصلی ترین محرکهای این نیرو در حرکت رو ه جلو بوده تا بدینجا که توانست در این رزمایش تمامی یگاینهایش را بصورت کاملا عملیاتی در اختیار داشته باشد و همه ماموریتهای محوله را به نحو احسن به انجام برساند[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]این رزمایش گسترده ترین رزمایش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تا کنون بود که با مرکزیت کنترل و فرماندهی زمینی منطقه چهارم دریایی چابهار(کنارک) وانتخاب نماد توانایی و افتخار صنعت دفاعی کشور" جماران" بعنوان ناو سرفرماندهی برگزار شد ،این رزمایش نسبت به همه رزمایشهای پیشین از نظر گستردگی منطقه ، تعداد یگانهای عمل کننده ،توان یگانهای عمل کننده ،تجهیزات نوین استفاده شده،مدت زمان رزمایش، حجم مهمات بکار گرفته شده ، پوشش شناسایی و راداری، توانایی جنگهای مدرن و نحوه و نوع فرماندهی رزمایش و تعداد نیروهای شرکت کننده درآن ، بی نظیر و برتر بود.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملکرد نیروها بنا به گفته خود فرماندهان نیروی دریایی و حتی ناظران دیگر از سازمانهای وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بسیار بیشتر و بهتر از چشمداشتها و انتظارات بود که این نشان دهنده روحیه بالا، آموزش صحیح، مدیریت و فرماندهی اصولی نیروها و امادگی فنی بالای یگانهای عمل کننده بود[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]آمادگی فنی و عملیاتی بودن این تعداد از شناورهای سطحی ، زیر سطحی ، هواناو ،بال ثابت و بالگرد که بی سابقه ترین رزمایش نیروی دریایی را رقم زد نشان از توانایی بالای نیروی دریایی و صنایع دفاعی کشور در زمینه های ساخت ، تعمیر ، نگهداری ، تامین قطعات و مایحتاجهای یگانهای نظامی وابسته را دارد که نشان دهنده بی تاثیر بودن تحریمها بر این بخش از توانایی کشور است[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]این روحیه و خودباوری در زمینه توانایی عبور از تحریمها و رسیدن به خودکفایی با ساخت ناوچه محافظ جماران به عنوان نماد خودباوری صنعت دفاعی ایران به اوج رسید و پس از آن بود که این روحیه خودباوری در همه دریادلان نیروی دریایی نهادینه شده و شعار ما توانستیم و میتوانیم سرلوحه همه کارها قرار گرفت و نیروی دریایی در مسیر خودکفایی پیشرفت خیره کننده ای را آغاز کرد[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]پدیده شوم دزدی دریایی در خلیج عدن و سواحل سومالی در حالی که هزینه های هنگفتی به ناوگان تجاری ایران تحمیل کرد اما به مصداق بارز " عدو شود سبب خیر گرخدا خواهد"موجب رشد و پیشرفت چشمگیری در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد بگونه ای که کمتر کسی را در نیروی دریایی میتوان یافت که دسته کم دو یا سه ماه تجربه دریانوردی عملیاتی در آبهای دوردست بین المللی نداشته باشد تجربه ای که پیش از این بندرت یافت می شد همین ماموریتهای رزمی بلند مدت در آبهای آزاد بین المللی نقش بسیار مهمی در آموزش و آماده کردن پرسنل و شناورهای نیرویی دریایی داشت که گوشه ای از آن در همان روزهای نخستین گسترش با رسیدن بسیار سریع نیروها به موقعیتهای مشخص شده بدست آمد و در ادامه نیزدرماموریتهای محوله تجربه و آمادگی بالای نیروها و یگانها کاملا مشهود بود.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]به علت مشارکت و عمل همه نیروها و یگانهای عملیاتی مناطق چندگانه جنوبی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در این رزمایش تمامی یگانه دارای جنگ افزار و مهمات واقعی بوده و در تمامی مدت اجرای رزمایش همه یگانها دارای امادگی 100 درصد جهت تغییر حالت رزم از تمرین(رزمایش) به رزم واقعی(شرایط جنگی) بودند که از این حیث هم نخستین رزمایش این نیرو در این سطح بود.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]هماهنگی بین شریک ثابت همه رزمایشهای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران " قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا" و نیروی دریایی در بالاترین سطح و تحت فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. اما متاسفانه در رسانه ها و حتی صحبتهای مسئولین کم لطفی بسیاری نسبت به حضور و زحمات این عزیزان شد حیف است که با کم لطفی رسانه ای موجب ماندن خستگی در بازوان ستبر و استوار و اندیشه های توانمند این کم توقع ترین سربازان همیشه در حالت رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شویم[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]در حالی که مدتی از تغییر تاکتیک رزم، سطح آموزش ،چیدمان رزمی و سطح آمادگی یگانهای "تفنگدار دریایی" و ارتقا آنها به " تکاور دریایی " میگذرد و این نیروها در این رزمایش عملکردی به مراتب بهتر و برتر و عالی تر از رزمایشهای پیشین داشته و حضوری بسیار موثر در تمامی لحظه های رزمایش از خود نشان دادند امامتاسفانه مشاهده شد در بعد تجهیزات و جنگ افزار و حتی گاها تاکتیکهای آفند و پدافند همچنان درگیرودار سبک و سیاق و سطح جنگ افزاری یگانهای تفنگدار دریایی مانده ایم و هیچ گونه(تاکید میکنم هیچگونه!) رشدی در این زمینه ها نداشته ایم حیف است اینهمه روحیه عالی و حس میهن پرستی را که با آنهمه آموزش ارتقایی تکاوری و بهبود شرایط فکری، روحی و جسمی این دلاوران انجام داده ایم با عدم تجهیز این شیرمردان دریا دل به امکانات و تاکتیکهای مناسب و مدرن بی استفاده و یا کم استفاده کنیم باور کنید تنها با تجهیز بهتر جنگ افزاری و ارایه تاکتیکهای مدرنتر میتوان این نیروها رو چون خاری در چشم دشمنان داشت هرچند که با همین جنگ افزارهای فرسوده ، قدیمی و کهنه هم این غیور مردان ، شیران عرصه پیکارند و لرزه بر اندام دشمن می افکنند.[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون دیگر رزمایشهای نیروی دریایی باز هم مشارکتی ستودنی داشت هرچند اطلاعات چندانی از این مشارکت و نوع جنگ افزارهای به کار رفته و نوع جنگنده های مشارکت کننده به جز [/font]F-4[font="Arial","sans-serif"] ها به بیرون درز نکرد اما لزوم هماهنگی و همکاری بیشتر این دو نیرو در مقوله دفاع از مرزهای آبی چیزی نیست که نیاز به یاد آوری من و امثال من باشد ،به نظر میرسد سطح شرکت نیروی هوایی در این رزمایشها به هیچ وجه در حد قابل قبول نبوده و نیاز به ارتقاء چندین برابری دارد. نه تنها مرور تارخ نبردهای دریایی از جنگ جهانی دوم و پس از ان که تجربیات تلخ خودمان از کمبود و یا نبود پوشش هوایی مقتدر در دریا و ضربه هایی که در این زمینه چه در بعد نظامی و چه تجاری(همانند جنگ نفتکشها) بر ما وارد شد جای هیچگونه تردید و شکی در نیاز به ارتقای سطح پشتیبانی هوایی و تمرینهای مستمر ترکیبی باقی نمیگذارد[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]برخلاف رزمایش سال گذشته هیچگونه یگانی از هوانیروز در این رزمایش شرکت نکرده بود که این نکته میتواند یکی از کاستیهای این رزمایش باشد همچنین با توجه به شکل مکمل یگانهای نیروی زمینی و تکاوران دریایی در پدافند ساحلی عدم همکاری و مشارکت یگانهایی از نیروی زمینی در این بخش سوال برانگیز بودف به نظر می رسید با توجه به منطقه اجرای رزمایش دسته کم یگانهای زرهی نیروی زمینی مستقر در منطقه در این رزمایش شرکت کنند عدم پوشش یگانهای تانک نیز یکی دیگر از نمودهای کاستی در رزمایش بود[/font]
[font=Wingdings]v [/font][font="Arial","sans-serif"]عملکرد ناوچه محافظ جماران آن هم تنها15روز پس از70 روز ماموریت در آبهای آزاد و بین اللمللی جهت اسکورت و حمایت یگانهای تجاری و نفتکش ایرانی ، آنهم اینچنین قبراق و سرحال و با چنین ماموریت سنگینی براستی ستودنی و قابل ستایش بود.کارنامه بسیار موفق جماران درماموریت خلیج عدن ودریای سرخ و بویژه ماموریت بسیار سنگین آن درنقش ناوسرفرماندهی مهر تاییدی بود بر توانایی این نماد اقتدار و افتخار صنعت دفاعی ایران .[/font][font=Wingdings]v [/font]<span lang="FA" style="font-family: "Arial","sans-serif";">در این رزمایش برای نخستین بارهیچگونه دستورالعمل کتبی مبنی بر چگونگی اجرای ماموریتهای محوله از همان ابتدای تا انتهای رزمایش به یگانها داده نشده و فرماندهان برای انتخاب نوع تاکتیک اجرای ماموریت آزاد گذاشته شده بودند که این اندیشه بسیار مهم که از نکات بسیار برجسته این رزمایش بود علاوه بر ارتقا توان فرماندهی و مدیریت%2
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مجله نظامی janes در آخرین شماره خودش عکس جالبی رو منتشر کرده
محل پایگاه شبیه سازی شده در 90 کیلومتری سمنان بوده
محل برخورد موشک ها در اون مشخص شده
نقاط قهوه ای رنگ مربوط به رزمایش پیامبر اعظم و نقاط سبز رنگ مربوط به آزمایشاتی هست که در اول مرداد
انجام شده (تقریبا دو هفته بعد از اتمام رزمایش)

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10177/1~0.jpg[/img]
  • Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگه درست شمرده باشم 15 نقطه قهوه ای رنگ هست که 8 تاش بیرون از پایگان برخورد کرده، یعنی در حالت خوشبینانه 50% برخورد داشته.

البته این دلیل نمیشه، باید دید نوع موشک ها چی بوده، کدوم ها توی پایگاه برخورد کرده و کدوم ها بیرون.

برای نتیجه سالم اطلاعات کمه.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Ice_Man' timestamp='1355315246' post='288009']
اگه درست شمرده باشم 15 نقطه قهوه ای رنگ هست که 8 تاش بیرون از پایگان برخورد کرده، یعنی در حالت خوشبینانه 50% برخورد داشته.

البته این دلیل نمیشه، باید دید نوع موشک ها چی بوده، کدوم ها توی پایگاه برخورد کرده و کدوم ها بیرون.

برای نتیجه سالم اطلاعات کمه.
[/quote]

از 15 تا موشک 7 تا شون داخل پایگاه خورده و 4 تا شون با فاصله کمی به اطراف پایگاه که موج انفجارشون به راحتی وارد پایگاه میشه، به نظر نتیجه خوبی میاد.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به خبر زیر دقت کنید:

آغاز مرحله مقدماتی رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) 7

سپاه نیوز: از اولین ساعات صبح امروز(دوشنبه) مرحله مقدماتی رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) 7 آغاز شد.

به گزارش خبرنگار سپاه نیوز؛ همزمان با آغاز مرحله مقدماتی رزمایش موشکی زمین به زمین نیروی هوافضای سپاه، از اولین ساعات صبح امروز کلیه یگان‌ها و پایگاه‌های موشکی شرکت کننده در این رزمایش مراحل آماده‌سازی و نقل و انتقالات خود به مواضع از پیش تعیین شده را آغاز کردند.
این گزارش می‌افزاید: با توجه به اینکه در رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) 7 پایگاه هوایی شبیه‌سازی شده در کویر مورد هدف قرار خواهد گرفت، موشک‌های برد بلند، برد متوسط و کوتاه برد متناسب با مشخصات هر یک، در فواصل جغرافیایی مناسب در سطح کشور گسترش می‌یابند.
[color=#ff0000][b]بنابراین گزارش در رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) 7 ده‌ها فروند از انواع موشک‌های شهاب 1،2،3، موشک فاتح، موشک تندر، موشک‌های زلزال، خلیج فارس و قیام به کارگیری خواهند شد.[/b][/color]
همچنین مقارن ساعت 3 بامداد امروز سردار سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از فرایند اجرای مرحله مقدماتی رزمایش و نحوه آماده‌سازی و استقرار یگانها و سامانه‌ها در برخی مناطق بازدید به عمل آورد.
گفتنی است در مرحله مقدماتی رزمایش پیامبر اعظم(ص) 7 مراحل آماده‌سازی و استقرار به منظور اجرای مرحله اصلی رزمایش انجام می‌شود.

منبع:
http://www.sepahnews...8f-6338452258ef

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داخل تصویر اگه دقت کنید برای دو نقطه توضیح داده شده
یکی از اونها 18 حفره کوچک
و دیگری 7 حفره در کنار هم هست!
که احتمالا مربوط به سامانه های راکتی بوده و تونستن به خوبی در هدف فرود بیان
به نظرمن با این سند دیگه در توانایی ایران برای غیرفعال کردن فرودگاه ها و
پایگاه های دشمن در هنگام جنگ تردیدی وجود نداره
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری که در آستانه انجام رزمایش این نیرو برگزار شد با اشاره به اهمیت دریا در توسعه و پیشرفت کشور، خاطرنشان کرد: رزمایش تخصصی ولایت 91 از روز 8 دی ماه بمدت 6 روز در محدوده ای به وسعت یک کیلومتر مربع از شرق تنگه هرمز تا مدار 18 درجه شمالی برگزار می‌شود که فاصله بندرعباس تا شرق مدار 18 درجه 2000 کیلومتر خواهد بود.

سیاری نمایش اقتدار در عرصه دریا و توانمندی نیروهای مسلح در دفاع از منافع نظام در عرصه دریاها، توان دفاعی نیروی دریایی راهبردی برای دفاع از مرزهای دریایی و نیز ارسال پیام صلح و دوستی به کشورهای همسایه را از جمله اهداف این رزمایش دانست و گفت: در رزمایش ولایت 91 همچنین ضمن تست سلاح‌ها و مهمات جدید، بکارگیری تاکتیکهای نوین و انتقال تجربه به کارکنان صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه این رزمایش در محدوده زیادی از آبهای آزاد صورت می گیرد، گفت: ما به هیچ وجه وارد مرزهای کشورهای همسایه نمی‌شویم.

فرمانده نیروی دریایی با بیان اینکه بخش اعظمی از این رزمایش در آبهای بین المللی انجام می‌شود، تصریح کرد: طبیعی است که شناورهای کشورهای دیگر در این منطقه تردد دارند اما اجازه نخواهیم داد کسی وارد محدوده های خاص این رزمایش شود.

سیاری در خصوص تخصصی بودن این رزمایش نیز اظهار داشت: در رزمایشهای قبل از نیروهای زیادی استفاده می‌شد اما در این رزمایش نیروهای کمتر به ماموریتهای تخصصی در نبردهای سطحی و زیر سطحی می پردازند که البته هواناوها و یگان های پروازی نیز از جمله پهپادها و هواپیماهای گشت دریایی در این رزمایش حضور دارند.

وی با اشاره به ارتقای چشمگیر توان زیرسطحی ایران در ماههای اخیر، گفت: تاکتیکهای نبرد زیردریایی و سطحی ما که در گذشته برگرفته از تاکتیهای خارجی بود امروز به صورت کاملاً بومی درآمده و توان زیر دریایی ما در سال 91 نسبت به رزمایش های گذشته اصلاً قابل مقایسه نیست.

فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور یگان های شناوری ایران در آبهای آزاد را موجب ارتقای توانمندی این نیرو دانست و افزود: برای نمونه حضور یگان دریایی ما در بندر سودان دستاوردهای مهم و ارزشمندی داشت.

وی همچنین در خصوص حضور ناو روسی در بندرعباس گفت: این دیدارها به منظور ارتقاء روابط و استحکام دوستی برگزار می‌شود و اگر ما هم بخواهیم چنین برنامه هایی داشته باشیم بعید می‌دانم مشکلی وجود داشته باشد.

سیاری نیروهای دریایی سپاه و ارتش را مکمل یکدیگر دانست و گفت: اگر نیاز باشد از توانمندی های اطلاعاتی و عملیاتی انها نیز استفاده می کنیم.

وی رزم در دریا را رزم علم دانست و خاطرنشان کرد: برای حضور مقتدرانه در دریاها باید توان علمی خود را افزایش دهیم و جنگ الکترونیک نیز از جمله موضوعاتی است که در این رزمایش تست و ارزیابی خواهد شد.

سیاری همچنین با بیان اینکه این رزمایش بدون مشارکت کشورهای دیگر صورت می گیرد، تاکید کرد: شاید برخی کشورها بعنوان ناظر در رزمایش حضور پیدا کنند.

سیاری خاطرنشان کرد: همزمان با این رزمایش ناوگروه بیست و سوم ما در ماموریت خود در حال انجام اسکورت کشتی ها در مسیر خلیج عدن خواهند بود.

وی در پایان تصریح کرد: ما توان ساخت انواع زیردریایی ها را داریم و این را با ساخت زیردریایی های غدیر و تعمیر و اورهال زیردریایی سنگین نشان داده‌ایم.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911005001110
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[center][color=#0000ff]با حضور فرماندهان عالیرتبه سپاه صورت گرفت[/color][/center]

[center][color=#0000ff][size=5][b]آغاز رزمایش دریایی سپاه پاسداران در عسلویه و پارس جنوبی[/b][/size][/color][/center]

[center][color=#0000ff][b]خبرگزاری فارس: رزمایش دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام «فجر 91» در منطقه عسلویه و پارس جنوبی آغاز شد.[/b][/color][/center]

[center]
[b]به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، رزمایش دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام «فجر 91» و با رمز «یا رسول الله(ص)» در منطقه عسلویه و پارس جنوبی آغاز شد و طی آن یگان های مختلف ساحلی، ساحل به دریا، تکاوری، شناوری، موشکی، جنگال و...‌ با اجرای تاکتیک های عملیاتی و رزمی، قابلیت و توانمندی خود را برای اجرای تصمیمات و برنامه های دفاعی و امنیتی به نمایش گذاشتند.[/b]
[b]رزمایش دریایی فجر 91 سپاه پاسداران که به مدت چهار روز در شعاع آب های داخلی در منطقه عسلویه و پارس جنوبی ادامه خواهد داشت، از جمله برنامه‌هایی است که به صورت متناوب در مناطق مختلف نیروی دریایی سپاه به اجرا درمی‌آید.[/b]
[b]دریادار علیرضا ناصری فرمانده منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه نیز اجرای تاکتیک های عملیاتی در این رزمایش را به منظور ارتقای آمادگی یگان های مختلف دریایی سپاه مستقر در منطقه چهارم عنوان کرد و گفت: ما در طی این برنامه میزان و قابلیت دفاعی نفرات و تجهیزات جدید خود را در ابعاد مختلف مورد آزمایش و ارزیابی قرار خواهیم داد.[/b]
[b]وی خاطر نشان کرد: ما در شمال و جنوب کشور دارای بیشترین مرز دریایی هستیم و دفاع از این حریم، مقتضیاتی دارد که تمرینات، حضور فعال در حوزه دریایی و کسب آمادگی های دفاعی در برابر تهدیدات احتمالی، بخشی از این مقتضیات است.[/b]
[b]مسئول نمایندگی ولی فقیه در منطقه چهارم دریایی سپاه نیز با همکاری واحدهای عملیات روانی در قالب قرارگاه فرهنگی با اعزام کارشناس و مبلغ روحانی ضمن اجرای برنامه های معنوی و فرهنگی، به تبیین شگردها و تاکتیک های عملیات روانی دشمن پرداخت که در اجرای مراحل مختلف این رزمایش، سهم ویژه ای خواهد داشت.[/b]
[b]به گزارش فارس، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار مهدی ربانی معاون عملیات سپاه و دریادار علیرضا تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه بر اجرای این رزمایش نظارت دارند.[/b]

[url="http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911005001241"]http://www.farsnews....=13911005001241[/url][/center]
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون برای خبر

تو اخبار ساعت 9 امیر سیاری به تفصیل توضیح دادند
به نظر مانوری شبه واقعی می آید که هدف تست و تجربه برای یگان شناور ما در قبال یک نیروی همتراز است ویرایش شده در توسط arminheidari
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسمه تعالی

با سلام

ظاهرا هنوز کسی تصاویر مصاحبه رسانه ای امیر سیاری رو نگذاشته! چند عکس مهم از این مصاحبه میگذارم و تصاویر دیگه که مهم هستند و حاوی نکاتی مهم که جدید و قابل بحث رو در تاپیک جدایی خواهم ئگذاشت چون به نظر جالب توجه هست ویحتمل مربوط به اخبار جدید رزمایش آتی هست:

[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10099/Amir_Kholoosi-8-47.jpg[/IMG]

[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10099/Amir_Kholoosi-3-57_-_Copy.jpg[/IMG]

[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10099/n1034838-1920368.jpg[/IMG]

یا علی مدد.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اینم یه فیلم از توضیحات رزمایش در آپارات ....
http://www.aparat.com/v/NIiYb
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b] معاون نیروی دریایی ارتش:[/b]

[b] جنگ الکترونیک در رزمایش ولایت 91 به طور جدی تمرین می شود[/b]

[b] بندرعباس – معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش، گفت: در رزمایش تخصصی دریایی ولایت 91 نیروی دریایی ارتش، جنگ الکترونیک (جنگال) به طور گسترده و وسیع مورد ارزیابی و تمرین نیروهای شرکت کننده قرار می گیرد.[/b]

امیر دریادار ˈامیر رستگاریˈ در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا به منطقه عمومی برگزاری رزمایش ولایت 91 نیروی دریایی ارتش با بیان این که این رزمایش از صبح روز جمعه (هشتم دی ماه) با فرمان فرمانده نیروی دریایی ارتش در شرق تنگه هرمز، دریای عمان تا مدار 18 درجه در شمال اقیانوس هند برگزار می شود، افزود: در این رزمایش موضوع امداد رسانی به یگان های شرکت کننده نیز به طور جدی دنبال می شود.

امیر دریادار رستگاری یادآور شد: نیروی دریایی ارتش در این رزمایش سامانه های آمادی و بیمارستانی متحرک را برای امداد رسانی به مردم غیرنظامی و یگان های این نیرو بکار می گیرد.

سخنگوی رزمایش تخصصی دریایی ولایت 91 نیروی دریایی ارتش افزود: بدین ترتیب این سامانه ها حدود 800 کیلومتر طول خط ساحلی از تنگه هرمز تا پسابندر را به طور کامل تحت پوشش قرار می دهد.

امیر دریادار رستگاری در ادامه با بیان این که فاز اول رزمایش ولایت 91 فاز تاکتیکی است، گفت: یکی از نکاتی که ما در این رزمایش از آن استفاده خواهیم کرد گسترده کردن منطقه عملیات و ایجاد جبهه های ثانوی برای فرماندهان شرکت کننده در این ماموریت است.

وی افزود: این بدان معنی است که در حین انجام فاز دریایی رزمایش، وضعیتی ایجاد می شود که نیروهای نارنجی یا دشمن فرضی از خطوط دفاعی نیروهای خودی یا آبی عبور کرده و سواحل و بنادر آنها را تهدید می کنند.

امیر دریادار رستگاری یادآور شد: در ادامه رزمایش دفاع از ساحل و آبهای سرزمینی در دستور کار قرار دارد.

سخنگوی رزمایش ولایت 91 نیروی دریایی ارتش اظهارداشت: مراحل مختلف این رزمایش توسط ستاد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد فرماندهی کل ارتش و ستاد فرماندهی کل قوا نظارت و کنترل می شود.

http://irna.ir/fa/News/80475575/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7/%D8%AC%D9%86%DA%AF_%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9_%D8%AF%D8%B1_%D8%B1%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4_%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA_91_%D8%A8%D9%87_%D8%B7%D9%88%D8%B1_%D8%AC%D8%AF%DB%8C_%D8%AA%D9%85%D8%B1%DB%8C%D9%86_%D9%85%DB%8C_%D8%B4%D9%88%D8%AF

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

وی افزود: این بدان معنی است که در حین انجام فاز دریایی رزمایش، وضعیتی ایجاد می شود که نیروهای نارنجی یا دشمن فرضی از خطوط دفاعی نیروهای خودی یا آبی عبور کرده و سواحل و بنادر آنها را تهدید می کنند.
[/quote]

سلام

کم کم دارند رزمایش های هجومی هم انجام می دهند .... این اعراب خلیجی روشون زیاد شده ...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.