امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

20 minutes قبل , iliasd گفت:

این همه داستان نوشتن برای چیه؟ اینکه ورودی هوای قاهر در زوایای حمله بالا دچار استال نمیشه؟ خوب معلومه میشه! خود مدیر پروژه اعلام کرده ورودی هوا تا زاویه حمله 26 درجه رو ساپورت میکنه اونوقت شما با تعریف لایه مرزی و استال میخوای نتیجه بگیری استال نمیکنه؟

برای دونستن اینکه کدوم جریان ها در چه زاویه حمله ای در کدوم ارتفاع و کدوم سرعت با هم تقاطع پیدا میکنن، اول با چند نفر افزار عمومی مثل fluent و... چند صد تحلیل و گزارش نوشته میشه بعد هم به همین اکتفا نمیکنن و با نرم افزارهای نظامی و در آخر با تست های تونل باد مقیاس کوچیک، ماه ها تست انجام میشه اونوقت شما بصورت کاملا چشمی در یک ثانیه متوجه شدی که در داخل ورودی هوای قاهر گردابه ایجاد میشه؟

این به کنار، اصلا فرض میگیریم ایجاد شد!

گردابه در جدایش لایه مرزی تاخیر میندازه؟ چرا قوانین طبیعت رو برعکس میکنی؟

گردابه جریان رو از ناحیه آرام به آشفته تبدیل میکنه اونوقت این جریان آشفته جدایش لایه مرزی رو تأخیر میندازه؟ جل الخالق!

ورودی هوای قاهر اصلا جدایش لایه مرزی نداره چون اصلا به ناحیه سرعتی وارد نمیشه که جدا کردن لایه مرزی منجر به اختلال هوای ورودی هوا بشه

----

جدای از این حرف ها میشه بنده رو از area rule قاهر مستفیض کنید و به بنده بگید چطور برای پرنده ای که از 0.8 ماخ فراتر نخواهد رفت قانون مساحت رو لحاظ کردند؟

باز هم فرض میگیریم که طراحان قاهر ابله بودند و همینطوری برای خوشگلی برای یک پرنده مادون صوت، قانون مساحت رو هم درنظر گرفتند. میشه لطف کنید و بگید چطور بصورت چشمی میشه متوجه شد که این قانون مساحت با چه کیفیتی و برای چه ناحیه سرعتی به روی قاهر اعمال شده؟ 

دوست عزیز بحث دیرتر استال کردنه و نه اصلا استال نکردن ! فلسفه لرکس و مولد های گرداب و اسلت و غیره هم همینه . بعنوان مثال span wise ها در بال های swept back به طرف نوک بال حرکت میکنند که گشتاور عرضی بیشتری نسبت به ریشه بال تا مرکز جرم دارند و با حرکتشون در طول بال باعث افزایش ضخامت لایه مرزی و جدایش لایه مرزی در نوک بال و نهایت roll کردن هواپبما میشن با توجه به تعریف گشتاور . در حالی که در sewpt forward ها برعکسه ! یکی از دلاعلی که بالهای پیشگرا نسبت به پسگرا مانور دهی بسیار بالاتری دارند همینه . در بال های پسگرا با اضافه کردن لرکس که در واقع یک بال با نسبت منظری بسیار کم و swept بسیار زیاد هستش و گردابی که لرکس بر اساس bound vortex که طبق قانون کلوین و قانون بقا مومنتوم زاویه ای تشکیل میده ، عملا جدایش رو روی بال به تاخیر میندازه . دوست عزیز نیازی به کار کردن با نرم افزار خاصی برای دیدن جریان نیست همونطور که ۵۰ سال پیش با نرم افزار خاصی جریان رو نمیدیدند و تنها با حل معادلات به نتیجه میرسیدن . درگ انواع مختلف داره مثل درگ فشاری - القایی - اصطکاکی - تداخلی و برای سرعت فراصوت ، درگ موجی . شما میگید در ورودی هوای قاهر درگ تشکیل نمیشه ؟!!!! بیخیال مرد مومن ! لااقل جریان داخل لوله و طول توسعه یافتگی رو بخون . گرداب در عدم جدایش لایه مرزی تاثیر میزاره بعلت پروفایل u تری که داره و درگ فشاری رو کاهش میده . لااقل یکم درباره لایه مرزی مطالعه کن . گرداب دو نوع داره یکی متصل یکی منفصل . منفصل زمانیه که گرداب به مرحله گسست یا break down برسه و اثر خودش رو از دست بده ولی گرداب متصل باعث تاخیر در جدایش میشه درست همون رویه ای که مولد های گرداب و لرکس ها دنبال میکنن . درباره ورودی قاهر شگفتا !!! محدوده ی سرعت چیه ؟!!! فک کنم شما همونی بودید که میگفتید مرکز ایرودینامیک در ایرفویل وجود نداره !!! لااقل تئوری ایرفویل نازک رو بخون ! شما اول قانون مساحت رو در ظاهر ببین بعد به محل اتصال بال و کانارد قاهر به بدنه نگاه کن تا قانون مساحت رو ببینی ! تا ماخ بحرانی و Mdd رو بهتر متوجه بشی !

• Like 2
  • Upvote 9
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
15 hours قبل , gen گفت:

دوست عزیز بحث دیرتر استال کردنه و نه اصلا استال نکردن ! فلسفه لرکس و مولد های گرداب و اسلت و غیره هم همینه . بعنوان مثال span wise ها در بال های swept back به طرف نوک بال حرکت میکنند که گشتاور عرضی بیشتری نسبت به ریشه بال تا مرکز جرم دارند و با حرکتشون در طول بال باعث افزایش ضخامت لایه مرزی و جدایش لایه مرزی در نوک بال و نهایت roll کردن هواپبما میشن با توجه به تعریف گشتاور . در حالی که در sewpt forward ها برعکسه ! یکی از دلاعلی که بالهای پیشگرا نسبت به پسگرا مانور دهی بسیار بالاتری دارند همینه . در بال های پسگرا با اضافه کردن لرکس که در واقع یک بال با نسبت منظری بسیار کم و swept بسیار زیاد هستش و گردابی که لرکس بر اساس bound vortex که طبق قانون کلوین و قانون بقا مومنتوم زاویه ای تشکیل میده ، عملا جدایش رو روی بال به تاخیر میندازه

از طرف پرسیدن به نظرت چرا هیتلر در جنگ جهانی دوم شکست خورد؟ جواب داد: از منظر یک کمونیست، هیتلر یک اگزیستانزیالیسم پیچیده ای رو بنا نهاد که لیبرالیسم غرب رو دچار تنش کرد و در نتیجه چرچیل در کنفرانس تهران نظریه نسبیت نیچه رو رد کرد و به همین خاطر ارتش هیتلر در سرمای سخت ساحل نرماندی در مقابل قوای رضا شاه شکست خورد.

حکایت، دقیقا حکایت شماست که از هر چیزی چند صفحه خوندی و بصورت ترکیبی از هر صفحه یچیزی میچسبونی به هم و آخرش نتیجه دلخواه خودت رو میگیری.

ورودی هوا چه ربطی داره به لرکس و گردابه و اسلت و پسگرایی و پیشگرایی بال؟ چه ربطی داره به جدایش روی بال؟

جدایش لایه مرزی در نوک بال منجر به roll میشه یا pitch-up؟ اصلا یه نگاه به نمودار طولی عرضی سمتی هواپیما انداختی؟

بله، با تنظیم دقیق گردابه ناشی از لرکس و یا کانارد با گردابه های cross flow یک بال دلتایی، میشه یک گردابه در مخالفت cross flow بال ایجاد کرد و استال لبه حمله رو در زوایای بالا تاخیر انداخت که یعنی هواپیما در زاویه حمله بالاتر پایدار میمونه و مانورپذیری افزایش پیدا میکنه. مثل شکل زیر

thumb_Schematic-view-of-flow-over-a-delt

حالا این چه ربطی به لایه مرزی داره که در هر خط صد مرتبه لایه مرزی و قانون مومنتوم و .... رو تکرار میکنی؟ اصلا همه این ها چه ربطی به ورودی هوا داره!

17 hours قبل , gen گفت:

در نقطه اتصال سطح افقی به عمودی این دو هوا باهم ترکیب بشن و یک گرداب متصل قدرتمند رو تشکیل بدن و مثل لرکس در جنگنده ها ، این گرداب با تاخیر در جدایش لایه مرزی ، عملا مانور پذیری قاهر رو زیاد میکنه ! به ورودی هوای قاهر دقت کنید . سطح عمودی و افقی !

انصافا چطور تونستی جدایش آنی یک لرکس رو به جریان متخلخل و جریان متخلخل رو به ورودی هوا ربط بدی؟

ذره ای در مورد پیشران ها مطالعه کرده بودی متوجه میشدی که اصلی ترین مولفه طراحی یک ورودی هوا اینه که جریان رو بصورت steady state- steady flow به ورودی کمپرسور تحویل بده، قوی ترین موتورهای جهان در اثر برخورد به کوچکترین جریان آشفته دچار استال و برهم خوردن تعادل پره ها میشن و اگه این جریان آشفته از مدت معینی بیشتر به موتور وارد بشه، موتور حتی تا مرحله منفجر شدن هم پیش میره.

حالا ما اومدیم و از عمد گردابه وارد ورودی هوای قاهر کردیم تا مانورپذیری!!!!!!!!! افزایش پیدا کنه؟ خدایا توبه!

15 hours قبل , gen گفت:

دوست عزیز نیازی به کار کردن با نرم افزار خاصی برای دیدن جریان نیست همونطور که ۵۰ سال پیش با نرم افزار خاصی جریان رو نمیدیدند و تنها با حل معادلات به نتیجه میرسیدن .

اخه چرا در مورد چیزی که ذره ای درموردش نمیدونی اینطوری نظر میدی؟

تمام پیشرفت هایی که در آیرودینامیک اتفاق افتاد، هوابرهای سوپر کریتیکال، سری 64 ناکا، conical camber، sc3، مفهوم sears haack body و... (تا صبح هم مثال بزنم تموم نمیشه) همه و همه در دهه 60 میلادی و با شکوفایی کامپیوترها در آمریکا اتفاق افتاد، نرم افزار هایی مثل wave drag by area rule - sonic boom - w12sc3 - supersonic inlet - conical relaxation - و ... همه در متعلق به دهه 60 میلادی هستند که هنوز هم که حدود 50 سال از تاریخ انقضاشون میگذره، ناسا حاضر نشده تا کدهاشون رو منتشر کنه

حتی تا قبل از دهه 50 میلادی هم هیچ بنی بشری جریان اطراف یک جنگنده رو با معادلات! که هزاران شرط و استثنا و حالت خاص دارند پیش بینی نمیکرد و اصلا هم نمیشه پیش بینی کرد. اول یک مقیاس کوچک درست میکردند، بعد با قرار دادن در تونل باد با رد دود و گاز یا با عبور دادن جریان آب و رنگ از روی مقیاس به وجود، نوع و شرایط جریان ها پی میبردند و اونوقت مشخصه های جریان رو با محاسبات تخمین میزدند.

همین حالا هم با وجود ابر کامپیوترها آزمایش های تونل باد و آب جزو لاینفک طراحی حساب میشن.

اگر قرار بود کسی با حل معادلات ناویر استوکس و تئوری باکینگهام و کوتا جوکوفسکی و قانون بیوساوارت و... ، بتونه جریان اطراف یک جنگنده رو پیش بینی کنه و چیزی مثل اف 14 طراحی کنه، الان ما 60 اسکادران عملیاتی صاعقه 6 داشتیم و قاهر هم 30 سورتی پرواز تا حالا انجام داده بود.

15 hours قبل , gen گفت:

شما میگید در ورودی هوای قاهر درگ تشکیل نمیشه ؟!!!! بیخیال مرد مومن !

توهم زدی؟

15 hours قبل , gen گفت:

گرداب در عدم جدایش لایه مرزی تاثیر میزاره بعلت پروفایل u تری که داره و درگ فشاری رو کاهش میده . لااقل یکم درباره لایه مرزی مطالعه کن . گرداب دو نوع داره یکی متصل یکی منفصل . منفصل زمانیه که گرداب به مرحله گسست یا break down برسه و اثر خودش رو از دست بده ولی گرداب متصل باعث تاخیر در جدایش میشه درست همون رویه ای که مولد های گرداب و لرکس ها دنبال میکنن

دوباره و دوباره و دوباره مربوط کردن مطالبی که هیچ ارتباطی با هم ندارند.

15 hours قبل , gen گفت:

فک کنم شما همونی بودید که میگفتید مرکز ایرودینامیک در ایرفویل وجود نداره !!! لااقل تئوری ایرفویل نازک رو بخون !

آفرین. این درسیه که از حضور طولانی در تلگرام و اینستاگرام به خوبی یاد گرفتی. اینکه وقتی جواب مستدلی به طرف مقابل نداری، شروع به شخصی کردن مباحثه کنی

ولی مثل اینکه دوباره توهم زدی عزیزم. حالا که بخش جست و جوی سایت درست شده و من هم نمیتونم پست های قدیمی خودم رو ویرایش کنم بهت 10 سال وقت میدم بری و جمله ای رو که به من نسبت دادی پیدا کنی.

در ضمن این چیزایی که در مورد گردابه و ایرفویل و .. رو که بلغور میکنی، بنده وقتی تمومش کردم که شما داشتی برای امتحان میان ترم هدیه های آسمانی آماده میشدی

اهل این کارها نبودم ولی حالا که شخصی کردن بحث رو دوست داری بزار یکم یادت بدم

فکر میکنی این نظرات مشعشع برای کدوم کاربره؟

بر 5 تیر 1397 در 14:19 , gen گفت:

اکانت قبلی ؟ کدوم اکانت قبلی ؟! جنگنده هر چقدر نوکش تیزتر باشه قابلیت هاش بیشتره و سرعتش بیشتره و این کار رو با یه میله اهنی روی دماغه انجام میدن . درگ زمانی وجود داره که هوایی وجود نداشته باشه ینی رابطه عکس دارن و درگ در خلا معنا پیدا میکنه . ارم چیه ؟! من روی قاهر ارمی و نشونه ای نمیبینم !! اگه میشه روی عکس نشدن بدین . اتفاقا بال ضخیم و کانارد بزرگ باعث میشه تا در سرعت بالا تعادل جنگنده بیشتر بشه این مث زمانیه که موقع دومیدانی تو سرعت زیاد بخوایم با گوشی پیامک بفرستیم و قاعدتا نمیشه . در خصوص موتور نیاز به منبع نیست . موتورهای جت دود سفید تولید میکنند ولی قاهر موقع تاکسی دودی تولید نمیکرد و این ینی اختفای بصری و رمجت بودن 

به نظرت کسی که فکر میکنه با گذاشتن یه سیخ نوک تیز روی دماغه قاهر سرعت قاهر به بیشتر از دو ماخ میرسه و کسی که فکر میکنه موتور قاهر توربورمجته، میتونه در مورد نظرات کس دیگه (اصلا آدم بینهایت بیسوادی مثل من) ان قلت بیاره؟

15 hours قبل , gen گفت:

شما اول قانون مساحت رو در ظاهر ببین بعد به محل اتصال بال و کانارد قاهر به بدنه نگاه کن تا قانون مساحت رو ببینی ! تا ماخ بحرانی و Mdd رو بهتر متوجه بشی !

دوباره و دوباره و دوباره مربوط کردن مطالبی که هیچ ارتباطی با هم ندارند. موضوعاتی مثل عدد ماخ بحرانی و عدد ماخ واگرایی پسا همون قدری به قانون مساحت ربط داره که جریان تداخلی به ورودی قاهر ربط داشت.

پسای موجی دو بخش داره؛ wave drag due to lift و wave drag due to volume. عدد ماخ بحرانی و عدد ماخ واگرایی پارامترهای مربوط به wave drag due to lift و قانون مساحت پدیده مربوط به wave drag due to volume هست و هیچ ارتباطی هم به هم ندارند.

بزار کمکت کنم، چیزی که در پست قبل هم بهت گفتم و متوجه نشدی اینه که قانون مساحت برای کاهش پسای موجی در ماخ 1 و ماخ بالاتر از 1 کاربرد داره. قاهر اساسا و عملا یک پرنده ی مادون صوته. یعنی چی؟ یعنی اینکه پسای موجی موبوط به قاهر فقط بخش wave drag due to lift رو شامل میشه ( همون بخش عدد ماخ بحرانی که شما میدونی چیه و من بیسواد هیچی ازش نمیدونم) و قاهر به ماخ 1 نمیرسه تا بخوان برای بخش کاهش پسای موجی due to volume قانون مساحت رو لحاظ کنند.

تنها چیزی که از قانون مساحت یادگرفتی اینه که در محل اتصال بال به بدنه، بدنه رو یک مقدار فشرده میکنن. انگلیسی ها بهش میگن bottleneck مثلا اف 5 که کاملا مشخصه

XBpszpT.jpg

یا مثلا اف 102

550_f102-1.jpg

جهنم و ضرر، قاهر هم میگیم مافوق صوت. شما که میگی به  محل اتصال بال و بدنه قاهر دقت کنم لطفا به من نشان بده. من نسبت به رنگ خاکستری قاهر کوررنگی دارم هر چی نگاه میکنم کم شدن حجم بدنه را نمیبینم

thumb_919458_714.jpg

ویرایش شده در توسط iliasd
  • Upvote 11
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 11 آذر 1397 در 19:03 , iliasd گفت:

از طرف پرسیدن به نظرت چرا هیتلر در جنگ جهانی دوم شکست خورد؟ جواب داد: از منظر یک کمونیست، هیتلر یک اگزیستانزیالیسم پیچیده ای رو بنا نهاد که لیبرالیسم غرب رو دچار تنش کرد و در نتیجه چرچیل در کنفرانس تهران نظریه نسبیت نیچه رو رد کرد و به همین خاطر ارتش هیتلر در سرمای سخت ساحل نرماندی در مقابل قوای رضا شاه شکست خورد.

حکایت، دقیقا حکایت شماست که از هر چیزی چند صفحه خوندی و بصورت ترکیبی از هر صفحه یچیزی میچسبونی به هم و آخرش نتیجه دلخواه خودت رو میگیری.

دوست عزیز میشه با توهین نکردن هم بحث رو جلو برد و اساسا کسی که چیزی برای گفتن نداشته باشه ، شروع به توهین کردن میکنه ! شما در پست قبل گفتین که گرداب لایه مرزی رو اشفته میکنه بنده هم اثبات کردم که خیر که اگر اینطور بود از لرکس و مولدهای گرداب برای افزایش مانور پذیری استفاده نمیشد . در واقع بحث این بود که در قاهر با استفاده از درگ تداخلی و گرداب متصلی که به وجود میاد ، عملا لایه مرزی که روی دیواره های ورودی هوا بوجود اومده رو کنترل میکنه . جدایش در نوک بال منظور wing tip هستش و نه leading edge . اینکه جدایش در لبه حمله رخ بده یا در لبه فرار به ضخامت ایرفویل بستگی داره . در ایرفویل های ضخیم جدایش ابتدا از انتهای ایرفویل یا لبه فرار شروع و با افزایش زاویه حمله ، جدایش به جلوی ایرفویل نقل مکان میکنه . در ایرفویل های نازک دقیقا برعکسه یعنی جدایش از جلوی ایرفویل شروع و با افرایش زاویه حمله ، جدایش به لبه فرار کشیده میشه . از اونجایی که طبق تئوری ایرفویل نازک برای ایرفویل متقارن ، مرکز فشار و مرکز ایرودینامیک هر دو در C/4 یا یک چهارم وتر قرار گرفتند و برای ایرفویل نامتقارن تنها مرکز ایرودینامیک در C/4  قرار گرفته و مکان مرکز فشار با تغییر زاویه حمله تغییر میکنه پس ایرفویل نوک بال یا wing tip رو نازک در نظر میگیرن تا اگر جدایش رخ داد ، درسته لیفت بشدت کاهش پیدا میکنه چون جدایش از جلوی ایرفویل شروع شده ولی هنوز aileron هارو برای کنترل هواپیما در اختیار داریم . دوست عزیز شما اولا جریان پتانسیل و جریان چشمه و چاه و جریان دو قلو و بیضی رانکین و گرداب رو بخون تا بدونی چرا اصلا گرداب تولید میشه تا نهایتا به نظریه های هلم هولتز و کلوین برسی . گرداب هم محض اطلاع شما دو نوعه یکی ازاد و دیگری اجباری . چون طبق قانون بقا مومنتوم و یا تئوری کلوین و با توجه به شرایط کوتا جوکوفسکی در صورتی که starting vortex داشته باشیم طبق قانون بقا مومنتوم زاویه ای باید یک گرداب دیگه به همون مقدار ولی خلاف جهت تشکیل بشه به اسم bound vortez که اثر همدیگه رو خنثی کنند ( طبق قانون کلوین ) . سپس گرداب bound vortex طبق تئوری ۳ گانه هلم هولتز در طول بال حرکت میکنه و نهایتا گرداب نوک بال یا درگ القایی و زاویه حمله القایی رو شکل میده . نکته : bound vortex بسته به جهت برخورد هوا به بال ، هم فرا وزش یا up wash هم فرو وزش یا down wash  و هم کنار وزش یا side wash  تولید میکنه . بیخی .. پس اگر میگم مومنتوم برای ریشه یابی گرداب هستش . دوست عزیز شما ابتدا درباره طول توسعه یافتگی یه مطالعه کن (  fully developted flow ) تا بتونی داخل ورودی هوا گرداب داریم یا نداریم . که همین طول توسعه یافتگی به دو نوع خطی و گرداب تقسیم میشه که در حالت گرداب ، طول ورودی کاهش میدا میکنه . در مورد نرم افزارهایی که گفتین : دوست عزیز اولا کسی نگفته که همینجوری قاهر رو طراحی کردن چراکه اگر بنا به فرمول ها باشه میتونم فرمول های مربوط به گاز کامل و ناکامل کالریک و فرایند انتروپی ثابت و فرمول های مربوط به امواج شوک و انبساطی و جریان رایلی و فانو رو قرار بدم تا بدونیم که چقد ساخت یک موشک یا پهپاد و غیره سخته . اینجا در حد بضاعت مجازی داریم روی تئوری ها کار میکنیم . از طرفی شما که دیگه از استاد دانشگاه شریف بیشتر نمیدونی که میگفت در دنیا از مدل های صفر بعدی و یک بعدی اکثرا برای طراحی یک محصول استفاده میشه . ! بنده چیزی رو به شما نسبت دادم که تو تاپیک گرداب های بال اگر سرچ کنید هنوز هست . گفتین چیزایی که درباره بال و ایرفویل و غیره میگم شما امتحانشو دادین و من هدیه های اسمانی پاس میکردم اون زمان ! خخخخ اون چیزی که سابقا درباره قاهر گفته شد صرفا مزاح بود چون نمیشد کسی که تا قبلش یک پست در انجمن نذاشته یوهو بیاد بگه معادلات euler !! درباره درگ موجی هم لطفا درباره ماهیت امواج شوک و فرایندهای ادیاباتیک ( بدون انتقال حرارت ) و نان ایزنتروپیک ( انتروپی متغیر ) و برگشت ناپذیر این امواج مطالعه کنید ( خصوصا درباره تداخل موج شوک و لایه مرزی ) تا بعدا بگیم ماخ Mdd چیه . شما میگین قاهر به ترنسونیک نمیرسه ؟! بیخیال ! الان با گوشی ام . انشالله فردا تصویر رو میزارم 

• Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
9 minutes قبل , gen گفت:

دوست عزیز میشه با توهین نکردن هم بحث رو جلو برد و اساسا کسی که چیزی برای گفتن نداشته باشه ، شروع به توهین کردن میکنه ! شما در پست قبل گفتین که گرداب لایه مرزی رو اشفته میکنه بنده هم اثبات کردم که خیر که اگر اینطور بود از لرکس و مولدهای گرداب برای افزایش مانور پذیری استفاده نمیشد . در واقع بحث این بود که در قاهر با استفاده از درگ تداخلی و گرداب متصلی که به وجود میاد ، عملا لایه مرزی که روی دیواره های ورودی هوا بوجود اومده رو کنترل میکنه . جدایش در نوک بال منظور wing tip هستش و نه leading edge . اینکه جدایش در لبه حمله رخ بده یا در لبه فرار به ضخامت ایرفویل بستگی داره . در ایرفویل های ضخیم جدایش ابتدا از انتهای ایرفویل یا لبه فرار شروع و با افزایش زاویه حمله ، جدایش به جلوی ایرفویل نقل مکان میکنه . در ایرفویل های نازک دقیقا برعکسه یعنی جدایش از جلوی ایرفویل شروع و با افرایش زاویه حمله ، جدایش به لبه فرار کشیده میشه . از اونجایی که طبق تئوری ایرفویل نازک برای ایرفویل متقارن ، مرکز فشار و مرکز ایرودینامیک هر دو در C/4 یا یک چهارم وتر قرار گرفتند و برای ایرفویل نامتقارن تنها مرکز ایرودینامیک در C/4  قرار گرفته و مکان مرکز فشار با تغییر زاویه حمله تغییر میکنه پس ایرفویل نوک بال یا wing tip رو نازک در نظر میگیرن تا اگر جدایش رخ داد ، درسته لیفت بشدت کاهش پیدا میکنه چون جدایش از جلوی ایرفویل شروع شده ولی هنوز aileron هارو برای کنترل هواپیما در اختیار داریم . دوست عزیز شما اولا جریان پتانسیل و جریان چشمه و چاه و جریان دو قلو و بیضی رانکین و گرداب رو بخون تا بدونی چرا اصلا گرداب تولید میشه تا نهایتا به نظریه های هلم هولتز و کلوین برسی . گرداب هم محض اطلاع شما دو نوعه یکی ازاد و دیگری اجباری . چون طبق قانون بقا مومنتوم و یا تئوری کلوین و با توجه به شرایط کوتا جوکوفسکی در صورتی که starting vortex داشته باشیم طبق قانون بقا مومنتوم زاویه ای باید یک گرداب دیگه به همون مقدار ولی خلاف جهت تشکیل بشه به اسم bound vortez که اثر همدیگه رو خنثی کنند ( طبق قانون کلوین ) . سپس گرداب bound vortex طبق تئوری ۳ گانه هلم هولتز در طول بال حرکت میکنه و نهایتا گرداب نوک بال یا درگ القایی و زاویه حمله القایی رو شکل میده . نکته : bound vortex بسته به جهت برخورد هوا به بال ، هم فرا وزش یا up wash هم فرو وزش یا down wash  و هم کنار وزش یا side wash  تولید میکنه . بیخی .. پس اگر میگم مومنتوم برای ریشه یابی گرداب هستش . دوست عزیز شما ابتدا درباره طول توسعه یافتگی یه مطالعه کن (  fully developted flow ) تا بتونی داخل ورودی هوا گرداب داریم یا نداریم . که همین طول توسعه یافتگی به دو نوع خطی و گرداب تقسیم میشه که در حالت گرداب ، طول ورودی کاهش میدا میکنه . در مورد نرم افزارهایی که گفتین : دوست عزیز اولا کسی نگفته که همینجوری قاهر رو طراحی کردن چراکه اگر بنا به فرمول ها باشه میتونم فرمول های مربوط به گاز کامل و ناکامل کالریک و فرایند انتروپی ثابت و فرمول های مربوط به امواج شوک و انبساطی و جریان رایلی و فانو رو قرار بدم تا بدونیم که چقد ساخت یک موشک یا پهپاد و غیره سخته . اینجا در حد بضاعت مجازی داریم روی تئوری ها کار میکنیم . از طرفی شما که دیگه از استاد دانشگاه شریف بیشتر نمیدونی که میگفت در دنیا از مدل های صفر بعدی و یک بعدی اکثرا برای طراحی یک محصول استفاده میشه . ! بنده چیزی رو به شما نسبت دادم که تو تاپیک گرداب های بال اگر سرچ کنید هنوز هست . گفتین چیزایی که درباره بال و ایرفویل و غیره میگم شما امتحانشو دادین و من هدیه های اسمانی پاس میکردم اون زمان ! خخخخ اون چیزی که سابقا درباره قاهر گفته شد صرفا مزاح بود چون نمیشد کسی که تا قبلش یک پست در انجمن نذاشته یوهو بیاد بگه معادلات euler !! درباره درگ موجی هم لطفا درباره ماهیت امواج شوک و فرایندهای ادیاباتیک ( بدون انتقال حرارت ) و نان ایزنتروپیک ( انتروپی متغیر ) و برگشت ناپذیر این امواج مطالعه کنید ( خصوصا درباره تداخل موج شوک و لایه مرزی ) تا بعدا بگیم ماخ Mdd چیه . شما میگین قاهر به ترنسونیک نمیرسه ؟! بیخیال ! الان با گوشی ام . انشالله فردا تصویر رو میزارم 

آقا من غلط کردم . شما درست میگی

• Like 3
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
17 hours قبل , iliasd گفت:

آقا من غلط کردم . شما درست میگی

دوست عزیز اینو بعنوان یک برادر کوچک تر شما بهتون میگم . اگر امروز مواردی رو در انجمن ذکر میکنم بواسطه ی ۳ سال تحقیقات فشرده شخصی و بحث هایی بود که در اون بحث ها شخصی مطلبی رو میگفت و من اطلاعاتی راجع به اون اصطلاح یا مبحث نداشتم و هیچگاه مثل شما در برابر یادگیری بیشتر مقاومت نمیکردم و سعی نمیکردم با اطلاعات اندک خودم اون مسئله رو نقد کنم و بگم نه تو اشتباه میکنی . چیزی که در شما زیاد دیدم . 

سعی کنید مطالب رو به صرف ترجمه یاد نگیرید تا بتونید اصطلاحات رو به زبان ساده تعریف کنید بدون از کاهش بار علمی اون مطلب . علی ایحال خوشحال شدم از اینکه باهاتون به مباحثه پرداختم ولی فکر نمیکردم واکنشتون در برابر یادگیری بیشتر اینطور باشه و مقاومت کنید . اگر عمری باشه در ادامه کار بازهم مواردی ذکر میشه و خوشحال میشم که شما و سایر اساتید هم نظر بدین . 

در پناه امام زمان 

ویرایش شده در توسط gen
  • Upvote 3
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تفاوت جدایش لایه مرزی ( استال ) در ایرفویل های ضخیم و نازک ( البته برای ایرفویل نازک از صفحه تخت بعنوان ساده ترین ایرفویل نازک استفاده شده )

im9f_example-of-trailing-edge-stall-n.jp

همونطور که قبلا گفته شد ، در ایرفویل های ضخیم جدایش ابتدا از انتهای ایرفویل شروع و با افزایش زاویه حمله ، جدایش به جلوی ایرفویل کشیده میشه . چون جدایش ابتداعا از انتهای ایرفویل شروع شده بهش میگن استال لبه فرار ( انتهای ایرفویل ) 

عکس این حالت در ایرفویل نازک رخ میده و بهش استال لبه حمله ( جلوی ایرفویل ) گفته میشه

wm1g_thin-airfoil-stall-n.jpg

همونطور که قبلا گفته شد ، طبق اثبات های عددی در تئوری ایرفویل نازک ، در ایرفویل های متقارن مرکز فشار ( cp ) و مرکز ایرودینامیک ( ac ) هر دو در C/4 یا ۲۵ درصد عرض ایرفویل قرار دارند و با تغییر زاویه حمله ( خود زاویه حمله ۴ نوع مختلف داره ) محل این دو مرکز روی ایرفویل تغییر نمیکنه . ولی در ایرفویل های نامتقارن ، تنها ac در C/4 قرار داره ولی مرکز فشار مکان ثابتی نداره و با تغییر زاویه حمله محل مرکز فشار هم تغییر میکنه . طبق تعاریف فوق میتونیم بگیم که بیشترین لیفت تولیدی در یک ایرفویل در C/4 تولید میشه . حالا این موارد رو به دوتا تصویر بالا و تصویر زیر ربط بدیم

nygu_naca-4412-versus-naca-4421-n.jpg

در ایرفویل های ضخیم ( استال انتهای ایرفویل TE stall ) چون جدایش ابتداعا از انتهای ایرفویل شروع میشه و از اونجایی که بیشترین لیفت در جلوی ایرفویل هستش ، پس اُفت شدید لیفت نداریم و همونطور که میبینیم ، خط چینه اروم اروم اومده پایین ولی در ایرفویل های نازک ( استال جلوی ایرفویل LE stall ) چون جدایش از جلوی ایرفویل شروع میشه پس با یک اُفت ناگهانی لیفت مواجه هستیم و همونطور که میبینیم خط ممتد یوهو اومد پایین ! 

البته نمودار فوق یه توضیح ریز داره اونم اینکه شیب خط TE و LE مبدا هر دوشون از مقادیر منفی نمودار هستش که نشون دهنده نامتقارن بودن ایرفویل هست ( بعلت خط لیفت صفر و زاویه حمله مطلق که توضیح جداگونه داره بیخی ) . در واقع در نمودار فوق از دو ایرفویل نامتقارن یکی ضخیم و دیگری نازک و یک ایرفویل متقارن ( صفحه تخت ) استفاده شده . از اون طرف مبدا شیب خط صفحه تخت ( flat plate ) از صفر شروع شده که نشون دهنده ی متقارن بودن ایرفویل یا صفحه تخت هستش . 

در هواپیماها یکی از دلاعلی که ایرفویل ریشه بال ( wing root )  رو ضخیم و ایرفویل نوک بال ( wing tip ) رو نازک در نظر میگیرن اینه که طبق تعریف گشتاور ( نیرو ضربدر فاصله یا طول بازو ) ، ریشه بال فاصله یا بازوی گشتاور کمی تا مرکز جرم ( cg ) هواپیما داره درحالی که نوک بال بازوی گشتاور زیادی تا مرکز جرم داره . به همین خاطر ایرفویل نوک بال رو نازک در نظر میگیرن تا در هنگام استال و افت شدید لیفت ، هنوز aileron هارو برای کنترل roll هواپیما در اختیار داشته باشیم . البته مکانیک پرواز داستااان ها داره و اگر وقت شد بهش میرسیم . 

تفاوت ضخامت ایرفویل در طول کانارد قاهر ( تفاوت در ضخامت رو میشه پیچش ایرودینامیکی هم نامید ) 

m7w_919455_424.jpg

همچنین روی کانارد قاهر از cuff استفاده شده که در زاویه حمله بالا با تولید گرداب ، جدایش رو با تاخیر میندازه و مانور پذیری رو بالا میبره

etch_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B8%DB%B1%DB%B

پی نوشت : چرا در جنگنده ها از گرداب نوک بال استفاده میشه و کاری برای کم کردنش نمیکنن ؟ 

p6e_03646.jpg

جوابش بسیار جالبه 

ویرایش شده در توسط gen
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
11 minutes قبل , gen گفت:

جوابش بسیار جالبه 

19 hours قبل , iliasd گفت:

من نسبت به رنگ خاکستری قاهر کوررنگی دارم هر چی نگاه میکنم کم شدن حجم بدنه را نمیبینم

حالا زیاد کَل کَل نکنید ، ;)

یک مقدار فکر کنید ، اگر قاهر پرواز کند ، برای تیک آف به چقدر از طول باند نیاز دارد ؟؟ یک رقم مشخص را محاسبه کنید ، لازم دارم

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 ساعت پیش, MR9 گفت:

حالا زیاد کَل کَل نکنید ، ;)

یک مقدار فکر کنید ، اگر قاهر پرواز کند ، برای تیک آف به چقدر از طول باند نیاز دارد ؟؟ یک رقم مشخص را محاسبه کنید ، لازم دارم

خب برای محسابه تخمینی طول باند برخاست به چند پارامتر نیاز هست. مثلا وزن تسلیحات، ضریب بار مانور در سطح دریا ، time to climb، نرخ صعود برخاست و چند مورد دیگه. اول باید این موارد رو مشخص کنید

برخی پارامترهای دیگه هم نیازه که برای بدست آوردن مقدار دقیقشون معمولا کار با نرم افزار نیازه مثل ضریب برای حداکثر، ضریب پسای برا-صفر و ...

ویرایش شده در توسط iliasd
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, iliasd گفت:

خب برای محسابه تخمینی طول باند برخاست به چند پارامتر نیاز هست. مثلا وزن تسلیحات، ضریب بار مانور در سطح دریا و چند مورد دیگه. اول باید این موارد رو مشخص کنید

فرض کنید ( تاکید می کنم فرض کنید ) برای نقش ضد کشتی ، دو تیر از سبک ترین موشکهای ضد شناور موجود در زرادخانه نیروی های مسلح را قصد داشته باشد ، حمل کند .

با توجه به اینکه اطلاعات خاص دیگری از قاهر در دست نیست ، علی الحساب با  همین یک داده تحلیل کنید ،

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 minutes قبل , MR9 گفت:

فرض کنید ( تاکید می کنم فرض کنید ) برای نقش ضد کشتی ، دو تیر از سبک ترین موشکهای ضد شناور موجود در زرادخانه نیروی های مسلح را قصد داشته باشد ، حمل کند .

با توجه به اینکه اطلاعات خاص دیگری از قاهر در دست نیست ، علی الحساب با  همین یک داده تحلیل کنید ،

پس اول شما فلایت منوال چند جنگنده مشابه رو در اختیار بنده بزارید. مثلا اف 117، سوپر اتندارد

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 minutes قبل , MR9 گفت:

سلام به شخصه بلد نیستم دلیل هم دارم . چون اگر فرمولهای مربوط به ground roll یا take off roll رو مطالعه کنید در اونجا مجهولات زیادی وجود داره به این خاطر که خود تیک آف چند مرحله مختلف داره از Sg تا Sc . اگر خواستید لینک بدم خودتون مطالعه کنید

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
50 minutes قبل , gen گفت:

سلام به شخصه بلد نیستم دلیل هم دارم . چون اگر فرمولهای مربوط به ground roll یا take off roll رو مطالعه کنید در اونجا مجهولات زیادی وجود داره به این خاطر که خود تیک آف چند مرحله مختلف داره از Sg تا Sc . اگر خواستید لینک بدم خودتون مطالعه کنید

پلانی هم برای 3d thrust vectoring  قاهر در نظر گرفته شده مشابه اون چیزی که برای su-30sm & su-35s تعبیه شده؟! ، اطلاعاتی در این مورد در دسترس هست؟!
https://www.youtube.com/watch?v=WUrEqjodxXY&t=171s

ویرایش شده در توسط LegendaryAegis
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بروزرسانی ، تجمیع و اصلاح تاپیک قاهر F-313 

چهارم فروردین سال یکهزار و سیصد و نود هشت خورشیدی 

0b49fb005ce3c4a496dca5e54771310b_XL.jpgjngndh-qhr-313-15.jpg

• Like 2
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

رویای جت مخفیکار ایرانی: بدترین کابوس آمریکا؟ یا مسخره بازی ایران؟
یا مخلوط هر دوتا؟
ایران در ۲۰۰۳ شفق را رونمایی کرد که در ۲۰۱۴ معلوم شد یک ماکت چوبی است.

در مقایسه با تلاش های روسیه و چین جنگنده ی مخفیکار ایران قابل اعتماد نیست.
صنعت هوایی ایران زیر تحریم سنگین برای چند دهه اف5 و اف4 و اف14 را عملیاتی نگه داشته و موتور ج85 توربو را مهندسی کرده
روسیه با صنعت هوایی بزرگش پروژه ی جت مخفیکار را در حالت استراحت قرار داده

قاهر نسخه ی 1
دلایل دروغ بودن از تحلیلDavid Cenicotti
1.خلبان مجبور است زانوهایش را جلوی شکمش بگذارد و دماغ هواپیما جای رادار را ندارد
2.فناوری اتاق ابتدایی مثل پنل یک هواپیمای غیرنظامی با حداکثر سرعت 260 نات
3.خروجی بخار سوخت جت ندارد
4.جای سلاح ندارد
5.جنسش از پلاستیک و فایبرگلاس و بدون جای پیچ و میخ است
6.اتاقک دستگیره ندارد و ازجنس پلاستیک شفاف اکریلی است

قاهر نسخه ی 2
(قابلیت حرکت)
1.جت جدید جلوی حسن روحانی رژه رفت و اتاقک جای یک خلبان اندازه ی کامل دارد
2.دوتا توربو جت و نازل سوخت برای جلوگیری از ذوب شدن هواپیما
3.برجک حسگر نورمادون قرمز زیر دماغ که کاربردی است ولی سطح مقطع رادار را خراب میکند
4.توربو جت ها ج85 آمریکایی است مدل 1950 مهندسی ایرانی است
5.قاهر طول بال 11 متر و طول 16 متر دارد
6.فشار تایر قاهر 50پی اس آی است ولی فشار تایر اف16 300پی اس آی است
7.قاهر به عنوان یک جت لژیستیکی برای آموزش و نبرد معرفی شد که یعنی قاهر شاید فقط یک نمونه ی آزمایش پیداکردن ساختار ارفریم هواپیما است

وزیر دفاع ایران گفت قاهر میتواند هلیکوپترها را نابود کند که در جنگ دریایی برای پشتیبانی گله های قایق موتوری است.که قاهر باید قابلیت فرار از موشک های زمین به هوای کشتی ها را داشته باشد.

ایران قطعا دلایل نیاز به داشتن یک جنگنده ی مخفیکار را دارد چون برای تسلط بر منطقه با دولتهای عرب مسلح به نسل 4و نسل5 تایفون و اف16 در رقابت است.

نوشته ی سباستین ربلین استاد دانشگاه نیروهای صلح در چین نویسنده ی سایت
warisboring.com
22مارس2019
وبلاگ نشنال اینترست

• Like 2
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نظر خودم مجله های دنیا اشتباه میکنن جت ایرانی را با جت روسی و چینی و هندی مقایسه میکنند چون اونا سیستم کشورشون فرق میکنه بیشتر از 50 درصد تولید را شرکت های خصوصی کنترات میکنن

su57 سوخو

x-2 shinshin میتسوبیشی
j-20چنگدو

f22لاکهید

قاهر؟؟

ویرایش شده در توسط CONFIRM

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم