امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]
صاعقه که هنوز تو بود و نبود و تولید شدن یا نشدنش و رنگ آمیزی بودن اف-5 های موجود شک و تردید وجود داره، اونوقت شما کی فرصت کردید که اون رو با هورنت مقایسه کنید و نتایجش رو هم تحلیل کنید؟
برادر من هورنت جنگنده ای مدرن بود و هست که با تکنولوژی روز غربی تولید شده و بارها مورد بهینه سازی قرار گرفته، اصلا قابل قیاس با اف-5 رنگ شده نیست![/quote]

حالا شما خیلی ناراحت نشو دوست من.

اون جمله من هم پر واضح بود که به کنایه بود. البته اون جمله، از من هم نبود که ای کاش از یکی مثل من یا خبرنگاری ، گزارشگری و یا از این رده می بود، نه از یکی از بلندمرتبه ترین مقامات نظامی ایران و ارتش جمهوری اسلامی ایران.

اون موقع که صاعقه آزمایش شد یکی از فرماندهان رده بالای ارتش گفتند که صاعقه در رده F18 هست ولی از اون برتره!

حالا من هم گفتم شاید این بار قراره به قول دوستمون یه دستی به سر F-7 ها بکشن و بکننش FC-1 ، FC-1 رو هم که پاکستانی ها خیلی علاقه دارند با فالکون مقایسش کنند (البته حداقل ظاهرش که بی شباهت هم نیست)، در نتیجه خروجی این پروژه میشه یک جنگنده ای در رده F16 که از اون هم پیشرفته تره! قبلا هم که یک جنگنده ساختیم در رده F18 و از اون پیشرفته تر. دیگه چی میخوایم؟

ببخشید دوستان که صحبتهای من کمی تلخ شد ولی حقیقتش وقتی همچین سخنی رو از یک شخص عالی رتبه دفاعی کشور بشنوی ، همچین بگی نگی آدم کمی دچار سرخوردگی میشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]چند سالي هست كه تكنولو‍ژي ساخت انواع پره هاي توربين و كمپرسور توي ايران وجود داره و قطعه سازهاي زيادي اقدام به توليد اين قطعات كردن .[/quote]

شرکت توکا (توربین و کمپرسور سازی ایران) اونها رو تولید می کنه اما خب همانطور که فرمودید تکنولوژی موتورهای جت جنگنده بالاتر هست.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اگر ما بتونیم موتوری با دوره بازدید اولیه 200 یا 400 ساعت بسازیم، ( همانند خیلی از موتورهای روسی حتی تا همین اواخر و قبل از خانواده AL-31 و بالاتر) برای شروع بسیار خوب خواهد بود، ضمن اینکه هزینه اون رو برای نصب بر روی جنگنده هایی مانند صاعقه و اف 5 بسیار کاهش داده و اونو اقتصادی تر می کنه ( دوره بازدید کوتاهتر به معنی استفاده از متریال ارزانتر در موتور و طبیعتا قیمت پایینتر آن است)

بعدا میشه با استفاده از تجربیات ساخت همین موتور موتورهای بهتری تولید کرد.

البته موتور جی85 رو که تقریبا مطمئن هستیم که تولید میشه ( موتور بسیار ساده ای هست)

موتور اف 16 هم که مثل پ...گل در بازار سیاه دنیا ریخته و هم مدلهای GE و هم مدلهای PW اون با کمی تلاش به راحتی قابل دسترس هستند ( بجز مدلهای خیلی بالا که کاربر خاص دارند مثلا موتور بلاک 60 و برای دریافت این تیپ مدلها باید خیلی هزینه بکنید چون مثلا نمی تونید بگید که اونو برای ونزوئلا می خواهید چون کاربر اون در دنیا فقط امارات هست)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درباره موتورهای توربینی اگه یه جمع بندی بخوایم بکنیم:

موتور مینی جت طلوع 4 رو ساختیم که اگه اشتباه نکنم سال 83 رونمائی شد.
همون موقع سال اعلام کردیم که کار طراحی موتور طلوع 5 شروع شده است.
یک پوستر هم داریم که تصور می کنم مربوط به محدوده سال های 83 تا 85 باشه که نشون میده پروژه ساخت موتور طلوع 5 ، 59 درصد پیشرفت داشته،
باز تو همون پوستر پروژه ای به نام موتور J85 بهینه داریم که 17 درصد پیشرفت داشته.
یک پوستری هم از یک ویدئو مربوط به یک نمایشگاه در سال 85 داریم که اشاره داره به تولید انبوه J85.
موتور توربوپراپ TV3 هم که هم گزارش تلویزیونی مبنی بر ساخت داخل اون هست و هم در همون پوستر گزارش پروژه ها به اون اشاره شده.
یک گزارشی هم از یکی از فرماندهان فکر کنم در نمایشگاه هوایی کیش سال 2005 داریم که می گن تمام قطعات موتور تی اف 30 رو ساخت داخل کردند.
چند ماه پیش هم آقای منطقی در همایش موتورهای توربینی صحبت از ساخت 3 موتور کردند یکی سبک ، متوسط و سنگین ، اولی رو گفتن تا آخر سال ، دومی رو گفتند 3 سال دیگه و سنگین رو هم گفتند تا 5 سال دیگر( احتمال من برای موتور سبکه همون جی 85 بهینه بود).
دیروز هم باز آقای منطقی صحبتی درباره ساخت موتور هواپیما کردند و گفتند دو تیپ موتور هواپیما برنامه داریم بسازیم تا 5 سال دیگر(دیگه از اون موتور سبکه صحبتی نکردند).
یک کلیپ هم مربوط به دهه فجر گذشته هست که صحبت از ساخت موتور توربوفن می کنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا من یه سئوال دارم این همه تو اخبار گفته میشه محققان ما فلان آلیاژ یا فلان ماده رو که در ساخت هواپیما و موتور و .. کاربرد داره ساختن آیا هنوز به آلیاژ کمپرسور دسترسی پیدا نکردن؟ یا بهتره بگم اصلا میتونن یه موتور جدید طراحی کنن و بسازن حتی تو فاز آزمایشگاهی ؟ یعنی تکنولوژیش داریم؟ icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

آقای نصیر ایرانی .... این عکس ها مال کجان !؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بازم سلام ! icon_eek

از اين گزارش معلوم بود كه دارند روي يك هواپيماي ديگه به غير از اف 5 كار ميكنند كه به احتمال زياد تامكت هست ، حالا رادارگریز هست یا نه و .... به کنار ولی هر چی که هست پیشرفته تر از این هایی هست که خودمون داریم و قراره در داخل کشور ساخته بشه که این خودش خیلی مهمه ما قبلا میتونستیم 70-80 % قطعات تامکت رو تولید کنیم و الان بنده فکر میکنم بتونیم از پس ساخت تامکت های بهینه شده بر بیاییم که چند منظوره هستند ، در کل به نظر من فقط ساخت جنگنده ای مثل تامکت میتونه به ما کمک کنه البته با افزایش قابلیت های زمینی ، رادارگریزی و .... !

جناب M-ATF و بقیه دوستانی که اینقدر ناامید هستند بهتره بدونند که ما هر چیزی رو که میسازیم تو بوق کرنا نمیکنیم و این چیزای اعلام شده هم تماما اطلاعات سوخته و بدرد نخور هستند و 100% اون پوستر ها و چیزای دیگه ای که بچه های علاقمند به صنایع نظامی گیر آوردن !
و بنده به شخصه معتقد هستم هر قدر که بنده و شما نگران نیروی هوایی هستیم آقا و فرماندهان ارتش و سپاه چندین برابر ما نگران هستند و مطمئن باش اگه ما میخواستیم شروع طراحی و ساخت یک جنگنده رو بکنیم نمیومدیم اول اعلامش کنیم بعد بگیم بر اساس جنگنده ای غیر از صاعقه هست و ... بلکه وقتی کارش تموم شد یا از یک مرحله مهم گذشت میومدیم تازه میگفتیم میخواییم شروع به ساخت کنیم ، از همه تقاضا دارم یکم دندون روی اون جیگرشون بذارن تا بالاخره اون جنگنده رونمایی بشه ! icon_cool

در کل بگم فقط تامکت ! B)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگه نیرو هوایی قدرتمندی داشته باشیم دیگه تو دنیا از موضع قدرتمند تری میتونیم حقمونو بگیریم
به امید اون روز icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بازم سلام ! B)

از اين گزارش معلوم بود كه دارند روي يك هواپيماي ديگه به غير از اف 5 كار ميكنند كه به احتمال زياد تامكت هست ، حالا رادارگریز هست یا نه و .... به کنار ولی هر چی که هست پیشرفته تر از این هایی هست که خودمون داریم و قراره در داخل کشور ساخته بشه که این خودش خیلی مهمه ما قبلا میتونستیم 70-80 % قطعات تامکت رو تولید کنیم و الان بنده فکر میکنم بتونیم از پس ساخت تامکت های بهینه شده بر بیاییم که چند منظوره هستند ، در کل به نظر من فقط ساخت جنگنده ای مثل تامکت میتونه به ما کمک کنه البته با افزایش قابلیت های زمینی ، رادارگریزی و .... !

جناب M-ATF و بقیه دوستانی که اینقدر ناامید هستند بهتره بدونند که ما هر چیزی رو که میسازیم تو بوق کرنا نمیکنیم و این چیزای اعلام شده هم تماما اطلاعات سوخته و بدرد نخور هستند و 100% اون پوستر ها و چیزای دیگه ای که بچه های علاقمند به صنایع نظامی گیر آوردن !
و بنده به شخصه معتقد هستم هر قدر که بنده و شما نگران نیروی هوایی هستیم آقا و فرماندهان ارتش و سپاه چندین برابر ما نگران هستند و مطمئن باش اگه ما میخواستیم شروع طراحی و ساخت یک جنگنده رو بکنیم نمیومدیم اول اعلامش کنیم بعد بگیم بر اساس جنگنده ای غیر از صاعقه هست و ... بلکه وقتی کارش تموم شد یا از یک مرحله مهم گذشت میومدیم تازه میگفتیم میخواییم شروع به ساخت کنیم ، از همه تقاضا دارم یکم دندون روی اون جیگرشون بذارن تا بالاخره اون جنگنده رونمایی بشه ! :mrgreen:

در کل بگم فقط تامکت ! :cry:[/quote]
نمی دونم والا تامکت جنگنده گرونی نسبت به دیگر جنگنده های ما و دومین علتش نگهداری عجیب غربیش هست و هزینه های بالای اون
اگه جنگنده فانتوم یا فالکون رو برای طرح ها قرار می دادیم بهتر بود شاید هم این جنگنده شفق باشه شاید هم جنگنده ای باشه که ماموریتش مثل تامکت باشه و رهگیر باشه واز طرح تامکت درونش استفاده های زیادی شده باشه
این مورد به نظرم مبهم هست icon_eek چون فرماندهان شدیدا سکرت و مبهم سخن به میان میارن icon_cool
نمی دونم باید صبر کرد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کماندو55 جان
خیلی باحال و منطقی بود نظرت
من طرف تو هست!! icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بازم سلام ! icon_eek

در کل بگم فقط تامکت ! icon_cool[/quote]
والا ما منکر نیستیم که خیلی کارا کردن یا می کنن و صداشم در نمیارن. از خدامون هم هست که همیشه از این کارا بکنند.

ولی خیلی از چیزاییم که نساختیم کلی تو بوغ و کرنا می کنیم. من جز اون دسته از دوستانی که مدام ساز منفی می زنند نیستم.

ولی شما در زمینه هواپیما یه سرچ بکن در زمینه ساخت هواپیمای جنگنده چقدر وعده دادیم؟ اون هم انواع و اقسامشم وعده دادیم. با حلوا حلوا که دهن آدم شیرین نمیشه ، هر وقت ساختین بیاین رو کنین . ما هم سور میدیم.

شما در صنایع موشکی خصوصا سطح به سطح یه بررسی کن چند بار دیدین که بیایم بگیم می خوایم قیام بسازیم ،می خوایم سجیل بسازیم، هر وقت خبری شده با رونمائی محصول یا آزمایش اون همراه بوده، نه اینکه هنوز یک طرح در مراحل اولیه مطالعات و پژوهش هست اون هم طرحی که آخرش از توضیحات معلوم نیست چی قراره باشه ، یک محصول جدید یا نه صرفا تغییر جنگنده های موجود، بیایم تو بوغ و کرنا کنیم که می خوایم جنگنده بسازیم. مراحل اولیه فاز مطالعه تحقیق یعنی تقریبا نقطه صفر.

آدمو وادار می کنید بگه دیگه:
وقتی فرمانده کل ارتش می گه صاعقه از هورنت برتره، یا وقتی فرمانده وقت نیرو هوایی که (که در وعده دادن از باقی مقامات ید طولا تری داره) میاد میگه یک سال طول مییکشه تا هواپیمای نسل 5 طراحی کنیم و یک سال هم طول میکشه تا اون رو بسازیم، آخه این حرفها یعنی چی؟!

مطمئن باشید این حرفها اصلا بازدارندگی و جنبعه تبلیغاتی در جنگ روانی با دشمن نداره، چرا، ممکنه برای مصارف داخلی توجیه داشته باشه ولی اون کارشناس نظامی دشمن فرق اف 18 و اف 5 رو میدونه ، میدونه برای تولید انبوه یک هواپیمای نسل 5 شما ابرقدرت اقتصادی نظامی هم باشی حداقل 15 سال زمان لازم داری چه بسا بیشتر . خود مسئولین میگن ساخت بدون سرنشین کرار 7 سال زمان برد ، حالا چطور دو ساله جنگنده نسل 5 طراحی و تولید می کنند؟

شونصد بار خبر از تولید انبوه صاعقه در انواع و اقسام نسل های مختلف دادن ولی کو ؟ آخرشم 5 تا صاعقه رو اسمشو گذاشتن اسکادران! میگ29 رو گفتند هواپیمای استراتژیک! تو این گزارش اخیر هم کل هواپیماهای ایران شدند استراتژیک.

خوب و بد رو با هم باید دید. باید قبول کرد یه جاهایی ما دیگه خیلی بیش از حد وعده و شعار دادیم.

البته بیشتر وعده هایی هم که حالا به هر دلیلی عملی یا علنی نشدند از سمت مسئولین ارتش بوده تا بخش های دیگر نیروهای مسلح.

من هم معتقدم مسئولین نظام از من و شما بیشتر به نیازها واقفند، ولی همه این مسائل دلیل نمیشه بدین شکل اظهارات تعجب بر انگیز و فراوان وعده های مکرر بی تحقق داده بشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چند وقت پیش امیر کارشکی اعلام کردند که :

[align=right][quote]* طرح رادارگريزي جنگنده‌ها در ستاد كل نيروهاي مسلح در حال پيگيري است

وي رادارگريزي را يكي ديگر از ويژگي‌هاي مهم مد نظر در هواپيماها دانست و گفت: رادارگريزي در يك نوع از هواپيماها در مقياس كوچكتر در نيروي هوايي انجام شده و [b][color=red]طرح رادارگريز كردن جنگنده‌هاي شكاري[/color][/b] نيز در ستاد كل نيروهاي مسلح در حال پيگيري است و پس از تصويب در نيروي هوايي ارتش انجام خواهد شد.
[/quote][/align]

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910131537

به نظرتون بین این طرح رادارگریز کردن جنگنده ها و این پروژه ای که جناب کارشکی دیروز اعلام کردند میتونه ارتباطی وجود داشته باشه؟

مثلا تامکت بال ثابت پنهان کار شده با پوشش های جاذب رادار و محفظه داخلی تسلیحات و احتمالا سکان های عمودی اریب!. می گن موتور جدید و رادار جدید هم که براش ساختیم.
شاید برای میگ 29 هم بشه این پروژه رادارگریز کردن رو مطراح کرد.

البته تو همون مصاحبه به نسل جدید اف 4 و اف 14 هم اشاره شده بود:
[align=right]
[quote]* بكارگيري نسل جديد جنگنده‌هاي F4 و F14 در نيروي هوايي

معاون جهاد خودكفايي نهاجا خاطرنشان كرد: ‌البته در دو سه سال اخير ما از بحث اورهال عبور كرده و مي‌توانيم هواپيماها را گروه به گروه ارتقا داده و بهينه كرده و عمر انقلابي براي آنها تعريف كنيم.

كارشكي افزود: هواپيماهاي F14، F4 و C130 از جمله اين هواپيماها هستند كه مي‌توان گفت با ارتقاء و عمردهي آنها امروز شاهد نسل جديد هواپيماهاي نيروي هواي ارتش هستيم. [/quote][/align]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این همون جنگنده نسل 4.5 نیست که بعضیا می گفتن سال 86 قرار رونمایی بشه
بنظر من کلا از سه حالت جدا نیست :
1- ساخت اف 14 که واقعا بنده درصدشو کم می دونم (به عل هزینه سنگین پیچیدگی تکنولوژیکی و..)
2- ساخت یا ارتقا F-7 هامون به مدلی شبیه به MIG-21-93 (به شخصه یجورایی فکر می کنم همین باشه)
3- ساخت جنگنده ای بر پایه اف 16 هامون (که بنظرم درصدش کم نیست )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]3- ساخت جنگنده ای بر پایه اف 16 هامون (که بنظرم درصدش کم نیست )
[/quote]

يادمه يه بار اف16 رو مهندسي معكوس كرديم نفهميديم چي شد!!!!!!!!!!!!چند سال پيش بود.
اما اميدوارم اينبار بتونن ازش سر در بيارن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم